ïïieuws- en Advertentieblad 2 Bols ward en Wonseradeel. O f No. 65. Verschijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. 1916. I i I’ r j Zondag 13 Augustus. BANGE TIJD. DE KLOKKESANG. VOOR 'Hl der uitgaven van BINNENLAND. N.B. Fr. Skylla en Gal’t fol Gal’t fol weldadig” schrijft de neutraliteit” Yn ’t heechtiidslet klinkt wille, rou syn trou nei ’t stille, t’L ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen# 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. u Stavoren, 10 Augs. Drukke bedrijvigheid is er tegenwoordig bij het verzamelen en drogen van zeewier. Groote hoopen verrijzen reeds. Veel vraag is er echter nog niet naardie komt meer tegen den winter. Wanneer de prijs dan weer, evenals ’t vorig jaar, f 2.50 a f 3.00 de 100 pond, mocht zijn (de helft duurder dan in normale tijden) dan is ’t ver zamelen de moeite nog wel waard. Heeromen, 9 Aug. Bij vonnis van den Kantonrechter te Lemmer is de bakker W. te Langweer, wegens het ten verkoop voor handen hebben van roggebrooden, die het voorgeschreven gewicht niet hadden, veroor deeld tot een geldboete van f 10 of 5 dagen hechtenis. Door een keuringsdienst opgemaakt. Heerenveen, winkels en week bezoek gehad van een damsche oplichters, die het dan ontdekten, dat vergeten hadden. Te Steen wijk een fiets hebben opgelicht. De aan- Wij voor ons verwachten, dat de regeering als het ooit tot een «Duitsche kinder-invasie” komt, het oog zal houden op mogelijke bedreiging onzer volksvoeding. Voorshands loopt het nog zoo’n vaart niet. Ondertusschen heeft men hier een welkome aanleiding om bij de Duitsche overheid met kiem aan te dringen op het staken van zekere ongerech tigheden met gevangen gehouden Nederlanders, van bemoeilijking van het verkeer aan onze grens, enz. De correctheid kan niet altijd één kant blijven komen. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra,- Bols ward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. keurmeester van den provincialen was tegen hem proces-verbaal Het artikel KLOKLUIDEN in ons vorig no. geeft aanleiding tot het plaatsen van het onderstaande vers van den heer S. van der Burg, voorkomende in zijne Friesche novelle Ut Miedwier, welke indertijd opgenomen werd in een der uitgaven van het Selskip for Fryske tael- en skriftenkennisse. schonden... Den strijd helpen bekorten om aan ’t lijden dier kinderen, zoo, spoedig een eitod te maken is een daad van hooger, doel treffender medelijden.” «Den strijd helpen bekorten.” Ziedaar dan de erkenningzoo Nederland al niet militair wil meevechten, moet het economisch mee vechten. Zou de Telegraaf zoo onnoozel zijn, te gelooven dat men ten slotte «aan de over zijde” eenig verschil zou maken in de soort van vijandelijkheden Enfin, het Nederlandsche publiek weet ’t nu alweer, voor de zooveelste maal. Het Nieuws van den Dag schrijft: In deze vroolijke zonnige dagen, te gretiger ingehaald naarmate ze langer op zich lieten wachten, beleeft ons land weer een bangen tijd. De onbezorgde menigte op straat merkt daar niets van, en wie zijn krant leest, denkt er meestal niet verder over na. Toch zijn er dreigende wolken. En wie wel eens wat meer te weten komt dan hij ruchtbaar mag maken, beseft dat er sedert twee jaar nauwelijks een tijdstip geweest is waarin zóóveel gevergd werd van het beleid, het doorzicht, de voort varendheid en de wijsheid der regeering, ten aanzien onzer buiteniandsche betrekkingen, als juist op dit