lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. ir No. 64. VerscHijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. I h 1916. Klokluiden hinderlijk voor zieken. Donderdag 10 Augustus. I VOOR BINNENLAND. I k Witmarsum, 7 Augs. alhier gehouden matadors-kaatspartij parturen. Bolswardsche Courant afzonderlijke een ’t noo'dige licht. 1 Het begint Eo t en van van Aan ons raadslid Ytsma we ’t te danken, dat onze vroede gisterenavond weer een kleine ander- aan den praat werden gehouden, aleer de Voorzitter den Bode kon ’t publiek uit te noodigen, binnen lang en voorstel aanmaant tot levensernst. „Memento Mori”, dat is het thema, waarop de symphonie der klokken is opgebouwd.;, laat die stem niet zwijgen, hij die af en toe dien klank verneemt, zal behalve die gedachte, ook hebben en behouden het „Memento Vivo”, gedenk te leven. En dat is de onbewuste werking der metalen klanken, die van uit den ouden, grijzen toren der Groote Kerk klinken over de stad. Men legge dat klokkenkoor niet *t zwijgen op. Daar zwijgen al te veel waarschuwende stemmen. geschikt terrein zijn. 0. N. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. N. Harl. Ct. Kwakzalverij. Blijkens een onderzoek door bet Rijks Centraal Laboratorium van eenige kwakzalvers middelen, die werden aangeprezen tegen long tering en door de lijders gretig tegen grof geld worden gekocht, bestonden deze uit no. 1, petroleum, no. 2, teer en petroleum, no. 3, anijsolie, venkelolie en plantenresten. Het geheele rommeltje, dat enkele centen waarde heeft, wordt voor even zoovele guldens per fleschje verkocht. De desbetreffende kwakzalver is reeds eenige malen veroordeeld, doch dit beteekent niets voor hemtegenover deze enkele aderlating van honderden guldens staat elke week de ontvangst van een kleine duizend. De geldboeten behooren tot de gewone bedrijfsonkosten, terwijl de risico om eens te brommen in een lands pension niet zoo heel groot is. En de onnoozele menschen offeren maar hun guldens, verknoeien hun gezondheid en verspelen de kans om beter te worden. Alg. Wielr. Bond. Steeds meer worden bosschen, parken en andere particuliere terreinen voor het publiek gesloten, voornamelijk wegens de ergernis, die de eigenaars ondervinden van de slechte ge woonte van het publiek, om papieren, vruchten schillen, doozen, enz., achter te laten op plaatsen, waar men meegebrachte levens middelen of iets dergelijks genuttigd heeft. Ten einde dit euvel zooveel mogelijk te bestrijden, heeft de Algemeene Nederlandsche Wielrijdersbond een groote fraaie plaat, in 14 kleuren gedrukt, laten vervaardigen, die bestemd is om in stations en in het algemeen op door het publiek veel bezochte plaatsen te worden opgehangen. Nu de vacanties begonnen zijn aan de scholen in Westfalen en Rheinland worden duizenden kinderen uit de groote steden, vooral nit de industrieplaatsen naai de dorpen langs den grenskant van Gelderland gezonden, waar ze van de buitenlucht, doch tevens van betere voeding genieten. Vooral Zondag en Maandag brachten de treinen honderden dier stumperd aan. Arnh. Cl. late prijs f 60, Ids Roukema, U. Postuma en S. de Vries, allen uit Harlingen; 1ste premie f 30, Ids Roukema, S. A. Kooistra en C. J. Werkhoven, allen uit Witmarsum 2de premie f 15, R. Brink, J. Boelens J. Santema, allen uit Oosterlittens. Gaasterland, 5 Augs. Het bezoek toeristen aan onze gemeente is tegenwoordig zeer groot. Per auto en fiets komen dagelijks nieuwe gasten, om te genieten van het vele schoone in de bosschen en aan zee. On getwijfeld danken we dit drukke bezoek voor een goeddeel aan de pas opgerichte Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in den Zuidwest hoek. Jammer, dat meer en meer het gemis van een genoegzaam aantal pensions zich doet gevoelen, anders was het bezoek nog grooter. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Heerenveen. Naar verluidt, is het terrein tnsschen den eersten .Heerenwal en de spoor baan, aanvankelijk aangekocht voor deFriesche Exportslachterij, weder overgedaan aan de Ned. Tramweg Mij. en de Staatsspoor voor rangeerterrein. Naar beweerd wordt, maakt Heerenveen weinig kans de exportslachterij te krijgen, omdat de prijs van bij de plaats te hoog zou en W. tot splitsing van de H. B. 8. voor ’t schooljaar 16/17, vond natuurlijk geen bestrijding. Na afloop van de agenda werd ’t woord nog gegeven aan den heer Blok overdebrug naar 't Sperkhem, of duidelijker uitgedrukt, de brug over de Stadsgracht, in verbinding met de Woudvaartbuurten. De heer Blok wou met zijn interpellatie een beslissing van B. en W. uitlokken, over een werk, dat al lang had moeten zijn uit gevoerd; dat sedert jaren, zoo de heer BI. zei, aan de orde was. Sneek, 8 Aug. hebben mannen half uur voor en bellen, om te komen. Nadat dan van halfacht tot even na negenen ons geduld op de proef was gesteld, zonder dat we ooit voelden dat geduld oefenen zulk een schoone zaak is, (volgens Van Alphen) mochten we’t heilige der heiligen binnentreden. De weinig beteekenende agenda bad ge makkelijk in een halfuur kunnen worden afgèbandeld; maar aangezien we nu in onzen raad eenige voormannen hebben die, 't komt hoe ’t komt, beslist willen praten, duren onze raadszittingen in den regel zoowat twee maal zoolang als ze hadden behoeven te duren. De ingekomen stukken (notulen worden hier nooit meer gelezen) bevatten alleen de minder prettige tijding dat men van hooger- hand onzen hoofdelijken omslag tot een be drag nb. van f 125000 had goedgekeurd, waardoor de kleine man weer hoogst gevoelig zal worden getroffen. En dan nog een schrijven van den Duitschen leeraar aan de H. B. S., die zich heeft ver stout den Raad te verzoeken, ’t ontwerp van de verdeeling der lesuren van de H. B. 8. voor den cursus 1916/1917, voor zoover ’t Duitsch betreffende, niet goed te keuren. Tot leeraar in ’t teekenen aan de H.B. 8. werd met 7 stemmen benoemd no. 3 van de aanbeveling, de heer J. G. v. d. Valk te Utrecht; no. 1 mocht ’t maar tot 5 stemmen brengen. Een voorstel van B. en W. tot opdracht van de levering van een nieuwen ketel c.a. ten 'behoeve van de centrale verwarming van school no. 3, aan J. Kroes Jzn. te Leeu warden, werd op voorstel van den heer Ytsma aangehouden tot een zoo spoedig mpgelijk te houden vergadering. Bij punt 5 adviseerden B. en W. op een adres van den politieagent Dirk Witkamp c.s., om ook aan ongehuwde gemeenteambtenaren toeslag op hun loon te ontvangen, afwijzend te beschikken. Voor gehuwden hadden B. en W, den duurtetoeslag (2 gulden per week) noodig geacht, voor ongehuwden, die allen een loon van 13 tot 14 gulden hebben, niet. De heer Ytsma dacht er echter anders over. Voor de ongehuwden, oordeelde de heer Y., was de strijd om tegenwoordig rond te komen, ook zwaar, en daarom meende hij, hadden B. en W. geen reden om hun verzoek af te wijzen. Hij stelde daarom voor, de helft van den toeslag der gehuwden, of f 1 per week, aan meerderjarige ongehuwden nit te keeren en zulks ingaande met 1 Juli. De heer De Wolf zou 't hoogst onbillijk vinden, als deze menschen nog toeslag kregen, wijl er honderden werklieden in de stad zijn, die tot dien toeslag van hun loon in den vorm van H. O. weer moesten bijdragen. Anderen steunden weer Ytsma’s voorstel, dat, in stemming gebracht, met 7 tegen 6 stemmen werd verworpen, waarna men wel genoodzaakt werd conform 't advies van B. en W. te besluiten. Een voorstel van B. der klassen I en II Onder dezen titel namen we onlangs onder de rubriek Ingezonden een artikeltje op van den heer O. A. Hiddema, waarin deze o.a. vraagt a „is het mogelijk dat ’t luiden bij begrafenissen wordt afgeschaft of ingekort”, en b „is er iemand die mij wil aantoonen de noodzakelijkheid, de wenschelijkheid van het luiden hier?” Men zond ons een epistel ter plaatsing, naar aanleiding van gezegd ingezonden stuk, als antwoord of als vervolg op dat van den heer H. Dit antwoord is echter voor ons blad te breedvoerig opgezet, brengt zaken ter sprake, die de kwestie niet raken, is eigenlijk een stuk op zich zelf. Daar