ïïieuws- on Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. w $1 J> I Verscnijnt Donderdags en Zondags. 1916. 55ste Jaargang. No. 71. Klokluiden hinderlijk voor zieken. 1 I I <1 i VOOR 3 maanden. Zondag 3 September. afzonderlijke KLOKLUIDEN. geen zijne Het Volk: over J. F. de B. BINNENLAND. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) stem in uur concert op de aannemen Geen enkele stem liet zich hooren voor vond het aanhoudend luiden zeer hinderlijk vindt, zullen zeker succes bekomen bij het Hoofd der Politie, (den Burgemeester), als zij zich, met overlegging van eene geneeskundige ver klaring, tot dezen wenden, met verzoek om in dat geval het klokluiden tegen te gaan. De weg is dus aangewezen, ook daarom en daardoor kunnen we gevoegelijk ophouden. Ws. 1 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27’/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. en 6 pond zwaar. Het beest, dat iemand met een groote hand niet omklemmen kan, trekt heel wat bekijks. Het zal zeker reeds ver scheidene jaren oud zijn. Sneek, 31 Aug. De verjaardag van H.M. de Koningin is hier heden recht feestelijk herdacht. Uit tal van particuliere woningen woei de driekleur. Woudvaartbrug en Oppenhuizerweg hielden met de jeugd aldaar keurige optochten, waarna de eersten in Amicitia, laatstgenoemden in het land, feestvierden. Vanwege de Oranjevereeniging werd in den voormiddag op onderscheidene punten in de stad muziek gegeven en van 3 tot 5 een concert op ’t Grootzand. ’s Avonds van 6 tot 7x/2 Marktstraat. Met een schitterend vuurwerk op de Kolk, werd de dag besloten. Arum, 31 Aug. Aan het verslag van de Spaarbank «Arum c.a.” en «Witmarsum c.a.” ontleenen we het volgendebezittingen f 550.616.76 kapitaal verschuldigd aan in leggers f 494.233.34. Res.-fonds f 46.593.59. Koersreserve f 1.428.90. Inlagen: bedrag f 134.939.76 lantal 1209. Uitnamen: bedrag f 76.836.07 aantal 290. Toegekende rente aan inleggers f 15.633.39. Ontv. f 250.663.46, uitg. f 250.920.44. Netto winst, zonder koerswinst op effecten f 4284.43. Stavoren, 31 Aug. Als een zeldzaam voorkomend geval kunnen we meedeelen, dat onze stadgenoot Tjerk Bleeker, in een zijner fuiken een aal ving van ruim een M. lang, De meelnood. De Bak.bondct. schrijft over het tekort aan bloem en meel voor grutters en winkeliers ten plattenlande: Reeds tijdens de bruinbroodperiode hebben wij er herhaaldelijk op gewezen, dat winkeliers en grutters konden doen wat zij niet laten wilden, terwijl de bakkers aan banden werden gelegd. Zoo ook thans. De bakkers mogen dit niet en mogen dat niet. Zij kunnen slechts zoo en zooveel meel krijgen, althans theore tisch. En dat is allemaal, omdat er te veel meel en bloem als veevoeder verdwijnt. Wie werken daar echter sterk aan mee? De dorps- winkeliers, grutters, enz., die met hun wagens met winkelwaar den boer opgaan en tusschen de pondjes suiker, zout en soda, halve baaltjes meel naar de boeren brengen. Dacht gij soms dat het allemaal was om oliebollen of panne- koeken te bakken? En wat is de deugdelijke controle, die daarop wordt uitgeoefend? Er is nog nooit één enkele winkelier, grutter of grossier gestraft, omdat bij deed wat hij niet doen mocht in dezen. De minister vaardigt een circulaire uit, waarbij de burgemeesters worden uitgenoodigd streng toe te zien, dat geen meel en bloem tot varkensvoer wordt bestemd, en 90 pCt. van deze circulaire wordt natuurlijk met een edelen zwier door de burge meesters naast zich neergelegd. Zij hebben in deze troebele tijden genoeg werk. Het aan leggen van een zwarte lijst, waarop allen, die overtredingen plegen, worden geplaatst, evenals dit geschiedt door de Engelsche regeering en