nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 5 No. 77. VerscJUjnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. 1916. Zondag 24 September. y Uit de Raadszaal. - In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Bolsvardsche Courant VOOR 3 maanden. zonder voorafspraak Vergadering op Donderdag 21 September 1916. 50 Cts. Vervolgen» naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van de Wed. J. Lam- baar verleenden onder- voor kennisgeving aan- dat dit rapport met bet oog voor de be- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 10 Cts. per regel. Overigens Het bureau van gesteld ter fine aangewezen de D. Terhenne en ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. en W. den Gymnastiekbond de heer G. H. Sutherland Royaards. van de kaatssport de beer J. M. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27 72 ct. Gebro ken Thee ook per ons. 2. Behandeling rekening 1915 met rapport commissie. Het rapport der commissie adviseert de rekening goed te keuren, maar maakt de aanmerking dat de uitgaven voor herstel der brng te Parrega en die te Nijezijl zoo be langrijk de raming hebben overschreden. Een juistere raming acht de commissie voortaan gewenscht. B. en W. antwoorden op de gemaakte opmerking dat door stijging der houtprijzen de onkosten booger zijn geworden en bij Nijezijl bleek het dubbeldek meer herstelling noodig te hebben dan waarop gerekend was. De over schrijding is niet aan een slordige raming, doch aan de bijzondere omstandigheden te wijten. De heer Keikes, voorzitter der commissie, weet heel goed dat het maar napraten is, wijl gedane zaken geen keer nemen, toch meent de commissie dat het niet opgaat het goed te praten door te wijzen op de hoogere houtprijzen. Die prijzen waren in ’t voorjaar 1915 nog niet zoo hoog, en trouwens als van een brug het onderdek versleten is, moet de architect zulks kunnen zien. Een juistere raming acht de commissie in ’t vervolg noodig. De Voorzitter antwoordt, dat men er rekening mee dient te houden dat de architect meestal afwezig was, en de zaken haastiger moest na gaan dan in gewone tijden. De buitengewone omstandigheden mogen dus wel hierbij in aanmerking genomen worden. De rekening wordt voorloopig vastgesteld met algemeene 9 stemmen (de wethouders buiten stemming). Ontvangsten f 197031.465 Uitgaven - 193134.29 Batig saldo - 3897.17* 3. Voorstel Burg, en Weth. tot het aan gaan van een lijdelijke kasgeldleening Door verschillende extra uitgaven blijkt er behoefte aan kasgeld. Gasfabriek, bestrating, uitbreiding zuivelschool enz., maken noodig dat voorloopig tijdelijk wordt geleend. B. en W. stellen voor deze tijdelijke lee- ning te bepalen op hoogstens f 30.000. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Adres commissie oprichting afdeeling Friesland van de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten tot toetreding met advies van Burg, en Weth. De poging om de Vereeniging kleine steden” op te lossen in de Vereeniging Neder- landsche gemeenten heeft succes gehad. Nu wordt voorgesteld aansluiting bij de afd. Friesland, wat de volle sympathie van B. en W. heeft. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Wijziging gemeentebegroting 1916. Verschillende sommen van den loopenden dienst dienen nog als ontvangsten en uit gaven in de begrooting opgenomen te worden. Het saldo der rekening 1915, verleende voor schotten, demping Hollandiabuurt, uitbreiding zuivelschool, vernieuwing bestrating, de ver koop van het huis bij de gasfabriek en meer dergelijke posten worden in de gemeente- begrooting opgenomen door deze voorgestelde wijziging. De heer Keikes vraagt inlichtingen waarom voor de verstrating f 5000 