Officiëele Advertentiën. Broodvoorziening. Broodvoorziening. LANDSTORM. TEEKENONDERWIJS. Stadsnieuws. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Sept. HERVORMDE KERK. Burgerlijke Stand. Opgaaf Varkens. - GER. KERK (Nieuwe Hofstraat.) HERHALINGSONDERWIJS. Ingekomen personen over Aug.1916. Vertrokken personen over Aug. 1916. Atletiekwedstrijden te Bolsward. Voor de Rechtbank. Exmorra (Wons.), bij Nijland (Wijmbr.), Leeuwarden, Lelie- Eriens (Idaarderad.) bij ge- e. een van Schel metselaar bet Meer opgevat een c. d. a. b. van Langweer. ’s-Gravenhage. De Burgemeester van Bolsward, M. OBERMAN. De BURGEMEESTER van Bolsward, brengt ter algemeene kennis, dat allen, die gedurende September in het bezit zijn geweest van een broodkaart, deze moeten inleveren ter gemeente secretarie op Zaterdag den 30 September e.k. tusschen 9 en 3 uur, alwaar tevens, desverlangd, eene nieuwe kaart kan worden in ontvangst genomen. Bolsward, den 22 September 1916. De Burgemeester van Bolsward, M. OBERMAN. naar Tjerkwerd (Wons.), bij ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. KOSSEN. ’s Voormiddags 91/2 uur: Ds. J. op 't HOLT. ’s Avonds uur: DEZELFDE. BROEREKERK. uur van Haskerhorne. wijziging van de en invordering ’s Voormiddags 9ll2 Ds. v. d. BRUG ’s Avonds 5t/2 uur: DEZELFDE. den ondergang van de ^Tuöantia” van bespreking tusschen de en Duitsche regeering uit- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, maken bekend, dat de aan gifte van leerlingen voor de Stadsteekenschool, en voor de Herhalingsschool, moet plaats hebben vóór of op Dinsdag 26 Sept. 1916 bij het Hoofd, den heer H. GROE- NIER Wzn. Aan de herhalingsschool wordt ook aan meisjes mede onderwijs gegeven in de nuttige handwerken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, D. BEIJER. De BURGEMEESTER van Bolsward, maakt bekend, dat zij, die gedurende de maand October voor het eerst of bij een anderen bakker dan over September goedkoop tarwebrood wenschen te betrekken, hunne aan vragen om broodkaarten ter gemeente-secretarie moeten inleveren voor den 26 September a.s. 'Later ingekomen aanvragen worden ter zijde gelegd. Aan hen, wier maatschappelijke gesteldheid doet vermoeden, dat zij den gewonen brood prijs kunnen betalen, worden geen kaarten verstrekt. Bolsward, den 22 September 1916. De Burgemeester van Bolsward, M. OBERMAN. f 60.000 te achten maar dan van het naar Achlum (Fran.), bij BOLSWARD, van 21 tot en met 23 Sept. Ondertrouwd: Pieter Visser en Tjitske van der Velde, weduwe van Hein Visser. De BURGEMEESTER van Bolsward, vestigt hierbij de aandacht op de volgende .door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gedane bekendmaking; De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat in gevolge artikel 5 van de Distributiewet 1916 door een ieder, die anders dan voor gebruik door hem zelf of zijn gezin varkens bezit, aan den Burgemeester van de gemeente, waar deD de varkens zich bevinden, heeft op te geven het aantal van de op 30 September a.s. bij hem in bezit zijnde varkens, gespecificeerd als volgt biggen, beneden zes weken fokvarkens (hieronder moeten alleen gerekend wor den gedekte zeugen, zeugen met biggen deze laatste echter onder de biggen te tellen afgezoogde zeugen, voor zoover men er mede wenscht door te fokken, en fokberen); loopvarkens; mestvarkens, beneden 50 K.G. taxeerd slachtgewicht; mestvarkens, boven 50 K.G. getaxeerd slachtgewicht; Onder verwijzing naar artikel 5 der Distri butiewet 1916 wordt de bijzondere aandacht er op gevestigd, dat ingevolge artikel 10 van genoemde wet het niet-doen van opgave of het onjuist opgeven strafbaar is met moge lijkheid van verbeurdverklaring der goederen. ’s-Gravenhage, 19 September 1916. De door den Minister bedoelde opgaven moeten dus dadelijk na 30 September a.s. ter Secretarie worden ingeleverd. Bolsward, den 22 September 1916." De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. De BURGEMEESTER van Bolsward brengt hierbij ter kennis van ARNOLDUS HIJLKEMA, geboren den 13 Augustus 1889 te Gaasterland, dat hij op 1 September j.l. onder volgnummer 8 in het register model 1 a. h. voor