we de kwestie echter niet onbelangrijk vinden, nemen we uit het ons toegezonden geschrift een enkel deel over, dat we hier laten volgen. D-Fis-A. Kent gij dat accoord, weet gij waar men ’t kan hooren in al zijn bieeden klank Uit den ouden, grijzen toren Klinkt der klokken hel geluid, Komt, het noodt u allen uit, Mengt uw stemmen in de koren Komt en legt bet aardsche kruis Neder in des Heeren huis. Van uit den toren der Groote Kerk te Bolsward vernemen we soms den machtigen drieklank, niet vaak. Toen Koningin Wilhelmina is gekroond, hebben ze samen geluid, de drie klokken daarboven. Daarnaast hangt nog de Jongelingsklok „dubbelklok” heb ik eens hooren zeggen. Ex aere veteris campanae fusae anno Christi MCCCLVI sed vi pulsantium rupta, aucto pondere, reficiendam cuvauit senatis Bols- werdiensis anno Chnsti MVIcXVIH. Dus in 1356 gegoten, door het geweld der luidere gebroken, door de goede zorgen van den Bolswardschen Senaat in 1618 omgegoten en verzwaard. Ze luidde in lange niet eenige jaren geleden heeft men haar eens laten hooren, de B. C. heeft aan dit feit toen een artikel gewijd... baar toon is E, wanklank in den grooten drieklank D-Fis-A. Ik weet niet of ze nu geregeld dienstdoet... Hoe ver klinken de tonen der klokken in ’t rond. Soms, op stillen Zondag, zomer avond, hooren we buiten, van heel ver, tot ons komen een zacht gebrom, als hoorbare trilling der lucht. Dat is de kerkklok van Bolsward, zeggen we dan. Waarvoor hangen daar die klokken? Dat vertelt ons het opschrift der Maria-klok (1523, tonus D,) „den levenden roep ik, den dooden beluid ik”. (Verhollandscht.) Dat is de roeping der klokkenden leven den roepen, den overledenen uitluiden. dat doet de klok, zonder dat ze het weet wat de mensch het wil, en dan vertolkt ze wat die mensch tot anderen te zeggen heeft. „Bij hoogtij klinkt der klokkentoon feestelijk, als men iemand gaat uitdragen naar buiten, is dezelfde klank somber. En ’s Zondags is het een heel koor van klokken, dat beiert en bromt over de stad, roepstem om op te gaan naar het huis der samenkomst. In groote steden hoort men zelden de groote klokken. Hun geluid gaat verloren in het geroezemoes op de straat, de treu renden, die eene lijkbaar volgen, hooren, door den afstand, soms niet eens den klokkenklank. Maar te Amsterdam luidt de kerkklok weer. Wondere toon te midden der woelige drukte, dissonant soms met zooveel ander, on- Zondagsch geluid. Maar toch bewijs, dat men hooren wilde, dat metalen geluid, dat van uit de hoogte over de kerke-wijk klinkt. Dat voor sommige zieken, die onder den klokslag wonen, een lang luiden hinderlijk, zeer hinderlijk kan zijn, ja, dat geloof ik, vooral als dat, zooals onlangs te Bolsward, tweemaal op eenea dag voorvalt. Maar dat komt toch maar zelden voor. (Hier laten we een deel van het geschrift weg, als minder tot de zaak afdoende, de schrijver vervolgt en besluit zijn artikel als volgt:) Men zorge er voor dat niemand hinder hebbe, dat behoeft niet, mag ook niet. Maar men passe er ook op, dat in dezen tijd van haastigen spoed, van woeling, van materialisme, niet worde uitgeschakeld een factor, die o zoo van noode is„de stem die Beiden „menschen” Het gebeurde dezer dagen, dat twee schippers op de rivier bij Rozenburg elkaar ontmoetten, meldt bet R. Nwbl. Ze waren goede vrienden. Doch de oorlog was uit gebroken de één was Duitscher, de andere Belg. Maar trouwe vriendschap verloochent zich niet. De Belg legt na eepige aarzeling met zijn schip naast den Duitscher aan en springt bij hem aan boord. Met zijn Belgischen tongval zegt bij „Binde op mij ook kwaad zulle?” waarop de Duitscher gemoedelijk antwoordde„Neen vriend, kom maar, dan zullen we samen een potje drinken op de gezondheid èn van België èn van Duitschland”. En zoo gebeurde het 1 Een roos op den zolder J. K. B. vertelt in Onze Tuinen dat bij op Klein Malvaboeve te Soest een roos op zolder heeft gezien. Die roos is van buiten, door een klein gaatje tusschen muur en dak, op den zolder gekomen, hield zich