lieuws- en Advertentieblad' Bolsward en Wonseradeel. Zondag 22 October. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27‘/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. I i 1916. No. 85. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. I I I VOOR TUBERCULOSE-MUSEUM. Hoe lang zal de duurte duren? BINNENLAND. 1 t] INGEZONDEN. 1 In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Bolswardsche Courant l ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents afzonderlijke J I Arts, H. BEEKHUIS. i t 1 B B S (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). en spek wordt het zwaarder deze toch reeds bestaande wanverhouding tnsscben verbruik en aan voer met één slag verscherpt. Wanneer de oorlog op houdt zal de wanverhouding niet meer zoo abnormaal blijven als thans. Maar zij zal voorzeker tot op aanzienlijke hoogte blijven voortbestaan. En dan zal de groote duurte, ook al neemt zij iets af, zeker niet even plotseling verdwijnen als zij is gekomen. Met de beide hier aangekomen Franschen werd hij door een sergeant naar Rotterdam en daar naar den consul gebracht. Bij de door dezen ingewonnen inlichtingen bleek het ten was dan een en goed- en kattenslagerij. van politie en een hoofd- een inval gedaan aan de Nieuw Terbreggescheweg, was de hondenkoopman C. L. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van Woensdag- school no. 3, no. 1 der noodig de medewerking het volk en van ieder uur werd de vergadering pas Door den Raad der Gemeente Bolsward is aan het Bestuur van ’t Groene Kruis toege- staan drie lokalen van de vroegere Fransche school in de Kerkstraat te gebruiken tot een tijdelijk verblijf van het Tuberculose-Museum. Gedurende een reeks van jaren heeft het Groene Kruis zich tot taak gesteld zoo krachtig mogelijk de tuberculose te bestrijden. Hiervoor is aangesteld een huisbezoekster, hiervoor zijn ligtenten en een lighal aangeschaft. Reeds eenige malen is door bevoegde sprekers in openbare samenkomsten de wijze en het nut van dezen strijd besproken. Om zooveel moge lijk in alle kringen der bevolking de kennis der ziekte en de wijze, waarop ze bestreden moet worden, te verbreiden, zal nu a.s. Woens dagavond 25 October bovengenoemd museum worden geopend. Gedurende eenige dagen zal Mej. Meerkamp van Embden de belang stellenden voorlichten bij hun bezoek. Een aanschouwlijk beeld zal worden gegeven van bet wezen en het ontstaan der ziekte. Men zal de middelen en maatregelen leeren kennen, waarmede deze ziekte kan worden voorkomen, bestreden en genezen. Voor deze bestrijding heeft men van alle lagen van individu persoonlijk. Voor volwassenen zal er gelegenheid zijn dit museum te bezoeken, terwijl tevens op nader te bepalen dagen aan de leerlingen der Zui- velschool, Normaalschool en hoogste klassen der Openbare- en Bijzondere Scholen onder leiding hnnner leeraren, toegang zal worden verleend. Laten we allen onze kennis gaan verrijken, om daaruit kracht te putten tot volharding in dezen strijd. Sneek. In de Raadszitting avond werd tot Hoofd van benoemd de heer H. Schurink, voordracht, plaatsvervangend Hoofd van school no. 1, alhier. Op een vraag van den heer Ytsma, hoe ’t plaatsvervangend Hoofd in school no. 3, de heer Posthumus, zijn taak had vervuld als waarnemer, antwoordde de Voorzitter, dat de bet D. B. 