ïïieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. No. 60. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 1916. 55ste Jaargang. Cijfers aangaande den Wereldoorlog. ONS MARINEPERSONEEL. I I Donderdag 27 Juli. VOOR afzonderlijke a 5 Cent. J. D. BINNENLAND. den dat bij de maatschappij i aanstaande te wezen. Oudemirdum wonen Intusschen gestegen tot f 60f 70 mill. zeer nauw i aan boord weinige animo van i voor de op- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Joure, 22 April. Terwijl de melkrijder H. Piek, alhier, in dienst bij de fabriek „Hol- landia” te Scharsterbrug, zich heden morgen met een met twee paarden bespannen melk wagen op den weg tusschen Scharren en Huisterheide bevond en de tramrails wilde oversteken, naderde op hetzelfde moment de tram uit de richting Lemmer, waardoor eene botsing ontstond, met het gevolg, dat het eene paard deerlijk aan den kop werd ver wond, de wagen averij bekwam en Piek op den weg werd geslingerd, waar hij bewusteloos en hevig bloedende bleef liggen. Hij werd later per auto naar zijne woning alhier ver voerd, waar dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, 't Gewonde paard is afgemaakt. Gaasterland, 23 Juli. Den boeren, die dit jaar moeten inburen van de Maatschappij „Gaasterland”, valt het niet mee. Er schijnen weer nieuwe maatregelen Den boeren, die ouder en opnieuw moeten in huren, is aangezegd, dat zij dit niet kunnen doen, doch dat zij hunne zathen en landen kunnen koopen, of dat deze anders waar schijnlijk publiek worden verkocht, heeft de door hem bewoonde al reeds gekocht en, naar verluidt, is J. M. ook reeds in onderhandeling. Harlingen. Deze week was er enkele mid dagen tijdens den groenteafslag in het veilings- gebouw heel wat beweging. De oorzaak lag in het volgende: De regeering heeft ter wille van het publiek maximumprijzen vast gesteld; dit is een voordeel voor den burger, doch een nadeel voor den tuinder. Als het publiek goedkoop kan koopen, dan moet dit ergens in gevonden wordendaarom is het geen wonder, dat de groentetelers enz. die maximumprijzen slecht gezind zijn, want zij ontvangen er minder door. Nu heeft de regeering thans de groenteveilingen, die bij afslag veilen, de verplichting opgelegd, iederen koop in te zetten op d?n maximumprijs, zoodat er wel beneden maar niet boven dezen prijs gekocht kan worden. Gevolg hiervan is, dat ook de groenteventers goedkoop kun nen inkoopen en deze weer hun klanten goed koop kunnen bedienen. Daardoor is dus bereikt wat de regeering wenscht: goedkoope groenten voor het publiek. Betaalt echter het publiek nu gaandeweg toch meer dan de maximumprijs is, dan zal ook deze goede bedoeling toch weer mislukken, of er moet van hooger hand worden ingegrepen. Dit laatste is heden geschied. Op last van den burgemeester zijn bij een aantal groenten winkeliers alhier de voorraden groenten in beslag genomen wegens voortdurende over schrijding der maximumprijzen. Deze groenten zijn in tegenwoordigheid der politie aan de burgers verkocht, 0. N, één week zou men een rand den evenaar kunnen leggen, in een rand rijksdaalders, in drie maanden een rand gouden tientjes. In rijks daalders op elkander gestapeld, zouden de oorlogsuitgaven van één dag een kolom van 180 K.M. hoogte vormen, d.w.z. van de lengte van den afstand ’s-Gravenhage Oldenzaal); in kwartjes op elkander gestapeld, zouden de oorlogskosten van dertien maanden een kolom vormen, reikend van de aarde tot aan de maan 1 Wanneer sedert Christus’ geboorte elke minuut een bedrag van f 70 opzij gelegd was, hadden we nu, rente buiten beschouwing ge laten, een som gelds, waarmee de oorlog op de thans gevolgde wijze slechts één jaar zou kunnen worden voortgezet. Ten slotte zouden, om een andere verge lijking te maken, de oorlogsuitgaven van lt/3 dag voldoende zijn om alle in ons land liggende spoorrails te bedekken met een rij guldens en die van 2x/2 dag om er een laag rijksdaalders op te leggen. Hoewel het niet mogelijk is, nauwkeurig op te geven hoeveel de oorlog aan iedere mogendheid kost, aangezien die uitgaven gedaan worden uit de opbrengst van