de jaarklasse 1909 van den landstorm is ingeschreven. Ter secretarie kan bij een persoonlijke kennisgeving bekomen, waarin zijne ver plichtingen ten aanzien van den landstorm zijn vermeld. Goedkoope salade. Op de Venlosche groentenveiling werd de laatste dagen de kropsla verkocht voor een cent per mand van honderd kroppen. De zwaarste kroppen haalden een prijs van 5 cent per honderd. Salade voor het buitenland daarentegen werd met omstreeks drie gulden per honderd stuks betaald. Alg. H. Over de grens gekomen. Donderdagmiddag is in het Duitsche grens plaatsje Burlo, op een kwartier afstand van de gemeente Winterswijk, een ontvluchte Fransche krijgsgevangene door de Duitsche militairen doodgeschoten. Twee andere Fran- schen en twee Russen werden gearresteerd, terwijl een derde Rus nog kans zag te ont snappen. Te Aalten zijn twee jeugdige Duitsche deserteurs aangekomen, die pas afgericht waren en nu naar het front moesten vertrekken. Alg. H. naar Amsterdam, KamstraSjieuwke, brkn. vau Tjerkwerd (Wons.) Terpstra Dieuwke, ass. apothekeres van Harlingen. van der Hendrik (en gezin), werkman Recklinghausen (D.) Boer de Cornelis (en gezin), Recklinghausen (D.) Elzinga Sijbren (en gezin), magazijnknecht Recklinghausen (D.) Würkuni. Naar ons van bevoegde zijde wordt verzekerd, berust het bericht omtrent goedkoope cokes op verkeerde inlichtingen en zal van Regeeringswege dezen winter geen cokes beschikbaar worden gesteld en blijft de prijs f 1.aan de fabriek gehandhaafd. Alleen bestaat er eenige kans, dat wanneer de werklieden-organisatie's zich met een adres tot den gemeenteraad richten, deze eenige reductie, doch dan alleen voor minvermogenden, toestaat. De Banier. De „Tubantia”-zaak. Naar het Wolff-bureau verneemt, heeft de quaestie van een onderwerp Nederlandscbe gemaakt. De Duitsche regeering verklaarde zich uit overwegingen van goede nabuurschap ten opzichte van Nederland bereid, de quaestie na den oorlog voor een internationale commissie van onderzoek te brengen. Alg. H. Petrus van' Put van Apeldoorn, weduwnaar van Antonia Bronkhorst en Agatha Houben, weduwe van Catbarinus Ferwerda. Overleden: Warner Harkema 22 jr. (ongehuwd). Een bekeerde. Een landstormplichtige,. te Assen in garni zoen, die langen tyd geweigerd heeft zijn uniform aan te trekken, is tot een ander inzicht gekomen. Gisteren is hij, in uniform gekleed, naar den krijgsraad overgebracht, om, na het ondergaan van de hem op te leggen straffen, zijn plichten als soldaat te vervullen. Alg. H. Een pleizier duikboot. Verscheidene hotel bezitters om van Genève hebben het plan duikboot te laten bouwen, die tien meter lang is en tien knoopen loopt. Het vaartuig zou ongeveer een kwartier onder water kun nen varen. De bedoeling is, den hotelgasten eens een verzetje te bezorgen. De Münchener Post, die dit bericht uit Zwitsersche bladen overneemt, vraagt zich af, of de verschillende douanebesturen aan de grens deze onderwatertochtjes zullen toestaan. De ffOnder de Streep”-schrijver van het Alg. El. schrijft: In de groene entrelgppe. De Sumday Times deelt eenige bijzonderheden mede om trent de censuur op brieven, die van en naar het Westelijk front worden gezonden. Alle brieven, zoowel die van officieren als van minderen gaan door de handen van censor. Wanneer echter een krijgsman zijn hart eens wil uitstorten en iets schrijven, dat zijn kapitein niet mag lezen, dan moet hij den brief in een bijzonder soort groene enveloppe -doen. Al deze enveloppen worden in een afzon derlijken zak gedaan, en slechts geopend door den censor aan het hoofdkwartier. Er mag hiervan echter slechts in bijzondere ge vallen gebruik gemaakt worden en de brief schrijvers moeten verklaren, dat er niets anders in staat dan zaken van persoonlijken aard en familie aangelegenheden. Het schijnt sommigen echter moeilijk te vallen te begrijpen wat daarmede bedoeld jvordt. Ik ontmoette tenminste onlangs een onder-officier, die zich er woedend over be klaagde dat bij zekeren brief, dien hij in een groene enveloppe had gestoken, had terug ontvangen, omdat die een opdracht aan een bookmaker bevatte. Dé meeste brieven van