Sïeiiws- en Advortontioblad Bolsward en Wonseradeel. 1916. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 88. 55ste Jaargang. Donderdag 2 November. DE VROUW VAN 1916. VOOR TIERELANTIJNTJES. BINNENLAND. II. Bolswardsche Courant afzonderlijke de de liefdadigheids-vereeniging en ook en overtolligen de f 10000 op ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. er vele) te bewegen, meer dit is voldoende gebleken, laat zeer veel te wenschen over. Wat toch zijn de oorzaken van dezen afschuwelijken oorlog, waarbij ook voor de oorlogsverklaring jaarlijks 250 miljoen werd uitgegeven Juist het groote fiasco der uitsluitend mannenregeering is de krachtigste propaganda voor het denkbeeld: dat het volk van mannen en vrouwen ook door mannen en vrouwen geregeerd moet worden. neiging tot haar taak maken florisseeren uitermate. Nog andere algemeene conclusies worden door deze cijfers in de pen gegeven. Wij zien bijvoorbeeld dat deze modezaak honderd procent bruto-winst op haar kapitaal, maakteen hoog cijfer. Voorts zien wij uit de balans dat, terwijl het kapitaal in’t laatste jaar f 506.000 tot loon trok, en de „uitkeering aan bedrijfs leiders” f 107.000 bedroeg, met nog f 190.000 afschrijvingen, „loonen en salarissen”, d.i. alle employé’s te samen, slechts f 412.000 ont vangen. Ook die cijfers geven te denken. Het is hier wel een vergelijking tusschen unskilled labour en hoog gespecialiseerde, initiatief nemende vakkennismaar de verhouding springt toch in het oog, ook al zien wij in een dotatie van bet Pension en Ziekenfonds met f 15.000 het bewijs dat het bij Gerzon aan vaderlijke voorzorg voor het personeel niet ontbreekt. (Haagsche Post.) ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens JO Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Men voelt het van alle kanten, dat het nu ernst is, dat de Vrouwenbeweging eene is, die niet meer tegen te houden is, al spant het behoud ook al zijn krachten in, doet het zijn uiterste best om te redden wat nog te redden valt, zingt het geheel in den trant van den Genestet het liedje van verlangen: Ofschoon een gewoon mensch het be- studeeren van het prospectus der pas uitgegeven Preferente aandeelen der N. V. Gebroeders Gerzon’s Modemagazijnen te Amsterdam, zeker gaarne overlaat aan financieele specialiteiten en beleggers, is bet toch te hopen dat dit document ook de aandacht trekt van sociologen. Want er staan dingen in, die zekere maat schappelijke toestanden hel belichten. Het voornaamste van deze dingen is dat deze bloeiende zaak in de tien jaren 1906 1915 een zuivere winst heeft gemaakt van f 2.573.000, en bruto winsten die wij op minstens f 6.000.000 taxeeren. Voor 1915 alléén wierp zij een zuivere bate af van f 504.616, en een bruto winst op verkoopen van f 1.568.000. Zij had een opereerend kapitaal van anderhalf millioen gulden, en verdiende dus bruto meer dan honderd percent op het bedrijfskapitaal, en netto 34 percent. Het prospectus zegt wel dat dit hooge cijfer voor een deel te danken is aan conjunctuur- winsten, maar winst is winst, en zelfs in het angstjaar 1914 maakte zij nog drieton profijt. Wij zullen deze zaak even bekijken in bare algemeene aspecten. Men weet dat zij op kleine schaal begon. Dat zij zich zoo heeft kunnen uitbreiden wordt erkend het resultaat te zijn van groote vlijt, grondige vakkennis, en talent voor het diagnoseeren van den smaak bij het schoone geslacht. Het is wel waar dat er in den lande, op ander terrein, duizenden lieden zijn, even naarstig, even goed onderlegd, en even geniaal in hun bijzondere sfeer als deze modeprinsen, die niet meer centen verdienden dan déze guldens. Doch op dit ondermaansche gaat de Fortuin, vooral op het punt van belooning in verhouding tot prestalie, bijzonder grillig te werk, en niemand die de zon in het water kan zien schijnen zal de firma haar prachtige financieele resultaten misgunnen. Laat ons daar dus verder niet over spreken te minder omdat men over de algemeene aspecten tal van boomen- kan opzetten. Daar is bijvoorbeeld