1' f Stadsnieuws. I PREDIKBEURTEN. Zondag 23 Juli. HERVORMDE KERK. Burgerlijke Stand. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). Benoemd. Een lezing. 's I stemmen onze Burgwerd. Putten voerder van van meneer voor K dan maar hier. Dat kim ik zelf vijftien op de veiling er maar twaalf ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur: Dr. 0. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. KOSSEN. ’s Voormiddags 91/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 5i/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voormiddags 9^2 uur: de heer G. I. v. d. PLOEG.' ’s Avonds 51/2 UQr: Ds. GEERLING van men in Sneek gereden, waarbij de soldaat kommiezen bevalen, den wagen in de richting van de douane te doen rijden. De chauffeur gaf hieraan echter geen gevolg en reed naar de garage, waar de patroon hem wachtte. Deze gaf blijkbaar teekens, den wagen in de garage te doen rijden waarop een der soldaten een schot loste, om te beletten, dat de chauffeur hieraan gevolg gaf. Toen de wagen zich reeds met een achterwiel op het trottoir bevond, richtte de soldaat, die naast den chauffeur zat, zijn revolver op dezen en gelastte hem, den wagen te doen vooruitgaan, waaraan A. nu eindelijk gevolg gaf. De wagen werd nu naar de douane gereden en werd daar in beslag genomen. De chauffeur van A. werd gearresteerd. Tegelijk werd een zekere M., die met zijn wagen 300 K.G. Buk vervoerde, bij de grens aangehouden. O. N. 22 Juli. Aan onzen wakkeren van Vreemdelingenverkeer, den heer we hier den onze Koningin- z.v. Oepke Couperus en BOLSWARD, van 19 tot en met 22 Juli. Gehuwd: Sjouke Haarsma, weduwnaar van Anna Maria Catharina de Koch, met Anna Vallinga, weduwe van Bauke Zijlstra. Ondertrouwd: Geert Postma, van Sneek en Hantzen Praamsma. Geboren: Rein Gerlofke Reitsma. Overleden: Anne Fokkema 68 jr. laatst weduwnaar van Afke Fongers. Hermanns Banning 62 jr. echtgen. van Jetske Hiemstra. WONSERADEEL, van 15 tot en met 21 Juli 1916. Gehuwd: Sjoerd Andela 31 jr. te Cubaard en Clasina Johanna Gaiema 24 jr. te Greonterp. Geboren: Janke d.v. Sjoerd Wijnalda en Baukje Lemstra te Arum. Jetske d.v. Uiltje van der Schaaf en Grietje Hitman te Arum. Harmen z.v. Marten Bruinsma en Weitje Schotanus te Tjerkwerd. Geeske Geertje d.v. Lolke Schaper en Siementje Wiersma te Schraard. Geertje d.v. Pier van der Wal en Wijtske Kooijenga te Parrega. Douwe z.v. Jan Karteen en Japkje Wijnia te Pingjum. Albert z.v. Jentje Dek en Jantje van der Molen te Makkum. Overleden: Auke Ybema 4 dagen te Wons. Douwe Bangma 64 jr. echtgenoot van Sijtske de Haan te Arum. Beifske van Houten 1 jr. en 8 mnd. te Arum, woonplaats Leeu warden. Een uitgever publiceert, dat een door hem te publiceeren werk, zal worden ge schreven door een schrijver, die telt. Auteurs zijn nooit erg sterk in rekenkunde. lang, hoe noemen De jongen wrijft zich het examen-zweet het voorhoofd, peinst angstig, straalt dan verrukking en antwoordtEen inktkoker, De aardappeloogst. Men meldt aan De Tel.: Op vele plaatsen in Zeeland is er kwaad in de aardappelen gekomen, waardoor vele aardappelen geheel verrotten. Hier en daar worden de aardappelen geheel uitgeploegd en wordt de najaarsvrucht gezaaid. ’t Gaat mis Te Hengelo zijn Zaterdag de aangevoerde groenten in beslag genomen en van gemeente wege verkocht. Na dien zijn er bijna geen groenten aangevoerd. Bloemkool, wortelen, tuinboonen de bewoners van Hengelo hebben ze van de week niet gezien. De groentehan delaren zeggen, dat ze niets van die groenten kunnen krijgen, omdat de conservenfabrieken alles opkoopen. Landbouwers naar Duitschland. Naar het N. v. d. D. uit Oldambt ver neemt, zullen tal van arbeiders naar Oost- Friesland (Pruisen) vertrekken, teneinde aldaar landbouwwerkzaambeden te