HET HONGERBROOD. M lip H 1 GEMENGD NIEUWS. r - bevolen K Twee en Een ver- Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bolsward, bankiers, van een in de maar aan chirurgijn. was niets zeer natuurlijk, dat dit een af- de vierde maal had ge in de groote zaal de tentoon den kltinen prins, en toen gingen De derde August, tot besteeg na mogelijk vast te stellen, nadeelen, zoowel uit alge- i economisch, als uit financieel oogpunt- de invoering van den zomertijd zijn ge- voor uur van Het oordeel van herstellen, gesteund, kon hij slot verlaten. Vijf minuten dekte mevrouw den hertog van zegeld, aan van den goeden riep hij met donderende stem.’ Men arres- teere beiden! De gardes snelden naar buiten en zochten. Het was te vergeefs. De epileptische eh de barbier waren spoorloos verdwenen. aan de Deutsche Tage- een Amerikaan. De Daily Telegraph verneemt uit Ncw- YorkDr. Benjamin Rond, van de Harvard- universiteit, keerde na een onderzoek over den toestand van den oorlog in Europa hier terug. In een verklaring aan de Amerikanen zegt hij, dat de overwinning der Geallieerden abso luut zeker is, en dat het verloop van den oorlog toonde, dat de Duitscbers allerminst //supermen” zijn. Hij zegt, dat hij duidelijke bewijzen heeft gezien, dat de Engelschen meer dan de Duitscbers het beste ras zijn. Zij brachten toch in twee jaar een leger op de been, dat uitgerust en geoefend werd op een wijze, waardoor het uitblinkt boven dat, wat de Duitscbers in tien jaren hebben gevormd. De geheele uitrusting van de ammunitie- transporten naar het front is tot stand ge bracht met een grondigheid, die de bewon dering der wereld moet opwekken. De omvang en de hoeveelheid der vraagstukken, die op gelost werden en de taak, die volbracht werd, zijn wellicht grooter dan ooit door eenige natie in zoo korten tijd werd verricht. Ook de financieele zijde der questie is in Engeland opgelost op een wijze, zooals men nooit van te voren zou gedacht hebben. Weer werd in het koninklijke slot te Ver sailles open tafel gehouden, en er waren vele en andere plaatsen op einde te prófiteeren van de de schitterende hofhouding I niesde met' veel geraas en Niemand kon vermoeden, gesproken teek en was. Stilte, mijne heeren zeide een garde-officier met gedempte stem. Het is niet geoorloofd, den slaap van het verheven kind van Frankrijk door kuchen, hoesten of niezen te storen Eensklaps hoorde men een zonderling ge kerm. Op hetzelfde oogenblik viel de oude heer op den parketvloer, oogenscbijnlijk door een hevigen epileptischen aanval overvallen. Dit voorval had natuurlijk eene algemeene verwarring ten gevolge. Mevrouw De Marsan en de zoogster stonden verschrikt op en snel den naar hét hek. De andere bezoekers met uitzondering van den bovengenoemden jongen man verdrongen zich nieuwsgie rig om den zieke. Ook de lakeien en wach ten keken dien kant uit. Een seconde lang werd op den slapenden kleinen hertog door niemand gelet. Zoo bemerkte dan ook niemand, dat de bewuste jonge man haastig in zijn binnenzak tastte en onmiddellijk daarna bliksemsnel eene beweging met de rechterhand maakte. Nie mand zag, dat een vierhoekig vlak pakje door de lucht suisde en op de weeke kussens in de wieg van den slapenden prins neerviel. De garde-officier wilde juist bevel geven, om den koninklijken lijfarts te laten komen, toen de jonge man naar voren drong en zeide: Ik ken dezen ouden heer. De aanval zal spoedig ophouden, als hij maar frissche lucht komt. Laat hem mij over! Ik ben barbier en Tegen zijn verstandig voorstel in te brengen. Met krachtige epileptische op en Rijwielen zonder gummibanden. Naar de Tel. verneemt, zijn in Duitscbland thans //Fabrrad-Karte” (n) ingevoerd. De strekking hiervan is eene vergunning om weer rijwielen te berijden zonder gummibanden. M°n gebruikt thans om de wielen banden van hout of kurk Zomertijd. De minister van binnenlandsche zaken