lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 15 October. w 1 l p I Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27'/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 1916 55ste Jaargang. No. 83. Verscüijnt Donderdags en Zondags. VOOR 1 Uit de Raadszaal. in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. A pt t Bolswardsche Courant 0 3 8 maanden. afzonderlijke I i J 1 op en t e .1 het verzoek om wijl het alleszins f 100 wordt nu de W. adviseeren afwijzend op dit adres Publieke aanbesteding der acht men meer in het belang Met 10 Wierema en 5. Vergadering op Donderdag 12 October 1916. vloering van of ten deele. De heer v. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. a ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. komen en bleven weer weg. Er zijn nu een paar anderen gekomen, de zaak is ons ook niet naar den zin gegaan, maar wat is er aan te doen. Als er minder uitgebroken was, dat hielp niet, het verkeer was toch gestremd. Boersma spreekt over ’t rijden dat kan niet anders, de Kade om dan heeft men last van de hooge brug bij Huizenga. De verlaging der brug bij de Wijnberg zal nog al een tijdje vorderen, maar daardoor komt er nu ook verbetering in de afwatering daar. De heer Eerdmans heeft een andere voor stelling van de zaak. Ook in andere plaatsen zijn wel klachten over de vervloeringen, maar hij heeft de overtuiging dat het hier niet met opzet is geschied; als de steen niet aan komt of de straters langer weg blijven, dat het publiek hierover spreekt kan hij begrijpen, maar in den raad had hij dit niet verwacht. De heer Wierema kan zich ook vereenigen met het gezegde van den Voorzitter dat de toestand van ’t oogenblik een gevolg is van de om standigheden, maar toch meent hij dat hier wel wat meer met tact gehandeld mag worden. Het gebeurde wel dat op Donderdag een plaats in de hoofdstraten werd opgebroken, aan zoo iets dient wel wat meer gedacht te worden. Den heer Fis doet het genoegen dat niet slechts het publiek maar ook leden van den raad begrijpen, dat men niet oordeelkundig is te werk gegaan, dan zou de heele stad niet braak liggen. De brug wordt nu ook verlaagd, dat is bij ’t indienen van ’t plan niet gezegd, want nu komt het vervloeren van een deel van ’t Plein en ’t Zand er ook nog bij. Met een handigheidje is de f 4000 al gebracht op f 5000, het zal nu nog wel f 1000 er meer bij kosten. Mij dunkt, in'zulke dingen diende de raad erkend te worden. De heer v. d. Klei vindt dat er van de agenda wordt afgedwaald. Hij wil zich bepalen tot het voorstel, en als hij ziet dat die veld- keien op de Dijk een misstand zijn, als er dan toch gebroken moet worden, dan moet de toestand ook in eens goed gemaakt worden. De heer v. d. Wal wil het groote plan no. 3 van de agenda voeren, en den heer Vis moet hij even onder ’t oog brengen dat over de bestrating de vaklui anders denken dan hij zei. Het publiek weet het altoos veel beter, maar vaklui weten wel, dat zulk werk van omstandigheden afhangt. En f 1000 zou de brug meer kosten? Er moet misschien 40 M2. vervloerd worden, daar komt ook nog weer zand door vrij en de rollaag van den wal die schuift weg en moest toch ver laagd worden. Het brengt heel weinig meer kosten mee. De heer Oosterbaan is het met v. d. Wal eens, dat het groote plan der bestrating Dijk in dezen tijd niét kan worden uitgevoerd, maar 't kleine, de verbinding daarin kan hij meegaan. De heer Lunter vindt vreemd dat de heer Vis zegt dat de raad niet erkend wordt. Van de verandering van twee bruggen is kennis gegeven. Nu kan door verlaging der brug veel verbeterd worden, de kosten zijn f 50 of f 60. Moeten B. en W. nu bij de uitvoering om zoo’n kleinigheid eerst ook weer vragen? Dan is het ook geen uitvoeren meer. De heer Fis vraagt nog ’t woord maar de Foorzitter merkt op, dat het de 3e maal is en dat mag niet. Zelf