Nieuws- eu Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Zondag 29 October. I I Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27'/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. 1916. No. 87. Versciujnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. 1 L IP VOOR afzonderlijke 3 BINNENLAND. TUBERCULOSE-MUSEUM. B. en W. f 1000, werd waren •ff J ’t D.B. den tijd INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). .4 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. In de lokalen van de Muziekschool in de Kerkstraat is Woensdagavond een tentoon stelling geopend. Het doel van het daar ge vestigde tuberculose-museum is in de breede kringen der bevolking eenige elementaire kennis te verbreiden aangaande de tuberculose, de ziekte die nog steeds voortgaat zoo menig jeugdig menscbenleven te ondermijnen. Men wil bier een aanschouwelijk beeld geven van het wezen, het ontstaan, de verbreiding dezer ziekte, alsmede van de middelen en maatregelen waarmee en waardoor de ziekte kan worden voorkomen en ook kan worden genezen. Bij de opening j.l. Woensdagavond waren verscheidene dames en heeren aanwezig. De heer D. TERHENNE riep allen namens het Bestuur van het „Groene Kruis” en namens de Nederl. Centrale Vereeniging tot bestrijding van welkom toe aan de Directrice Mej. Meerkat i de assistent-Directrice Mej. aan Burgemeester en Wet- i de Raadsleden die door hun en In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkuni. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. niet overgegaan wordt tot het lammeren heeft natuurlijk dan der tuberculose, een woord in ’t bijzonder i van Emden en Gelton, verder houders en aan tegenwoordigheid blijk gaven belang te steil in het streven dezer Vereeniging, ook den heer de Vries, lid van ’t Hoofdbestuur der Centrale Vereeniging, alsmede de verdere dames en heeren wier tegenwoordigheid zeer op prijs werd gesteld, en wier medewerking in den strijd noodig is. Het doel dezer tentoonstelling wil Spreker in ’t kort aangeven aan de hand van een brochure van Dr. W. J. van Gorkum, de Tuberculose-bestrijding. Hierin wordt gewezen op de behoefte die het volk heeft aan kennis aangaande de ziekte en de voorbehoedmiddelen, vooral der middelen ter voorkoming van besmetting. In de hoop dat deze tentoon stelling daartoe zal mogen bijdragen, wil hij het verzoek richten tot den Burgemeester om deze tentoonstelling te openen. De heer OBERMAN, hoewel het verzoek onverwacht tot hem komt, wil gaarne daaraan voldoen. Hij vindt het te bejammeren dat de Gemeenteraad niet een betere lokaliteit be schikbaar had voor deze tentoonstelling, het verheugt hem evenwel dat alles nog al netjes is ingericht. Het doel van deze tentoonstelling vindt hij uitgedrukt in deze twee gedachten de tuberculose is te voorkomen, en zij is te genezen. Om die gedachten ingang te doen vinden bij het publiek, hoopt hij dat er een druk bezoek zal komen, dat velen hun kennis in dit opzicht zullen vermeerderen. Hij uit den wensch dat na afloop het bestuur, dat de tentoonstelling heeft ondernomen, en de zusters die van verre kwamen om ons hunne inlichtingen te verstrekken, de conclusie zullen kunnen maken, dat zij veel belang stelling hebben gevonden, en dat er een gezegenden invloed van zal uitgaan. Dat het besef algemeen wakker worde, dat men alles moet aanwenden wat tot voorkoming en tot genezing der gevreesde ziekte, de tuberculose, kan dienen. Met den wensch dat dit museum hier een zichtbaar resultaat zal hebben, verklaart hij de tentoonstelling geopend. drie lokalen. Een gedetailleerde beschrijving gesteld eens dat wij in staat waren het juist en nauwkeurig te doen Zou toch nooit den indruk volkomen kunnen geven, wat zien met eigen oogen vermag. Wij willen daarom onze lezers en lezeressen in de eerste plaats opwekken er een kijkje te gaan nemen. In hoofdgroepen