heeft de Commissarissen der Koningin uit- genoodigd om zoo na welke de voor- en meen van i weest. Haaien-gevaar. In den Atlautischen Oceaan bij New-York treden in den laatsten tijd de haaien, vooral de menschenhaai en de blauwe haai, in zoo groot aantal op, dat het baden aan de kusten aldaar gevaarlijk is geworden. Niet lang ge leden nog vielen vier personen aan de ge vaarlijke dieren bij het baden ten offer in de Matawan bocht, een der meest geliefde bad plaatsen in de buurt van New-York. Ofschoon daarop een groote jachtexpeditie werd uit gerust, waaraan honderden jagers deelnamen, gelukte het niet, een der dieren te vangen. Daags daarop werd een tweeden een hal ven meter lange haai geharpoeneerd, in wiens maag beenderen werden gevonden, die bij onderzoek stukken scheenbeen bleken te zijn^ van een ongeveer tienjarigen knaap, die blijk baar bij het baden door den haai was gedood. Van deskundige zijde wordt voor de uit roeiing van de onwelkome gasten hel middel aanbevolen, dat op de Philippijnen daarvoor algemeen en met groot succes wordt toegepast. Voor dit doel doet men in een kogelfleschje nitro glycerine. De flesch wordt verbonden met een electrische batterij en voorzien van een lont. Zij wordt verborgen in een groot stuk varkensvleesch, dat bevestigd is aan een ongeveer 3 meter langen sterken ijzerdraad. Hieraan wordt weder een touw geknoopt, dat het ondier toelaat, op behoorlijken afstand van de boot vrij te zwemmen. Terwijl de man in de boot het touw in het oog houdt, be waken anderen de batterij. Zoo gauw een rukken aan de strik aantoont, dat de haai heeft toegebeten, wordt het contact gesloten en de nitro-glycerine doet zijn plicht: de haai vliegt in de lucht. Voorloopig beeft men beproefd, de zeebaden tegen de aanvallen van haaien te beveiligen door het aan brengen van staketsels van zwaar staaldraad. Het gelukte de laatste dagen den grootsten haai te vangen, die ooit is geharpoeneerd. Hij woog 155 pond en was drie meter lang. Arnh. Ct. Schadepost. twintig fruithandelaars te Tiel hebben zich telegrafisch gewend tot M. Ty- deman, lid der Tweede Kamer, om tenminste voor bet zomerfruit nel plotseling uitgevaar digde uitvoerbod van fruit opgeheven te krijgen, totdat de beloofde nadere regeling getroffen is. Aaugevoerd wordt, dat de prijs der maagde- peren, waarvan in de omgeving alleen nog ruim twintig duizend mud voorbanden zijn, thans reeds gedaald is van twaalf tot zeven centen per pond, makende een verlies op'den inkoopsprijs van zeven gulden per mud. An dere soorten, vooral vroege zure appels, zijn eveneens ver beneden inkoopsprijs gedaald en wanneer de grens voor het niet te. bewaren vroege fruit niet opengaat, kan het verlies over de maand September voor het district Tiel alleen op ten minste een ton geschat worden. na het vertelde voorval ont- De Marsin in de wieg van Bourgondië opnieuw een ge- den koning geadresseerd pakje. Ditmaal stelde het zegel eene harpij voor. Ontsteld overhandigde zij hare vondst aan den garde-officier, die zich voor het voorhoofd sloeg, en bij wien direct een vermoeden rees. Men bale den epileptische en den barbier! En ik zal met onfeilbare zekerheid bet pakje in de wieg van den kleinen prifis werpen, fluisterde Didier. Goed, sprak Berryer. Ik zal zelf een geschikt pakje gereed maken. Er liggen tal van verbeurd verklaarde smaadschriften tegen mevrouw de markiezin in het archief der politie. Het een of andere daarvan zal wel voor ons doel geschikt zijn. En van het hongerbrood bezit ik ook nog een monster. Dus voorloopig .honderd Louis d’or voor ieder, later eene goede jaarlijksche gratificatie, mijne voortdurende protectie en de gunst en dank baarheid van den dauphin, den toekomstigen koning Het spreekt vanzelf, dat de manoeuvre niet mislukken mag dat zou ons natuurlijk allen in het verderf storten Zij zal niet mislukken, mijnheer! ver zekerden beiden