I i Stadsnieuws. J PREDIKBEURTEN. Zondag 22 Oct. (5 HERVORMDE KERK. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). Geslaagd. Groote Kalvermarkt. KERKCONCERT. Aldo Antoniëtti A. Alt. Dinsdag 17 October 1916. auto werd A I deel voor prijs en gevallen waarbij tt E.1 V Er hadden De Arnh. Cl. Hier is het beste wat er bestaat in de dat op eene wijze, die onver- aan de Ws. ’s Voormiddags Ds. DE HOOG ’s Avonds ö1^ uur: DEZELFDE. ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. C. J. N1EMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: GEEN DIENST. ’s Voormiddags 9i/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds öi/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. uur van Harlingen. Tengevolge van de auto in een Leeuwarden, 17 Oct. Gisterenavond te ongeveer half elf is brand uitgebroken in de cichoreifabriek van de firma Ter Horst aan het Oldegalileën. De heele fabriek, waarin zich een flinke hoeveelheid cichorei bevond, is uitgebrand. Gelukkig dat er zoo goed als geen wind was, anders hadden de daar ter plaatse staande talrijke woningen groot gevaar geloopen. Te ongeveer 1 uur was de brand weer, die met eenige brandspuiten en een zestal slangen op de waterleiding het vuur Dure huishouding. De Amsterdamsche gemeenteraad is be gonnen met voor de uitvoering der distri- butiewet een crediet toe te staan van f 750.000. Daar betaalt het Rijk negen maal zooveel bij, dat is samen dus millioen alleen voor Amsterdam. En wie zal zeggen voor hoe lang dit strekt. Mej. A. Terhenne alhier, leerlinge van den heer de Ruiter te Sneek, slaagde voor het examen als assistent apotheker te Utrecht. Benoemd. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer P. de Jager te Kappelle aan den Ysel, terwijl tot 3en ambtenaar is benoemd W. de Boer alhier. De groote najaarskalvermarkt kenmerkte zich heden door een vluggen handel» Daar de laatste weken des Donderdags telkens een aanzienlijke partij kalveren was aangevoerd, was heden de voorraad niet zoo groot als men dit wel gewend is. De aan voer bedroeg ongeveer 500 stuks. De prijzen varieerden natuurlijk zeer, wijl de kwaliteit zeer uiteenliep. Er waren er bij waarvoor f 150 en meer werd neergeteld, maar er waren ook bij die de f 60 niet konden halen. Het is beslist eene goede gedachte geweest van den heer Alt, om zijn vriend, den solo- violist Antoniëtti, nog eens uit te noodigen tot een gemeenschappelijk concert, te Bolsward. Dit zullen allen moeten constaleeren, die Dinsdagavond waren opgegaan naar de Groote Kerk, om naar de prestatiën dezer beide kunstenaars te luisteren. Het bleek ook uit de bizonder voldoende opkomst van het publiek. De environs hadden, (dit wordt usance,) ook alweer hun vertegenwoordigers. We zagen er meerdere belangstellenden, (de echte liefheb bers,) die gaarne een uur, zelfs meer, fietsen, heen en terug, om te kunnen genieten van het beste op kunstgebied, wat hier werd aangeboden. Want, dit is het geval geweest, gespeeld van literatuur, en beter) ijk is. De heer Antoniëtti had een keur van obligaten voor ons uitgezócht. Beginnen we te vermelden «Chaconne”, van Bach. Dit is een der moeilijkste werken uit bet solisten repertoire. «Bach dreef de meerstemmigheid op de viool tot het uiterste waardoor die polyphone muziek moest lijden onder het noodzakelijke arpeggiando”. We moeten zeggen dat de violist deze klip meesterlijk outzeilde. Ja natuurlijk, als daar drie noten tegelijk moeten worden gespeeld, wordt het op de viool altijd arpeggio, dat kon niet anders. Maar dit wereldberoemd opus, zóó gespeeld als dat Dinsdagavond bet geval was, komt de volmaaktheid schier nabij. Welk een kolossale techniek, wat een loon vorming, vooral op de d snaar, hoe glashelder en zuiver. Het «Preludio” van denzelfden componist is van anderen aard, boeide ons niet zoo, wat den inhoud aangaat, maar de wedergave was zoo