lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 19 October. 3 11 I III 1916. No. 84. Verscnijnt Donderdags en Zondags. ööste Jaargang. I 11 I RAAÜSOVERZICHT. I J Welvaart in Nederland. VOOR 0. N. L De I 4361 1298 3207 1345 1074 1160 1298 426 20337 997 373 42813 1 BINNENLAND. Bolswardsclie Courant afzonderlijke ons volk; i met tact de raadsver- i i n n D en de kogel den vrij dikken der wachtkamer doorboorde, gelukkig I had voor Was dat gebeurd, dan klachten voorkomen, terwijl mannetjes voor moesten boeten. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. dat zijn hand uitgleed, trof deze den haan, welke niet in de rust stond, waardoor het schot afging, muur zonder iemand der aanwezigen te kwetsen. Ware de loop omhoog gericht geweest, wie weet, waren de gevolgen niet ernstiger ge weest, als men namelijk weet, dat boven het wachtlokaal de strafcel is, waar juist zeven verschillende overtredingen van ons gende cijfers banken. Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, ’s Gravenhage, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Rotterdam, Schiedam, Zutphen, Samen Bij alle deze banken verre den uithaal; samen bedroeg de meer dere inleg dezer twaalf spaarbanken ruim 840 duizend gulden. Zoo ging het niet slechts over de maand September, maar ook over een reeks van voorafgaande maanden. Nog eens, de cijfers bewijzen volstrekt niet dat er algemeen welvaart zou heerschen, maar zij toonen toch onmiskenbaar aan, dat in alle deelen van ons land veel geld bespaard kan worden, zoodat er buiten de oorlogs- winstmakers in elk geval nog velen zijn, die over de toestanden nog niet zooveel te klagen hebben,.ondanks de duurte der levens middelen. volstrekt niet op verarming van eer het tegendeel. Zoo vonden wij in de gegevens die van den bond der particuliere spaarbanken uit gaan, dat over de afgeloopen maand (Sept. 1916) bij de 50 aangesloten banken door 48661 inleggers f 3.206.563,is ingelegd. Dit zijn niet de stortingen der oorlogswinst- makers (het gemiddelde cijfer is f 65,per inlage) maar wijst op tal van- inleggers uit den z.g. minderen stand. Tegenover dezen inleg stond een aantal van 22415 uithalen met een kapitaal van f 2.320.077, Dat <fe meerdere inleg niet slechts een plaatselijk verschijnsel is, maar in alle oorden land plaats heeft, bewijzen de vol- van de twaalf grootste spaar- 6937 inleggers f 433 310, - 284.334,— - 105 441,— - 376 818,— - 186.995,— - 92.365,— - 179.107,— - 174 395, - 55.219,— - 701.215,— - 69.942,— - 49.072,— f 2.708.283,— overtrof de inleg De dagbladen hebben ons voor eeni'gen tijd cijfers genoemd, waarop sommigen de oorlogswinst hebben geschat, die er in ons land is gemaakt. Veel waarde kan vooralsnog aan dergelijke schattingen niet toegekend worden, omdat feitelijke gegevens ten eenenmale ontbreken. Zeer terecht heeft Minister van Gijn dan ook gewaarschuwd tegen optimisme en zelfs ging deze bewindsman zoo ver, dat hij het gevaarlijk noemde om met al te groote cijfers te schermen, wijl daardoor bij het publiek allicht deze zeer onjuiste gedachte zou ontstaan, dat de oorlogswinstbelasting alleen wel voldoende zou zijn, om de be langrijke mobilisatiekosten te dekken. Doch dat er groote winsten gemaakt zijn, weet ieder. Er zijn verscheidene burgers in ons land, die enorm verdiend hebben. Maar de groote massa? Zeker ondervindt ons volk in de breede lagen niets dan nadeel wan de oorlogstoe standen. Velen hebben het zeer zwaar. Al ■wat moet leven van vaste inkomsten kent moeilijke tijden. Toch zou het verkeerd zijn te meenen, dat behalve enkele oorlogswinstgenieters, zoowat geheel het volk schade lijdt. De loonen der landarbeiders zijn niet onaan zienlijk gestegen. De groote winsten van de boeren en anderen hebben veel geld doen rollen en ongetwijfeld zijn er in tal van kringen voordeelen gekomen. Wij vinden hiervoor een bevestiging in de spaarbankcijfers. Het heeft onze aandacht getrokken, dat bij een 50-tal particuliere spaarbanken, die zich tot een Spaarbankbond vereenigd hebben, in den laatsten tijd ge regeld elke maand ongeveer .een millioen meer wordt ingelegd dan uitgehaald. De spaarbankinleggers behooren