PER TELEFOON. te Successen der Geallieerden. Stadsnieuws. 3 r 1 ra Officiëele Advertentiën. Opgaaf Varkens. 1 B' Leeuwarden, 26 Sept, van den dag van 1 Oct. a.s. achtereenvolgende tijdruimten PARIJS. De slag ten noorden van de Somme is hervat. De Geallieerden breidden aan merkelijk hunne stellingen uit en namen Combles. De buit is groot. Het ge wonnen terrein ligt vol lijken van Duitschers. Ook namen de Franschen benoorden Frégicourt een groot gedeelte versterkte terreinen. Uit Londen komen ook be richten van behaalde successen der Engelschen aan het West front. De sterke stelling Thiep- val is genomen en een heuvelrug ten oosten daarvan. Men acht de successen der Geallieerden buitengewoon gewichtig. PREDIKBEURTEN. Zondag 1 Oct. HERVORMDE KERK. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat.) Geslaagd. Landstorm. het de laatste dag vleesch ze en ver- aan- het leger te reser- in verband staan 1. een 2. Artikel 192. Het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers besloot tot het houden van een buitengewone algetneene vergadering op 15 October te Utrecht, ter bespreking van het wetsvoorstel tot herziening van art. 192 der Grondwet. Alg, H. De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hndbl. schrijft: Zooals de jongen piepen. De meester betrapt zijn leerling op lijntjes-trekkerij Waarom voer jij niets uit? Het jongemensch, even gevat als lui Ik heb geen consent, meester! Een reizende tanden-specialiteit adver teert: „Spreekuur voor Kunsttanden”. van Burgwerd. Fermist. Te Groningen wordt sedert Vrijdag een 29-jarige dame, op weg naar Paterswolde, vermist. Ook van baar fiets is geen spoor te vinden. Zomertijd. Schoterland Naar wij vernemen is tegen een groot aantal winkeliers en bakkers in deze gemeente proces-veroaal opgemaakt wegens overtreding der Distributiewet, doordat ze hadden verzuimd aan den burgemeester opgave te doen van de in hun bezit zijnde voorraad suiker. O. N. Arum. Zondagmiddag werden de inwoners van bet dorp en omgeving opgeschrikt door het luiden van -de brandklok. Er was brand bij Tj. Postma op Dijksterburen achter Kims- werd. Een hok en een hoop stroo gingen in de vlammen op. Doordat er genoegzaam geen wind was, bleef de boerderij gelukkig gespaard. O. N. Eindelijk teruggevonden. Iemand te Nibbixwoud vond bij het rooien van een boom een gouden ring. Na dien te hebben gereinigd zag men er een naam in en vermoedde dat het voorwerp kon hebben toebehoord aan iemand, die daar vóór 25 jaar woonde. De man ging naar de tegen woordige woonplaats en het bleek dat de vrouw werkelijk den ring vóór 25 jaar ver loren had. Alg. Hndbl. een paard aan vlak voor Katwijk-aan-Zee Vad. Vóór de intrede zullen er twee van een uur zijn, die beide op dezelfde gebruikelijke wijze worden aangeduid, n.l. de tijdruimte van 11 tot 12 uur in den avond van 30 Sept. a.s. Teneinde verwarring te voorkomen, hebben de ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken den ambtenaren van den Burg. Stand in overweging gegeven bij de vermelding van dit uur in de door ben op te maken akten de uitdrukking „Zomertijd” te bezigen, zoo de gebeurtenis beeft plaats gegrepen in de eerste der twee tijdruimten. Joure, 24 Sept. Ds. van Veen deelde hedenmorgen, na afloop der Godsdienstoefening in de kerk der Hervormden alhier van den kansel mede, dat de tweede predikbeurt op Zondag 1 Oct. e.k. niet, zooals in het voor nemen lag, om half zes des avonds, maar om 2 uur ’s namiddags zal worden gehouden. De kermis zal daardoor dien dag op den gewonen tijd, zijnde 4 uur ’s namiddags, kunnen ^anvangen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De BURGEMEESTER van Bolsward, vestigt hierbij de aandacht op de volgende bekendmaking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat de opgaven volgens zijne beschikking d.d. 19 dezer, door een ieder, die anders dan voor gebruik door hemzelf of zijn gezin varkens bezit, te doen van het op 30 September bij hem in bezit zijnde aantal varkens, uiterlijk op 5 Oef. a.s. bij den Burgemeester der gemeente, waar de varkens zich bevinden, moeten zijn ingekomen. Onder verwijzing naar artikel 5 der Distri butiewet 1916 wordt de bijzondere aandacht er op gevestigd, dat ingevolge artikel 10 van genoemde wet het niet-doen van opgave of het onjuist opgeven strafbaar is met moge lijkheid van verbeurdverklaring der goederen. ’s-Gravenhage, 23 September 1916. Bolswabd, den 26 September 1916. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. voor is gevallen, is tengevolge ziekenhuis overleden, een deren achterlatende. N. v. Ongeluk te Rotterdam. Zondagmorgen verzocht schipper C. M., van het aakscbip „Dora,” liggende in de Maashaven te Rotterdam, opsporing van zijn vrouw. Deze was met een andere vrouw in een roeiboot naar een ander schip gevaren. Later werd de roeiboot drijvende gevonden. In den namiddag werd het lijk van de vrouw opgevischt in de'Maashaven. Het lijk is naar de begraafplaats te Croos- wijk overgebracht. De andere vrouw was aan boord gebracht, dus heeft het ongeluk op den terugtocht plaats gehad. N. v. d. D. De veiligheid ter zee. Naar De Telegr. vernam, zijn alle mijnen, die sinds October 1915 door de Engelschen gelegd en losgeslagen zijn, volkomen onge vaarlijk. Met het oog hierop zou de minister van Marine bepaald hebben, dat deze mijnen voortaan niet meer tot springen zullen worden gebracht, maar door onderlegd personeel gedemonteerd zullen worden. Van bevoegde zijde wordt dit bericht tegengesproken. Er is blijkbaar verwarring ontstaan door een wijziging, welke onlangs is gebracht in de voorschriften betreffende het opruimen van vreemde mijnen in het algemeen. Van Zomertijd naar normalen lijd. Nu met 1 October de normale tijd weder in eere wordt hersteld, moeten alle uurwerken een uur worden teruggezet. De Nederlandsche Bond van Horlogemakers geeft in verband hiermede eenige practische wenken Alle uurwerken die niet slaan, mogen uur worden teruggedraaid. Voor uurwerken met slagwerk en datumaanwijzing is het eenvoudigste deze a.s. Zondag een uur te laten stilstaan, welk uur van stilstand men kan controleeren op een te voren één uur achteruitgezet horloge. 3. Uurwerken met slagwerk en geen datumaanwijzing kan men elf uur vooruit zetten, waarbij in acht moet worden genomen elk heel en half uur te laten slaan. 4. Voor klokken met electrischè beweeg kracht geldt eveneens het voorschrift van een uur stilstand door den slinger van de hoofd- en moederklok vast te houden en een uur later weer voorzichtig aan den gang te brengen. Gaast. Een jongetje van H. N. alhier, geraakte hedenmiddag te water. Een dochter van L. H. bemerkte dit; ze snelde naar de plaats des onheils en wou het jongetje een hand reiken, teneinde hem weer op ’t droge te helpen. Bij die poging verloor ze het evenwicht, en stortte voorover in de vrij diepe Nieuwe Vaart. Eenige babbelende buurvrouwen, die iets in het water hoorden plompen, staakten hun gesprekken, en snelden naar den wal. Op hun vervaarlijk hulpgeschrei kwam onze wakkere plaatsgenoot, de beer J. Bijlsma aangehold. Toen deze de situatie zag, bedacht hij zich niet, maar sprong onver saagd geheel gekleed te water. Nu stond ’t jongetje „Kleine Ruurd” weldra weer op het dioge. De redding van het jonge meisje geschiedde echter niet zonder moeite, daar ze reeds in ’t midden der vaart dreef. Niettemin mocht 't Bijlsma gelukken ook deze aan wal te brengen, zoodat hij de vol doening mag smaken, twee jonge levens van een wissen dood te hebben gered. De Banier. 's Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur Ds. H. N. IJSBRANDIJ van Pingjum. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. KOSSEN. ’s Voormiddags 9*/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 5x/4 uur DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voormiddags 91/2 uur: De heer G. I. van der PLOEG. ’s Avonds 5t/2 uur: Ds. GEERLING Brassende smokkelaars. Zaterdagavond was een gezelschap van per sonen, wien wegens smokkelarij het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied was ontzegd, aan den zwier. Er werd veel geld stuk geslagen een hunner had in één dag tijds f 1600 verdiend en ten slotte ont stond er ruzie over een vrouw van het gezelschap. Een der uitgewezenen kreeg bij de twist een hevigen slag in het gelaat, waar door bij bloedend neerviel. Dit gebeurde in de Spij kerst raat bij de Boekhorsterstraat te Aruhem. De man bleef roerloos liggen en men dacht eerst aan een moordaanslag. De politie- brancard werd gebaald en de man naar het ziekenhuis overgebracbt. De verwonding bleek evenwel van niet ernstigen aard. De man was dronken er was 's avonds voor niet minder dan f 50 champagne gedronken en kon Zondagmorgen, nadat hij zijn roes had uit geslapen, weer vertrekken. Geld. Ontaarde ouders. Wegens bedelarij werden