a J Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. F Officiëele Advertentiën. It PREDIKBEURTEN. Zondag 15 Oct. HERVORMDE KERK. c VEEVOEDER. 23 12 GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). 30 3 5 20 27 32 1925; 4 11 1927; 2 26 1929; 36 22 w 1931; (en 37 ad f 300.) Aldo Antoniëtti. Vergadering Gemeenteraad. Herleving der kookkunst. Aanbesteding. 18 en 21 in 1918; y 1920; y 1922; y 1924; 1926; y 1928; y 1930; y 1932; L- i i f 981.—. vao oogenblik 6 y 10 groot huis- biunen- nóch pl.m. 150 in hun dagloon. beelemaal dit artikel 17 24 28 32 11 Het dagen f 1220.— - 1161.— - 1137.— - 1120.— 1110.— - 1084.— - 1062.— - 1042.— - 1024.— - 1002.— - 992.— 7 31 14 25 34 spre- vereeniging «Under it a inkoop van Burg. suiker zich steeds ter vervanging ook is te verkrijgen, BOLS WARD, van 8 tot en met 11 Oct. 1916. Geboren: Siebrigje, d.v. Taco Nota en Stientje Negerman. van Bolsward belanghebbenden, dat het voor veevoederafleveringen de Dijk. dien te 2. 11. 19 9 1 29 8 13 15 y H M y uur van Longerhouw. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur: Dr. O. J. N1EMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. KOSSEN. ’s Voormiddags 9x/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 5r/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. ’s Voormiddags 91/2 Ds. B. DIJKSTRA ’s Avonds 5i/2 uur Ds. HASELAGER van Oosterend. en y u y y 26 y 22 van 5. wijzer ex, handwerken, advies van Burg, en 6. Adres Friese he Mij. van Landbouw, Afdeeling Bolsward, om een lokaal voor land bouw winter cursus, met advies van Burg, en Welh. T. Adres Groene Kruis" te Bolsward om gebruik der muziekschool voor tuberculose museum, met advies van Burg, en Welk. Bestratingen Appelmarkt en Adres bewoners Sneekerweg om en IVelh. Benoeming brugwachter Harlingerbrug L. de Fries, De BURGEMEESTER bericht hierbij aan November-besluit ter Secretarie ter lezing ligt. Bolsward, 11 Oct. 1916. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. 16 en 33 in 1933; Burgemeester en u y u y y u y den laagsten inschrijver. Niet Maandag, zooals eerst abusivelijk was geannonceerd, maar Dinsdagavond zal het kerkconcert Antoniëtti plaats hebben. Ook vernemen wij nog dat de violist o.a. het bekende Largo van Handel zal voordragen op verzoek van den heer Alt. tegen 19 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoemden datum 738 faillissementen tegenover 913 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Geen trek. Aan drie heeren was door den Staat con cessie verleend voor de ontginning van bruin kolen onder de gemeente Heerlen. Toen het aan de exploitatie toe was, schenen de heeren geen trek meer te hebben, want geen schop werd in de aarde gezet. Thans is bet drietal op last der regeering door den landsadvocaat gesommeerd, de exploi tatie binnen een jaar ter hand te nemen. Herziening grondwet. De heeren Eerdmans en De Muralt hebben een wijziging in de aanhangige grondswet- voorstellen ingediend, waarvan de bedoeling is, vast te stellen, dat bij het aangeven van de deugdelijkheid voor het geheele lager onder wijs bet openbare lager onderwijs als norm zal dienen, zonder dat daarbij de opvoedkun dige zelfstandigheid van het bijzonder lager onderwijs mag worden geknot. Een dievegge. De dienstbode van mgr. Menten te Maas tricht, die de vorige week betrapt werd bij het ledigen van een offerblok, heeft volledig bekend. Het totaal ontvreemde bedrag is ruim f 16000. Alg. H. geleide van een officier