I I I "F 1 i' HET HONGERBROOD. GEMENGD NIEUWS. c ii. 1 smokkelaars uwe doodeenvoudig herhaald Stoomdruk Firma B. Cuperus Az. Bolsward. ff waar en aan boord, bemachtigd aan de .V. de N.O.T. bericht te hebben meer van stroo uit de hoedenfabricage. Dit is van belang, omdat bijna alle Japansche hoedenstroo over onderhoud met van Heerlen over oorziening in de behoefte aan levens- Drie weken geleoen bestelde de voor deze koöperatie 15.000 Maar niets is nog gekomen, herbaalden ernstigen aandrang. I van allerlei levensmiddelen en - H'oedenstroo. Een firma te Rotterdam meldt R. Ct., van ontvangen, dat zij haar medewerking niet kan verleenen voor den invoer Engeland voor vooral daarom Chineesi he en Engeland aangevoerd wordt. Deze maatregel schijnt het gevolg te zijn van een uitvoerverbod van dit artikel in Postpakketten. Met ingang van 1 Oct. 1916 wordt de bestelling van postpakketten, met uitzondering van expresse-zendingen, des Zondags opge heven. den gemeentelijken geneeskundigen dien«t ingericht. De post had helaas druk werk. Een vijftiental vrouwen en mannen ge raakten bewusteloos. Alle patiënten waren spoedig weer bijgebracht en konden te voet buiten het terrein rust zoeken. Een smokkel-truc. De kommiezen te Gennep ontdekten onder een spoorwagen, die geregeld tusschen Uden en Keulen loopt, tusschen den vloer en de balken aangebrachte kistjes, in dezelfde kleur als de wagen, doch gevuld met vet. De truc is waarschijnlijk al verscheidene malen gelukt. Voortaan zuilen er geen treinen meer de grens overloopen doch zullen de reizigers moeten overstappen in een anderen trein. Arnh. Ct. of, niet eenen Ja en dat zonder dat een onschuldige daardoor in gevaar gebracht wordt. Mag tegen de tegenwoordige zoogster geene verdenking rijzen Slot volgt. Valsche zilverbons. Te Culemborg zijn een paar valsche zilver- bons van f 2.50 door de politie in beslag genomen. Zij waren zeer slecht nagemaakt. V er zakkende huizen te Zaandam. Na de drie huizen, die eenigen tijd geleden wegens bouwvalligheid ten gevolge van ern stige verzakking werden afgebroken en sedert niet weer werden opgebouwd, is men dezer dagen begonnen met de afbraak van het even eens voor enkele jaren nieuw gebouwde café „Het Wapen van Zaandam”, annex-sigaren winkel. Ook dit perceel werd .gebouwd op door aanplemping verkregen grond aan den Dam. Evenals bij de eerder afgebroken gebouwen, vertoonden zich ook hier scheuren in de muren, welke zich langzamerhand vergrootten en op een geleidelijk steeds doorgaande ver zakking wezen. Dat dit voor de eigenaren dezer perceelen een groote schade is, moge blijken uit het feit, dat de kosten van wederopbouw worden begroot op f 20.000, welke schade voor de helft door den aannemer zal worden gedragen. Ook het nieuw gebouwde postkantoor aan dezelfde straat vertoont reeds ernstige sporen van verzakking. Hieraan is het dan ook te wijten dat het hoewel de oplevering reeds heeft plaats gehad nog steeds niet in gebruik is genomen. 0. N. Aan de grenzen. De Duitsche grenswachten in Noord-België laten niemand meer in beide grensrichtingen overgaan, zoo verneemt het Rbld. Alle passen van werknemenden aan deze zijde der grens zijn ingetrokken. De Duitsche soldaten hebben strenge bevelen ontvangen, niemand meer te woord te staan. Op alle vragen volharden zij met een halsstarrig stilzwijgen. Vit Duitsche bladen. De K'ólnische Zeitung schrijft in een artikel, waaraan de N. Ct. een en ander ontleent, dat de Nederlandsche scheepsbouw alleen aan het werk kon bhjven, omdat Duitschland materiaal daarvoor leverde. Vroeger kwam veel van dit materiaal uit Engeland en andere Entente- landen, die thans niet kunnen leveren. Met kolen is het evenzoo. De bloei onzer nijverheid, zoo betoogt de schrijver van dit opstel, was alleen mogelijk, doordat Duitsch- Jand grondstoffen