Bieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. Donderdag 5 October. 1916. Verschijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. No. 80. VOOR 3 maanden. afzonderlijke Artikel 192 in het land. een BINNENLAND. van dat onze varkensstapel, wat het aantal aangaat, intact blijft; Er wordt vooral druk gebruik gemaakt van de om per lift in de Oldehove op te vanaf de trans van den toren van ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post &0 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. aan. geroepen - verbazing en leeraar ziet. dan mee naar Oorlogstijd. Mr. M. W. F. Treub heeft de laatste hand gelegd aan een werk, Oorlogstijd, waarin de oud-minister zijn herinneringen en indruk ken gedurende den crisis, die in Augustus 1914 zoo plotseling over ons land kwam, weergeeft. Frieslands Greidhoek, 2 Oct. De laatste weken hebben dan eens ruimschoots het tekort van den zomer vergoed. Van het mooie weer in de tweede helft van September is in den greidhoek zeer geprofiteerd met velerlei werk zaamheden. Vooral in de lagere streken kwam het uitmuntend te stade met den enormen hooioogst, ditmaal van de tweede snede, welke nu pas binnen is. Ook de overige werkzaam heden konden ongestoord voortgang hebben en ’t laat zich aanzien, dat er vooreerst van werkeloosheid nog geen sprake zal zijn. Een arbeider op reeds gevorderden leeftijd ver klaarde nog nooit zooveel pondematen gemaaid te hebben als dezen zomer, en dat trots de vele machines, die gebezigd worden. Bijna zonder uitzondering staan alle wei landen er nu nog tamelijk goed voor, en van stuk trappen is tot nog toe geen sprake; het land is nard en droog. Dit heeft op de melk- opbrengst tot dusver zoo gunstig gewerkt, dat de totale hoeveelheid nog niet meer dan met een derde gedeelte is verminderd naar globale schatting. Joure, 2 Oct. De bouw van een badhuis alhier is wegens de duurte der materialen voorloopig uitgesteld. Leeuwarden, 2 Oct. Zondags een gelegenheid stijgen en het schoone tafereel te genieten, dat de stad met omstreken in vogelvlucht biedt. De bezoekers van gisterenmiddag hadden nog het bijzondere buitenkansje, dat niet minder dan 8 Zeppelins aan den verren horizon duidelijk zichtbaar zich van het Oosten naar het Westen bewogen. Er waren 7 met een donker en 1 met een wit omhulsel. Wolvega, 2 Oct. Nu het mesten van var kens niet meer winstgevend is voor dengene, die uitsluitend met meel moet voederen, wordt dit onderdeel van het boerenbedrijf weinig meer uitgeoefend. Niet alleen tengevolge van de duurte der mais is het mesten onvoordeelig, naar men ons verzekerde, maar waar de aan voer van mais ongeregeld- en onvoldoende is, moet telkens de voedering met dit varkens- voedsel onderbroken en door de eene of andere meelsoort vervangen worden, wat na- deelig werkt op den groei der varkens. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 3 Oct. Een week of drie geleden werd hier een winkelhuis met pakhuis en bovenwoning verkocht voor ruim f 9000. Aan den betrokken notaris werd als koopster opgegeven mej. N. N. Maar toen de last gever? haar den z.i. gelukkigen koop kwnm meedeelen, klonk ’t: Maar ik wil die woning niet hebben, daartoe heb ik nooit last gegeven. En zoo was ’t. De heer D. een goed vriend van genoemde mejuffrouw, had geoordeeld: dat pand is een goede geldbelegging voor L. Maar L. zoo we zeiden, was er niet mee gediend en de lasthebber, gelukkig niet van middelen ontbloot, zit er thans mee in zijn maag. Sneek. 3 Oct. Voor den cursus 1916-’17 aan de Middelbare Technische School voor Bouwkunde zijn ingeschreven 38 leerlingen. Een groot getal reeds vroeger ingeschreven leerlingen kan wegens dienstplicht niet aan de lessen deelnemen. Sneek. 