willen wij evenwel even de verschillende afdeelingen noemen. In de zijn in ’t midden twee dubbele zieke en gezonde anatomische betrekking hebbende op de bij den mensch en de dieren, rund, waarbij de verschillende Geachte Redactie. Gelieve onderstaande als ingezonden in uw blad te plaatsen. Het doet eenigszins vroolijk aan van iemand, die zich vegetariër noemt, blijkens het inge- zondene in uw blad van j.l. Donderdag te vernemen dat die zich interesseert voor het slachten van lammeren of koeien. Zoo ook zijn ophalen uit de sloot van de oude koe of wel de legende van het vele verdienen der slagers. Mij dunkt hij had dat niet behoeven op te warmen daar het toch bekend genoeg is, dat de slagers dezen zomer zeer weinig hebben verdiend. Dat er slachten van ook een geheel andere reden. Een verkoopsprijs van 40 a 45 cts. voor lams- of schaapvleesch met been acht men te De aanwezigen gingen nu een kijkje nemen bij de verschillende etalages en afdeelingen. Jonge dames gaven over het tentoongestelde inlichtingen, terwijl de Directrice en assistent- Directrice ook alle gewenschte verklaringen gaven of aanwijzingen deden. Wij zullen slechts in ’t kort vermelden, wat er alzoo te zien is en te leeren in deze Sneek, 26 Oct. Dinsdagavond j.l. zag de commissaris van politie in de Wijde Noorder- horne een dronken persoon, die door zijn maat werd meegetrokken. Die maat was volgens diens verklaring, een goede kennis van den beschonkene. Aangezien de commissaris de zaak niet vertrouwde, telefoneerde hij om een agent. Toen de beide vrienden buiten de sttfd aan den Oudendijk waren gekomen, en de ontboden agent daar ook kwam, lag de be schonkene voorover en de ander in gebukte houding over hem heen. De beschonkene moest toen mee naar ’t politiebureau op de Veemarkt, waar hij iemand uit Uitwellingerga bleek te zijn, in wiens bezit aan bankpapier een som van f 1000 werd gevonden. De inmiddels verdwenen metgezel werd opgespoord, in wiens zak de portemonnaie van den beschonkene werd gevonden. Drachten, 26 Oct. Een man, kermis houdend met eene vrouw van slecht allooi, gebruikte te veel spiritualiën. Ook zij hield zich, alsof ze te veel had. Samen gingen ze bij de straat wat rusten. Toen hij ontwaakte, waren zijn beurs en zijn liefje verdwenen. Witmarsum, 25 Oct. Van def 25-aandeelen in de nieuw gestichte braakhokken zal ook dit jaar geen rente worden uitgekeerd. Van de instelling wordt te weinig gebruik gemaakt. Vele plaatsen in de hokken zijn onbezet, zoodat er te weinig huur binnenkomt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 27 Oct. De Raad behandelde heden avond voor de 2de maal ’t voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van cokes der gemeente-gasfabriek tegen verminderden prijs. B. en W. hadden voor die beschikbaar stelling een welstandsgrens gesteld van f 1000 en daar beneden. De heer Bakker stelde voor: f 1200; over dit amendement staakten, zoo we reeds vroeger meedeelden, de stemmen. Vandaar dat thans ’t amendement Bakker bij den aan vang der zitting weer terstond in stemming kwam. Weer staakten de stemmen, zoodat ’t dus was verworpen. ’t Voorstel van daarop zonder stemming aangenomen. Nu kwam aan de beurt de prijs. De heer Ytsma had voorgesteld60 ct. per H.L. ongeklopt, 65 ct. geklopt en 5 ct. voor het bezorgen. De Gascommissie wou 60 ct. ongeklopt, 70 ct. geklopt en dan afgehaald. Brengen, vond de Gascommissie, daar te groote bezwaren aan verbonden. De heeren Bakker en Brouwer wilden be zorgen verplichtend stellen. Dit voorstel in stemming gebracht, werd verworpen met 2 tegen 12. Tegen natuurlijk Bakker en Brouwer. 