ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. „Herema-State” te Joure. \l p 1916. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 58. 55ste Jaargang. Donderdag 20 Juli. VOOR afzonderlijke BINNENLAND. inspecteur Fr. Ik zag een starre schitt’ren Maar ’t was niet aan den trans; ’t Was in twee dierbare oogen Een starretje vol glans. Het blonk van heil’ge liefde Voor zooveel goeds en groots; Het scheen een licht des levens, Maar ’t bleek een boö des doods ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De eenden uit Waterland. De eenden uit het overstroomde gebied worden nog steeds te Amersfoort verzorgd en met goed resultaat. De eenden welke niet meer voor de leggerij geschikt zijn, zal men Dat was het Teringstarretje Beware U Gods genaê, Dat gij het ooit ziet schitteren In ’t oog van kind of gaê! ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. u mij zeggen, waar ik geven? Ik moet naar Mr. dr. C. J. Schokking. Men meldt aan de N. R. Ct. dat mr. dr. J. C. Schokking, oud-lid van de Tweede Kamer, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Leiden, ernstig ziek is. Vergadering door de politie ontbonden. Men seint uit Kerkrade aan De Tijd: De R.-K. Kiesvereeniging alhier had Zon dag een vergadering met debat belegd te Bleijerheide en te Chèvremont. Ten gevolge van het rumoerige optreden der te Kerkrade bestaande oppositiepartij, onder leiding van L. Ackens, werd de eerste vergadering door veldwachters, bijgestaan door marechaussee, ontbonden. Poging tot diefstal met geweldpleging. Gisteren vervoegden zich een tweetal Rotter dammers bij den zaakwaarnemer J. A. J. Mastink, wonende Piersonweg te Gouda, om zoogenaamd over zaken te spreken. Onder voorwendsel een manchetknoop in zijn woning verloren te hebben, wisten zij ’s avonds in de woning van den heer M. binnen te dringen. Den bewoner onverwacht thuis treffende en daardoor hun diefstalplan verijdeld ziende, trok één hunner een dolkmes en bracht den heer Masting een diepe borstwonde toe. Op het geroep van moord door de echt- genoote van den getroffene, kozen de kerels het hazenpad over weilanden, achterna ge zeten door een menigte menschen. Door het bezigen van politiehonden gelukte het beide individuen in handen der politie over te leveren en in verzekerde bewaring te stellen. Alg. H. nu trachten uit te voeren naar Duitschland. Met 10.000 stuks zal een proef worden genomen. Een aantal vaklieden uit Oostzaan zijn deze week naar Amersfoort vertrokken om de Hepk. Hieuwsbl. v. Teleurgestelde verwachting. Bewoners der Pruisisch Geldersche grens plaatsen welke nog altijd de hoop koesterden dat een goede oogst voor de deur stond, zijn in de laatste dagen bijzonder door de zware regens teleurgesteld. De IJsel heeft de vele weilanden en aardappel- en korenvelden ge heel overstroomd, en men gelooft niet, dat van dit alles iets terecht zal komen, daar reeds veel, vooral de aardappelen bedorven zijn. Arnh. Ct, En daarom, laten wij niet doof blijven, als tot ons het verzoek komt, om ook iets bij te dragen naar de mate onzer krachten. Men kan een gift ineens verstrekken, doch ook een jaarlijksche bijdrage toezeggen. De algemeene penningm. de heer T. C. Marcus te Leeuwarden, zal gaarne elke bijdrage in ontvangst nemen. Ook beveelt het hoofd bestuur de stichting ten zeerste aan voor een testamentaire beschikking. Men kan 1 i d worden voor een minimum contributie vap 50 cents per j aar; b e gun st i g e r voor minstens f 3 per jaar d o n a- t e u r voor een gift van minstens f 5 ineens. De leden van „Herema State” worden ingedeeld in kringen, die een eigen regle ment en eigen beheer hebben. In 1915 waren er 14 zulke kringen, te weten: Leeuwarden, Baarderadeel, Sexbierum, Morra, Bergum, Joure, Dokkum, Warga, West-Dongeradeel, Kollumerland, Wonseradeel, Franeker, Ber- likum en.... Amsterdam. Men ziet dus, dat het sanatorium niet uitsluitend voor Fries land werkt. Aan het jaarverslag over 1915, hetwelk van de stichting is uitgegaan, is ook het verslag van één der 14 kringen toegevoegd en wel dat van den kring Wonseradeel. Dit verslag, opgesteld door den ijverigen secre taris