Warner Doekes Harkema, in den ouderdom van ruim 75 jaren, na eene genoegelijke echtvereeniging van 51 jaren. Femmigje Troost, in den ouderdom van 37 jaren. Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. Ofticiëele Advertentie. TEEKENONDERWIJS. Ad verten tiën. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Sopt. HERVORMDE KERK. 1 KJ Bevorderd. HERHALINGSONDERWIJS. •GER. KERK (Nieuwe Hofstraat.) Betrekkelijk goed afgeloopen. Onderwijzersvergadering. kwartier voor en 6 i met 13 dezen oorlog ge- dezen oorlog 1 zoek goud- ge- van m’n barstende hoofd- K f Onze vroegere stadgenoot, de heer P. J. Fennema, is met ingang van 10 Sept. j.l. bevorderd tot eerste-luitenant bij het wapen der infanterie. aan Zee. de caféhoudster. groote partij suiker aange- Beiden zijn den officier van justitie Alg. H. verweerde fronten i dan nog een een te houden het onderwijzend ’s Voormiddags 91/2 Ds. BOEKENSTEUN ’s Avonds 51/2 uur: DEZELFDE. v. T. zegt, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, maken bekend, dat de aan gifte van leerlingen voor de Stadsteekenschoo), en voor de Herhalingsschool, moet plaats hebben vóór of op Dinsdag 26 Sept. 1916 bij het Hoofd, den heer H. GROE- NIER Wzn. Aan de herhalingsschool wordt ook aan meisjes mede onderwijs gegeven in de nuttige handwerken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, D. BEIJER. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. (Avondmaal.) ’s Avonds 53/4 uur: Dr. O. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur GEEN DIENST. ’s Voormiddags 9*/2 uur: Ds. J. op 't HOLT. ’s Avonds 5x/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. uur van Katwijk dagelijks gewerkt was om daarlangs een dam op te werpen, zonk Zaterdag plotseling de heele massa, over een lengte van 30 meter, 5 meter diep weg en verdween in het meer. De werklieden moesten zich snel uit de voeten maken. In de nabijheid werd een lek inden Waterlandschen dijk ontdekt, waar zeewater doordrong. Dit werd terstond gedicht. Alg, H. Bolsward, 9 September 1916. Tot onze diepe droefheid, ontsliep heden, zacht en kalm, in de hope des eeuwigen levens, onze innig geliefde Echtgenoote en Moeder M. OBERMAN en Kinderen. toeJe moet ’t gebruiken een het eten. De,oude heer treedt nu aan de toonbank, en vraagt ook een geneesmiddel tegen hoofd pijn hij ontvangt hetzelfde medicament. Moet ik het eveneens een kwartier vóór tafel gebruiken? vraagt hij den apotheker. Zeker, meneer, krijgt hij ten antwoord. Daarop wendt zich de oude heer gemoede lijk tot den soldaat en zegt eenvoudig: Kameraad, aangezien we aan dezelfde kwaal lijden en we dezelfde geneesmiddelen moeten gebruiken, noodig ik je uit, ook samen het diner te gaan gebruiken, opdat we ons niet vergissen in dat kwartiertje vóór tafel. De een was maar een ruwe soldaat, in zijn en gelapte uniform zoo van het de ander bleek een der vertegen woordigers te zijn van een der oudste Fran- sche geslachten. Maar samen verlieten ze den apothekers-winkel, arm in arm, om een tafeltje uit te zoeken in een der eerste boulevard restaurants, samen hun poeder te slikken, en daarna van een uitnemend diner te smullen. Heden overleed zeer onverwacht onze geliefde echtgenoot, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Wed. W. HARKEMAFaber. Wed. S. HARKEMALammertsma. D. HARKEMA. R. HARKEMATerhenne. J. HARKEMA. W. HARKEIMAVisser. Bolsward, 9 September 1916. BOLSWARD, van 10 tot en September 1916. Geboren: Wietske d.v. Pieter Houben en Fimkjen de Wit. Hermanns z.v. Antoon Mous en Hiltje Veltman. Jan z.v. IJnte Lammertsma