s 1 K I I 9 I I iJr^ Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. Officieel e Ad verten tien. LANDSTORM. MILITIE. BEKENDMAKING. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Juli. HERVORMDE KERK. fik I »Vol- Geslaagd. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). BROEREKERK. i V L - Christelijk Volksonderwijs. Julianapark. Kermis. Overgangs-examens. een zoet met 15 in Men schrijft Alg. H. Bolsward bevorderd. Wim Westerbaan van een normaal menseb om te leven, thans 20 pCt. Ze gevoelen zich misschien wat maar ze zullen niet van honger zullen ’t op die manier nog De BURGEMEESTER van Bolsward bericht hierbij aan de ingeschrevênen voor de militielichting 1917, dat zij hun wenschen met betrekking tot de inlijving alsnog voor 1 Augustus a.s. aan hem kenbaar kunnen maken. Bolsward, den 13 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. van de 3e naar van 8 tot en met 14 Voor de eerste klasse der H.B.S. te Sneek slaagden R. v. d. Baan, L. B Plantinga en H. Zijsling, leerlingen der openbare school voor M.U.L.O. alhier, zoodat alle leerlingen dier school, die zich voor Gymnasium of H.B.S. aanmeldden, werden toegelaten. Ook slaagde voor deze school B. Burggraeff en voor de Chr. H.B.S. te Leeuwarden J. Reinink, beiden leerlingen van school «Rehoböt” alhier. ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. O. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur: Ds. G. HOREUS DE HAAS van Sneek. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. KOSSEN. ’s Voormiddags 91/2 uur: LEZING LEERREDE. ’s Avonds 5t/4 uur: Ds. H. JANSEN van Witmarsum. ’s Voormiddags 9i/2 uur: Ds. KYL van Joure. ’s Avonds 5x/2 uur: DEZELFDE. De BURGEMEESTER van Bolsward geeft hierbij kennis aan de landstormplichtigen der jaarklasse 1910 in deze gemeente, dat de Minister van Marine voomemëns is 400 man van hunne jaarklasse bij de zeemacht in dienst te stellen en dat zij hun verlangen om plaatsing daarbij, op 21 Juli a.s. kunnen kenbaar maken aan den Voorzitter van den Keuringsraad te Witmarsum. Bolsward, 13 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. De prijsje van 1-7 Misleiding. ons uit Winterswijk: De vorige week meldden we, hoe drie ont vluchte krijgsgevangenen, die zich reeds goed en wel op Hollandsch grondgebied bevonden, op misleidende wijze door eenen Duitschen spoorbeambte weer naar Daitschland werden gebracht. Het bleek, dat deze daad verricht werd door zekeren Bernard Leijting uit Burlo, een klein Duitsch grensplaatsje, doch werk zaam aan Blok Holland, een wachtpost tus- schen Winterswijk en de Duitsche grens. We vernemen thans, dat L. Donderdag op last van het militair gezag door de maréchaus- sées is meegenomen. Inbeslagneming Op last van den burgemeester van Apeldoorn is alle aangevoerde bloemkool en wortelen op de weekmarkt in beslag genomen, ter voor ziening in de behoeften der burgerij, daar de groentenhandelaars te hooge prijzen rekenden. De meeste aanvoer kwam van Zutphen en Deventer. De groenteboeren keken wel erg op hun neus, doch er was niets aan te doen wie niet voor de door de regeering vastgestelde prijzen wilde verkoopen, zag zich zijn eigendom onteigend. Gisteravond te half zeven had de openbare verkoop der in beslag genomen groenten plaats, onder een verbazenden toeloop van menschen. ’t Was een gedrang van belang, zoo zelfs, dat de politie met de blanke sabel enkele malen ruim baan moest maken. I Gehoor gevende aan den wensch van onderscheidene ouders, besloot de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs