k I L if PREDIKBEURTEN. Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. 1 Geslaagd. Eene benoeming. Een deputatie. Jaarvergadering. Zondag 6 Augs. HERVORMDE KERK. (Doop.) DOOPSGEZINDE KERK. GER. EERK (Kr uwe Hofstraat). BROEREKERK. Turnfeesten Heerenveen. L zich uitsluitend van I verdiepingen Te Utrecht zijn bevorderd tot veearts onze vroegere stadgenooten de heeren D. ’de Jong en F. IJntema. Onze vroegere stadgenoot de heer Dr. Il» J. Slijper, thans leeraar aan de Handelsschool te Rotterdam, is benoemd tot Directeur der Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus te Utrecht. i uur: van Losdorp. Voor Bolsward een zeer ongewone gebeur tenis was voorzeker dat Dinsdagmorgen een aantal vrouwen een audientife aan vroegen bij onzen Burgemeester, teneinde diens mede werking in te roepen ter verkrijging van de eerste levensmiddelen tegen billijker prijs dan tegenwoordig. Er is aan deze huismoeders den raad ge geven, zich met een schriftelijk verzoek tot het Gemeentebestuur te wenden. Aan dezen wenk is gevolg gegeven. Gisteren circuleerde reeds een adres waarop door de arbeidende klasse en de kleine burgerij druk geteekend werd. van Medemblik. cents moest betalen. Bij onderzoek bleek haar dat Israëlieten aldaar 25 ets. en Christenen 15 ets. voor de kop koffie moesten neerleggen, hetgeen door den hotelhouder bevestigd werd. De dame is over deze poging tot wering van Joden zeer verbolgen. De redactie voegt hieraan toe: //Wij ver trouwen, dat er inderdaad velen zullen zijn, die hun afkeuring over een dergelijk optreden zullen doen blijken.” van 30 Juli tot en met 2 het jongste offensief op deze van de twee partijen niet nage- invloed te oefenen. Zij kunnen Geknoei met regeeringsvarkens. De justitie te Tiel heeft een ambtelijk onderzoek ingesteld naar onregelmatigheden te Wamel, gepleegd bij de distributie van Regeeringsvarkens, welk geval zich als volgt moet hebben toegedragenEen der met de distributie belaste personen, keerde een premie van f 5 uit aan personen, die hun varkens bij hem lieten slachten en zij ontvingen het geslachte dier terstond terug. Het varken werd daarna op de nota der Regeering ge schreven, de klanten kregen niets, en de slager, die //voor niemendal” werkte, ontving de rest van de toelage, welke de Regeering verstrekt naar gelang van het gewicht. Een 9-tal getuigen zijn reeds in deze zaak gehoord. De uitslag is nog niet bekend. Arnh. Ct. De harddraverij-vereeniging «Bolsward en Omstreken” hield Maandagavond haar eerste jaarvergadering. De opkomst der leden was wel niet groot, maar dat is bier een gewoonte, en waarom zou dan deze nieuwe vereeniging daarop een uitzondering maken? Behalve 4 bestuursleden waren.een dozijn leden present. De Voorzitter, de heer T. Popma, opende met een gepast woordje de vergadering. Met Brederode zeggende: «’t Kan verkeeren 1” wees hij er op boe de vroegere harddraverij- vereeniging na een tijd van bloei te niet ging en na eenige jaren van nietsdoen nu weer een vereeniging bestaat, die ’t eerste jaar op succes mag bogen. Het jaaroverzicht van den heer A. Andriesma bewees dit laatste volkomen. Het getal leden bedroeg 140 en bovendien zijn er 5 donateurs. Op 8 Sept, werd een draverij gehouden die uitstekend slaagde, en die dag kon met een feestelijke prijsuitdeeliog eindigen. De penningmeester, de heer 8. Terpstra gaf een specificatie van de fioantiën. De ont vangsten bedroegen f ,364.95, de uitgaven f 193.12 alzoo een batig saldo van f71 83. Nagekomen was nog een ontvangst van f 16.50, maar ook waren er nog uitgaven geweest, zoodat op ’t oogenblik in kas is f 60.58. Deze verslagen en rekening werden onder dankzegging goedgekeurd. Voor deze vergadering was een dreeg werkje te doen en