het succes van modezaken in het algemeen, en van die zaken in deze ramp jaren in het bijzonder. Wat het eerste betreft, onze groote steden getuigen alle van de groote vlucht die deze ondernemingen hebben ge nomen. Het zijn niet langer de patriciërs die paleizen bouwen het zijn de groote magazijnen om voor het oogenblik niet te spreken van de banken. In de hoofdstad behooren de gebouwen van Peek en Cloppenburg, Hirsch, en de Bijenkorf, tot de voornaamste prestaties die de architecten ons in het laatste decennium te zien hebben gegeven. Geen dier monumentale perceelen zijn van verliezen gebouwd zij alle bewijzen dat er weinig zaken zijn, voordeeliger dan die welker grondvesten berusten op vertoon en pronkzucht. Reeds van ouds is beweerd dat de hebzucht van den man en de ijdelheid der vrouw de groote blijvende drijfveeren van het menschdom zijn. Die stelling wordt in onzen modernen tijd in steen vertolktwat des mans hebzucht betreft door de bankpaleizen wat vrouwelijke ijdelheid aangaat door de kasteelen van de mode- en manufacturenhandel. Het zij verre van ons met die primaire drijfveeren te spotten. In weerwil van haar schaduwzijden werken beide krachtig in de richting van vooruitgang. Met al de dwaze uitersten waarheen zij voert blijft de mode, de zucht tot uiterlijk vertoon bij de vrouw, een der krachtigste factoren tot voort schrijdende verfijning en veredeling, zij blijft dat niet minder ofschoon zij geen bewust verband schijnt te houden met haar breede resultaat. Ja, het schijnt alsof de mode een soort oase is in de jammerwoestijn, dat de dames zich met bijzondere zorg blijven dossen, dat de man gaarne goed gesoigneerde vrouwen blijft zien, als reactie op den ernst der tot bare opheffing.Het kassaldo zal worden afgedragen aan „Cbaritas.” Joue, 30 Oct. De houtdraaier L., werk zaam bij de heeren K. de Vrij en Zonen, meubelfabrikanten alhier, bad het ongeluk in de fabriek met de rechterhand tusschen de zaag machine te geraken, waardoor zijn duim bijna geheel werd afgesneden. Hij is, na voorloopig verbonden te zijn, nog denzelfden avond naar het ziekenhuis te Terband vervoerd. Hepk. Nieuwsbl.w. Fr. Sneek, 31 Oct. In ons vorig nummer schreven we, dat wij burgers door ons ge meentebestuur vriendelijk zijn uitgenoodigd, voortaan de hoeveelheden melk, die we ont vangen van onzen melkboer, te noteeren en daarna ’t genoteerde enz. Dat was op zijn minst overdreven, aange zien we bij nader inzien hadden moeten schrijven, dat den melkboeren is opgelegd elke week de verschillende melkopgaven van ons in de bus van 't Administratiekantoor te werpen. In ons raadsverslag van de vorige week stond, dat de distributie-ambtenaar een salaris van f 1000 kreeg. Die f 1000 moet geen salaris zijn, maar is de //borgtocht”, dien hij moet stellen. Over dat melk noteeren nog eens gesproken, ’t is o.i. onmogelijk, dat men daar de gewenschte controle op kan uitoefenen. 't Zal er wel mee gaan, evenals met de bruinbroodkaarten. Je geeft de brengster of den brenger van je brood de kaart, deze noteert weer één of meer streepjes (voor elk brood één). En als de maand om is, ontvang je ter secretarie een nieuwe, (op vele plaatsen wordt je de kaart per post gezonden) en vol moed trek je met je nieuwe schat er weer op los, om gedurende 30 dagen van ’t jaar in deze treurige tijden nog van goedkoop voedsel te profiteeren. Maar ’t is te snappen dat ook met die kaarten „fraude” kan worden gepleegd. Want 't kost al weinig moeite de menschen, zoo iets in het voordeel en misschien karrijdsters en dan ook Want Workum. Door de vakvereeniging van land- en zuivelarbeiders is besloten om bij a.s. verhuringen van dienstbaren er bij de boeren op aan te dringen, dat ieder op zijn beurt een vrijen Zondag krijgt. Ook zal men er op aandringen den schafttijd met een half uur te verlengen en deze om elf uur in plaats van om half twaalf te doen aanvangen. In andere streken heeft men beide verzoeken reeds ingewilligd en dit geeft hoop, dat men het ook hier doen zal. O. N. Hennaarderadeel, 28 