lieuws- en Advertentieblad 9 Bolsward en Wonseradeel. Zondag 6 Augustus. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27‘/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. ööste Jaargang. 1916. VerscHijnt Donderdags en Zondags. No. 63. HERDENKING. r a si *-• VOOR n] BINNENLAND. I In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Frieslands Westhoek, 2 Augs. Meldden we onlangs, dat er bij den boer handen te kort kwamen, in sommige dorpen is er reeds kentering gekomen. Wel houden de boeren lang mogelijk aan de hooge loonen doet velen goed deel van het werkvolk Deze week kon men in ige dorpen bij de bruggen wel 30 a 40 1’1' afzonderlijke al spoedig ’t volgende in verbrand. Verzekering dekt aanvaard, vaarden, ver vallen van drietal l toe. In België daar tevergeefs op en EngelschenEn is men Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De oorlog. Door den Amsterdamschen wethouder F. M. Wibaut, een der knapste koppen onder onze socialisten, is op de Haagsche conferentie een rapport uitgebracht, dat begint met een merk waardige beschouwing over den modernen oorlog als onderneming, die niet rendeert. De meeste socialisten zijn van meening, dat onder het kapitalisme, dat ook de volkeren voortdurend tegen elkaar ophitst, telkens oor logen zullen uitbreken; eerst door het socia lisme zal de wereldvrede mogelijk worden. De heej Wibaut denkt daar anders over. Hij noemt den wereldoorlog in strijd met de oog merken van het kapitalisme. De vrede is meer bevorderlijk aan de ontwikkeling der kapita listische belangen dan een moderne oorlog. Ook al brengt deze oorlog aan een der strij dende partijen winst, deze zal niet opwegen tegen de enorme kapitaalvernietiging, die ook den overwinnaar treft. Ook hij zal zijn oorloge- rekening sluiten met een negatieve balans. Een toekomstige porlog zal een nog veel onvoordeeliger affaire zijn. Door de ontwikke ling der militaire techniek zal die vernietiging toch nog veel grooter worden, ondersteld, dat de wereld opnieuw de dwaasheid zou begaan een oorlog te ontketenen. De Telegraaf meldt, dat men hier te lande bezig is, een comité te vormen, waaraan ook eeoige hooggeplaatste Belgische regeerings- personen deelnemen, m§t het doel in ons land plaats te zoeken voor een 30 000 Belgische en Duitscbe kinderen, die door den heerschenden voedselnood in Duitschland tengevolge van de blokkade zeer hebben te lijden. Een groot aantal vereenigingen hebben hare gebouwen daarvoor reeds toegezegd, De voorbereidende maatregelen zijn reeds getroffen. Vooral in de badplaatsen stelt men zich voor, na het seizoen, duizenden kinderen onder te brengen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Sneek, 3 Aug. De verwachting die het bestuur onzer vereeniging V.V. koesterde over ’t drukke bezoek dat den wedstrijden van het Waterkanop hier ten deel zou vallen, is alles behalve overtroffen. De watersport in de Spoorhaven mocht zich in een gering aantal toeschouwers „ver- kneukelen” is het rechte woord; met de land- sport op ’t Gem. speelterrein was het iets beter, maar toch niet zoo, dat de uitgaven, deelt men ons mee, door de ontvangsten werden gedekt. ’t Concert in „Amicitia,” en de schitterende voorstelling door het Specialiteiten-gezelschap, impressario B. Gosschalk en leider Albert Bol, waren nog al druk. Tot middernacht heeft ’t publiek zich onge twijfeld aldaar uitstekend vermaakt. ’t Prachtig weer werkte er hoofdzakelijk toe mee dat de wedstrijden van water- en landsport zoo schitterend slaagden. De uitlovers van de zilveren medailles mochten het genoegen smaken, dat de ver schillende toegekende prijzen door de kranige jongens van ’t Kamp èn op het water èn op 't land met inspanning van al hunne krachten zijn verdiend. Bolswardsche Courant, ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ii telefonisch aangesloten onder No. 4. Sneek, 3 Aug. Bij de politie is hier gisteren het bericht ingekomen dat onder Groote Wierum