Jïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1916. Verscnijnt Donderdags en Zondags. ööste Jaargang. No. 78. I Donderdag 28 September. RAADSO VERZICHT. fa Uit Wonseradeel. 1 BINNENLAND. 1910 f 28.367 1911 - 25 940 1912 - 27.362 1913 29.832 1914 32.771 1915 38.415 1916 39.000 1917 ....- 52.000 INGEZONDEN. Bolswardsche Courant VOOR afzonderlijke i L. Statema, hoofd der o. 1. school te weer ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van politie hebben er dns niet na hnn ontslag ge- I leehelpen tot den bouw van een ruime tribune met bergplaats. 't Bestuur der afdeeling „Bolsward" R. J. VOS, Voorzitter. G. fl. v. d. WERF, Penningmeester. G. H. SUTHERLAND ROYAARDS, Secretaris. blijven. en Vellinga hier toch weer zoo geheel mee A. BANNING. H. BEEKHUIS. J. M. KINGMA. L. KINGMA. J. KONING. H. F. v. d. WERF. Sneek, 26 Sept. Ons D'. B. is eindelijk met den Districtsschoolopziener inzake het formeeren van een voordracht voor hoofd van school no. 3 tot overeenstemming gekomen. Na ’t afkeuren van des schoolopzieners tal in Den Haag, besloten de heeren wegens de hooge kosten maar geen vergelijkend examen te houden. Men heeft nu opnieuw eenige sollicitanten in hun school bezocht en uit dat aantal bezochten is thans ’t volgend 3tal opgemaakt: H. Schurink, onderwijzer aan school 1, alhier; J. v. in een ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 1. no. i 2. J. v. d. Klei, hoofd der o. 1. school te Oosterwolde; 3. Appelscha. Uit deze voordracht doet de Raad in de e. v. zitting een keuze. Harlingen. De zuinigheid bedriegt nog al eens de wijsheid. Iemand hier verzond een brief met twee bankbiljetten van f 25 naar een adres te Haarlem. Maar de brief met inhoud is niet aan het adres gekomen, men vermoedt dat hij gestolen is. O. N. Tot Arm meester van Hennaarderadeel is door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van Zaterdag j.l. benoemd de heer R. Reitsma te Pingjum, Armmeester vau Wonseradeel. Bolsward gaat hard vooruit in de verhoo- ging van den Hoofdelijken Omslag. Reeds gingen een paar weken hier geruchten, dat de raming voor 1917 belangrijk booger zou zijn en werd zelfs voorspeld, dat de belastingbetalers in 1917 ongeveer 2/3 meer zouden moeten betalen. Uit de ramingcijfers in de laatste raadsver gadering genoemd, blijkt gelukkig, dat het zoo hoog nog niet komt, maar toch is de vaste verbooging welke nu reeds noodzakelijk wordt geacht, minstens f 13.000, zeker een buitengewone stijging. Onderstaand- laten wij de cijfers van den Hoofdelijken Omslag over de laatste jaren volgen, waaruit duidelijk blijkt hoe vooral in de drie laatste jaren de verbooging van betee- kenis is. Het laatste cijfer geeft nog maar voorloopige raming aan en er een bestaat wel kans, dat het hier niet bij blijft, gezien de vele aanvragen van ambtenaren om verhoo- ging van salarissen, welke verzoeken bij de behandeling der begroeting aan de-orde komen en .dan nog bovendien eene verbooging van de uitgaven voor de politie, wat alleen wel f 2000 tot f 3000 zal kosten. Wanneer de Gemeenteraad aan al deze verzoeken en voorstellen zijne goedkeuring hecht, dan zal het cijfer van den Hoofdelij ken Omslag nog aanmerkelijk verhoogd worden. Volgens den Voorzitter is hier de toestand van ons politiewezen onhoudbaar geworden, door het bedanken van eenige politieagenten 2e klasse en is dus eene reorganisatie drin gend noodig. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn er thans nog slechts 3 van de 8 agenten 2e klas in functie, en minder dan 5 voor en nomen. Wij bemerkten niets van eene oproeping van sollicitanten voor deze betrekking en krijgt het dus den schijn, dat hier het uit- stervingssystèem wordt toegepast en de Ge meenteraad dus voor het feit wordt geplaatst om voor de kosten der politie weer dieper in den zak te tasten. Wij tasten hier in het onzekere wat de ware oorzaak van het bedanken der 2e klas agenten is, maar toch is blijkbaar geen poging gedaan om plaatsvervangers te verkrijgen. Onze vorige Burgemeester heeft vroeger plannen tot reorganisatie der politie bij den Gemeenteraad ingediend, maar bijna unaniem verklaarden onze afgevaardigden zich toen tegen verbooging van dien post, waarop de oude toestand is bestendigd. Of de voorstellen thans meer kans van slagen zullen hebben zullen we afwachten. Naar onze meening is het in den tegen- woordigen abnormaïen tijd alleszins noodig om de tering naar de nering te zetten en waar ons gemeentebudget reeds zooveel dui zenden guldens het volgende jaar naar boven gaat, achten wij den tijd om nog meer uit gaven te creëeren, al heel ongelukkig gekozen. Onze afgetreden Wethouder van finantiën streefde er naar om zooveel mogelijk schulden af te lossen en zoo weinig mogelijk nieuwe schulden aan te gaan, waardoor dan ook onder zijn beheer de belastingbetalers alle reden hadden om tevreden te zijn, maar na zijn aftreden stijgen de uitgaven onrustbarend en wordt zijne beproefde leiding in ons bestuur gemist. Nu weten wij heel goed, dat de oorlogs toestand een der oorzaken van de stijging der uitgaven is, maar toch zijn er ook vele besluiten genomen, welke veel geld kosten, zonder dat er baten tegenover staan. Wij denken dan in de eerste plaats aan ons park. Toen men besloot deze schenking te aanvaarden, werden de jaarlijksche kosten geraamd op ongeveer f 1600, maar de thans goedgekeurde rekening wijst een veel hooger bedrag aan. Dan het aanleggen eener nieuwe begraaf plaats, waardoor een flink stuk greidland, dat voordeelig verhuurd werd er thans renteloos Ook moest men niet te veel zien naar de onkosten, de goede resultaten zullen niet uitblijven. Wethouder Piersma was nog even opposant als de vorige vergadering. Hij kon het nog niet goedvinden datmaar de Voorzitter wilde geen oude koeien uit de sloot gehaald hebben, zakelijk moest men De h.h. Timmer, Ypey motiveerden bun straks wor-stemmen, de beer Salverda oordeelde dat men „de abnormale tijdsomstandigheden” wel wat veel aan haalde, om plannen door te drijven. Wethouder Piersma legde nog eens nadruk op het heffen van opcenten van eigendommen, aan uit wonende eigenaren behoorende. En toen boorden we eene waarheid als ’n koe«de wetsregeling gaat in ons land zoo 1 a n g z a a m”. (Behalve als ’t gaat om de oorlogsuitgaven er /door te krijgen. Opmerking van den Verslaggever). In stemming gebracht, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Wonseradeel wordt dus lid van de Ver. van Ned. Gem. en tevens van de Fr. afd. dier Vereeniging. In de vergadering van 29 Juli 1916 was besloten tot opheffing der O;' L. school te Idsegahuizum, met ingang van 1 Jan. 1917. Van dit besluit was bij schrijven van 31 Juli 1916 kennis gegeven aan Ged. Staten. Volgens art. 196 der wet op het lager onderwijs, moeten Ged. Staten binnen 30 dagen bericht geven, of zij het genomen besluit al of niet goedkeuren, of dat zij hunne beslissing verdagen. Art. 197 dier zelfde wet bepaalt, dat Ged. St. geacht worden het besluit van den Raad goed te keuren, indien er in 't geheel geen bericht Er komen stelden nu B. en W. voor, dat de Raad zou besluiten «aan te nemen, dat het genoemde Raadsbesluit van 29 Juli j.l. (opheffing) door het College van Ged. Staten was goedgekeurd”. De heer Ypey dacht aan een mogelijke vergissing van het hoog Provinciaal College, en wilde dus nu geen besluit laten nemen, ’t kon toch wel wachten tot de volgende bijeenkomst. Den heer Timmer had het ten zeerste ver baasd, dat er geen antwoord van Ged. St. was binnengekomen, en zou wel in hooger beroep willen gaan als ér maar eene meerderheid was te vinden om hiertoe den Raad te doen besluiten. En die meerderheid was er niet... dus «’t zal niet gaah”. Bij stemming (1 st. tegen, de heer Ypey), verklaarde de Raad dat hij aannam, dat de opheffing der O. L. school te Idsegahuizum, ingaande 1 Jan. 1917, door Ged. Staten was goedgekeurd en werden B. en W. gemachtigd afschrift van dit besluit te doen toekomen aan Ged. St. ter kennisneming. Ws. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het is nu ongeveer een maand geleden, dat het verschrikkelijk ongeluk met de tribune van de Kaatsvereehiging plaats vond. De gevolgen waren uiterst noodlottig, een jongen heeft zelfs het leven er bij moeten laten, en de andere, ernstig verwond aan het been, is gisteren naar ’t Ziekenhuis te Sneek overgebracht, omdat het verloop der genezing dit noodzakelijk maakte. Al wordt dus al het mogelijke gedaan om althans te verhelpen wat doenlijk is, het ge beurde is helaas niet ongedaan te maken. Maar men dient nu in elk geval er voor te zorgen, dat zich zooiets in Bolsward niet weer zal kunnen voordoen. De gevolgen zijn daarvan te vreeselijk. En sportfeesten zullen er komen, het leven brengt dat en dat is gelukkig ook. Ook zullen de menschen tribune willen zitten. Zij, die de sportfeesten of andere openlucht bijeenkomsten hebben te leiden, moeten het publiek kunnen verzekeren, dat een herhaling van het gebeurde tot de onmogelijkheden behoort, dat er dus een nieuwe zeer sterke tribune komt. Bolswardsche ingezetenen zijn daar ook niet ongevoelig voor, dit blijkt uit de enkele be langrijke giften, die reeds, tengevolge van den oproep van den Voorzitter der Kaats- vereeniging bij dit blad inkwamen. Men kan niet verwachten, dat allen die hiertoe wel gaarne iets willen bijdragen, mede spontaan dit inzenden. Het is bekend, dat bet per soonlijk gevraagd moet worden. Een 16-tal heeren hebben zich bereid verklaard dat te doen. Van de Afd. «Bolsward” van den «Neder- landschen bond van lichamelijke opvoeding” kwam het bemoedigende bericht, dat zij deze pogingen met kracht zou steunen. - Waar zoovele menschen bun instemming hebben betuigd en bereid gevonden zijn, samen te werken, zal het beroep op de ingezetenen niet tevergeefs kunnen zijn. Ieder geve naar zijn vermogen. Ook een kleine gift is zeer welkom. Het Bestuur van de Kaalsv. „Bolsward": J. M. KINGMA, Voorzitter. K. H. de VRIES, Penningmeester. J. P. TJNTEMA. W. M. BRANDENBURG,Secretaris. Nog ingekomen bij de Kaatsvereeniging «Bolsward” een gift *van f 25,maakt totaal f 240,i Mijnheer de Redacteur! Ondergeteekenden, bestuursleden van de afdeeling «Bolsward” van «den Nederlandschen Bond voor lichamelijke Opvoeding”, verzoeken U beleefd het volgende in uw blad te willen opnemen. Door 't Bestuur van de afdeeling «Bols ward” van «den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding”, is aan ’t Bestuur van de Kaatsvereeniging «Bolsward” ’t ver zoek gericht, door een persoonlijk bezoek bij de ingezetenen van Bolsward te trachten de giften voor een nieuwe tribune nog belangrijk te vermeerderen. Want is het voor de Kaatsvereeniging noodzakelijk een nieuwe tribune te verkrijgen, niet in mindere mate is dit een eiscb voor de beoefening der andere openluchtspelen. Nu door het Koninklijk Besluit van 19 Juli 1916 in de toekomst deze openluchtsport ook bier in Bolsward zonder twijfel sterk uitgebreid zal worden, is een ruimer berg plaats voor spelmateriaal en een grootere kleed- en .waschgelegenheid noodzakelijk. Waar dikwerf in de volgende jaren ook aan het publiek gelegenheid zal worden ge geven, zich te kunnen overtuigen van het geen op dit gebied wordt bereikt, is een flinke tribune onmisbaar. Laten we daarom allen m heen ligt, zonder dat er direct behoefte be staat om het nieuwe gedeelte kerkhof in gebruik te nemen. De nieuwe veelading bij bet Schildwijk wordt slechts een enkele maal