en Antje Gorter. Frederika Theresia d.v. Jacobus Frederikus Oosterbaan en leda Feronica IJpma. Arjan z.v. Petrus Draaisma en Grietje Jellesnoa. IJmkje d.v. Jacobus de Groes en Wijtske van der Zee. Overleden: Femmigje Troost 37 jr. echtgenoote van Meindert Oberman. Warner Harkema 75 jr. echtgenoot van Artje Faber. maanzaad gegeten, dat ze in slaap vielen ongeveer 36 uren achtereen sliepen. De droogmaking van de Zuiderzee. Met groote voldoening hebben wij de indiening gezien van een wetsontwerp tot droogmaking van de Zuiderzee. Terwijl om ons heen sommige volkeren hun beste bloed vergieten om ten koste van andere landen hun grondgebied te vergrooten, trachten wij hetzelfde te bereiken door onder nemingsgeest, arbeid, kennis en durf. Laten wij niet te boud spreken... het indienen van het wetsontwerp is een daad, maar beteekent nog niet het droogmaken van de Zuiderzee. Wat wij hopen en wenschen is nog niet bereikt. Over de onderdeelen van het plan zal nog heel veel gesproken worden, het zal nog lang kunnen duren, voor het eerste stuk van den Zuiderzeedijk naar Piaam boven het water verrijst. Moge het niet te lang zijn, moge ieder beseffen, dat er reeds veel woorden gewisseld zijn en dat wij eindelijk daden willen zien. Met bange voorgevoelens hebben wij reeds dadelijk gezien wat de Regeering zegt over de afsluiting en droogmakingswerken in ver band met de landsverdediging. Bedoeld zijn natuurlijk alleen de afsluiting makingswerken van bij de Stelling van Proefmobilisatie. In het Centrum lezen wij het volgende: Inzake een proefmobilisatie, waarover den laatsten tijd allerlei geruchten in de pers de ronde hebben gedaan, kunnen wij, na in gewonnen berichten het volgende melden. Een besluit er toe is nog niet genomen, wel bestaan er zeer ernstige plannen. Worden de plannen verwezenlijkt, dan zal een proef mobilisatie worden gehouden, welke plusminus 4 dagen zal duren. Deze proefmobilisatie zou dan vóór 20 September worden gehouden. De reden er van is, dat de opperbevel hebber van Land- en Zeemacht, generaal Snijders, niet tevreden is met de theoretische zekerheid, dat een mobilisatie van het naar buis gezonden gedeelte in zeer korten tijd kan geschieden. Een besliste zekerheid, ge grond op ondervinding, zou daarom moeten verkregen worden door het houden van een proef-mobilisatie, waarbij dan tevens zou blijken, in hoever spoor- en tramwegen, booten en andere middelen van vervoer in staat zijn, de talrijke militairen te vervoeren. Het reizigersverkeer zou daarbij niet geheel worden stopgezet, maar aanmerkelijk bekort. Hoewel het zeker de bedoeling was, als men een proefmobilisatie meent te moeten houden, om dit besluit plotseling ten uitvoer te brengen, zoo verheugt het ons toch, dat er iets van uitgelekt is. Stel eens voor wat een paniek het in het geheele land had verspreid, als daar zonder eenige kennisgeving het geheele leger in eens opgeroepen wordt. Ieder oningewijde zou meenen, dat ook wij in oorlog zijn, of dat daarvoor het grootste gevaar bestaat. Soldaten, vrouwen, kinderen zou de schrik om bet hart slaan en de handel lam gelegd worden, wat nu zeker niet het geval zal zijn, wijl men weet, dat het slechts een proefneming is. Censuur. Men meldt uit Weesp aan het Vaderland: Een mijner kennissen te Bussum ontving den 8en September des avonds een brief, dien zelfden dag te Amersfoort aan het station gepost. Tot zijn verwondering bemerkte hij, dat de brief was opengemaakt en wederom toegeplakt met een zwart omrand strookje, waarop te lezen stond: „Geopend door de militaire autoriteiten”. Het adres van den afzender stond niet op den brief vermeld. Deze is toevallig een Nederlandsch militair. De ontvanger stond ten zeerste verwonderd over dezen binnen- landschen „censor”. Meevaller. In ’t geheele Waterland (N.