Bïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1916. Versciiijnt Donderdags en Zondags. No. 76. 55ste Jaargang. I 9 I 3 Donderdag 21 September. TROONREDE. VOOR BINNENLAND. 1 den druk der mobilisatie te verlichten, wordt door mij opnieuw overwogen. Bolswardsche Courant afzonderlijke i Ontvlucht. Maandagavond 1 den aard zijner liedjes te werd Koos Speenhoff ver- 1 „De Twee Steden” te verschijnen, waar de Prins /t ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Troelstra. Voor het eerst na zijn ziekte heeft de heer Troelstra weer in het openbaar gesproken, ’t Was tijdens de betooging voor Algemeen Kiesrecht in Amsterdam die door ongeveer 40.000 bezoekers werd gehouden. Door den provincialen keuringsdienst werd te Leeuwarden 2400 K.G. kaas afge keurd, aan de consumptie onttrokken en voor kippenvoer bestemd. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Feite vondst. Aan den zeedijk bij Wissenkerke zijn 40 kisten margarine aangespoeld, gemerkt Haantje”. Elke kist houdt ongeveer 25 pond in. De margarine is voor 60 ct. per K.G. voor de inwoners verkrijgbaar gesteld. De loodsboot bracht te Hoek van Holland 350 in zee opgevischte kisten boter aan. Alg. H. van handel en scheepvaart uit alle koloniën geven niettemin reden tot tevredenheid. In Suriname mocht zoowel het klein als het groot landbouwbedrijf op niet onbevredi genden uitslag wijzen. De weldra verwachfte voltooiing der havenverbetering op Curapao en de vestiging op het eiland van groote werken tot opslag en bereiding van aardolie- voortbrengselen, die aan honderden arbeid zullen verschaffen, rechtvaardigen de hoop op een betere toekomst. Het stemt mij tot erkentelijkheid, dat op tal van plaatsen in Nederlandsch Indië door ingezetenen van allerlei landaarden betoogingen zijn gehouden om gehechtheid te betuigen aan het Nederlandsch gezag en bereidvaardig heid om daarvoor persoonlijke en geldelijke offers te brengen. De regeering zal niet nalaten harerzijds datgene te doen wat gedaan kan worden tot versterking der levende strijd krachten in Nederlandsch Indië en voor zoover de uiterst bezwarende omstandigheden het ge- doogen, voortgaan met de uitbreiding der vloot en verdere toerusting tot krachtige verdediging ter zee. De te Tandjong Priok, Soerabaja en Makassar aangelegde havenwerken zullen weldra in gebruik kunnen worden gesteld. Veel zal opnieuw van Uwe toewijding worden gevraagd, belangrijke wetsontwerpen zullen ook in dit zittingsjaar Uwe aandacht vorderen. Ik verklaar, met de bede, dat God ons ook in dezen zorgvollen tijd moge bijstaan, de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. den dood constateeren. Het dure papier. De Delftsche winkeliers zijn blijkbaar nog slimmer dan die van Haarlem en Leiden. Want niet alleen, dat de banketbakkers reeds lang voor kleine vodwbakjes voor taartjes 2 cent en voor groote 5 cent berekenen, de gewone bakkers hebben zelfs in hun winkel een kaart hangen, met verzoek aan de cliën- teele voor het inpakken van het brood papier te willen meebrengen. De kruideniers hebben er voor de suiker weer wat anders op bedacht. Voor verpakking en thuisbezorgers berekenen zij 1 cent per pond meer. De vischhandelaren verlangen, dat men voor het bekomen van een niet-schoongemaakte regeeringsharing zelf bordje of papier bij zich heeft. De maatregel, dien de Haarlemsche slagers namen om aan het publiek te verzoeken bij het laten halen van vleesch of vleeschwaren schaal of bord te willen meebrengen, is hier reeds lang genomen. Alg. H. De Banier. Workum. 