oogenblik. Wij behoeven den lezer maar in herinnering te brengen hetgeen wij, wijzend op het voor beeld van Zwitserland, hier onlangs geschreven hebben onder de opschriften: «In de knel” en «Skylla en Charybdis”. Bij de moeilijk heden die van weerskanten tegen ons op dringen, heeft zich sindsdien nog een en ander gevoegd. De kwestie van het opbrengen onzer visschersvloot is zoo gewichtig en zoo moeilijk op te lossen, dat ze al ’t andere overschaduwt, maar er is meer, en er is vooral de terugslag van Engeland’s maat regelen tegenover ons, in Europa’s centrum. Zoo vernam De Tijd «uit vertrouwbare bron” dat... indien door neutrale staten, ook door Nederland, deze blokkade-politiek maar steeds lijdzaam wordt verdragen, op den duur door de midden-Europeesche rijken niet zou kunnen worden berust in een aldus ondragelijk ge- oordeelden toestand”... Ziedaar dan de toon, die een maand of drie geleden ook tegen Zwitserland is aangeslagen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 10 Augs. Verschillende café’s te dezer plaatse hebben deze van een paar Amster- een of ander ze «toevallig” mijdelijke consequentie die men uit hun drijven zou moeten trekken. En als het on herstelbare eenmaal gebeurd is, zullen zij de schuld dragen, zij en hun verblinde aanbang in het land. kochten en hun beurs moeten ze marechaussee heeft een van het tweetal gehouden; de ander is voortvluchtig. Hepk. Nieuwsbl. v. Drie jongens verdronken. Gisteravond zijn te Dordrecht bij het zwem men op noodlottige wijze verdronken de 17- jarige C. Sanders, de 16 jarige C. Rombout en de 15-jarige L. de Graaf. Toevallig heeft een voorbijganger, die naar de jongens stond te kijken, gezien, dat zij van een zandplaat, waarop zij zich bevonden, in een draaikolk terechtkwamen. De voorbijganger stelde alles in het werk om de drie jongens te redden. Het gelukte hem ten slotte een van de jongens te grijpen, doch bij was genoodzaakt hem na eenige oogenblikken weder los te laten, aan gezien hij zelf de kans liep medegetrokken te worden. Immers de beide andere jongens hielden zich angstig aan den derde vast. Hij moest zoo toezien, dat de drie knapen in de diepte verdwenen. Alg. H. Ik ben u! De Nieuwe Courant vertelt: In een van het legio tramrijtuigen waarmee Woensdagavond de stroomende menschenmassa van Scheveningen naar Den Haag werd ver voerd, werd plotseling de door den prachtigen zomeravond over den mensch gekomen stem ming van vrede en rust verstoord door een vinnigen woordentwist over het al dan niet sluiten van een gordijn. Een heer en een dame waren de woordvoerders. De dame wilde het gordijn open, de heer vooral terwille van andere dames en kinderen die deerlijk op den tocht zaten dicht. Het stenografisch verslag van den twist zullen wij niet geven, wel een enkel citaat. Op een gegeven oogenblik begon de heer de dame te tutoieeren, waarop de dame tot den heer Jij bent jij, plebejer, ik ben ul De klok yn d’ Hide stompe toer Haldt yn üe gea de tiid yn stjfir, Bamt nachts en deis, en moarns-ier allyk yn lette joune. Fier driuwt syn silv’ren galm, alweroan stoun’ op stoune, Bom-bam! Oer ’t lege lan foart, fen bom! Nin klokslacb komt ea werom! Bam-bom Nin klokslach komt werom! It let ut d’ aide drege toer Galm’t dei oan dei de kriten oer, Ropt trou al 't folts oan hjar wirk ef tydget tiid fen rês’te. Sneins ledt it foar de preek; utnoegjend, ta hjar béste, Bom-bam! Us Ij uwe sa from, mei bom! To komm’ yn tsjerke, to