hare school op het Schildwijk, met ingang van 1 Jan. a.s. om te zetten in eene inrichting voor Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs. Voorloopig zullen alsdan wiskunde en twee moderne talen onderwezen worden. Ook zal er gelegenheid bestaan, om voor verschillende examens opgeleid te worden. sterven i tot lang uitbouden. De Daily News maakt melding van een gerucht, dat ook de Duitsche krijgsgevangenen herhaalden, n.l. dat twee dagen vóór den Engelschen aanval op Contalmaison de Duit sche Keizer daar zou zijn geweest, bij ’t begin van den aanval, maar dat hij later weer vertrokken zou zijn. De correspondent voegt er bij, dat hij de juistheid van het bericht niet kan bevestigen, maar wel weet, dat op dit gedeelte van het front de Pruisische garde Deze week zijn in de poort voor den ingang van het Julianapark de opschriften aange bracht, welke betrekking hebben op de schenking van dit park. Aan weerszijden van den ingang wordt door een net gebeitel- den granietsteen verkondigd, dat Gasthuis en Weeshuis dit geschenk aan de Gemeente hebben vereerd bij gelegenheid van het Eeuw feest van Neerlands onafhankelijkheid, terwijl het Armenhuis als blijk van instemming daarmee het toegangshek voor zijne rekening nam. De BURGEMEESTER van Bolsward, Gelet op eene missive van den heer Com missaris der Koningin d.d. 27 Juni j.l. Ie Afdeeling A. no. 1179 (Circulaire no. 6) betreffende het nemen van maatregelen tegen brandgevaar door hooibroeien, vestigt de aandacht van de betrokken ingezetenen op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld tegen hen wiens schuld (waardoor is te verstaan verzuim, nalatigheid, onvoorzichtig heid, gebrek aan voorzorg, achteloosheid enz.) brand is te wijten. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. Bolsward, den 6 Juli 1916. van 13 tot en Naar wij vernemen zullen in de a.s. Kermis «de Doele” tooneelvoorstellingen worden gegeven door de bekende Tooneelclub «West- Frisia” te Hoorn onder directie van de Gebrs. Wilson, die reeds vroeger hier met succes zijn opgetreden. Boschbessen. De pluk van boschbessen in den omtrek van Apeldoorn is in vollen gang. Evenals in vorige jaren heeft de Koningin ook nu weer gelegenheid gegeven om in de bij Haar zomer verblijf behoorende bosschen naar bessen te zoeken. Daartoe zijn gratis kaarten afgegeven. Particulieren volgen het goede voorbeeld, waar door aan honderden arbeidersgezinnen een vrij belangrijke bijverdienste wordt verschaft. Een goede pinkster brengt het gemakkelijk tot een opbrengst van f 4 a f 5 per dag, vooral met de tegenwoordige booge prijzen. Geen wonder, dat menig arbeidersgezin met verlangen de vacantie tegemoet ziet. Moeder en kinderen trekken dan 's morgens de bos schen in om eerst ’s avonds terug te komen. De opkoopers staan al klaar met wagens en manden er wordt dadelijk gewogen en afge handeld. N. R. Ct. Roe er gesmokkeld wordt. In het blad van den Zeeliedenbond harding” lezen wij Er is vorig jaar door de vloot aangevoerd rond 100 millioen kilogram haring. Daarvan is blijkens statistiek, in Nederland opgepeuzeld rond 20 millioen kilo. Bleef ter uitvoering over een tachtig millioen kilo. Mis! De haring- handel komt tot beter cijfer. Er is vorig jaar uitgevoerd rond... 120 millioen kilo! Beroerde cijfers! In alle bescheidenheid toonen ze aan, dat er veertig millioen kilo gram goed over de grenzen is gedaan als haring. Tentoonstelling te Harlingen. De Harlinger tentoonstelling treft het wel slicht met het ongunstige weder, dat gister- namiddag en ’s avonds tot een feilen storm aanwakkerde. Natuurlijk b'eef het bezoek zeer beneden de gekoesterde verwachtingen, ondanks het lagere entree. Het weder belette den bezoekers van buiten om per fiets te komen en weerhield vooral de dames een bezoek aan de expositie te brengen. Door de hevige windvlagen scheurde het zeil van de consumptietent en werd geheel vernield, tot groot ongerief van de inzittenden. Op ’t terrein van vermaak moesten speciale voorzorgsmaatregelen worden genomen om den stormwind het hoofd te bieden. Heden was het al weinig beter, regen en wind, hoewel de laatste minder hevig. Natuur lijk was het. bezoek dan ook slecht, hoewel op het groote terrein een honderdtal bezoekers meer of minder niet opvalt. Het tentoonstellingsterrein leverde een weinig opwekkenden aanblik op. Nat en modderig was het land, zoodat turfstrooisel moest worden verspreid; een motregen viel neer, kortom ’t was misère. De voortdurende wind, reet de wimpels en vlaggen aan stukken. In den afgeloopen nacht dreigden eenige tenten weer in te storten, zoodat de noodige voorzorgsmaatregelen moesten worden genomen. De kippen en konijnen Aan het Gymnasium te Sneek zijn de vol gende leerlingen van Titi Keestra en Wim Westerbaan van de 5e naar de 6e klasse. Riek Beekhuis van de 4e naar de 5e D. Brouwer van de 3e naar de 4e, Anneke Keestra van de 2e naar de 3e en W. H. Beekhuis van de le naar de 2e. Aan de Hoogere Burgerschool werd Uilkje Driebergen bevorderd van de 3e naar de 4e klasse. Sneek, 15 Juli. Hoe gaarne tal van men schen hier ook zouden willen profiteeren van de uitstekende Regeeringsrijst afblijven is bij velen echter de boodschap. En zulks niet, omdat men niet in de termen valt, allerminst; maar omdat de broodkaart die men bezit niet meer geldig is, wijl men de gelegenheid liet voorbijgaan, deze op tijd te verwisselen. Sneek, 15 Juli. Als een bewijs hoe de woekerwinst steeds meer en meer bij tal van neringdoenden op den voorgrond treedt, dient een voorbeeld, hier in het begin dezer week gegeven, en waarbij, zooals zal blijken, alle commentaar oyerbodig is. Een dame komt een winkel binnen en koopt daar een artikel, ter waarde van f 3.50. De boodschap wordt aan den koop toegevoegd dat, bijaldien ’t gekochte naar genoegen is, den volgenden dag nog een dergelijk voorwerp zal worden gehaaid. Maar toen men op den bepaalden tijd kwam om een dito van ’t reeds gekochte, luidde ’t antwoord: Mevrouw, U zal f 1.meer moeten betalen, want we moeten van de door U bedoelde kleeding opnieuw bestellen, wijl gisterenavond alles is uitverkocht. Wanneer men nu weet dat ’t gekochte te voorschijn kwam uit een pas opengemaakt pakket, dan wordt ’t ons duidelijk dat alles zoowat mee doet om er af te halen, wat er af te halen valt. heeft gevochten en zeer zware verliezen heeft geleden. De gevangen genomen garde-officieren waren moreel totaal terneergeslagen. De «Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hndbl. schrijft: Mooie uitvlucht. Vrouw des Huizes: Ik heb je gisteren de vleeschkaart gegeven. En nu is het ding nergens te vinden. Waar heb je de kaart gelaten? Dienstmeisje: Ik weet ’t heusch niet, mevrouw. Mevrouw Denk nou eens goed na, ’t ding heeft toch geen pootjes? Meisje: Ik denk, dat... dat... de kat ’m heeft opgegeten. werden tijdelijk in de Ambachtsschool onder gebracht. De tentoonstelling is door het slechte weder een schadepost geworden en dat is jammer voor al de moeite, die er voor gedaan is. Temeer daar een dergelijk soort exposities voor onze plaats van meer