Dienstbode of Dagmeisje. Waling-Dykstra dei to Ljouwert, op Woansdei 20 Septimber 1916. Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Sopt. HERVORMDE KERK. GEVRAAGD: TIJDELIJKE HULPIN DE HUISHOUDING INGEZONDEN. Nieuwe Tribune voor de Kaats- vereeniging „Bolsward”. Eene benoeming. De gasprijs in onze Gemeente. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat.) BROEREKERK. Nagekomen Advertentie. er 7 Harlingen. is Harlingen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) f 25.00 - 25.00 - 25.00 - 10.00 - 5.00 van Op zich- een groote het Regee- zeer betrouwbare Een nachtmanoeuvre. Naar aanleiding van het bericht „Eene nachtmanoeuvre,” dat wij overnamen uit Bet Vaderland, verneemt de Bredasche correspon- i gestikt. De en de politie 20 verbalen op: voor Vad. Ontvangen van de heeren K. PLANTINGA G. H. PLANTINGA S. J. T. PLANTINGA D. TER HEN NE E. 8. Maakt met vorige opgaaf een totaal f 215.00. Met ingang van 1 September j.l. is be noemd tot brieven- en telegrambesteller aan het Post- en Telegraafkantoor alhier de hulp- besteller P. Weidema. Af en toe duiken er geruchten op, als zou de gasprijs in onze gemeente nog dit jaar verhoogd worden, gelijk in vele andere gemeenten al reeds voor langen tijd is geschied. Wij kunnen, in tegenspraak met deze ge ruchten, uit vertrouwbare bron meedeelen, dat Gascommissie noch Gemeenteraad vooralsnog plan heböen, den prijs van het gas in den loop van dit jaar te verhoogen. De prezen der steenkolen zijn evenwel van dien aard, dat met het volgend jaar een verhooging ook voor onze gasverbruikers niet kan uitblijven. Costerwierum. Dezer dagen verkocht een onzer veehouders een paard van 23 jaar voor f 190. Vijftien jaren lang heeft het een groot gedeelte van ’t landwerk verricht voor den boer, die het als 8 jarig paard gekocht had voor f 155. Wel een bewijs van veranderde tijden. ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. O. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur: Ds. J. D. DE HOOG van (Doop.) DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur Ds. D. KOSSEN. ’s Voormiddags 9r/2 uur: Ds. J. op 't HOLT. ’s Avonds uur DEZELFDE. ’s Voormiddags 0t/2 uur: Ds. J. D. DE HOOG van ’s Avonds 5l/2 uur GEEN DIENST. BOLSWARD, van September 1916. Gehuwd: Stephanus Brandsma (woon plaats Heerenveen) en Anna de Boer. besluit nog een bepaling, aangevende de hoe veelheid vleesch, die ieder mensch mag ver bruiken. Ook deze bepaling moet dienen, om de slagers juist te 'kunnen controleeren. Tot zoover zijn we met het nieuwe besluit volkomen tevreden. Nu komt echter de groote maar. Aangegeven is de hoeveelheid vleesch, die een ingezetene op zijn vleeschkaart kan krijgen. Ieder persoon krijgt hier tegenwoordig op een kaart */2 zegge... een half ons vleesch per dag. We hebben veel kunnen lezen van de in- treurige toestanden in Duitschland, wie zich daarvan eenig voorbeeld wil vormen behoeft geen dure en levensgevaarlijke reis te maken, hij (zij) kome slechts naar Wijk bij Duurstede, de gemeente, waar ’s avonds alles in diepe duisternis is gebuid, waar men des daags niet genoeg te eten krijgt. En de varkens knorren er: Hadt je me maar. De nOnder de Streep” schrijver van het Alg. Hndbl. schrijft: Gewitte straten. Als ik baas was, sprak de stadswandelaar, dan liet ik alle straten netjes witten. Ik vind ’t vreeselijk om altijd tegen dat gore grauw aan te moeten kijken, wanneer ik op straat wandel. Als ik eerst de blauwe lucht boven mijn hoofd zie en ik kijk dan naar de vale keien onder mijn schoenen, dan word ik onpasselijk van het verschil. En is de lucht grijs, dan word ik misselijk van de trieste