Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I 1916. No. 68. Verscnijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. DE KERMIS. t f il J I I Donderdag 24 Augustus. VOOR afzonderlijke 0. N. Ze zijn toestand ’1 gelang INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. het nog goed met die door en Laten we allen, die de die er van trachten te ze niet in hun ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a Cent. Makkum, 19 Aug. 1916. Jf. de Redacteur! Er is heel wat stof opgejaagd over het luiden der klokken bij begrafenissen, wat men ter wille van zieken zoude willen nalaten. Goed, maar zoude, dit afgeschaft zijnde in het belang van zieken ook meer aan de beurt komen om afgeschaft te worden? b.v. het passeeren langs de hoofdstraten van stad of .en aan den anderen kant ook, die juist meenen dat men plezier te maken. Aan beide kanten overdrijving. Wij zullen de laatsten de misbruiken, die uit brooddronken onmatigheid voortkomen, in bescher ming te nemen. Wij weten dat alle gelegen heden tot ontspanning in uitspatting kunnen ontaarden; de kermis maakt hierop geen uit zondering. Iets goeds zelfs kan tot misbruik voeren. De persoonlijke geaardheid en het karakter der menschen loopt zoo zeer uiteen, dat dezelfde omstandigheden soms een geheel tegengestelde uitwerking op hen hebben. Wie bedorven van harte is, zoekt ook buiten de kermis gelegenheid om zijn neiging bot te vieren. Waar men de kermis afschafte, kreeg men in de plaats volksfeesten, die in den grond der zaak gelijk waren, aan wat men had afgeschaft. Waar ’t nu niet te ontkennen valt, dat de kermis voor hen, die ’t niet beuren mag, het gareel van 't dagelijksch leven en werken tijdelijk af te werpen om elders te gaan ge nieten van natuurschoon en kunst, voor hen die niet vermag uitstapjes in den vreemde te maken, toch een gepaste afwisseling kan brengen in den tredmolen van ons gewone doen en laten. Al mag dan de kermis met gemengde ge voelens worden ontvangen, ’t blijft toch waar, dat niemand wordt gedwongen er aan mee te doen. Zij tracht elk wat wils te geven, voor eiken stand heeft zij iets, voor eiken leeftijd biedt zij genoegen, berekend voor schrale zoowel als voor beter gevulde beurs. Men kijke dus niet bij voorbaat stroef als zij in aantocht is. De oude juffrouw, zoo men de kermis noemt, zet zelf nog een lachend gelaat. Al heeft zij niet meer de kracht en aantrekkelijkheid van vroeger, al is zij reeds ver op hare dagen gekomen, zij heeft nog het goedmoedsche lachje van een oud moedertje, die hare haar trouw gebleven kinderen nog een genoegen wil doen. Al mag zij dan niet op algemeene belangstelling meer bogen, zij meent het nog goed met die door en van en met haar leven. kermis brengen en die er genieten, toew^nschen, dat verwachtingen worden teleurgesteld 1 Wat ze A>ns dit jaar zal brengen? Wij meenen dat het geheel vrij goed overeenkomt aan wat het voor drie jaren was. De tweejaarlijk- sche afwezigheid heeft in haar wezen geen verandering gebracht; de bioscoop en stoom- caroussel, in vereeniging met de schouwburg- tent, zijn de voornaamste punten van attractie, ’t Zijn alle drie oude maar goede bekenden. Het Hengstepad staat haast geheel vol gebouwd. Het bloemperk aldaar vormt thans voor ’t eerst een aardig pièce de milieu. Ook op Koemarkt en Schildwijk is weer een behoorlijke rij kramen en tenten geplaatst, (men zie de advertentiën), zoodat het uiterlijk aanzien der kermis weer in normalen doen is, en met die van vorige jaren vrijwel overeenstemt. En voor publieke vermakelijkheden wordt morgen (Donderdag) reeds begonnen met een handicap-harddraverij. De kaatsvereeniging houdt wel drie wedstrijden, des Zaterdags de jongenspartij, Zondag de ledenpartij en Dinsdag de groote kaatspartij. Deze publieke divertissements zullen ook nu weer voor stadgenoot en vreemdelingen eene attractie vormen. In „de Doele” treedt twee avonden het Nationaal klein Tooneel op met ’t dramatisch tooneelsluk „De Redder” van H. Sassman, terwijl in „het Blauwhuis” en in zz’t Hof van Holland" gezelschappen optreden voor muziek, zang en dans. Voor ieder die eens wil uitgaan is er dus stellig wel iets van zijn keuze. Wel zullen velen het betreuren, dat op Maandagavond geen vuurwerk wordt afgestoken. Dit toch was steeds op dien kermisavond een algemeen genoegen, waaraan door oud en jong, door alle ingezetenen, onverschillig van welke richting, werd deelgenomen, en dat ook steeds velen uit den omtrek naar onze stad trok. En dan ten slotte de muziek. Bij de kermisdrukte behoort nu eenmaal muziek, al valt meer op de kwantiteit dan op de kwaliteit te roemen. Mu?iek toch geeft aan ’t geheel een feestelijke stemming. 