Uieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I u 1916. 55ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 70. 3 Donderdag 31 Augustus. ONZE KERMIS. i h VOOR I O 1 I 5 Bolswardsclie Courant I I. 3 maanden. afzonderlijke planken schuilplaats B. Bijlsma 9. was I I I l l N. Staalstra en M. Miedema te Franekei S. de Vries te Harlingen. 50 Cts. Vervolgens plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 10 Cts. per regel. Overigens naar 6. en 7. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Haitsma en Jac. Jellema te S. Tichelaar te Dronrijp. en A. Smids de 3e lijst in met de nos. en V. j! Door het slechte weer, het regende Jen geheelen avond en nacht maar door, was de laatste kermisavond niet dat, wat men had kunnen verwachten. Ook de catastrophe op het kaatsterrein zal er iets aan hebben toe gedaan, want die treurige afloop der kaats- partij heeft een droefernstigen indruk gemaakt, te meer toen aldra bleek, dat een der kinderen, die onder de kaatstribune waren gekropen om voor den regen te schuilen, al spoedig overleed, en nog enkelen tamelijk ernstig gewond waren. M. de Vries en H. de Groot te Bols ward en J. Postma te Zurich. 8. en schragen, enkele jongene waren gevonden, die daar een schuilplaats voor den regen hadden gezocht. Laat gezegd worden dat de aanwezige ge- neesheeren direct handelend optraden. En toen droegen ze den armen Bastiaan naar de Bestuurstent.zeer gevaarlijk gekwetst. Spoedig was en gebracht naar 0—4—0—4—8—8—2—4 8 -8—8—8—6—4—8—8 nommers zoo goed gehouden, nu scheen het wel of ’t niet meer wilde vlotten. Verbazend wat „knoffelden” ze, ’t was meermalen „buten” of „foar”. Trouwens de Belgen (no. 12) verpoepelten ook nog al wat. Ja, soms werd er weer kranig gespeeld, Rinze Yetsinga deed zijn best, maar ’t wou niet. Nu was de leiding bij 16 wel wat strak, en dat influenceerde op de jonge kaatsers van dit drietal. Ze verloren het, de telegraaf had ge durende deze partij aangewezen no. 12. 0—8—8—8—8—8—6—6—8 no. 16. 8—2—6—6—4—2—8—8—0 Nu zou de finale komen. 5 tegen 12. Vlietstra sloeg in ’t begin nog al wat buiten; later kwam er wat schot in, maar echt los ging het niet. En op het oogenblik dat de telegraaf aan gaf wit, 3 eersten, 2 punten; rood 1 eerst, 14 punten, toen is het gekomen, het ongeval. De tribune, geheel gevuld, zakte ineen. Zoo maar, zonder veel geweld of leven... toen we ’t hoorden, zagen... was ’t al gebeurd. En daar lagen al die menschen op en door elkander. ’t Was even doodstil op het terrein... toen stroomde alles over het perk naar de tribune... De lezer bespare me eene beschrijving van dit ongeval. Ik kan niet op papier brengen, wat ik heb gezien, want toen we dachten „och, ’t loopt nog betrekkelijk goed af... wat schrammen, een bezeering, groote schrik... toen bleek bet dat, onder den warwinkel van 51 deelneemsters, prijzen: J. Piso, 8. Nota, A. Postma, A. de Boer, M. Welbedacht, G. v. d. Werf, A. Oosterbaan en A. Algera. Touwspringen, meisjes van 10 en 11 jaar, 92 deelneemsters, prijzen: J. Wierdsma, G. Gosliga, H. Regnerie, T. Kooistra, T. Wartena, C. Boersma, L. v. d. Weide, G. Westbroek, F. Jansen, A. Welbedacht, Joh. Jansma en A./de Boer. Vlagwedloop, meisjes van 8 en 9 jaar, 110 deelneemsters, prijzen: G. v. d. Werf; E. Jorua N. Bouma M. Lunter.G.Boermans; J. AnemaM. de HaanR. Couperus I. Westbroek, M. WillemsG. Kooistra M. RoukemaE. Wolke en G. Hoebema. De prijsjes bestonden in Luxe voorwerpen. De technische leiding was in handen van den heer Sutherland Royaards. De muziek van het Stedelijk Muziekkorps luisterde den optocht en de wedstrijden op. De Commissie heeft een drukken middag gehad, want er was door de kolossale deelname heel wat té regelen. Een woord van dank komt voorzeker den Commissie leden toe, want den kinderen, en daardoor de ouders en het verdere publiek is een gezellige afleiding bezorgd op den Maandagmiddag der Kermis. Door bijdragen van belangstellenden was de organisatie mogelijk, hoewel