't heer P. zeer tot genoegen van hoofdscbap bad waargenomen. Aan J. Sipkema werd met 7 van de 13 stemmen vergunning verleend voor de jaren 1917, 1918 en 1919 met een luchtschommel op de kermis te staan, tegen een pachtsom van f 250 per jaar. In behandeling kwam het voorstel van B. en W. in T openbaar verhuren van lande rijen der Gemeente en wel voor den tijd van 5 jaren. Eenige leden wilden liever voor 1 jaar, anderen voor 3 jaren en wel met het oog op de abnormale tijdsomstandigheden. Voor één jaar (voorstel Blok) in stemming gebracht, werd verworpen met 4 tegen 10, voor 3 jaar moest worden uitgesteld tot een volgende zitting wegens staking der stemmen. (Voorstel Visser). ’t Voorstel van ’t D. B., om cokes tegen verminderden prijs beschikbaar te stellen, ver wekte een lange en drukke discussie. B. en W. adviseerden bij een welstandsgrens van f 1000 en daar beneden, voor ongeklopte cokes te betalen 60 ct. per H.L., geklopte 70 ct. en zelf halen. De heer Ytsma stelde voor: onge klopte 60 ct., geklopte 65 ct., voor het bezorgen 5 ct. hooger. De heer Blok wou de welstandsgrens uit schakelen, de beer Bakker zag gaarne dat deze f 200 hooger werd gesteld, of op f 1200. Aangezien de stemmen over het l.g. voorstel staakten, moest de verdere behandeling tot een volgende vergadering worden uitgesteld. den Minister waarden, op van aan bladen gelegenheid wordt gegeven, om onder deskundige leiding in de verschillende groote werkplaatsen van het Rijk een kijkje te nemen op den aanmaak van ammunitie, die als gevolg van den dreigenden oorlogstoestand met kracht is ter hand genomen. De uitnoodigingen daarvoor zijn aan een beperkt getal bladen verzonden, daar de toe te laten gezelschappen twee in getal, niet meer dan hoogstens 12 personen kunnen omvatten. Door combinaties zal echter nagenoeg de geheele Nederlandsche pers in de gelegenheid zijn verslagen, van deze bezoeken op te nemen. In Duitschland gearresteerd. De heeren van Welt en Broos te Breda, waren in gezelschap van een accountant de vorige week naar Duitschland gegaan voo- het behandelen van zaken. Allen waren van goede passen voorzien. Toen de heeren, na afdoening hunner zaken naar Holland wilden terugkeeren, werden genoemde heeren gearre steerd en naar Berlijn overgebracht. De accoun tant mocht doorreizen en van hem vernamen de betrokken familieleden het gebeurde. Direct werd de Minister van Buitenlandsche Zaken met het voorgevallene in kennis gesteld. Dank zij de tusschenkomst van den Minister zijn de beide heeren thans weder in vrijheid gesteld. slotte, dat de Belg niet anders Duitsche deserteur, die gemakkelijk koop in Rotterdam was beland. Groenten voor Duitschland. Te Heemskerk e. o. is men al bezig met het snijden van boerenkool. Alles gaat naar Duitschland, waar de behoefte zoo groot is, dat men den gewonen tijd niet kan. afwachten. Boerenkool wordt andere jaren nooit vroeger gesneden dan wanneer het gevroren heeft. Men besteedt 3i/2 a 4 ct. per K.G. Smokkelen. De douane-ambtenaren aan het station te Gennep hebben Dinsdagavond indenaschbak van de locomotief van een uit de richting Beugen gekomen trein zes blokken Banka-tin, ter waarde van naar schatting f 1200 gevonden. Het tin werd als smokkelwaar in beslag genomen. N. R. Ct. Fervalsching van smokkelwaren. In de Geldersche grensgemeenten blijken de smokkelaars met de grove winsten, die ze maken, niet tevreden te zijn. Vandaar de ver- valschingen van verschillende artikelen, zooals olie, rijst, meel en spek. Bij aanhouding door de commiezen blijkt de olie meermalen met 50 pCt. water te zijn vermengd. In meel wordt gips en krijt aangewend diep in de pekel gelegd, om te maken. Verachtelijk geknoei, dat Nederlands goeden naam zeer schaadt 1 N. v. d. D. Steenkolen. Het feit, dat de laatste weken uit Duitsch land minder steenkolen worden aangevoerd dan gewoonlijk, beeft hier en daar de meening doen ontstaan, dat we ons zouden hebben voor te bereiden op een algeheel uitvoerverbod. Van bevoegde zijde vernamen we echter dat van een dergelijken maatregel niets bekend is. De verminderde aan voer staat voornamelijk in verhand met het wagengebrek dat zich omstreeks dezen tijd steeds doet gevoelen. En juist heden viel er in dat opzicht weder