Stadsnieuws. Officiëele Advertentiën. MARGARINE. Advertentiën. en Examens notariaat registratie. ge- van Evenals vorige jaren bestaat weder legenheid tot opleiding bovengenoemde examens bij W. H. HOUWING, Ontvanger der Registratie en Domeinen te Bolsward. PREDIKBEURTEN. Zondag 13 Augs. HERVORMDE KERK. Burgerlijke Stand; i I I MILITIE. Onderzoek betreffende de eischen van voorgeoefendheid. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). Onze Koorbanken. Een uitstapje. Diefstal. Gaastmeer. f 37.780 met 12 Io den nacht zijn te Warffum ontvlucht. - 37.173 - 37.137 - 36.863 - 36.840 - 36.550 - 36.333 .- 35.775 - 35.678 - 35.505 - 34.686 - 32.272 Koor- van de dit eerste een gedenk- avon- van hun loon den oorlog te de Belgi- beteekent dit zijn paard, een koe, een De BURGEMEESTER van Bolsward maakt bekend, dat de Regeering met de gezamenlijke margarinefabrikanten is overeen gekomen, dat deze eene bepaalde standaard kwaliteit margarine in den handel zullen brengen en algemeen verkrijgbaar stellen. De kwaliteit dezer margarine, die den naam normaal-margarine zal dragen, zal zooveel mogelijk overeenkomen met de gebruikelijke kwaliteiten, welke thans voor 50 ets, per 1/2 K.G. in den kleinhandel verkrijgbaar zijn; zij zal voldoen aan alle billijke eischen aan goede margarine te stellen en vervaardigd zijn volgens de wettelijke voorschriften. Deze normaal-margarine is thans reeds voor het publiek verkrijgbaar bij de winkeliers hier ter stede tegen 45 ets. per x/2 K.G. in pakken van en !/4 K.G. Bolsward, den 7 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. van Bolsward belanghebbenden, dat van bereikt hebben van Het drietal was na nu aan een een f 200, voor den ander Bovendien mogen ze nu in ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. - ’s Avonds 53/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. DOOPSGEZINDE KERK, ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. D. KOSSEN. ’s Voormiddags 91/2 uur: Ds. J. OP ’t HOLT. ’s Avonds 51/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voormiddags 9x/2 uur: Ds. VAN ELVEN van ’s Avonds 51/2 uur: DEZELFDE. 10 tot en WONSERADEEL, van 5 tot en met 11 Augustus 1916. Gehuwd: Eling Homminga 33 jr. en Regina Schaafsma 43 jr. beiden tfe Greonterp. Geboren: Taeke z. v. Taeke Hiemstra en Marijke de Wolff te Oldeclooster. Wiebrigje d. v. Ate Molenmaker en Aukje de Boer te Piaam. Sijbe z. v. Fokert Huizinga en Trijntje Fortuin te Arum. Margaretha d. v. Johannes Zijlstra en Rinnertje Bleeker te Kimswerd. Overleden: Minke Nieuwenhuis 83 jr. weduwe van Bartele Rijpma te Makkum. Elisabeth Bootsma 48 jr*- weduwe van Jan van der Meer te Parrega. Jarig Meijer 58 jr. echtgenoot van Lamkje Straatsma te Wit- marsum. vlugheid in ontvluchting, op 14 Juli j.l. in Dixmuiden gevangen genomen, werd eerst naar de Kom- mandantuur te Brussel gevoerd, bleef daar tot en met 22 Juli, vertrok toen naar het kamp te Duimen, waar ze op 24 Juli aankwamen en in den nacht van 2 op 3 Augustus zagen ze de kans schoon om te ontvluchten. Na 5 nachten loopens bereikten ze den Holland- schen bodem. Slechts 9 dagen hadden ze in krijgsgevangenschap doorgebracht. Hongerige kinderen. Men schrijft uit Dinxperlo: In de laatste dagen worden de arbeiders, die van hier in Isselburg op de ijzerfabriek dagelijks gaan werken, door de Pruisische kinderen aangehouden in de hoop dat deze hun een boterham kunnen geven van hun meegebracht brood. Zelfs op Zondag komen vele kinderen een uur ver lóopen naar de grens alhier om een boterham te vragen. De Hollandsche arbeiders zijn tegenover de kinderen nogal medelijdend en geven hun