dan gewone beteekenis zijn, waar alhier nimmer een tentoonstelling van dergelijke strekking is gehouden. Het is zeer jammer, doch tegen de elementen is niet te vechten. Op den eersten dag zijn er ruim 300 betalende bezoekers geweest (er zijn ongeveer* 1500 vrijkaarten uitgegeven); op den tweeden dag ongeveer 700. Het terrein van vermaak, dat den eersten dag weinig publiek trok, doordat de entrée 25 ets. was, werd gisteren door ruim 2000 betalende personen bezocht, toen het 10 ets. kostte. Het schijnt echter dat enkele inrichtingen met het leeuwenaandeel gaan strijken, trouwens een paar konden niet werken door een defect aan de machine. N. Barl. Ct. De nachtwaker opgesloten. Te Bergeijk (N.-Br.) is de gemeentenacht- waker door de militaire wacht opgesloten, om dat hij zijn identiteit niet kon bewijzen. Nog voor het einde van den nacht werd hij door tusschenkomst van den militairen comman dant ter plaatse in vrijheid gesteld, waarbij de afgenomen revolver werd teruggegeven. Alg. H. huismoeders konden voor de koopwaar inslaan. IVeer bruinbrood? Naar aanleiding van een bericht in de bladen, opgenomen onder het hoofd «Weer bruin brood?” deelt het Rij ksgraan bureau mede, dat de bewering als zou binnenkort andermaal een bruinbroodperiode te wachten zijn, niet juist is. In verband met den tarwe- en meelaanvoer beveelt het bureau echter zuinigheid in het gebruik van een en ander bijzonder aan. Geen turf. Te Ter Apel, midden in 't veen gelegen, heerscht thans turfnood. N. Gr. Ct. V ergiftigingsverschijnselen. Te Delft zijn, naar de D. Ct. meldt, in een gezin, bestaande uit 9 personen, bij allen vergiftigingsverschijnselen waargenomen, waar van de oorzaak onbekend is. Weer zoon raadselachtig geval. Men schrijft uit lerseke aan Het Volk: Woensdagnamiddag werd hier in een land- bouwschuur, doodelijk door een kogel in het hart getroffen, gevonden de soldaat Van 't Lindenhout, uit Nijmegen, in de nabijheid van een afgeschoten geweer. De ongelukkige behoorde tot een wachtpost in de on middel lijke nabijheid der schuur en zonderde zich een oogenblik af, waarna een schot klonk en men hem stervende vond. Oorlogsinvaliden. Er zijn tweeërlei invaliden in dezen oorlog. Degenen die bij de gevechten aan het front gewond of verminkt zijn, en zij die ten gevolge van de ontberingen in het harde leven te velde of in de vochtige loopgraven blijvend in hun gezondheid zijn geschaad. In Frankrijk onderscheidt men deze beide categorieën in P. R. 1 en P. R. 2. De eersten krijgen Staatspensioen, de tweeden niet, maar laat ons er dadelijk bijvoegen, dat het grootmoedige Fransche volk aanstonds fondsen gevormd heeft, waarvoor de giften bij duizenden en tienduizenden inkomen, om ook deze slacht offers van den oorlog te steunen. De vraag was geopperd, o. a. in de Figaro, tot welke categorie de manschappen behoorden, die ten gevolge van de aanvallen met gifgas in hun ademhalingsorganen aangetast, nooit geheel meer herstellen en er blijvend nadeel van ondervinden. Bij het maken van de Pensioenswet voor militairen had men daarin niet voorzien, omdat het gebruik van bedwelmende gassen nadrukkelijk ingevolge de bepalingen van de Haagsche conventie verboden was. Maar nu de Duitschers het als oorlogswapen hebben ingevoerd, zou de Figaro het billijk achten, dat de soldaten die door het gifgas invalide zijn geworden, bij de eerste categorie worden ingedeeld. In een volgend nummer constateert de Figaro met voldoening, dat bet departement van oorlog het met deze opvatting eens is, en het inademen