eenige verbetering te constateeren. Alg. H. Aanmaak Van munitie. In het Maandblad van den Nederlandschen Journalistenkring wordt medegedeeld, dat door van Oorlog, onder eenige voor verzoek van het Dag. Bestuur den Nederlandschen Journalistenkring, een aantal vertegenwoordigers van Ned. Er heerscht zoo schrijft de Haagsche Post in een bespreking van deze vraag op bet oogenblik in ons land een toestand die den producent en den middelman in staat stelt den consument danig te knijpen; en wanneer die consument niet ook zelf produ cent van het een of ander is en daardoor in staat is terug te knijpen, verkeert hij in een hachelijke positie. De geheele verbruikersstand als wij hem zoo eens mogen noemen de be ambten, de gesalariëerden, de gepension- neerden, de renteniers, en zoo voorts, is bezig te verarmen en ziet een verplaatsing zijner financieele kracht en zijner mid delen naar den producenten- en bande- larenstand naar boeren, fabrikanten, reeders, grossiers enz. Die voeren aan, dat zij grootere winsten moeten maken, omdat zij duurdere grondstoffen hebben, hooger loonen en salarissen moeten geven, meer moeten betalen voor leeftocht enz. En dat is niet geheel gefantaseerd. Maar de quaestie is dat zij niet geheel het equivalent der prijsverhooging hunner grondstoffen, hunner loonsverbooging, hunner hoogere huishoudelijke uitgaven op hun prijzen leggen, doch veel meer dan dit equivalent. Wanneer zij hun eindrekening opmaken hebben zij abnor maal hooge verdiensten gehad; en het zal interessant zijn te zien of zij in de komende jaren die hoogere winsten door samenspanning en vorming van «trusts” zullen kunnen bestendigen, dau wel of die groote winsten concurrenten zullen lokken wier mededinging de prijzen weder omlaag brengt. Ware de aanvoer voldoende gebleken, dan zouden de maximumprijzen overal als norm gelden; de aanvoer bleek onvoldoende, en de prijzen, die zich op den duur nooit door de wet laten regelen en alleen naar vraag en aanbod luisteren, bleken, voor zoover de regee- ring hen vaststelde, grootendeels een paskwil. Juist in die hooge prijzen echter ligt naar de meening der H. P. het eenige afdoende middel tegen bestendiging der duurte. Zij zullen stellig nog wel een poos lang aanhouden, minstens totdat het in ternationaal ruilverkeer wederom geheel vrij is, concurrentie haar heilzaam werk doet en onze oude bekenden, vraag en aanbod, weder ongebreideld op de prijzen kunnen in werken. Hooge prijzen doen der wereld kond dat men een grootere behoefte heeft aan het een of ander dan door den voorraad kan worden gedekt. Ze wekken rechtstreeks op tot grootere productie en in grootere productie ligt het eenige middel tegen duurte. Nu zal de wereld, zoodra de oorlog uit is, ongetwijfeld met alle macht aan het produ- ceeren gaanen zulks niet alleen vanwege de duurte, maar ook tengevolge van den drang tot herstel der geleden verliezen. Doch men verwachte geen onmid dellijke overproductie, geen onverwijld intreden van lage prijzen. Reeds vóór de oorlog uitbrak klaagde de ganscbe wereld over hooge prijzen en duur leven; reeds vóór den oorlog was er tengevolge der toenemende wanverhouding tusschen industrieele en landbouw-bevolking een tekort aan graan, vleesch en vele andere eerste levensbehoeften. De oorlog heeft door plotselinge opvoering der vraag, Den heer Ytsma werd na afloop van de agenda vergund het woord te voeren over: Levensmiddelenvoorziening, speciaal melkvoor- ziening. Ruim 11 gesloten. Sneek, 19 Oct. Hedennamiddag halfdrie, werd van hier naar Leeuwarden overgebracht de beambte bij de tram R. W. van 't E., oud 24 jaar, vroeger winkelbediende alhier, verdacht van tallooze diefstallen bij de tram en in kosthuizen. ’t Jongmensch deponeerde de gestolen schatten voor het grootste deel