-H.) heerscht tevredenheid over de ongedacht gunstige op brengst van de landerijen, welke door het zeewater bedekt zijn geweest. Vele perceelen geven een zeer bevredigenden hooioogst. Het hooi is van goede kwaliteit en ook de tweede snede doet een flinke opbrengst verwachten. De kool, welke geplant is, groeit uitstekend en zal, in tegenwoordige omstandigheden, nog meer opbrengen dan het grasgewas. Over het algemeen komt alles nog verre boven ver wachting terecht. Diefstal en heling. Te Bussum is gearresteerd een banketbak- kersbediende en een caféhoudster. De eerste stal Van zijn patroon geregeld suiker en ver kocht die aan de caféhoudster. Bij huis zoeking werd een troffen en in beslag genomen, ter beschikking van gesteld. Goed afgeloopen. Van een 8-jarig meisje, wonende aan de Bakenessergracht te Haarlem, kwam Zondag avond het hoofdhaar in aanraking met een nachtlichtje, zoodat het in brand vloog. De vlammen sloegen over naar gordijnen voor het raam, die dan ook wegbrandden, terwijl de ruiten knapten. Gelukkig was hulp spoedig ter plaatse, en kon het vuur worden gedoofd. Het meisje had slechts een onbeteekenende brandwond bekomen. Arnh. Ct. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels- informatiebureau van Van der Graaf Co.’s Bureau voor den Handel zijn over de af geloopen week, eindigende 9 Sept.,in Nederland uitgesproken 19 faillissementen tegen 22 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoemden datum 762 faillissementen tegenover 959 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De «Onder de Streep” schrijver het Alg. Hndbl. schrijft: Oorlogsrecept. In een der Parijsche apotheken treden tegelijk een soldaat en een deftige grijsaard binnen. Beiden hebben iets te bestellen. De oude heer laat den soldaat voorgaan. Geef mij iets voor pijn, vraagt de soldaat. Als-je-blieft, reikt de apotheker hem een poedertje toe, en als de soldaat betalen wil, zegt hijDat kost je niets, vriend 1 Slechts voegt hij er de gebruiksaanwijzing aan Zondagmorgen geraakte het paard van den heer B. de B. te Edens, die met een wagen vol kerkgangers stadwaarts reed, in de Fra- nekerslraat op hol. Veel kerkgangers waren aldaar op den weg, zoodat ieder zich maar moest reppen om aan den kant te komen. De bestuuider deed, zijn best bet paard weer in zijn macht te krijgen, doch dit lukte niet. Daar het op de brug en de vaart aanging, werd de toestand voor de inzittenden hoogst ernstig. Door scheef uit te halen trachtte hij het rijtuig op de schutting en de boomen aan de landszijde aldaar te doen loopen, maar ook dit Jukte niet, waarop met een sprong het paard aan den huizenkant terecht kwam. De slagerij van den heer C. de Jong kreeg nu onverwacht bezoek. De spiegelruit knapte stuk en ook de jaloezie en ’t gordijn, alsmede het kozijn waren eenigszins beschadigd. Ge lukkig waren de inzittenden er ongedeerd afgekomen, ook het paard scheen geen letsel te hebben opgedaan. De spiegelruit is verzekerd bij de Onder linge Spiegelglasverzekering alhier. De jaarlijksche vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het Arrondissement Bolsward is de twee voorgaande jaren wegens de mobilisatie en misschien nog andere bij komende redenen niet gehouden. Dit jaar zal evenwel de vergadering weer plaats hebben en wel op Woensdag 20 September des voor middags 10 