een bezoek te brengen aan het front. Een nog wat onervaren stafofficier, die met de zorg voor het gezelschap belast was, ging hen aan de haven tegemoet, en ontmoette dan ook een groepje personen in burger- kleeding, die juist van een uit Falkestone aangekomen stoomboot aan land giogeu. Nu had hij opdracht gekregen, de bezoekers met de grootst mogelijke beleefdheid te ont halen en hij noodigde hen daarom gastvrij tot een lunch in een der eerste hotels van de stad uit. Na afloop van het copieuse maal wendde hij zich tot' den leider van het gezelschap en uitte den wensch, onmiddellijk nadat de koffie en likeuren gebruikt zouden zijn, het gezelschap aan den bevelvoerenden generaal voor te stellen. Net zooals u wil, meneer I was het antwoord. Maar denkt u er om, dat we om drie uur weer aan de haven moeten zijn Waarom? vroeg de gastheer. Ja, ziet u, antwoordde de ander, we zijn hier gestuurd, om een afsluitdam in de haven te repareeren. Oude wijn. In de Schweizer Bauer vertelt iemand, dat hij kort geleden in de gelegenheid is geweest om van een flesch wijn, dateerende van het jaar 1811, te proeven. Het was „Markgrafler” van het genoemde jaar. Het etiket was nog zeer goed te ontcijferen, de kurk was echter slecht doch deze moet in elk geval toch goed gehouden hebben. De wijn was nog goed, doch een beetje dun, zooals een oud, zeer licht landwijntje. Doch wij dronken in vollen eer bied den ouden wijn I Dit is echter niet de oudste flesch, welke in den laatsten tijd uitgegraven is. Dezer dagen werd een flesch geopend eveneens ,/Markgiafler’’ die in 1753 gevuld was, dus een 163 jarige! De kurk was vijf c.M. lang en in uit stekenden staat, doch toen zij aan de lucht kwam, schaamde zij zich voor haar ouderdom, zoodat zij tot de helft van haar volume in kromp een zeer merkwaardig verschijnsel. Het bouquet van den wijn was uitnemend doch dat was misleidend. De wijn was uit ergernis over zijn ouderdom bitter, ja zuur geworden, zoodat de 920 cM3. inhoud van een lichtbruine kleur, geen genot schonk. De wijn was in Neurenberg voor den dag gekomen en was op een wijnveiling te Bazel gekocht. en nu en nu Maar ik zal 't 'r wel inpeperen! Nummer 97586 heeft ze. Ik zal een klacht tegen haar indienen en dan zal ze wel' behoorlijk gestraft worden... Maar bedenk toch eens, zoo’n stakker van een conductrice...! Ik heb niet met ’r te maken, ik zal haar wel leeren, twee dagen straf kan ze krijgen. Ja, als u dat zoo vast van plan bent... Maar u zult er een hoop last mee hebben 1 Hoezoo? U zal heel dikwijls vóór moeten komen, lieg ik. Dan laten ze u urenlang in de gang wachten. Zoo gaat het altijd bij ’t gerecht. De man staart me met open mond aan. Zoo, zoo! zegt hij en wacht een oogenblik. Die conductrices zijn toch eigenlijk stak kers, kom ik hem tegemoet. Zeer waar, valt hij in, dat moet ik u toe geven, nu in oorlogstijd verricht zoo’n con ductrice om zoo te zeggen oorlogswerk... Ik ben een veel te goed patriot, dan dat ik haar iets in den weg zou willen leggenveel te vaderlandslievend, geen quaestie van, dat ik 't aangeef... ben veel te vaderlandslievend... En met die woorden loopt de ^patriot” door. Misverstand achter het front. Te midden van den verbitterden strijd, van al die rustelooze bedrijvigheid achter het front, die smarten, pijnen en andere oorlogsellende, zijn er toch ook vermakelijke voorvallen op het oorloge toonee). De Sunday Times vertelt zulk een geval. Ondanks de moeilijkheid om het noodige