't Bezorgen facultatief gesteld, zooals de heeren Ytsma en Rijpma wilden, werd aan genomen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen Kiezebrink, Bakker en Visser. De prijs ten slotte in stemming gebracht, om nl. zoo we reeds zeiden ongeklopte te stellen op 60 ct. geklopte op 65 ct en 5 ct. voor ’t bezorgen, werd z. h. st. aangenomen. Wie nu een cokeskaart kan bekomen, geniet na 6 Nov. ’t voordeel dat hem de cokes voor 70 ct. per H.L. thuis wordt bezorgd maar niet meer dan 1 H.L. per week. Aangenomen werd ’t voorstel van om de landerijen der gemeente voor van 5 jaren in ’t openbaar te verhuren. Bij de vaststelling eener verordening als bedoeld in art. 114 bis der Gemeentewetten aanzien van de Distributie van levensmiddelen werd meegedeeld dat ’t inkomen van den distributie-ambtenaar op f 1000 werd gesteld. hoog om er algemeen vraag naar te krijgen, daar lamsvleesch onvoordeelig in ’t gebruik is (het krimpt met koken of braden erg). Wil men ’t groote publiek, dat bier over het algemeen niet van schaapvleesch houdt, animeeren om ’t te gebruiken dan zou het verkrijgbaar moeten zijn voor 25 a 30 cts. per pond, waar geen denken aan is dat zulks nu kan. Intusschen is hier ter stede wel gelegenheid schaapvleesch te krijgen. Met dank voor de plaatsing. K. TERHENNE. Bolsward, Oct. 1916. eerste zaal rijen van preparaten, tuberculose vooral het vormen, waaronder de tuberculose zich vertoont. Verschillende graphische tabellen geven een statistisch overzicht van een menigte wetens waardigheden, zooals den graad van onzuiver heid der lucht bij verschillende bedrijven, de verhouding der slachtoffers van tuberculose ten opzichte van leeftijd, bedrijf, enz., ook de verhouding der genezen patiënten in de sanatoriums ten opzichte de gevallen waarbij geen baat werd gevonden. Langs de wanden van zaal I is in den hoek kennis te maken met heel wat kwak zalversmiddelen, daarnaast zijn eenige modellen in miniatuur van lighallen, sanatoria enz., en in den hoek is de afdeeling boekhandel, waar lectuur en platen op dit gebied zijn te zien en ook wel te koop. De achterwand geeft een heele collectie ontsmettingsartikelen te zien, terwijl de andere zijwand bij den eersten oogopslag wat een vreemden indruk maakt. Daar staan zakjes erwten, bruine boonen, schotels met rauwe aardappelen, flesschen met ingelegde groenten enz. Ook eenige kluitjes spek. Waartoe die verschillende porties daar staan? Ja, huismoeders, dat is vooral voor U. De middelen ter bestrijding van tuberculose zijn frissche lucht, rust, zindelijkheid en goed voedsel. Dit laatste middel moet ook gekend en niet uit het oog verloren worden. Er staan hier groepeeringen van goede en goed- koope maaltijden, niet als gewoonlijk de benoodigheden op een lijstje dus op papier, neen bier zijn de spijzen in natura. De Directrice en die haar behulpzaam zijn, willen u gaarne inlichten wat voedingswaarde er zit in de verschillende spijzen. Gelijk goed voedsel de weerstand van een gestel verhoogt, is de alcohol schadelijk voor den mensch, en in den hoek is in eene afdeeling te zien ja werkelijk te zien, wat men beter voor zijn geld kan koopen dan wijn, bier of jenever. Hier is een vergelijkende studie op aanschou welijke wijze voorgesteld. Aanschouwelijk zijn ook de zalen 2 en 3, waar wordt getoond door de inrichting van verschillende kamertjes, hoe men soms onhy giënisch leeft en toch zoo gemakkelijk gevaren van besmetting kan voorkomen. Daar wordt ook aan de bezoekers getoond hoe de inrichting van ligstoelen en ledikanten behoort te zijn, en hoe ook in bet gezin de tuberculoselijders verpleegd kunnen worden, zonder voor hun omgeving gevaar op te leveren. Een handig boekje, gids voor de bezoekers van het museum, geeft veel inlichtingen, en daarom meenen wij met onze vluchtige opsom ming te kunnen volstaan. Het bezoek is, naar wij vernemen de eerste dagen nog al goed geweest, en inderdaad mén moet het op prijs stellen, dat in onze stad deze gelegenheid wordt aangeboden. Aan ’t einde der raadszitting werd een schrijven gelezen van den heer Zelvelder waarin deze meedeelde, dat ZEd. wegens