Jfieuws- en Advertentieblad 9 Bols ward en Wonseradeel. Zondag 1 October. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27'/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 1916. No. 79. 65ste Jaargang. Verscüijnt Donderdags en Zondags. S De twee hoofdpunten. VOOR 3 maanden. afzonderlijke 1 Tram-ontsporing. der Rotterdamsche van de woningstichting inzender in het Fr. op, dat, volgens art. onderlinge kennisma- voorlichting te bevor- te worden Alg. H. In vele winkels verkrijgbaar. «het Smokkelen. Men schrijft uit Venlo aan het Hbl.: Nu in de dorpen tusschen Venlo en Roer- stoomtram, Hellevoetslnis, gistermiddag halfdrie te Rotterdam moest aankomen, is zijn bij drie Raadsleden De politiemacht is Alg. H. onzer Algemeene Armvoogdij en uitgaaf tot p 'i Middagmalen tegen den kostenden prijs. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat te Rotterdam het.plan, goedkoope middagmalen beschikbaar te stellen tegen den kostenden prijs. Het gaat uit van de afd. Rotterdam van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Benige jaren geleden richtte deze vereeniging aldaar de Coöperatieve Keuken op, die blijkbaar aan een behoefte voldoet. Voor velen echter zijn deze middagmalen te duur, en daar met de algemeene stijging van de prijzen der levens middelen het dezen winter zeker voor menige huismoeder een harde dobber zal worden, haar gezin goed en goedkoop te voeden, heeft de vereeniging gemeend te moeten trachten haar daarin tegemoet te komen. De bedoeling is deze middagmalen beschik baar te stellen voor pl.m. 20 ct. per liter en daar een gezin van 4 personen zeker voldoende heeft aan 3 L., zal bet middagmaal op 15 cent de persoon berekend kunnen worden. Voor dezen prijs hoopt de vereeniging te beginnen met 2 1 October een voedzaam en goed toebereid maal te kunnen verschaffen, dat, ter voorkoming van expeditiekosten, aan de keuken moet worden afgebaald. Het is geen liefdadigheidde inkomsten moeten de kosten dekken, maar daarbij is de installatie buiten rekening gelaten. De kosten van deze eerste, hoogst eenvoudige installatie in de Nieuwe Rubbenstraat No. 3, zijn bestreden uit giften, voor het goede doel verzameld. Het ligt in de bedoeling, wanneer deze goedkoope keuken opneemt, niet alleen in het oosten der stad, maar in verschillende wijken dergelijke keukens op te richten. over De machinist die beklemd geraakte, Van de passagiers werd niemand Alg. H. Duizend gulden terecht. Dezer dagen vermiste iemand te Wildervank een papiertje ’an f 1000. De politie onder zocht de zaak, deed huiszoeking ten huize van de moeder van het dienstmeisje, doch zonder resultaat. Gistermorgen werd het bank biljet in de brievenbus teruggevonden. Alg. H. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Kermisgasten. Naar aanleiding van het besluit van den Brakelschen Raad, de kermis dit jaar niet te doen doorgaan, hebben zich aldaar volksop- loopen voorgedaan en de ruiten ingeworpen, versterkt. Het Nieuws v. d. Dag schrijft De aankondiging dat de Duitsche Rijks- kanselier Donderdag den 28en een groote rede zou houden in den Rijksdag, en de verwachting dat behalve de binnenlandsche moeilijkheden ook de verhouding tot het buitenland, m. a. w. de vredeskansen ter sprake zouden komen, heeft op de heele wereld velen met spanning vervuld. Want gelijk wij gisteren uiteenzetten, twee hoofdpunten zijn ’t die de kans op een althans eenigermate duurzamen vrede be- heerschen België’s herstel en ’n internationale regeling van het geheele vraagstuk der ge schillen tusschen beschaafde Staten. En na al hetgeen er reeds, over en weer, gesproken en geschreven is, stond ’t aan Berlijn, ons verlossende woord" te laten hooren. Het tweede punt is zeker niet minder gewichtig dan het eerste, en de pessimisten, die slechts oor hebben voor de groote woorden waarmee de Staatslieden elkaar als helden van Homeros, uit de verte bevechten, mogen zich herinneren dat althans van Engelsche zijde