Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 1916. VerscHijnt Donderdags en Zondags. No. 73. 55ste Jaargang. VOOR Zondag 10 September. afzonderlijke publieksprijs te beslissen, dat de bladen wel- De Floralia- Vereeniging. dacht en zal zijn. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. een diepen onzer samen- Deze getuigde ongeveer het volgende: een kunstenaar. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van den Gemeente- ffEen vriendelijk Echter zij het mij vergund, ook mijne meening in dezen kenbaar te maken. Volgens mijn bescheiden meening zal de eigenaar van het sportterrein de verschillende vereenigingen, die daar hare wedstrijden houden en daardoor onze .stad een grooten dienst bewijzen, door op de plaats, waar gewoonlijk de tribupe staat, een flink steenen gebouw te stichten. Dit gebouw zou des zomers bij kaatspartijen enz., des winters bij te houden ijsfeesten op de er aan grenzende ijsbaan kunnen worden gebruikt. Uit den aard der zaak kan een som, welke hiervoor besteed moet worden, moeilijk door particulieren worden bijeengebracht. Wel is het zeer aanbevelenswaardig, indien ieder die iets voelt voor sport en openlucht spelen, als blijk van sympathie een gift schenkt, Ik wek dan ook gaarne ieder op, al is het ook een kleine som, hiervoor iets af te zonderen. Het is in dezen meer gewenscht, dat b.v. 100 ingezetenen f 1.zenden, dan dat 10 personen elk f 10.geven. D. TERHENNE. Bolswabd, 7 September 1916. BINNENLAND. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 60 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Rel bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. In een vorigen jaargang van dit blad is vermeld, hoe vooreen aantal jaren de Vereen., boven dit artikel genoemd, hier ter stede is opgericht, naar het voorbeeld van andere steden, waar het bevorderen van de liefde voor bloemen in de arbeiders-gezinnen zulk een succes had en waardoor men meende een werkelijk volksbelang te bevorderen. De- bijzonderheden van het totstandkomen dezer Vereeniging zullen wij hier maar niet her halen, doch wij meenen een goed werk te doen ook dit jaar nog eens in onze kolommen op te wekken tot het verleenen van meerderen steun aan deze zoo nuttig werkende Vereen. Nederland staat in het buitenland bekend als een bloemenland. De enorme vlucht die de kweekerij van tulpen en hyacinthen in Holland heeft genomen, leidt tot die bekend heid. l^n toch is die nijverheid voor een groot deel voortgekomen uit een ziekelijke en over dreven manie. Het jaar 1637 staat bekend als het toppunt van een overdreven speculatie- geest, die binnen enkele jaren uitliep op een groote malaise. De bijzonderheden en haast ongelooflijke verhalen hoe dwaas eensklaps onze voor/aderen tien handelden, zullen wij hier niet nader bespreken, trouwens ze zijn bekend genoeg uit de geschiedenis dier dagen. Enkelen zijn met die speculatie rijk ge worden, doch velen verloren er hun bezittingen door, zoodat ze van gezeten burger tot de grootste armoede vervielen. Over zulke liefde tot de bloemen gaat het bij de Floralia- Vereenigingen niet. De liefde voor bloemen, die spreekt uit den speculatiegeest der 17e eeuw was een speculatie op winstbejag. Al moge die manie voor ’n deel zijn te beschouwen als de grondslag van den tegenwoordig aanzienlijken handel in bloembollen de 2 laatste jaren brachten daarin helaas ook weer malaise en al is dus uit die over dreven zucht naar het bezit van bloemen nog wel iets goeds voortgekomen bij de Floralia-Vereenigingen bestaat een hechteren en beteren grondslag. Op een der woningen bouw alhier staat gebeiteld huis, Houdt iedereen thuis”. Welnu tot het vriendelijke van het huis behoort voorzeker ook het hebben en verzorgen van bloemen. De beteekenis van ’t kweeken van bloemen planten kan niet licht te hoog geschat worden. Hoogstaande mannen, die blik konden slaan in den gang leving, hebben het op verschillende manier gezegd en toch was hun grondgedachte dat de kennis der natuur voert tot liefde voor die