gebruikt en levert geen baten. De woningbouw, waarover al zooveel stof is opgejaagd, zal zeker ook aan onze gemeente een aardige duit kosten, terwijl thans weer tot versiering der stad onze quenastkeien verdwijnen en moeten plaats maken voor waalklinkers, die volgens deskundigen veel duurder aan onderhoud zijn. Ofschoon onze beide Wethouders zich tegen deze nieuwe uitgaaf verklaarden, was de meer derheid van den Gemeenteraad voor dit laatste voorstel. Zoo volgt de eene uitgaaf de andere en kunnen de belastingbetalers maar steeds meer dokken. Waar reeds het levensonderhoud tegen woordig belangrijk duurder is en ook het Rijk extra belastingen gaat heffen, terwijl voor menigeen de strijd voor het bestaan zwaar is, is het werkelijk te hopen, dat in het vervolg de noodige zuinigheid in onze gemeente worde betracht. Dat er meerdere gemeenten zijn, waar de gemeentebelasting met een derde of de helft verhoogd is, gelooven wij gaarne, maar wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Ons is b.v. een gemeente bekend met onge veer het dubbele aantal ingezetenen als Bolsward, waar de omslag slechts met 1/8 gedeelte zal worden verhoogd. Met belangstelling zien wij de behandeling der gemeente-begrooting in onze gemeente tegemoet. VERGADERING v./d. GEMEENTERAAD, -:- Zaterdag 23 September 1916. -:- Geen, lange zitting. Er werd vlug gewerkt, de agenda telde niet veel nommers. Volgt hier, in kort bestek, een verslag van de voornaamste behandelde zaken. De Commissaris der Koningin had eene missive ingezonden, naar aanleiding van de zaak: «beteugeling van drankmisbruik bij mobilisatie.” Na voorlezing van een schrijven van de commissie voor de strafverordeningen, over wijziging van de politie-verordening, terzake hetzelfde onderwerp, werd de politie verordening zoodanig gewijzigd, dat de Burge meester nu voortaan ook het recht heeft, drankgebruik op straat te verbieden. Het Onderwijzersgenootschap «Wonseradeel” vroeg, bij verzoekschrift, .verbetering van de salarisregeling. Het wees op toestanden in andere gemeenten, haalde aan de nog onlangs verbeterde tractementen der lagere ambtenaren ter secretarie en zou gaarne zien, dat het salaris der onderwijzers meer in overeenstem ming werd gebracht met dat der andere gemeente-ambtenaren. Dit verzoekschrift werd in handen gesteld van eene commissie van rapporteurs, om daarna te worden besproken bij de behandeling der gemeente-begrooting 1917. Een voorstel tot vaststelling eener ver ordening op het bergen van baggerspecie, zal in de volgende Raadszitting in behandeling komen. Tot Hoofd der O. L. School te Tjerkwerd werd benoemd de heer O. Huttinga, onder wijzer aan de O. L. School te Ruinen, met algemeene stemmen, (1 stem blanco). Met den benoemde stonden op de voordracht de h.h. J. Leeuwen, onderwijzer te Haskerhorne en L. Larooy, Hoofd der O. L. School te Kollumerzwaag. In de vorige vergadering was ter tafel gebracht een voorstel van B. en Wom Wonseradeel lid te doen worden van de Ver. van Ned. Gemeenten, tevens lid van de Friesche Afd. dier vereeniging. Na een warm debat was de zaak toen verdaagd, met 9 tegen 4 stemmen, tot de volgende vergadering. Dat was heden. Aldus werd de behande ling nu voortgezet. Nieuwe gezichtspunten werden niet aangegeven, het pro en contra zat nog vrijwel bij dezelfde raadsleden als op 9 Sept. j.l. De Voorzitter hield nog een krachtig plei dooi voor toetreding, en verwees naar hetgeen Wethouder de Vries (Amsterdam) kortgeleden had gesproken op eene vergadering van anti- rev. Raadsleden. Men moest meerdere samen werking zoeken, meer voeling houden met andere gemeenten, dat was van groot belang. van hun College binnen komt. was geen antwoord ge- ergo, met de hand op de wet, B. en W. voor, dat de Raad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1