Nieuws- en Advertentieblad Bols ware en Wonseradeel. 4 1916. No. 90. VerscHijnt Dondeiags en Zondags. £>5ste Jaargang. I 3 Een Dnitscher over Duitschland Os Do?ï3rdag 9 November. RAADSOVERZICHT. j VOOR ml f BINNENLAND. INGEZONDEN. LAMSVLEESC H. n Bolswarlsche Courant ókjjji afzonderlijke 1907, 53 en in Hepk. Nieuwst l. v. Fr. T t I l 3 r een dan Totaal. Inkoop lam (vracht in begrepen) F. de hond t r I i i t s ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per poijt 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. verhouding in rantsoeneering is Hoe denkt ge den oorlog altijd, wil zeggenmits i ons prachtig van Amerika Zurich, 6 Nov. Op de boerderij van Boer alhier, werden een zeug en een tegelijkertijd moeder. De jonge bonden werden verdronken en de zeug kon niet al haar 15 biggetjes voeden. Men heeft nu de hond tot voedermoedej van twee biggetjes gemaakt en ze heeft hare pleegkindertjes met volle zorg zaamheid aangenomen. Wommels, 4 Nov. De woningen zijn in ons dorp al even krap als elders. Dienten gevolge worden ook de koopprijzen van huizen hooger. In ruim een week tijds werden een 5-tal perceelen onderhands verkocht. Bij koop is men zeker van zijn plaats. Alhoewel het nog vroeg is, is men hier reeds druk aan het inhuren voor het volgende jaar. Wanneer er geen verandering komt, dan lijkt het wel, dat er minstens een 10-tal woningen te kort schieten. Welke argumenten er zijn gebezigd weten wij belastingbetalers niet, maar toch blijft het een open vraag, of in dezen abnormalen tijd, waar reeds zooveel aan Rijk en Gemeente aan belastingen moet worden opgebracht, het raad zaam is, om steeds maar weer nieuwe uitgaven te voteeren. Dat de bestaande toestand door het vele bedanken der 2e klas agenten langzamerhand onhoudbaar was geworden, stemmen wij toe, maar wat is de werkelijke oorzaak van die ontslagaanvragen? Wij hebben daaromtrent ook eens een onder zoek ingesteld en bleek het ons, dat twee vroegere titularissen enkel en alleen bedankt hebben, omdat zij te veel overdag en te vaak ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Ik geloof niet, dat onze goede Duitschers indertijd begrepen, hoe waar dat was, of voor zagen welken vorm Engelands vijandschap zou aannemen. Ik wil niet pochen, maar ik heb altijd op het Engelsche gevaar gewezen als vijand in een oorlog bedoel ik telkens als ik met Duitschers over dit onder werp sprak. Als Engeland ontwaakt, is oppassen de boodschap! Het zal kanonnen maken in plaats van van auto’s De groote professor Duitiche regeering dreigender houding veilig was. Wtnneer zal de oorlog eindigen? Het volgende jaar, zei mijn vriend met grooten nadruk. Langer kan de oorlog niet duren. f 26.80 - 1.50 - 7.— - 1.50 f 36.80 - 27.30 Verdienste f 9.50 Ik hoop dat Bolsward’s ingezetenen zullen toonen de proefneming van den heer K. Ter- henne zoodanig te waardeeren, dat deze en andere slagers ook in de omgeving daarmede zullen kunnen voortgaan. Het betreft een algemeen belang. Witmarsum, 4 Nov. 1916. J. H. H. PICCARDT, Burgemeester van Wonseradeel. Inplaats van op den geijkten dag n.l. Donderdag, werd de laatste Raadsvergadering Vrijdagavond gehouden, wat voor de Verslag gevers een strop genoemd kan worden, die na afloop der bijeenkomst nog huune verslagen hebben gereed te maken. Onze Verslaggever had ten minste het twijfelachtig genoegen om tot 4 uur in den nacht te mogen zitten pennen. De vergadering begon 7 uur, duurde tot 11 uur, zoodat er een meer dan gewone krachtsinspanning voor noodig is om 9 uur aaneen tot diep in den nacht te moeten werken. Na afloop van de openbare vergadering kregen onze vroede mannen nog als dessert eene geheime zitting, welke naar wij hoorden, tot half één duurde. Bij vernieuwing spreken wij den wensch uit om zooveel mogelijk den Donderdagavond te bestemmen voor Raads zittingen, dit is ook voor de meeste raads leden de geschiktste avond. De hoofdschotel der agenda betrof de reorga nisatie der politie, een punt waarover meermalen harde noten zijn gekraakt en waarvoor in 1909 slechts één lid zijn stem gaf. Toen gold