wordt genomen, terwijl in de vorige vergadering de raming f 4000 was. De Voorzitter licht toe, dat toen plan was 192.00Ö quenastkeien te verkoopen, maar volgens verlangen van den raad is dit getal verminderd en wordt nu op 160.000 stuks gerekend. -Het voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 6. Adres schippers baggeren Hartwerder- vaart met advies Burg, en Weth. B. en W. adviseeren afwijzend op dit adres te beschikken, wijl uitdieping der Hartwerder- vaart voor deze gemeente hoegenaamd van geen belang is. Wanneer de eigenaren der terp voor hun rekening het zouden willen uitvoeren, zou een verzoek daartoe in over weging genomen kunnen worden. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 7. Adres J. Huizinga om eervol ontslag als gaarder der bruggelden met advies Burg, en Weth. Huizinga vraagt ontslag uit zijn betrekking met 1 October a.s. B. en W. stellen voor Als lid Kingma. Als commissieleden uit de raadsleden werden benoemd de heeren Eisma en Eerdmans. En als negende lid (schoolarts of school opziener) de heer A. Banning. En met dezen berg ingekomen stukken zijn we nu gekomen tot de PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding gemeentebegroting 1917; aanwijzing begrotingscommissie. De gemeentebegrooting is met inbegrip der begrootingen gasfabriek en gemeentereiniging, alsmede de begrootingen van het Alg. Armen huis, den weg BolswardHarlingen, de Bank van leening en de Stadswerkinrichting. Deze worden in handen eener commissie van onderzoek, waartoe werden heeren S. J. Oosterbaan, P. van der Wal, terwijl de Wordt gesteld in handen van B. ter afdoening. ól. Circulaire inzake bestrijding van drank misbruik. Deze wordt gesteld in handen der straf- verordenings-commissie om advies. cl. Mededeeling van B. en W. dat aan de school van den heer v. d. Baan een wijzi ging van het leerplan is opgemaakt, in ver band met art. 8 van het Kon. Besluit van 24 Juni 1916. De lesuren voor enkele vakken zijn iets gewijzigd, wat door den districts schoolopziener is goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. rfl. Het rapport der commissie uit den Raad inzake de lichamelijke opvoeding. Die commissie acht het in het algemeen belang dat die zaak ook in onze gemeente bevorderd wordt. Uit de inlichtingen van den heer Graafland, inspecteur, ontvangen, blijkt dat het noodig is, dat er een permanente commissie wordt benoemd, bestaande uit 2 leden van den bond voor lichamelijke opvoeding, 2 leden uit de onderwijzers (openbaar en bijzonder), 1 lid van den gymnastiekbond, 1 lid van de kaatssport, 2 leden uit den Raad, en de schoolarts of de arrondissementsschoolopziener. Voor leden in de eerste vier categoriën heeft de commissie dan ook een aanbeveling op gemaakt, want er is spoed bij de zaak, als 1 Oct. hier een spelleiderscursus op rijks kosten zal aanvangen. De •Voorzitter deelt mee gisteren pas is ingekomen, maar op 1 Oct. vraagt hij urgentie handeling. De urgentie wordt toegestaan. De heer Eerdmans lid der Raadscommissie deelt mee, dat de commissie al vroeger een bespreking met den heer Graafland heeft gehad, doch gisteren, ter gelegenheid van de onderwijzersvergadering opnieuw. Volgens de ministerieele beschikking zijn aan den cursus voor spelleiders geen kosten voor de gemeente verbonden. Daar gisteren 22 heeren en 24 dames op de onderwijzersvergadering zich aangegeven hebben voor den cursus, zou het jammer zijn, als dat geen voortgang kon hebben. Maar er moet een permanente com missie zijn om de rijkssubsidie aan te vragen, en er is haast mee, want 1 Oct. wenscht men te beginnen. De Voorzitter vraagt of de gemeente niet moet zorgen voor een lokaal, waarop de heer Eerdmans antwoordt, dat