nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 5» i 4 Klein s Thee. 1916. No. 89. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. VOOR Zondag 5 November. j Uit de Raadszaal. in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27*/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Bolsvardsche Courant Afzonderlijke I 1 I r i Q Q e een de opmerkingen der verdedigt zijn stand- e 8 t I I r 3 1 i i t i r 3 1 1 t r 8 1 3 Vergadering op Vrijdag 3 November 1916. e s t 4 i o r e n P r g ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ged. Staten houdende van onderwijssalaris. kennisgeving aangenomen, van de commissie der Mej. Callenfels, dank be de haar verleende verhooging nu een tijdje ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Na heropening geeft de Voorzitter uitvoerig antwoord over verschillende Sprekers en punt in dezen. De heer Eisma verklaart na de gehoorde toelichting dat hij wel inziet dat ook al blijft de toestand als van ouds, toch het budget verhoogd moet worden en hij dus wel ziet dat er toch meer onkosten zullen komen. Ook de heer Praamsma erkent dat er hem veel duisternis is weggenomen, en erkent ook dat er door het plan verbetering zal komen. Er is dan ook al op bezuinigd, en hoewel hij graag had willen uitstellen tot betere tijden, zal er toch verandering moeten komen. De concept-verordening wordt nu artikels- gewijze behandeld. b. Adres van den Frieschen Boud van Hotel-, Café- en Sociëteithouders, verzoekende naar aanleiding der missive van den Minister om bij demobilisatie de dranklokalen te sluiten, zooveel mogelijk rekening te houden met de schade, die hieruit zou ontstaan voor het geheele levensverkeer en handelsbelang. De Voorzitter stelt voor, daar omtrent deze zaak' reeds een beslissing door den Raad werd genomen, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. c. Missive van tuigende voor van jaarwedde. d. Resolutie van goedkeuring der regeling c en d voor e. Het rapport Gemeen tebegrooting. voor- om de aanschaffing van een ijzeren uit te stellen, omdat thans de ijzer- zoo abnormaal hoog zijn. om wijziging in de salaris van de beambten ter Vóór de behandeling der gemeente-begrooting nog een Raadsvergadering en een volledige ook van 7 tot 11 uur. De reorganisatie der politie, die al zoo lang in den molen is geweest, vormde nu de hoofdschotel. Het had heel wat voeten in de aarde er mee klaar te komen. Een poging om de be handeling nog een keer uit te stellen mislukte, zoodat nu dan toch de zaak haar beslag heeft gekregen. Door de Raadscommissie is van het oorspronkelijk plan iets afgeknibbeld, wat door den Burgemeester grootendeels werd toegestaan en de Raad heeft ook nog wel eens hier en daar aan getornd, ja het scheen eerst dat de tegenstand nog al beduidend was maar nadat men een oogenblikje in geheime zitting had vergaderd was de tegenstand gebroken en ging het, al waren er nog die zoowat schoorvoetend marcheerden, er toch door. Daar de vergadering op Vrijdagavond was, en er dus geen voldoende tijd is om alles behoorlijk weer te geven, zullen de hoofdzaken aan gestipt worden in ons verslag. Alle 13 leden waren op ’t appèl. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een voorstel van de heeren Eisma en Terhenne, om te bepalen dat de ingezetenen, die bezwaar hebben tegen hun aanslag in den hoofdelijken omslag, de gelegenheid te geven indien zij dit schriftelijk aanvragen, om gehoord te worden door een commissie uit den Raad. De Voorzitter stelt voor dit te behandelen bij punt 4 der agenda, doch de heer Keikes zou ’t liever ter visie willen leggen, waartegen de Voorzitter opmerkt dat een soortgelijk voorstel indertijd door B. en W. is gedaan, en het dus den heeren niet onbekend kan zijn. Daar de heeren Vis en Praamsma het voorstel ondersteunen, en de eerstgenoemde opmerkt dat het punt 4 