overschot aan hen weg. Arnh. Ct. Freemde boterhandel. Een 6-tal waggons boter, die met consent zouden worden uitgevoerd via het grensstation Kerkrade-Rolduc en reeds een paar weken hadden gestaan aan genoemd statiou zonder te worden gelost, werden eindelijk op Duitsch gebied overgebracht bij Haanrade. Doch de Duilschers weigerden den doorvoer naar Duitschland en om aan hun weigering kracht bij te zetten, werden de Duitsche posten ver sterkt. Intusschen staat de dure boter te bederven. De eigenaars wonen te Heerlen en te Kerkrade. Men is benieuwd te hooren, wie de grootste strop zal krijgen, de Hollandsche speculanten of de Duitsche koopman. Een kort uitstapje. van Dinsdag op Woensdag een paar geïnterneerde Belgen Zij waren werkzaam in de vlas fabriek van den heer Penterman. Een van hen zou, wegens misbruik maken van sterken drank, weer teruggezonden worden naar het interneeringskamp. Waarschijnlijk zal dat de aanleiding tot deze vlucht geweest zijn, daar de menschen er anders een goede behandeling genieten. Hun afwezigheid heeft evenwel niet lang geduurd. Donderdagmiddag zijn zij uit eigen bewe ging teruggekeerd. Ze waren de Noordpolders ingevlucht en hadden het plan opgevat werk te zoeken bij de landbouwers om zoo, van boerderij tot boerderij trekkende, te ontkomen. Ze werden evenwel, omdat het Belgen waren, nergens aangenomen, zoodat ze ten slotte, door den honger gedreven, weer naar hun oud kampement teruggekomen zijn, waar ze in arrest werden genomen. Het is voor hen een zeer kostbaar tuurtje geweest. Het gedeelte n.l., dat staan bleef om worden uitbetaald, vervalt sche schatkist. Voor den een schadepost van van wel f 250. het eerste halfjaar niet meer aan werk geholpen worden. Alg. H. De aangehouden visschersschepen. De Vaderlandsche Club heeft de volgende verklaring aangenomen dat de Britsche regeering jegens de Neder- landscbe haringvisscherij diep ingrijpende maatregelen beeft in uitzicht gesteld en reeds ten deele toegepast, waardoor de uitoefening van dit bedrijf vrijwel onmogelijk zou worden gemaakt en vele duizenden Nederlanders in hun bestaan worden bedreigd; dat Nederland daar tegenover, niet om der wille van geldelijk voordeel maar tot hand having van zijne positie als souvereine mogend heid, heeft op te komen voor het recht van bestaan van dezen alouden tak van volks welvaart; dat van Engeland in dezen eerbied mag worden verwacht voor de rechten en belangen der neutralen, met name ook van de kleine staten, en Nederland er aanspraak op maakt, dat Engeland hiermede rekening zal houden. De geïnterneerde Duitsche vlieger. Omtrent de landing van den Duitschen luitenantvlieger met zijn tweedekker B 147, nabij het statiou te Vlodrop, vernam de Maasbode nog, dat de vliegmachine Woens dagmorgen reeds te halfnegen uur werd gezien boven Hollandsch grondgebied, in de onmid dellijke nabijheid der Duitsche grens, waar ze reeds eenigen tijd door de Hollandsche grenswacht werd beschoten. Te ongeveer 9 uur daalde de machine op een kwart uur afstand van de Duitsche grens. De heer v. A., uit Roermond, daar ter plaatse met den met verlof zijnden luitenant der Lim- burgsebe jagers, J. Brouwers, op de eenden- jacht, bemerkte de machine qp het oogenblik dat de bestuurder den motor reeds weer had aangezet om op te stijgen. Luitenant Brouwers sommeerde den vlieger door eenige schoten uit zijn revolver tot overgave, waartoe deze, na eenige schoten rakelings langs zijn hoofd gekregen te hebben besloot. Luitenant Brouwers ging vervolgens over tot ontwapening van den Duitscher ge naamd Grossmann en bezitter van het Ijzeren Kruis eerste klasse. Een groot