om strijd. Ja, wij garandeeren de beste uitvoering. Anders zouden wij voor ons beroep niet deugen, en verdienden ge hangen te worden Terzet tegen de politie. zeer ernstig verzet tegen de politie heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag om omstreeks een uur in de Tweede Lom- bardstraat te Rotterdam plaats gehad. Op dat uur gelastte een politieagent een man, die daar op straat aan het vechten was, door te loopen. Dit gaf aanleiding tot een volksoploop, waaruit plotseling een man te voorschijn trad, die een der twee daar surveilleerende politieagenten te lijf wilde. Deze man kreeg een sabelslag op het hoofd, doch bleef onbe kend. Een en ander had ten gevolge, dat een zestigtal personen de beide poliheagenten met steenen en bloempotten begon te gooien en steeds nauwer insloot. Krachtdadig traden beide agenten nu op, van hun sabels en revolvers gebruik makende. Verschillende min of meer ernstige verwon dingen werden aan hun onbekende personen toegebracht, maar na een kwartier gelukte het bun ruim baan te krijgen en de menigte uiteen te drijven. Tijdens het schieten is een kogel, gemunt op een man, die met bloem potten uit een raam gooide, door een ruit gegaan. Voor zoover bekend, is bij het schieten niemand geraakt. A. R. Ct. Voetballen in een been. Men schrijft uit Groesbeek aan De Geld.: Een Duitscher, die reeds aan het front was geweest en daar een been had verloren, ver toefde Zaterdag alhier. Zijn houten been werd door de kommiezen onderzocht en daaruit Het Duitsche leger. Het spoorwegpersoneel in Duitschland, dat tot nu toe nog van den militairen dienst is vrijgesteld, heeft de waarschuwing ontvangen, zich gereed te houden, daar het elk oogenblik de oproeping kan verwachten. Gebrek aan smeermiddelen. x In Duitschland is Je voorraadopneming aan- van alle oliën en vetten en producten daarvan, welke als smeermiddelen kunnen dienen. Een tank gevangen. Scheuerman bericht d.d. 25 Sept, uit het Duitsche perskwartier zeitung /,Een van onze tegenaanvallen van de Somme heeft ons een kostbaren buit opge leverd, n.l. een van de Engelscbe loopgraaf- automobiele.p. Dit zijn de strijdwagens, aan welke de vijand een zoo grooten invloed toe geschreven beeft bij het offensief tegen Cour- celettes en Fiers. Het zijn zwaar gepantserde wagens, die op eigenaardige wijze zoo zijn ingericht, dat ze over alle oneffenheden van granaatkuilen en loopgraven heen komen, draadversperringen doorsnijden en die door hun bewapening vooral macbinegeweerstel- hogen in bedwang moeten houden. Dd-wagen, dien wij veroverd hebben, is met zes machine geweren bewapend. De Franscben hadden be weerd, dat de Duitscbers dit technische wonder niet zouden kunnen namaken. Wij zijn daarom zeer erkentelijk, dat de Engelschen ons nu een model hebben geleverd. Duitsche versterkingswerken. Naar personen uit de betrokken gemeenten zelf meedeelen, moeten de Duitscbers, naar Vrij Belgie verneemt, aan de westzijde der Schelde thans nieuwe, zware versterkingen hebben aangelegd. De versterkingen loopen van het fort St. Marie, over Melsele, Haas donk, Basel en Rupelmoude naar Niel en Boom. Aan deze linie werkten duizenden soldaten terwijl zij is doorploegd door beton-loopgraven en versperringen van de nieuwste uitvinding. Ook de oude ringforten zijn thans weder geheel opgebouwd en met de zwaarste stukken voorzien. Voor het publiek is het ten strengste verboden deze versterkingen te naderen of in oogenschouw te nemen. Een monster-Zeppelin. Over Zwitserland komen weer berichten over den adnbouw van super-zeppelins in de fabrieken te Friedrichshafen aan het meer van Konstanz. De vier eerste exemplaren van het nieuwe super zeppelin-eskader moeten de vorige week hun proeftochten hebben gemaakt. De langste zeppelin- mat lotdusver 530 voet. Het nieuwe model heeft een lengte »over alles” van 777 voet en een hoogte van 75. Het kan 32.000 kubieke