verrichten, speciaal zichten en inhalen van het koren. Er worden zeer hooge loonen betaald; behalve kost en inwoning 70 h 75 Mark per week. Bij gebrek aan voldoende hoeveelheid vet zal den arbeiders een bepaald kwantum melk worden verstrekt. Het Volk. De Commissie van Beheer en de Directie van Het Volk doen een oproeping tot ver sterking van het garantiefonds, als een eerste en onafwijsbare eisch voor het verder bestaan van het blad. Zij verwijzen daarbij o.a. naar de verhoogde prijzen van papier, dat met 150 pCt. is gestegen. De abonnees worden uitgenoodigd zich te verbinden zoolang de oorlog duurt, het abonnementsgeld te ver dubbelen. Daartoe is een inschrijvingsbiljet onder de oproeping afgedrukt. De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hndbl. schrijft: Uit de school. Het is examen-tijd en een der examinatoren put zich uit, om een zenuwachtigen examinandus op z’n gemak te brengen. Het gaat, om de namen van geometrische figuren, en het examen-slacht- ofler kan maar niet op den naam komen van een //kubus”. Luister nu eens rustig naar me, jongen, zegt de examinator; stel je voor/ dat deze inktkoker, die hier tusschen ons in staat, drie decimeter hoog is en drie breed en drie zou je dat voorwerp dan wel Sneek, voorzitter M. Houwink, danken we ’t, dat 2en Aug., den jaardag van Moeder, een feestdag krijgen, dien onze beide zeilclubs met versierde vaartuigen hopen op te luisteren. In den voormiddag, ’s ochtends 9i/2 uur verluidt reeds, arriveert aan de Kade de heer P. Tjebbes, met zijn 200 watergasten, die zullen deelnemen aan te houden roeiwed- strijden met 4- en 8-riemssloepen. Vervolgens krijgen we watertournoois, suelzwemmen, pols-, honkbalwedstrijd en een voetbalmatch te zien. Tot slot speer- en discuswerpen, hardloopen, enz. ’s Middags matinee musicale tijdens de wedstrijden op ’t Vrije Speelterrein; 's avonds in „Amicitia” voortzetting van de feestelijk heden door het optreden van- een Variété- gezelschap. Wonseradeel, 20 Juli. De gevreesde aard appelziekte vertoont zich hier reeds in onder scheidene aardappelvelden. Sommige verbou wers sproeien reeds voor de tweede maal. De eerste stukken vlas worden alhier reeds getrokken. Kwaliteit en kwantiteit be loven beide goed te zijn. Voor enkele velden is reeds f 500 per pondemaat geboden. Witveen, 18 Juli. Aan den elfstedentocht in Zuid-Holland werd door 4 Friezen deel genomen, n.l. den heer D. R. Douma en mej. IJ. Douma te Witveen, den heer M. Dorbout te Kootstertille en S. Douma v. h. Veldleger, welke allen den afstand van 160 K.M. binnen den gestelden tijd aflegden. Westergo, 20 Juli. De groenteveilingen te Harlingen en te Arum krijgen ook betee- kenis, zij het dan minder dan die te Berlikum en te Tjummarum. De aanvoer is Alans vrij geregeld 1500 a 1000 manden aardappelen. Eerst wordt een klein deel voor binnenlandsch gebruik geveild en daarna de 80 procent voor uitvoer naar het buitenland. Voor binnen landsch gebruik brengen ze bijna twee derde minder op dan voor uitvoer. Er zijn veehandelaren, die hun handel er aan gegeven hebben en thans in aardappelen handelen, terwijl daarentegen aardappelhande laars in vee doen. Makkum. 20 Juli. Aan den jaarlijkschen kaatswedstrijd alhier namen 15 personen deel. Prijs f 24 Jetze Seekles te Makkum, J. Heeg te Oosterend en S. de Vries te Harlingen. 1ste premie f 12 Piet v. d. Werf, J. de Windt beiden te Harlingen en Jan Jorritsma te Makkum. 