toch, naar wij vernemen, een tekort ontstond, hetwelk de Commissieleden onderling moesten aanzuiveren. Wij hebben met genoegen kennis genomen van de werkzaamheid der Commissie in deze buurt soms buurt IJ—IJ genoemd, maar vonden dat de nakomer op onze kermis, het theater der Afrikanen, daar niet thuis behoorde. Een kunstprestatie van zulk gehalte komt o.i. geen plaats toe in die straat, op den voorgrond van het kermisterrein. Omtrent de komst van dat Afrikaansche gezelschap hebben wij in ’t vorig nummer een abusief bericht opgenomen. De woonwagen van dat gezelschap is Zaterdag niet in de stad, maar bij Nijlanderzijl door de tram aangereden. Dat de patient in een rijtuig voor het huis van Dr. Banning werd gereden, gaf aanleiding tot de vergissing. Een andere nakomer op ’t kermistooneel vond plaats op het Schildwijk, de Panorama van Santvliet. De geschilderde tafereelen mochten op kunstgebied niet boog staan, de sterios- kopische platen waren wel fraai. Omtrent de kaatspartij zie men ons speciaal verslag daarvan. Juist bij het eindigen van dit verslag en overzicht, waarbij wij zouden wijzen op het gunstig weer gedurende de kermis, doch het betreurende dat het einde van de druk bezochte kaatspartij nog een regenbui kreeg, bereikte ons het treurig bericht van bet in storten der tribune. Dit trof ons dermate, dat wij de pen terstond hebben neergelegd. En toch zal er geschreven moeten worden over de Groote Kaatspartij, welke op Dinsdag 29 dezer was uitgeschreven. De jammerlijke afloop dezer partij mag den verslaggever niet weerhouden, den lezer ten minste iets te vertellen van de jaarlijksche partij onzer Kaatsvereeniging „Bolsward”, ofschoon ik eerlijk wil bekennen daartoe nu (Dinsdagavond kwart voor elf) weinig lust te hebben. Eerst het ongeval met de tribune en daarna een reis in een over-overvollen tram, drie wagens, één conducteur en daarbij een stel woestelingen, vechtende en razende men kan van het leelijke ook te veel bekomen. De dag zette zoo mooi in. Aardig weer, donkere lucht, juist geschikt voor het kaatsen. En dan het mooie sportterrein, keurig inge richt, een zestiental parturen, van zessen klaar, gegevens genoeg om een goeden dag te voorspellen. We kwamen met den middag, ongeveer 2 uur, op het terrein. Juist was de muziek met een vroolijken marsch binnengemarcheerd en maakte die zich gereed op de muziek- estrade een flink programma af te werken. De lijst vermeldde 16 parturen. 1. H. van Franeker en 2. J. Reitsma te Pingjum en R. Werkhoven te Franeker. 3. L. Ringma en 8. Adema te Sneek en J. van Spanning te Bolsward. 4. Johs. Struiksma en W. W. Hoekstra te Wommels en J. Dijkstra te Menaldum. 5. Jan Vlietstra te Franeker en André Rienstra en A. Decastieau te Sneek. Ofschoon dit ons overzicht onder de oogen der lezers komt, wanneer de kermis reeds is uitgeluid en vele kramen en tenten al weer worden afgetakeld, is toch, om tijdig gereed te zijn, het noodig dat wij gaan schrijven als nog bet gewoel en gejoel in vollen gang is. De gezellige drukte op de laatsten dag der kermis, den kaatsdag, brengt onwillekeurig een andere stemming dan den dag daarna als de drukte voorbij is. Al behoeft juist geen „katzenjammer” ons te plagen, toch brengt de feestdrukte, zoolang die nog in gang is, een anderen gedachtengang dan des daags na zulk een feest. Is men eerst nog in „de stemming”, daarna komt het gevoel van het weldadige van ’t rustige leven. Bij een na betrachting zal het eerst de gedachte hierop vallen, dat de kermis toch slechts klatergoud is. Bij nadere beschouwing blijkt het verguldsel onecht en dat goud schilfert elk jaar meer af, zoodat de gele vale kleur meer zichtbaar wordt. Al blijft de kermis nog koket, haar invloed zakt langzaam aan weg, ook al doordat velen haar al in ’t geheel niet meer welgezind zijn. In de kermisdagen hoort men nog al eens zeggen: ’t Is kermis, ’t kan een beetje lijden Nu ja, men mag zich en anderen een uit spanning gunnen, toch behoort