ook een wijziging in den Hoofdel. omslag van nog al eenige beteekenis beoogt en ’t dus wel gewenscht is ook dat punt af te voeren om beide zaken vooraf nog eens goed onder de oogen te zien, wordt het voorstel Keikes aangenomen met 8 tegen 5 stemmen tegen de heeren Eisma, Terhenne, v. d. Wal, Eerdmans en v. d. Klei. De Voorzitter kan zich, nu dit voorstel is aangenomen, er wel mee vereenigen om dan ook punt 4 uit te stellen, en dat geschiedt dan ook. Adres Café- Dit voorstel behelst een wijziging van uit gaven en inkomsten, waarbij echter de totalen ongewijzigd blijven. Nadat door den heer Kramer een inlichting is gegeven aan den heer Eerdmans inzake een post van f 100 omtrent de pensioenbijdragen, wordt het voorstel aangenomen met algemeene stemmen. 4. Voorstel van B. en W. tol op nieuw vaststellen van de verordening op den H. 0. Dit punt werd van de agenda afgevoerd, in verband met het ingekomen voorstel der heeren Eisma en Terhenne. 5. Voorstel Burgemeester tot reorganisatie der politie, met rapport der commissie. Dit voorstel der reorganisatie, dat wij ver slaggevers niet te hooren of te zien hebben gekregen, was door de raadscommissie, de heeren Keikes, Vis en Oosterbaan, onderzocht, en deze hebben daarop een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin zij opmerken dat de Bur gemeester zijne plannen nader aan hen heeft toegelicbt, mededeelingen heeft gedaan en ten slotte heeft voorgesteld dat het politiecorps alhier zal bestaan uit 1 inspecteur, 3 agenten le klas en 5 agenten 2e klas- dat de Com missie met het reorganisatieplan kan meegaan, ook omdat het corps nachtwachten niet op sterkte is te houden. Enkele bemerkingen worden nog gemaakt tegen sommige artikelen, waarmede de Burgemeester zich deels ver- eenigt en deels die wijzigingen bestrijdt. Aan de artikelsgewijze behandeling ging vooraf een algemeene beschouwing. De heer Praamsma beschouwt dit voorstel als een zaak van gewicht, die het budget der gemeente zeer verhoogt. De zaak nu reeds 2 jaren ter tafel is voor 7 jaren door wijlen Burgemeester van der Veen ook in behandeling gebracht. De zaak is dus bij den Raad bekend en ook dat daar voetangels en klemmen liggen. Het heeft hem gefrappeerd dat de commissie nu anders concludeert dae toen, ook het lid dat toen mede zitting in de commissie had. Het is niet bekend welke inlichtingen de Burgemeester heeft gegeven, maar hij wil toch vragen hoe is de toestand zoo gekomen Of is die zoo gemaakt Zijn er geen sollicitanten gekomen De Voorzitter antwoordt dat hij niet de vergadering der commissie heeft meegemaakt maar vóór die vergadering heeft hij uit eigen beweging eenige inlichtingen gegeven, die niet geschikt waren voor een publieke bijeenkomst. Hoe de toestand zoo is geworden Door de omstandigheden. Wat voor 50 jaren mogelijk was, voldoet du niet meer. Voor politie be- hooren mannen genomen te worden met eenige capaciteiten en dat kan men niet meer eischen op een salaris van f 250.en zegt Spr. ik ben niet genegen personen te benoemen, die de geschiktheid missen. De heer Boersma vindt het zulk een in grijpend voorstel dat hij de stukken nog té kort in handen heeft om er een gevestigde opinie over te hebben. Hij wil voorstellen de behandeling af te voeren. De Voorzitter, ofschoon deze reorganisatie eerst met 1917 zal ingaan, moet toch ver daging ontraden, omdat er dan de volgende vergadering weer overlading van de agenda zou komen en trouwens de stukken hebben ter visie gelegen, ze zijn de heeren nog ook aan buis bezorgd, dat ze kunnen er wel mee op de hoogte zijn. Het voorstel Boersma wordt niet ondersteund en is dus vervallen. De heer Wierema kan zich vereenigen om dit af te doen maar als de stukken zoo laat ingediend worden, heeft men soms geen tijd om het na te gaan. Zoo was het nu ook met de wijziging Hoofdel.. Omslag. De Voorzitter