gisteren door de politie te Utrecht aangehouden een 32-jarige man en een 32-jarige vrouw. Hel medelijden der voorbijgangers en der menschen, bij wie zij aanbelden, trachtten zij op te wekken door een luid huilend kind te vertoonen, dat de moeder in een doek op den arm droeg. Ten einde de kleine aan het schreeuwen te krijgen, werd het zoo nu en dan... eens geslagen en mishandeld. Op het politiebureau bleek het dat vader en moeder onder den invloed van sterken drank verkeerden, en nog van vol doende geldmiddelen voorzien waren. Hun intrek hadden zij genomen in een bedelaars logement hier in de stad. (Z? D. Eierenprijzen. Men schrijft uit den Geld. Achterhoek Het loopt met den prijs der eieren mis. Reeds moet nu particulier 92 cent per pond, dit is ongeveer 11 cent per stuk betaald worden en dit in de maand September. Hoe hoog zal de prijs nu wel stijgen in de maanden November en December, wanneer de kippen grootendeels van den leg af zijn De oorzaak ligt in de duurte van het kippenvoer. De boeren ruimen langzamerhand hunne kippen op, vele kippen verhuizen naar het buitenland en de overblijvende legkippen zullen zoo schaarsch worden, dat naar ons een Bier handelaar als zijn vrees uitsprak, de eieren wel 20 a 25 cent per stuk van den winter zullen kosten. Arnh. Cl. Varkenshandel. In den Gelderschen Achterhoek staat de varkenshandel nagenoeg stil. De kooplui welke vette varkens zoeken te koopen, kunnen deze bijna niet krijgen omdat vooral in de grens plaatsen de slachtrijpe varkens nagenoeg alle o»er de grenzen zijn gesmokkeld. De verleiding voor de landbouwers om een hoogen prijs voor de varkens te maken was te groot en daarom gaven ze hun varkens maar in het vertrouwen aan de smokkelaars welke 's nachts soms 20 a 30 tegelijk over de grens brachten. De prijs van mark 2.40 per pond is dan ook niet zoo gemakkelijk te krijgen en de smokke laars hebben er grove verdiensten mee gemaakt. Arnh. Cl. Een zeldzame gast. Bij Denekamp is levend met de hand ge vangen de Noordsche Stormvogel (Fulmarus glacialis), die in landen rondom de Noordelijke IJszee broedt en in de laatste 70 jaren slechts acht keer in ons land is waargenomen. Het is dus wel een zeldzame gast. De vogel, die veel op een zilvermeeuw gelijkt, - was erg mager en bevindt zich thans in het museum „Natura Docet” te Denekamp. Een krankzinnige ontvlucht. Gistermorgen wist een verpleegde uit de psy chiatrische kliniek van prof. Winkler te Utrecht te ontsnappen. Gewapend met een ijzeren staaf rende hij de Catharijnensingel op, terwijl hij iedereen dreigde neer te slaan, die hem te na kwam. Verplegers uit de kliniek met touwen, en agenten van politie met sabel en revolver gewapend, maakten jacht op den krankzinnige, die op een tram sprong, die juist passeerde. Het personeel en de passagiers namen de vlucht, nadat de tram was stopgezet. De woesteling vluchtte vervolgens de Singel af, door de Moreelselaan naar het Stationsplein, achtervolgd door de politie en een groote menigte menschen. Op het Stationsplein wist hij één der agen ten den sabel te ontrukken, die bij naar de politie wierp, evenwel zonder te treffen. Een der verplegers wist hem ten slotte door een goed-geslaagden lasso-worp vast te krijgen waarna de politie hem bond. Op een draagbaar vastgebonden, werd hij met de Ziekenauto naar de verpleging terug gebracht. Tel. Boefjes. Onder Bellingwolde hadden 4 jongens uit de Lete een hol gemaakt onder een hoop struiken en dit met planken bevloerd. Enkele dagen aaneen en sommige nachten brachten ze er in door terwijl ze de school ver zuimden. De ouders, aan wie door de onder wijzers reeds een paar maal kennis was ge geven van ’t verzuim, bleken in dezen weinig te vermogen. Na veel moeite vond het hoofd der school den schuilhoek, waarin was ver borgen, benevens een fleèch en een eind kaars, een hoeveelheid koffie en thee. Volgens ver klaring der jeugdige avonturiers waren van plan den buit te vergrooten met vet knolrapen, en zoo ’t een en ander over de grens te doen verhuizen. Verdronken. De garnalenvisscher J. J., te Katwijk, die gistermorgen met een paard aan het garnalen korden was, is verdronken. Door den trein getroffen. Het kind van den spoorwegwachter Leidstra te Scheemda, dat Vrijdag door een treeplank van een passeerenden trein getroffen werd, is gisteren aan de gevolgen overleden. N. v. d. D. Goede zorg. De opperbevelhebber heeft, zoo meldt de Avondp. bepaald, dat in den a.s. winter aan de troepen, welke niet door de kwartiergevers van dekens moeten worden voorzien, twee wollen dekens zullen worden verstrekt, terwijl aan de manschappen, die daaraan bepaaldelijk behoefte hebben, in verband met de wijze en den aard der huisvesting, zoo noodig een derde deken kan worden uitgereikt. Benzine. Door de militaire autoriteiten is aan schillende houders van benzinevoorraden gezegd, die voorraden voor veeren. Deze maatregel zou met het niet doorlaten van benzine-aanvoer uit Amerika, door de Engelsche autoriteiten. Men verwacht echter binnen eenige dagen weder een geregelden aanvoer. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels- informatiebureau van Van der Graaf Co.’s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 23 Sept., in Neder land uitgesproken 13 faillissementen tegen 41 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoemden datum 793 faillissementen tegenover 1032 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Leve de concurrentie. Sedert eenigen tijd werd te Winterswijk goedkoop schapenvleesch verkocht. De prijs werd aanvankelijk vastgesteld op 50 cent per pond. De slagers begonnen al spoedig tegen elkander te concurreeren. De prijs daalde eerst tot 45 cent, toen tot 40 cent en gisteren werd door den omroeper bekbnd gemaakt, dat bij een der slagers het schapen voor 35 cent per pond verkrijgbaar is. Arnh. Ct. Aan het Seminarium der Algemeene Doops gezinde Sociëteit slaagde heden voor het le proponents examen de heer B. P. de Vries, geboren te Bolsward. J.l. Maandagavond had alhier een samen komst plaats van lajdslormplichtigen der jaar- klasse 1909. Eenstemmig was men van oordeel dat bet ook in het algemeen belang gewenScht is, dat de indiensttreding der militielichting 1917 vóór gaat bij die van den landstorm jaarklasse 1909, daar toch in tegenstelling van de miliciens der lichting 1917, de landstorm- plichtigen van de jaarklasse 1909 veelal ge huwd en zakenmenschen zijn, terwijl bovendien het aantal miliciens der lichting 1917 aan merkelijk grooter is, terwijl bij eerst in dienst- stelling van de militielichting 1917, zeker eenige maanden langer met de indienststelling der landstormplichtigen der jaarklasse 1909 kan worden gewacht. Hierdoor wordt het maatschappelijk leven dier mannen pas veel later of bij een even tueel ingetreden vredestoestand geheel niet geschaad. Men besloot te trachten samenwerking te zoeken met de landstormplichtigen (1909) in andere plaatsen der provincie, teneinde te komen tot een adresbeweging voor dit doel. Het voorloopig adres alwaar de betrokkenen worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk op te geven en alwaar alle ge- wenschte inlichtingen worden verstrekt is: Jan Adema, Snorkstraat, Bolsward. aan de Opr. H. Schade door .kanongebulder. Men schrijft uit Velzen Crt. Gisteren was het de laatste dag van de militaire oefeningen, die hier deze week ge houden zijn. Door het kanonvuur hebben vele huiseigenaren belangrijke schade geleden. Vele ruiten zijn gesprongen, o.a. aan de noord zijde van de Melklaan is geen ruit meer heel. De straat ligt bezaaid met dakpannen en biedt een aanblik alsof een zware storm heeft gewoed. Sommige huizen vertoonen beden kelijke scheuren. Men vraagt zich af wie deze schade zal vergoeden. Ook te Santpoort zijn vele ruiten gespron gen. Niet bij alle ingezetenen was aangezegd, dat ze hun ramen moesten openhouden. Treurig. De -hulpbesteller V. te Vlaardingen, die eenige dagen geleden bij het fietsrijden van dien val in het weduwe met 9 kin- d. D. Ook 'n Oorlogswinst. Op gezag van een der Parijsche bladen vertel ik dit volgende rechtbank-incidentje na. Twee advocaten maken het elkaar moeilijk in een proces; ze sparen elkaar noch argu menten, noch onvriendelijkheden. Daar onderbreekt plotseling een der twee pleiters zijn pleidooi en voegt zijn collega toe: .Cher confrère! ik stel je voor, de zaak hiermede te laten rusten en dezen ouderlin gen oorlog in de rechtszaal te staken. Wij zijn beiden vijftig jaar, gezond, ongehuwd. Laten we ophouden met procedeeren en daar ginds een handje gaan meehelpen, om den vijand het land uit te zetten! Top! antwoordt de andere advocaat; laten we naar het recruteeringsbureau stappen. En de rechter had niet anders te doen dan de zaak van de rol te schrappen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2