J. H. H. Piccardt burgemeester der gemeente Wonseradeel, kenmerkt zich door een bijzonder opgewekter: toon. Geen wonder want de kring Wonseradeel telt niet minder dan 952 leden, die samen f 758 contributie betalen. Wonseradeel wijst den goeden weg aan. Want de gemeenteraad besloot aldaar, om voor eiken on- of minvermogenden patiënt f 75 beschikbaar te stellen als tegemoet koming in de kosten der verpleging ge durende het eerste 3-maandelijksche tijdvak. Waar zoo wordt samengewerkt door gemeente en gemeentenaren, kan men met recht zeggen, dat er op energieke wijze wordt ge streden tegen het monster der tuberculose en daar zal en moet dat monster op den duur verslagen worden. Wij eindigen dit artikel dan ook met de volgende woorden, ontleend aan het verslag van den heer Piccardt: Men ga zich persoonlijk op „Herema State” eens overtuigen! Dat vereend werken ook in dezen strijd veel vermag, blijkt voldoende uit dit verslag. Men vorme alzoo elders in Friesland, krachtig werkende kringen als de onze! Vrij Friesland. daarvoor een lamp aan te schaffen. Het toe stel werd eerst in Juli geleverd. De stichting is daardoor een belangrijk therapeutisch whpen rijker worden. Kon de bestraling met zonlicht door de veelvuldige wolkbe- dekking der lucht zelden goed worden toe gepast, thans is men van het wispelturige weer voor een goed deel onafhankelijk en kan.de bestraling ieder gewenscht upraan gewend worden. Maar nu iets over de mooie resultaten. Want mooi zijn ze! Dit blijkt vooral uit hetgeen de directeur zegt van de oud-patiën- ten. Daarvan hebben zich 44 nog eens laten onderzoeken. Op één na maakten allen het best. Maar die ééne was ook slechts 2 maan den in het sanatorium geweest. Maar alle anderen bleken goed te zijn. De meerder heid arbeidde den geheelen dag, zonder dat abnormale vermoeienis optrad. Er werden in 1915 te zamen 131 patiënten verpleegd. Daarvoor zijn er een hoofdver pleegster en vijf verpleegsters in dienst. Het aantal verpleegdagen bedroeg 20178, terwijl het gemiddeld aantal verpleegdagen per patiënt 154 bedroeg. Van de 131 behandelde patiënte^ hadden er 128 longtuberculoseslechts 3 patiënten hadden andere tuberculeuze aandoening. Gedurende het jaar 1915 hebben 62 pa tiënten de inrichting verlaten. Het lichaams gewicht was gemiddeld met 7.2 kilogram gestegen. Van die 62 patiënten zijn er drie die minder dan drie maanden bleven, wat eigenlijk te kort is. De overige 59 bleven langer en het resultaat van' hunne, behan deling is, dat er 51 hersteld of flink op weg naar beterschap konden vertrekken. Slechts bij 8 patiënten was het resultaat negatief; deze bleven gelijk of gingen achter uit. Men mag dus wel spreken van een schitterend resultaat. Een stichting is „Herema State” om voor ons Friezen trotsch op te zijn. Het meerendeel der patiënten komt uiteraard uit onze provincie en wel 104 van de 131. Verscheidene ontslagen patiënten konden, nadat ze zich aan de ver anderde omstandigheden aangepast hadden, hun arbeid weer hervatten, terwijl toch niemand ten tijde van de opneming in „Herema State” tot werken in staat was. Op de mooie resultaten wordt dan ook terecht in het jaarverslag gewezen. Met groote waardeering wordt er ook gesproken over de nagedachtenis van Dr. P. de Jager te Ternaard, die in het afgeloopen jaar aan de stichting ontviel. Aan hem heeft het sanatorium zeer veel te danken gehad. Er zijn bij de oprichting van „Herema State” heel wat waarschuwende stemmen gehoord. Zulk een sanatorium, heette het, was in Joure niet op zijn plaats. Er zouden geen patiënten komen. Alleen hooge lucht streken waren geschikt voor sanatoria. Zand grond en dennebosschen waren onmisbaar. Wat zou het worden op een plaatsje in Friesland, dat des winters schier omringd wordt door waterplassen Doch de optimisten zij die meenden, dat het wèl ging, hebben gelijk gekregen. Zóó zelfs, dat „Herema State” thans veel te klein blijkt te zijn. Het is hard, om aanvragers terug te moe ten wijzen en hun zoo de kans op herstel te benemen. Daarom is uitbreiding een dringende eisch. Maar.... ’t geld Eigenlijk is het bedroevend, dat zulk een prachtige instelling