belastin gen, al of met verhoogd, leeningen, schatkist biljetten e.d., kan men zich toch eenigszins een denkbeeld vormen van de totale oorlogs- uitgaven door de vermeerdering van den schuldenlast te berekenen. Met de laatste Fransche leening meegerekend, hebben de oorlogvoerenden geleend 55 millard gulden, d.w.z. de oppervlakte van Zeeland bedekt met een laag centen. Dit bedrag overtreft de kosten van alle Europeesche oorlogen der laatste 125 jaren. Engeland geeft voor zijn oorlogvoering thans pl.m. 42 millioen gulden per dag uit, De Minister van Marine heeft een onaan gename ervaring opgedaan. De Tweede Kamer heeft geweigerd de proef te bestendigen die de Minister één jaar heeft genomen met de instelling van een internaat voor adspirant- adelborsten te Dordrecht. Het is algemeen bekend dat het bijna onmogelijk is voortdurend een voldoend aantal jongelui te vinden, die lust gevoelen voor den zeedienst. Er heerscht een chronisch ge brek aan officieren en dat niettegenstaande al tal van middelen en middeltjes zijn toege past om daarin verbetering te brengen. Een van die middeltjes was het internaat te Dordrecht. De lange voorstudie, die tegenwoordig aan het zeeofficierschap pleegt vooraf te gaan, werd ingekort en daardoor zou bereikt worden dat de jongelui op wat jeugdiger leeftijd in op leiding konden worden genomen en dus ook eerder „klaar” waren. Het is een oude tak- tiek, het marchandeeren met de opleiding, het vervroegen van den leeftijd waarop men het doel bereikt, ’t Zijn middelen die al vaak succes hadden, thans echter bij dezen „tak van dienst” bleek het middeltje niet doel treffend. Verleden jaar meldden zich vier jongelui aan, waarvan drie werden toegelaten. Dat nu was voor de Tweede Kamer een reden om al zeer weinig verwachting te koesteren van het nieuwe instituut, al betoog de Minister dat dit internaat het logisch gevolg was van het algemeene systeem. Wat de Kamer wel wil, heeft ze niet ge zegd in vage termen werd alleen aange drongen op een geheele herziening van de officiersopleiding. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Het is nu eenmaal een feit dat de jongelui in Nederland hoe langer hoe minder „trek” hebben in den militairen dienst. Ware het in alle landen zóó, dan stierf het militairisme zeer spoedig aan verval van krachten. Het zal zeer zwaar vallen in ons land steeds weer een voldoend aantal officieren te kweeken. Men moet ook niet denken, dat het alles een kwestie van geld is. Al worden de be staansvoorwaarden aanmerkelijk verbeterd, dan nog zal het moeilijk blijven. Wij staan hier voor een puzzle .en het ware maar te wenschen dat de wereldvrede zeer spoedig kwam, want met de mannetjes voor onze vloot is het bedroevend. In Soerabajra gaan ze oproer maken, in Amsterdam gaan ze drossen en liefhebbers om officier te worden, melden zich steeds minder aan. Van dien d.w.z. f 480 per seconde. Wanneer men even bedenkt, hoeveel met zulke bedragen in een dag tot stand gebracht zou kunnen worden, in plaats van dat er slechts mee vernietigd wordt, dan springt de beteekenis van zulke cijfers in ’t oog. Een kleine woning van een f 5000 zou in 10 seconden gebouwd kunnen worden, althans wat de kosten betreft; één dag oorlog staat dus voor Engeland gelijk met de vernietiging van een stadje van 8600 woningen. De rentelast van de oorlogsuitgaven van één jaar, berekend tegen 4x/2 pCt., beteekent voor Engeland een druk van f 1200 per minuut. In drie weken wordt het geld verbruikt, vol doende voor een tweede Panama-kanaal; in een jaar wordt de waarde van Engeland’s uitvoer in 1909, 1910 en 1911 door Enge land’s leger en vloot opgemaakt. Duitschland voert veel goedkooper oorlog dan Engeland; toch zijn ook de Duitsche cijfers onrustbarend en het feit, dat men zich daar eindelijk ook rekenschap gaat geven van wat na den oorlog nog te wachten staat, geeft hoop op een meer veldwinnen der vredesstem- ming. Men heeft berekend, dat de oorlog, als hij niet te lang meer duurt, Duitschland 40 a 50 milliard zal kosten, hetgeen een jaarlijkschen rentelast van 2000 a 2500 mill, beteekent. Rijk, Staat en Gemeenten