de N. O. T., zou tenminste vrees voor deze straf medebrengen. Nu bestaat deze vrees bij gebrek aan straf heelemaal niet en niemand stoort zich aan hetgeen de minister ordonneert. Een middel tegen smokkelarij. Hoewel met de bestrijding van het smok kelen niet de hand gelicht wordt, zooals o.m. blijkt uit het feit, dat op 20, 27 en 29 Juni te Roermond ruim 330 personen veroordeeld werden wegens verboden uitvoer, is het natuur lijk onmogelijk de smokkelarij te fnuiken. Een grensbewoner geeft echter aan de N. Ct. een middel aan om de verboden uitvoer zoo doelmatig mogelijk tegen te gaan. Hij schrijft: «Het éénige middel is, den soldaten en commiezen 25 pCt. te geven van alles wat zij aanhalen. Dan zou er al dadelijk geen omkooperij meer bestaan, omdat een smokke laar zoo veel niet geeft. Ik spreek hier dikwijls smokkelaars, die volstrekt geen geheim van hun bedrijf maken eu zelf verklaren, dat er geen kans zou bestaan er door te komen als de soldaten en com miezen 25 pCt. kregen. Principieel moge het misschien geen aan beveling verdienen bijzondere belooningen uit te loven voor gewone plichtsbetrachting: m.i. toonen degenen, die zich op dien grond tegen een verscherping van de persoonlijke waak zaamheid der talrijke betrokkenen verzetten, eenvoudig gebrek aan menschenkennis.” Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Een weinig bevolkte school. Het hoofd der O. L. school te Etersheim, gemeente Oosthuizen, heeft eervol ontslag gevraagd. Die inrichting wordt bezocht door 11 kinderen: 5 uit Beets en 6 uit Eters heim. Met ingang van 1 Jan. 1917 echter heeft Beets het contract opgezegd, zoodat dan niet meer dan 6 kinderen (over 6 klassen verdeeld) ter school zullen gaan I Het ge meentebestuur heeft Ged. Staten in kennis gesteld met het geval. Alg. H. De Kruisberg. Het Rijksopvoedingsgesticht «De Kruisberg” zal 1 October 50 jaar bestaan. Door de Vereeniging voor verbreiding van kennis over Nederland in den vreemde wordt binnenkort te Stockholm een propaganda- week gehouden. Vreemdelingenverkeer. Oor log spudding. Men schrijft uit Schiedam aan Ook hier ter stede is de firma Van Dantzig bezig haar heerlijke winstjes uit de bedwel mende poedertjes te fabriceeren. Het statige gebouw der voormalige officierenvereeniging is herschapen in een pudding-poederfabriek, alwaar op het oogenblik een kleine driehonderd meisjes werkzaam zijn. Ook hier precies dezelfde gevolgen: vier, vijf meisjes vallen tegelijk flauw en eiken dag dezelfde voor vallen. Moge men nu in Amsterdam als een der oorzaken de te kleine localiteit aanwijzen, dit is te Schiedam zeker niet het geval. De zaal biedt ruim duizend zitplaatsen, heeft flinke ventilatie, is zeer hoog van verdieping laat dus wat licht en lucht en ruimte betreft haast niet te wenschen over. Vandaar dat ’t ongetwijfeld wel de moeite waard is, eens grondig te onderzoeken, welke stoffen alzoo voor «pudding” worden verwerkt. Dure visch. Naar de N. Gron. Ct. verneemt, zullen de vischhandelaren te Groningen hun zaken de volgende week vermoedelijk moeten sluiten, tengevolge van de ongekende hooge visch- prijzen te IJmuiden en de totale uitsluiting van de distributie van regeeringsvisch in deze gemeente. Gebrek aan grondstoffen. De N.V. de Goudsche Machinale Garen spinnerij te Gouda, zal wegens gebrek aan grondstoffen, hennep enz. het bedrijf geheel staken. De grondstoffen uit het buitenland komen door uitvoerverbod in productielanden al sedert Januari 1.1. niet door. Den laatsten tijd werd dan ook reeds veel minder gewerkt. Proeven genomen met Nederlandsch vlas tegen marktprijs gekocht, slaagden niet. De hooge prijzen die berekend moesten worden voor bind- en paktouw, vervaardigd