I j J r Stadsnieuws. s f r; INGEZONDEN. De Athletiek-wedstrijd. Gemeente-leening. Benoemd. Ambachtsteekenschool. Klachten. Post- en Telegraafkantoor Bolsward. mogelijk welke 2e prijs P. Sipkema aan 15 deel- Wassenaar. Leeuwarden. Amsterdam. met tribune Bolsward, 4-10-1916. //de het college (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). in den regel niet extra te van de treinen van zeer van Leeu- en ouder, F voor het bezit, waarop onze stad laten wij, burgers ook een EdelAchtbare Heeren! Tengevolge besluit der gisteren ge houden ledenvergadering der „Hanze” alhier, waar ernstige klachten rezen over den ellendigen toestand waarin de hoofd straat der stad verkeert tengevolge de bestrating; neemt het bestuur van boven genoemde vereeniging de vrijheid zich tot Uw College te wenden met eerbiedig verzoek bet daarheen te willen leiden, dat die bestrating zoo snel mogelijk ge schiedt, opdat de neringdoenden zoo min mogelijk in hunne zaken worden be lemmerd. Met de meeste hoogachting, Namens het bestuur der „Hanze”, (w.g.) T. 8. van der ZEE, Secretaris. Bolsward, 4 Oct. 1916. Athletiek is voor velen een vreemd woord. Gymnastiek heeft al lang' burgerrecht ver kregen, de athletiek, een onderdeel, of juister gezegd, een zuster er van, is thans druk bezig terrein te winnen. Athletiek is de beoefening van de spieren in de open lucht. Onder de jongelui en tegenwoordig ook onder de militairen wordt heel veel aan spier- oefening in de buitenlucht gedaan, met ambitie wordt de athletiek beoefend. Een athleet was in den ouden tijd der Grieken een gevierd man, bet was een kampvechter, een worstelaar, een discuswerper, in het algemeeneen sterk gespierd man. De Grieksche geschiedenis leert, welk een zegenrijken invloed daar de Olympische spelen hadden op het volk. Toen ’t orakel van Delphi had gesproken dat men tot de oude zeden en gebruiken moest terugkeeren, wilde men v. d. Heden werden geopend de ingekomen in schrijvingen op de geldleening ten behoeve der gemeente, groot f 18.300. De uitslag was als volgt: Gebr. Mispelblom Beijer, Leeuwarden 1016/lo°/0 Mej. A. de Vries, Bolsward, f 2000 102°/0 H. Heyt, Franeker 10141/1oo°/o Gebr. Kingma, Bolsward 101°/o Erven B. L 0. de Haans’ Bank, Leeuwarden 10115/ioo°/o Gron. Bankver. Schortinghuis Stikker, Winschoten Toegewezen aan Gebr. Mispelblom Beijer te Leeuwarden f 16.300 a 1016/10°/o- Aan Mej. A. de Vries te Bolsward, f 2000 h 102O/o. Tot rijksveldwachter-brigadier alhier is be noemd W. Mathijs, thans te Leeuwarden. Bij de Maandagavond gehouden aangifte van leerlingen voor de Ambachtsteekenschool hebben zich voor den a.s. wintercursus 33 leerlingen aangegeven, waaronder 16, die reeds vroeger aan de lessen deelnamen. Het onderwijzend personeel bestaat uit de heeren 8. Bakker van Sneek en J. Keikes en J. Dijkstra alhier, voor de afdeelingen teeken- onderwijs, terwijl de heer G. A. Leverland alhier onderwijs geeft in rekenen. Er is slechts plaats voor 24 leerlingen, zoodat 9 leerlingen moesten worden teleur gesteld. 8. van Lycurgus II (A. Hiddema, E. Statema, E. Balta Plantings). Hardloopen, mannen, 17 jaar 80 meter, 39 deelnemers, le prijs M. Slager van Wolvega. 