lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 12 October. I I 1916. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. No. 82. <1 Li t. VOOR 3 maanden. afzonderlijke is t 1 BINNENLAND. wel vijftig meter het land in- e u n e was zij o Nieuw podtarief. Het nieuwe verhoogde posttarief treedt 16 Oct. a.s. in werking. n d >r n t, g D. die aan naar ze hem intusschen inrekenden van de politie kwam moest heden terecht hij »er bij.” bekent, maar aan dat hij die nu denkelijk van een lantaarn den verkeerden naam meegegeven, en werd te en is daar een lichte straf vragen, n.l. f 2 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. j ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. j.l. Zondag werd ’t kranig hoofd der v. Nassauschool, de heer R. J. Praamsma, van zijn leven weggerakt. Sneek, 10 Oct. De heer C. A. Zelvelder, schoolopziener in ’t district Heerenveen, gaat onze gemeente spoedig verlaten wegens zijne benoeming in gelijke betrekking te Arnhem. De gemeenteraad, waarvan de heer Z. sedert eenige jaren lid is, verliest in den vertrekkende een degelijk vertegenwoordiger der gemeente naren, ’t onderwijzend personeel een school opziener, die bij openbare, zoowel als bij bijzondere onderwijzers hoog staat aange schreven. Tijdens een kort doch hevig onweer op verleden Zaterdag werd de kap van een hooi berg plaat s te Bergum door den wind op genomen en geslingerd. ’t Was weer een heele rij beklaagden, de rol voor deze zitting. Eerst kwamen aan de orde elf zaken van minderjarigen, die volgens de kinderwetten in gesloten zitting werden behandeld. De laatste hiervan betrof een jongen van Makkum, die op een passeerende auto met steenen gooide. Omdat de dader niet aanwezig was, werd verstek verleend, en in openbare zitting de getuige gehoord n.l. de chauffeur Dooper, die verklaarde dat hij wel meer last van de lieve jeugd in Makkum heeft. Op 2 Augs. stonden 4 knapen bij de brug, die allen min of meer, bun lief hebberij, bot vierden maar de hoofddader A. v. d. L. wierp een steen naar getuige, die hem langs ’t hoofd vloog. De zaak wordt verdaagd, om den beklaagde hier de volgende zitting te hooren. Als hij niet vrijwillig komt, wordt hij met den sterken arm gebaald, dat is zoo de regel bij de weer spannige knapen. In de 2e zaak was weer de beklaagde absent, maar de getuige, de heer J. H. Wamelink, te Sneek van de arbeidsinspectie verklaart dat G. P. te Stavoren in zijn smederij twee jongens aan het werk had, zonder dat hij de loonlijsten daarvoor had ingevuld. Beklaagde gaf aan den ambtenaar, die de loonlijsten bij hem ophaalde, geen inlichtingen, en toen getuige, als inspecteur verscheen, zag hij de jongens behulpzaam bij ’t beslaan van een paard. Het-was getuige gebleken dat de jongens loon in geld hadden ontvangen, althans de eene, en znlks is niet op de loonlijst, die in beslag werd genomen, vermeld. Eisch f 10 of 5 dagen. Na een behoorlijk rijtje afwezige beklaagden, waartegen verstek werd verleend, kwam aan de orde een „strunerij” te Kondum. De beklaagde in deze zaak is ook absent, maar ’t getuigen verhoor heeft plaats en daaruit vernamen we, dat Zaterdagavond 5 Augs. bij S. v. Solkema op de glazen werd geslagen, juist toen de man het bed zou instappen. De oude man, die daarvan wel meer last heeft, wilde daar een eind aan hebben en deed dus aangifte. Hij had wel 3 personen op ’t erf gezien, maar wie ’t waren weet hij niet, echter door de ijverige nasporingen er licht in de zaak en staan J. van D. te Koudum. Gelijk wij zeiden, deze is niet verschenen, maar H. Boonstra als getuige verklaart dat bij wel een paar personen op ’t erf heeft zien gaan, ook heeft hij geboord dat ze riepen, met een dik vloekwoord er bijKom er uit 1 en een van hen op de glazen sloeg. Wie van die twee op de glazen sloeg kon hij niet zien. De andere getuige was wat dichter bij de misdaad, ’t Was Tj. v, D. van Hindeloopen. Deze is ook op ’t erf geweest en heeft gezien dat J. de B. op de glazen sloeg. De heer Ambtenaar waarschuwt dezen laatsten-getuige voorzichtig te zijn, want ook hij behoorde eigenlijk op de bank der be schuldigden. Tegen beklaagde eischt hij f 5 of 3 dagen. 