als hoofdargument dat de hoofdelijke omslag reeds was gestegen tot f 30.000, terwijl thans, nu dit cijfer honderd procent is ver hoogd en gebracht is tot een maximum van f 60.000, de geheele Raad op een tweetal na, op het voorstel inging. In 1909 noemde de Commissie de uitgaven voor de politie in Bolsward reeds verbazend hoog in verhouding met andere gemeenten van ongeveer gelijke grootte en omvang. Men vond toen de politie in onze gemeente tamelijk lucratief ingericht. Ofschoon Commissie die de geheele onaf hankelijkheid der politie niet zou versmaden, meende zij toch, dat de agenten 2e klasse, die uitsluitend ’s nachts surveilleeren, met hun clientèle niet, althans zeer zelden in aanraking kwamen, en dat deze agenten «mannen van dubbele kwaliteit” nog al actief zijn, werd bewezen door het feit, dat zij hebben gecon stateerd in 1906, 45; in 1908, 84 overtredingen. Al deze oude plunje is thans overboord geworpen en’ wij krijgen nu een politiekorps van 1 inspecteur, drie le klas en vijf 2e klas agenten, dus totaal 9 personen, terwijl onder het oude regime 13 politiemannen in dienst waren, n.b. 1 inspecteur, drie le klas, acht 2e klas agenten benevens een voor reserve, alzoo eene vermindering van vier manschap-/ pen. Niettemin zal deze reorganisatie voor- loopig een meerdere uitgaaf kosten van f 1027, zooals de Commissie ons heeft voorgetekend. Vergelijken wij 'het cijfer f 1027 bij het bedrag vroeger door den Voorzitter genoemd van 2 a 3 duizend gulden, dan vallen de kosten nog al mede, maar zal het daarbij blijven? Het plan, ’t welk in de vorige vergadering in handen der Commissie gesteld werd, noemde als tegenwoordige kosten f 6623, de reorga nisatie zou f 8365 kosten, zoodat er een hoogere uitgaaf kwam van f 1742. Vóór echter de Commissie tot onderzoek overging, werd het plan door den Burgemeester gewijzigd en toegelicht en werd de geraamde som ver minderd tót f 1567. Blijkbaar werd die som nog te Jioog gevonden en is deze door de Commissie verlaagd tot f 1027, door het voorstel te ontdoen van allerlei franje, als kleeding voor den inspecteur, tegemoetkoming van huishuur enz. Bij de opening der discussies brak er een storm los en leek het wel, dat het voorstel zou kelderen, maar in een geheim onder onsje bleken de meeste tegenstanders te zijn ont wapend en ging het voorstel er met vlag en winjpel door. Welke argumenten het de moeite waard is nota en zelfs de militaire wetenschaps- begrepen niet, dat Engeland even en munitie zou kunnen Town Topics bevat het volgende artikelan een neutraal medewerker: Ik had een langen autotocht gemaakt m naar mijn vriend, die te G..., dat prachje badplaatsje aan den Rijn, woonde, te gai, bij wien ik dineeren ging. Hij is een vane weinige mannen, die onbevooroordeeld belag stelt in den oorlog en de eenige man, da ik ooit in Duitschland ontmoet heb, die ga hooge opinie over Hindenburg heeft. Hij t schouwt Mackensen als den grootsten genera: dien de oorlog heeft opgeleverd en hij hee het waarschijnlijk bij het rechte eind. Ik weet niet hoe het eindigen zal, zeide hi Na het diner zaten wij op< het terras, van waar men het uitzicht beeft over den Rijn Aan het eene einde van de waranda stone een tafel, overladen met Engelsche, Fransche ni Duitsche en Italiaansche bladen. Daar lagen ook een paar nummers van Town Topics en' terloops merkte hij op, dat de bittere anti- geldings- Duitsche loon van dat blad meer amuseerde Pruisen dan ergerde. Ik dacht in' het begin van dat wij zouden winnen. Wij hadden Voorbereid en onzen eigen tijd gekozen, en het is meer dan verrassend, dat wij niet ge wonnen hebben. Frankrijk was aan onze genade overgeleverd, het Engelsche leger was absoluut onvoldoende om zulk een overmacht te weer staan en wij hadden eigenlijk acht weken na het uitbreken van den oorlog te Parijs de vredesvoorwaarden moeten voorschrijven. Ik voor mij geloof niet, dat de oorlog met de inneming van Parijs zou afgeloopen zijn, zooals de meeste Duitschers denken. Naar mijn meening zou de oorlog lang gerekt zijn geworden en tot in 1916 of 1917 voortgeduurd