op de Post spaarbank. Harlingen. Dat de financieele middelen onzer gemeente er alles behalve schitterend uitzien, blijkt duidelijk uit de ingediende- gemeente-begrooting door Burgem. en Weths., daar deze een te kort aanwijst van f 45000. Dit bedrag zal door een leening gedekt moeten worden. Of de voorgenomen verhoogingen van salarissen aan verschillende ambtenaren der gemeente nu werkelijkheid zal worden, diene te worden afgewacbt. ’t Zou niet te hopen zijn, dat velen hunner wederom werden teleurgesteld. De tijden zijn voor deze klasse van menscben drukkend. O. N. Wolvega, 19 Oct. Tengevolge van snij- wonden, deden zich bij twee slagers van de exportslagerijen verschijnselen van bloedver giftiging voor; iets wat onder dit personeel vaker voorkomt. De toestand van den een is vrij ernstig. Hindeloopen, 18 Oct. Alhier is van uit zee aangebracht een voorwerp, dat naar men vermoedt een onderdeel is van een Zeppelin of ander vliegtuig. Ook is het niet on mogelijk dat het een mijn is; de militaire commandant te Stavoren heeft het niet kunnen vaststellen. De marine zal nu een onderzoek instellen. Witmarsum, 18 Oct. Volgens,het heden verschenen jaarverslag der Goöp. Electriscbe Centrale, omvattende de dorpen Witmarsum, Arum, Pingjum 'en Achlum, bedraagt het aantal leden 762, terwijl 16 leden bovendien zich aansloten met electro motoren voor hun bedrijf. Voor licht en stroomgeld werd ont vangen f 22798.76. De winst bedroeg in het afgeloopen jaar f 229.57. Aan brandstof en smeerolie moest, wegens de hooge prijzen, f 2400 meer worden uitgegeven dan het vorige jaar. Dit bedrag is teruggevonden in een verhooging met 15 pCt. van de contributie. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Meppol, ’t Schijnt haast alsof we hier in Duitschland leven en voor alles kaarten moeten hebben. Wij hebben reeds kaarten voor bruin- en roggebrood, voor vet, oranje- en groene boekjes voor goedkoope cokes en nu komen er nog melkkaarten bij. Deze laatste dienen om controle te kunnen houden op bet aantal te leveren liters consumptiemelk. Het schijnt wel dat het papier daar nog niet schaarsch is. (Tel.) Honden- Een inspecteur agent te Rotterdam hebben in pand 239 waar gevestigd W. K. Tevens werd in het pand een slagers- bedrijf uitgeoefend door den spekslager H. J. T., die daar een worstmakerij, zult- makerij enz. had. In beslag genomen werd 131 K.G. honden en kattenvleesch, afkomstig van een 50-tal dieren. Van de koppen, welke gevonden werden, waren alle de schedels ingeslagen. De huiden der geslachte dieren zijn niet gevonden. Daar de slager T. reeds een paar jaar lang met een kraam op de markt staat, vermoedt men, dat hij al dien tijd reeds worst, enz. van honden- en kattenvleesch heeft verkocht. Het in beslag genomen vleesch is naar het Abattoir vervoerd en daar voor de consumptie afgekeurd. N. v. d. D. Over de grens gekomen. Uit Winterswijk wordt aan de A. Arnh. Ct. gemeld Gisteren werd melding gemaakt van een Belgisch krijgsgevangene, die uit het kamp te Munster ontvlucht was. De man maakte door zijn plat-Duitsche taal, zijn inlichtingen en gebaren al aanstonds een vreemden indruk. Hij werd echter, evenals andere ontvluchte krijgsgevangenen, in het hotel «de Zon” onderdak gebracht en ontving daar gratis kost en logies. Warme ontvangst. Gisteravond is de landbouwer C. Bakker, die in het bezit van een aanzienlijk bedrag was, nabij het station van den Holl. Spoorweg te Barneveld door twee hem onbekende per sonen aangerand. De eerste echter, die den landbouwer vastgreep, met het doel hem zijn portefeuille te ontstelen, kreeg een zoo geduch- ten vuistslag, dat de aanrander eenige meters ver over den grond rolde, waarna de andere het hazenpad koos. Alg. H.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1