kom! Bam-bom! To komm’ yn tsjerke, kom! It bim-bom-bam ut grize toer Sprekt oer us gea fen swiet en sfir: Bromt freugd’ en droevenis üt. len liet! Mar liedt de smert yn Bom-bam! Omsketten heech hóf: bim, bom! en hól it gebom! Bam-bom! en hól 't gebom Op de lytste Aldehouster klok fen 1637 stiet: «lek luyd de Luyden aen haer Werck lek nood de Christnen tot Gods Kerck lek brom deWreughd en Droefnis uyt Luyd nochtans noyt off ’k word gheluydt.” Nu zal men zeggen dat dit «de spuigaten uitloopt”. Daargelaten nog, wat wij ten slotte met middelen van geweld tegen Engeland zouden vermogen? het staat waarlijk onzen oostelijken buurman wel fraai, onze (gedwongen) lankmoedigheid jegens een der oorlogvoerende partijen tot een reden van dreigement te maken! We hebben naar zijn kant ook zoo al eens ’n protest gestuurd, nietwaar, dat zelden iets anders dan ’n papieren effect gehad heeft. Is het nog noodig namen te noemen? Intusschen, zulk een dreigement is er, en ’t wordt zeker niet voor het laatst gehoord. Eén ding hopen we nu vóór alles: dat onze mannen in Den Haag die de meegaand heid misschien wel eens wat ver drijven zich door zulk een ongepast sabelgerinkel niet laten intimideeren. De Duitscbers hebben voorshands wat anders te doen dan hun ge pantserde vuist in onze richting te schudden, en bovendien, als ’t er op aankomt, zijn wij nog niet heelemaal voor de poes, geen «quantité négligeable” het buitenland mag dat nooit vergeten. Het publiek en de pers kunnen in zulk een tijd van dagelijksche beslommeringen onze regeering degelijken steun verschaffen in tweeërlei zin: door den volkswil te openbaren, ook aan vijanden en «vrienden” over de grens, en door gematigde kritiek. Allerminst is het noodig, zooals sommigen nog altijd denken, dat de pers maar overal ’t zwijgen toe doet en ja en amen zegt op hetgeen zij, welover wogen en op goeden grond, verkeerd moet achten; integendeel, de slappe elementen in ons uitvoerend bewind hebben een «rugge steun” méér dan noodig. Maar steunen is iets anders dan stompen, men moet op z’n tijd ook weten te zwijgen, en wie opbouwende kritiek noodig acht, zou zich toch schamen om in dezen tijd onze eigen regeering door dik en dun te bestrijden en te bekladden, den vreemdeling de wapens tegen onszelf in de hand te duwen. Dat is een houding waar over de vreemdeling zelf die er zoogenaamd door gediend wordt, maar die zelf allereerst nationaal voelt van verbazing minachting de handen in elkaar slaat. Wij hebben natuurlijk het oog op de groep Nederlanders, die om diverse redenen hun orgaan vinden in de Telegraaf. Als zij toch eens beseften, höe ontzettend gevaarlijk bet is, wat zij doen in blind-dolzinnige partijdig heid, op het oogenblik dat wij nu doorleven en in den eerstvolgenden tijd! De heeren die aan dien kant de lakens uitdeelen, hebben wel niet den moed openlijk teverklaren dat Nederland moet meedoen aan den oorlog maar dat is toch de onver- Bij elke gelegenheid tracht men aan die zijde de tegenstellingen te verscherpen. En zoo rijdt men ons landsbestuur, dat toch den wagen in 't goede spoor tracht te houden, voortdurend in de wielen. Er is nu weer wat nieuws, en ’t wordt gretig aangepakt voor ’n kleine «campagne”. Zwakke, ondervoede Duitsche kinderen komen over de grens, om in ons land wat op te knappen. Eenige honderden, tot dusver, voor zooveel na te gaan... De berichtgevers van de Telegraaf spreken van... 300.000 .kinderen die te wachten zouden zijn. Daar slaat de angst den menschen om ’t hart en verdooft alle meewarigheid. Al die vreemde kinderen hier, als een sprinkhanenzwermwat moet er dan worden van ons, van onze eigen kin deren?... En men draaft door op dat (natuurlijk fantastische) cijfer 300.000 waarom geen drie millioen? In de Telegraaf een hoofd artikel, een bladzij «Dagboek”, vier ingezonden stukken onder elkaar. Ziehier boe de inzenders schrijven: ...