van anderen nu hl. de Redacteur! «De smaken verschillen” in die spreuk ligt waarheid opgesloten. In het doen en laten der menschen vindt men vaak heel veel verschil, en ook in de meeningen, zelfs om trent goede zaken, heerscht vaak weinig een stemmigheid. Dit zal voortkomen uit het verschillend inzicht dat men omtrent de zaken heeft, waartoe opvoeding, omgeving, de mate van ontwikkeling, de aard en het karakter van elk individu meewerken. Over het verschil in smaak zegt men dan ook, valt niet te twisten. Dat er echter niet over getwist wordt, kan niet ontkend worden. Ook blijft het zeer de vraag of het wel wenschelijk zou zijn, dat ieder een geheel gelijke meening ware toe gedaan, ’k meen dat daaruit wel eens kon voortvloeien, dat onze samenleving zeer een tonig zou zijn, eentonig als ja, als lang durig klokluiden. Over dit onderwerp is in dit blad al heel wat geschreven, en ook daardoor bleek al weer duidelijk dat men daarover niet gelijk denkt. Men vergunne mij de vrijheid, ook in dezen mijne meening kenbaar te maken. Wat mij betreft, ik vind het langdurig luiden der klokken eentonig en vervelend, in één woord: ik vind er iets onbehaaglijks in, dat de gedachten tot het goede niet kan streelen en zelfs een onbehaaglijk gevoel moet wekken. Het bespelen van een muziekinstru ment, het moge nog zoo schoon zijn, met altoos dezelfde melodie, zal niemand bekoren; ik althans kan het er niet bij uithouden. Het aldoor luiden van een klok, altijd dat bom, bam, bom, bam, op denzelfden toon, heeft op mij dezelfde uitwerking. Met den eersten inzender der artikelen over het klokluiden, den heer H. stem ik dus geheel in. Ik zie ook het nut van het lang durig klokluiden niet in, maar heb wel het hinderlijke daarvan bij ervaring. Waar de heer H. spreekt van een grooten last voor de zieken, ben ik het geheel met hem eens. Schrijver dezes heeft de ervaring opgedaan, tijdens hij een zieke aan huis bad, dat het niet alleen lastig was maar ook dat het lang durig gelui verontrustend op de zieken kan werken. Dat doordringende klokgebrom wordt op den duur voor zwakken, die in de nabij heid der klok aan het ziekbed gekluisterd zijn, onuitstaanbaar. Daar ik evenwel niet wil ontkennen, dat aan den anderen kant ook iets plechtigs kan gelegen zijn in ’t aanslaan der klokken, wil ik het, met de overige inzenders over deze zaak, niet hebben afgeschaft, maar zie den duur van het luiden graag beperkt. Ik begrijp toch dat er een zekere bekoring kan uitgaan, wanneer door 't statig klokgeluid eenige ge beurtenis wordt aangekondigd, 't zij dat men ’t als een feestjuichtoon, als een treurmare, ja zelfs als een noodkreet opvangt. Inderdaad, er wordt dan een zekere stemming in het menschenhart gebracht, wanneer die tonen over buizen en daken klinken. Maar. men kan ook van het goede te veel krijgen. Ik geef hierbij de verzekering dat ernst, diepe ernst mij de pen deed ter hand nemen om ook mijn meening te zeggen. Ik vraag een weinig plaatsruimte in dit blad, in de hoop dat dit zal kunnen bijdragen om de autoriteiten er toe te bewegen, een weg te zoeken, waardoor het hinderlijke van ’t klok luiden wordt weggenomen, door voor te schrij ven, dat nooit meer zoo lang aaneen wordt geluid. B. ra Von dem Dome, schwer und bang, Tónt die Glocke Grabgesang. Ernst begleiten ihre Trauerschliige Einen IVand'rer auf dem lelzten IVege. Dat de zaak «klokluiden bij begrafenissen, hinderlijk voor zieken”, zoo de attentie zou trekken van niet-ingezetenen, had wel niemand kunnen denken. Den Bolswarders schijnt ze betrekkelijk koild te laten, de heer Hiddema ontving tenminste geen antwoord op zijn vraag «noodzakelijk of wenschelijk”, van iemand in de stad, terwijl meerdere uitwonenden hun idee in dezen te kennen gaven. Ik ontving van zeer geachte zijde een schrijven, waarin, behalve een persoonlijk inzicht, ook vermeld staat, wat onze Neder- landsche wet zegt van «klokluiden”. Dit schrijven is aan mij persoonlijk gericht, de auteur wenscht niet mee te doen aan de open lijke behandeling der affaire. 