Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w 1916. No. 74. Verschijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. Donderdag 14 September. Uit Wonseradeel. Het derde oorlogsjaar. SI VOOR afzonderlijke dan BINNENLAND. Plaatsgebrek vergadering ditmaal te nemen. een beteren toe- bij bem aan te aan zijn schoone VERGADERING v./d. GEMEENTERAAD, Zaterdag 9 September 1916. -:- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vrij Friesland schrijft Op 1 Augustus is het derde jaar oorlog ingetreden. Die dag is herdacht in heel de tvereld als een dag van onheil. Twee jaar geleden voelden niet allen, vooral ook in de nu zoo zwaar lijdende landen dien dag als een onheil. Er was geestdrift, vechtens- lust, geloof aan de kracht van den oorlog, die het Rijk sterker maken zou, een vast vertrouwen in de regeering, die bet beste deel gekozen had voor burgers en Rijk beide. Al die conferenties, al dat overleg zou immers toch maar op niets uitloopen de kracht van het zwaard moest nu beslissen. van den een toeslag twee jaar van strijd tijd om te handelen. Een provinciale waterleiding Heerenveen, 11 Sept. Reeds toen de plannen voor de waterleiding te Heerenveen nog in bewerking waren, werd er door Ged. Staten kennis van gegeven, dat gedacht werd aan de totstandbrenging van een uitgebreide water leiding voor een groot deel van de provincie. Zelfs werd in overweging gegeven om de plannen voor Heerenveen zoolang op te schorten. Beide aanvragen zullen ter tafel komen bij de behandeling der Begrooting 1917. Ws. noodzaakt ons van deze een beknopt verslag op over de provinciale aan „gewerkt”, dat maar aan de plannen. Om die plannen te kunnen ineenzetten, heeft men gegevens noodig. Die gegevens tracht men zich nu te verschaffen. Er worden proef boringen verricht op verschillende plaatsen in de provincie. Zoo o.a. te Gorredijk, waar men er reeds mee klaargekomen is. Over de resul taten valt voorloopig nog weinig te zeggen. Het water is ter onderzoek opgezonden naar het laboratorium in Utrecht. Thans is men bezig met een boring te Haskerdijken, vlak bij de school aldaar. Men is er reeds gevorderd tot een veertig meter diepte. Hoe diep men hier zal boren kan ook nog niet worden meegedeeld, misschien tot 60, misschien tot 120 M. Dat hangt natuurlijk van de resultaten van ’t onderzoek af. Er is van die plaats ook reeds water opgezonden. Vermoedelijk zullen ook nog op andere plaatsen boringen worden verricht, tenzij zulks overbodig is en men over voldoende gegevens beschikt. Men zal er eerlang wel meer van hooren. Bepk. Bieuwsbl. v. Fr. Snikzwaag, 9 Sept. Eenige personen uit deze environs zijn deze week de dupe geworden van de handelwijze van een paar heeren, die per auto kwamen, voorzien van ettelijke stukken dames- en heerenkleedingstof, welke beslist van de hand moesten, wijl de heeren, naar zij voorgaven, eerstdaags naar het Duitsche front moesten vertrekken. Sommigen, door de oogenschijnlijk mooie aanbieding verlokt, kochten een stuk stof, waaruit, naar de verkoopers verzekerden, met gemak een volledig pak kon worden gemaakt, anderen een lap, waarvan werd verzekerd, dat er een compleet mantelpakje uit kon. Toen men echter later aan het meten ging, bleek het stuk stof slechts toereikend te zijn voor een broek en vest, terwijl de lap enkel een manteltje kon opleveren. De heeren waren intusschen verdwenen. Bepk. Nieuwsbl. v. Fr. IJsbrechtum, 9 Sept. De Commissie die zich er had voorgespannen om zoo mogelijk alhier een Kahtsvereeniging in ’t leven te roepen, heeft eer van haar werk. Door een dertigtal leden en donateurs werd een ver- eeniging opgericht die den naam zal dragen „Nije Moed”. De kans meer leden te krijgen is goed. N. Sn. Cl. Vergissing. Nabij Roosteren is een Duitsche vlieg machine gedaald. De vlieger, die raar op z’n neus keek, toen hem bleek, dat hij op Hol- landsch gebied