3 Oct. Aan de gisteren hier gehou den stemming voor 9 gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente, werden de 7 candidaten der Vrijzinnigen met een meerderheid van vijftig stemmen weer gekozen. Voor de 2 plaatsen die de modernen aan de rechtzinnigen hadden gelaten, komen 5 lui van de tegenpartij thans in herstemming. Woudsend. Zaterdagavond laat heeft zich hier een relletje voorgedaan met een soldaat alhier tijdelijk gedetacheerd. Eenigszins onder den invloed van sterken drank, maakte hij in het bijzijn der politie eenig lawaai, waarom deze hem verzocht naar zijn kwartier te gaan, waaraan hij niet wenschte te voldoen, zoodat hij dan met geweld moest worden ver wijderd. Bij deze worsteling werden de Rijke en Gemeentepolitie eenige malen tegen den grond geslingerd. Een en ander veroorzaakte een heele volksoploop. Later op den avond zijn een ander soldaat, die op post stond, zijn scherpe patronen ontnomen, daar hij dreigde de politie te zullen doodschieten. De heeren zullen zeer zeker hun welverdiende straf niet ontgaan. O. N. Komt de varkenshouderij in verdrukking Langzamerhand, zoo schrijft het Maandblad van den Bond voor Kaasproducenten, komt de varkenshouderij in moeilijkheden. Hoog, enorm hoog, zijn de productiekosten, en groot zijn de kwantums, die de eerste weken ten verkoop zullen worden aangeboden, èn door voedergebrek, èn voor stallingsruimte, voor bet vee, terwijl daartegenover de markt prijs een dalende neiging vertoont. Eenerzijds de vrees voor het hebben van voldoende voeder, anderdeels de vrees van nieuwe verliezen te lijden, als de verkoopprijs der vette varkens zich niet evenredig hand haaft met de productiekosten, doet afzien van nieuwe aankoopen door varkensmesters. Dit is het begin van het einde. De fokkers komen dan geducht in de knel. Zij toch kunnen hun product alleen afzetten aan de mesters. Slachtwaarde heeft bet niet voldoende. De markten van biggen en overloopers worden langzamerhand een beeld van die ont reddering. Het eindgevolg is een stopzetten van de productie door het voor de slachtbank bestemmen der zeugeniets wat op heden reeds zeer groote afmetingen aanneemt. De gevolgen laten zich verder denken. Is hier nu niets aan te veranderen Ons inziens wel zegt het blad Ten eerste zal er uitgezien moeten worden naar middelen, de prijzen loonend te doen blijven. Dat hiervoor wegen zijn, is ter be- voegder plaatse reeds meermalen kenbaar gemaakt. Zonder de gebruikers verhoogde prijzen te laten betalen, zal toch opgehouden moeten worden met het stelsel een zoo groot percentage voor het binnenland voor een prijs zoo ver beneden den productieprijs op te eischen. Ten tweede zou een zeer groote verbetering zijn, als het gewicht van de voor binnenland bestemde varkens flink werd verlaagd. Immers, als varkens van lichter gewicht toelaatbaar waren, kreeg men dit voordeel, dat er veel meer noodig zijn voor hetzelfde aantal K.G. Een drukkere, vluggere omzetting had plaats, waaraan dit voordeel is verbonden a. dat de fokkerij beter door kon blij ven gaan en mindere verliezen aan haar zullen worden toegebracht b. dat onze varkensstapel, wat het aantal Deze gesteld naar aanleiding van een inzender. Stoomende in den Atlantischen Oceaan op 10 gr. 54’ N.br. en 56 gr. 25’ W.I., nam ik den 22en Juli'16 het volgende verschijnsel waar Te 3 N.M. (W. T. a.b.) vertoonde zich plotseling iets voorlijker dan dwars een lang, schijnbaar drijvend voorwerp, ongeveer 50 M. aan 8.B. van het schip. Het vertoonde zich als een lange boom; aan ’t eene eind dik en naar het andere eind steeds dunner wordend. De uiteinden gingen in het water over. De kleur was lichtgrijs. De doorsnede kan misschien op z’n grootste dikte ongeveer 2 voet geweest zijn en de lengte (die moeilijk te schatten valt) tusschen 20 en 25 M. Toen het iets achterlijker was dan dwars, kwam er plotseling een verticale beweging in en verdween ’t onder de oppervlakte van ’t water. Met den kijker werd nog getracht, iets meer te zien, maar zonder resultaat. Alleen de plaats was te zien, waar bet dier onder dompelde. Boven op het dikste gedeelte, wat men den kop zou kunnen noemen, waren een paar verdikkingen, wat eenigszins den indruk van ooren maakte. De lucht was helder bewolkt; golvende