't Is mijn gevoelen, dat het tijd wordt, de besprekingen te staken. Wij komen zoo niet verder. We kunnen, gelezen de verschillende artt. nu het volgende gerust a. geheele afschaffing, volledige steun de heer H. niet; b. er kwamen klachten in slechts één stadgenoot mengde het 'kwartet der schrijvers, terwijl meerdere buitenlieden te kennen gaven, hoe het klokluiden bij begrafenissen van vlas, worden door de verbruikers slechts in het alleruiterste geval betaald. Onderhandelingen in begin Juli met de regeering aangeknoopt om te komen tot een regeeringsregeling voor den verkoop, waarbij Nederlandsch vlas, dat in dubbele hoeveelheid is verbouwd, tegen redelijke prijzen beschik baar zou worden gesteld, mochten nog niet tot een resultaat leiden. Indien niet spoedig een regeeringsregeling tot stand komt, zullen in Gouda weer c.a. 250 werklieden zonder werk komen. N. v. d. D. Staatsfinanciën. In stijgende mate gaat de Regeering voort met het plaatsen van schatkistpapier bij de Nederlandsche Bank. In de afgeloopen week opnieuw f 6 millioen. Het totale bedrag aan schatkistpromessen, met inbegrip van hetgeen elders is geplaatst, is nu tot f92.78 millioen opgeloopen. Daar voorts f 43.70 millioen schatkistbiljetten uitstaan, f 14.13 millioen zilverbons in omloop zijn en volgens de op gaven omtrent den stand der schatkist op 26 dezer f 14.08 millioen renteloos bij de Bank was opgenomen, bedraagt de vlottende schuld des Rijks weder bijna f 165 millioen. Ondanks de baten, die uit de oorlogswinstbelasting en de verdere nieuwe heffingen te wachten zijn, zal men er dan ook op den duur wel niet zonder een nieuwe staatsleening kunnen komen. O. N. zij over dachten. Zou er dau te Bolsward geen belangstelling in dezen bestaan Of zijn er nog velen, die niet kunnen of willen tornen aan een eeuwen oude, goede traditie? Ik weet het niet, begin er echter aan te gelooven. En waar de heer H., en terecht, zegt, dat drie van de vier inzenders niet te Bolsward wonen, is het zaak, dunkt mij, de verdere behandeling aan stadgenooten over te laten. Mocht er dus nog een Bolswarder zijn, die roeping gevoelt nog iets in dezen te berde te brengen, zoo zal de Redactie dat nog op nemen, zoo niet, dan worden de debatten «het klokluiden bij begrafenissen” gesloten. Nog even terugkomende op het door mij ontvangen schrijven, wil ik, «poëzie, traditie en stemming” varen latende, besluiten met het koude proza: «wat de wet zegt”. De bevoegde schrijver verwijst me naar de wet tot regeling van het toezicht op de onder scheidene kerkgenootschappen, van 10 Sept. 1853, Staatsblad, no. 102. Artikel 8 zegt «het klokkengeluid tot viering van kerkeiijke plechtigheden, of om de inge zetenen tot de Godsdienstoefeningen op te roepen, kan in Gemeenten, waar kerken van meer dan één kerkgenootschap zijn, in het belang der openbare rust en orde door Onzen Commissaris in de provincie worden verboden. Klokkengelui tot andere doeleinden heeft geen plaats, dan met toestemming der plaatselijke politie.” Onder de laatste alinea valt het luiden bij begrafenissen. Enf (nu doe ik een aanhaling uit gezegd schrijven,) de naaste verwanten van een ernstige zieke, voor wien de geneeskundige Bolsvardsche Courant i c. Klein s Thee. I Kennis van Nederland in den vreemde. 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1