8. D. W. te Bolsward liep 11 Augs. ’s avonds op de perken van ’t plantsoen, en liep daarvoor een bekeuring op. Beklaagde zegt dat hij ffmar krekt op 'e kant wier” doch dit is krekt voldoende om een proces op te loopen. Eisch f 1 of 1 dag. Vervolgens kwam er weer een zaak aan de orde, waarvan de beklaagde, 8. P. te Workum, niet aanwezig was. Het betrof het verkoopen van vleesch, dat vooraf niet gekeurd was. J. W. Sikkens had onlangs een gemest kalf met de boot naar Sneek Dat kalf werd onderweg ziek, Wolsum bij de brug afgezet geslacht. Het vleesch kwam des avonds weer in Workum terug en werd aan beklaagde verkocht. Toen de keurmeester J. Stout kwam zien of 't' vleesch goed was, bleek hem dat het geheele kalf al haast verdwenen was. Wat er overig was, was wel van goede kwa liteit, maar hij moest procesverbaal opmaken, omdat het de verordening voor de »koud- slachters” dat is voor uit nood geslacht vee keuring van het vleesch voorschrijft, voor dat het verkocht mag worden. Omdat den heer Ambtenaar uit de behan deling blijkt, dat hier geen opzet in 't spel 8. O. te Bolsward werd in den nacht van 3 op 4 Sept, te Witmarsum aangehouden door de marechaussees omdat bij geen licht op zijn rijwiel had. Hij gaf op te heeten Ruurd Brouwer, woonplaats Bolsward,ouderdom enz. alles in orde alleen de naam was verkeerd. Bekl. bekent, en weet ook tot verontschul diging niets aan te voeren. Eisch voor het gemis f 3 of 2 dagen en voor f 5 of 3 dagen. Vervolgens kwam Workum voor. Deze dronkenschap Bolsward, 9 October 1916. Mijnheer de Redacteur! J.l. Vrijdag 6 dezer, had te Leeuwarden een vergadering plaats van de landstormplich- tigen der jaarklasse 1909 uit Friesland. Ruim 200 belanghebbenden woonden de vergadering bij, uit alle deelen der provincie saamgekomen. Bijna alle 43 gemeenten waren vertegenwoordigd. Op deze vergadering werd onder algemeene instemming bij acclamatie tot oprichting van bovengenoemde vereeniging besloten. Deze vereeniging stelt zich ten doel, door algemeene samenwerking der belanghebbenden in het land er bij de betrokken autoriteiten op aan te dringen om de militielichting 1917 op te roepen vóór de landstorm van de jaar klasse 1909. Zij is van meening, dat ook het landsbelang hiermede gebaat wordt. Immers, in tegenstelling met de miliciens van de lich ting 1917, zijn de landstormplichtigen veelal gehuwd en zakenmenschen, terwijl bovendien het aantal miliciens der lichting 1917 aan merkelijk grooter is. Bij eerst indienststelling van deze militie lichting kan zeker eenige maanden met het oproepen der landstormplichtigen 1909 worden gewacht. Hierdoor wordt het maatschappelijk leven dier mannen pas aanmerkelijk later, of bij een eventueel ingetreden vredestoestand in het geheel niet geschaad. Steunend op bovenstaande zakelijke over wegingen, is door onze vereeniging besloten, te trachten in samenwerking te treden met de lotgenooten in de andere provinciën des Rijks, teneinde te komen tot een gezamenlijke adresbeweging voor dit doel. Hierom verzoeken ondergeteekenden de belanghebbenden in de andere provinciën dringend, om in de plaatsen hunner inwoning zoo spoedig mogelijk vergaderingen van belang hebbenden bijeen te roepen. Foor alle gewenschte inlichtingen stelt het bestuur der vereeniging voornoemd, zich gaarne beschikbaar. U Mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsing: Hoogachtend, Het voorloopig Bestuur, H. v. d. PLOEG, Voorzitter. J. LEMSTRA. J. ADEMA, correspondentie adres, Snorkstraat, Bolsward. P.S. Andere bladen worden beleefd verzocht bovenstaande over te nemen. nog B. v. W. van voor. Deze was bekeurd wegens en verstoring der orde. Bekl. zegt nadat het procesverbaal is voor gelezen dat de zaak zich heel anders toege dragen heeft als daarin staat opgeteekend. Hij had in den avond van 9 September (dat was een Zaterdag) wel een glas bier gedronken en één glaasje klare er over heen, maar vol strekt was hij niet dronken. Hij zocht ook geen ruzie te maken, hij stond rustig voor zijn huis maar een overbuur kwam op hem toeloopen, die maakte praatjes en zocht ruzie, en daar krijg ik nu proces voor, zoo besluit hij. De rijksveldwachter die ’t procesverbaal opmaakte, moet nu komen, maar die doet een heel ander boekje over beklaagde open. Hij is een heel lastig buurman. Zaterdags en Zondags is ’t heel vaak te doen en in huis is hij dan zoo lastig dat zijn vrouw meermalen de politie er op inroept. Toen getuige in den nacht van 9 Sept, op het tumult afkwam, was er een heele verzameling volk omheen, want beklaagde trok zijn jas uit en zou den overbuur te lijf. Later toen bij in huis was ging het er nog zoo druk om toe, dat de buren er last van hadden. Bekl. komt er tegen op. lo. dronken hij niet. 2o. hij wilde niet vechten maar overbuur. 3o. Zijn vrouw is erg zenuwacbtig en druk en hij doet dan zijn best om dat mensch te kalmeeren. De veldwachter zegt daar tegenover dat de man zoo lastig is als hij een slokje op heeft, dat soms zijn vrouw en dochter dan niet in huis durven komen. Hij weet dat nog niet lang geleden de vrouw den geheelen nacht buiten is gebleven. Bekl. krijgt een ernstige vermaning doch blijft zijn rol van ^vermoorde onschuld” volhouden. Hij is al een tijdlang bij de geheelonthouders geweest en daar heeft hij zich weer voor opgegeven. De veldwachter deswege gehoord, verklaart dat het een tijdje met hem wat beter ging, en de laatste paar weken heeft bij ook van geen herrie vernomen. De heer Ambtenaar meent, dat hier wel een geval is, waarin een voorwaardelijke straf mag toegedeeld. Hij eischt 2 dagen hechtenis, doch als bekl. bij de onthoudersvereeniging zich aansluit en dan in geen 2 jaar weer voor dronkenschap wordt bekeurd, dan wordt hem de straf kwijtgescholden. Bekl. is hier mee in ’t schik, hij heeft zich reeds bij meester de Wit aangemeld, als zijn proeftijd van 2 maanden om is kan hij lid worden der geheelonthouding en dan zal hij zich goed houden. Na dat ten slotte nog een verzetzaak wegens visscherij tegen een vonnis van 15 Sept, was behandeld werd de zitting geschorst. Uitspraak op Vrijdag 20 Oct. a.s. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Bolsward, 8 October 1916. Mijnheer de Redacteur! In de Bolswardsche Courant van 8 Oct. komt een stukje voor betreffende het rooken aan de loketten. Teneinde te voorkomen, dat door de ge geven voorstelling een verkeerde meening bij het publiek post vat, zoude ik gaarne zien, dat de volgende toelichting in uw blad werd opgenomen. Van hoogerhand is aan de post- en tele graafambtenaren, aangewezen voor de be diening van de loketten, het rooken verboden. Aan de binnenzijde van het loket dus een verbod, aan de buitenzijde een verzoek. Aan klachten omtrent overtreding van dat verbod, mits met opgaaf van juist tijdstip, zal uitteraard door mij het noodige gevolg worden gegeven. De Directeur v. h. Post- en Telegraaf kantoor te Bolsward: KONING. Voor het Kantongerecht. Zitting van Vrijdag 6 October 1916. Sneek, 10 Oct. Tegen den 74-jarigen veehouder M. R. is procesverbaal opgemaakt wegens vervalsching zijner melk. Aan gezien de man al vroeger wegens vervalsching van zijn waar met den strafrechter kennis heeft gemaakt, is 't te voorzien dat de Recht bank hem ditmaal alles behalve genadig zal behandelen. Sneek, 10 Oct. Sedert 8 Jan. van dit jaar, toen ’t hoofd van school no. 3 't tijde lijke met 't eeuwige verwisselde, blijft de doodsengel hier steeds rondwaren onder het onderwijzerspersoneel. 