wel, ’t vaststellen van statuten en een reglement. Het Bestuur zelf scheen al tegen den berg op te zien en stelde voor de behandeling van ’t ontwerp tot het volgend jaar uit te stellen, en dus dit jaar zoo maar als republikeinen voort te gaan, doch de leden wenschten voorlezing en behandeling. Er werd dan ook artikelsgewijze behandeld, het door het Bestuur aan de Zustervereniging te Franeker ontleende ontwerp, en wel kreeg men hier en daar eens eenige discussie, of moesten enkele punten nader toegehcht worden,, maar ’t geheel ging nog al glad van stapel, statuten en reglement werden vastgesteld en tevens is besloten de koninklijke goedkeuring aan te vragen. 't Voornaamste kunnen wij samenvatten in deze regels De Contributie bedraagt f 1.50, donateurs geven minstens f 5. Er zijn 5 bestuursleden die om de 3 jaren aftreden volgens rooster, de beide eerste jaren 2 en dan één jaar 1.De aftredenden zijn herkiesbaar. Na dit gewichtig karwei kwam een tweede toer, de bespreking van de dit jaar te houden harddraverij. Na heel wat discussie over de te besteden prijzen, enz. is besloten op Don- ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZU1THOFF. ’s Avonds 53/4 uur: Dr. 0. J. NIEMEIJER. ’s Voormiddags 93/4 uur: J. YNTEMA, Theol. Cand. te Amsterdam. ’s Voormiddags 91/2 uur VOORBER. en ’s avonds 5l/4 uur: Ds. O. EERDMANS van Boskoop. ’s Voormiddags 9r/2 Ds. de JONG ’s Avonds 5l/2 uur Ds. SMIT Klacht; |In het Handelsbladklaagt mevr. Pintp te Groningen dat zij in het hotel ,zDe Dolle Hond” te Locbern voor twee kop koffie 50 Klein jongetje van vier jaar komt thuis van den kapper, 't haar geknipt. Vader, gelukkig bezitter van een geheel kaal hoofd, vraagt hemWe), Han, lekker ’t haar geknipt? waarop Han antwoordt: Ja vader, wel lekker, maar wanneer krijg ik nu zoo’n boe) bloot hoofd als I Twee jaren oorlog. De Ned. Anti-Oorlogsraad zendt ons, on derstaande verklaring, geteekend door een groot aantal Nederlanders. «Op dezen dag, nu de oorlog twee jaar woedt, gevoelen wij, zoowel burgers van oorlogvoerende als van onzijdige Staten ons gedrongen een gezamenlijke verklaring af te leggen, om te getuigen van ons vast geloof in een betere toekomst. Ondanks den haat, die door den oorlog is ontketend, gelooven wij allen, dat de ontwik keling der internationale verhoudingen zich niet zal bewegen in de richting van vijand schap en naijver, maar in die van verzoening en samenwerking. Samenwerking in dezen zin ook, dat de volkeren zullen weigeren dezen oorlog door een economischen oorlog te doen volgen, doch integendeel zullen wenschen de vreedzame ontwikkeling van de economische krachten van alle naties te bevorderen. Verzoening mede in dezen zin, dat de vol keren zullen weigeren opnieuw te treden in een politiek van bewapeningswedijver, een politiek, welke, zooal niet vijandschap, toch stellig een wederzijdsch wantrouwen opwekt. Wij zijn van oordeel, dat recht, en niet macht, de beslissende factor behoort te zijn in de internationale politiek. Wij zijn ons bewust, dat geschillen tusschen staten ook in een betere toekomst, ondanks een geest van verzoening en samenwerking, niet zullen uit blijven. Maar wij vertrouwen, dat het mogelijk zal zijn internationale instellingen te scheppen, waarmede internationale geschillen langs vreed- zamen weg zullen kunnen worden opgelost. In deze dagen van ellende wenschen wij althans dit ééne lichtpunt naar voren te brengen. Wij geven uiting* aan ons geloof, dat de wensch naar een rechtsorganisatie der Volkerengemeenschap, waarborgend de vrij heid en rechten van alle volkeren en beëin digend de politiek van bewapeningswedijver en van belemmering der vreedzame economische ontwikkeling der naties, thans door de ge- heele wereld