bleef leveren. Het gevolg daarvan zal wel zijn, dat Nederland later veel minder halffabrikaten en geheel gereede arti kelen uit Duitschland betrekt. De oorlogs winsten, die vele fabrikanten maakten, zijn voor een groot deel te danken aan de prompte leverantie van grondstoffen door Duitschland. Men beweert wel voortdurend, dat de uitvoer naar Duitschland oorzaak is der verhoogde prijzen van levensmiddelen in het land zelf geproduceerd, maar men verzwijgt, dat de werkloosheid een ontzettenden om vang zou hebben gekregen, als de invoer uit Duitsch- land was opgehouden. De schrijver bepleit ten slotte de oprichting van een pro-Duitsche Telegraaf. Ernstige toestand, Men seint uit Heerlen aan Het Volk: Het bestuur der arbeiderskcöperatie „Glück Aüf” had dezen morgen een de gemeentelijke autoriteiten de v middelen, burgemeester K.G. bloem, ook niet na I De voorraad van veevoeder is volkomen uitgeput. Blijft toezending van de zijde der regeering achterwege, dan staan wij voor een hongers nood. Spek, vet, rijst, meel, suiker, veevoeder niets, totaal niets is meer voorhanden. De gemeentelijke autoriteiten doen alles, maar krijgen geen gehoor bij het Rijksgraan- en Distributie bureau. De toestand in de mijnstreek wordt ernstig. Uitvoer van katoenen stukgoederen. Bij een van de groote firma’s hier ter stede is officieel bericht gekomen, dat de eerste weken uit Engeland geen vergunningen worden afgegeven voor uitvoer van katoenen stuk goederen naar Denemarken, Holland en Noor wegen. De firma ontving van het Eugelscbe huis, waarmede zij in verbinding staat, het uittreksel van den brief, die door het Engel sche oorlogsdepartement dienaangaande was gezonden. De kopende zaken zullen afgewikkeld wor den, doch het zal verscheidene weken duren, alvorens weder een license te bekomen zal zijn. Hndbl. Ontsnapt. In het Duitsche grensplaatsje Geding, dicht bij Winterswijk, waren drie Russische krijgs gevangenen, die uit hun kamp ontvlucht waren, door de politie aangehouden. Het drietal werd in het cachot opgesloten en den volgenden dag zouden ze naar het kamp teruggevoerd worden. Den heelen nacht zong het drietal zijn hoogste lied, om daardoor onhoorbaar te maken het geluid van de vijl, waarmede zij de tralies van hun cel zochten te verwijderen. Om 3 uur ’s morgens was het werk afgeloopen, het drietal klom uit de opening, terwijl twee schildwachten het ge bouw bewaakten, en den volgenden dag zaten ze goed en wel te Winterswijk. Alg. H. Meetinggevolgen. De groote toeloop van de kiesrechtmeeting- gangers van buiten de stad had Zondag een groote overbevolking der Amsterdamsche hotels tengevolge. Daar het, door den langen tijd, dien de optocht had genomen, laat was ge worden en velen niet hadden gerekend op een nachtverblijf, was er ten slotte voor een groot aantal geen hotel meer te vinden met het gevolg, naar Het Volk meldt, dat vele meeting gangers den nacht onder de kap van het Centraal-Station hebben moeten doorbrengen. Op het IJsclubterrein was een post van Doodgeschoten. Te Tegelen is Woensdag een Duitscher bij een poging tot frauduleuzen uitvoer van een zak rijst door dienstdoende ambtenaren in de knie geschoten en aan verbloeding over leden. De man was gehuwd, 37 jaar en vader van 7 kinderen. Op denzelfden dag werd aan de overzijde van de grens door de Duitsche grenswacht een Duitsche vrouw doodgeschoten. Hbld. Zijne majesteit zou echter vermoedelijk in hevige woede tegen uwe koninklijke hoogheid ontsteken. En al werd hij ook even woedend als wijlen de Pruisische koning Frederik Wilhelm, die zijnen zoon en troonopvolger wilde laten ont hoofden, dan moet ik toch doen, wat plicht en eer mij gebieden. Ontroerd zag Berryer den edelmoedigen prins aan. Ik moet hem helpen 1 dacht hij. Als ik het niet doe, ontstaat er tusschen hem en zijnen koninklijken