2de premie f 6 P.' Bijlsma. S. P. Postma en A. Schaafsma allen te Makkum. Arum, 20 Juli. Door het graven van een opvaart vanaf Baardeburen naar de Arumer- vaart is hier in een reeds lang gevoelde be hoefte voorzien. Moesten de aldaar wonende landbouwers toch vroeger langs modderige wegen met hunne bodetnproducten naar ons dorp, nu kan een en ander direct ter plaatse geladen worden. Het spreekt, dat tevens ge zorgd is voor een flinke opslagplaats, welke met zorg is aangelegd. Deze verbetering is geschied voor rekening van den „Arumer polder”. Hepk. Hieuwsbl. v. Fr. Dokkum. Zaterdagmorgen werd aan de groentekoopers vanwege den burgemeester bekend gemaakt, dat de verkoopers in de stad niet boven den maximumprijs mochten gaan, waarop de opkoopers weigerden de bloemkool door ben ontboden te ontvangen en een volle wagen bleef onaangeroerd. Dokkum zit dus ook zonder groenten en toch trekken dagelijks volle wagens met prachtige bloemkoolen door de stad, die tot ergernis der ingezetenen naar de groentedrogerij in „de Wouden” gaan. Dat de bevolking hierover niet gesticht en on tevreden is, laat zich begrijpen. Men meent dat een verbod van het drogen een groote uitkomst zou zijn voor de burgerij, die reeds erustig denkt aan de oprichting van een coöperatieve groenten- en fruitwinkel. 0. N. Sneek. Eenzelfde toestand als op vele plaatsen reeds bestaat, is ook hier ingetreden. Bij de groentenveiling hedenmorgen was de commissaris van politie tegenwoordig en maande de koopers aan onder de maximumprijzen te blijven, daar bet maximum bij verkoop in de stad niet overschreden mocht worden. Toen de opkoopers niet hooger wilden bieden, trok de heer Terpstra van Wijtgaard af met zijn aanvoer, en de andere verkoopershielden hun waren in, zoodat we in Sneek ook zonder groenten zitten. Zeer waarschijnlijk wordt heden Vrijdag weer geen veiling gehouden. O. N. In wat wondere wereld we leven met de huidige regeeringsmaatregelen inzake de levensmiddelen, zegt het Fr. Dagblad, kjin Naar wij vernemen, is als assistente bij de administratie van de Gasfabriek benoemd Mej. K. Steensma alhier. Men heeft uit de dagbladen reeds meermalen kennis kunnen nemen van de behandeling in de gevangenkampen der oorlogvoerende landen. Erg vertrouwbaar zijn zulke mededeelingen niet altoos, want door de censuur wordt vaak belet, dat de harde waarheden bekend worden. Er is dezer dagen een boekje verschenen, en bij alle boekhandelaren verkrijgbaar gesteld voor 20 cent. Hierin is beschreven het lot van een Nederlander, een Hagenaar, die om een betrekkelijk gering vergrijp en misschien door een persoonlijke wraakoefening werd veroordeeld ter dood, doch wiens vonnis veranderd werd in 6 maanden gevangenschap. Deze Hollander beschrijft in eenvoudige taal zijn bittere ervaringen, opgedaan in het gevangenkamp te Holzminden. hijnen daar toestanden te heerschen, in onzen tijd haast niet meer achten. Er zijn bladzijden die aan een verhaal, als men wel Russische bannelingen naar Siberië De héér v. d. Wal spreekt nog een woord ten gunste van het Hengstepad, om té zorgen dat de zware kermiswagens daar de bestrating niet bederven. De Voorzitter merkt op, dat dit bij B. en W. ook besproken is. Het is nog al gelukkig dat die bestrating een paar jaren heeft gelegen dat er geen kermiswagens op kwamen, er zal nu zooveel mogelijk voor beschadiging gewaakt worden, want het is altoos beter beschadiging te voorkomen dan die later op de daders te moeten verhalen. Sluiting der vergadering. Er scl als men ze mogelijk zou doen denken eens over heeft gelezen. Het lijden in die gevangenkampen moet volgens de hief gegeven beschrijving ver schrikkelijk zijn en toch bevat de laatste ziu van het verhaal de verzekering dat ’t „woord voor woord waarheid bevat”. Deze Nederlander, die in Gent woonde, zag later al zijn bezittingen in beslag genomen, die waren dus voor hem verloren. Hij vertoeft nu in ons land en tracht hier in zijn onderhoud te voorzien. Persoonlijk gaat hij zijn ervaringen mededeelen, en heeft ook plan hier te Bolsward een avond te komen spreken. Voor hen, dieeenigszins op de hoogte