overeenkomst. Als ik baas was, zou ik alle straten keurig netjes laten witten denf van het Alg. H. van zijde het volgende: Het weer was inderdaad slecht; van afraden der oefening door het geneeskundig personeel was echter geen sprake. Van verbieden van meenemen van overjassen kon geen kwestie zijn, aangezien gelast was dat de troepen in volledig veldtenue zouden uitrukken; enkele afdeelingen hadden dan ook inderdaad de over jassen aangeschoten. De pontonbrug, over de Mark geslagen, was even breed als alle andere, dus kunnen er de grootste wagens met twee paarden bespannen overheen. Inderdaad is een paard over de leuning gesprongen en naar den kant gezwommen; het dier mankeerde niets, het was een los paard dat aan de hand gehouden werd. Niet juist is, dat een pon tonnier te water is gevallen; ook is geen enkele mitrailleurshond verdronken en is er geen mitrailleur in de sloot gereden. Wel is een patrooncaisson te water geraakt en daar van zijn voerman en paard verdronken. Ge durende het laatste gedeelte van dèn nacht is het weer bijzonder opgeklaard. Dat men over de stemming niet behoeft te zwijgen blijkt hieruit dat op verschillende gedeelten van de colonne gezongen werd. Het is zeker zeer treurig, dat bij deze manoeuvre een menschenleven verloren ging; ook dat een paard verdronk, is te betreuren. Maar men mag niet vergeten bet groote nut voor den troep om zich onder moeilijke omstandigheden te leeren bewegen, dat uit dergelijke oefeningen voortvloeit. Opruiming van kippen. Nu de kleine boeren en landarbeiders bijna niet meer aan de noodige voederartikelen kunnen komen, zijn de menschen in de Meierij op groote schaal hun hoenderstapel aan het opruimen, ’t Is te voorzien, dat in het voorjaar 1917 het totaal aantal hoenders niet meer de helft zal bedragen van dit voorjaar. Daar bet kuikenvoer schrikbarend duur was, fokte men ook veel minder bij dan voorheen. Die sterke vermindering wordt voor ons land een gevaar in de toekomst. (Geld.) Vit Duitschland. Met den trein van half twaalf kwamen Woensdagavond te Vlissingen 10 Engelsche geinterneerden uit Ruhleben aan. Een was te Boxtel doorgezonden naar den Amerikaan- schen consul te Rotterdam, daar hij een Amerikaan en geen Engelsch onderdaan bleek te zijn. De anderen, die naar hier kwamen, deden diverse verhalen over de talrijke per sonen, die in het kamp krankzinnig worden, en van hen, die lijden aan maag- en hart kwalen, van wie ook reeds velen zijn gestorven. Een der mannen, geboren in Egypte, bad 17 maanden in verschillende hospitalen gelegen en steeds was zijn vertrek uitgesteld tot een volgende maand. Eindelijk vertoefde hij nog drie maanden in Ruhleben, waar de voeding bestond uit aardappelen, tweemaal in de week visch en verder uit hetgeen uit Engeland gezonden wordt en dat soms bedorven aan komt. Ook kwamen mede een viertal Duitsche vrouwen, gehuwd met Engelschen, en 5 kinde ren; zij ontvluchtten Duitschland, omdat gebrek aan levensmiddelen heerscht. Twintig vverbalen” tegelijk. Dat iemand een proces-verbaal oploopt, is vooral tegenwoordig niets bijzonders. Doch 20 tegelijk, dat komt minder vaak voor. Dat voorrecht viel een poelier te Roermond te beurt, die aan het station kratten met duiven ten vervoer aanbood, welke dermate waren volgestopt, dat in iedere krat reeds vóór de verzending eenige waren Staatsspoor weigerde aanneming i maakte tegen hem iedere krat één. Een inbreker gearresteerd? Gistermiddag werd door de politie van Weesperkarspel te Weesp gevankelijk binnen gebracht een verdacht individu, van wien vermoed wordt, dat hij schuldig is aan een aldaar plaats gehad hebbende inbraak. Na