dolkmes, dat luitenant Brouwers overgaf aan den inmiddels bijgekomen onbe zoldigd rijksveldwachter Waaien uit Herken- bosch, wist de Duitscher dezen te ontrukken, waarna hij poogde, zich door een steek met dit wapen in de linkerzijde het leven te be- De BURGEMEESTER brengt ter kennis van het onderzoek betreffende de eischen voorgeoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militiewet, zal aanvangen op Dinsdag 10 October a.S. en gehouden zal worden in de gemeenten Amsterdam, Den Helder, Den Haag, Gorinchem, Bergen op Zoom, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeuwarden, Assen en Utrecht. Aan het onderzoek kunnen deelnemen de voor de militie ingeschrevenen, die bestemd zijn om voor de lichting 1917 bij de militie te worden ingelijfd. De aanmelding moet geschieden voor 1 September a.s. bij den Burgemeester der gemeente, voor welke zij voor de militie zijn ingeschreven. Bij de aanmelding moet worden opgegeven, in welke van bovengenoemde gemeenten men aan het onderzoek wenscht deel te nemen. Zij, die niet wonen in de gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, geven tevens te kennen, of zij gedurende het onder zoek voor Rijksrekening legering en voeding wenschen te genieten. Omtrent de eischen van voorgeoefendheid en de voordeelen, welke aan het bewijs van voorgeoefendheid zijn verbonden, worden ter secretarie inlichtingen verstrekt. Bolsward, den 9 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. BOLSWARD, van Augustus 1916. Geboren: Hendrik z. v. Hendrik Faber en Jantje Frederika Memerda(woonplaatsSneek). Naar we vernemen, is bij het College Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente weder een aanvraag ingekomen, om de z.g. banken, aanwezig in het museum Groote Kerk alhier, te verkoopen. Werd vroeger eens f 20000.geboden, thans kan nog meer worden besteed. Het werkvolk, dat hielp aan den opbouw der gemeentewoningen, is heden door de directie en den aannemer een uitgangsdag bereid. Met de motorboot van den heer J. de Jong doet men een watertochtje. Dit is naar men ons meedeelt een anderen vorm van Meiboomvieren”, die voorzeker bij het werkend personeel wel in den smaak zal vallen, daar hen op gulle wijze een feestdag wordt aangeboden. Heerlijk zomerweder werkt ongetwijfeld mee tot het welslagen van den tocht. Sneek. Hedenmorgen viel bet paard van den hier gestationneerden marechausrée I. Brongers op de gladde steenen bij de Ooster- dijksbrug. Het paard sprong ijlings op, sleepte zijn berijder met zich over de brug, en raakte bier in botsing met een kruiwagen, waardoor de marechaussee bevrijd werd, maar het dier zelf te water geraakte. De man ging loopende naar de kazerne, waar ook spoedig het paard aankwam, dat door hulp vaardige handen op het droge gebracht was. Dit ongeval liet zich ernstig aanzien, maar schijnt zonder onheilen af te loop-n. Nog een ongeluk, dat niet zoo goed afliep, had gistermiddag plaats. De heer Pal, werkzaam bij de H. IJ. 8. M. begaf zich op de fiets naar zijne woning aan den Oppen- huizerweg, toen de tram er aankwam. Hij meende nog voor de tram over de brug te komen, maar dit mislukte; bij werd door de locomotief gegrepen en eenige meters mede- gesleept, totdat deze door spoedig stoppen tot staan kwam. De heer P. greep de locomotief en hield zich daaraan vast, waardoor hij hét gevaar ontkwam, onder den trein te vallen. Hoewel pijnlijk ging de heer P. nog loopende naar zijn woning, doch dr. Hannema consta teerde, dat een rib gebroken en een andere gekneusd was. O. N. Work urn, 11 Aug. De uitslag der inschrij ving voor het bouwen van 20 werkmans woningen bij de Schoolstraat alhier voor de Vereeniging //Volkshuisvesting” is als volgt: H. Molenaar, Wolvega C. Koppen rade te Westermeer en J. Veltman te St. Nicolaasga - 37.430 D. v. d. Zee, Sneek S. de Vries, Parrega D. D. Wiersma, Sneek R. F. Feenstra, Bolsward D. Feenstra, Bolsward Jobs, van Anholt, Bolsward 8. en Gebr.