bestrijdt dit. Het reglement schrijft voor 2 X 24 uren te voren ter in zage en dat is geschied en bovendien nog een afschrift aan huis. De heer Eisma merkt op dat het rapport der commissie, al zijn er eokele wijzigingen voorgesteld, geheel is in den geest van den Voorzitter. Dit rapport wekt wel zijne ver wondering, wijl eenige jaren geleden een plan tot reorganisatie met op I na algemeene stemmen verworpen is. Spreker is er nog niet ■voor te vinden. Er worden in de memorie een 3-tal punten aangevoerd die tot reorgani satie voeren, als lo. de halfslachtige positie der agenten 2e klas, 2o. dat er moeielijk geschikte lui voor te vinden zijn en 3o. de veranderde toestand. Spreker gaat deze 3 punten ’uitvoerig na Van dit nog al uitvoerig stuk kunnen wij slechts zeer onvolledig den inhoud weergeven, doch als wij ’t wel hebben begrepen, merkt de commissie op, dat door de toeneming der werkzaamheden van het Dagelijksch Bestuur het misschien wel gewenscht zou zijn dat een verdeeling der werkzaamheden werd ingevoerd. Daar de levensmiddelenvoorziening thans zoo veel van den Burgemeester eischt, dat deze zich haast niet meer volledig met al het andere kan bemoeien, zouden bijv, de Wet houders ook een tak van dienst meer speciaal voor hun rekening kunnen nemen. Wel wil de commissie het geheel aan B. en W. over laten, maar bijv, zou een der Wethouders meer speciaal voor hnantiën, een ander voor publieke werken kunnen worden aangewezen. En dan zou de commissie ook daarbij een verhooging der jaarwedden van de Wethouders in overweging willen geven. Omtrent de gemeentereiniging wordt gesteld praam prijzen Op het adres regeling te brengen secretarie adviseert de commissie afwijzend, doch is zij wel voor een verhooging van de jaar wedde van den 3en ambtenaar. Met het voorstel om weer een stadstimmer man te benoemen kan zij meegaan en ook om het loon te stellen op f 14 per week. Zij is tegen verhooging der som f 400 voor los personeel voor het park, maar nu de parkwachter weer in functie komt, beveelt zij aan leerjongens aanlte werven. Omtrent de verstrating Bargefenne adviseert zij afwijzend. Een pomp, die slecht water geeft, wil zij van een bord voorzien, waarop: „water on drinkbaar”. Zij vraagt of het wel gewenscht is om door te gaan met het aanbrengen van bazalt- slag op het Bolwerk. Zij vereenigt zich met het adres inzake de leesinrichting te Sneek, en gaal ook accoord met de aanvraag om weer f 75 toe te staan aan de vereeniging tot drankbestrijding. Omtrent de landerijen der Gemeente stelt zij de vraag of daarbij niet zijn die geschikt zijn voor tuinbouw. Omtrent de bestrating Appelmarkt acht zij f 700 voldoende. Dit rapport wordt ter visie gelegd om met antwoord B. en W. te behandelen bij de begrooting. f. Adres van B. Hengst om het „Looiers- erf” weer te mogen pachten op de tegen woordige voorwaarden. g. Adres van J. van der Meer, verzoekende dat zijn stoep, die door de verlaging der brug gedeeltelijk verbroken is, ook weer door de Gemeente in orde wordt gebracht. h. Adres van het Comité, ter bevordering van geneeskundig onderzoek voor het huwelijk, verzoekende dat dit ook in deze gemeente zal worden bevorderd in het belang der volksgezondheid. Deze 3 adressen in handen van B. en W. om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Vaststelling kohieren schoolgeld 3<? kwartaal. Deze kohieren, ten bedrage van f 319.40 voor school no. 1 en van f 156 voor de school m.u.l.o. worden tot deze bedragen vastgesteld en invorderbaar verklaard zonder boofdel. stemming. 