HERFST 1916. Eieren f 1.55. J. W. HARKEMA. P. A. GERRITSMA. INBOEDEL: Op Vrijdag 22 September 1916, Een flink jongmensch, kan geplaatst worden in drukke grossier- zaak annex winkel te dezer plaatse. Hoog loon. Stadsnieuws. TEEKENONDERWIJS. Ad vertent iën. Boelgoed - Tjerkwerd. Burgerlijke Stand. Ma ximu mp r ij zen pulp. Officiëele Advertentiën. HOEDEN. HOEDEN.» HOEDEN. HOEDEN. Quaker Oats, Sunlight Zeep - Grove Soda, Delfiavet - Slaolie, Huishoudjams - Stuk-Cacao, Blooker-, Rona- en Korffcacao, Zangzaad - Ochtendvoeder, Kippengort - Schelpen - Maïs. G. KEIKES. Zwarte Heeren Haarvilt Zwarte Heeren Wolvilt Gekl. Heeren Haarvilt Gekl. Heeren Wolvilt Zwarte en gekleurde Engl. Velours HOEDEN. GEHEEL NIEUWE MODELLEN. Groote Keuze Engl. PETTEN. HERHALINGSONDERWIJS. „Volksonderwijs”. Weer „bij Moeke” thuis. Zangkoor „Voorwaarts”. per aan de des namiddags 2 uur ten huize en ten ver zoeke van Mej. de Wed. F. van der VEEN, te Tjerkwerd BOELGOED tegen con tante betaling van: Een netten en goed onderhouden w.o. mah. linnenkast, ronde tafel met inleg- bladen, schuif- en andere tafels, diverse stoelen spiegels, pendule, 3 kachels, lampen, 2 veeren bedden met toebehooren, karpetten, matten, linnenrek, tobben, emmers, eenig koper,- ijzer,- porselein,- glas- en aardewerk enz. naar aanleiding daar- BOLSWARD, van 14 tot en met 16 Sept. Geboren: Ymkje d. v. Gerrit Mollinga en Klaaske Tinga. Eigenhandig geschreven brieven onder motto „Jongmensch”, bureau Bolswardsche Courant. De BURGEMEESTER van maakt bekend, dat de Minister van Nijverheid en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, maken bekend, dat de aan gifte van leerlingen voor de Stadsteekenschool, en voor de Herhalingsschool, moet plaats hebben vóór of op Dinsdag 26 Sept. 1916 bij het Hoofd, den heer H. GROE- NIER Wzn. Aan de herhalingsschool wordt ook aan meisjes mede onderwijs gegeven in de nuttige handwerken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, D. BEIJ ER. Heag, 12 Sept. Hedenmorgen was alhier een rondreizende z.g.n. uurwerkmaker, zich noemende Droge, van Sneek, welke verschil lende dorpelingen op zwendelachtige wijze heeft beetgenomen. Ren arme weduwe liet hij f 1.50 betalen voor het repareeren van een klokje, waarmee hij niet langer dan 10 minuten werkzaam was. Of het goed gerepa reerd is...? Men zij op zijn hoede! de Baniqg. Workum, 14 Sept. Ofschoon gisteren in den vroegen morgen de lucht zich dreigend het aanzien, zoodat algemeen een regendag verwacht werd, heeft de gehouden keuring, vanwege de Afdeeling „Workum” der Friesche Maatschappij van Landbouw het zeer goed getroffen. In den voormiddag werd eene veekeuring gehouden, welke werd opgeluisterd door eene Muziekuitvoering. Geheel het Marktplein was gevuld met prachtig vee. De leden der Afd. hebben getoond bezitters van 1ste klas vee te zijn. Ook de in den namiddag, opgeluisterd door muziek, gehouden keuring van tuigpaarden gaf veel moois te zien25 prachtige paarden waren ingeschreven. Deze keuring ttok nog meer bezoekers dan de veekeuring’n massa menschen bewoog zich langs Workums straten. De alhier bestaande V. P. N. kan ook met voldoening terugzien op hare denzelfden dag ge houden tentoonstelling. Veel moois was in bet Waaggebouw te bezichtigen. De feestdag werd besloten met eene uitvoering, van 810 uur, van de Muziek vereniging „Crescendo”, Directeur de heer J. B. Dijkstra. Evenals bij de vee- en tuigpaardenkeuring werd met aandacht door de talrijk opgekomen belangstellenden naar de