19 Sept. Naar wij vernemen is bericht ingekomen, dat de ingezetenen alhier dezen winter in het genot zullen worden ge steld van het gebruik van Regeerings cokes, welke voor 60 ct. per H. L. verkrijgbaar zal zijn. Iedere burger mag niet meer, dan 1 l/a H. L. per week ontvangen. De Banier. Gaasterland. Van hier schrijft men aan De Tel.: Het bestuur van de Maatschappij „Gaasterland” had aan de huurders der boer derijen, wier pachttijd afloopt de keus gelaten of de boerderij te koppen, of in te schrijven op een publieke verpachting dier boerderijen. De huurders hebben nu ondanks de hooge prijzen van landerijen -de boerderijen gekocht. De bezittingen dezer maatschappij zijn in de laatste jaren enorm in prijs gestegen door aanmaak van bosschen tot wei- en bouwland. Was vroeger geen plekje grond te koop, en behoorde alles tot de boerderijen, dat is thans geheel veranderd, doordat kneuterboeren en arbeiders in de gelegenheid gesteld worden grond te’ koopen. Door de werking der maatschappij is het kleine grondbezit, dat men voor dien tijd niet kende, enorm toegenomen en heeft nu welvaart onder de bevolking gebracht. Dat al het natuurschoon uit onze gemeente verdwenen is, is bezijden de waarheid; bij Rijs vindt men nog uitgestrekte bosschen als weleer. Dezen zomer heeft die omgeving dan ook zeer veel bezoek van vreemdelingen gehad. Zij staat op bet program van elke tournée door Friesland. moest worden tot de vloed opkwam. Intus- schen begon het donker te worden en nog steeds was de boot niet vlot. Eindelijk ge raakte het vaartuig los en om elf uur kwam men te Harlingen... pardon weer te Ter schelling aan. Ouders en familieleden in groote ongerust heid, totdat er den volgenden morgen een telegram meldde, dat allen behouden op Terschelling waren geland. Wel een leuk pleziertochtje zoo! N. H. Ct. Speenhoff bij den Prins. Onze dichter-zanger Speenhoff heeft de vorige week de eer gehad Prins Hendrik eenige zijner liedjes te mogen voorzingen. Z. K. H. had den wensch te kennen ge geven eens onder het audidorium van Speen hoff te zijn, teneinde zich een oordeel over diens kunnen en vormen. En zoo zocht in het Hotel ’s-Gravenhage te in een der zalen een kunstavondje had belegd, waarop een aantal heeren uit de omgeving van Z. K. H. waren uitgenoodigd. Na door den adjudant luit. jhr. Backer aan Z. K. H. te zijn voorgesteld, heeft Speen hoff den Prins verschillende van zijn liedjes voorgezongen, o.a. „Troelstra op het Loo” en een nieuwen, door hem gecreëerden Padvinders- marsch. De Prins, die zich tusschen de liedjes op vriendelijke wijze met Speenhoff onderhield, betoonde zich over het gehoorde zeer voldaan en gaf Speenhoff toestemming den Padvindersmarsch, welke binnenkort in druk verschijnt, aan Z. K. H. op te dragen. Onder de aanwezigen was ook de Duitsche gezant, baron Von Kuhlmann, die Speenhoff complimenteerde over een door dezen aan de Kólnische Zeitung afgestaan liedje, waarin hij een philippics houdt tegen zijn landgenooten, die door bun afgeven op de Duitschers op z.i. verkeerde wijze uiting geven aan hun pro-geallieerde sympathieën in den wereldoorlog. Een der medewerkers van Het Vad. ver nam het bovenstaande van den dichter-zanger. Overreden. Zondagmiddag reed iemand uit Almelo met zijn auto op den weg van Almelo naar Delden, en heeft onder de gemeente Ambt-Delden den 61-jarigen postbode uit Delden, die daar op de fiets reed, aangereden. Dr. Maas, uit Hengelo, die toevallig passeerde, kon slechts den dood constateeren. Alg. H. Hindeloopen. Zondag 10 Sept, geraakte de koemelker G. H. met paard en wagen op hol, verbrijzelde in zijn vaart een hek, waarbij de wagen met al wat er op was in de berm- sloot terecht kwam. Hedenmorgen overkwam de landbouwer P. S. een dergelijk ongeval met het treurig en nood lottig gevolg dat de vrouw van genoemde S. van de wagen viel, overreden werd en terstond een lijk was, terwijl 8. zich zelf ernstig aan de arm bezeerde. Opmerkelijk is het, dat de vorige bewoner dier zathe de heer A. K. op dezelfde noodlottige wijze het leven verloor. O. N. Harlingen. Tusschen de schippers aange sloten bij den Algemeenen binnenschippers- bond en debevrachtingskantoren alhier, heerscht heden een geschil over de binnenvrachten. Met 15 September heeft de Bond eene verhooging van 30 pCt. voorgesteld, welk voorstel nog niet door de kantoren is aanvaard. Dienten gevolge hebben de schippers heden geweigerd langs zij der booten te halen en wordt de lossing van de in de haven liggende s.s. „Tem” van Londen en s.s. „Minister Tak” van Huil opgebouden. Nader meldt men ons: Het geschil over de vrachttarieven tusschen den Algem. Schip- persbond en de makelaarskantoren alhier, is hedenmiddag bijgelegd, doordat de bevrachters noodgedrongen in de verhoogde vracht van 30 pCt. hebben moeten toestemmen. 