2e prijs Jan Visser warden. Polsstok-hoogspringen, mannen, nemers, le prijs H. Ras van Sneek 3.20 M.; 2e prijs Teake v. d. Meer van Bolsward 2.80 M. met het lot tegen F. Buikstra van Bolsward, die ook 2.80 M. sprong. Speerwerpen, mannen, 19 deelnemers, le prijs F. Buikstra van Bolsward 40,05 M.; 2e prijs Jan Visser van Leeuwarden 37.42 M. Hoogspringen met aanloop, mannen, 34 deelnemers, le prijs H. J. Roberti van Wol- xvega 1.50 M.; 2e prijs P. Paulides van Wolvega 1.50 M. De prijzen zijn bij loting toegekend. Estafetteloop, mannen 4 X 80 M., 40 deelnemers, le prijs Lycurgus, Bolsward in 43 seconden. (P. Agter, G. Schuurmans, D. Brouwer en T. v. d. Meer)2e prijs Arena, Wolvega, in 44 seconden. (P. Wagter, H. Ponne, M. Slager en P. Paulides). De rijke oogst aan medailles, die de vaan dels onzer Gymnastiekvereenigingen reeds sierde, en welke reeks dit jaar zoo aanzienlijk vermeerderde, strekt voorzeker ook tot groote eer den eminenten leider en directeur dezer vereenigingen, den heer G. H. Sutherland Royaards. Voor de goede regeling op j.l. Zondag komt tevens een woord van lof toe aan de leden der commissie, en wij rekenen het een eer voor die commissie en de betrokken ver eenigingen, dat de heer W. J. Haitsma Muller van ’s Hage voor deze gelegenheid overkwam en zich met tact belastte met de start. in allen vakern der Branche bereid und mit der boekvoerung ops voortreffelste vertrouwt. Ik bezoekte dat Reëel Gymnasium tot toe meinen 16 jaar, om daarop meene 3-jarige leertijd to beendigen. Als commies wer ik in volgenden staden werkzaam, Hannover Leipzig en Hamburg. In jaare 1914 als der oorlog uitbrak, wurde ik ingestreekt und bin 10 maande in velde gewesen als krijgsinvalide ontslaan. Ik bin der duitsche en franschen spraake volkomen bereid, der engl etwat. Den post denke ich vol er ganz uitvullen toe kunen zoo datt zijn met mir volkomen tevreden zijn wordenaan vlijt meenerseits zuil es niet falen. Ik bin gaarne bereid, mich hun persoonlijk voorzustellen, om alle mond- lich toe bespraaken. Bij besetzung der stelling bide ik om geneigte bevoorrechtung mijner persoon, indem ik om dienstwillige antwoord bede, teekene ik hoogachtingsvool. Nieuwe aanklacht tegen Liebknecht. Tegen Liebknecht is een nieuwe aanklacht ingediend wegens opruiing tot ongehoorzaam heid, subsidiair tot oproer. Het schijnt nl. dat Liebknecht vlugschriften van opruienden aard aan de manschappen van het mobiele leger heeft gezonden. De oorlog en de vogels. In Land and Water vertelt H. Thoburn Clarke: «■Bij den aanvang van den oorlog hield men het er voor, dat de eindelooze gevechts- liniën, die zich nu over een groot deel van het Vasteland van Europa uitstrekken, van nood- lottigen invloed zouden zijn op het trekken der vogels en dat onze gevederde vrienden zich in doodsangst gedwongen zouden voelen, nieuwe banen te bevliegen, waar de rauwe, schrikwekkende klanken van het slagveld hen niet zouden kunnen bereiken. Men voor spelde, dat alle levende wezens de door den oorlog bezochte streken verlaten zouden, be halve de sombere vogels van het strijdgewoel als kraaien, raven, gieren, wolven en jakhalzen, vrede en welvaart zien herleven, kwamen om de vier jaren die openbare plechtige volks spelen in gebruik, waardoor de binnenlandsche twisten werden vergeten. Elkeen had toen aandacht op die spelen, de jeugd oefende zich sterk, de overwinnaars op de kampplaats waren de helden des volks,een behaalde lauwerkrans was de hoogste eer. Toen 30 Juli j.l. onze gymnastiekclubs te Heerenveen zoo luisterrijk uit het strijdperk traden, was ook hier ter stede meer de aandacht gevestigd op de athletiek, en geen wonder dus dat Zondag j.l. toen hier op ons Sportterrein een algemeene wedstrijd werd gehouden, er veel belangstelling was. Deze wedstrijd was uitgescbreven door de Alg. Ned. Athletiek Unie, voor het noorder gewest, en van verschillende plaatsen uit onze provincie waren meer dan 100 mededingers en mede dingsters opgekomen. Aan de verschillende vereenigingen op sportgebied had men vrijen toegang verleend, waarvan dan ook, vooral op den namiddag, een druk gebruik is gemaakt. Het weer was redelijk