Watergraafsmeer en Diemen schijnt thans Weesperkarspel aan de beurt te zijn. Er is hier n.l. ingebroken bij den veehouder D. Broere in den Bijlmer. Deuren en ramen zijn opengebroken en een 20-tal kazen, ter waarde van ongeveer f 500, werden medegenomen. De inbraak is zóó handig en in alle stilte uitgevoerd, dat de bewoners tot hun schrik eerst ’s morgens merkten wat er gebeurd was. De verdenking viel direct op een paar ver dachte individuen die den vorigen dag in den omtrek van de Ulk, zoo heet de boerderij, waren gezien en waarvan er nu een schijnt te zijn aangehouden. Alg. H. Eindelijk goedgekeurd. In het grensplaatsje Zwilbroek werd een Duitsche slagersknecht vijfmaal voor den militairen dienst afgekeurd. Men keurde hem voor de zesde maal en hij werd nu aangewezen. De jongeman bedankte er evenwel voor en is naar Groenlo uitgeweken. De vleeschkaarten te Wijk bij Duurstede. Uit Wijk bij Duurstede wordt hieromtrent nog aan het Hdbl. gemeld: Ternauwernood is men over de eene quaestie een beetje uitgepraat, of een andere geeft weder stof tot nadenken. We hebben hier het oog op den maatregel van het gemeentebe stuur, waarin wordt bepaald, dat van 4 dezer af geen Regeeringsvleesch mag worden verkocht, dan uitsluitend op vleeschkaarten. zelf is deze maatregel zeer zeker verbetering in de distributie van ringsvleesch, welke tot vóór den 4den Sept, toeliet, dat de slagers naar eigen willekeur met de hun toevertrouwde producten handelden. Behalve de bovenvermelde alinea bevat het Alhier is een dubbel woonhuis provi sioneel geveild. Bij die veiling waren ook een tweetal vrouwen aanwezig, van wie de eene, mede-eigenares, voordat de notaris de conditiën van verkoop voorlas, aan het publiek vertelde in een lange speech, hoe onrechtvaardig zij door een familielid was behandeld. Daarna hadden de noodige formaliteiten plaats en werd op bet huis ingeschreven. Toen de „bordjes” met de geboden sommen werden opgelezen, kreeg de heldhaftige vrouw het zoodanig met haar zenuwen te kwaad, dat de dokter gehaald moest worden, waarna ze per rijtuig naar haar woning moest worden vervoerd. Zoo’n ver knoping schijnt niet goed voor al te zenuw achtige vrouwen. Fran. Cl. In Duitsche gevangenschap. Schipper D. Taal van de „Geertruida”, is vergezeld van matroos Arie, Visser, uit een zeer langdurige Duitsche gevangenschap ont slagen en behouden te Scheveningen terug gekeerd. De gevaren, die hun, voornamelijk den schipper, boven het hoofd hebben ge hangen, zijn wel heel groot geweest! Aan een onderhoud dat de Raagsche Ct. had met schipper Taal ontleenen wij het volgende. Het begin van al mijn rampspoed was het in den grond schieten van ons mooie schip de „Geertruida”, dat pas sedert vijf weken in de vaart was. De prachtboot is op 5 Juli, in de Noordzee, op ongeveer 57 graden 30 minuten Noorderbreedte en 1 graad Ooster lengte in den grond geboord door zeven schoten van een Duitschen onderzeeër! Dit is geschied niettegenstaande onze nationaliteit met reuzenletters langs de zijden van het schip was kenbaar gemaakt. Wij heschen een vijf meter lange roodwitblauwe vlag. Des ondanks ging ’t schieten door! ’t Was helder zicht en men kon gemakkelijk een zeven mijlen weg zien. De andere leden der bemanning van de „Geertruida” gingen op een Hollandschen logger over en wij drieën moesten aan boord van onderzeeërs gaan. De officieren van den onderzeeër beschul digden mij, dat ik een kanon aan boord had en dat ik den onderzeeër had willen rammen. Zij hebben blijkbaar mijn stoomspil voor een kanon aangezien. Wij zijn acht dagen op den onderzeeër gebleven, ik werd als gevangene behandeld. Donderdag 