1 Voor straatmuziek worden een vijftal draai orgels toegelaten, dat zal trouwens ook zeer voldoende zijn, in vereeniging met het orchestrion uit de stoomcaroussel, de orgels van bioscoop en draaimolen, gemengd met het getoeter van kinderfluitjes en dergelijke en begeleid door het geroezemoes en gezang van het kermispubliek. Een en ander zal voldoende in staat zijn om voor een zestal dagen ons vredig stadje in beroering te brengen. Als echter ’t weer ons geen parten speelt, zal, af te leiden naar de kermissen elders, ook hier een behoorlijk bezoek kunnen worden verwacht. agenten van politie waren door de militaire overheid afgezonden om hem er aan te her inneren, dat hij een plicht te vervullen had. Hij ging met de agenten mede en zal waar schijnlijk naar Leeuwarden worden overge bracht, waar men hem wel duidelijk zal maken, dat ieder Nederlander zich aan 's lands wetten moet onderwerpen, ook dan als men die minder aangenaam vindt, of zelfs niet goedkeurt. Wat zou er van een Staat terecht komen, als ieder naar eigeq inzichten zou handelen O. N. Harlingen. De afd. der 8. D. A. P. alhier heeft voor dit district candidaat gesteld voor de Kamerverkiezing in 1917 den heer P. Hiemstra, te Leeuwarden. er dus vroeg bij. Gevaarlijk spel. Een kind dood en twee gewond Gisteravond speelden eenige jongens op den Stienserweg bij de Bontekoe te Leeuwarden in de daar op den weg liggende rioolbuizen, welke ze voortrolden door vanbinnen bij den wand op te kruipen. Eensklaps brak een der cementbuizen, waarin zich een drietal knapen bevond, met ’t ongelukkig gevolg, dat het elf-jarig zoontje van den heer Tiemersma van de Landbuurt doodelijk door de zware cement blokken ge troffen werd. Bij overbrenging naar de stad overleed hij reeds. Een zoontje van den heer Haanstra is ernstig aan de ruggegraat ge kneusd, en lijdt vreeselijke pijnen, terwijl de derde knaap, een zoontje van Meijer, ook op Landbuurt woonachtig, den pols brak en een gat in den arm kreeg. O. N. Aardappelen. Zooals bekend is, werd de vorige week de grens gesloten voor den uitvoer van aard appelen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling deze voorloopig niet te heropenen en het is zelfs j^iet onwaarschijnlijk, dat de geheele oogst verder in het land moet blijven. Dezer dagen worden aan het Departement de oogstberichten ingewacht en op grond daarvan zal dan een definitieve beslissing worden ge nomen. Het is echter nu reeds van algemeene bekendheid, dat de gemiddelde opbrengst per H.A. ver blijft beneden die van het vorige jaar, terwijl bovendien enkele duizende H.A. minder met aardappelen bebouwd zijn. Een en ander beeft reeds een aanzienlijke prijs stijging ten gevolge gehad. Wel bestaat de verwachting dat, naar mate de landbouwers zekerheid zullen krijgen, dat geen uitvoer meer zal worden toegestaan óók niet voor aardappelen die voor export zijn verbouwd de prijzen weder iets zullen teruggaan, maar deze zullen toch in ieder geval boven het middelmatige blijven, omdat anders ook het gevaar bestaat, dat de aardappelen aan het vee zullen gevoerd worden tenzij van regeeringswege intijds maatregelen worden genomen om dat tegen te gaan De aardappelmeelfabrieken zullen slechts in beperkte mate mogen produceeren. Alg. H. Gevaarlijk reizen per spoor. De Prov. Gron. Cl. schrijft Het vervoer op onze spoorwegen is in deze dagen van reislust beangstigend druk. Treinen, die vóór en achter buiten de perrons, zelfs der grootere stations, uitsteken, zijn eer regel dan uitzondering