wil de Foorzilter niet ingaan op de discussies, ook met het oog op den tijd, alleen wil hij zeggen, dat het wel gemakkelijk is de straat bij kleine gedeelten uit te nemen en te herstellen, maar men moet dan niet vragen wat het kost. In ’t belang der zuinigheid is zoo gehandeld hoewel de omstandigheden erger tegenliepen dan vermoed werd. En bet vervoer zou er toch evengoed om gestremd zijn geweest. Het voorstel om bij de Sneekerpoort de verbinding met waalklinker te maken, kosten f 378, wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, de heeren v. d. Wal, Eisma, v. d. Klei en Wierema, terwijl de heer Vis buiten stemming bleef. De Appelmarkt was nu aan de orde. Men wil hier de kleine steen van ’t voetpad tusschen de boomen leggen, de veldkeien weg en dan van de boomen tot de stoepen waal- steen, kosten totaal f 1186. De heer Oosterbaan is hier sterk voor de verbetering, ’t Zou hem spijten als dit voor stel niet werd aangenomen. De Appelmarkt is een winkelstraat en ’t zou onbillijk zijn, die bij de andere straten te doen achterblijven. aan 't belang van Bolsward, aanvaardde bij met eenige zorg het ambt. Nu hij op het tijdperk terugziet, dankt hij God die hem kracht gaf en in de 2e plaats den Raad en de Wethouders voor de samenwerking die hij steeds mocht ondervinden. Aan ’t begin van de nieuwe periode hoopt hij dat God hem kracht en zegen moge geven, maar rekent ook op de medewerking, steun en waardeering van den Raad. (Applaus). b. Resolutie Ged. Staten, goedkeurende de tijdelijke geldleening. c. Schrijven van ’t onderwijzend personeel, dank betuigende voor de regeling hunner jaarwedden. a.c. voor kennisgeving aangenomen. d. Adres van G. H. Sutherland Royaards, gymnastiekonderwijzer, er op wijzend dat hij geen salarisregeling heeft volgens dienstjaren, en zijn positie noodig maakt er vele bijbetrek kingen bij waar te nemen. Hij verzoekt een behoorlijke salarisregeling en een beteren pen sioengrondslag. e. Adres P. de Jong, uitgever Advertentie blad, verzoekende een verhooging van f 50 voor ’t opnemen der officieele aankondigingen in zijn blad, wijl de onkosten daaraan zeer verhoogd zijn, en de off. bekendmakingen in aantal zeer toenemen, terwijl nog altoos er slechts-f 75 per jaar voor wordt vergoed. Beide adressen in handen van B. en W. om advies. f. Van B. en W. Procesverbaal van kas verificatie 3e kwartaal 1916. Ter visie voor de raadsleden. g. Schrijven van P. van der Wal, raadslid om de urine bij de gemeentereiniging te ver werken tot zwavelzure ammoniak inplaats van ze met turfstrooisel te behandelen. Ook dit voorstel wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. De heer Wierema stelt alvorens aan de agenda te beginnen, met het oog op den tijd en de tijdsomstandigheden "voor, de punten 8 en 9 Bestrating Appelmarkt en teeren Saeekerweg af te voeren, en voor een volgend jaar te bewaren. De Foorzitter ontraadt dit en na eenige discussie, waarna blijkt dat Wierema’s voorstel niet ondersteund wordt, blijft de agenda in haar geheel. 1. Adres J. A. v. d. Wei) om aankoop land bij de Exmorrazijl, met advies van Burg, en Weth. B. en W. adviseeren dat f 600 wel een billijke koopsom voor dat land wordt geacht, en er tegen verkoop geen bezwaar bestaat, doch omdat met Wonseradeei onderhandelingen zijn aangeknoopt over de overdracht van huis en brug Exmorrazijl, dient die zaak eerst haar beslag te hebben, wijl, als dat met Wonseradeel niet klaar komt, men beter doet dit land dan te behouden. Na eenige discussie wordt in dien geest besloten. 2. Adres A. Nizet e.a. om verlenging van den pachttijd van staanplaatsen op de kermis. B. en te beschikken, staanplaatsen der Gemeente. Met algemeeue stemmen alzoo besloten. 