13 Juli kwamen wij te Emden aan. Toen werden we naar Wilhelmshafen gebracht en daar in het arrestantenhuis der marine opgesloten. In deze gevangenis beb ik ruim een week gezeten, voordat ik vóór den eersten keer voor den marinekrijgsraad verscheen. De beschuldiging, dat ik den onderzeeër had willen rammen, werd tegen mij gehand haafd. De desbetreffende krijgsartikelen wer den voorgelezen en ik werd ondanks een ver dediging van den mij toegevoegden advocaat (waarvan ik overigens niet veel verstond) tot de doodstraf veroordeeld. Ik boorde de voor lezing van ’t vonnis aan en dit begreep ik wel De machinist en de matroos werden voor dien krijgsraad vrijgesproken, maar bleven in bewaring om als getuigen te kunnen optreden. Ik heb vervolgens weer drie-en-een-halve week gevangen gezeten, voordat mijn zaak voor een krijgsraad in tweede instantie kwam. Hoe hadt ge het in gevangenschap In ééo woord: verschrikkelijk. Al die vele weken hebben ze me in m’n eigen zee- manskleeren gelaten, waarin ik van het schip was gekomen. Schoon ondergoed gaf men mij niet. Ik moest mijn lijfgoed éénmaal ’s weeks wasschen in een emmer water, dat ik eerst had gebruikt ter reiniging van mijn lichaam. Het middageten was meestentijds eenvoudig onherkenbaar. De aardappelen, die ik kreeg, waren voor varkensvoer niet goed genoeg. De eerste drie weken werden wij in ’t geheel niet gelucht en de eerste vier weken werd ik niet geschoren. Later verraste men mij plotseling met een pondje tabak en... een kam. In tweede instantie werd weer de doodstraf tegen me geëischt. Ik herhaalde opnieuw mijn plechtigen eed, dat ik onschuldig en waarlijk neutraal was. Nadat de krijgsraad in raad kamer was geweest, werd ik vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Eindelijk, Donderdagavond, toen het defi nitief bekend werd dat de openbare aanklager niet in hooger beroep zou gaan, werd ik in vrijheid gesteld. Wij vertrokken naar Bentbeim en onder vonden hier moeilijkheden met de passen. Men wilde ons eerst terugsturen naar Wilhelms hafen, maar de heer Akkermans (vertegen woordiger van den reeder, den heer W. den Duik Jzn.), wees er op, dat dit wat al te gek was. Toen konden we naar Munster gaan, waar een Hollandsche consul is. Door middel van heel veel getelegrafeer naar Holland verkregen we ten slotte de vereischte ver klaringen en konden we de grens overgaan. Maar ’t gevoel, dat me bezielde, toen ik weer Hollandschen grond onder de voeten had!... ure, by it Beursgebou: Untbleatsjen fen it earestiente en oerdracht fen dy stien finder biwald fen it Stêdsbistjfir, mei in pear taspraken en mei sang fen it Ljouwerter kritekoar. 3 fire, yn de Greate tsjerke Greate stichte- like Eriezen-byienkomste. 1. Ynlieding troch de Selskips-foarsitter S. van der Burg. 2. Stichtelijke fire, ta wijinge fen de dei, finder lieding fen Dr. G. A. Wumkes. 3. Taspraken fen de hearen B. S. Hylkema en Ds. S. Huismans, as foarsitters fen it Bonn fen Fryske Selskippen bfiten Fryslfin en it Christlik Seiskip for Fryske tael- en skriftenkennisse. Twisken tiden oargelspyljen fen de oargenist de hear J. Paardekoper, sjongen fen de oan- wêzigen en sang fen Jiffer Anneke Steensma. 7l/2 fire, yn de Harmony: Feestelik byienwêzen. 1. Rede fen de hear Sj. de Zee, oer Waling Dykstra en syn wirk. 2. Sangen fen it Ljouwter kritekoar, finder lieding fen de hear R. Metzlar. 