krachtiger leeft dan ooit. En wij verklaren, dat wij allen, met vernieuwde energie, ieder in eigen land, zullen arbeiden voor de verwezenlijking dezer beginselen, voor het toekomstig welzijn der gansche mensebheid. Tjerkwerd. De heer K. v. Rozendal, hoofd der O. L. School alhier, is als zoodanig be noemd aan eene buurtschool in de Gemeente Holten (Overijsel.) Wurkum, 27 Juli. Hedenmiddag werd bij den veehouder G. Buwalda in het Workumer Nieuwland vuur in het hooi ontdekt. Met vereende kracht toog men aan het werk om het hooi buiten te brengep waar het direct in brand vloog. Verscheidene wagenvrachten gingen verloren dezen avond was men zoover gevorderd, dat gevaar grootendeels geweken scheen. De Banier. Osingahuizen, 1 Aug. Hedenmorgen ont dekte men in het hooi van Tj. T. Zijlstra alhier vuur. De boer was in Sneek, vanwaar hij gehaald werd, teneinde met vereende krach ten uitbreiding te voorkomen. Het hooi is naar men zegt verzekerd. N. Sn. Cl. De Sneeker kermis. Op de kermis alhier komen o.m.: Benner met stoomcaroussel, Cake walk, Aeroplane; Consael met gebakkraam; De Bruin poffertjes kraam; Zandvliet met panorama; Panbakker met draaimolen; Sipkema luchtschommel; Sipkema draaimolen. Bovendien komt er een schouwDurgtent. N, Sn. Ct. Het eerste telegram uit Amerika. Heden, 1 Augustus, is het vijftig jaar ge leden, dat hier te lande de eerste telegrammen uit New-York werden ontvangen, schrijft de N. R. Ct., die op 2 Augustus 1866 (op 1 Augustus uitgekomen) op deze gebeurtenis als volgt de aandacht vestigde «Dank zij het gelukkig resultaat van het leggen van den transatlantischen kabel, hebben wij thans reeds tijdingen uit New-York van heden ontvangen. In deze tijdingen wordt gemeld, dat ook de minister van binnenland- sche zaken zijn ontslag genomen heeft, hoogst waarschijnlijk ten gevolge van de oneenigheid in het Kabinet betreffende de politiek van den president Johnson. Voorts wordt nog in een telegram van een paar dagën vroeger gemeld, dat het congres uiteen is gegaan. «Welk een verschil tusschen de verovering verkregen door bet leggen van den telegraaf kabel, en die van de naaldgewerenAan de eerste kleeft niet het bloed van duizenden en duizenden. Zij is verworven door volhardenden ijver in de voortzetting der werken des vredes, waardoor onze eeuw zich uitsluitend behoorde te kenmerken.” ...Waardoor onze eeuw behoorde te kenmerken 1 Twee kinderen op één dag gered. Men schrijft aan het Alg. H. Op 29 Juli 1.1. kwam de beer D. Goedkoop Dzn. uit Amsterdam met zijn jacht «Astra” van Enkhuizen in «het val van Urk”. Het zoontje van den heer G. had het ongeluk om bij het uitzetten van den jager over boord te slaan en onder het schip te schieten. Hoe onverwachts dit ook geschiedde, toch gelukte het den heer G. hem onder lij, op het achterschip te grijpen en hem behouden op bet dek te trekken. Eenige uren later kreeg hij nog eens de gelegenheid zijn menschenredderstalenten aan te wenden en wel te Zwartsluis toen bij de aankomst van twee jachten in de haven aldaar een toekijkend knaapje door te groote nieuws gierigheid van den boogen steiger in het water plofte. Nauwelijks was het kereltje in het natte element verdwenen of reeds was de beer Goedkoop, geheel gekleed om aan den wal te gaan, over boord gesprongen hij mocht het genoegen smaken het ventje aan eenen wissen dood te ontrukken. Tegen het gasverbruik. De Gemeenteraad van Wijk bij Duurstede heeft besloten, voor de acetyleengasfabriek 2500 K.G. carbid aan te koopen en met ingang van 1 September den gasprijs zoodanig te verhoogen, dat particulier verbruik onmoge lijk wordt, en de fabriek alleen voor de straatverlichting blijft produceeren. De «Onder de Streep”-schrijver het Alg. H. schrijft: Een "thee”-liefhebber. Onze driejarige zoon had van zijn moeder een kopje thee gehad. Thee beteekent hierveel melk, dito suiker en zeer weinig thee. Nadat het op was, vroeg bij nog een tweede kopje, maar zonder thee en zonder melk. A. De groentenvoorziening Ten einde paal en perk te stellen aan de belemmering bij de voorziening van versche groenten voor de binnenlandsche behoefte, ondervonden door de omstandigheid, dat groote voorraden van voor de binnenlandsche consumptie geveilde groenten door conserve- fabrieken, inmakerijen, zouterijen, drogerijen enz. worden opgekocht, wordt vanwege het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel ter algemeene kennis gebracht, dat op uitvoer van deze partijen niet gerekend hoeft te worden. Het bericht, omtrent het niet kunnen uitloven van gouden Willems door de Permanente Commissie van de kaatspartij te Franeker, heeft tot gevolg gehad dat de commissie uit tal van plaatsen aanbiedingen kreeg van gouden tientjes, zoo meldt de Fran. Ct. De meesten daarvan deden dit met de hoop op een zoet winstje en vragen, wat de commissie er voor over heeft of willen een prijs, tien procent boven de waarde. Een biedt bijzondere gouden Willems aan, b. v. tientjes met de beeltenaar van de Koningin met los hangend haar van 1894 en met opgestoken haar van 1898 respectievelijk voor f 18 en f 17.50 en gewone gouden tientjee en vijfjes voor f 11 en f 5.50. Een ander heeft twee gouden Willems van 18'75, die hij wel wil afstaan voor f 25 het stuk. Onder die elf ontvangen aanbiedingen was er ook een van de Spaarbank te Groningen, opgericht door het departement van de Mij. tot Nut van het Algemeen aldaar, waarbij de goudvoorraad dier Spaarbank gaarne ter dispositie van de commissie wordt gesteld, indien zij daardoor niet van de tot dusverre gevolgde traditie behoeft af te wijken. Natuurlijk heeft de commissie met dankbaarheid van deze aan biedingen geheel of gedeeltelijk gebruik gemaakt, zoodat de prijzen weder in goud zullen worden uitgereikt. resultaat van uitlatingen laten zijn althans als uiting daarvan beschouwd worden. De eischen van de Spectator zijn wellicht ge formuleerd te midden van den oorlogsroes van het aanvankelijk succes van het offensief in het begin dezer maand de kalmere toon in de Duitsche verlangens, kalmer, ver geleken bij eenigen tijd terug, zal wel niet vreemd zijn aan het feit, dat men begrijpt, dat een vrede volgens de oorlogskaart voor de Centralen moeilijk voordeeliger gesloten kan worden dan vóór het offensief, dat thans aan den gang is. Maar juist daarom zullen de geallieerden dat offensief willen dóórzetten. En zoo gaat het derde oorlogsjaar in met de onbeantwoorde vraag: «wanneer zal het einde komen De zaken voor de geallieerden staan er thans beter voor dan bij den aan vang en bij den toestand een jaar terug, maar de centralen weten daardoor te beter, dat bet nu gaat om leven of sterven. De zucht naar overwinning, en die naar zelfbehoud, de wensch en het doel waarvoor nu al zoo ontzaglijk veel is geofferd, te bereiken, en het denk beeld dat vernietiging van den vijand, roem en eer en macht voor den overwinnaar be- teekenen, zetten de strijdende volkeren aan tot een krachtsinspanning, zóó weergaloos groot en zóó alle krachten in beslag nemend, dat bet huiveringwekkend drama nu zijn hoogtepunt schijnt te bereiken. Dan volgt de ineenstorting van enkele of allen en dan zal het nageslacht onzen tijd vloeken als de meest onmensebelijke van alle tijden, waarin beschaving heette te heerschen. derdag in de Kermis, dus 24. Augustus, een handicap-draverij te houden, om prijzen van f 80, f 30, f 15 en f 10. Bij onvoldoende deelname kan hierin wijziging gebracht worden, door een deel van ’t geld als