vader een diepe kloof, die voor de toekomst van Frankrijk nood lottige gevolgen zou kunnen hebben. Luid zeide hij Ik heb nagedacht,koninklijke hoogheid. Er is wel een middel, om mevrouw Sauvé uit de Bastille te bevrijden zonder dat uwe koninklijke hoogheid zich behoeft te compromitteeren of in gevaar te brengen. En welk middel vroeg de dauphin nieuwsgierig. De daad zou moeten worden. Ik begrijp niet recht, wat gij bedoelt. Als eene zelfde manoeuvre met een zelfde pakje voor de tweede maal te Versailles bijvoorbeeld de volgende week uitgevoerd werd, zou men de arme mevrouw Sauvé toch wel voor onschuldig moeten houden. Ja, waarlijk Maar de tegenwoordige zoogster van mijnen zoon is te onnoozel en te onhandig, en mevrouw De Marsan mag ik niet vertrouwen. Hoe zou het tweede pakje ongemerkt in de wieg gestopt kunnen worden? Het moet bepaald den schijn hebben om mij juister uit te drukken, er mag aan getwijfeld worden, dat de daad door bezoeker gepleegd is. en Hoogere exploitatiekosten. De hooge prijzen van de haver zal de exploitatie der boterfabrieken in den Gelder- schen Achterhoek zeer bezwaren, zooals bij de komende aanbestedingen der melkritten duidelijk zal blijken. Reeds tusschentijds hebben de melkrijders der verschillende fa brieken 30 pCt. verhooging gevraagd, hetwelk voor een boterfabriek reeds 3 a 4000 gulden verhooging voor melkrijden alleen tengevolge zal hebben. Arnh. Ct. een 7 tal smokkelaars om en spek over de grens te Ze werden staande gehouden door drietal personen, welke voorgaven hulp- Ze zouden de smokkelarij ze elk f 20 kregen, deze gaarne, weg. Engeland, hetwelk eerst opgeheven zou worden, indien in Holland een uitvoerverbod wordt uitgevaardigd. Daar bet artikel hoedenstroozoo schrijft bedoelde Rotterdamsche firma in normale tijden in het geheel geen exportartikel is, is er voor onze regeering niet’t minste bezwaar, om een uitvoerverbod toe te passen. Indien er geen verandering in den toestand komt, zouden verschillende fabrieken wegens gebrek aan grondstoffen tegen het aanstaande voorjaar moeten worden stopgezet, en het personeel moeten worden ontslagen. Over de grens gekomen. In de buurtschap Woold (gem. Winterswijk) is een Duitsche deserteur aangekomen, die tegelijk zijn geheel huisgezin heeft mee genomen. De man, een 36-jarig landbouwer uit een der Duitsche grensplaatsen, had reeds twee jaar aan het front gestreden, was ook gewond geweest en militaire diensten. werd, maakte hij naar ons land te wanten beeft wonen. Het geval ter Spill. Het Tweede Kamerlid ter Spill, die onlangs op de pui van de woning van den Duitschen koopman Carl Gosch onder dien naam het woord „mof” schreef, is wegens beleediging tegen 12 October voorde Haagsche Rechtbank gedagvaard. Invoer-monopolie in Duitschland. In Duitschland zal op een nader te bepalen tijdstip in werking treden een invoermonopolie voor alle soorten groenten en fruit. In verband met de vele moeilijkheden, ge rezen bij de in werking treding destijds van een dergelijke invoerregeling voor eieren, door dien verscheidene eierenzendingen bij aankomst op grond van het inmiddels in werking treden dier verordening in beslag zijn genomen, heeft de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Düsseldorf er bij den president van het Oor- logsvoeding-bureau op aangedrongen, het tijd stip van in werking treden tijdig bekend te maken of een overgangstijd voor den vrijen invoer van onderweg zijnde zendingen te willen toestaan. v. Fr. Mevrouw Samé werd dus naar de Bastille gebracht. Haar man, die oek gearresteerd zou worden, redde zich door de vlucht. Bij de verhooren geraakte mevrouw Sauvé, ofschoon zij voortdurend hare onschuld bleef volhouder, tegenover den inquisiteur dikwijls met zich zeLe in tegenspraak. In hare vertwijfeling deed zij eene poging om zich