3. Opfiering fen For Fryslans tael, in tapaslike foarstelling yn wird en byld, for dizze dei rémakke fen de hear Y. Schuitmaker. It iene en oare mear omskreaun yn in Wirklist fen de Waling-Dykstra-dei, dy for f 0.10 yn de boekhannel to keap is. De tagongsprizen binue for de Tsjerke f 0.50, for de Harmony f 1. Leden fen de Fryske Selskippen kinne for healjild ledekaerten krije, mits dy foar ef op de l6e Septimber oanfrege wirde by de hear P. A. Wilhelmy, adres: Switserswaltsje to Ljouwert. Nei dy dei wirde der gjin lede kaerten mear utjown. Hwa ta de forsprate leden fen it Seiskip for Fryske tael- en skriftenkennisse hearre, kinne de kaerten dêr seis oanfreegje de krite- leden lykwols kinne se net oars krije as troch bimidling fen de skriuwers fen bjar kriten. Hjir foaral om to tinken! It jild moatdalik bij de oanfrage bitelie wirde sfinder dat wirdt der gjin kaert ófjown. Oanvragen om kaerten by de krite-skriuwers moatte uterlik op 15 Sept, by dy skriuwers yokommen wêze, dy se den for de leden fen hjar krite allegearre tagelyk by de hear Wilhelmy bistelle kinue. Leden fen it Christlik Frysk Seiskip ef fen ien fen de by it Bonn om utens oansletten Selskippen kinne bjarren, finder allikense bitingsten om ledekaerten oanmeldzje by hjar skriuwers ef algemiene skriuwers, mar hja scille der for soargje moatte det dit tidiger- nóch bart en wol sa det eltse skriuwer de oanfrage en it jild foar de 16e Septimber by de hear Wilhelmy oerbringe kin. Oars scoe it faeks to let wirde for de ledekaerten. Gewoane tagongskaerten binne der fierdere for eitsenien to krijen for de Greate tsjerke, by de koster fen dy tsjerke (Hoek Bredeplaats) en ek by de koster fen de Greate tsjerke to Suits; 2. for de Harmony, de jouns by de yngong fen de seale, en boppedien by de boekhanler R. van der Velde te Ljouwert. Gjin plakbisprekken. Hwa kaerten winsket, mei der wis wol gau by wêze. De skriuwers wirde utnoege goed de hfin oan de bitingsten to balden en bjar leden der mei op stap to bringen. Hwet net dudlik lykje mocht, mei bifrege wirde by de hear Wilhelmy, dy’t yn dizzen to beslissen hat. De Kommissie fen iltfiering. tot en met 9 Een goed zaakje. Het volgende komische verhaaltje, dat werkelijk gebeurd is in een voorstad van Berlijn, lezen we in een Duitsch blad. Een slager had tijdens den oorlog zooveel verdiend, dat zijn vrouw een reeds lang ge- koesterden wensch in vervulling meende te kunnen brengen. Zij ging naar efen juwelier, om een sieraad met briljanten, waarnaar ze reeds maanden verlangde, te koopen. Haar keus viel op iets, dat 2000 M. moest kosten. Aangezien de juwelier den prijs met geen enkelen mark wilde verlagen en de vrouw’t juweel dolgraag wilde hebben, vond de vrouw er iets op, om haar man, die zeker niet van plan was zóó veel uit te geven, tot den koop te doen besluiten. Zij betaalde 900 M., die ze in den loop der maanden had gespaard en kwam met den juwelier overeen, dat haar man 't sieraad zou koopen en dat hem als prijs het 'resteerende bedrag, dus slechts M. 1100 zou worden genoemd. Aldus geschiedde. Maar op den terugweg kwam de slager verschillende bekenden tegen, aan wie hij van den koop vertelde en aan wie hij de goedkoope briljanten liet zien. Toen een van zijn vrienden hem voor deze M. 1300 bood, meende hij, die steeds op verdienen belust was, een goed zaakje te doen en de briljanten gingen in andere handen over. Hoe groot was zijn verbazing, toen bij zijn thuiskomst bleek, dat zijn vrouw met die handeling heelemaal niet ingenomen was. Onder tranen bekende zij hem haar mislukte list. De slager was natuurlijk woedend en groote ruzie tusschen de beide echtgenooten was, helaas, het gevolg van het liedje, waarom ze door hun vrienden nog uitgelachen werden op den koop toe. EEN EN EENE Brieven onder motto: „Dienstbode” aan het bureau van dit Blad.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2