in een bermsloot ’t lijk was gevonden van een welgekleed man, naar gissing een kleine 50 jaar. In een binnenzak bevond zich een portefeuille met bankpapier ter waarde van f 600. Verder werd nog een gouden horloge in beslag ge nomen en een briefje, waarin een „laatst vaarwel” was geschreven. Een eind van ’t lijk af vond men’t rijwiel van den overledene, dat men ook den vorigen dag reeds had opgemerkt. Bij nader onder zoek was ’t corpus delicti het lijk van ds. F. Ydema, Hervormd modern predikant te Knollendam en thans beroepen te Hippolytus- hoef, welk beroep door hem was aangenomen, aangezien hij te K. van zijn gemeenteleden er steeds bitter weinig in de kerk zag. ’t Stoffelijk omhulsel is vervoerd naar een in de nabijheid wonend landbouwer K. Bonnema waar ’t lijk door de familie van Jorwerd is herkend. Ds. Y. was gehuwd, maar had geen kinderen. In een vestzak vond men een briefje, waarin de levensmoede afscheid nam van zijn familie. Sneek, 3 Aug. Een agent van politie van Den Helder, die zich hier hedenmorgen aan ’t commissariaat van politie vervoegde met ’t verzoek om politiehulp mee naar ’t dorp Poppingawier, waar vermoed werd zich ge stolen voorwerpen te bevinden van de Marine werf te Den Helder, kreeg een marechaussee mee. Te P. gekomen bracht men aldaar terstond een bezoek bij den arbeider Z. Zwierstra, wiens broer werkzaam is aan de Marinewerf te Den Helder. Aldaar nam men beslag1 stuk nieuw zeildoek, gemerkt K. M. met een gekroond anker; 1 geteerde Manillatros van P/2 kilo, een van 1/2 kilo, 1 knot touw, een geteerde Manillatros van t/2 kilo, een stuk touw van 3 kilo, een ge taande vlaggelijn, 1 witte vlaggelijn, 1 stuk touw van 8 kilo, stalen kabels van 12 kilo, stukjes staaldraad (nog nieuw) van 1/2 kilo; voorts blokken, schijven, kousjes enz., alles afkomstig van de Marinewerf en vermoedelijk gestuurd door een familielid, werkzaam aan de werf te Den Helder. Langweer. Zoo is dan andermaal bet waterkamp alhier in volle bedrijvigheid, Onder leiding weer van den heer P. Tjebbes, directeur der Zeevaartschool te Amsterdam, zijn er dit maal 170 jongens om een drietal weken onder voortdurende afwisseling van sport en rust door te brengen te land of te water. Natuurlijk vooral te water, ’s morgens vroeg al en zoo bij ploegen haast den heelen dag door en ook dan spel o.a. waterpolo, zooiets als voetbalsport te water, etc. maar dan ook óp ’t water in de verschillende marine- sloepen, waarvan er een achttal met bevaren matrozen beschikbaar zijn. Gaan de jongelui zeilen dan is er steeds een of meer van die matrozen aan boord, wat we) noodig is daar natuurlijk de meeste jongens zelf de zeil- en roeikunst nog moeten leeren. Het kamp is bij verleden jaar veel beterd door het egaliseeren en diepe gruppels en den aanleg van een zwem-steigers. Voorts is ook een verbetering dat het hoekje land tusschen kamp en weg er ditmaal bij genomen, is, waardoor meer ruimte over bet geheel verkregen werd. En voor ’t geval dat er per fiets uitgerukt wordt of moet worden, is het voor de kampbewoners een groot gemak dat de geschikte en ruime "fietsenwerk- en. bergplaatsen van den heer G. Mink door een loopbrug zóó aan het kamp verbonden zijn. Tot heden werd het verblijf door kostelijk zomerweer begunstigd en dat mooie weer is mede de oorzaak dat vele toeristen per fiets en per zeil- en motorboot naar hier komen om eens een kijkje in het kamp te nemen. Als de jongens a.s. Vrijdag over een week weer heengaan, zullen een paar dagen daarna, op 15 Augustus, een honderdtal meisjes het kamp betrekken. Dat is dan voor de eerste maal voor meisjes; weer iets geheel nieuws dus, dat zeker ook veel belangstellenden en nieuwsgierigen zal trekken. Jbusier Ct. Joure. Nu we tegenwoordig onze papieren guldens en rijksdaalders hebben naast of haast want er schijnt weinig zilver in omloop te zijn in plaats van onze zilveren munten, was het niet onaardig bij den heer H. Rom- Aan het Belgische