13 April j.l. stierf ’t plaatsvervangend hoofd aan school no 3. In ’t laatst van Juli werd de heer Th. Faber, rustend schoolhoofd grafwaarts gedragen; in het begin van de vorige maand overleed de heer Voetberg, directeur der Ambachtschool en J. in de kracht is, zal hij of 2 dagen. Daarna werd een jachtovertreding-behandeld. J. J. te Franeker werd door een rijksveld wachter waargenomen in land, waarin hij niet mocht jagen. Nu bad beklaagde een briefje aan den heer Kantonrechter geschreven, waarin staat, dat de eigenaar van het land er niets tegen had. De rijksveldwachter geeft daarvan een andere lezing. Die boer geeft heelemaal geen permissie, en deze beklaagde mocht er ook niet jagen. Toch heeft verbalisant gehoord en gezien dat hij in het land schoot en uit de verte ook de beweging gezien dat de pols drager iets opraapte. De overtreding wordt dus bewezen geacht echter wordt niet het requisitoir bekend gemaakt. C. v. N. te Bolsward heeft 16 Augs. een jongen bij zich op de fiets genomen. Dat is bij verordening verboden en dus toen de politie het zag, kreeg hij een proces. Beklaagde bekent. De jongen vroeg zoo beleefd, om een eindje mee te mogen rijden op de fiets, dat hij, omdat hij het wel meer ziet doen, het niet kon afslaan. Zijn bereidwilligheid kost bem f 1 of 1 dag. In de kermis alhier surveilleerden gewoonlijk twee marechaussees. Zij zagen D. v. wat abnormaal was, en rieden hem huis te gaan. Even later troffen weer op straat en zijn kwaal was zooveel verergerd, dat ze hem nu en proces tegen hem opmaakten. De heer Ambtenaar teit het lijstje van bekl. eens over en het blijkt dat dit sedert 27 Mei reeds de 10e misstap van bekl. is op dit pad. Met een straf van f 10 of 6 dagen wil hij het hem nu nog eens trachten af te leeren. Thans komt weer een ^strunerij” aan de orde. Dit stuk speelt te Lollum. Daar woont een eindje buiten de buurt de koemelker A. Ypma. Op 27 Augustus (Zondagavond) omstreeks halftien zou de boer in bet bed stappen, zijn vrouw was reeds in de koets, toen er op de glazen werd gebonsd. De bóer kleedde zich snel weer aan, want hij wilde toch eens weten, wie hem dat lapte. Toen hij door ’t raam keek, was het zoo duister, dat hij niets kon onderscheiden, maar hij hoorde wel gesmuspel om huis. Om te weten te komen, wie daar waren, ging hij een achterstraatje langs om zoo langs een omwegje bij het gezelschap te komen. Toen de knapen de deur hoorden, smeerden z’em, doch Ypma trof spoedig een clubje en vroeg aan hen: Wie benne jelui? Ik kreeg een bits antwoord en kon ze niet onderscheiden ook herkende ik ze niet, verklaart getuige. Thans staan twee hunner voor de balie, n.l. 8. Z. en P. D. beiden te Lollum. Ze bekennen bij de woning van IJpma te zijn geweest dien avond en wel even op de glazen te hebben geklopt maar niet geslagen, zooals het nu wordt voorgedragen. ’t Was een Zondagavondlolletje. Beiden krijgen een ernstige vermaning om dat niet als een grapje te beschouwen, ’t Is ernstig om zelfs oude menschen op die manier lastig te vallen. Omdat getuige IJpma heeft verklaard, dat hij na dien avond geen last meer vandergelijke loopjes om zijn huis gehad heeft zal de heer Ambtenaar het nu nog eens schappelijk met ze maken, maar bij herhaling wil hij uit een zuurder vaatje tappen. Nu is de eisch voor elk f 2 of 2 dagen. 8. 8. te Gaast is tijdelijk Bulpbesteller bij de Posterijen, 's Morgens in de vroegte ging bij Makkum uit op de fiets, maar daarop had hij geen licht branden. De rijksveldwachter had hem reeds gewaarschuwd, dat hij daar voor zorgen moest, en toen hij 5 September weer reed zonder lantaarn was Bekl. is tegenwoordig en I geeft voor verontschuldiging fiets van 't postkantoor kreeg, de smid had den haak er af genomen, om die te veranderen. Hij kon de lantaarn er niet aan hebben, maar moest toch met de brieven weg. Hij heeft nu een nieuwe fiets gekregen, de zaak is nu in orde. De heer Kantonrechter wijst beklaagde er op, dat hij had moeten zorgen dat de lantaarn in orde was, want hij mag nu eenmaal niet rijden zonder licht tusschen een half uur na zonsondergang tot een halfuur voor zonsop komst. Met de omstandigheden rekenende- eischt de heer Ambtenaar f 2 of 2 dagen. Bolswardsche Courant 3. D l I 1 1 3 I 8 3 Q i s t t d je 3t n, id Q- t! al st »e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1