- Zeilstra, Workum D. Wiersma, Rauwerd P. v. d. Kerk, Joure Sj. Kuindersma, Joure P. Spijksma, Workum Raming f 33.220. De gunning voorloopig wegens officieele aangelegenheden aangehouden. De Banier. Workum, 10 Aug. Het gezin van P. D. alhier is hedennacht aan een groot gevaar ontsnapt. Op den gewonen tijd hadden de huisgenooten zich ter ruste begeven. Als naar gewoonte had de vrouw het nachtlichtje aangestoken. Des nachts om 2 uur ongeveer werd er door een voorbijganger, die per fiets langs de woning ging, in het huis begin van brand ontdekt. Af te stijgen was het werk van een oogenblik en door op de ruiten te slaan de bewoners opmerkzaam te maken op het gevaar, waarin zij zich bevonden. De bewoner stond spoedig op en met eenige moeite had hij den brand, die nog niet lang was ontstaan, gebluscht. Het nachtlichtje was in brand geraakt, waardoor het tafelkleed mede werd aangetast en de brand veroorzaakt had, die van buiten zichtbaar was geworden. Gelukkig, dat er op dat oogenblik in den nacht net een fietsrijder voorbijging, anders was het ongeval misschien niet zoo goed afgeloopen. Thans bedraagt de schade betrekkelijk weinig en wordt door assurantie gedekt. De Banier. Uitwellingerga. Het waterkamp dat door vier jongelui twee uit Hilversum en twee uit Amsterdam op de polle in de Jentje- meer was opgeslagen, is wegens de hooge eischen die de eigenaar of huurder van die polle stelde, n.l. een vergoeding van f 25 die hij later tot op f 10 terugbraebt, ver plaatst naar een strook aan den oever van de poel met schaduwrijk^ boschjeh; onder behoor van het //Poepehuis,” d.i. de eenige boerderij daar en bewoond door veehouder Hornstra.JJe jongelui vonden het daar z/nog wel zoo leuk” en zullen een volgend jaar gaarne van die gelegenheid weer gebruik maken. Nu er dezen zomer zoo heel veel vreemdelin gen onze prachtige wateren bevaren, wil het ons voorkomen dat het aantal waterkampen in volgende jaren wel eens snel kan toenemen. Wat is er ook voor jongelui gezonder en prettiger dan zoo enkele weken bij prachtig zomerweer volop te genieten van de veelzijdige watersport en... zuivere, frissche lucht. Jouster Ct. Snelle ontsnapping. Dinsdag kwamen te Winterswijk drie Bel gische krijgsgevangenen aan, die het toppunt nemen. Door de dikte der kleeding mislukte die poging en bepaalde zich tot een lichte bloedende verwonding. Vervolgens verzocht hij op zeer hoffelijke wijze luitenant Brouwers om diens revolver, wat door dezen natuurlijk geweigerd werd. Na zijn eerewoord gegeven te hebben, dat bij niet zou ontvluchten, werd hij onder militair geleide met den trein van i uur naar Roermond gebracht en aldaar door kapitein De Clerq in verhoor genomen. De oorzaak der landing was een defect aan den motor der vliegmachine. De Duitsche kinderen. Ook te Amsterdam zijn door de zorgen van de //Vereeniging Vacantiekolouies voor Neder- landsche en Duitsche kinderen uit Duitschland” een klein aantal Duitsche kinderen tijdelijk ondergebracht. Het meerendeel bevindt zich in Noordwijk en Bussum. De kinderen, die hier zijn, worden bij verschillende families gehuisvestzij zijn niet in een bepaald gebouw samengebracht. TV. v. d. D. Een voordeelige ruil Te Zuidlaren werd voor een paar dagen een vreemde koop gesloten, schrijft de A. Ct. Een koopman deed afstand van in ruil