goed, een klein stof- buitje des voormiddags hinderde niet, des namiddags kwam zelfs het zonnetje een poosje kijken. De temperatuur was voor de toe schouwers over ’t geheel wel wat laag, de deelnemers in hun luchtige pakjes schijnen daarvan niets te merken en men gevoelde zeer het gemis der tribune. Waarlijk ons sportterrein is een trotsch mag zijn, elkaar, zorgen dat er nu komt in overeenstemming met de behoefte van dat terrein. Hebben „Wilhelmina” reeds Algemeen wordt hier gemopperd over de wijze waarop de nieuwe bestrating langs Jonge- mastraat, de Groote Markt en thans de Dijk- straat wordt uitgevoerd. Reeds drie weken geleden zijn de keien van de Jongemastraat uitgebroken en nog altijd laat de nieuwe bevloering op zich wachten. Eveneens zijn de keien langs de Groote Markt en de Dijkstraat weggevoerd en is de passage langs die winkelstraten moeielijk. Het is voor de jeugd een eldorado om in de zand- en modderpoelen te spelen, maar voor de winkeliers en wandelaars is de toe stand meer dan treurig. Maandagavond was het zelfs gevaarlijk om van de Dijkstraat komende de Groote Markt te bereiken. De brug.dezoogenaamde Zwaantjes- post, was daar alleen te passeeren langs de tramrails, waarna het pad verder liep langs eenige planken tusschen de rails, vervolgens moest men trachten in diepe duisternis over zandheuvels het pad langs de Groote Markt te bereiken. Menigeen maakte daar een salto mortale, daar de verlichting daar ten eenen- male ontbrak. Een lantaarn op de brug, veel gelijkende op een gloeiende spijker, was de eenige baken in zee en dat nog wel in de hoofdstraat onzer stad! Aan wien dezen toestand is te wijten, kunnen wij niet beoordeelen, maar het wordt tijd, dat onze autoriteiten afdoende maat regelen nemen door te zorgen, dat met den meesten spoed onze straten weer begaanbaar gemaakt worden. Naar wij vernemen is heden door Hanze” het volgend adres van B. en W. gezonden. Wij hopen van harte, dat aan het billijke verzoek spoedig gevolg zal worden gegeven. Aan Burgemeester en Wethouders van Bolsward. en „Lycurgus” vroeger getoond flink te kunnen mee doen, ook nu weer hebben ze zich bijzonder dapper geweerd. De uitslag die wij bier laten volgen, getuigt dit ten volle. Een beschrijving te geven van de rijke verscheidenheid der wedstrijden achten wij niet noodig, wijl degenen, die er zich voor interesseeren, zich met eigen oogen er wel van overtuigd hebben. De uitslag der verschillende wedstrijden was Verspringen meisjes, 13 deelneemsters, le prijs A. Speerstra 3.50 M. en J. Althoff 3.44 M. beiden van Bolsward. Hardloopen meisjes, 16 deelneemsters, 50 M., le prijs A. Speerstra in 74/g sec., 2e prijs J. Althoff in 82/g sec., beiden van Bolsward. Estafetteloop meisjes, 4 X 50 M., 14 deelneemsters, le prijs Wilhelmina I,van Bolsward in 33 sec. (A. Terhenne, D. Slijm, J. Althoff en A. Speerstra); 2e prijs Wilhel mina II, van Bolsward in 344/5 sec. (S. de Jong, A.Schmeltz, J. Huizinga en K. Steeusma). Hordenloop, jongens vsn 14, 15 en 16 jr. 60 M. 27 deelnemers, le prijs M. Brandsma van Bolsward, 2e prijs P. Sipkema van Heerenveen. Verspringen, jongens, 31 deelnemers, le prijs J. v. d. Brug van Heerenveen 4.65 M.; 2e prijs Joh. Roberti van Wolvega 4.62 M. Estafetteloop, jongens 4 X 60 M., 24 deelnemers, le prijs Lycurgus I van Bolsward in sec. (R. Terhenne, M. Oosterhout, Hettema en M, Brandsma)2e prijs van Bolsward in 363/5 sec. en K. Werf, Mej. G. v. d. Workum. Westra, A. Vechel. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij on bestel baarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. door de gasten vernield werden, blijkbaar zat de bedoeling voor kracht aan hun woorden bij te zetten. Dat dit echter niet de manier is, om de menschen het verschil tusschen zomer- en wintertijd te leeren, zal de justitie den gasten wel duidelijk weten té maken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- matiebureau van Van der Graaf Co.’s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 30 September, in Nederland uitgesproken 16 faillissementen tegen 27 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoemden datum 809 faillissementen tegenover 1059 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Zeppelinitis. De gevaarlijke ziekte, welke men met den naam „Zeppelinitis” pleegt aan te duiden, heeft ook in Zwolle talrijke slachtoffers ge maakt. Een verblindende lichtbundel, welke plotseling door het donker van den avond, op huizen en straten scheen neer te vallen, deed de menschen samenstroomen, naar buiten vliegen en gillende en joelende door de straten bollen. Een Zeppelin 'dacht en zei men. ’n Geweldig brutale streek, om zoo maar over ons land te vliegen, meende de een. Als-ie maar geen bommen laat vallen, opperde een ander angstig. Even plotseling als het licht gekomen was verdween bet weer... van het dak van de arbeidsbeurs, waar men proefnemingen deed met een zoeklicht. Te Leeuwarden klom een 4-jarig jongetje, dat met zijn ouders tijdelijk in hotel Weidema woont, op de serre. Het glazen dak bleek echter niet tegen het gewicht van den knaap bestand te zijn; het brak en de jongen viel er door heen. Zijn val werd gelukkig gebroken, hij kwam nl. op een anderen jongen terecht. Beiden bekwamen geen letsel. Wie doet bet hem na? „Spreken is zilver, zwijgen enz." Men schrijft uit Beek aan de Nijm. Courant Dat het hierbedoelde spreekwoord waarheid bevat, moest verleden week een zekere Heijnen uit Beek, gemeente Ubbergen, ondervinden. Wonende op Hollandsch grondgebied doch Duitscher zijnde van geboorte moest H. zich eenige dagen na het hier vermelde feit in Duitschen militairen dienst begeven. Al meer dan eens had H. zich over zijn èl- of niet gaan eenigszins vreemd uitgelaten. Dit schijnt zeker de Duitsche militaire autoriteit ter plaatse ter oore te zijn gekomen, althans H. werd eenige dagen vóór zijn meldingsdag in het Keteldal (grensscheiding) door een paar hem passeerende Duitsche militairen be sprongen. H, die nog 3 tl 4 Meter op Hollandsch grondgebied wist te komen, werd niettegenstaande dit, daar wederom afgesleept en gevankelijk weggevoerd. Verleden Woensdag hebben vrouw en kinderen in Cranerburg van H. afscheid mogen nemen, waarna laatstgenoemde naar het depot is overgebracht om misschien nimmer weer terug te keeren. Nederlandsch. ’t Bdbld. publiceert dezen brief: „Op haar ingezooden artikel in dem Alg. Hdbl. veroorloofde ik mir, mich om die opende plaats overgevens toe dingen naar. Mijn levensloop is op de volgende wijze. Ik bin Duitschers und im ouderdom van 29 jr. Geachte Redactie, Beleefd vraag ik U plaatsing volgende. Reeds djkwijls heb ik gedacht hoe het mogelijk was dat er bij de tegenwoordige dure vleescbprijzen geen lammeren worden geslacht. Zelf was ik er getuige van dat op onze veemarkten lammeren verkocht werden voor f 22.00 per stuk. Het is mij bekend dat de afval (vel enz.) minstens f 7.50 waard is, daarbij is het versche scbaapvet erg duur (dit wordt veel gevraagd voor technische doeleinden), zoodat de vier bouten vleesch van een lam hoogstens f 13.00 ik f 14.00 zullen kosten. Het gemiddeld gewicht van lammeren aan vleesch is 45 a 50 pond, zoodat dit vleesch aan den slager nog geen 30 ct. per ll2 kilo kost, en dus gemakkelijk voor 40 a 45 cent per 1/2 kilo verkocht kan worden. Het vleesch van deze