troostprijzen te besteden. Aan het Bestuur is de regeling van een en ander opgedragen, ook de benoeming van een baancommissie, keurmeesters, starters enz. Het was wel wat een drukke vergadering geweest, doch daarvoor heeft men dan nu ook een «grondwet”. Een eeresaluut aan onze Bolswardsche gymnastiekvereenigingen dient gebracht en bovenal natuurlijk aan hun Directeur den heer Sutherland Royaards 1 Zaterdag en Zondag zijn allen met succes in het strijdperk getreden, en' een’achttal medailles ging naar Bolsward. Deze medailles liggen thans geëtaleerd in de uitstalkast van het hoed en magazijn «De Lelie.” In den negenkamp werd de eerste prijs behaald door «Lycurgus,” verguld zilve ren medaille. In den vijfkamp voor dames: ging met den eereprijs, aangeboden door H. M. de Koningin, strijken onze vereeni ging Wilhelmina”, alsmede met den wissel- prijs. Ver springen, jongens-adspirantenle prijs: onze jonge «Lycurgianen,” die in den tweekamp den 3en prijs behaalden. Personeele wedstrijd: speerwerpen, 2e prijs: F. Buikstra, alhier. Als extraprijzen voor de stokoefeningen kreeg «Wilhelmina” de zilveren medaille, terwijl als turner, die ’t hoogst aantal punten behaalde, de verguld zilveren medaille werd vereerd aan onzen wakkeren Directeur. Op zulk een goeden afloop kon een zege- tochtje door de stad staan, en gisterenavond heeft het, op de tournée door onze straten, dan ook niet aan enthousiasme ontbroken. Oorlogswee. Een dezer dagen ontmoette de politie te Hilversum des avonds laat in de Kerkstraat een meisje, als dienstbode gekleed, dat zich zeer zonderling aanstelde. Men nam haar mede en waarschuwde den politie-dokter, die con stateerde, dat het meisje niet goed bij het hoofd was. Het bleek een Duitsch meisje te zijn, dat met haar mevrouw in een pension te Hilversum vfertoeft en krankzinnig was geworden door het bericht van het sneuvelen barer drie broers. De 'ongelukkige is naar de kliniek te Utrecht overgebracht. Alg. H. Tweede Kamerverkiezing 'Almelo. De uitslag der gisteren gehouden stemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Almelo (vacature mr. P. J. M. Aalberse) is als volgt. Aantal kiezers: 10750. Uitgebracht 5548 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren A. H. J. Engels te Leiden (R. K.) 4310 en F. M. Wibaut te Amsterdam (S. D. A. P.) 1061 stemmen. Gekozen is alzoo de beer A. H. J. Engels. Zeppelins en vliegtuigen. Gistermorgen vroeg omstreeks 5 uur pas seerde voorgaats van IJmuiden een «Zeppelin”, welke uit zuidwestelijke richting kwam en koers zette naar het Noorden. Van den wal uit kon men het gevaarte zeer duidelijk waar nemen. Gistermorgen, tusschen 5 en 6 uur, kruisten een 4 tal Zeppelins geruimen tijd boven de Noorderhaaks. Daarna verdwenen zij in N. O. richting. De luchtschepen waren zeer goed te zien. Een ervan vloog zeer laag, met den kop naar beneden. 'Duidelijk was waar te nemen, dat zich ook een lichtschip van het grootste type, met drie gondels, onder het viertal bevond. Men seint ons van Vlieland Zeven Zeppelins passeerden hier uit zuid- westelijke naar noordoostelijke richting, twee watervliegtuigen van oostelijke naarwestelijke richting. Gistermorgen omstreeks 8 uur 40 passeerden te Oosterend op Texel zeven Zeppelins, die achtervolgd werden door twee vliegtuigen. Zij zetten koers jn Noord-Oostelijke richting. Alg. H. BOLSWARD, Augs. 1916. Gehuwd: Geert Postma van Sneek met Hantzen Praamsma. Geboren: Yke z. v. Lieu we Mensonides en Gerritje Reinsma. Kleine Jan Mama is het waar, dat in Amerika de huizen twintig hebben Mama: Ja kind. Jantje: Hè, wat heerlijk moet het daar zijn, om langs de trapleuningen naar beneden te glijden. t K r. ->■

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2