natuur, wat ook weer leidt tot beschaving, met als gevolg waardeering en bewondering van al het schoone wat op dit gebied valt op te merken. Die belangstelling wordt al o zoo gemakkelijk een liefhebberij voor het verzamelen van zeldzaamheden. Wat ligt er ook meer voor de hand, dan de schoonheid der kinderen van Flora te bewonderen. Hoogst dankbaar is het die planten te verzorgen en ’t behoeft niet veel te kosten, eigenlijk niets dan wat zorg en moeite er aan ten beste te leggen, wat weer ruimschoots vergoed wordt door die resultaten die men verkrijgt. Zelf voldoening is het hoogste loon. Met de bewondering der natuur is het over het algemeen nog niet zoo rooskleurig gesteld. Velen gaan wel gaarne eens een dag naar buiten, naar een boschrijk oord, maar zou liefde voor de natuur die allen naar buiten lokken -’t Mocht wat. Men zie maar hoe in den regel de publieke handeld worden. Bloemen afgescheurd om ze een poosje later weer weg te werpen. Ergerlijk zijn ook de vele papieren die achteloos worden weg geworpen, daaruit spreekt m. i. al genoeg dat men geen gevoel heeft voor het schoone dat op wandelwegen voor een zoekend oog haast overal is te vinden, maar in dat oog wordt de vreugd verduisterd door de sporen van willekeur en achteloosheid, die overal zijn te bespeuren. Dat zooveel wandelwegen voor het publiek worden gesloten is de schuld van dat publiek zelf. Ook in onze provincie zijn, door de verniel zucht van wandelaars, reeds bosscben als verboden wandelterrein aangemerkt, en het is te vreezen dat er allengs nog meer beperking moet worden gesteld. De Alg. Toeristenbond voor Nederland heeft dit jaar een reclameplaat doen verspreiden, waarop gewezen wordt op het ongeoorloofde van toeristen om doozen, papieren enz. langs de paden te laten zwerven. Bolsward heeft in haar nabijheid geen boseb, doch het park is voor onze stad al een heel aardige gelegenheid om hoort men af en spreken, dat het zonnig is, maar er iets hebben aan er te wandelen. Wel toe nog al eens smalend er te kaal, te open en te zijn altoos menschen, die te merken. De familie Nurks sterft nog niet uit, dat ontwaart ieder, die zich wat met publieke aangelegenheden inlaat. Mij is ter oore gekomen een oordeel over ons park, dat ik meen hier wel even te mogen invlechten. Het is van iemand die bevoegd is er over te oordeelen, die in ons land en in ’t buitenland veel parken en buitenplaatsen heeft bezichtigd, en er zelf bijzondere aan- aan heeft gewijd. Het is de naam mag genoemd worden vind ik de heer Faber, inspecteur der volksgezondheid te Zwolle. Deze getuigde omtrent ons park ,/De aanleg verraadt Er is getracht overal door zicht en ruimte te houden, in tegenstelling met de overlading die in vele parken heerscht. Met verloop van tijd zal men inzien, hoe fraai dit park ontworpen is." Des Zondags wordt er dan ook vooral een druk gebruik van gemaakt. Gelukkig heeft men tot heden nog weinig last van baldadig heid of vernielzucht gehad, dank zij ook het toezicht dat er op wordt uitgeoefend. De plantsoenen bij de Blauwpoort en „Amicitia” zijn er in dat opzicht erger aan toe. Daar wordt door de jeugd nog wel wat al te veel vrij genomen. Maar ik wilde het hebben over de Floralia- vereeniging. Liefde voor het kweeken van bloemen moet worden aangemoedigd. Eigenlijk moet deze liefde zelf al van jongs af aan gekweekt worden. School en huisgezin kunnen in dit opzicht veel ten goede uitwerken. Het kind dat thuis of in school geleerd heeft de plantjes met nauwlettende zorg te koesteren, zal geen bloemen of takken afrukken in tuinen of plantsoenen. De Floraliavereeniging doet er zeer veel aan, het kweeken‘van planten in de huis gezinnen aan te moedigen, en heeft daarom in mijn oog recht op aller sympathie en steun. Een verblijdend teeken van belangstelling werd gegeven door een tweetal personen van elders, ’t welk met ingenomenheid dan ook werd vernomen op den Floralia avond. Uit de toe spraak van den Voorzitter bleek tevens, dat het bestuur der vereeniging wel geen reden tot klagen heeft en