over ’t alge meen niet tot de groote kapitalisten; dat wijzen trouwens de inlegcijfers wel uit. Hoe het bij de Rijkspostspaarbank gaat, weten wij niet. Het zou wel eens interessant zijn, kennis te nemen van wat daar maan delijks wordt ingelegd en uitgehaald. Maar de particuliere spaarbanken wijzen maar over eene verlaging is niet gesproken. De Raad is daarin niet gekend, terwijl de gevolgen van beteekenis zijn. In de eerste plaats zullen onze markt schippers, die Donderdags bun ligplaats aan de Markten hebben, bij hoogen waterstand hun plaats niet kunnen bereiken, wat voor den handel een ongerief zal geven. Verder moeten als natuurlijk gevolg der verlaging de rollaag en de bestratingen van het Markt plein, voor „de Wijnberg” en het Grootzand zich bij de verlaging aansluiten en is eene herbestrating daar noodig. Of dat alles slechts f 50 f 60 zal kosten, daar achter plaatsen wij een vraagteeken. Met de plannen van nieuwe bestratingen is het onweer tegenwoordig niet van de lucht. Het eene plan is nog lang niet uitgevoerd, en we zitten nog midden in de misère, of nieuwe plannen komen weer ter tafel. De Appelmarkt komt nu ’t volgend jaar aan de beurt, terwijl eveneens werd aangenomen om van de Broerestraat langs den Dijk een nieuwe bestrating te leggen. Slechts met eene kleine meerderheid besloot de Raad tot vernieuwing der Appelmarkt, er komen dus meer raads leden, die huiverig beginnen te worden voor de vele kosten, welke in dezen abnormalen tijd gemaakt worden. Onze hoofdelijke omslag blijft steeds stijgende en het zal ons be nieuwen hoeveel er wel aan gemeentebelasting in 1917 zal noodig zijn wanneer de behan deling der begrooting is afgeloopen, want er staan nog meer extra uitgaven te wachten, waarvan de reorganisatie der politie de meest kostbare zal zijn. Dit voorstel is ingediend, maar niet wereldkundig gemaakt, eene com missie zal hierover rapporteeren. Alleen weten we van eene vorige vergadering, dat de jaar- lijksche meerdere kosten f 2000 a f 3000 zuilen bedragen. Zeker een knap bedrag. Toen in 1909 eene reorganisatie der politie, ingediend door den vorigen burgemeester, aan de orde kwam, diende eveneens eene com missie uit den raad van rapport en leed het voorstel toen in hoofdzaak schipbreuk wegens de finantiën. Het maximum voor den hoofdel. omslag was toen verhoogd tot f 30.000, terwijl in dit jaar het maximum is bepaald op f 60.000, dus het dubbele bedrag. In 1909 viel het voorstel om meerdere kosten voor de politie uit te trekken met 12 tegen 1 stem. Welk lot is dit ontwerp beschoren? Twaalf van de dertien raadsleden woonden Donderdagavond de raadsvergadering bij. Jammer dat het ontbrekende lid verhinderd was, daar wij zijne adviezen inzake bouw kunde, steeds met belangstelling lazen. De vergadering begon op het gewone uur ’s avonds 7 uur en eindigde diep in den nacht omstreeks half twee. Tot 10 uur duurde de openbare vergadering, waarna de heeren nog een aardig kluifje hadden aan de be handeling van de reclames tegen den hoofde- lijken omslag. Ontegenzeggelijk duurt zoo’n vergadering te lang en wij hoorden dan ook van enkele raadsleden, dat hun zulk eene lange zitting te machtig was. Onder den vroegeren voorzitter kwamen ook enkele keeren nachtvergaderingen voor, maar toen daartegen verzet kwam, werden de agenda’s verkleind en werd meestal voor de behandeling van het kohier van omslag en de reclames een afzonderlijke vergadering gehouden, wat zeker een rustige behandeling der aanslagen en reclames bevordert. Bij den aan vang der zitting werd de voor zitter met zijn herbenoeming gecomplimenteerd. Van de zijde van den oudsten wethouder en het oudste lid werden waardeerende woorden gesproken. Wij willen ook gaarne erkennen, dat onze burgemeester zich flink in de zaken heeft ingewerkt en gaderingen leidt. Niettemin kunnen verschillende voorstellen in den laatsten tijd ons minder bevredigen, waarover wij dan ook openlijk onze meening verkondigden. Dat over de wijze waarop de nieuwe be strating in eigen beheer wordt uitgevoerd, harde noten in den Raad zouden worden ge kraakt, hadden wij verwacht en is dan ook uitgekomen. Wie tegenwoordig de