ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 8 October. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27‘/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. I 1916. No. 81. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. J I VOOR BINNENLAND. DE WATERSNOOD. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Bolswardsche Courant afzonderlijke K. I d. Gooische meent f 28.000, Ter- sigaren, afkomstig Men schrijft Een onderwijzeres ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. Geen spionnen. De twee reeds bejaarde heeren, die Zaterdag onder verdenking van spionnage nabij de spoorbrug over de Maas te Maastricht werden aangehouden, zijn op vrije voeten gesteld, omdat bleek, dat de verdenking niet gegrond was. L. K. ver- opgaven wordt campagnejaar. zeer ruime Bovendien zal Tram-incident. Gisteravond maakte van lijn 9 een passa gier gebruik, die blijkbaar niet met volle toestemming zijner vrouw de echtelijke woning verlaten had. In de Amstelstraat te Amsterdam nl. bemerkte de vrouw, attent gemaakt door haar zoontje, haar man op het trambalcon, hetgeen haar zóó in woede deed opsteken, dat zij luid schreeuwende de tram trachtte bij te houden, den man sommeerende «er af te komen”. Aangezien zij veel gevaar liep onder den wagen terecht te komen, deed de conducteur de tram stoppen, waarna de ver volgde echtgenoot het blijkbaar verstandiger vond zijn weg verder maar wandelend te vervolgen. Dit wandelen veranderde echter Gaasterland, 4 Oct. Dezer dagen attra peerde een rijksveldwachter een gf interneerden Belg op strooperij (hazestrikken). De veld wachter vroeg hem, of er ook meer waren, waarop de Belg antwoordde: Ja, daar om den hoek zijn er nog twee. Toevallig was daar een burger met een fiets, onder wiens bewaking de veldwachter den strooper stelde, terwijl hij zelf de beide andere stroopers nazette. Toen de veldwachter ver genoeg verwijderd was, gaf de Belg den burger een stoot, greep diens fiets, sprong er op, reed er een eind op weg, wierp toen de fiets te water en maakte zich uit de voeten. Gaasterland. 5 Oct. Was andere jaren 1 Oct. de dag waarnaar onze lijstervangers reik halzend uitzagen, ditmaal was er lang zooveel animo niet als anderd’, wat zeker mede hierin zijn oorzaak vindt, dat er thans veel ander werk aan den winkel is, waar meer mee ver diend wordt. Velen hebben dan ook hun strikken rustig op zolder laten hangen, en zijn elders aan den arbeid getogen. Doordat er deze week weinig of geen gunstigen wind woei, is de vangst tot nog toe nihil. Evenals vorige jaren belast de V. P. N. zich weder met den verkoop der gevangen vogels. Wonseradeel, 5 Oct. Het valt niet te ontkennen, dat het den landbouwers tegen woordig voor den wind gaat, maar ook de landarbeiders hebben een goeden tijd. Los werkvolk laat zich betalen tegen 50 cent per uur, terwijl zij, die hun eigen werk hebben, door werkzaamheden aan te nemen, per week 85 5 45 gulden verdienen. Het is geen zeldzaamheid, dat in één huisgezin per week meer dan f 100 wordt binnengebracht. Arum, 5 Oct. Meldden we dit voorjaar als een groote bijzonderheid, dat er vlas werd gekocht tegen f 250 per pondemaat, dit cijfer valt geheel in ’t niet als we zeggen, dat deze prijs in den nazomer bijna werd verdubbeld. Zij, die dit voorjaar vlas kochten, maken dus een zoet winstje. Ook de verbouwers van suikerbieten hebben geen reden tot klagen. Men bedingt hiervoor toch zulke hooge prijzen, dat ze elke ver wachting te boven gaan, ’t Hangt natuurlijk af van kwaliteit en kwantiteit, doch f 400 men gerust als gemiddelde schellingerdijk f 100.000, Heemraadschap Wieringen f 50.000, Polder Waard Nieuw- land op Wieringen f 25.000. Voor verhoogde raming provinciale nood- waterkeering en door de plaats gehad hebbende drooglegging der overstroomde gebieden zal nog noodig zijn f 150.000, hieronder begrepen teruggaaf aan de gemeenten Purmerend en Zaandam van gedane uitgaven. Zoo men uit deze opgave ziet staat Waterland aan de spits met f 4750.000. De Water- landsche zeedijk heeft ook wel het meest ge leden. Rusteloos wordt hier echter gearbeid om den gehavenden dijk althans voor den komenden winter met zijn stormen en buiten gewone vloeden weerbaar te maken. Het al- geheele herstel aldaar zal nog wel een jaartje vorderen. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgena 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. kwaliteit per pondemaat kan opbrengst beschouwen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Heeg. Uit een zuinigheidsoogpunt is ook hier een vervroegde winkelsluitingbeweging ontstaan. Resultaat daarvan is dat voortaan de winkels om 9 uur gesloten zullen zijn. De Banier. Wonseradeel. Het Raadsbesluit tot het opheffen der school te Idsegahuizen is door Ged. Staten goedgekeurd. Steenwijk. In verband met den sigaren diefstal te dezer stede, die over een tijdvak van twee a drie jaren vele duizenden sigaren beloopt, werd gisteren, als heler, in arrest gesteld zekere H. van K. alhier, terwijl naar de Zw. Ct. verneemt nog meer arrestaties van personen, die bij bedoelden diefstal betrokken zijn, doch op heden hun verblijf buiten Steen wijk hebben, zullen geschieden. De sigaren, waarvan de fabrieksprijs f 35 per mille bedraagt, werden voor f 10 en f 15 per duizend van de hand gedaan. Reeds lang vermoedde men, dat er sigaren gestolen werden, totdat gisteren bij toeval de diefstal aan het licht kwam. Hedenmorgen werd in een der grachten drijvende gevonden een zak tabak en een zak van den diefstal bij de Ofschoon de watersnood sinds eenigen tijd tot het verleden behoort en alle geteisterde streken weder drooggemalen zijn, zal het onzen lezers zeker nog wel belang inboezemen te weten waar al het geld vandaan moet komen, noodig voor de verrichte herstellingen van dijken en zeeweringen en de bedragen welke nog geruimen tijd noodig zullen blijken. Want al wordt er aan de Zuiderzeekust hard gewerkt, de onmetelijke schade te herstellen, men is er nog lang niet en bij honderden en honderden kipkar-ladingen wordt nog zand aangevoerd teneinde de vernielde of geramde dijken op de gewenscbte hoogte te brengen. Teneinde al deze kosten te dekken hebben nu Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan de Provinciale Staten een geschrift ge zonden betreffende een voorstel tot het aan gaan van eene geldleening. Als bekend worden de herstellings- en verbeteringswerken aan de Zuiderzeedijken dier provincie uitgevoerd door de waterschap pen, van ouds met deze taak belast. Echter de ramp die in de eerste maanden van dit jaar over onder hen ressorteerende streken kwam, bracht financieele eischen mede, in vele gevallen echter veel te zwaar om door hen gedragen te worden. Daarom achtten Gedeputeerde Staten het op hun weg te liggen in dezen bemiddeling en steun te verleenen. De kosten der zoogenaamde provinciale nood- keering en die der droogmaling van de over stroomde gebieden heeft zij voorloopig voor hare rekening genomen. De begrooting van kosten welke Ged. Staten nu hebben gemaakt beloopt de som van f 18 Millioen, welk bedrag zij zich voorstelt te dekken door eene leening. De rentevoet stellende op hoogstens 41/2 pCt., zou het der provincie jaarlijks tot een ver schuldigde rente brengen van f 810.000. Aannemende dat de gelden in den loop van de maand November zullen kunnen worden opgenomen, achten zij het dan ook nood zakelijk het totaal bedrag der op te nemen gelden te verhoogen met 2 maal f 810.000 plus f 67.000, zijnde de rente over de maand December en dus te bepalen op ten hoogste f 19.687.500 of rond f 19.700.000. Ged. Staten stellen nu voor hen te mach tigen ten laste der provincie een geldleening aan te gaan van zoodanig nominaal bedrag als noodig zal blijken om