Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Klein’s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27'/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 59. 1916 55ste Jaargang. 5 VOOR Zondag 23 Juli. Uit de Raadszaal. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Bolswardsche Courant afzonderlijke 15 jaren de steen Weth. inzake duurte- het behan- was van de rekening de gemeente- 400 belasting- f 12.868.635 - 11.472 25 Vergadering op Donderdag 20 Juli 1916. jj niet zal terug- nu te regelen. ver- nu ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. worden afgeleverd zouden zitten. De heer Boersma vond wel nóodig dat termijn van weken. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. vervan- en bij waj was, treden, om De vraag Een niet overladen agenda met een zevental punten, die er nog al onschuldig uitzagen, en dus de verwachting was, dat het wel vlug zou afloopen. En hoe ’t gegaan is? Och, het gewone gangetje, met de behandeling ging bijna twee uur heen. De algemeene regeling van den duurtetoeslag had nog al wat voeten in de aarde, en dan, de bestrating was ook aan de orde en oudergewoonte gaf dat ook nog al aanleiding tot discussie. Wij zullen ’t voornaamste van delde aangeven. Tegenwoordig waren 11 leden, de heeren Eisma en Eerdmans waren absent, de eerste met kennisgeving, laatstgenoemde kwam tijdens de behandeling van het laatste punt nog ter vergadering. Ingekomen stukken: a. Resolutiën van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de schoolgeldkohieren, van het besluit tot het doen eener betaling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven, en van de wijziging der algemeene politie-verordening. Een en ander werd voor kennisgeving aan genomen. b. Adres van verscheidene schippers, ver zoekende dat het gedeelte der Hartwerdervaart wat onder Bolsward behoort, worde uitgediept, opdat zij met een behoorlijke vracht modder van de terp onder Hartwerd kunnen komen. In handen van B. en W. om advies. c. Adres van J. van der Schaaf en Echt- genoote, verzoekende eene tegemoetkoming voor het duurder zijn der gereedschappen, benoodigd voor ’t schoonhouden van School no. II en die voor m. u. 1. o. B. en W. stellen voor hen, evenals ’t vorig jaar, eene extra vergoeding te verleenen van f 15.—. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. d. Een missive van B. en W. omtrent de verordening op de heffing van hoofdelijken omslag. Nu bij de wet op de inkomsten belasting inzage van die kohieren kan worden genomen, wat een belangrijke verbetering is om tot een billijken aanslag te komen, is het van belang de verordening op den hoofde lijken omslag zooveel mogelijk in overeen stemming te brengen met die der Rijksbelastin- gen. Het gaat echter niet best het belastingjaar te hebben van Mei tot Mei, wijl de kohieren dan te laat gereed komen. Ook is de aftrek voor levensonderhoud bij de inkomstenbelasting op f 650.gesteld, wat voor belasting het schrappen van plichtigen tengevolge zou hebben. Ook omtrent kinderaftrek is de regeling anders, doch er zijn ook punten die wel in overeenstemming met de Rijksregeling gebracht kunnen worden, en daartoe doen B. en W. het voorstel. Dit wordt ter inzage gelegd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel Raadscommissie tot goedkeuring der rekening 1915 van de Commissie van be heer over den weg BolswardHarlingen. De Commissie rapporteert om onveranderd goed te keuren: Ontvangsten 1 Uitgaven weerd dat met 18 soms vernieuwd moet worden. Onder dit amikaal steenpraatje komt de heer Eerdmans binnen, zoodat er nu 12 leden present zijn.) De heer v. d. Wal vroeg nog of ook de gewone ronde keien die nog hier en daar liggen verwijderd zullen worden, en tevens of Utrecht zoo lang wil wachten met de levering dat onze straten