waar hier een terrein en een lokaal zijn, dat des Woensdags- en Zaterdagsmiddags wel beschikbaar zal zijn, heeft dat geen bezwaar. De beer Lunter vraagt, of wanneer er later spelleiders en -leidsters zijn, deze dan geen belooning moeten hebben Hierop antwoordt de heer Eerdmans, dat de cursus eerst een jaar duurt en dan wordt van ’t Rijk wel zooveel vergoed dat de onderwijzers daaruit beloond kunnen worden. De Voorzitter meent, dat men ’t beste doet de commissie eerst voor een jaar te benoemen, dan kan die een reglement maken en de regeling der aftreding zelf bepalen. Dit wordt zonder hoofdel. stemming goed gevonden en bij stemming worden nu als leden van den Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding benoemd de heeren H. Beekhuis en G. H. van der Werf. Als onderwijzers de heeren Van der Baan en Wijtzes. Als lid van In twee maanden hebben we geen „Raad” gehad, het was dus wel te verwachten dat er een tamelijk groote collectie ingekomen stukken was. De hoeveelheid heeft evenwel onze ver wachting nog verre overtroffen. Om door dien stroom te komen, zullen we ze slechts heel beknopt aangeven, en maar direct beginnen. Elf leden waren present, de heeren Ooster baan en Vis waren afwezig met kennisgeving. Ingekomen stukken: a. Missive Commissie weg Bolsward Harlingen, inzake de goedgekeurde rekening over 1915. b. Dankbetuiging van J. Veltman, dood graver, voor de bem verleende toelage huis huur ad f 40. c. Circulaire van Collatoren van het Houckema-leen kennis gevende dat tot de begeving van een studiebeurs weer zal worden overgegaan. d. Dankbetuiging mertsma voor den aan stand. e. Resolutie Ged. Staten goedkeurende ’t besluit omtrent woningtoelage aan den heer N. v. d. Baan en de jaarwedden-verordening onderwijzers. f. Kennisgeving dat tot onbezoldigd rijks- veldwachter is benoemd W. Schuurmans, park wachter. g. Dankbetuiging van de onderwijzers en onderwijzeressen voor de verbetering hunner jaarwedden. h. Missive Ged. Staten, goedkeurende 's Raads besluit tot het doen van een recht- streeksche betaling uit het fonds voor onvoor ziene uitgaven. i. Dankbetuiging van P. Brandenburg, voor de aan hem verleende gratificatie. j. Resolutie Ged. Staten, begeleidende Kon. goedkeuring der verordening inzake de begrafenisrechten. Een en ander werd genomen. k. Adres van Jac. van der Weide, ver zoekende het Langeland onderhands weder te mogen in huren, tegen f 10 meer per pondemaat, dan hij thans geeft. l. Adres van bewoners aan de’Stoomboot- kade, verzoekende dat de grond voor hun huizen bestraat zal worden. m. Adres van Mej. Callenfels, verzoekende verhooging van belooning voor handwerks- onderwijs aan de school voor m.u.l.o., daar zij evenveel lesuren heeft als de onderwijzers aan de teekenschool en die nu op f 125 zijn gesteld, terwijl zij op f 100 bleef. m. Adres van J. A. v. d. Weij te Exmorra, verzoekende het land bij Exmorrazijl te mogen koopen naar f 600 per pondemaat. o. Adres van A. Nizet, W. Hart, C. Welte, P. de Bruin en Sipkema, verzoekende onder hands voor twee jaren te mogen pachten een staanplaats op de kermis, respectievelijk voor een stoomcaroussel, een schouwburgtent, een kinomatograaf, een wafelkraam en een draai molen voor dezelfde pachtsom als dit jaar, wijl zij, doordat de twee voorgaande jaren geen kermis bier werd gehouden, schade p. Adres van bewoners van Kampen en Broerestraat, verzoekende demping van het vaarwater bij hunne woningen, daar dit water door ondragelijken stank, hinderlijk is en schadelijk voor de gezondheid. q. Adres van bewoners buiten de Harlin- gerstraat, verzoekende dat bij de Marnezijl een lantaarn worde geplaatst, wijl het daar thans bij avond en nacht