vele ingezetenen door hun lidmaatschap alsmede door het beschikbaar stellen van voorwerpen, geschikt om als prijzen voor de best gekweekte planten uit te reiken, helpen, maar er werd bijgevoegd, die mede werking is nog verre van algemeen. De beperkte inkomsten zijn vaak een reden, dat er op een en ander moet worden bezuinigd, en dat moest toch voor een zoo nuttig doel niet noodig zijn. Een opwekking tot degenen, die tot dusverre zich nog onttrokken, is het doel van dit schrijven. Laat ons hopen dat men dit tot het volgend jaar in zijn geheugen zal prenten. Aan degenen, die wat kort van memorie zijn, zou ik graag den raad geven zich nu reeds bij een der bestuursleden op te geven als lid of donateur. Ook is het voor ’t Bestuur wel animeerend, dat er op den Floraliadag des namiddags wat meer bezoek komt in de Doelezaal. Dit jaar was het slecht weer en dat kan eenigszins ter verontschuldiging dienen, maar er kwamen ook zoo bedroefd weinigen wandelplaatsen be- Wonseradeel, 7 Sept. Enkele onzer gar- deniers hebben het er op gewaagd, nu ze het volle pond niet konden krijgen, hun vlas te houden en het alhier te laten bereiden. Een enkele kocht er zelfs eenige pondematen bij en wil een en ander eens riskeeren. Het lijn zaad is peperduur en men verwacht nog veel hooger vlasprijzen. Wanswerd, 6 Sept. Als voorbeeld van kort tijdsverloop tusschen kuiken en leghen kan dienen, dat de heer P. P. Boelstra alhier, mooie, witte leghennen bezit, die 8 April als kuikens uit den dop kropen en 18 Augustus reeds met eierleggen begonnen. Frieslands Greidhoek, 6 Sept. Wat de eerste hooioogst te kort had, dat is nu wel haast overal ingehaald. Het verbazend groei zame weer der laatste weken heeft de wei landen als ’t ware opnieuw vol gras gezet. Wel wilde het niet recht opschieten om het nagrashooi binnen te krijgen, doch in de hoogere streken is bet toch al bijna gewoonte geworden om in den nazomer het overtollige gras in te kuilen, waarmee dan ook volop werk geweest is en nog is. Een dag als heden is echter van groote waarde geweest voor de lagere miedlanden, waar men nog druk bezig is om de tweede snede tot hooi te verwerken. Men zou aldaar gaarne nog een paar weken zonnig weer houden, dan is het hooi binnen, wat ook wel tijd wordt, want vele dezer landen zullen nogmaals gemaaid moeten worden om het gras alsdan voor stalvoeder te gebruiken. De bewering van vroeger, dat de grasgroei in deze streken met Augustus is afgeloopen, blijkt niet meer stand te houden. Als er niet te veel vertrapt wordt door het vee, kan men geruimen tijd alle vee voldoende voedsel geven. De melkopbrengst, hoewel dalende, blijft nog zeer groot tot heden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Heerenveen. Aan de R. H. B. 8. alhier is de toeloop van leerlingen zoo groot, dat de drie eerste klassen gesplitst moeten worden. Dit jaar wordt met de eerste 4e klasse be gonnen. Ze telt 11 leerlingen. Het geheele aantal leerlingen bedraagt 117. De timmergezel K. alhier, had het ongeluk, dat bij het houtsnijden zijn mes uitschoot, waardoor hij zich ernstig aan den pols verwondde. Dokter moest er bij te pas komen om het hevige bloeden te stuiten. Wat m en indertijd in massa niet ge daan kon krijgen om tot 9-uur winkelsluiting te geraken, gelukt thans, nu verschillende categoriën van neringdoenden besluiten dit te doen. Af en toe hoort men dat weer anderen tot dien maatregel overgaan. Manu facturiers, boekhandelaars, bakkers, barbiers enz., allen volgen elkaar in het goede voor beeld. ’t Is op deze wijze, nu ook lantaarns niet hun licht verspreiden, ’s avonds reeds betrekkelijk vroeg donker in de straten, maar als eenmaal de goede gewoonte is ingeburgerd, men ook daar wel spoedig aan gewoon O. N. - Als iets nieuws zal nu dezen herfst in de Olterterper bosschen het zoeken van eikels worden verpacht. Voor eikels wordt reeds ongeveer f 8.50 staanshalve maar geen melding hebben gemaakt van het aantal uitgebrachte stemmen. Al was de collectie ter opluistering ingezonden planten dit jaar wel