in stijl, zoo correct, zoo met een geheel overwinnen der groote technische moeilijkheden, dat we haast niet kunnen veronderstellen, dat het mooier kan worden gespeeld. En dan het «Largo41 van Handel, het Largo. Zou er een muziekstuk zijn, dat zoo algemeen bekend is als dat? Het groote werk, Xerxes, is bijna geheel vond zijn weg Gestoken. Een landweersoldaat te Rotterdam met verlof over uit Groningen, maakte Maandag avond in een koffiehuis kennis met een Chinees, deel uitmakende van de bemanning van een aan de Petroleumkade liggend stoom schip. Later hebben beiden het koffiehuis verlaten om zich naar een kosthuis in de Brielschelaan te begeven. Daar zijn ze niet geweest, maar des avonds omstreeks elf uren vonden burgers en agenten van politie, toe geschoten op het hulpgeroep van den Chinees, den landweersoldaat zwaar verwond liggen nabij het stoomgemaal in de Pretorialaan. Door messteken is hij in den buik en aan een hand verwond. In den nacht is de man naar het ziekenhuis gebracht, waar men zijn toestand levensgevaarlijk achtte. De landweersoldaat zegt, dat de Chinees hem de messteken heeft toegebracht, hetgeen deze ontkent. Getuigen zijn bij hetgeen ge beurd is niet tegenwoordig geweest, maar het mes, waarmede gestoken is, werd in het bezit van den Chinees gevonden en als zijn eigendom herkend. De Chinees is gearresteerd. A. R. Ct. Langer in dienst houden. Verschenen zijn le. een wetsontwerp tot het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie hoofdzakelijk betrekking hebbende op de dienstplichtigen bij de bereden corpsen tot de lichtingen 1906, 1907 en 1908 behoorende, bij de corpsen pantserfort-artillerie en torpe- disten der lichtingen 1906, 1907, 1908 en 1909 en bij de zeemilitie der lichtingen 1909, 1910 en 1911 2e. tot het langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de landweer, betrekking hebbende op de landweerlichtingen 1907, 1908, 1909 en 1910 (militielichtingen 1899, 1900, 1901 en 1902) 3e. tot verlenging van den duur van den dienstplicht bij den landstorm, welk wets ontwerp betreft de landstormplichtigen, die in het loopende jaar het 40e levensjaar vol brengen of hebben volbracht. Het zijn voor namelijk personen, die landstormplichtig zijn geworden krachtens de wet van 11 Juni 1915, dit zijn de dienstplichtigen van de landweer- lichting 1904 (militielichting 1896). Uitvoering der distributienet. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten beeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht te willen bevorderen, dat' uniformiteit wordt gebracht in de aanwijzingen van Gedeputeerde Staten omtrent den duur bekampte, den brand in zooverre meester, dat van direct gevaar voor de omwonenden geen vrees meer behoefde te worden gekoesterd. Een groot aantal menschen waren in de nabij heid van de plaats des onheils op de been. N. 8. Crt. Hollum (A.) De laatste dagen wordt aan het Amelandsche strand een groote hoeveelheid margarine gevonden. Ons werd medegedeeld dat de, boter over het algemeen goed van kwaliteit is. Ze wordt hier voor 10 a 12 cent per pond verkocht. Fr. Dgbl. Van Vlieland wordt gemeld: Zaterdagmorgen werd tusschen 7 en 8 uur de heele dorpsbevolking opgeschrikt door de tijding, dat op het Hoekje, d. i. de westpunt der duinenrij, een schip gestrand was, de vischlogger IJ. M. 290, en dat er twee lijken op het strand lagen. Ontzettend! Daar was wie weet hoeveel uren geleden reeds een vreeselijk drama afgespeeld; daar is wie beschrijft het hoe gekampt tegen een verschrikkelijken dood, zonder dat één poging om hulp kon worden gedaan. Waren dan niet, vóór de stranding, noodseinen gegeven? Of zijn ze niet opgemerkt? Wie zal’t zeggen Dat zal wel nooit opgehelderd worden. Feit is, dat, wie hulp hadden kunnen geven, pas tijding van de ramp kregen, toen ’t te laat was. Intusschen, dat wist men toen nog niet en daarom reed