steeds duidelijker ook op dit oorlogsdoel is gewezen. Dat de geallieerden vechten voor een betere internationale verhouding en dus ook voor de rechten der kleine Staten is tot zekere hoogte juist mits er steeds bij bedacht worde dat door verplettering van den tegenstander aan die toekomstige verhouding én aan de kleine Staten de denkbaar slechtste dienst zou worden bewezen. Het staat echter vast, dat vóór en na het uitbreken van den oorlog het streven naar een internationale verstandhouding van Engeland is uitgegaan, terwijl aan den Duitschen kant slechts van eigen beveiliging, waarborgen voor de toe komstige bescherming en ontwikkeling van Duitschland en zijn bondgenooten sprake was, zoo daar ook ai eens gerept werd van een duurzamen vrede. Wel kon in den eersten tijd de eisch tot //vernietiging van bet Pruisische militarisme” den indruk maken van een verbloemden toeleg om Duitschland zelf uiteen te scheuren en te vernietigen, maar later heeft bet niet ont broken aan toelichtingen die de scherpte van dat woord wegnamen. Den 23en Februari 1916 sprak Asquith nog slechts van ver nietiging der militaire overheersching van Pruisen, en den lOen April verklaarde hijzelf de uitdrukking «verplettering van ’t Pruisische militarisme" aldus een betere internationale verhouding mag niet belemmerd worden door een militaire kaste. Ziedaar een redelijker en. wenschelijker oorlogsdoel Het bestuur van den Ned. Anti-Oorlog wijst ook daarop in zijn gisteren door ons vermelden brief aan de //Zenstralstelle Völker- recht”. Het brengt in herinnering dat minister Asquith aan de naar Londen gekomen Fransche parlementsleden verzekerde: //Het doel van de Geallieerden is, den weg te banen voor een internationaal stelsel dat bet beginsel van gelijk recht voor alle beschaafde staten zal verzekeren, en het beginsel te vestigen, dat internationale vraagstukken moeten beslecht worden in vrije onderbandeling op voet van gelijke rechten tusschen vrije volkeren. Ook minister Grey stelde, in een gesprek met een medewerker van de Chicago Daily News, de door hem gewenschte toekomstige verhouding aldus: «Als gij (nl. een regeering die niet van een onpartijdigen rechter zal kunnen verkrijgen wat zij wenscht) tracht een oorlog De trein die komende om te Rijswijk even voor Rhoon gederailleerd. De locomotief ligt op zijde in een sloot. De volgende bagagewagen staat er recht tegen en het passagiersrijtuig staat dwars de rails, is gedood, gekwetst. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. zou maken. Maar jawel, de beeren wisten het door praten en weer praten en nog eens praten zoo te rekken, dat de voorz. eerst bij halfelf de zitting kon sluiten. Niettegenstaande de dure tijden ging de Raad toch accoord met ’t voorstel van B. en W. tot aankoop van 2 stukjes land aan het Zomerrak voor f 6895, welke beide perceelen ter gelegener tijd moeten dienen tot ver- breeding van genoemd Vaarwater. Op aansporing van de Kamer van Koop handel en Fabrieken besloot de Raad ’t aantal weegtoestellen op onze veemarkt met één te vermeerderen. De rekening voor 1917 sloot in ontvang een bedrag van f 23657.60. Aan den leeraarf der H. B. S., J. L. Dijk huis, werd vergunning verleend 2 uren per week les te geven aan de Rijkszuivelschool te Bolsward. Sneek. Naar aanleiding, dat de gemeente besloten heeft zelve den woningbouw in handen te nemen in plaats van te steunen, vestigt een Dagbl. de aandacht er 32, le lid der Woningwet, de gemeente slechts tot aanbouw van woningen mag over gaan, ingeval dit noodzakelijk is voor de richtige uitvoering van de Woningwet, m.a.w. de gemeente mag alleen optreden als het particulier initiatief achterwege blijft. En stelt dan de vraag: Is dan bovenver meld raadsbesluit tot gemeentelijken woning bouw niet in strijd met de wet? Joure. Op de heden Donderdag gehouden veemarkt waren aangevoerd 637 paarden, slechts 91 koeien, 44 schapen, 60 varkens en 10 geiten. Het was ditmaal voor ’t allereerst dat de tram op dezen najaarsve^marktdag geregeld doorreed. Vroeger werd gestopt aan het station en dan moesten de passagiersen vrachtgoederen de plaats passeeren om ineen bij de school gereedstaande tram verder te reizen. Dat was natuurlijk zeer bezwaarlijk en nu de tram in andere krachtiger handen overging, wilde men dat oponthoud en dien last niet meer, doch trots bestaande gemeente-verordeningen doorrijden. Een lid van den raad van toezicht op de spoorwegen, vergezeld o.a. van onzen burgemeester en den gem.