uur in het Vincentiusgebouw alhier, onder leiding van den heer O. Norel Rz. van Wons, Arrondissementsschoolopziener. Behalve de gewone werkzaamheden van dergelijke vergaderingen als opening, notulen, verslagen, stemmen over aftredende bestuurs leden, zal er een Referaat worden gehouden door den heer N. van der Baan, alhier, over het onderwerp «Al doende leert men”. Het plan bestaat des middags, onder leiding van den heer Sutherland Royaards alhier, (waarschijnlijk op het Sportterrein) een demonstratie te geven van eenige kinderspelen. En daarna zal de heer M. F. Graafland, inspecteur van de Lichamelijke Opvoeding te Zwolle, een Referaat houden over: «De Lichamelijke Opvoeding met betrekking tot de Rijksregeling van Augustus j.l.” Ten slotte wenscht men bespreking te hebben over cursus voor spelleiders voor 1 personeel uit dit Arrondissement en Omstreken. Harlingen. De wagenmaker L. Vlietstra alhier had gistermiddag bet ongeluk zich zoodanig aan een zaag in zijne werkplaats te bezeeren aan de linkerhand, dat de hand bijoa gespleten werd en de pezen bloot lagen. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest zich dadelijk naar dr. Schurink te begeven, waar hij tengevolge van het vele bloedverlies wankelend aankwam. Dr. S., met behulp van dr. Duyster, hebben bet eerste verband gelegd en oordeelden opname in het zieken huis noodzakelijk. Later werd de verdere hulp van dr. Nierstrasz, chirurg te Leeuwar den, ingeroepen, doch er wordt ernstig voor het behoud van de hand gevreesd. O. N. Gistermorgen kreeg Harlingen een be- van een bende Zigeuners. Twee wagens stonden aan den Noorderzeedijkalles gaf een droevigen, armoedigen indruk. De mannen en kinderen, niet te weinig en bijna geheel naakt, bleven bij de rijtuigen, de vrouwen gingen de stad in voor «zaken”. Dat deden ze op de oude, bekende wijze: heel veel ter bezichtiging vragen, het uit gestalde goed op de toonbank vlug bekijken steeds meer vragen, totdat de eigenaar tot eigenaardige ontdekkingen komt. Reeds moeten de dames bij enkele winkeliers haar slag geslagen hebben. Wij vernamen tenminste al, dat eenige neringdoenden reeds de dupe waren geworden en bijna geworden van de vingervlugge bende. Lang duurde de pret niet. Een rijksveld- wachter, een hoofdagent van politie uit onze stad en een gemeente-veldwachter uit Barra- deel, gesteund door twee militairen, gaf den Zigeuners, te verstaan, dat ze moesten opbreken en hun weg vervolgen. Net, toen de laatste vrouwen, zwaar beladen met valiezen en goederen in haar schorten, in een wagen hadden plaats genomen, werd de reis naar het Noorden aanvaard. Intusschen waren andere veldwachters ge waarschuwd, dat hun hulp vereischt werd, om de bende verder te geleiden. Toch moet men ook weer medelijden hebben met het arme volk, dat ver van zijn vaderland verwijderd, als een gejaagd dier zijn zwervers leven moet leiden. Gisteravond ongeveer half negen werd onze stadgenoot D. 8., van den Heiligeweg, door een 8-tal Zigeuners onder Koehool (Oosterbierum) aangehouden. Hij wilde met zijn wagen doorrijden, doch dit werd hem eenvoudig belet. Toen hij weigerde, hun iets te verkoopen, werd hij aangegrepen, bij welke worsteling twee guldens uit zijn beurs werden genomen. N. Harl. Ct. ‘Gevaarlijk eten. Te Finsterwolde (Gr.) hebben twee zoontjes van den handelaar H. Mulder zóóveel blauw en droog den zuidoostelijken polder Amsterdam. Maar toch, hoe lang zal het duren vóór daarmede begonnen kan worden, indien ge wacht moet worden, zooals de M. totdat: lo. de geschiedenis van schreven is; 2o. wij ons