weldra de reddingscommissie met roeiers en andere helpers naar de plaats des onheils. Daar zag men den gloednieuwen motorlogger, IJ. M. 290 ongeveer 1000 M. uit de duinen boog op het strand zitten, zóó hoog, dat ’t te verwachten was, dat het val lende getij het vaartuig voor een deel droog zou leggen. De reddingboot behoefde dan ook niet te water. Toen men na nog een poos getoefd te hebben, het vaartuig naderde en beklom, kreeg niemand op zijn vraag eenig antwoord, ’t Schip was verlaten. Hier gaven de beide aangespoelde lijken en de leege sloep, in de nabijheid op ’t strand geworpen, een welsprekend antwoord. Het schijnt wel zeker te zijn, dat de bemanning het schip in de boot heeft willen verlaten. Deze is om geslagen en de mannen hebben den dood in de golven gevonden. Uit een aan boord in gesteld onderzoek bleek, dat het schip be hoorde aan de IJmuider loggermaatschappij, dir. J. Visser, dat de bemanning (15 man) meest afkomstig was uit Egmond. Ook de schipper Kors Zwart was een Egmonder. Het schip is niet lek en bevat een fijke lading visch, van welke lading een 60 vaten aan dek stonden. Met het lossen der lading en het aftuigen van het vaartuig is bereids een aan vang ge maakt. Het schip behoeft geenszins als ver loren beschouwd te worden. Na de beide lijken, die reeds aanstonds op het strand lagen, zijn in den loop van den dag nog 7 lijken aangedreven. De directeur der Maatschappij, de heer J. Visser, heeft ze voor het meerendeel her kend. Ze zullen naar hunne woonplaatsen worden vervoerd om aldaar begraven te worden. N. H. Cl. V arkenshandel In den Gelderschen Achterhoek is het slachten van varkens weer geregeld begonnen. In hoofdzaak worden thans lichte varkens geslacht met een levend gewicht van 150 tot 200 pond waarvoor 43 cent per pond wordt betaald. Voor de landbouwers welke door voedergebrek hun varkens niet zoo lang kunnen mesten is de afname van lichte var kens nog een voordeel. Arnh. Ct. Automobiel-ongeval. Uit Lochem wordt gemeld, dat Zaterdag morgen op den Zutphenschen straatweg een tamelijk ernstig ongeval plaats had. De heer Völcker, wonende te Gorssel, reed met zijn auto op den Zutphenschen weg, toen er van den Vordenscben weg een melk wagen aankwam, bestuurd door den landbou wer L. uit Klein-Dochteren. De chauffeur wilde voor den wagen uit wijken, doch had daarbij ’t ongeluk tegen een aldaar staanden ijzeren handwijzer te rijden, welke in stukken vloog. den hevigen schok, kwam sloot terecht. geen persoonlijke ongelukken plaats, zwaar beschadigd. Kadervorming De Opperbevelhebber heeft, naar de Avp. meldt, bepaald, dat de militielichtingen en landstormjaarklassen, waarin de dienstplich tigen hun eerste oefening van 8^2 maand hebben volbracht, in den vervolge voor wat de opleiding en bevordering betreft als oudere lichtingen zullen worden beschouwd, waardoor bedoelde landstorm- en militieplich- tigen ook in aanmerking kunnen komen voor bevordering tot korporaal of sergeant. Een dwaas gerucht. Men schrijft aan de N. R. Ct.: en Maandag heerschte in Kleef, omliggende dorpen een soort van deden de meest dwaze geruchten Men wist te vertellen, dat Neder- de zijde der entente had ge- met het mobiliseeren 1 der geldleeningen die de gemeenten zullen moeten aangaan tot dekking van de uitgaven, voortvloeiende uit de Distributiewet. Verder is aan den Minister van Landbouw verzocht steenkolen en anthraciet voor lageren prijs voor huisbrand beschikbaar te stellen, aangezien turf slechts in eenige streken van het land daarvoor wordt gebruikt, goedkoopere cokes slechts in steden met een gasfabriek beschikbaar kan worden gesteld en een groot van het pubiek dus steenkolen en anthraciet den huisbrand moet bezigen, waarvan de voor de meeste gezinnen te drukkend is. Gebrek aan werkvolk. Er heerscht te Bergen-op-Zoom, ten gevolge van de mobilisatie, de suikercampagne en niet