hoofdstraten onzer stad passeert, zal het dan ook duidelijk zijn, dat we geleerd hebben hoe een nieuwe bestrating niet moet worden uitgevoerd. Reeds weken lang zijn de keien uitgebroken, enkele gedeelten zijn voor en na gedicht, maar het werk schiet niet op. Het uitbreken der straten gaat voorbeeldig snel, maar dan begint de ellende. Menig handelaar kan zijne waren slechts met de grootste moeite en tijdverlies ontvangen en aflevereu en de communicatie per as is nog steeds over een groot gedeelte gestremd. Aan het begin van de Groote Markt prijkt een bord met het opschrift: „afgesloten voetpad”. Ingezetenen weten wel, dat ze de Groote Markt nog wel kunnen passeeren, maar vreemdelingen nemen de Appelmarkt, wat zeker geen voordeel is voor de Groote Markt-bewoners. In ons Blad van 5 October hebben we reeds op dezen ouhoudbaren toestand gewezen en er op aangedrongen om onze straten met den meesten spoed weer begaanbaar te maken. Het bestuur der „Hanze” noemde den toestand ellendig en drong eveneens aan op eene snelle afwerking der nieuwe bestrating. Sedert dien zijn weer veertien dagen verloopen en het werk schiet nog niet op. Of dit nu ligt aan het wegblijven der straatmakers, of aan het ontbreken van steen, dat doet minder ter zake, de burgerij zit er mede. Toen reeds bij den aanvang van het werk was gebleken, welke stagnatie er kwam, men geen keien meer moeten uitbreken en aleer het opgebrokene bestraat was. waren vele rechtmatige nu het getal mopperaars met den dag toeneemt. Volgens den voorzitter had niemand het college van B. en W. aangevallen over dezen toestand, welke stelling na de officieele klacht der „Hanze” onhoudbaar is. Het loopt echter de spuigaten uit, wanneer een der leden zich er over verbaasde, dat eenige raadsleden hunne meening hierover zeiden in den Raad. Daar is het juist de plaats om voor de belangen der ingezetenen op te komen. Toen het voorstel der nieuwe bestrating in de vergadering van 20 Juli j.l. door den Raad is aangenomen, heeft de voorzitter volgens het officieele verslag gezegd, dat het de be doeling was om de verandering spoedig uit te voeren, echter niet zoo, dat wij een tijdje zonder bestrating zouden moeten zitten. Men kan hier uit leeren, dat tusschen theorie en practijk een groot verschil is. Over de verlaging der Zwaantjesbrug werd, ook nog een dispuut gehouden. Wel is de Raad over de herstelling van die brug geboord, Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 17 Oct. In het voorjaar werd door de afd. „Workum” van de Christ. Nat. Werkmansbond besloten een Spaarkas op te richten, ten dienste van de leden der afdeeling. Het doel was om in het najaar voor de ver zamelde gelden eenige winterprovisie aan te schaffen. Door 15 leden werd geregeld, meest eiken Zaterdag, een bedrag aan genoemde kas bezorgd, hetgeen door een commissie in ont vangst werd genomen, die het later op de Spaarbank deponeerde. Gisteravond werd nu door die leden een gezellige vergadering ge houden in de- zaal „Rehobóth”, waarin eenige mededeelingen werden gedaan. In het geheel werd f 250 bijeengebracht, waarvan de een meer de ander minder toekwam. Aangezien de tijden minder geschikt waren voor ge- zamenlijken inkoop, daar de regeering in vele producten de hand had, werd besloten ieder zijn eigen bedrag ter hand te stellen, om voor dit jaar naar eigen goedvinden te bandelen. Uit een en ander kan men zien, dat, in dien er een wil is, men tezamen heel wat kan doen. De Banier. Opsterland. In de raadszitting van Vrijdag werd aan het Hoofd der Schqol te Tijnje toegestaan het mandaat, als lid der Prov. Staten te vervullen, op voorwaarde echter, dat hij op zijne kosten een plaatsvervanger moet stellen op de dagen dat hij de ver gaderingen bijwoont, opdat het onderwijs daarvan geen schade zal hebben Hoe dat gebeuren moet en waar een plaatsvervanger te vinden zal wezen, zal wel een moeilijk op te lossen vraagstuk worden. Distributie-ellende. Van bevoegde zijde wordt aan Het Volk geschreven Reeds een paar weken wordt te Groningen voor de regeering geen graan meer van land bouwers in ontvangst genomen, omdat de pakhuizen vol zijn. Groningen zit opgepropt