uitgevoerde nummers gehoord. Als waardig slot van dezen dag werd te 9 uur een mooi vuurwerk ontstoken, welks slot „Leve de Landbouw”, wij met eenige toevoeging willen herhalen, n.L „Leve de alhier bestaande Afdeeling der Friesche Mij. van Landbouw”, die zoowel ingezetenen, als van elders overgekomen belangstellenden, een aangenamen feestdag had bereid. De Banier. Melk. De directies van drie melkinrichtingen te Arnhem hebben met 1 October het personeel ontslag aangezegd. Van door de regeering te nemen maatregelen zal afhangen welk deel nog in dienst zal blijven. Door de Arnhemsche melkinrichting van de coöperatie „De Vooruitgang” is aan den Minister van Landbouw een adres gericht, waarin wordt medegedeeld, dat door de door den Minister vastgestelde winstmarge van het melkbedrijf, dit niet zal kunnen worden voort gezet. Dit beteekent bovendien voor het trans- portpersoneel werkloosheid. Groenten. Naar het Hbl. meldt, zal voor den komenden winter de hoeveelheid groenten, welke door bemiddeling van de groentencentrale ter be schikking der gemeentebesturen wordt gesteld, veel grooter zijn dan het vorige jaar. Dit wordt vooral veroorzaakt door den grooten boonenoogst. De prijzen, hoewel officieel nog niet vastgesteld, zullen iets hooger zijn dan het vorige jaar. De verhooging zal nochtans niet zoo althans wordt medegedeeld in verhouding staan tot de verhoogde pro ductiekosten. .De officieele vaststelling der prijzen geschiedt vóór 1 Oct., waarna de burgemeesters hunne opgaven kunnen inzenden. Suiker. De voorzitter van de vereeniging van fabrieken van melkproducten meldt, dat er 1 October overvloed van nieuwe suiker komt. Het is volkomen onnoodig, dat particulieren suiker opsparen met het oog op den winter, zooals veel gebeurt. Gesnapt. Een Nederlander, wonende te Rheine, wenschte naar ons land terug te keeren. Hij bracht daarvoor zijn goederen in een trans portwagen en liet dezen van douane-afsluiting voorzien. Onopgemerkt wist hij zich zelf ook in den wagen te doen opsluiten, waarmede hij Woensdag in Bentheim arriveerde. En daar gebeurde, wat gewoonlijk niet geschiedt, de wagen werd door de militaire stationswacht geopend, onderzocht en... daar vond menden eigenaar der goederen in een ledikant rustig tusschen eenige dekens liggen. Hij meende zonder pas de grens te kunnen passeeren, doch kwam bedrogen uit. De politie arresteerde hem en hield zijn goederen aan. Alg. H. Geen proefmobilisatie. Naar aanleiding van de, ondanks tegen spraak nog hardnekkig loopen blijvende ge ruchten omtrent een voorgenomen proefmobi- lisatie, wordt het Haagsche Correspondentie- bureau van de meest bevoegde zijde mede gedeeld, dat hiervan niets bekend is. Van. een katje en een tram. Bij eindpunt lijn 3 staat een gevulde tram, die daar blijft wachten. Meer publiek komt en gaat rondom de tram staan. Waarom deze niet vertrekt? Er is zeker iets niet in orde. Angstige zeuuwachtige gezichten. De menschen in de tram staan op: Wat is. erEen katje zit onder de tram en de bestuurder wil het natuurlijk niet overrijden. Conducteur port met den wisselstang. Trambestuurder laat de rem schokken. Geen beweging bij ’t diertje, dat natuurlijk door al die drukte doodelijk verschrikt is. Een dame gaat uit de tram en raadt aan een bak met water onder de tram te gooien, „dan vliegt het beestje wel weg”, ’n Ander raadt aan het te bespuiten. Tot eindelijk de eigenaar komt, het katje roept, en dit onder de tram uitschiet, recht op het huis af waar het behoort, ’n