«Smokkelen wordt een moeilijk en ge vaarlijk vak. Dan maar de lui van ginder naar hier gehaald! 300.000 kinderen voeden, dat staat minstens gelijk aan dagelijkschen uitvoer van 150.000 kilo eetwaar. Er zullen in Duitschland na den oorlog nog wel wat ijzeren kruisen of ander blikwerk overschieten om de ondernemers van den kinder-invoer te beloonen... «Misdadig en een ander. «Een gevaar voor een derde, die redeneert «Wanneer wij Hollanders 300.000 Duitsche kinderen voeden, dan dragen wij onvermij delijk er toe bij, den afschuwelijken oorlog te verlengen, zulks ten nadeele van de ge allieerden...” Let nu wel op hetgeen uit die redeneeringen zou voortvloeien. Wij zouden dus stelsel matig onze grens moeten sluiten voor een deel der Duitsche burgerlijke bevolking, met het erkende doel, de «uithongeringspolitiek” der geallieerden te ondersteunen. D. w. z. dat de blokkadegrens lang onze oostgrens zou loopen. D. w. z. dat wij, economisch, naar het kamp der geallieerden zouden over- loopen. D. w. z. dat wij oorlog zouden hebben, hetzij wij wilden of niet. Maar die wilde opinies zijn niet de opinies der redactie van de Telegraafzal men zeggen. De redactie neemt die stukken dan toch maar op. En de Dagboek-scbrij ver (ex-hoofdredacteur) vraagt«En zal de Entente, die toch al weinig opgewekt kijkt, nu regee- ringsgraan, omgetooverd in zijden spek, de grens overgaat, dan niet nog meer gaan be knibbelen, zoodat tegelijk met de Duitsche kinderen onze eigen kinderen met een leege maag naar bed moeten?” Men ziet: het is nog geheel de tactiek van December j.l. «Hoe is ’t mogelijk dat die goede Entente nog zoo lankmoedig is tegenover ons, Neder landsche boosdoeners. (Na, ze heeft onder tusschen den wenk ter harte genomenons visschersbedrijf ligt lamgeslagen). Een hoofdartikel van «de redactie” ademt trouwens geheel denzelfden geest. Eerst de verzekering dat de Tel. óók heel veel deernis heeft met die arme bloeden van kindertjes. «Zij, de jonge onschuldige, levenslustige wezentjes, die het kwaad der wereld nog niet kennen, lijden zonder schuld voor de mis daden fiie de volwassenen bedreven. «Hun reine kinderoogen staren star van schrik als ze van al de wreedheid en gruwelen h oo ren...” Och, hoe lief, hoe innig verteederend Maar ’t duurt niet lang, en deze redactie weet wel hoe zij de massa in ’t gevlei komt «Dan treedt dadelijk voor onzen geest het beeld der bleeke, teere kindertjes uit onze groote steden uit onze industne-centra... die door het wanbeleid onzer regeering nu dreigen óók ondervoed te worden en te verzwakken.” (Hoe komt toch, vroeg Het Volk, de Telegraaf zoo op-eens aan dat meelij met de proletariërs Zou men niet zeggen dat die Duitsche kinderen door de Nederlandsche regeering gevoed en opgekweekt worden? En het slot is ’t bekende liedje: «Wij steunen er alweer hen meê, die het Recht bl Bolswardsche Courant •Sa Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27 */2 ct. Gebro ken Thee ook per ons.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1