leger, zoo onvoldoende als het was, komt die eer echter, hoe wachtte men de bevrijdende Franschen wat Servië (en Montenegro) betreft, de overige geallieerden moesten daar nu lifcver over zwijgen. Ook Keizer Wilhelm echter blijkt slecht op de hoogte. „De oorlog duurt voortzoo zegt hij omdat de vijandelijke machthebbers ook thans nog op Duitschland’s ver nietiging aansturen. Onze vijanden alléén treft de schuld voor het verdere bloedver gieten.” Nu helpt 't geen keizer of koning, de ver antwoordelijkheid op anderen te werpen voor zulk een mateloozen gruwel als deze oorlog is: een Hoogere Macht zal hier recht spreken. Maar dat daargelaten heeft niemand Keizer Wilhelm verteld dat er een oogenblik ge weest is kort geleden nog waarop van Eogelsche zijde de eischvernietiging van het Pruisische militairisme (dit is nog heel wat anders dan „Duitschland’s vernietiging”) als ’t ware officieus is ingetrokken, en dat toen ’s Keizers eigen kanselier het aanbod „erken eerst dat België hersteld moet worden, dan kunnen we verder zien” niet heeft niet heeft durven of kunnen aan- en deze concessie in vredesrichting beantwoord heeft met een tegeneisch en een verwijzing naar „de oorlogskaart”? Behalve nog dat in 's heeren von Bethmann’s atlas geen zeekaarten schijnen voor te komen, geeft deze houding een anderen kijk op de vraag aan wien het ligt dat de oorlog sedert dit voorjaar opnieuw een moordende phase is ingetreden. ’t Spreekt vanzelf, dat Onze Lieve Heer ook in deze herdenkings-toosten weer mede plichtig wordt gemaakt: „Op Duitschlands velden beloont God’s genade den landman... Het Duitsche volk vertrouwt op God’s bulp” (De Duitsche God). Evenzoo troost een andere keizer zich met een „Ik zie gesterkt op de verheffende resultaten van twee oorlogs jaren, in vol vertrouwen op eene thans stelsel matig rijpende toekomst, in het gelukkig- makend bewustzijn, dat mijne dappere volkeren de overwinning waarachtig verdienen, en in het vaste vertrouwen, dat hun de genade en gerechtigheid der voorzienigheid niet ont houden zal worden”. De Oostenrijkse he voor zienigheid wordt natuurlijk bedoeld. Zoo is er nog een Russische, een Turksche, enz... de gehuwde arbeiders zoo den slag, maar besluiten een gedaan te geven, somm werkeloozen tellen. Gaasterland, 2 Augs. Gelijk verwacht werd, is op verschillende plaatsen het hooi sterk broeiende. Bij den veehouder H. B. te Sondel was gisteravond de toestand zoo kritiek, dat het noodzakelijk bleek al het hooi uit de schuur te verwijderen. „Den geheelen nacht met vereende krachten bezig geweest. Al het hooi, ruim 70 wagens, is, toen het buiten was, de schade. Is dit alles niet walgelijk Is het niet ontzettend, te denken dat ’t beschaafde Europa voortrolt op dit hellende vlak, waarheen een baif dozijn machthebbers het gesmeten hebben, zijn ondergang tegemoet, en dat de millioenen geen kracht bezitten tot redding, tegenover die enkelen? En... dat moedeloosheid en apathie zich langzamerhand meester maken van hen die toch wel anders zouden willen En zoo gaan wij dan het derde oorlogsjaar in, met omkranste bajonetten, en we moorden er weer met vernieuwden lust op los, a raison van vier dooden of zwaar vermink ten per minuut.... kema alhier een soortgelijk papieren betaal middel të zien uit het jaar 1793, n.l. een z.g. Assignaat van het 2e jaar der Fransche Republiek. Het formaat is iets kleiner dan onze papiertjes nog. ’t Groote verschil is echter, dat ze zoo solied niet waren. Voor die Assignaten had de Republiek n.l. niet de noodige goud- en zilver-reserve, zoodat ze eigenlijk weinig waarde hadden. Reeds in 1795 golden zij t/g van het nominaal bedrag en zij daalden zelfs tot 1/833 waaruit blijkt dat ze zoo goed als niets meer waard waren. Wel werd in 1796 gelegenheid gegeven ze tegen der nomiale waarde in te ruilen voor z.g. mandaten (ander soort papier) doch daarmee had men er nog geen sou voor. Jouster Ct. Arum, 3 Augs. Niettegenstaande den grooten