de brood dronkenheid geen hoogtij te vieren. De borrel speelt wel niet meer een zoo groote rol als vroeger wel, toch is de drankduivel nog niet overwonnen. Dat was ook hier in deze dagen wel merkbaar. De tent der „Blauwe Vaan” had een best doel, doch de drankhuizen hadden meer nering. Was de kermis voor velen een welkome gast, die met vreugde werd ontvangen, er zullen ook velen zijn, die haar met vreugd weer zien vertrekken. Onder dezen zal ook menig huismoeder zijn,- die het ter harte ging haar kinderen niet veel heerlijkheden te kunnen geven of doen genieten, wijl er een te groote bres door in de portemonnaie werd geschoten. Want dit staat vast, de kermis verslindt veel geld, dat anders nuttiger besteed kon worden. Dit geldt voor de volwassenen en ook reeds voor de kinderen. Een algemeen overzicht van wat er op de kermis alzoo te zien en te doen was, zal men van ons niet verlangen, doch in vervolg op ons bericht onder stadsnieuws in ’t vorig nummer willen we toch nog een en ander even bespreken. Gevoegelijk zouden we dan moeten beginnen met de tooneelvoorstellingen in „de Doele” op Zaterdag en Zondag daar gegeven. Onze verslaggever ging oudergewoonte zich daar presenteeren, doch hij moest om toegang te bekomen, zijn perskaart toonen. Het is geen gewoonte hier ter stede die mee te brengen, doch hij werd op zijn woord niet geloofd,-en moest eerst zijn „diploma” halen. Hierin geen lust hebbende, is hij onverrichter- zake terug gekeerd, zoodat wij van het bezoek en ’t spel in „de Doele” niets kunnen en ook niets verkiezen te maken. Het bezoek in de schouwburgtent was Zater dagavond heel gering, Zondag iets beter, Maandagavond en denkelijk ook den laatsten avond was het tevredenstellend. Zondagmiddag en avond was overal nog al een behoorlijk bezoek. Kinematograaf en stoom- caroussel hebben de laatste drie dagen weer goede zaken gemaakt, naar het ons toescheen en men ons heeft ingelicht. Maandagmiddag bij de volksvermakelijk- heden bij de Blauwpoort, was het een heele drukte. Het weer werkte trouwens mee, dat bier veel publiek bijeen was. De kinderspelen waren in zes rubrieken verdeeld. Hoogspringen voor jongens van 12 en 13 jaar telde 67 deelnemers. De prijzen werden achtereenvolgend behaald door P. Plantinga, F. Oord, J. Bichnel, H. Huisman, R. Haitsma en H. v. d. Werf. Treinloop voor jongens van 10 en 11 jaar 68 deelnemers, prijzen aanYpe Hengst, J. v. d. Werf, K. Mobach, J. Steensma, Y. Postma, J. Vellinga, L. Wolke, 8. Pietersma, F. v. d. Oever, J. Swart, Ch. Dewitte, L. de Vries, J. Vermeijer en J. v. d. Zee. Blokjesrapen voor jongens van 8 en 9 jaar 130 deelnemers, prijzen: D. Jorritsma, R. Bijlsma, W. Huitema, G. de Waij, J. Flame- ling, L. Kramer, Sj. Bos, D. Tolsma, J. Roorda, A. v. d. Meulen, B. Adema, Y. Lammertsma, G. Buwalda, B. Zijlstra, Tj. de Vreeze en D. Lammertsma. Stoelendans, meisjes van 12 en 13 jaar waren min of meer Hoe ’t met de raderbrancard op het terrein... daarin heeft men den armen jongen weg huis. Even later hoorden we dat hij reeds overleden. Ook andere jongens onder ’t hout bekneld geraakt, hen is, op 't oogenblik, is me niet bekend. Van harte hoop ik dat het bij ’n kleine ver wonding zal blijven. Een hunner heeft een beenbreuk. Wonder is het van de menschen, die in de tribune zaten, hoorden we wel spreken over kleine kwetsuren... maar voor zoover ons bekend, is geen hunner gevaarlijk getroffen. Hoe ’t verder is gegaan De partij is stop gezet, de muziek pakte in, de politie ont ruimde, zeer tactvol, het terrein... Het Bestuur verdeelde de beide hoofdprijzen tusschen de laatst spelenden... de medailles werden ingehouden... ’t Was in de stad peer op te merken dat er „iets” was voorgevallen. Algemeen was men zeer onder den indruk. De Bolswardsche tooneelvereen. „W. I. K.” gaf gisterenavond in „de Doele” een uitvoering voorbeen volle zaal. Opgevoerd werd het blij spel „Jan Ongeluk”, juist een stuk voor zoo’n kermisavonder werd eens hartelijk