geworden, zegt de H. P. Geen wonder is het dan ook, dat wat het rollend materiaal betreft alles op de rails wordt geroepen. Wat evenwel niet zonder gevaar is. Immers, dë samenstelling der treinen is gewoonlijk zóó, dat de moderne zware waggons worden geplaatst dadelijk achter de nieuwe Jumbo-locomotieven. En als staart daarachter, naar gelang van behoefte, de oudere, lichtere waggons. Wie bet twijfelachtig genoegen gesmaakt heeft, in die vehikels een uurtje achter het zware voor- gedeelte aan te slingeren, zal er zich geen oogenblik over verbaasd hebben, dat dit op het traject GroningenZwolle reeds tot een ongeluk beeft geleid. Een paar der laatste waggons zijn daar uit de rails geslingerd. Of en op welke wijze verbetering is aan te brengen, zullen de spoorweg-technici moeten uitmaken. Doch dat op deze wijze meer on heilen wel niet zullen uitblijven, is zelfs een leek duidelijk. Vooral als hij eens een uurtje op de banken van zulk een aanhanger heeft rondgedanst. ’t Is dus beslist, wij zullen dit jaar weer kermis hebben. In 1914 bij ’t uitbreken van den wereldkrijg werd onder den indruk der algemeene vrees en verslagenheid eigenlijk aan geen kermisvieren meer gedacht. Burge meester en Wethouders zeiden toen in den Raad, dat hun college, gezien den onrustigen toestand en de financiëele malaise, meende dat er alle redenen aanwezig waren om de kermis niet te doen doorgaan. De Raad ver- eenigde zich toen zonder discussie met alge meene stemmen met die zienswijze. ’t Andere jaar kwamen Burg, en Weth. weer met hetzelfde voorstel, van meening zijnde, dat de toestand nog gelijk was als een jaar te voren. Uit den Raad kwam toen wel tegenkanting, doch met een kleine meer derheid werd besloten ook in 1915 geen kermis hier te doen houden. Dit jaar nu waren B. gelijke zienswijze. Er waren dorp van ratelende melkwagens, fluitende en schellende trammen, toeterende auto’s? Ver gaderingen op de bovenzaal van Wijnberg en Spaarbankgebouw met openstaande ramen zijn mij steeds een gruwel geweest en voor zieken? Ik ben er nooit ziek geweest. Het meest hinderlijk is mij altijd het geluid dat onverwacht, en zonder cadans veroorzaakt wordt en dat is klokgelui nog niet. Klokgelui kan hinderlijk zijn b.v. als op Zondagmorgen velerlei klokken tegelijk, of bijna tegelijk, en op diverse toonaarden en maten beginnen te luiden, en nooit ophouden te luiden. Zie „Dickens” Kleine Dora. Maar nu er al zooveel geschrijf op Hidde- ma’s eerste artikel is gevolgd, in proza en op rijm zeer tot genoegen wellicht van den courantier, die zich verheugen mag in gratis medewerkers aan zijn blad, nu zij het ook mij nog gegund in het midden te brengen, dat ik dat klokgelui, juist bij begrafenissen, zoo gewenscht vind. Daarmee immers worden booze geesten ver jaagd. Niet beter is mij dat gebleken dan toen ik wel eens eene begrafenis bij woonde te platten- lande, waar dè- familie genoodigd wérd samen te komen één uur voor den tijd die voor de plechtigheid bestemd was. Zóó benauwend als dat uur zijn kan voor zwakke aantrekkelijke gestellen, ’t is in één woord verschrikkelijk, en eene uitkomst is het dan, als er gesproken mag, als iemand wat zeggen mag om de gedachten der aanwezigen afteleiden of richting te geven. Een weldaad zou het zijn als er dan in de nabijheid eene klok geluid kon worden of een orgel bespeeld. Bij ter aardebestellingen van militairen wordt dat trouwens gedaan. Men heeft in overoude tijden reeds ingezien dat deze afleiding wenschelijk was en het klokgelui daarvoor ingesteld. Met recht kan gezegd worden dat er booze geesten mee verjaagd worden. Stel U optochten, groote vergaderingen, volksbijeenkomsten voor, in openlucht of in lokalen, zonder toespraak of muziek, zonder klokgelui, of iets dergelijks, desnoods maar een trom 1 Daarom acht ik klokgelui bij begrafenissen in kleinere plaatsen practisch en gewenscht. In grootere steden kan het overgaan waar dan de klokken zwijgen of niet geboord kunnen worden, stelle men in de plaats toe passelijke toespraken en gebed maar in kleinere plaatsen, en bij den gang om het kerkhof behoude