aan voer, is hier gisteren voor’t laatst afslag gehouden van aardappelen. Daar slechts twee personen kochten en de prijzen belangrijk lager waren dan die, welke elders werden bedongen, bracht men een en ander met elkander in verband. Wons, 2 Augs. Ernstige hooibroei deed den veehouder 8. Elgersma, nabij ons dorp, vreezen voor brand. Met behulp der Makkumer brand spuit, die juist op tijd arriveerde, wist men de boerderij te behouden, doch veel hooi ging als waardeloos verloren, zoowel van ’t nieuwe als van het overjarige. Wonseradeel, 2 Augs. De eerste granen zijn reeds gedorsebt (wintergerst), doch evenals in andere gemeenten mag niets wordeq ver kocht dan aan het Rijk. Het verbod treedt juist op tijd in werking. Vele stukken vlas vinden nog gereede koopers. Het N. v. d. Dag schrijft. Waarachtig, het scheelt niet veel of ze maken er een pretje van I Der Tag van 1 Augustus geeft een ver sierde voorpagina: ’sKeizers manifest, omkranst door bundels laurieren, waarop de wapen schilden der vier bondgenooten en een met eerekruisen versierd lint dat zich om de lauweren heenstrengelt en waarop men leest: „Luik, Antwerpen, Tannenberg, Belgrado...” (Zouden op den achterkant, voor ons onzicht baar, misschien de namen Leuven, Visé, Reims... staan?) Natuurlijk ontbreekt opdat vignet de keizerskroon niet, door donderwolken omhuld, noch de adelaar die breed zijn vleugels uitstrekt over een hoop geweren, kanonnen, granaten en de schroef van een vliegtuig I Het is één enthusiasms over den tweeden verjaardag van den oorlog, in zulke bladen, waarbij men intusschen altijd moet blijven' bedenken, dat al hetgeen een wanklank zou kunnen geven bij bet Vaterlandisch Hoch- gefülh” op dezen gedenkdag, zorgvuldig wordt geweerd. Jammerklachten, toorn en ergernis zouden nergens uiting vinden, al hield geen valsche schaamte zulke uitingen tegen. Het is al veel, dat hier en daar iets doorlekthet bestuur der s'oc.-democraten te Berlijn zou den len Augustus een openbare vergadering .houden te Leipzig is er tegen <Jen 4en een belegd over „de voeding en de vrede”. Daar zal het niet zoo regeeringsgezind en optimis tisch toegaan I In de officieuze bladen heerscht zoo iets als een jubeltoon En zoo gaan wij (juicht de Nordd. Allg. Zeitung} met onzen Keizer over den dorpel van het derde oorlogsjaar, alle krachten van ziel en geest op een groot doel gericht, iedere zenuw gespannen, tot elke krachts inspanning in staat en vastbesloten, tot ieder offer met graagte bereid en daarom zoo zeker van de eindoverwinning als ooit op de lichtende vreugdedagen van de twee oorlogsjaren, die nu achter ons liggen, zeker dat wij dezen strijd tot een einde voeren, dat ons rijk voor nieuwe overvallen beschut en den vreedzamen arbeid van Duitschen geest en Duitsche handen voor de toekomst het vrije veld waarborgt. Tusschen haakjes, dit: „voor nieuwe over vallen beschut” is een perfide leugen, en dat vóór den oorlog de arbeid van Duitschen geesten Duitsche handen geen vrij veld vonden, is bij de uitbreiding van Duitschland’s economischen invloed over de wereld in de laatste 20 jaar een belachelijke leugen. Tot zoover de kranten. Maar wat zijn de staatshoofden slecht in gelicht Natuurlijk wenschen de keizers, koningen en presidenten in beide kampen elkander geluk met het verkregene, en zweren zij elkaar te steunen bij den strijd tot het bittere einde (bedoeld wordtniet voor henzelf, maar voor de bevolking). Dat een mensch in zulk een stemming dingen zegt die niet geheel door den beugel kunnen, is begrijpelijk, maar president Poincaré maakt ’t toch wat bont, als hij in zijn toespraak tot het Fransche leger zegt: „Gij zijt het die België en Servië (in staat hebt gesteld) hun legers te her vormen”. Laten we ’t omkeeren en we zijn dichter bij de waarheid België’s verzet tegen de Duitsche overrompeling heeft de geallieerden gered door den eersten stoot op te vangen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1