militairen zijn van uiterst practischen aard en zelden zijn zij meer dan een paar regels lang waarin meestal de hoop wordt uitgedrukt dat de oorlog spoedig voorbij moge zijn; gewoonlijk vraagt de schrijver ook, of zijn vrouw geregeld hare toelagen ontvangt en eindigt hij met een kus voor de baby. Zelden komt er een humoristisch glimpje in die brieven voor en in één geval was dat nog zelfs onwillekeurig. Dat was in een brief van een dapperen korporaal, die zijn pusher (militaire uitdrukking voor verloofde) schreef Denk er om, als je me weer sigaretten stuurt, schrijf dan buiten op het pakje: Sokken. Werf van der Douwe Gerrit, van Amersfoort. Zwaga Sophia, dienstbode van Workum. Heidelberg Hermannus A. Th., winkel bediende van Groningen. Andela Auke, rijwielhersteller Meer van der Wijtske van Keur Hendrik, van Amsterdam. Riemersma Sara Catharina, van Leeuwarden. Sluijler Johannes, van Groningen. de Boer Jeltje, dienstbode van Workum. Laan van der Thijs, bakkersknecht van Huizum (Leeuw.) Davids Sijtze Sibo, drukkersknecht van Sneek. Sijbrandij Ttieodorus, brnkn. van Wijrn- britseradeel. Homminga Eling, van Hieslum (Wons.) Bonfrèr Anna Catharina, liefdezuster van Gorinchem. Wit de Jitsche, dienstbode van Haarlem. Molenaar Foppe, straatmaker van Leeuwarden. Donker Debora, van Groningen. Timme Jan, naar Terschelling. Wiersma Duttje (en gezin), naar Leeuwarden, bij Douwe Poelstra. Praamsma Hantzen, naar Ulrum. Graafsma Gerrit, naar Cubaard (Henn.), bij Kramer. Adema Klaas, naar Feenstra. Hauw van der Arjen, Colijnstraat 78. Bootsma Wikje, naar bij R. Scheltinga. Groot de Hendrik, naar straat 108. Berg van der Froukje, naar Westhem (Wijmbr.) bij Wed. Sj. v. d. Berg. Molenaar Henderika, naar Leeuwarden, bij J. J. Troelstra, Voorstreek. Werkman Willemke, naar Hoorn, bij Gas directeur, Wijnstra Pierkje, P. Felkers. Werf van der Haije Jacobus, naar Workum, Café //de Vreeze”. Engelsma Pieter (en gezin), naar Alkmaar, Nieuwpoortslaan 99. Dijkstra Andries, naar Langweer (Don.), bij M. Hom ma. Boer de Tjerk, naar Sneek, bij J. Doevendans, Barbier. Dijkstra Harmen, naar Burgwerd (Wons.), bij Tj. v. d. Meer. Bijlsma Thekla, naar S. Veltman. Boliema Tjiepke, naar Leeuwarden, bij fil. D. Boersma. Bosma Sijtze, naar Roordahuizum (Idaarderad.) Horjus Joukje, naar Zuidlaren. de Ruijter Maria, naar Franeker, St. Teresia- gesticht. Struiksma Gadze (en gezin) naar Leeuwarden, Zaailand 2. Wiersma Sijmen, naar IJlst. Bootsma Taekle, J. Bootsma Werf van der Hubertus Haije, naar Kerkrade, Roldück. Het tiende. Een arme vrouw te Montfoort, reeds gezegend met negen kinderen, heeft vrijwillig van een zwerverspaar een kleintje van drie maanden overgenomen. En ze is wat trotsch op haar tiende! Vad. Naar wij vernemen zullen op Zondagmiddag 1 Oct. athletiekwedstrijden gehouden worden op het Sportterrein. Alle leden van sport- en gymnastiek- vereenigingen uit Friesland kunnen deelnemen. De wedstrijden worden gehouden onder de bepalingen der Ned. Athletiek-Unie. Nadere inlichtingen verstrekt de heer G. H. Sutherland Royaards alhier. In den nacht van 11 op 12 Juni deed de 32-jr. timmerknecht Dirk G. een vreemd soortige wandeling. Hij werd namelijk aan getroffen op het balcon van den heer Timmer en toen deze hem bemerkte en hem naar de reden van zijn bezoek vroeg, bedreigde hij hem met doodsteken. Timmer trok zich terug en bekl. klom weer van het balcon af. Een zoon van den heer Timmer vertelde het geval aan den surveilleerenden agent van politie v. d. Schaaf, die een oogenblik later beklaagde op het bolwerk aantrof en hem wilde arresteeren. Bij die gelegenheid heeft bekl. zich zeer krachtdadig verzet en er waren wel vijf personen voor noodig om hem in het bureau van politie te krijgen. Bekl. was heden niet verschenen. Eisch bij verstek 6 weken gev. JV. v. Friesland. Met algemeene stemmen alzoo besloten. De Eoorzitter deelt mee, dat B. en W. reeds sollicitanten voor de vacante betrekking hebben opgeroepen, omdat zij handhaving van de gaardering der bruggelden in het belang der gemeente achten. In de volgende ver gadering zal men tot een benoeming kunnen overgaan. 