te, vergiftigen. Geneeskundige hulp stelde het vergif evenwel door geschikte tegengiften buiten werking. Nu lag zij ziek in hare cel. Op bevel van den koning en van de markiezin De Pom padour werd bepaald, dat de ongelukkige na hare genezing aan de pijnbank zou worden onderworpen, wijl men niet aan hare schuld twijfelde. Men was overtuigd, dat zij het pakje in de wieg van den prins verborgen had, maar in elk geval daarmede belast was door een onbekend persoon. Wie was nu die onbekende persoon? Was het de minister d’Argenson Was het een ander? Daarover kon noch Lodewijk, noch De Pompadour iets zekers te weten komen. Maar wie het ook mocht zijn de zoogster zou er voor boeten. De politie-minister Berryer, een bejaard, zeer waardig heer, zat in zijn bureau bij zijne schrijftafel te werken. Deze voortreffelijke ambtenaar, aan wien Frankrijk eenige verstandige wetten en met name verbeteringen in het politiewezen te danken had, moest zich ook wel voor de markiezin bukken, die hij echter heimelijk verachtte, want hij was een rechtschapen man. De ongelukkige Latude ook een slacht offer van De Pompadour’s toorn, die om harentwege vijf-en-twintig jaren inden kerker moest smachten prijst in zijne gedenk schriften zeer den edelen Berryer, die zich beijverde, hem zijn treurig lot te verzachten, terwijl hij Sartines, den opvolger van Berryer, als een afscbuwelijken politietyran brandmerkt. Een bediende trad bij Berryer binnen met de boodschap, dat er een heer was die hem wenschte te spreken. Wie is hij? Hij wil zijnen naam niet noemen.' Dat moet hij. Ik ontvang geene geheim zinnige onbekenden. Mijnheer, sprak de bediende weifelend, ik geloof, dat deze onbekende een zeer, zeer voornaam heer Ha 1 riep Berryer, terwijl hij haastig opstond, zou het misschien zijne majesteit in persoon zijn? Neen, niet de allerhoogste maar de daarop volgende De dauphin Ik zou er op durven zweren, mijnheer, want ik meen hem te herkennen, ofschoon hij zich vermomd heeft. De politieminister snelde onmiddellijk naar de wachtkamer. Hij zag daar eenen jongen man staan, gehuld in een langen mantel, en leidde hem naar zijn particulier kabinet. Kan ons hier niemand beluisteren vroeg de bezoeker. Neen, koninklijke hoogheid I Hoe, gij herkent mij reeds? Hoe zou ik de hoop van Frankrijk niet herkennen Het is goed, zeide de prins, terwijl hij zijnen mantel afwierp. Hij ging zitten. Berryer bleef in eerbiedige houding voor hem staan. Het schoone, geestige gezicht van den dauphin zag er bleek, zorgelijk en zwaarmoedig uit. Waarmede kan ik uwe koninklijke hoog heid dienen vroeg Berryer. Ik ben heimelijk te Parijs gekomen, om over eene gewichtige zaak met u te spreken. Het betreft de vroegere zoogster van mijnen zoon, de arme mevrouw Sauvé in de Bastille. Gelooft gij, dat de ongelukkige schuldig is? Ik ben er van overtuigd, antwoordde de politiemeester zonder talmen. En wien houdt gij voor haren medeplichtige, voor den lastgever? maar altijd zakte af en de mooie verre na ’s Avonds in de courant de advertentie: „Verloren een paarlen broche, (speldvorm). Te rug te bezorgen tegen goede belooning Hotel Phoenix”. Wat drommel 1 Haastig werd de speld uit de broek getrokken en door de leden van het gezin aandachtig bekeken. D’r maar heen, vond men. En warempel ’t was de broche. De jongen zal later nog wel vaak vertellen, dat hij eenmaal zijn broek met een paarlen broche opgehouden heeft. Hepk. Hieuwsbl. Tegen huuropdrijving Amsterdam, 22 Sept. Naar Het Volk verneemt, heeft de regeering een wetsontwerp gereed ter bestrijding van ongemotiveerde huuropdrijving. Is het blad wel ingelicht, dan heeft de regeering bij haar ontwerp bet stelsel gevolgd van de Deensche wet, n.l. instelling van plaatselijke commissies, die zullen be- oordeelen of een aangekondigde huurverhooging redelijk is of niet. Het