zouden na den oorlog samen 4000 millioen per jaar aan belasting meer moeten opbrengen, hetgeen met de huidige 2 milliard dus 6 milliard beteekent. Zonder de renten zijn de zuivere oorlogskosten even hoog als het vermogen van alle millionaire in Duitschland; wilde men de jaarlijksche renten bekostigen uit een belasting op de inkomens boven 20.000 Mark, dan zou men daarvan 100 pCt. moeten heffen, m.a.w. het geheele inkomen moeten opvorderen. Arnh. Ct. heldenmoed, waarover onze onderwijzer op de lagere school zoo heerlijk kon opscheppen, den heldenmoed van bestevaêr en zijn tra wanten, is niet veel meer over. Hetgeen in dezen oorlog valt waar te nemen omtrent den strijd ter zee, zal al zeer weinig geschikt zijn om de animo aan te wakkeren. Over den zeedienst is al dagen en dagen in de Kamer gedebatteerd. Telkens opnieuw Heeft de discussie plaats en altijd weer zijn het dezelfde grieven die op den voorgrond worden gesteld. Het is voor een buitenstaander onmogelijk zich een oordeel over den toestand te vormen. Ongetwijfeld heeft de Bond van minder marine-personeel eenige wijziging ge bracht in de toestanden aan boord der schepen. De individuele onmacht waarin de matroos verkeerde, wordt nu gesteund door den collec tieven steun van den Bond. Goed en kwaad beide, heeft die Bond ge sticht. De Ministers van Marine hebben nooit goed geweten wat zij tegenover dien bond en zijn wassenden invloed moesten aanvangen. Het optreden van den Bond was in strijd met de hierarchische verhoudingen, die sedert eeuwen in het militaire leven plegen te be staan en het is dus zeer begrijpelijk dat de „oomes” zich niet gemakkelijk aan de wijzi gingen daarin weten aan te passen.' Door de hoogere autoriteiten is het streven van Bond vaak als misdadig gesignaleerd en is ook weer zeer overdreven. Waarschijnlijk bestaat er een verband tusschen de gebeurtenissen van de vloot en de zoo i jongelui om in dienst te treden leiding tot officier. Een volledige reorganisatie van het dienst leven is derhalve noodzakelijk. Maar hoe? Dat nu is de taak van den Minister om leiding te geven. Het is weer zeer te be grijpen dat de Tweede Kamer weinig lust gevoelde om een klein prutsmiddeltje toe te passen en een schooltje te stichten waarvan het welslagen blijkens de opgedane ervaring al zeer weinig kans biedt. De bedoeling van den Minister was goed, maar daarmede komen wij er niet. Dat is wel gebleken, dat allerlei gunstige voorwaarden niet voldoende zijn. De fouten schuilen in den dienst zelf. Men kan tijdelijk eens wat jongelui trekken door mooie voorspiegelingen, zoodra blijkt dat in de praktijk de betrekking zelf geen bevrediging geeft, gaat de mare zeer spoedig door het land, dat het toch een weinig prettig bestaan is. Verdiend of niet verdiend, onze vloot heeft geen goede reputatie en er bestaat onder de jongelui niet de minste ambitie om zich voor het officierschap te laten opleiden. Die reputatie te verbeteren is de eerste plicht van den Minister en moet het uitgangs punt zijn voor zijn reorganisatie. Costergo. In Marks' Magazijn (Juni-aflevering) treffen wij een bijdrage aan, waarin door vergelijkingen en berekeningen de beteekenis van verschil lende cijfers en getallen uit den huldigen oorlog duidelijker wordt gemaakt en het vormen van een voorstelling dezer hoeveel heden vergemakkelijkt wordt. Daarin wordt o.m. gewezen op het feit, dat een leger van millioen man tegenwoordig al heel gewoon is, en worden enkele bijzonderheden over den om vang van zoo’n leger medegedeeld. Landde het met volledige uitrusting in Hoek van Holland en marcheerde het dan in één rechte lijn Oostwaarts, de soldaten vier aan vier, de wagens achter elkander, dan zou de eerste rij soldaten Hannover, Berhjn, Thorn en Warschau gepasseerd zijn en achter Pinsk in de Rus sische linies staan, als de laatste wagen te Hoek van Holland aan wal werd geheschen. Eén onafgebroken lijn van mannen, paarden en wagens zou zich door Nederland, Duitsch land en Polen slingeren. Moest ditzelfde leger een kamp betrekken, dan zou het daarvoor noodig hebben Zuid- Holland bezuiden den Ouden Rijn