behoorlijk vernieuwd kunnen worden. De Voorzitter antwoordt, dat er alleen sprake is van den verkoop der quenastkeien dat zijn de vierkante keien die nog liggen van Blauwpoort tot Sneekerpoort en langs Broerestraat en Groote Dijlakker. Gedeelten zijn reeds vervangen, men wil nu alles ver wijderen. Natuurlijk is het wel de bedoeling dat er met de vernieuwing spoed wordt gemaakt, doch niet zoo, dat de keien maar en «'ij zonder bestrating dat men na oVergaat om 2. Voordracht College van Zetters (vacature H. J. Boersma en W. Harkema). Gemakshalve hebben B. en W. een aan beveling opgemaakt en wel in de vacature Boersma als candidaten de heeren H. J. Boersma en C. H. de Haas, en in de vacature Harkema de heeren W. Harkema en M. B. Eerdmans. Deze vier heeren worden dan ook benoemd, de heer Boersma met algemeene stemmen 1 briefje blanco; de heer de Haas met 6 stemmen, de heer W. Harkema had 2 stemmen, de heeren J. T. Wiersma, K. Huisman en J. Cuperus, ieder 1 stem; de heer W. Harkema met 9 stemmen, de heeren D. Harkema en H. Lammertsma elk 1 stem en de heer M. Eerdmans met 9 stemmen, de heeren D. B. Eerdmans en R. F. Feenstra elk 1 stem. 3. Voorstel Burg, en toeslag. Naar aanleiding der uitnoodiging van de vorige vergadering hebben B. en W. een voorstel gereed om in het algemeen tot weder- opzeggens 8 °/0 toeslag te geven voor in komens beneden f 1200, en 2 °/0 toelage voor kinderen geboren na 1901, mits hiervan worden uitgezonderd hoofdambtenaren, onge- huwden (mits geen kostwinner voor een gezin) aan allen in dienst der gemeente, en de in werkingtreding te rekener^ als te zijn inge gaan 1 Juli 1916, doch voor hen, wie reeds een duurtetoeslag werd verleend, de algemeene regeling te doen ingaan op 1 Augustus a.s. De heer Praamsma vindt dat het beginsel niet deugt en het leidt tot eigenaardige con clusies, waarover hij wijst op den ontslagen timmerman Brandenburg. Deze is nog tijdelijk in dienst gehouden en zal dus pensioen, zijn loon en nog toeslag krijgen, en zoo zijn er meer gevallen die niet door den beugel kunnen. Wat de gemeente regds f 1136 kost volgens het vroeger verleende, zal nu tot f 3000 per jaar worden opgevoerd. Van dezen toeslag profiteeren ambtenaren die bet tegenwoordig veel beter hebben dan vele kleine patroons, hoewel deze laatsten er toch nog toe moeten betalen. De Voorzitter antwoordt dat de raad een maal ’t besluit beeft genomen, dat door de ongewone omstandigheden wel toeslag noodig hij vertrouwt dat men dit in ’t algemeen is dan ook of men zich kan eenigen met de uitbreiding, zooals die werd ontworpen. Den heer Terhenne was het bekend dat de heer Praamsma tegen den toeslag was. Het voorbeeld door hem genoemd zal wel een abuis zijn, daar aan tijdelijk in dienst zijnden deze toeslag toch zeker niet wordt verleend. De Voorzitter merkt hiér tegen op, dat bij de vroegere regeling ook de tijdelijk aangestelden wel in den toeslag deelden, echter voor Branden burg knoet hij dit nu ook onnoodig achten. De heer Kramer wijst er op dat de werk lieden eerst een jaar in tijdelijken dienst moeten zijn, voor ze een vaste benoeming kunnen krijgen, daarom is voor deze tijde lijken ook toeslag bepaald. Met Brandenburg is het thans een andere zaak, en hij vindt dat die wel uitgezonderd kan worden. De heer Boersma vindt toch, nu men toe slag noodig acht, het maar het beste niemand uit te schakelen. De heer Van der Klei mist in de lijst twee, die hij er wel voor in aanmerking wilde laten komen, en wel de onderwijzer Albada, die als een gezinshoofd is te beschouwen en Theodorus Vellinga. De Voorzitter antwoordt dat de opgemaakte lijst niet speciaal nog in orde is, maar wat den onderwijzer Albada aangaat, die zal toch niet daarvoor in aanmerking behooren te komen. De heer Keikes meent, dat de onderwijzers in eigenlijken