de lessen van ten nutte hebben gemaakt; 3o. onze militairen commissies natuur lijk! de gevolgen, uit een militair oogpunt aan de afsluiting en droogmaking verbonden, opnieuw in hun vollen omvang en met groote nauwgezetheid hebben onderzocht 4o. wij weten welke ingrijpende wijzigin gen de strategische grondslagen van ons stelsel van landsverdediging zullen ondergaan 5o. het inundatiewezen van ons verdedi- gingsstelsel ingrijpend is gewijzigd. En nog meer. Het is alles volkomen juist. Maar men vergete toch in laatste instantie niet, dat de verdedigingsmiddelen er zijn om het land, zooals wij het ontwoekerd aan de baren heb ben, te verdedigen en de verdedigingsmiddelen aan het land moeten worden aangepast en niet omgekeerd. Dat is echter, of kan althans zijn, van ondergeschikt belang. De hoofdzaak is dat de R geering voldoende reden aanwezig acht om in het algemeen belang tot de uitvoering van het werk en het droogmaken van twee van de vier polders te besluiten. Dat is een heuchelijk feit. Alg. H. De „Zeemeeuw." De volledige equipage van de motorboot «Zeemeeuw,” Firma Vermeer en Van den Arend, die door de Duitschers is opgebracht, is reeds gisternacht te Rotterdam terugge keerd. Uit mededeelingen van kapitein Mulder blijkt, dat hij spoedig na het vertrek uit den Waterweg door een Duitschen onderzeeër werd aangehouden, die last gaf de vuren te dooven en hem te volgen. "Bij aankomst te Zeebrugge moest de geheele bemanning naar beneden, doch de kapitein mocht met den roerganger op de brug blijven. Onmiddellijk na aankomst werd begonnen met de lossing der lading, die uit ongeveer 350 ton levensmiddelen bestond. Daarna is het schip opgevaren naar Brugge, waar het is opgelegd naast de «Brussels,” «Zaanstroom,” «Niobe,” die reeds zijn neer gelegd. Onmiddellijk kreeg de kapitein daarop vrijheid om met zijn equipage, zij het voor eigen rekening naar Rotterdam terug te kee- ren. De «Zeemeeuw” is tegen molest ver zekerd. Alg. H. Over de grens gekomen. Te Babberik bij Zevenaar is aangekomen een Duitsch deserteur, een man van 45 jaar, wiens vier broeders aan het front hun leven lieten. Hij zou thans ook hebben moeten vertrekken, doch verkoos Nederland boven een tocht naar het front. Alg. H. Diefstal bij een goudsmid. Dezer dagen vervoegde zich bij een smid te Alkmaar 'n jongedame, die verlovings ringen wenschte te zien. Een ring werd gekozen en ter zijde gelegd. Daarna vroeg zij naar heerenringen, waarop haar o.m. zegel ringen werden getoond. Ook daarvan koos zij er een, welken zij later met den verlovings ring zou halen. Zij gaf op de Vries te heeten. Nadat zij was vertrokken miste de goudsmid twee zegelringen, waarvan aangifte werd gedaan bij de politie, die er met behulp van den zoon van den goudsmid, die de «dame” had gezien, in slaagde de dievegge aan het station te achterhalen. Zij was in gezelschap van een jongen man en op het punt met dezen naar Haarlem te vertrekken. Beiden werden naar het politiebureau ge bracht, waar bleek, dat men de band gelegd had op een beruchte dievegge, wier aan houding door verschillende commissarissen van politie was verzocht. Bij fouilleering vond men in de kleeding van den jongen man, die een deserteur bleek, nog 4 ringen, welke de goudsmid nog niet vermist had, en in die der jongedame de zegelringen. N. v. d. D. Grondverschuiving. Nabij Durgerdam had Zaterdag bij het Kinselmeer een belangrijke grondverschuiving plaats. Nadat het zand tot op 2 Meter hoogte langs den dijk gespoten was en door 20 man t.1 V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2