0. N. Oldenzaal overstappen. De correspondent van het Alg. H. te Oldenzaal schrijft Geen dag nagenoeg gaat er voorbij, of de douane aan het station alhier heeft allerlei eetwaren of andere artikelen, waarvan de uitvoer verboden is, van passagiers naar Duitschland in beslag te nemen. Ondanks de vele inbeslagnemingen blijven dergelijke reizigers onverbeterlijke smokkelaars. Op de geheimzinnigste en vaak meest zonderlinge wijze is de smokkelwaar in de coupe’s of W. C.’s verborgen. Bij voorkeur worden voor dit doel de rijtuigen le en 2e klasse ge ëxploiteerd. Geldt het een nog al belangrijke partij, dan is de eigenaar in den reggl niet onder de passagiers te ontdekken. Om nu aan deze smokkelarij voor goed een einde te maken en tevens om de langdurige, tijdroovende controle te beperken, moeten alle passagiers, te Oldenzaal uit ons land aan komende en bestemd voor Duitschland, in een aldaar gereedstaanden trein der H. IJ. S. M. overstappen. Op deze wijze wordt de controle heel wat vergemakkelijkt. Storing electriciteitsbedrijf. Het grootste gedeelte van de gemeente Aaleiheer was Maandagavond in het donker gehuld. Het electrisch licht wordt aldaar be trokken van de gemeente Leiden. Te Nieuwe- Wetering, gemeente Haarlemmermeer, was de kabel gebroken. Vooral de winkeliers onder vonden van het ongeval veel last. Alg. H. Vreemd. Een landbouwer uit de Fr. Wilp kwam te De Wilp met de boodschap, of men eens even wilde komen kijken, naar een vreemd voorwerp, dat daar in ’t land was neergekomen. Hij vertrouwde het zaakje niet; ’t kon best een bom zijn. Veiligheidshalve had hij z’n koeien maar vastgebouden. Men ging kijken en vond een gummiballon met een middellijn van ongeveer dried.M., waaraan bevestigd was een electrische lantaarn. Witmarsum, 18 Sept. Greid- en bouw- boerderijen worden dit jaar 30 a 40 procent duurder verhuurd dan voor een 5-tal jaren. Een boerderij van gemengd bedrijf alhier voor 3 jaar hoog in prijs verkocht, is thans geveild en reeds 4000 a 5000 gulden hooger ingezet dan ze bij den vorigen verkoop opbracht. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 19 Sept. Zondagavond hebben alhier een drietal jongelingen ergerlijke bal dadigheden gepleegd. In den laten avond hebben ze fabriek Doodelijk ongeval. Gisteravond bad aan het station te Hoorn het volgende ongeluk plaats Toen de werkman Ten Winkel de lichten langs de lijn ging dooven, geraakte hij onder een goederenwagen. Beide beenen werden hem afgereden. Heden morgen is hij overleden. Alg. B. Een zeilbootje vertrok eergisteren van Harlingen naar Terschelling tot het houden van een zeiltochje. Zonder ongeval bereikte men het eiland en aanvaardde om 3 uur de terugtocht. Door onbekendheid met het vaar water geraakte echter de boot vast bij de Westmeep op de Bobbenplaat, waar gewacht bij de Coöperatieve Stoomzuivel- De Goede Verwachting” een elec trische booglamp stuk geslagen en anderen beschadigd. Tevens hebben ze pl.m. 400 liter melk doen verloren gaan door het open zetten van een kraan van de bak waarin de melk geborgen was. Verder hebben ze in de woning van M. v. d. A., in de nabijheid der fabriek wonende, ruiten stuk geslagen. Ook hebben ze een bank in de Muziektent omvergegooid, zoodat het drietal zich c|ien avond zeer slecht heeft aangesteld. De politie met het geval in kennis gesteld heeft spoedig de daders, die zeker later lang over hun wandaden zullen nadenken, gesnapt en tot bekentenis gebracht. Toen men Maandagavond om 8 uur in de cel van den milicien Moot in de Haarlemsche infanteriekazerne kwam, bleek dat hij door een