zin geen gemeenteambtenaren zijn, wijl ’t rijk in de salarieering voorziet voor ’t meerendeel. Hij meent dat de onder wijzers dienen te worden uitgesloten. De heer Vis meent dat de heer Sutherland Royaards toch wel in gemeentedienst is. De Voorzitter stemt dat toe, en dat is ook de eenige onderwijzer die op de lijst voorkomt. Het komt hem het beste voor de andere onderwijzers uit te schakelen, althans mochten er voor in de termen vallen, dan kan de raad daarover altoos nog nader be slissen. een levering werd bepahld, bijv. 13 De heer Oosterbaan vindt dat de keien aan de Kade nog prachtige diensten doen en stelt zich de vraag of men niet beter doet ze voor eigen gebruik te houden, waarop de Voorzitter antwoordt dat de keien aan de Stoomboot- kade blijven, en voor reserve worden ook die van de ’Cnossenlaan nog gehouden. De heer Vis vraagt ook of het de bedoeling is dat de ronde keien er uit komen, zooals die o.a. ook op de Dijlakker nog wel liggen. Hij vond dat dan voor de Kade wej een geschikt materiaal. Hierop antwoordt de Voorzitter dat de Raad deze onderdeelen later kan bespreken en beslissen. Het is nu de vraag: zullen de. quenastkeien verkocht wor den? De hooge prijs die op ’t oogenblik er voor geboden wordt, maakt een beslissing nu noodig. De heer v. d. Klei had niet gedacht dat het van avond al tot een beslissing zou komen, hij ziet er nog al bezwaar in dat daardoor elk jaar het onderhoud der straten f 400. hooger wordt. Ook de heer Kramer is hui verig om maar over te gaan tot den verkoop der quenastkeien. Die bestrating is om zoo te zeggen onverslijtbaar, hij vindt de ging door Waalklinker te duur, er daarom in beginsel niet voor. De Voorzitter zegt dat zijn standpunt is, verloop van jaren er toch toe de keien er uit te nemen, ’t Is thans al zoo, dat in de dorpen een betere bestrating ligt dan hier in de stad in de hoofdstraten. B. en W. waren in dezen niet eenstemmig, vandaar dat geen bepaald voorstel kon worden gedaan. De heer Eerdmans heeft tegen het voorstel om wijziging te brengen in de bestrating niet zoo veel bezwaar. De heer Kramer noemde die keibestrating onverslijtbaar. Spr. vindt ze toch tevens ook haast onbegaanbaar. In andere plaatsen, Harlingen, Franeker, Dokkum en Sneek bijv, overal wordt een kapitaal besteed aan de verbetering der bestrating, en nu ons deze offerte wordt gedaan, en de vervanging met klinkers voor een betrekkelijk kleine som kan geschieden, is Spreker er voor om er toe over te gaan. In stemming gebracht wordt bet voorstel aangenomen met 7 tegen 5 stemmen de heeren Kramer, Lunter, Wieremd, Praamsma en v. d. Klei. De Voorzitter. Er is nog een zaak, die even dient besproken te worden. Het blijkt den architect dat het dek van de Sneekerbrug en van de Zwaantjespost aan vernieuwing toe zijn. Nu is het gebruik van eikenhout tegen woordig voordeeliger dan het vroeger gebruikte grenen. Ook zouden deze bruggen zich prachtig leenen voor een proef met gewapend beton. Het onderhoud dier bruggen was geraamd op f 155.maar ’t zal nu ongeveer f 500.moeten kosten, echter op den geheelen post voor onderhoud is nog f 595.- beschikbaar. B. en W. meenen dit den Raad te moeten voorleggen, wijl vroeger al eens een reprimande werd ontvangen dat zij zonder voorkennis van den Raad handelden, en dat zou, als men ahn die bruggen zag werken, weer ’t geval kunnen worden. Lachend geven de heeren, na die laatste mededeeling van B. en W. volmacht om te handelen naar bestweten. De heer Wierema wijst er op dat het dek van het brugje in de Franekerstraat ook zwak is, waarop geantwoord werd dat dit reeds onder handen is genomen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, de heeren Praamsma en v. d. Wal. 4. Adres S. G. Kooistra om te pachten een staanplaats voor een schommeltent op de kermis met