willen zijn van den toestand is het raadzaam vooraf het boekje, door hem uitgegeven, eens door te zien. Voorwaar, de oorlog is in velerlei opzicht een beeld van verschrikkingen Sneek, 21 Juli. Hedenmorgen geraakte een 8-jarig meisje van den heer Postma uit de Rozenstraat alhier, tusschen een draaibrug bekneld, met 't treurig gevolg dat de genees heer hedenmiddag een teen van het kind moest amputeeren. Sneek, 21 Juli. In den ouderdom van ruim 55 jaren, is bier hedennamiddag over leden de heer K. J. P. Dwarshuis, oud raadslid dezer gemeente en sedert verscheidene jaren regent van ’t O. B. Weeshuis. De Overledene was in alle kringen zeer gezien. Als raadslid heeft hij zeer veel in ’t belang der gemeente gedaan, als bestuurder van het O. B. W. werden zijne adviezen in ’t College van Regenten zeer gewaardeerd. Sneak, 21 Juli. Den dag van heden mogen we gerust voor onze gemeente een ongeluksdag noemen. Vanmiddag kwart na eenen geraakten 4 werklieden onder een omvallenden muur van een huis aan het Grootzand, waarmee men aan bet verbouwen is. Twee van de mannen werden uit- eninwendig zwaar gekneusd, een derde brak een been, nog een ander liep een hoofdwond op. De drie eerstgenoemden moesten naar het Ziekenhuis worden gebracht. lutusschen wordt 't gebouw door 2 politie agenten en een soldaat bewaakt, tot de Justitie morgen den toestand er heeft opgenomen, om de oorzaak van ’t ongeval vast te kunnen stellen. Sneek Het vorig jaar was ons gemeente bestuur veel te laat met haar aanslagen van den hoofdelijken omslag en toen er in den raad op gewezen werd, beloofde de burge meester er voor te zorgen, dat in het. ver volg de biljetten vroeger zouden uitgereikt worden. Nu tellen wij heden 19 Juli en toch hebben wij nog geen aanslagen ontvangen. MerT zal dus weer in een half jaar bet ver schuldigde moeten opbrengen, wat voor per sonen met vast inkomen per week, maand of kwartaal nog al lastig wordt. Als men niet op tijd betaalt, wordt men in vervolgings- kosten geslagen, en dus moet men maar maken, dat het bedrag bijeenkomt. De hoofdelijke omslag wordt van jaar tot jaar booger en toch er wordt niets gedaan, om het betalen meer gemakkelijk te maken. O. F. Bergen op Zoom, 21 Juli. Hedenmorgen om ongeveer acht uur is de auto van den heer K. alhier door de soldaatcommiezen bij de oude tol aangehouden. Bij onderzoek bleek in het reservoir aan de onderzijde van de auto een hoeveelheid Buk verborgen te zijn. Oomiddellijk werd omgekeerd en behalve den chauffeur, werd een zekere A. uit Belgisch Putten medegevoerd, die de vermoedelijke ver was van de Buk en werd stadwaarts blijken uit de wijze, waarop middags b.v. bloemkool op tafel krijgen kan Koopster Wat kost die bloemkool daar, juffrouw WinkeljuffrouwIk mag cent voor vragen. K. Nu, geef u W. Neen, dat doe ik niet, niet, ’k Heb er moeten geven Hoe moet dat dan? W. Ja, ziet u... de prijs is twaalf cent, maar alleen als u er zestien voor geeft, moogt u de kool meenemen... Mooi, vast kooltje, ziet u wel?... ...Op die manier wordt er wat „kool” ver kocht in ons wereldje! Groote kaatspartij te Franeker. De jaarlijksche wedstrijd, uitgeschreven door de Permanente Commissie zal dit jaar gehou den worden op Woensdag 2 Augustus: voor de 63ste maal is deze partij van „vrije samen stelling” geannonceerd. (De „Permanente” dateert van 1853!) Naast den eereprijs, den zilveren bal, aan de commissie vereerd door den vroegeren commissaris des konings, Van Harinxma, de medailles en geldprijzen voor de winnaars, zijn er een viertal extra-prijzen beschikbaar gesteldmedailles nl. voor den speler, die in den eersten omloop de meeste bovenslagen doetdan een medaille voor den uitslager van de laatst aanblijvende 4 parturen die de meeste bovenslagen maakt en een medaille