raampje ontsnapt was. Moot was te Haarlem gevangen gezet, verdacht van de inbraak te Eindhoven, waarbij f 6500 ont vreemd is. Alg. H. ’s-GRAVENHAGE, 19 Sept. De ver- eenigde zitting der Staten-Generaal is door H. M. de Koningin geopend met de navolgende Troonrede: Mijne Heeren! Ten derden male sedert de rampzalige oorlog uitbrak, die Europa verscheurt, ben ik in Uw midden, vervuld door de zorg voor de hoogste belangen van ons vaderland. Dat voor mijn volk tot dusver de vrede behouden kon blijven, stemt mij tot dankbaarheid. Gelukkig bleven onze betrekkingen met alle mogendheden van vriendschappelijken aard. Ik zal ook in het vervolg de plichten na komen die eene neutrale Natie door het volkenrecht zijn opgelegd, maar ik ben vast besloten onze onafhankelijkheid te verdedigen en naar vermogen, tegenover wien het ook zij, onze rechten te handhaven. Bij de vervulling van die taak steun ik, behalve op ons goed recht en de eensgezind heid der natie, op onze zee- en landmacht, die op alleszins lofwaardige wijze den haar opgelegden last blijven dragen. De aflossing van onder de wapenen staande dienstplichtigen door nieuw opgeleide manschappen en daaraan gepaarde belangrijke uitbreiding onzer levende strijdkrachten, worden geregeld voortgezet. De voorraden wapenen, munitie en ander materiaal worden, ondanks te overwinnen moeilijkheden, voortdurend vermeerderd. De mogelijkheid om, met handhaving onzer weerbaarheid, Het economische leven van ons land on dervindt meer en meer den invloed van de omstandigheden, welke door den oorlog zijn in het leven geroepen. De toestand van land en tuinbouw is over het geheel nog niet ongunstig. Toch worden de moeilijkheden, bij de uitoefening van deze juist in de tegen woordige omstandigheden voor de volkshuis houding zoo belangrijke bedrijven ondervonden, steeds grooter ën is bij enkele onderdeelen reeds een toenemende invloed op productie merkbaar. Op het gebied van handel en nijverheid trachten zoowel de regeering als de belang hebbenden de nadeelige gevolgen te beperken van de moeilijkheden, die maatregelen, in het buitenland geuomen in verbancf met den oorlogstoestand, voor onze aan voeren uit den vreemde en voor onzen uitvoerhandel mede brengen. In toenemende mate was de re geering genoodzaakt maatregelen te nemen in het belang van de volksvoeding. In ver band daarmede was beperking van den uitvoer en ingrijpen in bet binnenlandsch economisch leven noodzakelijk. Het scheepvaartverkeer in de Nederlandsche havens bleef gering. De groote vrachtvaart leverde bij voortduring gunstige uitkomsten op, terwijl ook de toestand der kleine vaart eenige verbetering vertoonde. Ook de zeevisscherij gaf gunstige resultaten, doch ondervond in den laatsten tijd ernstige moeilijkheden, naar welker oplossing wordt gestreefd. De andere takken van visscherij gaven, met enkele uitzonderingen, ook betere uitkomsten. De maatregelen tot handhaving van de neutraliteit en tot tempering van de nadeelige gevolgen van de crisis voor de economisch zwakkeren blijven bij voortduring zeer hooge eischen aan de schatkist stellen. Voorshands zal kunnen worden afgewacht in hoeverre de opbrengst der bereids tot stand gekomen buitengewone belastingen in de daar door ontstane behoeften voorziet. Een wetsontwerp tot nadere regeling en versterking der inkomsten van het leeningsfonds 1914 zal U worden aangeboden. De voorstellen tot versterking der middelen, teneinde, afgezien van de uit gaven in verband met den buitengewonen toestand, bet financieele evenwicht te her stellen, zullen Uwe aandacht blijven vragen, evenals -die tot verruiming van het belasting gebied der gemeenten en tot heffing van op centen ten behoeve der gemeenten op de belasting der naamlooze vennootschappen. Ook in Nederlandsch Indië wordt veel ongemak ondervonden van de belemmeringen in het overzeesch verkeer als gevolg van den in Europa woedenden oorlog. De uitkomsten

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1