-secretaris, maakten een rit mee, terwijl verscheidene marechaussees zich telkens op de doorrijdende trams bevonden. ’t Ging zachtjes, heel zachtjes en zonder binder, ’t Bleek, dat het zoo wél kon. Na tuurlijk waren nu in de Midstraat en aan de Enkele Regel minder paarden; op den Scheens- weg echter zooveel te meer. In den vervolge zal nu de tram op alle veemarktdagen wel gewoon doorrijden. J. Ct. 1200 kippen gestikt. Van 2000 kippen, die in een gesloten spoor- waggon van Nijmegen naar Arnhem werden vervoerd, bleken bij aankomst 1200 te zijn gestikt. Het doode gevogelte werd naar het gemeenteslachthuis gebracht om verbrand. te beginnen, dan zullen wij u beschouwen als den vijand der gezamenlijke menschbeid en u dienovereenkomstig behandelen". Den 4en Augustus heeft Asquith nog eens gezegd, dat «de heerschappij van het publiek recht in Europa van het gebied der nagestreefde idealen moet worden overgebracht naar dat van de concrete werkelijkheid”. En de A. O. R. zegt terecht, dat men «tegenover deze uitingen van Engelsche staats lieden,.. helaas in de tot dusver gehouden redevoeringen van den Duitschen Rijkskan- selier en van de Duitsche partijleiders al te zeer mist een duidelijk blijk van instemming met deze nieuwe internationale politiek, die gericht is op het handhaven van den vrede tusschen vrije en gelijkgerechtigde volkeren”. En nu heeft dan de Rijkskanselier gesproken. In haast eindelooze reeks valt heteene teiegram- velletje na het andere op onze schrijftafel... Diepe, bittere teleurstelling voor al wie verwacht had, dat de heer v. Bethmann- Hollweg zou toonen, den ontzaglijken ernst van dit tijdsgewricht te beseffen! Geen hoog, zij ’t toornig woord, sprekend van zelfbebeer- sching, van ongebroken moed maar tevens erkennend dat dit voorbeeldelooze bloedvergieten zoo spoedig mogelijk moet leiden naar een betere toekomst, een eerlijker verstandhouding tusschen de naties. Een nog-al taaie revue. Dan wat verwijten en getwist, copy voor de Norddeutsche Allgemeine, zou men zeggen. En ten slotte de bekende tirades. Nu ja, het zwaard is Duitschland in de band gedrukt. De Duitsche en Oostenrijksche diplomaten zijn in Juli 1914 door de samenspannende wereld overrompeld. Zij hebben nooit anders dan een verdedigingsoorlog gevoerd. België was kwaad aardig genoeg om tegen te spartelen toen het gewurgd werd. De vijand schendt ieder oogen- blik het volkenrecht... Dat weten we zoo langzamerhand, men kent het haast van buiteh. Wij wit, de vyand zwart. Maar naast die wij nemen het gaarne aan oprecht gemeende uitingen van door zettingskracht en vaderlandsliefde, hadden we toch recht om iets anders te verwachten dan: «Wij willen ook de vrijheid der volkeren, n.l.: Duitschland beschermen tegen iederen aanval”. Of: «Vrije baan voor de sterken”. Met Nietzsche alléén komen wij er toch niet. Eu de ziedende haat tegen Engeland die uit de woorden van den Kanselier spreekt, belooft niets goeds voor de toekomst. Achter de versleten lyriek, de klinkende frazen, de fossiele leuzen van het hoera-patriot- tisme waaraan de menschbeid ontgroeid is, achter het gebral van de „Festedrufl"- schreeuwers en het applaus van de afgevaar digden in de pronkerige Rijksdagzaal, hooren wij de zucht van teleurstelling, den gesmoorden kreet van wanhoop, die morgen zal opgaan uit de borst van vijftig millioen bij den oorlog betrokken mannen, van de honderden millioenen om hen heen... Voor hèn bracht de Rijks kanselier niets. Zij mogen voortgaan met te sterven en verminkt te worden, tienduizend iederen nieuwen dag. BINNENLAND. Arum, 28 Sept. Dank zij het gunstige weder, kan de dorschmachine geregeld door werken. Van ’s morgens tot ’s avonds hoort men het eentonig gesnor dezer machine, die de schoven graan op een vernuftige wijze ontdoet van de korrels, welke gezuiverd te voorschijn komen, terwijl gelijktijdig het stroo tot stevige pakken wordt geperst.