de som van ten hoogste f 19.700.000 te verkrijgen, rentende hoogstens 41/2 pCt., telken jare ten minste x/ö0 deel van bet nom. bedrag af te lossen, aanvangende in 1919. Het is niet onaardig eens te zien waartoe deze gelden grootendeels zullen moeten dienen. Specificeerend zullen we dan zien, dat noodig zal zijn voor: Anna Pauwlonapolder f 1600.000, Polder Wieringerwaard f 100.000, Polder Waard en Groet f 650.000, Ambacht van West- Friesland Vier Noorder Koggen f 160.000, Ambacht van West Friesland genaamd Drech- terland f 3500.000 Heemraadschap v., d. Schardam en Keukendijk f 390.000, Zuid- polder bij Edam f 850.000, Polder Zeevang f 1080.000, Polder Katwoude f 1170.000, Nieuwetdam bij Monnikendam f 50.000, Hoogheemraadschap Waterland f 4750.000, Hoogheemraadschap v. Zeeburgen Diemerdijk f 800.000, Prov. zeedijk tusschen Muiderberg en Naarden f 310.000, Hoogheemraadschap v. d. Zeedijk beoosten Muiden f 404.000, Dijk v. - firma Rijkmans alhier. Waarschijnlijk beeft een der helers deze, bevreesd voor huiszoeking, in het water geworpen. De verdachte K. bevindt zich, evenals de medeplichtige v. nog in voorarrest. Jacht. In Friesland is de groote jacht, welke j.l. Maandag geopend is, tot dusver voor de jagers niet onvoordeelig geweest; er is meer wild dan verleden jaar. Het jachtveld is ruim van hazen voorzien. Fazanten en patrijzen worden nog al veel gezien, ofschoon hun aantal blijkbaar met ieder jaar afneemt. Kor hoenders zijn er nog weinig; zij houden zich meest in de bosscben op. Waterwild is er overvloedig; de hooge waterstand was voor de eendvogels zeer gunstig; pijlstaarten, water snippen en smienten, worden eerst in den loop dezer maand verwacht. Het koele weder begunstigt zeer de verzending naar het buiten land, waar het wild grooten aftrek heeft. De jachtvelden in de provincie zijn dit jaar duur verpacht. N. Sn.'Ct. Ergerlijk. ons uit Barneveld aan de openb. school te Stroe, is bij avond door een paar militairen .uit de Harskamp op de meest schandelijke wijze aaogerand. Na haar van de fiets en vervolgens van den weg af te hebben gesleurd, wierpen de schavuiten haar op den grond en rukten haar de kleederen van het lichaam, terwijl zij haar tevens den mond dicht hielden, om het schreeuwen te voorkomen. Toch werd een en ander gelukkig opgemerkt door een paar andere soldaten, waarna de aanranders het hazenpad kozen. Alg. H. Valsch Bankbiljet. De politie te Haarlem heeft procesverbaal opgemaakt tegen een man aldaar, die opzettelijk een nagemaakt bankbiljet van f 40 heeft uit gegeven, wetende dat dit valsch was. Hij verklaarde, het bankbiljet ontvangen te hebben doch zich niet te herinneren van wien. Het biljet was zeer slecht nagemaakt. Alg. H. Eigenaardige Praktijken. Een industrieel te Haarlem deed bij de politie aldaar aangifte dat hij een automobiel aan iemand in bruikleen gegeven had. Deze heeft de automobiel te Amsterdam verkocht en voor het geld een motorfiets gekocht. De politie heeft de automobiel en de motorfiets in beslag genomen. Alg. H. Suiker. Naar wij vernemen zullen de Westersuiker- raffinaderij en de suikerraffinaderij v.b. Spakler en Tetterode de volgende week hare werkzaam heden hervatten, waarna binnen enkele dagen met de aflevering van suiker kan worden begonnen. Hoewel de distributieregeling en alles wat daarmede samenhangt voor het volgende cam pagnejaar nog niet geheel gereed is, kan toch reeds de geruststellende verzekering wor den gegeven, dat een tekort als zich dit jaar voordeed, niet herhaald zal worden. Het suikerdistributiekantoor heeft aan alle kruide niers, fabrikanten enz. gevraagd hoeveel suiker zij het afgeloopen campagnejaar hebben bruikt. Het totaal van deze nu gereserveerd door het a.s. Men rekent dan echter op een toeneming van het t verbruik. dan nog voor alle eventualiteiten een groote reserve worden gehouden. Verder worden maatregelen