gevaarlijk is. r. Adres van de Schippersvereeniging Sneek, er op wijzende dat Wijmbritseradeel bereid is geen tol te heffen van de brug het Wolsumer- ketting, als Bolsward de Nijezijl ook vrij laat. Zij verzoeken daarom geen tol meer te heffen bij die brug, doch ingeval hiertegen bezwaar bestaat, dan toch te bepalen de schepen, die onder de brug door kunnen, waarvoor dus niet gedraaid behoeft te worden, vrij te stellen. Al deze adressen in banden van B. en W. om advies. s. Adres van het Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren, verzoekende herziening van de jaarwedden der ambtenaren in dienst der gemeente, wijl de verleende toeslag niet voldoende is om in deze tijdsomstandigheden behoorlijk hun positie op te houden, daar voor den oorlog reeds voor'velen hunner verbetering noodig geacht mocht worden. t. Adres van de afd. ^Friesland” van genoemde vereeniging, verzoekende dat de jaarwedden der Secretarie-ambtenaren naar een bepaald systeem zullen worden verhoogd. u. Adres van Ambtenaren, uitmakende den tecbnischen dienst in Friesland, verzoekende verbetering van de positie van den gemeente- architect. v. Adres van het Bestuur der Openbare Leeszaal te Sneek, verzoekende een subsidie van deze gemeente, wijl hier een correspon dentschap is gevestigd, waardoor op heel goedkoope wijze van die inrichting gebruik kan worden gemaakt. De subsidie wordt verzocht over ’t volgend jaar tot een bedrag, gelijkstaande met de contributie der leden van ’t correspondentschap alhier. w. Adres van ’t Bestuur van het Corres pondentschap alhier, betuigende adhesie aan vorenstaand adres, en tevens inlichting gevende omtrent die inrichting. x. Adres van de Drankbestrijdervereeni- gingen alhier, verzoekende ook voor de vol gende vijf jaren een subsidie van f 75 te mogen ontvangen uit de gemeentekas. Deze adressen worden ook om advies in handen van B. en W. gesteld, maar tevens wordt bepaald, dat ze met de gemeentebegrpo- ting in behandeling zullen komen. ij. Adres van het Bestuur van den Nederl. Politiebond afd. ^Friesland”, berichtende dat vroeger een ernstig onderzoek is ingesteld naar de positie der politieagenten. Het rapport is reeds voor 10 jaren uitgebracht, en hoewel veel is veranderd en ook wel verbeterd, toch is nog lang niet voldaan aan de wenschen in dat rapport neergelegd, terwijl inmiddels de levensstandaard aanmerkelijk is gestegen. Verzocht wordt nu om het loon der gemeente veldwachters te bepalen: aan vang f 700. met vier verhoogingen van f 50.voor den chef veldwachter f 975.tot f 1000.en voor den Inspecteur van f 1500.tot f 1800.—. De Voorzitter deelt naar aanleiding van dit adres mee dat hij plan heeft het reorga nisatieplan inzake de politie dezer dagen ter tafel te brengen, en in de eerstvolgende vergadering in behandeling te stellen. Door het bedanken van eenige agenten 2e klas wordt de toestand thans onhoudbaar, en is het noodzaak dat de reorganisatie, die nog steeds werd uifgesteld, ter hand genomen wordt. De bedoeling is dat daarmee tegelijk dit adres wordt behandeld. z. Adres van de Wed. van der Zee, ver zoekende verhooging van jaarwedde voor bet schoonhouden der burgerschool, waarvoor zij f 120.per jaar ontvangt. Door het duurder worden der materialen acht zij die belooning, die vroeger al niet hoog was, nu onvoldoende. B. en W. stellen voor aan adressante f 15 toe te kennen wegens het duurder zijn der gereedschappen. Aan v. d. Schaaf is dat ook voor de andere school verleend. Zonder hoofdelijke stemming alzoo besloten. al. Adres van E. Bakker, berichtende dat hij gaarne in aanmerking wil komen voor het uitvoeren van bestratingen en vervloeringen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1