zee en deining. Van het oogenblik af, dat ik het dier voor ’t eerst zag, totdat het onder water verdween, verliepen waarschijnlijk ongeveer 2 minuten. van Zwolle, vertelt v. Dr. en Ov., wat onzer groote steden der weduwen volgt vanzelf uit het kiesrecht der gezinshoofden.” In het artikel betreffende het onderwijs wordt in het ontwerp bijgevoegd: Haar (de anti-rev. partij) devies blijft, dat de Vrije School regel moet zijn, en dat de openbare school niet anders mag zijn dan aanvulling. De druk der Einkaufcentrale. Uit Loosduinen meldt men aan de Tel. Duitschland wil onze kooplieden en warmoeziers „massreglen”.- Het heeft, zooals men weet, bepaald, dat de in Holland gekochte groenten slechts aan enkele firma’s in hun land ge leverd mogen worden. Daardoor wordt de vrije concurrentie onmogelijk gemaakt, tot nadeel van exporteurs en warmoeziers. Daarom heeft de Loosduinsche Vereeniging van Groenten exporteurs besloten, in samenwerking met alle zustervereenigingen in ons land, een protest- schrijven te zenden aan de Einkauf-Centrale te Berlijn, met de mededeeling, dat men aan Duitschland alleen wil leveren op de oude, bestaande voorwaarden en aan de eigen afnemers. De tuinders gaan hiermede accoord, want deze vreézen, dat nu spoedig op elke veiling slechts één kooper voor Duitschland zal komen, die natuurlijk geeft wat hij kwijt wil zijn. De tuinders zetten dan liever een week lang alle veilingen stop, dan zal Duitschland wel inbinden. Het ongeval met de muziektent. Het bestuur der Gem. Zangvereeniging „De Stem des Volks” deelt mede dat vijf personen bij het ongeval met de muziektent op ’t Newtonplein te 's-Gravenhage noemens- waardige kwetsuren opliepen, w.o. zware enkel- kneuzingen, twee polsbreuken, ribkneuzingen, zwaar lichamelijk letsel aan borst en rug. Voorts dertien personen die lichtere kwetsuren opliepen en vrijwel weer instaat zijn hun bezigheden te verrichten. Een dief. Te Scheveningen is aangehouden een Neder lander van aanzienlijke geboorte, te Brussel woonachtig geweest, maar sedert den oorlog te ’s Gravenhage verblijvende. De gearresteerde stond onder verdenking van verschillende dief stallen van portefeuilles met geldswaardigen inhoud uit strandkoetsen. Alg. H. Is dit de zeeslang? vraag wordt in Het Ned. Zeewezen van het volgende verhaal Het land heeft niet zoo spoedige behandeling van de Grondwetsherziening in de Kamer verwacht. De onderwijs organisaties, de ver- eenigingen die in de openbare school belang stellen, zij alle dachten althans tot Januari 1917 den tijd te hebben. De „Vereeniging voor Volksonderwijs”, die oude kampioen voor de openbare school, had eerst in December willen vergaderen, en moet nu hals over kop de bijeenkomst vervroegen. Toch blijkt, ondanks den korten tijd, reeds nu van toenemend verzet tegen het artikel *192, zooals het door de Regeering wordt voorgesteld. Van de groote pers is het alléén Het Vaderland dat voor meegaan pleit. De andere bladen verzetten zich tegen on gewijzigde aanneming. En alle (niet-rechtsche) organisaties van bij het onderwijs belang hebbenden komen eveneens met bezwaren. Er is daarbij een opvallende gelijkluidend heid merkbaar. De flnancieele gelijkstelling wordt, meer of minder schoorvoetend, aanvaard. Maar haast ieder wil grondwettelijke waar borgen voor het niet onbezorgd ten prooi werpen van de openbare school, en eischen voor gelijkwaardigheid van openbaar en bij zonder onderwijs. Ook in de politieke partijen gist bet. Ter linkerzijde natuurlijk; rechts houdt zich meeren- deels stil. De vrije liberalen blijven vrijwel eensgezind. Maar tegen het drijven der be sturen van de Liberale Unie, den Vrijzinnig- Democratischen Bond en de Sociaal-Democra- tische Arbeiderspartij naar ongewijzigde aan neming van het Regeeringsvoorstel ontstaat overal verzet. Zeer belangrijke Kiesvereeni- gingen der Unie (wij noemen Amsterdam en Rotterdam) willen 192 slechts in den ook door ons begeerden vorm. In Vrijzinnig- Democratischen kring is