verlof daartoe te krijgen zijn toch reeds sedert het begin van den oorlog een groot aantal burgerpersonen nit Engeland er in geslaagd, een bezoek aan Frankrijk te brengen. De papieren van al deze bezoekers worden natuurlijk nauwkeurig onderzocht en zij kunnen geen stap doen zonder geleide. Maar toch komt er nog wel eens een geval van persoonsverwarring voor. Dit geschiedde o.a. eens te Boulogne, waar toevallig een gezelschap, bestaande uit burge- ^r«., meesters of andere notabelen, uit verschillende itgesproken 21 faillissementen provinciestadjes verwacht werd, om onder u 1934. Wethouders voornoemd, M. OBERMAN, de Secretaris, D. BEU ER. Z/O, maar mevrouw, neen mevrouw, me man, me zoontje, ik en de keukenmeid.” ,/En dan voor f 3.vleesch per middag, dat is niet modern... Voor f 2 50 schapen- vleesch en f 0 50 Delfia hebt U genoeg voor een geheele week...” Onderwijl was de kok klaar gekomen en werden de kleine kristallen bakjes gepresenteerd. Onze Mevrouw proefde met groote aandacht van de lersche hutspot en riep in ware ver rukking uit: z/Zoo iets lekkers heb ik nog nooit ge geten, als me man dat proeft, maar die hit van mijn zal het nooit zoo kunnen doen als deze knappe kok en dan, ze zeggen dat schapenvleesch erg krimpt en dan is je voor deel nog naar de baaienwat zeit ie nou met een blik naar den vertegenwoordiger der fabriek. >/U kunt het lezen in uw boekje pag. 11”. Na eemgen tijd werd hutspot met boonen rondgediend. Na het gerecht geproefd te hebben, stond Mevrouw vast besloten op: z>Ik ga direct naar dien lamslager”. Waarschijnlijk hebben de meeste bezoeksters van deze bak- en braadproeveu dezelfde psy chologische momenten als onze Mevrouw door leefd en zijn zij ten slotte allen lamsvleesch gaan bestellen. In Arnhem althans ziet men alom lams- en schapenvleesch uitgestald tegen matigen prijs; ik zelf kocht le kwaliteit ad f 0.45 per pond. Goed toebereid volgens de recepten van de Oliefabriekeu Calvé-Delft is het voor hen, die veel van vleesch houden, een ware delice. Goed toebereid is er van bijzonder krimpen of van een bijzonder sterken smaak geen sprake. Waar ons volk een volk is dat be trekkelijk veel vet noodig heeft, wordt door de genoemde fabrieken met deze demonstra ties een voor onze natie zeer nuttige arbeid verricht, want de jus, bereid zooals door den kok van de fabriek, is zeer smakelijk en ver van y mager”. Op verzoek van de verschillende burge meesters liet de fabriek door hare koks en vertegenwoordigers reeds demonstraties voor het gebruik van schapenvleesch houden in de navolgende gemeenten: Delft, Hof van Delft, Gorinchem, Schoonhoven, Haarlemme-rliede en Spaarnwoude, Arnhem, Zutphen, Almelo en Wormerveer. Ook heeft zij in verschillende garnizoensplaatsen aanschouwelijke lessen voor de bereiding van schapenvleesch doen houden voor de verplegingsofficieren, menagemeesters en koks van bet leger. In groepen van 30 tot 60 uit verschillende plaatsen bijeenge komen, hebben zij de betreffende cursussen gevolgd”. Tot zoover Kieuw Vrouwenleven. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat sedert ook demon straties door de Oliefabrieken ,/Calvé Delft” werden gehouden te Zaandam, Koog a./d. Zaan, Utrecht en Hilversum, en, naar wij ver nemen, zijn nog enkele aanvragen van burge meesters en commissies voor levensmiddelen voorziening uit andere gemeenten bij de fabriek in behandeling. Overal waar tot nu toe demonstraties gehouden zijn, is, blijkens in gewonnen informaties, het gebruik van scbapen- vleesch enorm toegenomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bekend, dat bij loting is bepaald, dat de aandeelen in de geldleening ad f 18300.aflosbaar zullen zijn als volgt de aandeelen nos. 35 in 1917; y 1919; y 1921; y 1923; y y y Smokkelaar gedood. Zondag hebben de buitengewone kommiezeiK te Netterden, gem. Gendringen, drie koeien aangehouden, die over de grens gesmokkeld zouden worden. De kommiezen moesten daarbij nog van hun vuurwapenen gebruik maken, waardoor één der smokkelaars, zekere Lem uit Ulft, zoodanig getroffen werd, dat bij op Duitsch gebied dood neerviel. Alg. H. Werd te Arum verleden jaar vlas per pondemaat verkocht voor f 250, deze prijs is nu bijna verdubbeld. Ook suikerbieten worden razend duur verkobht; zij brengen minstens f 400 per pondemaat op. Te Oosterli.ttens is een witte kool ge teeld, die, ontdaan van de buitenste bladen, nog een gewicht had van ruim 25 pond. Te Sneek is onder de Friesch kende leerlingen der H. B. S. een opgericht onder den naam van Fryske Findel”. De vereeniging telt al 20 leden. De heer A. Kuperus, hoofd der school te Kimswerd, is in gelijke betrekking benoemd te Oldemarkt. Bij referendum heeft de districtsfede- ratie te Harlingen der S. D. A. P. tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer gekozen den heer P. Hiemstra te Leeuwarden. De //Onder de Streep”-schrijver het Alg. H. schrijft: Egoïst. Schimpend en vuurrood van woede stapt een opgewonden heer uit de Berlijnsche electrische tram. Wacht maar! schreeuwt-hij den wegrijdenden wagen na. Ik zal je wel krijgen, jij vrouw- mensch, jij...! Wat is er dan gebeurd! vraag ik. Ze heeft de halte niet afgeroepen ben ik verder gereden dan ik moest moet ik een eind terugloopen. Wolvega, 9 Oct. Terwijl andere gemeenten reeds eene hoeveelheid suiker ter distribueering ontvingen sommige reeds twee achtereen volgende weken schijnt er voor West- stellingwerf nog geen suiker beschikbaar te zijn, hoewel het Gemeentebestuur daartoe moeite heeft gedaan. Waar de fout schuilt, kunnen wij niet beoordeelen, maar in orde met de distribueering van schijnt het niet te zijn. Dat de behoefte aan sterker doet gevoelen, nu geen ander artikel meer behoeft geen betoog. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Fabriek stopgezet. Maastricht, 9 Oct. De papierfabriek van Gebr. Tielehs te Weert-Meerssen is stopgezet moeten worden. De magazijnen zijn opgepropt vol, doch er is geen aftrek of kooplust, nóch buitenlands. De werklieden, getal, ontvangen 75 pCt. van De Courant. Weer een truc. Aan het grenskantoor te Tegelen ontdekten I de visiteerende ambtenaren Maandagmorgen, I dat in de banden van de rijwielen, waarmede Nederlandsche werklieden de grens passeerden, sajet verborgen was. Uit de banden van een rijwiel kwam bijna een kilo sajet aan acht knotten te voorschijn. Een ander rijwiel bleek, behalve vier knotten sajet, nog vier-en-een- half paar wollen vrouwenkousen en sokken te bevatten. De betrokken personen kregen procesverbaal, terwijl sajet en rijwielen in beslag werden genomen. Alg. H. Doodslag. Gisteren is onder de gemeente Haamstede de 23jarige Anna Jacoba Speelman op het veld door een Belgischen uitgewekene, die bij Speel man knecht was, vermoord. Bij een woorden wisseling tusschen den Belg en den broer van de verslagene kwam zij tusschenbeide, waarop haar, volgens zeggen van den Belg, bij ongeluk een steek in den hals werd toegebracht. De moordenaar gaf zich direct aan bij den burge meester. Alg. H. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeiing van het Handelsin- formatiebureau van VAN DER GRAAF Co.’s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 26 Sept., in Nederland ui Heden Donderdag vergadert de Raad dezer Gemeente, des avonds ten 7 ure, ter behan deling van de navolgende punten: 1. Adres J. A v. d. Weij om land bij de Exmorrazijl, met advies i en Welh 2. Adres A. Nizet e.a. om verlenging van den pachttijd van staanplaatsen op de kermis. 3. Adres Schippersvereeniging opheffing tol Nigezijl met advies van Burg, en Weth. 4. Adres Jac- v. d. Weide om onderhands te mogen huren het z.g. Langeland met advies Burg, en Weth. Adres mej. L. H. Callenfels, onder- om salarisverhooging met Weth. In het October-nummer van Nieuw Vrouwen leven (onder redactie van Daisy E. A. Junius te Heelsum) wordt gewezen op een herleving der kookkunst in onze dagen. Tot die her leving dragen zeker in ruime mate zoo lezen wij in genoemd damesblad de kook- en braadproeven der Oliefabrieken //Calvé- Delft” bij en al mag het hier in zekeren zin een commercieele onderneming genoemd worden, het Nederlandsche publiek kan de Delftsche fabriek niet dankbaar genoeg zijn voor haar wakker initiatief dat zij op zoo royale, kranige wijze ten uitvoer brengt. Persoonlijk schrijft de redactie hebben wij de demonstratie met schapenvleesch in het Getouw Musis Sacrum te Arnhem bijgewoond. was er vol, ja de toeloop was al de zoo groot, dat nog drie extra demon straties gehouden zijn. Leerzaam was bet er in alle mogelijke opzichten de kalmte, waarmee de kok te werk ging, en de rustige regelmaat waarmee de helpster diende, zullen zeker menigeen in eigen kring tot kalm èo vlug werken hebben aan gespoord. Óm den buitenkant der keurig gedekte tafels hadden tal van weetgierigen plaats genomen, geen plaatsje bleef een onbezet. Ik zat naast eene in Groningen zou men zeggen: December-Mevrouw, met een heel kransje mefisto-piekjes en veertjes om een sierlijken hoed. In vermakelijk Amster- damsch dialect begon ze opeens: »Ja weet U, ik ben maar eens gekomen voor de aardigheid, want dan kent U me man niet, als U denkt dat hij wat anders eet dan runderbiefstuk in roomboter gebakken; een kilo ad f 2.40 met de boter kost zoo’n biefje je dan f 3. Een dame aan haar rechterhand bewoog even, guitig, de oogleden; de preekster scheen het te voelen, keek even dien kant uit en noemde den naam van den slager er met nadruk bijvoegende: »De beste slager uit de stad.” Maar de ander vroeg met zachte, beschaafde stem „Dan hebt U zeker nog al een houden?” 8. 9. teeren, met advies van Burg. 10. De aanbeveling beslaat uil: 1. B. Hermanides. Adres plaatsen lantaarn bij Xlarnezijl, met advies van Burg, en Welh. 12. Voorstel Burg, en Weth. tot wijziging van het reglement van de werklieden afdeeling gemeentewer ken 13. Reorganisatie politie. 14. Voorstel Commissie strafverordeningen tot vaststelling vero'dening sluiten dranklocali- teilen bij demobilisatie. 15. Benoeming commission. Heden werd ten Raadhuize aanbesteed het verbouwen van het Schaftlokaal van den Reinigingsdienst. De begroeting was Ineeschreven werd als volgt W. Franzen, Bolsward W. Westra, Nijland C. Lammertsma, Bolsward H. H. Lammertsma, E. E. Statema, Johs. Dijkstra Gzn., M. Feenstra, R. F. Feenstra, B. J. Dijkstra, D. Feenstra, J. van Anholt Gegund aan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2