zich niet kan uitbreiden uit geldnood. Moesten wij Friezen niet zóó doordrongen zijn van het groote nut van ons volkssanatorium, dat wij er een eer in stel den om het bestuur gelegenheid tot uit breiding te geven Van de verpleeggelden kan de inrichting niet bestaan vooral in deze dure tijden niet. Ieder kan wel nagaan dat er voor f 1.25 per dag niet alles kan gedaan worden. Daarvoor krijgen de patiënten volledige, soms extra voeding, ligging, verpleging, ver warming, geneeskundige behandeling. En toch wordt, in het belang der minvermogende lijders, de prijs niet verhoogd, iets wat zeer te waardeeren valt. Maar ’t is dan voor het bestuur ook zwaar bolwerken, want er is boven de verpleeggelden nog jaarlijks f 8000 noodig. Daarvan geeft het Rijk ongeveer de helft. Maar die andere helft is niet zoo gemakkelijk te vinden. Deze moet komen van giften en bijdragen. Doch daarmee vlot het niet zoo hard en daardoor is het dan ook gekomen, dat het jaar 1915 een verlies bracht van ruim f 1800. Moet het dien kant uit? Moet „Herema State” met verlies werken? Wij inwoners van Friesland zouden allerwege de voortref felijke resultaten van het volkssanatorium te Joure willen zien, in den vorm van menschen, die men als verloren beschouwde en thans weer in staat zijn, hun dagelijksch brood te verdienen, terwijl wij de stichting, waarin dat mooie werk der genezing wordt verricht, laten tobben met financieele zorgen Dat mag toch zeker niet! Barradeel, 17 Juli. De haltechef B. Keizer te Wijnaldum deed heden aan het bureau van den burgerlijken stand dezer gemeente aangifte van eene drieling-geboorte. De kinderen werden genaamd Wilhelmina, Juliana en Hendrik. Drachten, 17 Juli. Toen het rijtuig, bespannen met een paard van I. K. te Ure- terpvallaat, in de Noorderbuurt de tramlijn naar het marktterrein zoo passeeren, werd een der achterwielen zoodanig bekneld tusschen de rails, dat het rijtuig kantelde. Behoudens enkele snijwonden, veroorzaakt door de ge broken ruiten van den wagen, kwamen de inzittenden (zes personen) met den schrik vrij. Wonseradeel, 16 Juli. De bewering, dat eene mededeeling in dit blad omtrent ziekte onder de konijnen een ongunstigen invloed op de prijzen zou hebben uitgeoefend,, is volkomen bezijden de waarheid. De eenige oorzaak van de prijsdaling is geweest het feit, dat de konijnen niet mogen worden uitgevoerd. Ze werden hier alreeds per pond met 40 ct. betaald om naar Duitschland te worden uit gevoerd. Konijnen van 9 a 10 pond brachten f 3 f 4 op. Ook in onze dagen is dat teringstarretje nog onheilspellend, maar ’t maakt ons niet meer wanhopend. Men heeft er zich krachtg tegen ge_wapend en er met klimmend succes den strijd tegen aangebonden. Wie daarvan overtuigd wil worden, wie eens wil zien, hoevelen genezen worden van de gevreesde tuberculose, die leze eens het jaarlijksche verslag, hetwelk door het bestuur van „Herema State” wordt uitgegeven. Het verslag dezer stichting over 1915 ligt voor ons en wij willen er eens het een en ander uit aanbalen, in de hoop dat de goede werking van dit sanatorium in ruimer kring bekend worde. De heer J. Geers, geneesheer-directeur geeft in dat verslag zeer interessante mede- deelingen. Na het uitbreken van den oor log was het aantal aanvragen voor opname van nieuwe patiënten zeer gering; in het begin van dit jaar (1915) beterde zich dit echter aanmerkelijk; het getal opgenomen patiënten werd steeds grooter, zoodat midden Mei alle bedden bezet waren. Daar er nog steeds nieuwe aanvragen komen, is het aan tal bedden van 50 op 63 gebracht, zijnde het maximum aantal waarvoor in het gebouw ruimte is. Nochtans waren er begin 1916 nog 14 aanvragen, waaraan wegens plaatsgebrek voorloopig niet voldaan kon worden. De voortdurende prijsstijging van levens middelen en medicamenten geeft een bron van zorg. Enkele medicamenten waren ge durende eenige maanden in ’t geheel niet te krijgen. Toch wordt de verpleegprijs nog steeds op f 1.25 per dag gelaten, wat eigen lijk te laag is. Want hierdoor worden aan de geldmiddelen zeer zware eischen gesteld en het gevolg is, dat de stichting een ernstige financieele crisis