tusschen de voegen van het beschot vast, vertakte zich en bloeide dezer dagen met twee volkomen ontwikkelde prachtige rozen, die de ruimte van den zolder parfumeerden. Het dakvenster zorgt voor Papierduurte. er met de papierprijzen be denkelijk uit te zien. Zijn de prijzen van courantpapier reeds onrustbarend gestegen, tengevolge waarvan vooral de locale bladen een harden strijd om het bestaan hebben, zonder dat er ook nog maar eenig uitzicht schijnt te bestaan, dat aan de voortdurende stijging een einde zal komen ook de gewone soorten papier, die voor dagelijksch drukwerk worden gebruikt, zijn tot een onrustbarende hoogte gestegen. Papier, dat men vroeger kocht voor f 2.50 per riem, noteert nu reeds f 7.50 en hooger, terwijl de kooper maar moet afwachten of het aan redelijke eischen zal voldoen. Somtijds vlekt het bij het schrijven, doch dit is voor den groot-handelaar geen reden om het terug te nemen. De groothandelaars zijn hovendien „geor ganiseerd”, zoodat zij rustig hun duizendjes oorlogswinst kunnen opstrijken. Een ingrijpen van de regeering door het vaststellen van maximum-prijzen wil ons dringend noodig voorkomen. ze doet”, zielloos. Ze beweegt zich als Voor een goeden verkeersweg met de Woud- vaartbewoners is deze brug hoog noodzakelijk. Spreker wil nu weten, of 't raadsbesluit, waarbij ’t maken van bewuste brug was ver zekerd. nu haast zou worden uitgevoerd, om dan zoo spoedig mogelijk tot de aanbesteding over te gaan. De Voorzitter gaf den heer Blok de verzekering dat, nu de nieuwe architect in functie is getreden, men er bij dezen op zou aandringen, om plannen voor de brug uit te werken, opdat de Raad dan een beslissing kan nemen. De heer Blok wil een termijn van 2 maanden voor ’t indienen van die plannen stellen. De heer Ytsma meent dat men nu lang genoeg op die brug heeft gewacht, ’t wordt tijd, zegt hij, dat die zaak nu eens geforceerd wordt. Hij steunt daarom ’t voorstel Blok. Nadat over dien eisch van 2 maanden nog breed was gediscusseerd, werd het van den beer Blok, gesteund door den heer Ytsma, verworpen met 10 tegen 3 stemmen. De Voorzitter gaf daarna nogmaals de verzekering, dat de architect zoo spoedig doenlijk met de plannen zou komen. Harlingen. Door de Directie van de aan het kanaal staande fabriekencomplex der firma Th. Roorda en Zonen alhier, is sedert kort een bepaling voor de arbeiders ingevoerd met de bedoeling het te laat komen aan de fabriek tegen te gaan. Als bewijs echter, dat de Directie hierbij het belang van baar talrijk personeel niet uit bet oog heeft verloren, mag dienen, dat er tevens een clausule in is opge nomen, die een premie toekent aan hen, die zich gedurende een volle maand niet aan te laat komen schuldig maken. We gelooven, dat vooral dit laatste een uitstekend gevolg zal hebben. O. N. Workurn, 8 Aug. Nu de appel- en pere- boomen langzamerhand beginnen te rijpen, is voor de bezitters van die boomen oppassen de boodschap. Het aanlokkelijk goed, waarop de jengd zoo verzot is, is niet veilig in de tuinen. Tenminste bij een onzer ingezetenen hebben een paar groote jongens een bezoek aan de boomen gebracht en er van weggenomen. Hoewel de bond een weinig er vandaan in het hok lag, wisten zij dit zoo stil te doen* dat dit niet door het dier werd opgemerkt. Misschien hebben al meer ingezetenen van die brave jeugd een bezoek gehad, wat op deze manier ten strengste is af te keuren. De politie kan niet overal tegenwoordig zijn, toch verzekeren wij, dat ze voortaan een oog in ’t zeil zal houden en strenge maatregelen zal nemen tegen die ongehoorde rooverijen. De Banier. Barlikum. De vroege aardappelen hebben voor de verbouwers goed geld opgeleverd en nu begint men reeds de herfstvruchten op het .land te verkoopen. Zoo werden, naar men zegt, reeds eenige pondematen wortelen verkocht voor f 700 tot f 900 bet pondemaat. O. N. Uitslag der gisteren 11 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangeslbten onder No. 4.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1