van gifgas gelijk stelt met een op het slagveld gekregen verwonding. Bij blijvende invalideit hebben dus de slachtoffers recht op Staatspensioen. De van Engelsche zijde geuite bewering, dat de reis van de Duitsche duikboot dwars over den Oceaan geen buitengewone daad van zeemansbeleid is en dat tien duikbooten, voor Engeland’s rekening in Canada gebouwd, reeds vroeger den Oceaan waren overgestoken, vindt tegenspraak in de Frankf. Ztq.: Het blad wijst er op, dat de //Deutschland” vgn Bremen tot Baltimore een afstand van 4200 zeemijlen heeft afgelegd, zonder onderweg ergens te kunnen binnenloopen en zonder onderweg ergens voorraden te kunnen innemen. De Canadeesche duikbooten zijn indertijd in twee groepen overgevaren, één direct naar Engeland, de andere naar Gibraltar, afstanden van 2500 en 2700 zeemijlen, dus een heel wat minder verre reis dan de «Deutschland" maakte. Bovendien voeren ze gezamenlijk en onder bescherming van begeleidende schepen, zoodat ze onderweg hun voorraden konden aanvullen, wat de Duitsche duikboot niet kon doen. In verband *met dit laatste worde er aan herinnerd, dat van Engelsch-Amerikaansche zijde wordt beweerd dat de «Deutschland” door neutrale stoomschepen zou zijn begeleid. De vroegere Bèrlijnsche correspondent van de Daily Mail zegt in een artikel over den binnenlandschen toestand van Duitsch- land, dat men de Duitschers, die het derde oorlogsjaar ingaan met een ongeschokt ver trouwen op de eindoverwinning, niet zal kun nen bedwingen dan na een beslissende, ge voelige nederlaag .op het slagveld. Het gebrek aan levensmiddelen, meent hij, zal Duitsch- land niet op de knieën kunnen brengen, want de zaak is deze, dat de Duitschers, die vroeger 20 pCt. meer aten dan noodig heeft minder eten. minder prettig, en ze na den aanstaanden winter kunnen Minister 'Posthuma. Minister Posthuma is gistermiddag te ’s-Gravenhage teruggekeerd en zal heden zijn ambtsbezigheden weder hervatten. Alg. H. De Eerste-Kamerverkiezing in Friesland. Men schrijft ons uit Heerenveen In sommige kringen der S.D.A.P. in dit kiesdistrict begrijpt men niet de houding der S.D.A.P. fractie in de Provinciale Staten, nu deze heeft medegewerkt tot de verkiezing van mr. H. Binnerts tot lid der Eerste Kamer, terwijl deze bij de jongste Statenverkiezing door de S.D.A.P. zoo fel bestreden werd en zijn zetel aan een candidaat der S.D.A.P. moest afstaan. Wij vernemen dienaangaande dat er in 1913 een compromis is aangegaan tusschen de Concentratie en S.D.A.P.-Statenfracties, waarbij werd vastgesteld dat bij de verkiezing van een lid der Eerste Kamer in 1916 een Concentratie-candidaat zou worden gekozen. De S.D.A.P. was dus aan die afspraak gebonden en beeft er zich aan gehouden. Alg. H. BOLSWARD, Juli 19J6. Geboren: Cornelia d. v. Gerrit Hendrik Terbraak en Eke Nota. Froukje Maria Louisa d. v. Romke Keur en Martzen Eekma. W ONSER A DEEL, Juli 1916. Gehuwd: Cornelis Bakker 21 jr. en Grietje Faber 19 jr. beiden te Makkum. Geboren: Sjouke z. v. Mevis van Althuis en Fettje Feitsma te Arum. Jetske d. v. Paulus Bijlsma en Rigtje Twerda te Burgwerd. Auke z. v. Jelle Ybema en Hinke Elgersma te Wons. Jouke Cornelis z. v, Simon Schiere en letje Kuperus te Burgwerd. Overleden: Jantje Sluiter 80 jr. echtgenoote van Tjebbe Ploeg te Makkum. Neeltje Koopmans 52 jr. echtgenoote van Thomas Menage te Arum. Hinke de Vries 60 jr. echtgenoote van Yke Hoekstra te Ferwoude. Grietje Bruinsma 74 jr. echtgen. van Johannes Burenga te Hartwerd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2