tegen een ander paard, kalf en een toegift van f 10. Hooibroei. In alle boerderijen der gemeente Schoter- land broeit het hooi, schrijft het Bbl. Het is van verre reeds te ruiken. Woensdagmiddag werd de toestand in de boerderijen van R. de Boer te Oudehorne en B. de Jong te Katlijk zóó kritiek, dat men besloot bet hooi uit de schuren te halen. Men was juist op tijd, want pas was het hooi buiten, of het vloog in brand. Beide boerderijen, die anders zeker afgebrand waren, wist men nu te behouden. Agenten van brandwaarborgmaatsebappen surveilleeren om zich op de hoogte van den toestand der verzekerde panden te stellen, wat zeer nuttig blijkt te zijn. Dat het hooi zoo erg broeit (men herinnert zich niet, dat het ooit zoo erg was) is het gevolg van het vochtige weer tijdens den oogst van de eerste snede. Overal in Friesland klaagt men over ergen broei van het hooi, dat eerst gewonnen werd. Te Stol wij kersluis is bij de politie aangifte gedaan door de firma Wed. H. Slingerland, kaashandel, dat uit de gesloten brandkast wordt vermist een bedrag van f 4000. Sporen van inbraak waren niet te zien. De toegangen tot het kantoor en de brandkast waren niet geforceerd. W. R. Ct. Wantrouwen omtrent gemobiliseerden. De Burgemeester van B., een gemeente in Drente, ontving van iemand behoorende tot het seboone geslacht, een brief, waarin zij vroeg of Z.E.A. zoo goed wilde zijn, haar te willen mededeelen of de gemobiliseerde militair R. ongehuwd was. A. Ct. Dienstweigeraar. De landstormplichtige W. R. te Assen, weigert, naar de A. Ct. meldt, allen dienst, zelfs het aantrekken van zijn militaire uniform. Zijn tegenzin in het militair zijn deed hem deserteeren en diefstal plegen van een rijwiel. Door de marechaussee gearresteerd, deelde hij mede, dat hij gaarne een zoodanige straf kreeg, waardoor bij mt den militairen dienst zou worden weggejaagd. Smokkelen. Een tiental schokkers uit Goeree, die gisteren aan de vischmarkt te Rotterdam hun visch verkochten, bleken bij onderzoek behalve visch nog enkele andere dingen aan boord te hebben, die nu juist niet tot het visschers- bedrijf behooren, o.a. vaten olie en margarine. Naar voorgeven van de schippers zouden zij deze goederen op de kust hebben opgevischt en voornemens geweest zijn deze ter hand te stellen aan den strandvonder te Goeree. Hoe wel dit niet onjuist behoeft te zijn en het nagenoeg uitgesloten is dat deze scheepjes, die alleen op de banken onder onze kust kunnen visschen, deze goederen in volle zee van de hand zouden kunnen doen, is hun toch voorloopig het vertrek belet, in afwach ting van een nader onderzoek en de inbeslag neming door den fiscus van de genoemde goederen. Alg. R. Volgens berichten in Fransche en Engelsche bladen, is in Frankrijk een in schrijving geopend om een gedenkteeken op te richten voor den eersten Franschman, die in dezen oorlog gesneuveld is. Dat zou dus zijn korporaal André Peugeot, die op 2 Aug. 1914, dus nog daags vóór de oorlogsverklaring van Duitschland aan Frankrijk, te Jouchery bij Belfort met zijn kleine detachement in botsing kwam met een Duitsche cavalerie- patrouille, die een verkenningstocht op Fransch gebied deed. De Duitsche officier die de patrouille commandeerde, zou toen drie schoten uit zijn revolver hebben gelost, waarvan de tweede korporaal Peugeot doodelijk verwondde maar die vóór hij stierf nog op zijn aanvaller kon schieten en hem doodde. De burgemeester van Montbéliard, waar Peugeot geboren werd, heeft een commissie gevormd om de nagedachtenis van slachtoffer van den oorlog door teeken te eeren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2