ver trek naar Arnhem tegen 1 Nov. ontslag nam als raadslid. De Voorz. Dr. Bouma, sprak daarop tot den heer Z. een hoogst waardeerend woord, waarin hij vooral wees op ’t vele dat de heer Z. in ’t belang van de Gemeente heeft gedaan. De heer Z. die sedert 1907 zijn beste krachten aan de gemeentebelangen wijdde, dankte daarop voor de woorden tot hem gesproken, hoopte van harte dat 't de Gemeente door de kracht die er van den Raad mag uitgaan en door de overeenstemming die er mag heerschen goed zal gaan, de leden van den Raad en hun gezin en in hun werkkring. Het jongste Zeppelin-bezoek. De N. Cl. schrijft: Wanneer maakt het departement van Oorlog de inlichtingen openbaar, die het op grond van de gedane waarnemingen, van de voor- loopig ontvangen rapporten, van het onderzoek van de „bom” of het „reservoir” bij Gorkum gevonden, op dit oogenblik, vier dagen na het jongste Zeppelin-bezoek aan ons land, moet bezitten omtrent de richting van her komst van bet luchtvaartuig, den toestand waarin het vermoedelijk verkeerde, de al of niet opzettelijkheid van het bezoek, de be- teekenis van het uitwerpen van het „projec tiel”, de vraag of door de diverse wachten genoegzame waakzaamheid is betracht, of en waar erop geschoten is, enzoovoorts. Het zal waarlijk niet te vroeg zijn als daaromtrent onverwijld van regeeringswege wordt openbaar gemaakt wat aan haarzelve bekend is. Waar wacht men op? Geen gemeentebegrooting. Door B. en W. van Stellendam is den Raad voorgesteld den post hoofdelijken omslag op de begrooting 1917 te verhoogen met f 2300, welk voorstel met algemeene stemmen werd verworpen. Daarna stelde de heer Holleman voor, den post te verhoogen met f 1150, doch ook dit voorstel werd verworpen, waarna de voorzitter mededeelde, dat hij Ged. Stateh zou berichten, dat van Stellendam geen be grooting kan worden ingezonden, aangezien de Raadsleden niet willen medewerken om ze in orde te maken. Alg. H. Een vergissing. In de eerste klasse van de stoomtram HaarlemLeiden. Papa, mama, drie kinderen en twee nichtjes. Bezien iedere merkwaardig heid langs den weinig bekenden weg. Al gemeen wordt de aandacht getrokken door het monument door mevrouw Willink in haar weiland opgericht ter nagedachtenis van het bezoek van H. M. de Koningin op 11 Aug j.l. „Oom, wat is dat daar?” vraagt een der nichtjes. Antwoord: „We zijn hier in Benne- broek. Dat is het gedenkteeken op het graf van Talma”. Andere vreemde passagiers rijzen ook overeind en roepen uit: „Kijk, daar ligt Talma begraven”. Opr. H. Ct. Ongeluk bij een brandweeroefening. Gistermorgen omstreeks half twaalf hadden achter het Wilhelminapark op de Waldeck- pyrmoutkade te Utrecht oefeningen plaats vanwege de Utrechtsche brandweer ter ge legenheid van de vergadering van de Neder- laudsche Brandweervereeniging, welke daar ter stede gehouden werd. Op het terrein be vonden zich eenige brandweerautoriteiten en vele belangstellenden. Toen de oefeningen ongeveer een kwartier aan den gang waren, brak plotseling het kopstuk van een 24 meter hooge ladder, toen zich drie personen op de ladder bevonden. Twee van de spuitgasten hadden de slangen in handen, waarmede ge spoten werd. De spuitgast Jansen uit Utrecht, die zich het hoogst bevond, viel met het hoofd naar beneden en was onmiddellijk dood. De tweede spuitgast, Van Sloten, werd aan zijn linkerarm gewond, terwijl de brandmeester J. P. J. Simonis inwendig gekneusd werd en vermoedelijk een been gebroken heeft. Onder aan de ladder bevond zich de spuitgast Van der Horst, die met den schrik vrijkwam. Er heerschte groote verslagenheid. De oefeningen werden onmiddellijk gestaakt. Het lijk van den spuitgast Jansen werd naar het politie bureau overgebracht, terwijl de beide gewonden naar de Emma-kliniek werden vervoerd. Alg. Ht Bolswardsche Courant I I r -1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1