Oct. Hoort men laatste jaren van hooge huur- en koopprijzen van landerijen, in deze gemeente is toch zeker het record geslagen. De sate en landen, in gebruik bij den mede eigenaar G. IJ. Vellinga, te Oosterend, groot 7 G/2 pondem., werd deze week ingezet op f 114.296.30. Dit is ruim f 1534 gemiddeld per pondemaat, behalve de kosten. Heerenveen, 27 Oct. ,/Opgaan, blinken en Verzinken,” het lot van zoo menige plaat selijke vereeoiging, is in vier woorden ook de geschiedenis van „Variëtas Delectat” alhier. Na een vijftienjarig bestaan heeft de vereeni- ging den druk der tijdsomstandigheden niet- langer het hoofd kunnen bieden. In eene Daar is een tijd van gaan, Dat hebt ge meer vernomen, Maar hebt ge 't ook verstaan Het wordt anders duidelijk genoeg te ver staan gegeven, dat de oude sleur, het tradi- tioneele onrecht, dat alleen zijn bestaan aan verdedigen op grond dat het al zoo lang er is, verdwijnen moet. De gebeele democratie eischt haar rechtmatige plaats op, de eene bevoorrechting na de andere moet vallen en de vrouw die toch ook deel van het volk is, vraagt thans met klem, dat haar wettige en natuurlijke rechten haar niet langer zullen onthouden worden. Maar het conservatisme zit niet stil. De mannen die in de vrouw een aardig speelgoed, een nuttig huishoudelijk voorwerp, doch in elk geval verstandelijk niet hun gelijke zien, worden onrustig. De spot heeft hen al zoo vaak geholpen, ook thans zoeken zij weer hun kracht in dat wapen. Een enkele keer worden zij ook woest. Zoolang het nog bleef bij theorie, bij ernstige lezingen, bij beschouwingen in een deftig tijdschrift, enfin bij „hoogstaande” propaganda, werd bun rust niet geprikkeld, doch nu het volk zelf mee gaat spreken, worden de heeren tegenstanders korzelig. Die vrees voor het baanbreken der nieuwe denkbeelden onder de gfoote-massa, bewijzen de van groote partijdigheid getuigende crtieken over de feministische revue „Jus Suffragii” die thans te Amsterdam wordt opgevoerd. We zien in de serieuse critieken de verde diging van den tegenstander van Vrouwen kiesrecht, tegen den aanval... dien hij vreest. Wat te denken b.v. van onderstaande tirades uit het verslag van de Tijd (zou dit niet de eerste keer zijn dat dit blad aan een „revue” een verslag wijdt?!) „De dames van den Bond kunnen genieten, want de roode draad loopt er ook door. Al de oude argumenten van de bekende bonds- tractaatjes worden uitgebeeld op het tooneel de mevrouw doctores in de geneeskunde die niét en haar stommeling van een koetsier die wél kiezen mag, de dronkenlap, die al het hebben en houwen, waarvoor moeder de vrouw jaren heeft geploeterd aan den jood verkoopt en daarbij door de wet wordt be schermd, enz. enz.” En verder bij de aardige Jordaantafereelen als Mie Hartsuiker over haar ega redeneert: „hij zal het doen anders bonk ik hem zijn glazen in, dan vraagt de Tijd zich af„waarom die nog het kiesrecht noodig beeft, die regeert den man toch al Het is mij in dit korte artikel niet moge lijk uitvoerig bet foutieve in deze laatste redene.ering aan te toonen, binnenkort hoop ik deze en andere critieken eens te ontleden en er op te wijzen, hoe uit alles blijkt: angst en tegenzin voor het vrouwenkiesrecht bij de schrijvers. En toch.komt het er! De teekenen des tijde bedriegen zich niet. En zij die angstig zijn voor de gevolgen en zoo iets als een geheel gedesorganiseerde maatschappij vreezen, moeten niet vergeten dat de invoering van Vr. Kr. geen schot in den blinde zal zijn. Men behoeft niet meer te vragen: wat zullen de gevolgen zijn, maar wat zijn de gevolgen elders geweest? Overal waar het Vrouwenkiesrecht is ingevoerd, in Noorwegen, Denemarken, Finland, verschillende Staten van Amerika en de Australische Staten werkt het weldadig op de geheele maatschappij. Orde en zedelijkheid zijn er door verhoogd, ’t geestelijk leven staat er op hooger peil. Bovendien is het een feit dat een vrouw in die landen ook haar plichten blijft doen en vrouw en moeder is geworden. Het gezinsverband is allerminst geschokt, integendeel