het verzet meer sporadisch, meer bereid als men daar is voor art. 80 offers te brengen, maar ontbreken doet het toch niet. En onder de sociaal democraten gaan stemmen op voor een buiten gewoon congres, binnen kort te houden, tot behandeling van art. 192. Wij gelooven dat hoe meer tijd er zou zijn, hoe grooter om vang dit verzet zou nemen. Willen de vrijzinnige partijen straks niet al te ver van een deel der vrijzinnige kiezers komen te staan, dan zullen zij voor deze stroomingen niet de oogen kunnen sluiten. Nu de tijd ontbreekt om de kiezers vooraf te raadplegen, nu is het meer dan ooit plicht te vragen wat hun antwoord geweest zou zijn als men hunne meening wél had gevraagd. Wij, voor ons, gelooven niet dat links in 1913 met dit artikel 192 op het program de overwinning behaald zou hebben. Die over tuiging kan aan menig Kamerlid straks steun geven als hij dien zou behoeven. De Fakkel. dat met minder voeder kon worden gewerkt, waar juist de zwaardere dieren het meeste voeder vragen van één soort. Mag hier de overweging, dat het Neder- landsch publiek geen lichte varkens vraagt, gelden, als er anderzijds zulke groote belangen op het spel staan Dominéé van inbraak verdacht. Ds. W. H. Gispen, in het Geref. Kerkbl. een predikant in overkwam. Z. Eerwaarde, die tevens is, genoot zijn vacantie, een Zeergeleerde maar moest toch nog één Zondag zijn beurten waarnemen in eigen gemeente. Zijn familie vertoefde elders en in het ledige huis zou hij dus alleen verblijf houden. Des morgens komt hij na volbrachten arbeid voor zijn huisdeur te staan, maar bemerkt daar tot zijn grooten schrik, dat bij dat kleine onmisbare voorwerp dat hem de deur moet openen niet bij zich heeft. De sleutel ligt binnenshuis, en de dominéé staat buitenshuis, niet in staat om zijn eigen huisdeur te openen. Maar dominéé weet raad hij verbrijzelt zonder aarzelen het kleine raampje, dat zich in het midden van de deur bevindt steekt zijn hand er door en opent de deur. Vermoeid gaat de prediker rusten in het stille, verlaten huis. Maar wat geschiedt? Een gemeentelid, dat weet, dat de familie uit is, komt voorbij, ziet het stukgeslagen raampje, denkt terstond aan inbraak, neemt den meest afdoenden maat regel, telefoneert de politie, en verwijdert zich. De politie is er spoedig bij; opent voor zichtig de deur, doet met alle behoedzaamheid onderzoek naar den inbreker en vindt den heer des huizes, dien ze natuurlijk niet kent. En of de eerwaarde huisheer al verklaart, dat hij de dominéé zelf is, het baat niet, bij moet mede naar het politiebureau. Hij heeft gemakkelijk zeggen, dat hij de bewoner zelf is dat kan ieder inbreker wel vertellen. Het is een pijnlijke positie voor den dominéé. Maar ten einde raad stelt hij voor om het gemeente-lid „uit de buurt” te laten roepen en van hem te hooren of bij de dominéé zelf is. En jawel de politie neemt gelukkig dien voorslag aan. De broeder uit de buurt wordt geroepen en uit een kreet van blijde verrassing als hij zijn Hij kan niet anders zeggen „Hij is het, hij is het” en redt daar- zijn leeraar van den smartelijken gang het bureau en van de verdenking een inbreker te zijn. Deputaten-vergadering De Standaard bevat den beschrijvingsbrief van het Centraal Comité der Anti-revolutio- naire partij aan de besturen der kiesvereni gingen, terwijl tevens is opgenomen de concept- wijziging van „Ons Program.” Daarin staat, dat het kiesrechtartikel het Program aldus wordt voorgesteld: „Opdat de Staten-Generaal in de natie wortelen en het volk niet slechts in naam vertegenwoordigen, zal het kiesrecht organisch moeten worden geregeld en wel met erkenning van het gezinshoofdenkiesrecht en van het recht der verschillende maatschappelijke groe pen, om zich door eigen gemachtigden te doen vertegenwoordigen. Krachtens beginsel ver werpt de partij stemplicht en wraakt zij een staatkundig vrouwenkiesrecht. Het kiesrecht Bolswardselie Courant i C. I... - - -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1