met brood en voerkoren, doch tallooze houders van paarden, vee, varkens en pluimvee zien zich genoodzaakt, hun dieren bijna te laten verhongeren. Vandaar ook, dat massa’s dra gende varkens maar aan de markt worden gebracht; de bezitter is niet in staat ze voedsel te verschaffen. De graanzolders bij de boeren liggen vol, de naast hem wonende kleine veehouder is radeloos, omdat de boer hem niet mag leveren en de regeering, zoo ’t lijkt, nog niet kan. En dat duurt zoo reeds weken en weken. Ten einde raad, gaan de menschen bij de handelaars „oude” garst of haver of tarwe koopen tegen schandelijk hooge prijzen. De handel verdient schatten daarop, en die „oude” partijen (van vorigen oogst) schijnen onuit puttelijk... Intusschen lacht de handel in z’n vuistje. Elke dag dat het langer duurt vóór de distri butie voor elkaar is, bezorgt hem flinke handelswinst aan „oud” koren! Wet tegen opdrijving huurprijzen. Ingediend is een wetsontwerp tot voorko ming van onredelijke opdrijving van huur prijzen van woningen van lagere huurwaarde, waarbij door Burgemeester en Wethouders desnoodig huurcommissies ingesteld kunnen worden, wier tusschenkomst de verhuurders moeten inroepen, alvorens zij den huurprijs hooger kunnen stellen dan die geldende voor het jaar 1916. Inmiddels ingetreden ver- hoogingen zullen volgens terug werkende kracht verlaagd kunnen worden. Op overtreding staat f 1000 boete. Het wetsontwerp zal gelden voor de woningen met wekelijkschen huurprijs van ten hoogste f 10 te Amsterdam, f 9 voor Den Haag, f 8 voor Groningen enz. Mazelen. Te Wolvega heerscht een mazelen-epidemie als nog nooit te voren. In alle gezinnen met kinderen heerscht de ziekte. Op de bewaar school komt nog geen 10 pCt. der leerlingen school. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vrij Friesland. Sneek, 16 Oct. Het comité van actie der S. D. A. P. alhier heeft B. en W. met den meesten aandrang uitgenoodigd, zijn invdoed aan te wenden bij den Minister tot verlaging van de maximumprijzen en tot opname onder de distributie van voorloopig tal van artikelen tegen de daarachter gevoegde prijzen. Klompen o.a. wil men verkrijgbaar zien gesteld voor f 0.55 per paar; schoenen f 5.50; runderlappen 40 ct. per pond; levertraan 60 ct. per flesch, raapolie f 0.40 per L.; Sun- lichtzeep 6 ct. per stuk; naaigaren per klos van 500 yards f 0.11; petroleum 8 ct.; anthraciet no. 1 f 1.70, no. 2 f 1.50 per H.L.; Engelsche cokes 75 ct., gascokes 60 ct. per H.L. enz. ’t Comité voegt nog aan het adres toe, dat, bijaldien de tusschenkomst van ’t D. B. bij den Minister niet tot een resultaat leidt, men zelfstandig gaat optreden of in samenwerking met aangrenzende gemeenten, om degewenscbte maatregelen te treffen. Moeder en kind verdronken. Drachten, 16 Oct. Op de Wijde Ee, nabij de Hooidammen, heeft hedenmiddag een treurig ongeluk plaats gehad. Het vrachtschip van den te Beets gedomicilieerden schipper T. de Grouw werd over dit wijde water gesleept door een stoomboot. Tijdens een stortbui is door een rukwind het roer omgeslagen, met het gevolg, dat de echtgenoote van den schipper en diens zoontje over boord sloegen. Aange wende pogingen om de drenkelingen te redden mochten niet baten, beiden verdwenen terstond in de diepte. Direct is met dreggen begonnen. De lijken zijn nog niet gevonden. Van andere zijde meldt men Nieuw-Beets, 16 Oct. De kleine vervener P. de Grouw, alhier, terugkeerende van Drachten met zijn turfschip, overkwam een treurig ongeluk. Om spoedig thuis te komen, had hij zich door een stoomboot op sleeptouw laten nemen. Zijn vrouw, nog eenige werk zaamheden verrichtende in de waring van het schip, geraakte door een rukwind op de Wijde Ee buiten boord. Direct werd alle moeite aangewend met een schouw, om de drenkelinge te redden, doch het heeft niet mogen gelukken. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Balk, 16 Oct. Ook hier is weer eens ge bleken, dat men nimmer te voorzichtig met een geladen geweer kan omgaan. Toen een onzer militairen zich Zaterdagavond op wacht zoude begeven, wilde hij zijn geweer opnemen. Door-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1