het minst als gevolg van den welig tierenden smokkelhandel, zóó groot gebrek aan werk krachten, dat vrouwen en meisjes, die aan de haven steenen lossen, met gemak een dagloon van f 4 f 4.50 bedingen kunnen. Zelfs zijn er firma’s van elders, die voor dien prijs nog niet eens hulp konden krijgen en hun eigen personeel moesten laten overkomen om te kun nen lossen. Alg. H. waaruit het is genomen, onbekend, doch dit Largo over de geheele wereld. ’t Behoeft niet gezegd, dat Handel zeer waardig werd weergegeven, zoo ook «Aria”, van Karl Goldmark (1832, Hongarije) zoo bizonder interessant in het eerste gedeelte. Een zoetvloeiend «Menuetto” van Haydn viel vooral bij de groote massa in goede aarde. De heer Alt opende het concert met Allegro Moderato, van Guilmant, een mooi begin, dat stemming bracht. De «Pastorale” van Cësar Franck gaf onzen organist gelegenheid weer eens zijn meester schap te toonen in het registreeren. Wat kleuren en wat tinten. De Fantasia in G. (IV, no. 11,) van Bach heeft des heeren Alt’s bizondere sympathie. Hij speelde deze in plaats van de aangekon- digde Prelude en Fuga (IV, no 5). Deze wonderbaar interessante orgelcompositie geeft den solist alle gelegenheid zijn meesterschap op het orgel te toonen. Wie het nog niet wist, zal nu tot de overtuiging zijn gekomen, dat de Bolswardsche organist een meester is op zijn instrument. (Ik kan echter nooit vrede hebben met de klankschakeering een paar maten voor het slot.) Dat de begeleiding der vioolsolo’s bij den heer Alt in goede handen was, hadden we reeds opgemerkt bij de vorige concerten dezer beide heeren. Dat sloot alles als een bus, superbe. 't Is een prachtig concert geweest, b.h. solisten daarvoor onzen dank. Winteraardappelen (Officieel). Wanneer in gewone om standigheden (in vredestijd) de oogst van aardappelen geschikt om te eten niet groot is, dan is dit slechts ten deele een bezwaar, omdat in dat geval, door aanvoer uit bet buitenland, in het tekort hier te lande is te voorzien. Nu ons land rondom is ingesloten door oorlogvoerenden, kan die aanvoer niet plaats hebben en zijn wij op onzen eigen voorraad aangewezen. En hiermede dient rekening te worden gehouden, nu de oogst van eet- aardappelen dit jaar zeer te wenschen overlaat. Zooals niet onbekend is, onderscheidt men twee hoofdsoorten van aardappelen en wel die welke verbouwd zijn op kleigronden en die, welke verbouwd zijn op zand- en veen gronden. Over het algemeen kunnen de aardappelen van den kleigrond, bravo’s, blauwen, bonte blauwen, Frisia’s, De Wets en Industrie het langst bewaard worden en zijn zij midden Juni nog goed. Zandaardappelen (als Eigenheimers, Groninger Kronen en Roode Stars) zijn minder houdbaar, waarom het als vanzelf spreekt, dat deze laatste soorten dus nu het eerst moeten worden gegeten, ook door hen die in normale jaren andere aardappelen gebruiken. Indien het publiek zich in het komende voorjaar (als de meeste zandaardappelen ongeschikt voor de consumptie zijn geworden) vee) moeite en last wil besparen, dan moet het zich er in schikken om thans eerst die aardappelen te eten, die de Regeering als eetaardappelen beschikbaar stelt. Deze aardappelen kunnen tot Februari a.s. voor winterprovisie worden opgeslagen, en zij die gewoon zijn hun voorraad voor den winter op te doen, zullen goed doen, thans ook tot Februari a.s. van de beschikbaar gestelde zandaardappelen hun provisie op te slaan. Daarna worden de kleiaardappelen in consumptie gebracht en kan men voor de rest van den tijd dan daarvan inslaan. In verband hiermede heeft de Regeering het noodig geoordeeld een verbod uit te vaardigen om bovengenoemde kleiaardappelen van de eene plaats naar de andere te vervoeren en zullen verzoeken (die reeds menigvuldig inkomen) om voor de winterprovisie elders bestelde aardappelen te mogen ontvangen, steeds worden afgewezen, zoolang dit