hebben, ook al lag Parijs achter onze linies. Maar toen dacht ik dat niet, zooals trouwens al onze opvattingen omtrent oorlogvoering eene geweldige verandering ondergaan hebben. Vervolgens dacht ik, dat de strijd onbeslist zou blijven en de status quo ante bellum hersteld zou worden, omdat de Engelschen dan wel zat zouden zijn van den oorlog en een redelijken vrede zouden willen sluiten. En wat denkt u er nu van Hij schudde het hoofd. Wat kan men eigenlijk denken? zei hij, met een wanhoopsklank in zijn stem. Wij hadden het slechts in één opzicht bij het rechte eind bij het begin van den oorlog, dat n.l. Engeland de voornaamste vijand is en dat heeft het volkomen bewezen. Hij glimlachte. Waarom Als ge door Duitschland gereisd hebt en toch vraagtwaarom zijt ge een slecht waarnemer. De fout bij ons volk is, dat ofschoon het zelf genoeg nonsens spreekt, er nog veel meer voor ’t volk gesproken wordt. U zult toch zeker de couranten niet gelooven, maar met eigen oogen kijken. Hier en in de meeste welvarende gemeenten merkt ge niets anders dan een tekort aan gezond dienst personeel, maar als ge naar de steden gaat, die half van industrieën en half van landbouw bestaan, dan zult ge iets zien van den nood, die in Duitschland heerscht. Het is nog niet eens de hooge prijs van bet voedsel, die ons (irukt, maar wel de onmogelijkheid om de juiste onze voeding te krijgen. Onze een kolossale mislukking, over de organisatie daarvan Officieel, armzalig ambtenaarswerk I Ge kunt u geen denkbeeld vormen van de verspilling en den chaos. Van het begin af zijn de autoriteiten door de agrariërs bij den neus geleid en dat beteekent, dat de rantsoeneering van het Rijk geregeld is volgens het belang van hen, die eraan verdienden soms twijfel ik er aan, of wij toch eigenlijk wel zoo een groot volk zijn. Arnh. Ct. ’s nachts en Zondags moesteffienst doen, een natuurlijk gevolg van hetet voorzien in reeds vroeger ontstane va^res. Wel kwamen enkele sollicitanten infomeren, maar toen zij hoorden, dat zij bij evei?ele benoe ming niet langer dan voor éét»ar zouden worden aangesteld, met het oogi de aan staande reorganisatie, werd de lu>ot verdere sollicitatie benomen en werd meifgeschrikt door deze in het uitzicht geste tijdelijke benoeming. Wij meenen, dat dit eene difloofdoor- zaken is van het gebrek aan gesclte 2e klas agenten. Enfin, de Raad heeft beslist eifc hoofde lijke omslag krijgt weer een duw boven. Het bedrag van den omslag wsdit jaar f 39000, reeds is in uitzicht gest( dat het onvermijdelijk f 52000 in 1917 ziworden, waarbij zeker nog de extra politieuifif komt, benevens de extra bedragen, die bij behan deling der begrooting er nog kunnen komen. Reeds vroeger wezen wij er op, onder den vroegeren kranigen wethouder vaniancien de tering meer naar de nering we gezet, en lazen wij met instemming het votef der Begrootings-Commissie om weer een r wet houders speciaal met de afdeeling fineien te belasten. Wij juichen dit voorstel ir toe, maar hopen dan ook, dat de nieuwe ularis er in zal slagen om de voetstappen zijn voorganger te volgen. Het is wel geemmak- kelijke taak om zoo noodig te remmemaar waar 1916 reeds zulk een kostbaar ja voor onze gemeente was, is het meer dan t om onverbiddelijk alle uitgaven te keeren.elke niet direct noodzakelijk zijn. Een wetfrder van financiën die de teugels stevig in hden neemt, achten wij zeer gewenscht. Wij houden ons overtuigd, dat de bela ng- betalende burgerij dit met ons zal instetren. locomotieven en granaten inplaats en dan zullen wij spijt hebben 1 vloek van Duitschland is de en de wetenschappelijke geest. Die geest is eigenaardig. Het is de speciale eigen schap van den overladen geleerde, die geen begrip heeft van commercieele of algemeene kennis en die zich tot specialiteit in den een of anderen tak van wetenschap of philosophie heeft gevormd. In het laatste geval besteedt hij zijn leven aan de vorming van andere wetenschappelijke geesten, even dor als hijzelf, maar het ken merkende dwaalbegrip van den Duitschen welenschappelijken geest is, dat er buiten