Algemeene kreet van ontspanning 1 Tram rijdt weg. (Avp.J Marken weer overstroomd. Door de zware buien, uit noordelijke richting opgestuwd, overstroomde ’t zeewater Donderdagnamiddag weer het eiland Marken. De paden bleven nog boven, maar de weilanden staan onder water, zoodat de boeren genood zaakt waren het vee te stallen. Indien wij, zegt onze correspondent, het lang begeerd watergemaal hadden, was het water spoedig verwijderd en kon het vee nog weer in het land. Thans blijven wij er mee zitten, totdat eindelijk een krachtige zuidelijke wind het peil van het buitenwater zoodanig doet dalen, dat het overtollig binnenwater door de kleine sluisjes kan uitstroomen. Alg. H. Een overwinning in de Dobroedsja. BERLIJN, 15 Sept. (Officieel.) De Keizer zond den löden Sept, het volgende telegram aan de Keizerin: „Generaal v.. Mackensen bericht mij zooeven, dat de Bulgaarsche, Turksche en Duitsche troepen in de Dobroedsja een beslissende overwinning op de Roemeen- sche en Russische troepen hebben behaald. Wilhelm.” Alg. H. Oostennjksch legerbericht. WEENEN, 15 Sept. (Alg. H.J (Officieel.) De’ Italianen zijn een nieuw offensief be gonnen. Voorloopig richten zij hunne pogingen voornamelijk op het Karstplateau. Daar werd het geschut- en mijnvuur opgevoerd tot de uiterste sterkte, 's Namiddags gingen op het geheele front tusschen de Wippach en de zeer sterke vijandelijke infanterietroepen ze in dichte gelederen tot den aanval over. Er ont stonden daarop hevige-gevechten. Al gelukte het den vijand hier en daar in de voorste O.-H. loopgraven binnen te dringen en zich op eenige punten te handhaven, toch kan zijn eerste stormloop als mislukt worden be schouwd. Ten noorden van de Wippach tot in de buurt van Plavo eveneens zeer hevig artillerie vuur, maar geen noemenswaardige infanterie- gevechten. De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hndbl. schrijft: Achter de coulissen der huwelijksannonces. Meer dan in ons land, meer dan elders, bloeit in Duitschland de huwelijksadvertentie. We kennen allemaal de „Duitsche wees, die zooveel honderdduizend marken inkomen had, voorts een rijke erfgename en bovendien mooi en aantrekkelijk was”. Ze bestaat nog, maar er schijnen er door den oorlog veel en veel meer gekomen te zijn. Ook is ze nu niet altijd een wees, maar brengt ze wel eens andere familie-omslandigheden mee, maar trouwlustig en een goede partij is ze volgens de huwelijksannonces altijd. Het is treurig, dat de oorlog de kans op trouwen zooveel verminderd heeft en zooveel weduwen heeft gemaakt, die nog den huw baren leeftijd hebben, maar treuriger is, dat gewetenlooze ongevoeligen daar geld uit trachten te kloppen. De Vorwdrts schrijft van het volgende Ingewijden weten al lang, dat minstens 95 pCt. van alle in de bladen voorkomende huwelijksannonces van huwelijksbureaux uit gaan, die er een zaak van maken. Achter bijna elke trouwannonce staat de zwendel, waarvan menschen met een te goed vertrouwen, het slachtoffer worden. Herhaaldelijk zijn huwelijkszwendelaars van een ander soort, die meestal de adressen van hun slachtoffers van huwelijksbureaux betrekken, tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld, maar op de be middelaars zelf schijnt men geen vat te kunnen krijgen. Al komen er door de bemiddelaars wel eens huwelijken tot stand, het is hun toch in hoofdzaak te doen om de zakken van goedgeloovigen te ledigen. Om te beginnen wordt er, zooals de tegen de beroeps-huwelijks- bemiddelaars optredende „Lebensbund” te