niet zoo uitnquntend als vorige jaren wel ’t geval was, toch bood het geheel wel een opwekkend gezicht. Een beetje meer belangstelling van de leden ten opzichte den Floraliadag, kan bepaald geen kwaad. Om nog even terug te komen op het nut, dat het kweeken van bloemen in de gezinnen heeft, wensch ik hier een getuigenis te geven van den gevierden schrijver Justus van Maurik. In zijn novelle ^Truitje de naaister” laat de volksschrijver de grootmoeder zeggen ffEr ligt voor mij altijd in de geur van bloemen een zoete aantrekkelijkheid, ze is mij als een ideale gedachte, als een stukje poëzie, dat in de nuchtere wer kelijkheid van het leven verdwaald is. Wanneer ik goed verpleegde bloemen ontdek in bet venster van den werkman of van den arme, dan zie ik daarin als het ware den strijd tusschen de koude, harde werkelijkheid en het instinct der ziel. Ik geloof dat ik altijd sympathie kan voelen voor hem of haar die een bloem kocht in zijn armoedige woning”. In deze aanhaling ligt reeds een sterk stuk propaganda voor ’t hebben en kweeken van bloemen. Zijn er wellicht onder de lezers of lezeressen die niet van bloemen houden Zoo ja, dan zijn ze te beklagen want dan missen ze een milde onuitputtelijke bron van genot. Bloemen zijn trouwe vrienden, die een ge- wenschte afleiding bezorgen te midden der beslommeringen van het leven. De huismoeder, die prijs stelt op huiselijk heid en daarom gaarne haar woonvertrek gezellig en vroolijk in wil richten, zal daarvoor in de eerste plaats kiezen bloemen. En bij een goede verzorging is de plant dankbaar. Dat er nog zijn die klagen over den slechten groei, dit komt meestal voort uit een on doelmatige jerzorging en onkunde. Vaak ook komt het voort uit het gemis van een geschikt raam. Zonneschijn en frissche lucht zijn ook voor planten onmisbaar. Zal de plant gezond blijven, en zich regelmatig ontwikkelen, dan moet zij passend voedsel ontvangen. Dat moet zij kunnen vinden in de aarde van den pot. Het is volstrekt niet onverschillig welke aarde men bij het op- en verpotten gebruikt. De eischen zijn voor alle planten trouwens lang niet dezelfde, maar in het algemeen behoeft de liefhebber-bloemkweeker zich niet angst vallig af te vragen welke bepaalde grondsoort noodig is. De stekken van Floralia trouwens worden bij voorkeur gekozen, dat ze uit stekend tieren in de zoogenaamde gemengde aarde, voor enkele centen bij de bloemisten te bekomen. Water en lucht heeft een plant evenzeer noodig, als geschikt voedsel. Het begieten moet geregeld geschieden, in den regel wordt eer te veel dan te weinig water gegeven. Door oefening kan een huisvrouw wel aan de plant, beter nog aan den bloempot zien, wanneer er te weinig water is gegeven. En dan is ook noodig frissche lucht. Is het voor den mensch een eisch der noodzakelijkheid dat het woon- en slaapvertrek behoorlijk en geregeld wordt gelucht, ook de plant moet ademhalen echter kan tocht ook bij een plant nadeel doen. Door eenige oplettendheid kan men ook in dit opzicht wel aan de eischen voldoen, die ook voor alle planten weer lang niet gelijk zijn. Door raad te vragen bij hen, die reeds eenige ervaring hebben opgedaan, zal men wel terecht gewezen worden, en de bloemen zelf zullen dan wel toonen door groei en bloei, dat ze goed behandeld worden. Gewis, Floralia doet er wel aan, zoovelen in de gelegenheid te stellen, zich te oefenen in de kweeking van planten. Dat deze gelegenheid op prijs wordt gesteld, blijkt uit ’t belangrijk aantal aanvragen telken jare. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). L. S. Met genoegen nam zeker ieder, die belang stelt in den bloei der kaatssport, kennis van het ingezonden stuk van den heer J. M. Kingma, voorzitter der kaatsvereeniging ^Bols- ward,” welk stuk voorkomt in het nummer van 2 Sept. jl. Als blijk mijner sympathie sluit ik voor om over Bolswardsclie Courant '4 Klein’s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27‘/2 ct. Gebro ken Thee’ ook per ons. ff

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1