meter gas mee voeren, d.i. tweemaal zooveel als bet grootste totdusver gebouwde, en kan een hoogte van 13.000 voet bereiken. Acht motoren brengen bet luchtschip in beweging, die 4 tot 500 P.K. kunnen ontwikkelen. De super-zeppelin kan een snelheid bereiken van 75 mijlen per uur. Ze heeft ruimte om 7 ton ontplofbare stoffen mee te voeren. Het heet dat er koorts achtig aan den verderen aan bouw wordt gewerkt. burgers uit Parijs gekomen, ten gelegenheid, om te zien. Weer durende een stelling plaats het zoover was, gingen de lieden er heen, om den eerstgeboren spruit dauphin te bewonderen. Evenals gewoonlijk fungeerden lakeien als oppassers in de zaal, terwijl voor de deuren gardes met een officier geposteerd waren. Naast de wieg, waarin de slapende kleine prins lag, zat, als vroeger, mevrouw De Marsan, en aan de andere zijde de nieuwe zoogster, wier naam onze bron niet vermeldt. Er bestaat trouwens in de zeer talrijke gedenk schriften over hel Franscbe hof uit die dagen slechts een enkele aanteekening over deze prinsententoonstelling en de daarmede in verband staande opluistering van mevr. Sauvé. Er waren ongeveer tachtig bezoekers in de zaal, waaronder twee mannen, die er uitzagen als eerzame Parijsche burgers, de een reeds bejaard, de ander jong. De een stond links, de ander rechts van het vergulde hek. De oude begon eensklaps te hoesten. De jongste De zaak was niet geheim te houden. Het pakje moest den koning ter hand gesteld worden. - Het bevatte een stuk hongerbrood en een gedrukt smaadschrift tegen De Pompadour. Lodewijk XV en de markiezin ontstaken opnieuw in grimmige woede. De politie werd gelast, alles aan te wenden om de misdadi gers te ontdekken. Berryer, Boyet en Didier lachten in hun vuistje ofschoon zij natuurlijk ijverig aan het onderzoek deelnamen. De koning beval, dat voortaafi de kleine hertog van Bourgondië niet meer voor het publiek tentoongesteld zou worden. Men moest nu toch tot de overtuiging komen, dat mevrouw Sauvé onschuldig was. Zij werd dan ook uit de Bastille ontslagen. Op bevel van den koning werd haar een rouwgeld uitbetaald, en de dauphin gaf haar een pen sioen. Haar man, die gevlucht was, kwam nu ook weer te' voorschijn. Op die wijze had Berryer dus den werfsch van den dauphin vervuld. Deze voortreffelijke prins kwam helaas niet aan de regeering. Eene sleepende raadsel achtige ziekte tastte hem aan, waaraan hij den zesden December 1765 bezweek. Men monpelde, dat hem op bevel van De Pom padour een langzaam werkend vergif was in gegeven. En zijn oudste zoon, de kleine hertog van Bourgondië bereikte slechts den jeugdigen leeftijd van tien jaren. Hij werd ziek en stierf den 22sten Maart 1761, een tweede prins stierf kort daarna. zoon van den dauphin Lodewijk nu toe hertog de Berri genoemd, den dood van Lodewijk XV in 1774 als Lodewijk XVI den Franschen troon en negentien jaar later het schavot, om onder de valbijl zijn leven te eindigen. werden te voorschijn gebracht 63 binnen voetballen met een gewicht van 10 pond en vertegenwoordigende een vrij booge waarde. Van de grens. Men schrijft van de grens d.d. 25 Sept.: Er klinkt hier zwaar kanongebulder uit het Westen en Zuidwesten. Er schijnt een nieuwe algemeene actie op het Westerfront begonnen. De Duitsche soldat.en, die thans aan de grens zijn, toonen zich zenuwachtig en loopen gejaagd rond. Vliegmachines kruisen boven de Belgische gemeenten drie Zeppelins uit de Brusselsche loodsen verrichten diensten op het Westelijk front. Cavalerie is gisteren in den avond naar het Zuiden vertrokken. Het vervoer Russisch en ander geschut houdt aan. De vrachtauto’s zijn bijna alle buiten werking gesteld. Arnh. Ct. Een buitensporige eisch. Men meldt aan de N. Ct.: Een te Antwerpen wonende Nederlander heeft aan de Duitsche overheid verzocht om een pas om zijn ernstig zieken broeder in Nederland te bezoeken. Hij kon dien pas krijgen