3. Adres Schippersvereeniging opheffing tol Nigezijl, met advies van Burg, en Weth. Op het adres van Wijmbritseradeel is in April van dit jaar afwijzend beschikt, op grond dat de gemeente aan de verbetering van het grootscheepsvaarwater groote kosten heeft ten offer gebracht, en 't dus niet opgaat de op brengst der tolheffing te derven. Om de schepen die onder de brug door kunnen vrij te laten, achten B. en W. ook niet noodig wijl het recht van tolheffing onaantastbaar is. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 4. Adres Jac. v. d. Weide om onderhands te mogen huren het z.g. Langeland, met advies van Burg, en Weth. B. en W. adviseeren het verzoek niet in te willigen, wijl zij publieke verhuring wenschelijker achten. tegen 2 stemmen (de heeren v. d. Klei) aangenomen. Adres mej. L. H. Callenfels, onder wijzeres, handwerken, om salarisverhoogingmet advies van Burg, en Weth. Deze vergadering had een tamelijk goed voorziene agenda. Er kwamen toch een 15-tal punten op voor, en dan kwam er bij: 1°. een voorspel: complimenteering van den Burge meester wegens herbenoeming; 2°. een tus- schenspel: poging om een paar punten af te voeren en 3°. een naspel: benoeming 2 leden in de distributie-commissie, geen wonder dus dat het bijna tien uur was, toen de voor zittershamer de schorsing der openbare zitting aankondigde. Schorsing, want voor de raads leden stond nog een potje te vuur, n.l. het behandelen der reclames tegen den hoofdelijken omslag. Het gerucht gaat dat er dit jaar weer een behoorlijk aantal burgers en bur gertjes zijn, die meenen dat de Raad hen te diep in den buidel wil tasten, en daarom beproeven er wat genadiger af te komen. Hoe hieromtrent besloten wordt, kunnen we natuur lijk niet verklappen, elk voor zich krijgt daarvan wel kennis. Wij zullen ons maar houden aan de openbare zitting en die leverde ook reeds zooveel stof, dat wij slechts in beknopten vorm het behandelde kunnen weer geven. Tegenwoordig waren 12 leden, de heer Praamsma was afwezig met kennisgeving. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Bericht v./dr Commissaris der Koningin, dat bij Kon. Besluit is herbenoemd tot Burge meester dezer Gemeente, de heer M. Oberman. De heer Kramer, oudste wethouder, merkt naar aanleiding hiervan aan dat het hem aan genaam is den Burgemeester met diens her benoeming geluk te kunnen wenschen. Waar deze in het tijdperk dat achter ons ligt, zich eerst van een en ander op de hoogte moest stellen, om de belangen der gemeente naar behooren te kunnen bevorderen, daar verheugt het Spr. te kunnen constateeren dat de Burgemeester zich de sympathie der inge zetenen heeft weten te verwerven. Vele vragen moesten worden opgelost en dat is geschied op een wijze die tot dank stemt. Op aange name en practische wijze wist hij de vergade ringen van den Raad te leiden, en ook bij die van het College B. en Wwaar het vooral de laatste jaren heel druk was, werden de vergaderingen steeds tot het einde toe met ambitie geleid. Graag had Spreker gezien, dat deze periode onder betere familieomstandigheden zoude zijn geëindigd, met smart wordt het geleden verlies herdacht, wat we graag anders hadden gewenscht. Spr. hoopt evenwel dat de Burgemeester troost zal vinden en het Gemeentewerk hem een aangename afleiding zal zijn. Dat de 2de periode, welke nu ingaat, mag worden een tijdperk van bloei voor Bolsward, en dat het Bestuur van den Voorzitter der Gemeente daartoe moge medewerken is Sprekers hoop. (Applaus). De heer Boersma, oudste raadslid, wil ook den Burgemeester van harte gelukwenschen met zijn herbenoeming, en aan den wensch dat ook de 2e periode de Gemeente ten zegen moge zijn wil hij het verzoek verbinden, dat de Burgemeester zijn invloed bij autoriteiten zal aanwenden om te bevorderen dat onze gemeente aan bet wereldverkeer wordt ver bonden. - (Applaus). De Foorzitter dankt de heeren Kramer en Boersma wel voor de gesproken woorden en den Raad met de betuigde instemming. Bezield met de begeerte om