ontwerp zal spoedig bij de Tweede Kamer worden ingediend. Smokkelaars beetgenomen. In de buurtschap Voorst gem. Gendringen, kwamen gisteren 5 a 600 pond vet brengen. een commiezen te zijn, toelaten, wanneer ze elk f 20 kregen. De smokkelaars gaven deze gaarne. De z.g. commiezen maakten zich weg. Toen de naar de grens verder wilden gaan vielen ze in handen van werkelijke commiezen, waarbij ze gewaar werden dat ze voor f 60 waren opgelicht. Arnh. Ct. Daarover had ik tot op dit oogenblik niet bet geringste vermoeden. Tot op dit oogenblik En nu meent gij hem te kennen Ik geloof hem te raden. Het is waar gij zijt beroemd om scherpzinnigheid, mijnheer Berryer boog, Ik hoop, dat uwe koninklijke hoogheid de goedheid moge hebben, geheel te vertrouwen op mijne verknochtheid Dat moet ik wel, mijnheer 1 Ik geloof, dat gij, die een rechtschapen man zijt, liever mij wilt dienen, dan de verwenschte markiezin. Daartoe ben ik bereid ook al zou mijne betrekking, mijn leven op het spel staan De ongelukkige Sauvé zal niet het slacht offer van hare trouw en toewijding worden ik wil niet, dat men haar dood martelt. Zou men haar heimelijk uit de Bastille kunnen laten ontsnappen Heeft uwe koninklijke hoogheid invloed op den gouverneur? Neen. Dan is het helaas onmogelijk. De prins zuchtte. Dan staat mij slechts een weg open, sprak hij langzaam na eene kleine pauze. Ik zal naar mijnen vader gaan en hem alles bekennen. Den koning zeggen, dat Ik wil hem de waarheid zeggen, ja 1 Ik ben de schrijver van den anoniemen brief, en op mijn last heeft mevrouw Sauvé het pakje in de wieg van mijnen zoon gelegd. Ik hoopte, daardoor een heilzamen, schokkenden indruk op mijnen vader te maken, maar heb mij helaas bedrogen. Door het onschuldige kind, in de wieg, door zijnen kleinzoon, van wien hij zoo veel houdt, moest de nood en de rechtmatige klacht van het arme volk te zijner kennisse worden gebracht. Ik zou uwe koninklijke hoogheid willen verzoeken, eerst rijpelijk te overleggen Ik moet het doen, want ik wil niet, dat de arme mevrouw Sauvé mijnentwege nog langer lijdt! het front gestreden, verzocht nu om andere Toen hem dit geweigerd van zijn verlof gebruik, om gaan, waar hij vele ver- Alg. H. Joure. Op zeer buitengewone wijze ving schipper D. v. d. Wal Zaterdag j.l. een snoekje van een paar pond. Toen hij n.l. langs de nieuwe vaart door den Hasker veen polder zeilde, sprong de snoek, die stellig verrast en verschrikt was, uit eigen beweging hij door v. d. Wal direct welkom geheeten werd, om later lekker gekookt en gestoofd opgepeuzeld te worden. J ouster Ct. Stavoren, 21 Sept. De veerboot de „R. van Hasselt” is vanaf 16 Sept. j.l. voor ge- ruirnen tijd uit de vaart genomen, en wordt gedurende dien tijd vervangen door de rader boot de „Friesland”. De centrale verwarming, die in de „R. van Hasselt” was aargóracht, zal daaruit worden genomen, en door ejn andere stoom verwarming worden vervangen, terwijl tevens nog andere werkzaamheden aan de boot moeten geschieden. We vernemen, dat de „R. van Hasselt” minstens twee maanden uit de vaart zal zijn”. Heeg 21 Sept. De ongehuwde timmerman Bauke Veenstra alhier, die hedenmorgen omstreeks 6 uur van hier was vertrokken naar zijn werk te Oudega (W.), is nabij den veehouder H. Terpstra, onder Heeg, met zijn fiets in de bermsloot geraakt en jammerlijk verdronken. Hedenmiddag 1 uur werd zijn lijk gevonden en is per boerenwagen bij zijn ouders gebracht. Leeuwarden, 20 Sept. Een dame, gelogeerd in hotel Phoenix, verloor een paarlen broche. Een jongen uit den Boterhoek, die bij de Oldehove speelde, vond het kleinood dat hem wat goed te pas kwam, want zijn broek, een lastig kleedingstuk voor een jongen, nu kou hij die vastspelden met speld, waarvan bij de waarde op niet vermoedde.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 4