2. Stemming voorstel Vis om het voorstel van B. en IV. inzake jaarwedde Stadstimmer man in handen te stellen van de beqrootings- commissie, over welk voorstel in vorige ver gadering de stemmen staakten. In de vorige vergadering staakten de stem men over een voorstel van den heer Vis om aan de begrootingscommissie advies te vragen inzake de benoeming van een nieuwen stads timmerman. Daar de Commissie in haar rapport daarover nu reeds advies heeft uitgebracht, wordt dit voorstel, dat intusschen dus als mosterd na den maaltijd werd, aangenomen met algemeene stemmen, want de wet schrijft voor dat over een voorstel waarover de stemmen staken, in de volgende vergadering opnieuw gestemd moet worden. 3. Voorstel B. en W. tot wijziging van de begrooting der Gem.-Reiniging 1916, en komt dan- tot de conclusie, dat er van de politie thans diensten gevorderd worden die ‘tot de secretarie behooren. Als 3 agenten le klas niet genoeg is dan moet er nog een bij, maar de voorstellen van thans komen hem in dezen tijd te duur voor. De bezwaren zijn van financieelen aard en de verbetering weegt z. i. niet op tegen de kosten. De heer Vis wil er even den nadruk op leggen, dat de Burgemeester niet bij de com- missie-vergadering is geweest, zooals sommigen schijnen te meenen. Vooraf heeft hij wel eenige inlichtingen verschaft, doch het plan is daarna zelfstandig door de commissie onderzocht. De heer Kramer staat op een ander stand punt dan de heer Eisma. De finantieele be zwaren wegen ook wel bij hem, maar de bui tengewone diensten vervallen. Daarbij het stelsel nachtwachts wordt een onmogelijke positie, zij werken daags bij een ander en nachts in dienst der gemeente. Ook is het lastig voor hen, die dezulken in ’t werk hebben, want ze worden soms zoo maar uit hun werk geroepen. Spr. vindt de verhoogde uitgaaf wel gerechtvaardigd. De heer Keikes wil wel zeggen naar aan leiding der hem aangewreven aanmerking, dat hij nu anders rapporteerde dan den vorigen keer, dat hij inderdaad van meening is ver anderd. Ook in andere gemeenten heeft men verandering aangebracht en ook hier is de surveillance onvoldoende. De klachten over de jeugd nemen toe. De verhoogde uitgaaf zal de orde en rust der bewoners ten goede komen. De heer v. d. Klei mist in dit plan een omschrijving van de rechtspositie der agenten. Er is niets bepaald omtrent hun verloven, er zijn nu agenten die hun godsdienstplichten niet kunnen waarnemen, en dat moest zoo niet zijn. De heer Kramer antwoordt hierop, dat dit dan aan de agentefa zelf ligt, ze kunnen aan vragen, als ze naar de kerk willen en hebben dan tot 12 uur vrij. De heer Wierema heeft gehoord, dat bij de nieuwe regeling geen extra diensten komen, maar bij de distributie wordt toch wel iets toegekend, naar hij meent. De Voorzitter ontkent dit, die diensten worden niet vergoed. De heer Praamsma heeft in ’t antwoord van den Voorzitter wel eenige inlichtingen gekregen en het spijt Spr. dat de Burgemeester niet genegen is agenten 2e klas te nemen die toch krachtens usance wel geschikt zijn om nacht diensten te doen. De nachtwachts hebben te waken voor de rust en brand enz. Toen dat om den anderen nacht ging waren er wel menschen voor te vinden, maar de vele dag diensten hebben den toestand gemaakt zooals die nu is. Spr. kan nog niet de vrijheid vinden in dezen tijd een last op de burgerij te leggen, want ’t zal minstens f 2000 kosten en die cijfers zullen wel uitdijen ook nog. Ook verwondert het hem dat de Voorzitter, die eerst zei on mogelijk met 3 agenten daags toe te kunnen, nu toch zelf voorstelt 3 agenten le klas te houden. In ons vredig stadje Bolsward kan men daags vaak 2 agenten gemoedelijk samen zien kuieren, wat toch geen bewijs is van groote drukte. Spr. zou de’gansche zaak willen uitstellen tot we weer een normalen tijd hebben. De heer Terhenne meent dat het zijn nut kan hebben dat de Burgemeester ook de raadsleden de inlichtingen geeft die aan de commissie werden verstrekt. Ook de heer Vis had plan dat voor te stellen, vooral na de woorden van den heer Praamsma. De openbare zitting wordt geschorst.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1