advies van Burg, en Weth. B/'en W. stellen den raad voor, bij wijze van proef voor één jaar de schommeltent toe te laten. De heer Praamsma heeft gehoord dat in Leeuwarden gisteren iemand uit zoo’n schom mel dood gevallen is. Den Voorzitter is wel ter oore gekomen, dat er een flauw gevallen moet zijn. De heer v. d. Wal betreurt het, daar de Raad vroeger wegens een ongeval besloot, geen schommel weer te hebben, toch B. en W. de proef nog weer willen nemen. Hij acht die leuningen, volgens de teekening, niet afdoende. De heer Oosterbaan is het eens met den heer v. d. Wal dat men niet weer zoo iets moet toelaten. Het voorstel B. en W. wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen de heeren Kramer, Lunter, v. d. Klei en Vis. Wij zullen ’t dus zonder schommel moeten stellen op onze a.s. kermis. 5. Voorstel Burg, en Weth. aanbouw bij de Zuivelschool. Bij de Zuivelschool is voor teekenlokaal een gebouw noodig, wat eenvoudig ingericht f 13500 zal moeten kosten. Volgens contract met het Rijk is de gemeente gebonden de noodige uitbreiding van ’t gebouw te bekostigen, tegen 6 pCt. vergoeding der kosten en van de waarde van den grond. De Raad heeft dus de waarde van den grond te bepalen wat wordt voorgeeteld als te zijn f 2.50 per M3. en kan later beslissen over een aan te gane geldleening. De Raad keurde ’t voorstel goed met algemeene stemmen. 6. Beschikking post onvoorzien. In dit voorstel komt o.ar voor dat f 110 zal worden betaald voor een schrijfmachine. De heer Vis heeft bij het nazien der stukken gemerkt dat er op de secretarie 2 schrijfmachines zijn. Er is indertijd besloten tot den aankoop van een, en nu frappeerde het hem dat er nu sprake was van huur. De Voorzitter licht in dat op aanraden van den Secretaris, wegens de vele drukte, besloten werd er nog een schrijfmachine bij te nemen op huur. Doch de vele werkzaam heden, die steeds zich voordoen, maken het noodig dat wel twee machines voorhanden zijn. Daar nu aangeboden werd deze machine aan te koopen voor f 110, meenden wij dit te moeten voorstellen. De huur wordt natuurlijk betaald uit den gewonen post voor kantoorbenoodigdheden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Bespreking algeheele vernieuwing straten in de stad. De Voorzitter deelt mee, dat B. en W. met geen bepaald voorstel komen, maar een rapport van den architect in bespreking brengen. Er is van een aannemer te Utrecht een offerte om de keien te koopen voor f34.per 1000. Deze hooge prijs was aan leiding dat een begrooting werd opgemaakt wat de vervanginj’dezerkeien door Waalklinkers in den rijweg in de stad zou kosten, en dan kost dit over ’t geheel f 4000.Wat het onderhoud betreft, wordt dit gemiddeld per jaar f 400 hooger, gesteld dat de Waalklinker om de 20 jaar vernieuwd moet worden. De heer Praamsma lijkt de verwijdering der keien niet zoo kwaad toe, want er komt daardoor een heele verbetering doch de tijd van vervanging vindt hij niet gunstig, daar elke verhooging van het budget thans dient te worden vermeden. Hij vreest bovendien dat in den drukken rijweg de Waalklinker het geen twintig jaar zal kunnen uithouden. Toch kan hij met het plan meegaan, echter zou hij aanvankelijk wat minder zand willen gebruiken dan hier geraamd is. De straten worden allengs toch hooger en hier en daar zitten de stoepen al beneden de straat. De Voorzitter antwoordt dat de architect den duur van de Waalklinker gemiddeld op 20 jaar heeft geraamd.. In een druk bereden weg zal het iets korter, op andere plaatsen weer langer duren voor de steen vernieuwd moet worden. Spreker meent, dat in de rijks- straatwegeu de steen ongeveer 25 jaar meekan. (Hiertegen wordt door een paar heeren be- Batig saldo f 1.396.38® Aangenomen met algemeene stemmen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1