voor den opslager, ook van de laatst aanblijvende 4 parturen, die percentsgewijs de meeste ballen „in” brengt. De partij wordt gehouden op „’t aide sté fen Sjaerdema”. Vermoedelijk wordt er op ’t land buiten 't bolwerk niet gekaatstde helft der parturen moet n.l. spelen op ’t sportterrein van den heer Otter. Een merkwaardig teeken des tijdssedert 1875 worden de uitgeloofde geldprijzen steeds in „Gouden Willems” uitbetaald. (Vroeger negen, in de laatste jaren twaalf gouden tientjes.) Dit jaar voor ’t eerst wordt van die gewoonte afgeweken de commissie kon geen goudgeld genoeg bemachtigen. Alg. Hdbl. Jaarbeurs -Utrecht. Van belanghebbende zijde zijn opgegaan tegen het houden van eene Jaarbeurs in September. Tijdelijk gebrek of schaarschte aan grondstoffen, te weinig tijd van voor bereiding voor het gereed maken van monsters, het overladen zijn met orders voor de winter maanden maakten deelname bezwaarlijk, terwijl in handelskringen de meening werd uitgesproken, dat voor het komende seizoen de meeste grossiers en winkeliers hunne koop contracten reeds hadden afgesloten en er der halve voor vele handeldrijvenden geen directe aanleiding zou bestaan om de beurs te bezoeken. Men heeft besloten, hoewel het aantal deelnemers van dien aard is, dat het succes eener beurs in September verzekerd was, om de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs te houden van 26 Februari10 Maart 1917. De voorjaarsbeurs heeft ook nog dit voor, dat de tijd van voorbereiding dan ook vol doende is om genoegzame medewerking te verkrijgen uit onze koloniën, terwijl daaren boven ook in het Buitenland voor deze Ned. Jaarbeurs op ruimere schaal propaganda kan worden gemaakt om de belangstelling te wekken en zoodoende het bezoek van vreemde kooplieden te bevorderen. Kamerverkiezing 1917. Men schrijft uit Weststellingwerf In dit Kiesdistrict worden onder de kiezers der S. D. A. P. pogingen aangewend bij de a.s. Kamerverkiezing een candidaat te stellen die meer anti-militairistisch gezind is, dan de huidige afgevaardigde, de heer Hugenholtz. Er is reeds een bijeenkomst gehouden, waarin dit besluit genomen is; en wordt daarvoor verder propaganda gemaakt. Een grootere vergadering zal later volgen. Naar men wil, houdt een en ander verband met actie van de zijde van voorstanders van het dienstweigeringsmanifest. Stand. B. de Waal. Onze landgenoot, de bekende vlieger Bernard de Waal, die zooals men zich herinnert, in 1913 van Johannisthal naar Soesterberg vloog en later door naar Den Haag, waar bij voor de militaire autoriteiten demonstreerde, is bednjfschef bij de Fokkersvliegtuigenfabriek te Görres bij Schwerin. Als 24-jarig jonkman behoort hij tot de landstormklasse 1912. Hij had 9 Maart j.l. reeds in dienst moeten komen, doch... kon van de Duitsche autori teiten geen pas bekomen om Duitschland te verlaten, daar zij de medewerking van den heer De Waal in de Fokkerfabriek op buiten gewoon hoogen. prijs stelden. De Duitsche autoriteiten hebben vervolgens aan de Nederlandsche regeering voor den duur van den oorlog uitstel van dienst voor den heer De Waal aangevraagd. Op dit verzoek is afwijzend beschikt en tegelijk kreeg de heer De Waal een nieuwen oproep op 10 Juli onder de wapenen te komen. De heer De Waal arriveerde echter niet. Aan zijn familie te Arnhem deed hij een telegram toekomen, meldende: „Mijn overkomst nog niet in orde”. H. Ct. Melkvoorziening. De coöp. boterfabrieken in Gelderland en Overijsel hebben dus bericht de N. R. Ct. van overheidswege bericht ontvangen, dat zij zich gereed dienen te houden voor de dagelijksche levering van een hoeveelheid melk, naar gelang van den omvang der fabriek ten dienste der melkvoorziening in de groote steden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2