vervoer- verbod niet is opgeheven. Wanneer het publiek medewerkt, zal alles zijn vrij normaal verloop hebben. Werkt het bij de aardappelvoorziening evenwel niet mede, dan zal het einde zijn last dragen, maar dan zal er ook geen enkele reden zijn om klachten te laten hooren. Alg. H. Uitvoer van melk met suiker naar Duilschland. De Haagsche correspondent van de Tel. verneemt, dat groote partijen gecondenseerde melk naar Duitschland worden uitgevoerd, bij welker bereiding geen inlandsche, doch uit Duitschland aangevoerde suiker wordt gebruikt. Daar bij invoer van deze suiker geen certifi caten van oorsprong kunnen worden vertoond (misschien is ze afkomstig uit Belgie of Polen), zou daarvan, volgens de suikerconventie van Brussel, behalve accijns ook het buitengewone invoerrecht betaald moeten worden. Door den minister van Landbouw is echter met belang hebbenden een regeling getroffen volgens welke bij uitvoer van met buitenlandsche suiker bereide melk niet alleen de accijns, maar ook het buitengewone invoerrecht wordt teruggegeven. Hoe het buitenland wordt ingelicht. Het Svenska Dagbladet van den 12en bevat een sensatieverhaal uit Holland, dat een goed voorbeeld vormt van de wijze, waarop het buitenland over ons land wordt ingelicht. Volgens den correspondent van het Zweedsche blad is er dezer dagen te Rotterdam oproer geweest onder de soldaten deze joegen hun officieren weg, verschansten zich in een school, werden door mariniers en politie aan- en gebombardeerd met licht geschut, een bierbrouwerij en een munitie- voorraad in de lucht vlogen en tallooze dooden vielen. Volgens den correspondent is het streng verboden over het gebeurde te schrijven of sprekenen zoo verklaart hij het feit, dat men in Zweden weet wat den Hollanders nog onbekend is. Intusschen zal er wel geen Hollander zijn, die gelooft wat deze corres pondent blijkbaar in een phantastisehen droom geschreven of uit zijn duim gezogen heeft. Zondag Goch en paniek en de ronde, land zich aan schaard en bezig was van alle met verlof gezonden manschappen. Velen zagen in gedachte hunne geliefde stad reeds door de Hollanders platgeschoten. Het mooiste van de zaak is echter, dat het offici- eele Clever Kreisblatt, in het nummer van Maandagavond zijn lezers trachtte gerust te stellen met de mededeeling, dat de reeds lang voorgenomen proefmobilisatie op 11 dezer is begonnen, maar dat er volstrekt geen ge vaar is, dat Nederland de Duitsche grens zal schenden, dat Koningin Wilhelmina her haaldelijk verzekerd heeft, de neutraliteit te zullen bewaren en dat men daarop stellig kan vertrouwen. «Nederland is niet Griekenland en heeft bovendien Duitschland in den rug!” Duitsche industrie. Ten gevolge van het feit, dat bet nog steeds niet mogelijk is, de in Duitschland vervaardigde groote motor- en bijwagens inge voerd te krijgen, is de Haagsche Tram-Mij. wegens materieelgebrek genoodzaakt op enkele lijnen met name de lijnen 5 en 7, tijdens de zeer drukke uren, ook gedurende den winter, open volgwagens te laten rijden. Alg. H. Een schildwacht aangevallen. Zondagavond werd een schildwacht, op post staande voor de Bagijnestraat te ’s-Graven- hage, door vier burgers lastig gevallen. De laatsten gingen tot handtastelijkheden over en wilden den schildwacht te lijfdeze verdedigde zich zoo goed mogelijk, doch kon niet verhin deren dat men hem eenige flinke opstoppers gaf, waardoor hij buiten kennis geraakte en later zelfs een zenuwtoeval kreeg. De man wordt thans verpleegd in het militair hospi taal en is beterende. Alg. H. Vergiftiging Het gezin van den aardappelkoopman Pat te Wolfaartsdijk gebruikte Donderdag inge maakte groente. Man, vrouw en dochter werden onwel. Zaterdagnacht is de vrouw over leden. Zondagavond is de dochter gestorven. De toestand van den man is gevaarlijk. Alg. H.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2