en bewesten de Gouwe en den Hollandschen IJsel, be nevens IJselmonde en Rozenburg. Over de uitrustingskosten der legers leest men o.m.; De Engelsche regeering betaalt op het oogenblik voor de uitrusting van een in fanterist en het onderhoud gedurende een jaar de som van f 2700. Een legercorps van 40.000 man kost aan kleederen 3 a 6 millioen gulden, aan wapens 3 millioen gulden en heeft daarvoor 2 millioen gulden aan munitie noodig. En een leger van een millioen man kost aan onderhoud' 42.000.000 gulden per week. Geen wonder dus, als men deze cijfers voor één millioen man ziet, dat de dagelijksche oorlogskosten der oorlogvoerende mogendheden te zamen een ontzaglijk bedrag beloopen. Op het oogenblik wordt er eiken dag voor den oorlog uitgegeven de som van 180-200 millioen gulden, waarvan het grootste deel ten laste der Entente komt, door het dure vrijwilligersstelsel van Engeland, de groote aankoopen (tegen hooge prijzen) in Amerika e.d. Een kleine tweehonderd millioen gulden is een heele somin anderhalven dag oorlog voeren wordt op deze wijze het bedrag van onze geheele begrooting voor dit jaar bereikt, in een week het bedrag van onzen totalen schuldenlast. Een aanschouwelijke voorstelling is deze: met het bedrag der totale oorlogs kosten van guldens om twee weken Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wonseradeel, 21 Juli. Te Idsegahuizum zal zeer waarschijnlijk een bijzondere school voor christelijk onderwijs worden gesticht. Daar de bestaande openbare school dan dreigt ontvolkt te worden, heeft het hoofd dier school aan den’ gemeenteraad dezer gemeente overplaatsing verzocht in gelijke betrekking naar Burgwerd, dat op dit oogenblik vacant is. Leeuw. Ct. IJlst, 24 Juli. Toen het dochtertje van B. C. met den kinderwagen op den stationsweg was, kwamen eenige fietsers voorbij. Het kind liet den wagen los en deze geraakte met de kleine in de moddersloot, zoodat deze onder den wagen in de modder terechtkwam. Gelukkig was de wegwerker 8. V. aanwezig, die de kleine nog juist bijtijds uit deze positie ver loste. De toestand der kleine is bevredigend. N. Sn. Cl. Ondanks de versterking van soldaat-kommiezen hier langs de er druk gesmokkeld. Geen nacht geen vrachten overgaan. Ter Apel. grens- en grens, wordt meer, dat er In de laatste nachten werd hier in de omgeving niet minder dan 1300 halve kilo’s vet aangehouden. Wel een bewijs, dat ze aan gene zijde behoefte aan levensmiddelen hebben. Geld schijnt er in overvloed te wezen, daar ze hooge prijzen betalen aan de smokkelaars. Dag in dag uit komen hier de krijgs gevangenen over de grens, ’t zijn meerendeels Russen. Zaterdag hadden we twee Engelschen, Zondag 1 Rus en hedenmorgen 4 Franschen. Ook deze menschen klagen over het gebrek aan voedsel, dat er in Duitschland heerscht. De Rus die vloeiend Duitsch sprak, verklaarde ons, dat het bij de landbouwers nog wel uit te houden was, doch die menschen werd voor geschreven, wat ze aan de krijgsgevangenen te eten mochten geven, én daar wijken ze niet af. O. N. Schepen met regeeringsgraan aangehouden. Naar wij vernemen worden thans weder 13 schepen geladen met graan en geconsigneerd aan de Nederlandsche Regeering door de Engelschen vastgehouden. Van deze schepen met een gezamenlijken tonneninhoud van ongeveer 50.000 Jon liggen er acht te Kirkwall en de andere te Falmouth en in de haven van Duins. Alg. H. Op gepasseerden Zondag hebben ongeveer 1200 ingezetenen van Harlingen een uitstapje naar Leeuwarder kermis gebracht. De laatste trein, die om 1 uur ’s nachts aankwam, was zoo vol dat de bagagewagens vol passagiers stonden. Het zijn toch maar slechte tijden tegen woordig N. Harl. Ct. Door honger wanhopig. Te Dinxperlo kwam gisterennacht een be woner der Duitsche grensplaats te Bocholt aan, met de bedoeling zich van het leven te berooven. De man had door het heerschende gebrek aan voedingsmiddelen zooveel geleden, dat hij levensmoede was en naar Hollandsch gebied was gevlucht. De nachtwaker wist het voorgenomen plan te verijdelen. Arnh. Ct. Bolswardsche Courant 3,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1