maar alleen tegen een waarborgsom van frs. 30.000* Een zóó buitensporigen »isch meende onze landgenoot niet te moeten in willigen. armen hief hij den quasi- eenige medelijdende zielen hielpen hem den patient naar buiten dragen. Daar scheen de oude merkwaardig vlug te Door den zoogenaamden barbier na weinige minuten het Voorzorgsmaatregelen Men meldt van de Z^euwscb Belgische grens dat Zaterdag een groot aantal personen nabij de grens,op Belgisch grondgebied be gonnen met boomen en heggen om te bakken en loopgraven te maken. Kanongebulder Men meldt uit Oostburg aan de V. R. Ct.: Maandagmiddag hebben de Duitscbers meer dan een uur op de Belgische kust op vlieg tuigen geschoten. Van het westelijke front dondert den geheelen dag onophoudelijk het zware geschut; het schijnt dat alles met het mooie weer meer in actie is. Er werd nog heviger geschoten dan Zondag. Groenten en fruit voor Duitschland. Met ingang van 27 dezer zullen alle zen dingen groenten en fruit, benevens conserven daarvan, bestemd voor Duitschland, te Bent- heim worden aangehouden, tenzij deze zendin gen zijn geadresseerd aaü de Z-ntrale für Gemii<e und Obst, of de door deze aange stelde tusschenpersonen. Handel in vleeschkaarten. Het schijnt dat de chef van het Duitsche departement voor levensmiddelenvoorziening vou Batocki ontdekt hei ft, dat de vegetariërs hun vleeschkaarten verkoopen, zoodat andere personen dubbele porties kunnen krijgen. De handel in vleeschkaarten zal voortaan bestraft worden met zes maanden gevangenisstraf of met 1500 mark boete. Decoraties voor inschrijvers op de oorlogsleening De Staatscourant van Hongarije heeft volgens Havas een lange lijst gepubliceerd van per sonen, die gedecoreerd zijn wegens hun in schrijving op de laatste oorlogsleening. Onder hen komen de namen voor van alle groote van directeuren dér spaarbanken en groot aantal ambtenaren. III. Slot. Neen onder geene voorwaarde Welnu, koninklijke hoogheid, zeide Ber ryer, ik heb onder mijne geheime agenten de handigste mannen, meesters in de kunst van vermommen en geoefend in de fijnste trucs. Twee van hen, Boyet en Didier, de laatste een vroegere goochelaar, zullen demanoeuvre te Versailles met een volmaakt meesterschap uitvoeren. De een zal in de zaal voor een oogenblik de algemeene aandacht op zich vestigen en de ander van dit oogenblik ge bruik maken, om met de onfeilbare zekerheid van eenen jongleur het pakje in de wieg van den kleinen hertog van Bourgondië te werpen, zonder dat iemand er iets van bemerkt. Het zal vrij wat geld kosten, want ik moet niet alleen de handigheid, maar ook het zwijgen van mijne agenten betalen. Mijne helaas op dit oogenblik zeer beperkte geldmiddelen zijn te uwer beschikking. O neen I Ik weet immers, koninklijke hoogheid, en iedereen in Frankrijk weet het, dit u uwe inkomsten op edelmoedige wijze besteedt, om den nood van armen te lenigen. Mijne agenten zal ik zelf betalen uit het geheime fonds, waarover ik als hoofd der politie beschik. Waarlijk, ik zou geen beter gebruik van het geheime fonds kunnen maken De dauphin gevoelde zich zichtbaar verlicht. Den zware last, die hem gekweld en benauwd had, was van zijn hart genomen. Hij dankte den scherpzinnigen politieminister recht hartelijk voor den bijstand, dien deze hem in eene zoo moeilijke en bedenkelijke zaak bereidwillig had willen verleenen en wijderde zich daarop even heimelijk als hij gekomen was. Berryer liet de beide politieagenten on- middellijk bij zich komen. Boyet was reeds vrij bejaard, Didier, de voormalige goochelaar, nog jong met ’n brutaal voorkomen. De minister had een lang onderhoud met hen. Hij deelde hun de zaak openhartig mede. Beiden bogen, vereerd door zulk een ver trouwen, en verklaarden zich bereid, de daad te volbrengen. Ik zal voor epileptische spelen, mijnheer, zeide Boyet zacht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 4