men, waar het kan, hel deftige troostende, kalmtebrengende klokgelui. En in Bolsward kan dat. T.'H. KINGMA. BINNENLAND. Zuidwesthoek, 21 Augs. Er schijnt vrij wat wild in ’t jachtveld te wezen, vooral eenden. De jagers (beroeps) zijn over 't al gemeen nog al tevreden. Ook de prijs van’t wild is hoog. Zoo wordt voor de eenden 12 stuivers betaald, een nog nooit gekend bedrag. Eén jager schoot 68 eenden in één week. Frieslands Greidhoek, 21 Augs. Hoewel de uit te betalen sommen voor geleverde melk aan de zuivelfabrieken wat zijn gedaald, toch zijn deze nog steeds abnormaal hoog. Een vaststaand feit is het trouwens, dat deze dure tijd, die menigeen zoo zwaar drukt, tot nog toe voor de greidboeren een gouden tijd is. De grondeigenaars profiteeren ook van de duurte; het aantal onder verkoop staande landerijen is bijzonder groot. In een onzer dorpen staan heden wel drie boerenplaatsen tegelijk onder verkoop. Joure, ‘22 Augs. Terwijl twee werklieden uit Heerenveen hedenmorgen op het Zand alhier bezig waren met het vervoeren van een groolen ring voor een regenwaterbak, brak plotseling dit zware gevaarte en geraakte een der mannen, zekere Jochum van Zwol, er onder. Beide beenen zijn hem gebroken.’ Hij werd naar het huis van den heer G. Nijenhuis vervoerd, waar direct de hulp van Dr. Taconis werd ingeroepen. Later is hij overgebracht naar het ziekenhuis te Terband. Hij is gehuwd en vader van zes kinderen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Gistermorgen zou de bekende dienstweigeraar P. v. d. Veen alhier zich met zijne kameraden aan den arbeid begeven, maar had buiten den waard gerekend. Twee en W. nog van van belanghebbende zijde adressen ingezonden om wel weer kermis te houden, daarna kwamen van andere zijde ook een paar verzoeken, de kermis niet te doen doorgaan, en B. en W. „van oordeel zijnde, dat in den onrustigen toestand en de flnanciëele malaise, ontstaan door den in Europa uitgebroken krijg nog geen noemens- waardige verandering is gekomen,” stelden voor, de kermis te dezer stede dit jaar wederom niet te doen doorgaan. Een drukke discussie ontstond, voor- en tegenstanders der kermis kwamen aan ’t woord., waarbij er vooral klem op gelegd werd dat voor menigeen thans van financieele malaise geen sprake meer kan zijn, en tevens dat het vorig jaar reeds gebleken was, dat velen toch de kermis zochten. Bleef bij de behandeling op 8 Juni de zaak onbeslist, doordat de stemmen staakten, op 6 Juli werd met 1 stem meerderheid de kermis weer ingehuldigd. En nu staan wij voor het feitMorgen vroeg zal ’t stadhuisklokje weer aankondigen, dat het jaarfeest, dat nu twee jaren absent bleef, weer wordt gehouden. Onze meening over ’t wenschelijke of niet- wenschelijke van genoemd raadsbesluit is wat vaag. Dat er veel voor en tegen te zeggen is, dit bleek reeds twee jaren uit de raads- verslagen. Wij weten ook heel goed, dat de van Europa nog hoogst ernstig is, ook dat door de ongewone omstandigheden de prijs der levensmiddelen boven normaal peil is. Wie daarop het oog vestigt, moet eigenlijk aan geen feestelijkheden denken. Maar aan den anderen kant is ’t ook weer waar, dat zuur of zoet zien aan den toestand niets verandert. De maatschappij begint reeds eenigszins te wennen aan de buitengewone omstandigheden. Vele handelaars maken oorlogswinst, en over ’t geheel wordt door den werkmansstand een goed loon verdiend, 't Is niet te ontkennen, dat velen behoefte gevoelen aan een gelegenheid tot uitspanning en vermaak. De tijden zijn niet meer als toen grootvader nog joog was. De eiscben des levens zijn thans anders, de jeugd kan zich niet tevreden stellen met een leefwijze, gelijk die voor een halve eeuw algemeen was. De ziens wijze van oud en jong heeft altoos veel ver schil getoond en dat zal ook zoo blijven; daarbij komt dat ook principieele gevoelens hierbij een rol spelen. Er zijn er die alles wat naar vermaak zweemt, als uit den booze beschouwen .en aan den anderen zijn er ook, die juist meenen leeft om heerscht zijn om heid en Bolswardsche Courant 4 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1