doormaakt. Gezien de gunstige resultaten, die bij sommige vormen van tuberculose door be straling met ultra-violetlicht verkregen werden, besloot het Hoofdbestuur begin 1915 Wij leven in een tijd van gruwbare ver spilling van menschenlevens. Alle vleesch is duur, zoo wordt er reeds gezegd, alleen menschenvleesch is goedkoop. Want het wordt verkwist, als ware het waardeloos. Geen dag gaat er voorbij, of er vallen hon derden, somtijds duizenden, door het moor dende lood. Dat komt door den roes en den waanzin, die Europa nu haast al tweejaren bevangen hoijden. Het doet daarom weldadig aan, om ook eens een tegenhanger te zien, waarmee wij bedoelen het werk van menschen, om levens te behouden. Er zullen weinigen in Friesland zijn, die nog nimmer hoorden van het Friesche Volks- sanatorium „Herema State” te Joure, een van de nuttigste instellingen die in onze provincie te vinden zijn. Als ge met de stoomtram van Sneek komt en ge nadert Joure, dan ziet ge reeds van verre het bosschage, hetwelk tot het sanatorium behoort. Bij het binnenrijden van Joure ziet men aan z’n linkerhand, even het groote ingangshek, hetwelk toegang geeft tot het terrein en het gebouw, waar tal van patiënten zoo hoopvol verblijven, wachtend op herstel van de vreeselijke ziekte die hen aantastte. Menigeen keerde reeds uit die inrichting hersteld terug en velen, die anders vroegtijdig ten grave zouden zijn gedaald, konden weer in de menschen- maatschappij werkzaam zijn, hun leven dankend aan het bestaan van „Herema State”. Er zijn daar patiënten genezen, die reeds „opgegeven” waren. Zwak en lusteloos kwa men ze aan. Maar wonderdadig werkten daar de rust, de goede behandeling, de liefderijke verpleging. Inderdaad, „Herema State” verdient wel den steun en de waar deering van alle Friezen. Toen de sanatoria voor longlijders er nog niet waren, toen beteekende de tuberculose haast altijd de dood. Duizenden en nog eens duizenden zijn er weggekwijnd en er was geen 'baat te vinden. De Genestet dichtte dan ook ruim een halve eeuw geleden vogels te slachten en te plukken. Oorlogspaarden. De laatste monstering van paarden voor Duitschland is Zaterdag in de provincie Gro ningen op 45 plaatsen gehouden. Een groot aantal merries en ruinen van 4 13 jaar zijn door de handelaars M. von Zegering en Bolt tegen hooge prijzen gekocht. Terwijl op gang, vleesch en kleine gebreken meer dan anders is toegegeven en zelfs lithauers aangenomen zijn, geschiedde de levering direct. N. v. d. D. Aanrijding van den prinselijken auto. De 34-jarige koopman J. Z. te Leeuwarden is veroordeeld tot f 75 boete of 15 dagen hechtenis, met onthouding van het recht om gedurende 8 maanden een auto of motor rijtuig te besturen, wegens het aanrijden van den auto van Prins Hendrik. Het gevolg van bureaucratie. Men schrijft uit Utrecht aan Het Volk: ’t Is Zaterdagmorgen ruim half negen. Aan den Leidschenweg nabij ’t Centraal station komt plots op den daar surveilleeren- den agent van politie aanstormen een zeer haastige fietser. /Mijnbeer, kunt mijn rijwiel kan aan Den Haag.” Z/Wat is u erg gehaast, mijnheer”, zegt de agent. //Dat gaat u toch niet aan”, antwoordt de fietser, sprekende met een Fransch accent. De agent wijst de plaats van aangifte, doch is achterdochtig geworden èn om de haast èn om het accent en vermoedt fietsdiefstal. Hij wendt zich tot den militairen stations- commandant, vertelt de zaak, doch deze zegt: z/Wend u tot uwen commissaris van politie”. Deze wordt opgebeld, doch de commissaris verwijst den agent naar den etationscom- mandant. Terzelfdertijd arriveeren een inspecteur en agent van politie van Amersfoort met het portret van den gedrosten vliegenier-officier van Urk. De agent ziet het in: ft Is hem4’. De trein is nog niet weg naar Den Haag, en daar ’t commissariaat van politie te Utrecht ook inmiddels kennis had bekomen van deze ontvluchting, verscheen er recherche mede aan ’t station. Trein afgezocht, rijwielen nagezien, de eige naars te voorschijn geroepen... echter de vlie genier en ’t rijwiel waren niet te vinden. Bolswardsche Courant 1-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1