Duitschland geen wetenschappelijke geest be staat, waarvan L„. - - te nemen mannen goede kanonnen maken als wij. En hoe zal bet eindigen? vroeg ik. Dat kan ik om een zeer goeden reden niet zeggen, want ik zou een slecht patriot zijn als ik dat deed. Ik weet zeer goed, hoe wij er voor staan, zoowel financieel als wat levens middelen betreft, ik ben niet blij met die kennis. Ik weet niet hoe het met de be- langrijker quaestie van het menscbenmateriaal staat. Wij hebben zoowel in Galicië als in Thracië een groot aantal Turksche divisies ingelijfd, maar u begrijpt evengoed als ik, dat wij niet zoo vlug soldaten kunnen pro- duceeren als wij ze verliezen. In drie maan den hebben wij aan de Somme zooveel man verlogen als de geheele lichting 1916 oplevert. In vijf maanden kostte Verdun ons zooveel als de geheele lichting 1917 telt en die opera ties hebben beiden in den loop van één jaar plaats'gevonden. Dat zijn nu wel niet per manente verliezen, maar wat deze phase van den strijd betreft, kunnen zij wel als zoodanig aangemerkt worden. Denkt u dat een ingrijpen eenig verschil zou maken Niet het minste, behalve dan, dat onze relaties na den oorlog er onder zullen lijden. Amerika kan geen strijdmacht van eenige be- teekenis op de been brengen. Ik geloof, dat als het mee ging doen, de Entente daar even veel last van zou hebben als wij. En wat zal -er na den oorlog gebeuren Met Duitschland bedoelt ge? Dat weet ik niet. Zooals ge weet, ben ik geen Pruis en eerlijk gezegd, houd ik niet van de Pruisen. Ik denk dat de Entente de krachtigste ver- maatregelen zal nemen tegen de en dat de andere Bondstaten niet ten volle zullen boeten voor den oorlog dat er zekere veranderingen gemaakt zullen worden voor onze regeerings- vorm, waarop de Entente, naar verluidt, zal staan. Gij hebt er geen idee van, hoeveel kwaad de oorlog Duitschland heeft gedaan. Van de 260 klanten, die ik in een bepaalde tad had, zijn er al 207 failliet gegaan. De xporthandelaren weten niet meer hoe zij zich edden moeten, want het is zoo zeker als iets, at onze handel met Frankrijk en Engeland Doit geheel hersteld zal worden. In Rusland bbben wij misschien invloed genoeg om een gdeelte daarvan terug te krijgen, omdat Risland tot zekere hoogte voor zijn behoefte aai geweven stoffen van ons afhankelijk is. Deze oorlog is een drama voor Duitschland en is een drama geweest van den eersten slag af. Naar mijne meening is er niet de minste twjfel aan, wie verantwoordelijk is voor den ooiog. Aanvankelijk was slechts de vernieling vat Servië bedoeld. En als dan een weg naar de legeische zee gemaakt zou zijn, zou Duitsch- lant onder een of ander voorwendsel strijd gezicht hebben met zijn voornaamste vijanden. Wij waren er van overtuigd, dat Engeland niet zou meedoen en die overtuiging heeft de er toe gebracht, aan te nemen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Met belangstelling las ik de aanbeveling van den heer Eerdmans en de daarop gevolgde polemiek met het aanvankelijk resultaat dat de heer K. Terhenne, lamsvleesch aanbiedt 45 ct. per pond. De heer Eerdmans had bovendien dit succes, dat ik den slagers in Wonseradeel, ernstig aanraadde een proef te nemen. Een slager toevallig tijdens een vergadering vanB. en W. ontving zelfs toezegging van 3 der aanwezigen bij proef neming van hem te zullen betrekken. Toch bood bij tot dusver niet aan. Dit komt mij vreemd voor en rijst bij mij het vermoeden dat het slachten van z.g. regeeringsvarkens voor de slagers bijzonder voordeelig is. Het schijnt algemeen niet bekend, dat de slagers een toeslag van 40 ct. per K.G. slachtgewicht bekomen van Rijk en Gemeente samen. Die toeslag wordt gegeven, opdat de varkens prijzig blijven, waardoor het mesten bevorderd' wordt en bovendien opdat de burgerij tegen niet te hooge prijzen varkensvleesch kan betrekken. Tot mijn genoegen heeft een slager in Wonseradeel een proef genomen en mij het volgend overzicht van het verloop gegeven: Verkocht: 67 pond lamsvleesch a 40 ct. 5 n vet 30 n huid diversen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1