zijn krachten te wijden d. Wal stelt voor het geheele voorstel te laten rusten. De Foorzitter komt hier tegenop. Wil men de Appelmarkt later uitvoeren, dat zou kunnen, maar de verbindingsweg bij de Sneekerpoort dient nu bij ’t verstraten ook ter band genomen te worden. Die veldkeien zijn nog minder dan de keien die reeds verwijderd worden. De heer Fis zou er ook voor zijn deze bestrating van de agenda af te voeren, want hij is huiverig nog nieuwe straatplannen er bij aan te halen. Hij had verwacht dat zou zijn gesproken door B. en W. om den gang van zaken toe te lichten inzake de bestrating. Wat echter de Dijk aangaat, ja dat een voudigste plan het goedkoopste dat kan baast niet anders, doch hij zou er voor zijn, daar dan niet eer aan te beginnen als dat andere een beetje in orde is. De Foorzitter. Wat de uitvoering betreft, men zal er mee beginnen als men er aan toe is; de heer Vis spreekt 'dat dit voor B. en W. een gelegenheid was om zich te ver dedigen, maar niemand heeft ons aangevallen. Als de heer Vis attendeert, zal hij weten dat het werk geleidelijk is uitgevoerd in verband met het vervoer van de keien, en den aan voer van zand en steen. Men kan, als er een schip voor den wal ligt, dit niet laten wachten. Het groote inconveniënt ontstond door de straatmakers, die lieten ons in den steek. De omstandigheden hebben gemaakt dat de straat zoo lang opengebroken ligt. De heer Fis antwoordt hierop dat de Voor zitter zegt dat B. en W. niet zijn aangevallen, maar behalve in de bladen is er toch ook een vereeniging uit den koopmansstand die een schrijven beeft ingezonden, en hij vindt het al een gemakkelijke wijze van verdedigen eenvoudig te zeggen, als de halve stad haast braak ligt, dat het werk geleidelijk wordt uitgevoerd, het komt hem voor dat de architect gezorgd moest hebben dat er niet zooveel werd uitgebroken. De heer Boersma meent ook dat het werk zeer onpractische wijze wordt uitgevoerd, als hij ziet hoe die zware melkwagens daar bij de Dijlakker over de brug moeten draaien, vreest hij voor de ruiten. Hij hoopt dat zoo gauw mogelijk de boel in orde wordt gemaakt. De heer Lunter begrijpt de heeren niet. De deskundige heeft ons de zaak bloot gelegd. Toen de steen er was, waren de straatmakers weg, er is om getelegrafeerd, de architect is zelf naar Leeuwarden geweest, ze zouden B. en W. stellen voor verhooging in te willigen, billijk is. Inplaats van f jaarwedde f 125. Met algemeene stemmen aangenomen. 6. Adres Friesche Mij. van Landbouw, Afdeeling Bolsward, om een lokaal voor land- bonwwint er cursus, met advies van Burg, en Weth. B. en W. stellen voor, evenals ’t vorig jaar voor den cursus een lokaal van school no. I met vuur en licht gratis beschikbaar ie stellen. De keer Keikes vindt dat daarvoor wel vergoeding mag worden gegeven, ’t zit er tegenwoordig wel aan bij de afd. Landbouw, en de Gemeente heeft zooveel extra kosten, die kan wel een instrooiïng gebruiken. Hij wenscht f 50 vergoeding te heffen. Dit vindt geen bijval en ’t voorstel B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. 7. Adres „Groene Kruis" te Bolsward om gebruik der muziekschool voor tuberculose museum, met advies van Burg, en Weth. B. en W. adviseeren voor de tentoonstelling van 't «Groene Kruis” de lokalen der muziek school gratis toe te staan van 24 October tot 3 November. Met algemeene stemmen aangenomen. 8. Bestratingen Appelmarkt en de Dijk. De voorstellen van B. en W. zijn op ver schillende schaal. Er is een plan de veldkeien Sneekerpoort (dat heet nn de Dijk) geheel weg te nemen, of ook alleen den toegangsweg van Broerestraat naar Sneekerpoort. Het groote plan scheen reeds geheel van de baan, maar de verbindingsweg, kosten f 378 daarover wordt gehandeld. Dan zijn er ook plannen voor de ver- de Appelmarkt ook geheel

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1