-Nog enkele dagen en de machine heeft weer bijna een jaar rust. Wolvaga, 27 Sept. Ook hier krijgen we, evenals op andere plaatsen, suikernood. Is in een paar winkels nog suiker te verkrijgen, spoedig zal ook daar de voorraad uitverkocht zijn, zoodat we de volgende week althans zij, die geen tijdigen inslag hebben gedaan er van verstoken zullen zijn, totdat de gemeente van den nieuwen oogst een hoeveelheid ter distribueering zal hebben ontvangen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 29 Sept. De hoogst aangeslagene alhier in den H. O. beeft voor 1916 in de gemeentekas te storten 5.28 pCt. van een geraamd inkomen, groot f 45500, na aftrek van f 400 voor noodzakelijk levensonderhoud. Sneek, 29 Sept. We hadden hoop dat onze Raad gisteren avond met 14 weinig beteekenende punten van de agenda ’t kort mond op de vergunningen tot inslag van winkelvoorraden door de controleerende amb tenaren steeds sterker besnoeid wordt, ontstaat voor de smokkelaars al grooter moeilijkheid om smokkelwaar' in belangrijke hoeveelheden bijeen te krijgen. Nog worden wel tal van partijtjes vleesch- en kruidenierswaren heimelijk van de overzijde van de Maas naar de grens gebracht, maar het verplichte opleggen van de meeste roeibooten en het verbod tot ’s nachts overvaren der veerponten is toch oorzaak, dat de smokkelhandel ook hier niet beet meer vlotten wil. Natuurlijk zochten de slimme vogels een nieuwen uitweg en zij hebben dien thans ge vonden in de treinen tussen Venlo en Roer mond. In Roermond bestaan geeq of weinig beperkende bepalingen betreffende handel en nering in ten uitvoer verboden goed. Daar is dus het dorado voor den aankoop van spek, ham en al die vette waren, welke zoo welkom zijn in het Duitsche land. De ambtenaren van hun kant echter visiteeren op het onverwachtst op de tusschenstations alle uitstappende pas sagiers of nemen soms den nog strenger maat regel om alle reizigers te doen uitstappen tot visitatie der bagage of aan den lijve. De, nieuwste truc is nu om de smokkelwaar op te voren afgesproken plaatsen uit het por tierraam op de spoorbaan te werpen, waar dan een helper klaar staat, die er onmiddellijk met de vracht vandoor gaat. Maar ook de amb tenaren zijn er als de kippen bij, om mede te vangen naar alles wat aldus op goed geluk uit den voortstuivenden trein wordt geworpen. Vooral versch en licht gezouten varkensvleesch en spek, verpakt in zakjes en doozen, is in trek om op deze wijze er uit gekogeld te worden. «Het lijkt soms wel Sinterklaasavond”, vertelde een militair kommies, «zooals de stukken je om de ooren kunnen vliegen, als ze je in ’t donker bij ongeluk voor een helper aanzien, ’t Gaat alleen wat hardhandig, vooral als ’t je overkomt, zooals mij gebeurde, dat een stuk van dertig pond met een sneltrein vaart tegen je aansmakt”. Een feit is bet, en het doet goed, dit eens opeplijk te kunnen getuigen, dat de grens- amhtenaren, zoowel de eigenlijke kommiezen als de militaire hulpkommiezen, met animo hun dienst verrichten. Naar het Wkbl. v. d. Vrijz. Herv. verneemt, worden door eenige personen van verschillende richting pogingen gedaan, om te komen tot oprichting eener Hervormde Friesche Predikanten-Vergadering, en dat wel met het uitgesproken doel, om king, waardeering en deren. Ter bespreking van het plan zal Maandag 16 October te Leeuwarden een bijeenkomst worden gehouden. Bolswardsclie Courant F I till 'Hl I op l I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1