was terecht gekomen, werd geïnterneerd. Hij had de Maas voor den Rijn aangezien en meende in Duitschland te zijn geland. Tegen de geestes-epidemie die oorlog is, tegen het gansche complex, dat de oorlogs gedachte groeien, het oorlogsgeweld uitbarsten doet... zoeken we, zoeken we over de gansche wereld de verweermiddelen, de voorbehoed middelen, de inentingsstof, die ons allen be schermen moet. En we hebben gevonden! Niet alles, niet de zekerheid, niet de verlossing voorgoed. Hoe zou dat kunnen? We zijn maar men- schen! Maar wèl: waardevolle hulpkrachten, overtuigende bewijzen, wijze lessen van ge schiedenis en inzicht, een blij perspectief naar betere tijden. Dat alles tezamen is neergelegd in het „Internationaal Program voor een Duurzamen Vrede", dat wordt gedragen door machtige Corporaties, door tienduizenden van mannen en vrouwen uit alle standen, klassen, rich tingen, overtuigingen in de „neutrale” landen en waartoe ook vele moedigen in de oorlog voerende landen zijn toegetreden. Wat het wil? 1. Geen annexatie of overgang van grondgebied tegen de belangen en wen- schen der bevolking, wier goedkeuring, waar dit kan, door volksstemming of op andere wijze moet worden gevraagd. Rechtsgelijkheid, godsdienstvrijheid en taalvrijheid, door iederen Staat gewaar borgd aan alle nationaliteiten binnen zijn gebied. 2. In alle koloniën, protectoraten en sferen van invloed, vrijheid van bandel of althans gelijke behandeling van alle nationaliteiten, krachtens internationale overeenkomst. 3. Krachtige ontwikkeling van het werk der Vredesconferenties ter orga- nisatie van de vreedzame gemeenschap der Staten. Vaste organisatie van de Vredescon ferentie met geregelde samenkomsten. Algemeen verplichte onderwerping van internationale geschillen aan een behan deling ter vreedzame oplossing. Daartoe worde, naast het bestaande Hof van Arbi trage, in het leven geroepen a. een werke lijk permanent internationaal Gerechtshof en b. een evenzeer permanente inter nationale Raad van Onderzoek en Bemidde ling. De Staten verplichten zich in gemeen overleg op te treden diplo matiek, economisch of militair ingeval een Staat militaire maatregelen mocht nemen in plaats van een geschil aan rechterlijke beslissing te onderwerpen of de tusschenkomst van den Raad van Onderzoek en Bemiddeling in te roepen. 4. Vermindering van bewapening krachtens internationale overeenkomst. Ter bevordering van dit doel, mede af schaffing van het zee-buitrecht en ver zekering van de vrijheid der zee. 5. Medezeggenschap van de volks vertegenwoordiging in de buitenlandsche staatkunde. Nietigheid van geheime verdragen. Wie van dit alles meer wil weten, wende zich tot het Secretariaat van den Nederland- schen Anti-Oorlog Raad, Theresiastraat 51 te 's-Gravenhage. De Anti-Oorlog Raad... och, wat zou die? Zoo denkt menigeen. Maar wij zouden aan hen die daar zoo sceptisch tegenover staan willen vragen: maar wat zoudt Gij dan? Wat kan de enkeling? Het is belaas zoo typisch Nederlandsch, dat men zich niet bij een nuttig lichaam aansluit of na een korten tijd dat lichaam in den steek laat, om te zeggen: wat zou die! De Anti-Oorlog Raad wil komst brengen. Door ons sluiten, werken wij mede doel. ’t Wordt thans na toch waarlijk wel eens Men heeft gemeend, dat niet te moeten doen. De plannen zijn uitgevoerd en Heeren veen beeft zijn waterleiding gekregen. Of men daaraan verstandig heeft gedaan Dat zal moeilijk uit te maken zijn. Er was in vele huisgezinnen dringende behoefte aan goed water en in die behoefte is dan nu voor zien. Maar de financieele resultaten van de instelling zijn mede door het inmiddels uitbreken van den oorlog nog alles be halve. Er zijn nog veel te weinig aansluitingen (ongeveer een 400). Zal de Heerenveensche waterleiding „uit” kunnen, dan dient het getal aansluitingen nog vrij wat grooter te worden. Is daar kans op? Tegenwoordig, nu de materialen voor den aanleg zoo duur zijn, zal zeker' niemand, die niet absoluut er toe ge noodzaakt is, overgaan tot aansluiting. Een meter buis komt, naar we hoorden, op on geveer een rijksdaalder, zoodat de aansluitingen andere kosten inbegrepen, allicht op een vijftig, zestig gulden komt. Daartoe gaat een gewoon burgerman niet zoo spoedig over, als hij erbij bedenkt, dat hij ’t water bovendien moet be talen en hij het tot nog toe in zijn regenbak cadeau kreeg. Maar we hadden R waterleiding. Er wordt wil zeggen voorloopig nog Zuiderzee. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. De totale kosten, ongerekend die benoodigd zijn voor de verdediging van ons land, betref fende de stelling Amsterdam, worden geraamd op 110 millioen, waarvan voor de afsluiting 66 millioen en voor de droogmaking 44 mill. Men verwacht, dat de uitvoering in 15 jaar zal kunnen geschieden. Twee jaar later Het zwaard druipt van bloed, de aarde dreunt van rampen. Tranen stroomen, stroomen uit doods-bedroefde oogen. Jong leven ligt gedood, verminkt, vergetenschatten zijn weggespoeld, alles is armer, allen zijn armer. Dat heeft de oorlog gedaan. Dat is het werk van het oude Ideaal des Zwaards. Er was bijtijds gewaarschuwd, zeker, door de Voorgangers der menschheid. Practici hadden aangetoond hoe de oorlog zijn materieel voordeel niet meer opbracht hoe hij niet meer „loonde” in moeite en geld, ook niet meer, zelfs niet meer voor den overwinnaar. Moralisten hadden verkondigd boe de oorlog een schande was, een verouderd begrip, een mensch-onteerend middel tot „doel” hoe hij verlaagde den overwonnene bijna altijd, den overwinnaar zeker. Idealisten prezen aan betere methodes, doeltreffender middelen, wezen der mensch heid den nieuwen weg, die moeilijk leek, maar gemakkelijk zou blijken te zijn bij frisschen wil en groeienden moed. En de manende vinger van Geschiedenis toonde hoe nutteloos oorlogen waren geweest hoe hulpeloos; hoe altijd de een weer diende om den ander ongedaan te maken, en de volgende weer om den vorigen te vernietigen hoe wereldrijken instortten, hoe onrechtvaardig verkregen goed maar niet gedijen wildehoe onderworpen volkeren bleven dringen en wrangen en nooit zouden rusten voor ze weer vrij waren hoe „wie het zwaard opnam, zou vergaan door het zwaard”. En Haar lichtende oogen wezen naar den verren nieuwen dageraad, die mogelijkheden deed opgaan, hier een proefneming, daar een gewonnen werkelijkheid, overal het lokken van jong geluk. Och, de menschheid is een domme leerling Alleen proefondervindelijk kan ze opnemen, aan den lijve eerst voelt ze belooning en straf. Ze heeft geen vertrouwen in wat ze zelf heeft- meegemaakt, en ze geeft te veel vertrouwen aan het oude, omdat het nu eenmaal het van ouds bestaande, en het van ouds bekende is. „Het is wel vreeselijk, maar het kan niet anders”. Dat zeggen nu de troosteloozen, wier gezichten gewend zijn naar het Verleden -en naar het schreiende Heden ook „Het is een ziekte, die over de mensch heid gaat en die moet gedragen worden een geestelijke „epidemie” die niemand kan voor komen”. Zoo spreken de schouwende filosofen, die overzien, maar niet durven en ook niet willen ingrijpen. „Ja, R is een epidemie antwoordden zij, wier oogen in het licht der toekomst zien; maar ze kan overwonnen worden: evenals die lichamelijke epidemieën, waar tegenover onze voorouders machteloos stonden en die wij hebben leeren overheerschen, zelfs in tijden als nu, waarin ze vroeger onbestreden overwinnaars bleven. „Niet de oorlog, maar zijn vriend, de pest, brengt mij het sterkst gewin”, zegt de Dood op een oude bekende plaat. Dat is veranderd. Van de lichaams-epidemieën zijn de oor zaken blootgelegd, de groeifactoren overzien, de geneesmiddelen gevonden, de voorbehoed middelen in gezegende werking gesteld. ’t Was een langdurige vergadering. Bij „mededeelingen” kwam de Distributie- wet 1916 ter sprake. De Voorzitter noemde enkele cijfers, speciaal wat de regeerings- varkens aangaat. Dat kost onze Gemeente nog al iets. Er zullen, dunkt me, wel inge zetenen zijn, die met het Winschoter Raads lid gaan vragen: „waar moet dat heen?” Het college van B. en W. werd gemachtigd tot de voor de uitvoering dezer wet noodige uitgaven. Niet minder dan 17 verschillende „inge komen stukken” kwamen ter tafel. De Secretaris had heel wat te lezen. Vele deze! „stukken” gingen vlug over de plank. Er waren alweer verzoeken om salaris-verbetering, o.a. van de afd. Friesland van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren om verhooging van het salaris der secretarie-ambtenaren, van de veldwachters, van den concierge. Op al deze zal bij de behandeling der be grooting worden gelet. Van den Inspecteur van de Lichamelijke Opvoeding, te Zwolle, was eene missive inge komen, omtrent instelling eener gemeentelijke commissie voor lichamelijke opvoeding. De vrij uitvoerige missive, waarvan het lezen nog al wat tijd vorderde, werd door den Voor zitter nog eens toegelicht. Er was in het Dagelijksch Bestuur echter geen eenstemmig heid in dezen, werd besloten voorloopig eene afwachtende houding aan te nemen. Aan de verschillende aannemers van het kacbelonderhoud zal eene tegemoetkoming worden gegeven, omdat de prijzen der materi alen zoo stijgen. Nu begon men met de „punten van be handeling”, acht dezer, alle benoemingen betreffende van leden in verschillende commissies, werden opgescbort, om straks te worden be handeld. Van de commissie, die rapport moest uit brengen, omtrent de Gemeente-rekening over 1915, was eene missive ingekomen, dat alles best klopte. Het ontwerp-besluit werd alsnu definitief vastgesteld, (f 227.614 55, f 220.201.941/2. B. en W. boden den Raad aan de Gemeente- begrooting over 1917, welke in handen eener commissie werd gesteld. Ook stelde" dit college voor aan enkele ambtenaren, in Gemeente-dienst, een duurte- toeslag te verleenen, over bet dienstjaar 1916. Na een geanimeerd debat, waaraan deelnamen de h.h. Ypey, Boonstra en Salverda, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De dorpsreinigers, die in vollen dienst staan, krijgen een toeslag van f 4 per week, de wegwerkers f 2, (deze hebben gedurende 4 zomermaanden 2 vrije dagen per week gehad). De ambtenaren ter secretarie, dieniet meer salaris hebben dan f 1000, de veldwachters, de tweede opzichter, de armvoogden en de concierge ontvangen een toeslag van 5 pCt. hunner bezoldiging. Met 7 stemmen benoemde de Raad tot onderwijzeres aan de O. L. school te Makkum mej. A. Bergsma, tijdelijk reeds aldaar werkzaam. Op mej. G. Buwalda te Arum waren 5 stemmen uitgebracht. Punt 13. Voorstel van B. en W. om deze gemeente lid te doen worden van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten en tevens lid van de afd. Friesland dier ver- eeniging, gooide vrij wat stof op. Deze zaak werd verdaagd en ’t zal me be nieuwen of bij nadere behandeling, zal blijken, dat het upolitiek zijn", dan wordt gewaardeerd. De verschillende afd. van de Prov. Friesche Vereeniging „het Groene Kruis” en voor Wijkverpleging in deze Gemeente, hadden een aanvrage gedaan om aan iedere afd. een subsidie te verleenen uit de Gemeente-kas van f 250. De meerderheid van het Dagelijksch Bestuur, hoewel groote waardeering gevoelende voor het streven dezer Vereeniging, kon niet inzien, dat daardoor verplichting ontstaat voor de Gemeente om subsidie te verleenen ook meende die meerderheid dat subsidie door waardeering niet gerechtvaardigd wordt. De minderheid was voor „toestaan”. Ook hadden verschillende „ziekenfondsen” om subsidie gevraagd. Alweer meerderheid en minderheid. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bolswardsche Courant i i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1