is de overgang tot ontvoogding der vrouw heel geleidelijk gegaan. Het ligt in de vrouwe lijke natuur daar, waar zij kan, de helpende build meel eten (en die zijn er maar een of twee streepjes telkens op te zetten, al is het uit medelijden met die menschen. En natuurlijk is van den betrokken bakker zullen karrijder en wel iets mee in de winst deelen. elk brood ’t welk de bakker ons op een kaart voor 12 ct. moet leveren, vindt zonder genoemd bewijs zijn weg voor een stuiver meer. Men merkt, dat ons vertrouwen in de menschen van den tegenwoordigen tijd alles behalve ongeschokt is. Hadden w' er niet alle redenen voor, we zouden ’t niet schrijven. Misschien, dat we op dat „vertrouwen” nog wel eens terugkomen. Arrestatie W. Broekhuys Jr. In verband met de arrestatie van W. Broek huys Jr., die een advocatenkantoor houdt te Rotterdam en uitgever is van De Handels- protector, deelt Het Vad. het volgende mede. Vrijdagmiddag begaf de officier vanjusiitie zich in gezelschap van een tweetal rechercheurs en een rijksveldwachter naar de woning en kantoren van den heer W. Broekhuys, in verband met een faillissement, ressorteerende onder het arrondissement Rotterdam, en waarin als curator optreedt mr. J. Drost, in welke zaak Broekhuys- verdacht wordt, zich te hebben verstaan met een der debiteuren, en zich aan oplichting in deze te hebben schuldig gemaakt. De zaak was reeds door de rechtbank in finesses voorbereid. De huiszoeking moet slechts enkele oogen- blikken geduurd hebben, en voldoende reden hebben opgeleverd om tot arrestatieovertegaan. Toen men echter hiertoe wilde overgaan, bleek Broekhuys in deze niet al te gewillig, en hij moet tegen den officier heel oolijk gezegd hebben „Had je me maar en „Dat dat zoo maar niet ging De officier moet toen weinig capties met hem gemaakt hebben, en zijn begeleiders eenvoudig bevolen hebben Br. de handboeien aan te doen, waarop Broekhuys eieren koos voor zijn geld en goedschiks meeging. Zaandamsche kermis. In de laatste raadszitting van de gemeente Zaandam gingen van liberale zijde stemmen op om de kermis af te schaffen, welke poging hedenavond gehouden vergadering is besloten door de kerkelijke leden werd gesteund. zou van een In verband hiermede zou van de ont vangsten op de begrooting een bedrag ad f 10000 als geraamde opbrengst moeten ver vallen. Van de zijde van B. en Wen de andere soc. dem. leden werd dit voorstel hevig be streden, waar op ’t oogenblik dit bedrag niet kon worden gemist en het de bedoeling van de voorstellers scheen te zijn B. en W. in financieele verlegenheid te brengen. Het voorstel werd dan ook verworpen. De kermis gaat ditmaal door, doch werd van soc. dem. zijde een motie ingediend om in den vervolge te trachten de kermis door een volksfeest te vervangen. Wat is beter f 10000 in de gemeentekas f 40000 uit de zakken der ingezetenen, weggesmeten aan allerlei nietswaardig vermaak en schadelijken drank, of dat een wijze wordt geïnd, waarbij het door de talrijke bevolking van Zaandam hoofdelijk niet gevoeld wordt, en zij ten slotte nog f 30000 rijker zal wezen dan voor de kermis. Of het echter den Zaandamschen vroede vaderen gelukken zal de kermis door een soort hooger staand volksvermaak te ver vangen, staat te betwijfelen. Het is reeds vaker geprobeerd en vaker mislukt. Een truc van groentehandelaars. Tegen een aantal groentehandelaren te Delft is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van aardappelen voor een hooger bedrag dan den vastgestelden maximum prijs. De handelaren kunnen, zeggen zij, de aard appelen niet voor den prijs van T1/2 cent verkoopen, waarom zij en 9 cent in rekening brengen. Bij verschillende groente handelaren zijn aardappelen in beslag genomen. Gisteren hadden vindingrijken er wat anders op bedacht. Een groentehandelaar wilde wel zijn aardappelen verkoopen voor cent, maar hij stelde als voorwaarde, dat men tegelijk een knolraap kocht, waarvoor hij dan zooveel meer betalen liet, dan hij voor zijn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1