8. Verordeningen tot Verordeningen op de heffing van H. O. Om den aanslag van den boofdelijken om slag meer in overeenstemming te hebben met de kohieren van de Rijksinkomstenbelasting, zijn in de verordening eenige wijzigingen ont worpen, waarvan de raadsleden ieder een exemplaar was ter hand gesteld. De Voorzitter deelt mee, dat nog enkele wijzigingen in dat ontwerp zijn voorgesteid. Zoo is het maximum van den aanslag niet f 50.009 maar f 60.000 en wordt de aan slag invorderbaar verklaard in 4 termijnen. Van de heeren Terhenne en Eisma was ingekomen een voorsiel om de bepaling op 'te némen, dat de schatting van het belastbaar inkomen wordt genomen naar het kohier der rijksinkomstenbelasting met verhooging der som van aftrek voor levensonderhoud en kinderen. B. en W. ontraden dit voorstel, wijl het bezwaar heeft in de verordening bepalingen op te nemen die wijzen op de rijksinkomsten, wijl die niet goedgekeurd worden omdat de verordening boofdelijken omslag op zich zelf die bepalingen dient te bevatten. De heeren Eisma en Terhenne lichten hun voorstel nader toe, wijzen op het gemak dat er in zal zijn gelegen om e n juistere raming van het inkomen te nemen. Het voorstel wordt evenwel niet onder steund, en blijft dus huiteu behandeling. De heer Eisma vraagt of bet noodig is het maximum van aanslag in plaats van het te verhoogen tot f 60.000 al direct te gaan tot f 60 000? De Voorzitter antwoordt dat de buiten gewone omstandigheden zooals verhooging der salarissen, ‘de distributiewet en meer verhoogde uitgaven het noodig maken dat de hoofdelijke omslag wordt verhoogd. Het ramen van de verschillende uitgaven heeft B. en W. al tot de conclusie gebracht, dat de hoofdelijke omslag het volgend jaar ongeveer f 52.000 zal moeten bedragen. Daar komt nog bij dat de politie reorganisatie ook nog 2 a 3 duizend gulden verhooging meebrengt, zoodat het zoowat f 55.000 zal worden. Om nu niet direct weer verhooging te moeten voorstellen, meenen B. en W. dat het beter is f 60.000 te bepalen. De heer Boersma merkt op dat het hem frappeerde in het ontwerp dat het maximum van f 40.000 op f 50.000 was gebracht, maar nu is bij nog meer verbaasd, dat het al dadelijk op f 6O4OOO moet. Zoo’n sprong is hem te groot en zal dunkt hem bij Ged. Staten ook geen goedkeuring verwerven. Hij stelt voor niet hooger te gaan dan f 55.000. De Voorzitter merkt hier tegen op dat in alle gemeenten de uitgaven zeer gestegen zijn. In de bladen heeft men kunnen lezen dat er gemeenten zijn waar de hoofdelijke omslag met de helft of met 1/3 verhoogd moet worden. Als de Raad bezwaar heeft om stellen, voor bet toekomend jaar B. en W. f 55.000 wel voldoende, 1 hindert het toch niet, al is de som maximum hooger. De heer Terhenne gevoelt niets voor het bezwaar van den heer Boersma. Er wordt niet hooger gegaan dan noodig is, en ’t is nu eenmaal een abnormale tijd. Het voorstel Boersma vindt geen voldoende ondersteuning, daar alleen de heer v. d. Klei er in meegaat. Na nog eenige discussie over het invorder baar verklaren in 4 termijnen, wat door B. en W. wordt voorgesteld om te voorkomen, dat er dikwijls schaarschte aan kasgeld is, wordt de conceptverordening op de heffing en daarna die op de invordering goedgekeurd met algemeene stemmen. 9. Voorstel Burg, en IVe.th. tot opnieuw aanvragen van goedkeuring der Schoolgeld ver ordening. B. en W. stellen voor de Kon. goedkeuring opnieuw aan te vragen op de thans fun- geerende schoolgeld verordening. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer Eisma wat er waar is van de geruchten als zou de af levering der keien niet gaan als gewenscht is en tevens wenscht hij inlichtingen waarom de waalsteen is aangekocht zonder publieke aanbesteding. De Voorzitter antwoordt dat de aflevering der keien eerst niet zoo is geloopen als wel gewenscht was, maar thans die zaak is geregeld. En wat de waalsteen betreft, er is in de bladen publieke prijsopgaaf gevraagd voor de benoodigde hoeveelheid steen. Uit de opgaven is in vergelijking met de monsters, daaruit een keuze gedaan. Sluiting der vergadering.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2