lammeren, ongeveer een halfjaar oud zijn, is zeer malsch en heerlijk van smaak, een minder aangename smaak vindt men alléén bij schapen van twee of meer jaren oud. Dat het vleesch uitstekend van kwaliteit is, bewijst ook wel degenomen proef voor legergebruik. Ook in Amsterdam werden in September 1916 voor particulier verbruik ruim 3Ö00 lammeren geslacht, tegen nog geen 1000 stuks in September 1915. Durven een of meer slagers te Bolsward niet het initiatief nemen om geregeld lammeren te gaan slachten? Mij dunkt, bij de tegenwoordige prijzen is hun succes verzekerd en kan daardoor voor matigen prijs vleesch voor de burgerij ver krijgbaar worden gesteld. Met hoogachting Uw dw., D. B. EERDMANS. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft van de maand September 1916. Brieven: Bennik Kingma, Wed. J. Briekaarten: Jong, J. de Schaap, Conla Door den raad der gemeente Franeker is een nieuwe salarisregeling voor onderwijzers aangenomen met algemeene stemmen. Het aanvangssalaris is bepaald op f 700; verder werden er 5 periodieke verhoogingen ingesteld van f 100 om de 3 jaar, zoodat bet maximum van f 1200 na 15 jaar bereikt wordt. Verder ontvangen alle onderwijzers en onder wijzeressen op 28 jarigen leeftijd een tegemoet koming in huishuur van f 150. Toen iemand uit Bergum met zijn 3- jarig zoontje langs den weg liep, werd het ventje aangevallen door een oude bunzing. De vader gaf het dier een schop, zoodat het eenige meters verder neertuimelde; maar nu viel bet ondier den man zelf aan. Deze zette hem echter handig den voet op den nek, zoodat de roover stikte, ’t Is de Berg. Crt. die deze geschiedenis vertelt als „wier bard”. Uit Metslawier wordt gemeld, dat de aardappels daar tegen ongekende prijzen wor den verkocht. Eiken dag rijzen die nog. Voor borgers betaalt men al f 4, voor Blau wen f 5, voor Munstersche f 6 de 70 kilo. Wordt het niet hoog tijd, dat de regeering geleerd have ik Koopman grossier und bin ingrijpt? In het Hbl. komt een advertentie voor, waarin 100 L. benzine of minder te koop wordt gevraagd voor 60 ct. den liter en eventueel tegen hooger prijs. Wanneer men nu nog weet, dat de normale prijs 16 a 18 ct. is, merkt men, dat deze vloeistof ook kostbaar geworden is. Deze benzine komt uit onze eigen Oost, maar wordt in Engeland tegengehouden. Engelsche ziekte. Zoo noemt het blad De Getuige de ziekte, waaraan het jonge meisjesgeslacht te Gronin gen lijdt. Evenals de klokrokken, struisvee- ren, hooggehakte laarzen tot de mode behooren, zoo behoort een Engelsche vrijer daar tot de mode-artikelen. Of het een ouden, leelijken, kaalhoofdigen Engelscben geïnterneerde betreft, dat doet er niet toe, als er maar een Engelsch- man aan den arm gehaakt is. Voor vele meisjesharten is het te hopen dat „Timbertown”, zooals het kamp genoemd wordt, gauw verdwijnt. Geen ruzie, maar toch ook geen fusie! De jongste aanschrijving van de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen aan de stationchefs over de aan sluiting der treinen in den aanstaanden winter- dienst wekt (zegt de N. Gr. Ct.) nog geen fusie-gedachten. Uitdrukkelijk wordt opnieuw voorgeschreven om wachten op de aansluiting de H. IJ. S. M., waarbij dan slechts enkele uitzonderingen genoemd worden. De verandering van tijd. Een kastelein in de Schuitemakersstraat te Groningen wou Zaterdagavond twaaf uur zomertijd sluiten. Zijn gasten hadden echter, zoo vertelt de N. Gr. Ct. andere plannen. De klok zou dat uur een uur stil staan, zoodat ’t elf uur gewoné tied was. De kastelein wilde' van dien gewone tied niet weten, ’t Kostte hem een drietal ruiten die

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2