gelachen om de ongevallen van een huisvader, ’t Eerste bedrijf gaf al dadelijk een reeks comische scènes, daar de echtgenoot een nacht bij zijn vrienden in de club doorbracht, en hij, dit willende verbergen voor zijn vrouw, liep toch leelijk in de kaars. Op allerlei wijze kwamen verder zijn trucjes aan’t licht, waarin de schoonouders en zijn vriend ook betrokken werden. Door verspreken, en door allerlei omstandigheden was hij altoos de bloed die er inliep, ’t Hoofdmoment van de historie handelde over een scène in de badplaats Ostende, die door de kinpmatograaf later werd vertoond. Door dit stuk af te koopen werd zijn vriend voor diezelfde scène geplaatst, ja ten slotte kwam een avontuur van zijn schoon papa, ook van dergelijken aard, in de kine matograaf. Om de koddige wendingen van deze avonturen, de variaties en bijkomende verwikkelingen werd eens hartelijk gelachen, want er werd goed spel gegeven. De rollen Hallerstadt en Knauer, schoonzoon en schoon papa, waarop in hoofdzaak het stuk dreef, werden uitstekend vertolkt. Die beiden gaven voor dilettanten waarlijk ongedwongen, na tuurlijk spel, doch ook de andere heerenrollen, zoowel als de damesrollen, werden goed ge speeld. Wel beviel het spel van den een beter dan van den ander, maar zoowel de rol als de persoonlijkheid van de speelster of speler werkt daartoe mee. En dan, er waren ook enkele jongere krachten bij, die de routine nog niet hadden, welke bij de ouderen zoo goed merkbaar was. Het moet gezegd worden „W. I. K.” studeert met succes, de leiding bij deze kamer is in goede handen. De aan- kleeding en stoffeering van het tooneel was ook nu weer zeer goed verzorgd. Een geanimeerd bal besloot dezen wel geslaagden avond. Joh. Hibma, Sj. Rolsma en te Makkum. M. Pouleur, L. Neurayen L. Thirimont in Gaasterland. 10. R. Brink te Oosterlittens, I. Roukema te Harlingen en A. van Lierde te Harderwijk. 11. J. de Windt te Harlingen, K. Faber te Sneek en R. Zaagmans te Witmarsum. 12. K. Heyndrix, G. Herphelin Paternoster te Harderwijk. 13. G. Postma, L. Fopma en G. Huisman te Rotterdam. 14. H. de Boer te Franeker, J. v. d. Eems te Witmarsum en J. Heins te Leeuwarden. 15. M. Zeinstra, IJ. Zeinstra en H. Zeinstra te Peins. z 16. I. Roukema te Witmarsum, R. Yetsinga te Arum en C. J. Werkhoven te Witmarsum. Een vriendelijke collega corrigeerde onze lijst, waarbij bleek dat nog aangebleven waren de nos. 1, 4, 5, 7, 9, 12, 14 en 16. In twee perken kaatsten 14 en 57, waarbij 4 verloor met den eindstand 1 eerst en 6 punten. De parturen 5 en 7 gaven ook geen span nenden match te aanschouwen. De Belg Decastieau heeft zich gedurende dit speelseizoen doen kennen als een kranig uitslager, hij toonde dit ook weer op dit sportterrein. De overwinning werd, zonder bizondere moeite bevochten door no. 5. Nu kregen we een interressant spel. De nos. 9 en 12, Belgen contra Belgen, beide parturen geinterneerden, GaasterlandHarder wijk. Er is mooi gekaatst, prettig gekaatst. Allez George, a bout, Charles, ze hadden er zelf pret in. Eigenaardig is het dat de goedsmoedsche Belgische kaatser bij ’n mooien gewonnen bal, zoo’n leuk circelgangetje gaat beschrijven, precies zooals de groote Soleer Y dat kon doen, in de revue „Huipie of de bedrogen tooneeldirecteur.” Gaasterland kon niet meekomen, speelde wel goed, doch moest verliezen. De gang van dit spel was No. 9. 4—8—8—4—8—4—6-4—2 No. 12. 8—4—4—8 6—8—8—8-8 Onderwijl kaatsten ook nos. 14 en 16. ’t Wou niet met 14. ’t Scheelde nog al wat. Werkhoven c.s. wonnen met 54 tegen 22 punten. Np vulden we 1—5 en 12—6. De kamp 1 tegen 5 gaf menig mooie trek te zien. Alweer was het Decastieau die de attentie trok. Wonder, wat is dat een eenige uitslager. De zwart gebroekte kaatser uit dit partuur deed ook ter dege zijn best. Alweer ’n nog al groot verschil bij den eindstand. No. 1. No. 5. Nu kwamen op de telegrafen de 12 en 16 te staan. Had 16 zich straks

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1