Schkeuditz bij Leipzig bericht, een vergoeding van porto-onkosten vanaf 50 pf. tot 3 M. toe gevraagd. Dat schijnt al zooveel in het laadje te brengen, dat die bemiddelaars wekelijks voor 100 a 200 M. kunnen adverteeren en dan nog een aanzienlijke winst overhouden. Verder wordt er een portret gevraagd, een bedrag in vooruitbetaling van 10 a 30 Mark en een schriftelijke toezegging van een percen tage van den bruidsschat. Dit laatste vraagt men, om den indruk te wekken, dat men werkelijk serieus werkt. Na eenigen tijd komt dan de onkostenrekening van een reis, die de bemiddelaar in het belang van de trouw lustige beweert te hebben gemaakt. En zoo gaat het eenigen tijd door, zoo lang het vertrouwen van het slachtoffer nog niet ge schokt is. Van discretie is geen sprake. De mededeelingen omtrent persoon en levens omstandigheden en ook de portretten worden naar goeddunken verder gezonden. Vele be middelaars steken de bij massa’s binnenkomende portretten eenvoudig in albums en verzenden die tegen een vergoeding van 10 tot 20 M. aan volkomen vreemde menschen ter keuzp toe. Anderen werken met huwelijkslijsten, waarop in het kort de omstandigheden van de trouw lustigen zijn aangegeven en die men voor 5 a 10 M. toegezonden kan krijgen. Elke controle ontbreekt. De deuren voor zwendel en bedrog staan wijd open, evenals bij de voorschotbureaux. Niet zelden worden ook aan vrouwen en meisjes, die zich tot zoo’n bureau wenden, de schandelijkste voorstellen gedaan. Tegen de beroepshuwelijksbemiddelaars moet juist in dezen tijd dringend worden gewaar schuwd. Er zijn nog mannen genoeg, om ook zonder bedrogen te worden, in het huwe lijksbootje te land te komen. Tot zoover.de Vorwdrts, die de zaak waar schijnlijk niet eens donker genoeg afschildert, omdat het blad niet meldt, hoeveel vrouwen en meisjes jaarlijks het slachtoffer worden van zoo’n bemiddelaar, en hoeveel goed geld der gelijke bedriegers in de zakken rolt. Als er nu werkelijk aan dergelijke bureaux zoo’n groote behoefte bestaat, (wat wij nog niet zoo grif aannemen), zou het nog beter zijn dat men overging tot het oprichten varv een huwelijksbureau van rijkswege, waar wel discreet wordt gewerkt en waar de klanten niet worden afgezet! Waarmee wij echter niet geacht willen worden huwelijken op die wijze tot stand gekomen aan te bevelen! Alles onder waarborg van voldoend gewicht en van voldoende kwaliteit (maximum 66 pCt. van het bietengewicht). b. voor gedroogde pulp f 10.50 100 K.G. gewone condities. c. voor suikerpulp, met ten minste 30 pCt. suiker, f 14.per 100 K.G. gewone condities. Voorts is door den Minister de volgende distributieregeling vastgesteld. De fabrikanten zullen bij de aflevering der pulp den voorrang verleenen aan melk veehouders, die melk voor consumptie leveren, alsmede aan producenten van bieten, die voor geleverde bieten pulp terugontvangen en zullen aan gemelde categorieën geen grooter hoeveelheden pulp afleveren dan redelijker wijze geacht kan worden voor hun eigen bedrijf noodig te zijn. Eerst wanneer in de behoefte aan pulp bij gemelde categorieën voorzien zal zijn, zullen andere personen voor het ontvangen van pulp in aanmerking komen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat overtreding wan het hiervoren ingevolge het bepaalde bij art. 12 der Distributiewet straf baar is, met mogelijkheid van verbeurd verklaring van goederen en dat aan de gestelde strafbepalingen streng de hand zal worden gehouden. Bolsward, den 16 September 1916. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. Woensdag 13 September vergaderde de Afdeeling „Bolsward en O.” van de ver eeniging „Volksonderwijs”. Nadat enkele ingekomen stukken waren afgedaan, werden een negental door het Hoofdbestuur gestelde vragen behandeld, die betrekking hadden op de door de Regeering voorgestelde wijziging van Art. 192 der Grondwet. De Afdeeling begreep heel goed, dat wij hier met een kompromis te doen hebben, waarbij over en weer gegeven moet worden. Toch was ze algemeen van oordeel, dat het Regeeringsvoorstel van Volksonderwijs te veel consessies vraagt en aan ’t Hoofdbestuur zal dan ook de wensch te kennen worden ge. geven, dat het zal blijven ijveren voor alge meen kosteloos onderwijs en gelijkstelling van waarborgen dat het zal trachten, dat het openbaar onderwijs niet alleen neutraal zal zijn in godsdienstig, doch ook in politiek (staatkundig) opzicht en dat het „gelegenheid geven van voldoend openbaar onderwijs” nader wordt gepreciseerd. Bij de rondvraag werden een ouderavond, een openbare vergadering en ’t herhalings- onderwijs alhier ter sprake gebracht; ’t bestuur zal met de gemaakte opmerkingen rekening houden. Bolsward Landbouw, Handel ingevolge artikel 8, 3e lid, der Distributiewet 1916 door natte pulp, gedroogde pulp en suikerpulp de na volgende maximumprijzen heeft vastgesteld. a. voor natte pulp f 4.50 per 1000 K.G. op voertuig fabriek. f 4 50 per 1000 K.G. aan bieten contractanten, boven de 50 pCt. met retour vracht voor rekening der koopers. f 4.50 per K.G. vletwerk op de binnen rivieren en rondom de fabrieken, met vracht voor rekening der koopers. f 5.75 per 1000 K.G. groote vaart „Holland” franco voor den wal. f 5.75 per 1000 K.G. plus 15 cent extra onkosten als van ouds, op Rotte en Leidsche Vliet, franco voor den wal. De kinderen, die den 19 Augustus, gelijk wij indertijd gemeld hebben, vanwege de af deeling Vacantiekolonies” naar Egmond zijn vertrokken, om daar door de zeelucht, doel matig voedsel en hygiënische verpleging her stel van gezondheid te zoeken, zijn Donderdag avond, onder geleide van de Dames A. de Boer en N. Haitna, hier weer gearriveerd. De kinderen zagen er, ofschoon het onstuimige weer hen op de boot Enkhuizen-Stavoreu nog al last van zeeziekte bezorgde, toch zeer goed uit. Klaarblijkelijk hebben ze wel ge profiteerd van hun badplaatsreis. Hun kleur was veel beter geworden en ook in gewicht zijn ze toegenomen. Voor zwakke gestellen is zoo’n kuur toch maar je ware. Jammer dus, dat de weldaad niet aan meerdere kinderen kan worden bewezen. In de gisterenavond gehouden vergadering der leden van bovengenoemd Zangkoor werd aan den heer K. van Rosendal te Tjerkwerd, wegens vertrek naar Holten eervol ontslag verleend, en werd in zijne plaats benoemd de heer H. J. Bachofner, onderwijzer alhier. Cokes. Menigeen vraagt zich af, hoe bet dezen winter in de stad met de brandstof zal komen, en daarop is nog geen voldoend antwoord te geven, maar toch doet bet ons genoegen te kunnen melden, dat de cokes der gasfabriek niet naar buiten mag worden vervoerd. Hedenmorgen kwam aan de gasfabriek een ingezetene om 10 mud cokes. Hem werd gevraagd of ’t voor eigengebruik was, wat hij toestemmend beantwoordde. Bij controle bleek evenwel, dat die cokes op een scheepje werd geladen met bestemming Wommels. Aan den Burgemeester werd daarvan kennis gegeven, waarop ZEd.Achtb. terstond dat partijtje in beslag deed nemen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2