ontworpen om te voorkomen dat fabrieken, die voor export werken, haar benoodigde quantiteiten, zij het ook tijdelijk, aan de binnenlandscbe consumptie onttrekken. Randelsbl. spoedig in draven, daar de vrouw, zoodra hij weer op de straat stond, hem op zulke krach tige oorvegen tracteerde, dat de man, met achterlating zelfs van zijn hoed, de vlucht nam in de richting van het Rembrandtplein. Alg. Hdbl. Van Hollum (A.) wordt gemeld: Weer zingt Natuur in d’ afgevallen bldren Haar laatste lied, haar najaars elegie Ten Kate. De vroolijke zomer is verdwenen. De boomen verliezen hun dos; vergeelde bladeren bedekken den grond. Somber welft zich de lucht over de steeds meer verlaten velden. Soms ontlast zich de grijze wolkenmassa in een piassenden regen... Koud en guur blaast de scherpe najaarswind over de eenzame weiden... ’t Is herfst. Op Ameland zijn de landerijen reeds voor het meerendeel kaal. De veldvruchten ztjn meestal binnengehaald. Hier en daar zit nog een groepje menschen, om de winteraard appels te rooien, soms wordt nog ee» vracht rogge in de schuur gebracht, maar de voornaamste werkzaamheden op veld en akker zijn afgeloopen, en de «vrijgang” is ingeluid. In weemoedige rust liggen daar de bouw- en weilanden; klagend strijkt de wind over de vlakten... Doodsch en stil liggen ook de buiten weiden, waar voor korten tijd het geraas van de machine weerklonk, over de uitgestrekte mosterdvelden. Die arbeid is thans ook afgeloopen, en nu wordt door de locomobiel het graan van sommige boeren gedorscht en geperst, ’t Gaat vlug: 30 H.L. per uur; per H.L. wordt 50 ct. loon berekend, plus 10 ct. voor het persen van het stroo in blokken. Velen maken er ge bruik van. Over eenige dagen vertrekt ook deze dorschmachine van ons. Dan verzinkt Ameland weer in zijn najaars-verlatenheid, het preludium van den barren winter... N. Harl. Cl. Het „strunen" verdedigd. Als de jónge dochters van L. Vellinga te Giekerk bezoek van haar vrijers hadden, waren er ook «struners om ’e glêzen”. Dat begon de meisjes en ook haar ouders te vervelen. Men verzocht veldwachter Stuveling eens wacht te houden. Deze was den menschen daarin gaarne ter wille en bevond zich in den nacht van 25 op 26 Juni op zijn post. Hij heeft toen drie jongens op het goed afgesloten erf geattrapeerd, nl. 3en 20-jarigen A. D., den 19-jarigen J. B. en den 17-jarigen R. K., de eerste en de derde van boeren bedrijf, de tweede smidsknecht. Voor erfvredebreuk staat het drietal terecht. Zij geven toe, op het erf te zijn geweest. De subst.-officier zal ditmaal nog geen strenge straf vragen. Eisch ieder f 10 boete, voor D. en B. te vervangen door 10 dagen hechtenis, voor K. door 1 maand tuchtschool. De raadsman van den minderjarige, mr. van Apeldoorn te Leeuwarden, brengt onder de aandacht, dat het «strunen” een gebruik in Friesland is, waar niemand kwaad in ziet. Hij leest een passage uit een van Waling Dijkstra’s werken aangaande deze jongens- liefhebberij voor. De veldwachter heeft de zaak erg overdreven en had eigenlijk op de bank der beschuldigden moeten zitten, omdat hij de jongens met een stok tegen bet hoofd heeft geslagen. Pleiter dringt er op aan, dat de rechtbank de knapen zal vrijspreken, omdat zij met het betreden van het erf geen mis dadig doel hebben gehad en daar evenmin waren in den tijd, voor de nachtrust bestemd. Het zou hem spijten, als een zoo oud en bekend Friesch gebruik nu ook al tot misdrijf werd gestempeld. Alle kleur zou op die manier aan het leven worden ontnomen. De subst.-officier is het niet met den verdediger eens. Waarom zou deze Vellinga niet mogen worden beschermd, als hij dat vraagt. Hij is toch niet dadelijk naar de politie geloopen en ongetwijfeld beeft men bier met een misdrijf tegen de openbare orde te doen. Volgt dupliek van den raadsman. L. Ct.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1