en Advertentieblad ïïienws- Bolsward en Wonseradeel. Klein s Thee. 1916. 55ste Jaargang. No. 91. Verscüijnt Donderdags en Zondags. I 1 VOOR II Zondag 12 November. Uit de Raadszaal. Il I in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27'/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Bolswardsche Courant 8 maanden. I afzonderlijke het park had weer met <1 1 Vergadering op Vrijdag 10 November 1916. voor los en W. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. lagen, rapport commissie meester en IVethouders. Het rapport der raadscommissie, op de in gediende begrooting, in ons vorig nummer in ’t kort weergegeven, was door B. en W. nu beantwoord. Rapport en antwoord werden eerst behandeld, daarna konden de leden, die iets hadden op te merken op een of meer posten der begrooting hun bezwaren te berde brengen. De begroetingen Stads-armenhuis, weg Bols wardHarlingen, Bank van Leening en Gemeentegasfabriek waarop geen bemerkingen ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 grootingscommissies hebben gewezen op het wenschelijke om den stadstimmerwinkel op te heffen, wijl de gemeente daar zoo duur mee uit is. Dan geeft hij enkele werkjes aan, als wallen, bruggen die hersteld zijn en o zoo lang ónder handen waren. Ook weet men nu eigenlijk in ’t geheel niet wat het onderhoud aan de gemeentegebouwen kost, als men dat een particulier opdroeg kon men het tenminste nagaan, en ook keurt hij af de concurrentie der gemeente met de ingezetenen. De gemeente- reiniging werkte vroeger ook veel voordeeliger, dan later in eigen beheer. De heer Kramer vreest dat als voor alle kleinigheden iemand moet gehaald worden, het veel duurder komt, hij vindt een proef voor een jaar, zooals de heer Praamsma aan geeft al zeer gevaarlijk. De heer Lunter merkt op dat soms niet altoos een beschikbaar is, als men ze direct moet hebben, terwijl de heer Eerdmdns vroeg of er wel altoos werk is. De Voorzitter antwoordt dat met den architect de zaak ernstig besproken is. Voor een timmerman met vaste hulp is wel altoos werk, en soms moeten er nog losse krachten bij genomen worden. Den heer Praamsma stemt hij toe dat de reiniging wel voordeeliger zou uitkomen, als dit publiek verpacht werd, maar dan zouden ook legio klachten inkomen. De heer Vis begrijpt zeer goed, dat de architect het zoo wil bestendigen, de vorige architect was er ook steeds voor. Voor de gemeente echter meent Spr. is het voordeeliger er mee op te houden. Na nog eenige verdere bespreking wordt het voorstel der commissie (bestendiging van den stadstimmerwinkel) aangenomen met 9 tegen 3 stemmen, tegen de heeren Vis, Eerdmans en Praamsma. Het weekloon voor een te benoemen timmerman-baas wordt bepaald op f 14. maximum f 16.met algemeene stemmen. Daarna wordt nog besproken de vaste hulp, dat tevens een strater dient te zijn. Ook hierover en over de tijdelijke hulp of losse krachten wordt nog al heel wat gesproken, maar ’t wordt toch ten slotte aan B. en W. overgelaten, die beloven zooveel mogelijk met den wensch van den Raad rekening te zullen houden. (Te half 10 ure wordt een oogenblik pauze gehouden en daarna gaat het weer met moed voorwaarts.) Het onderhoud van bezwaren te kampen. De commissie wilde de f 400 i personeel op f 100 stellen, doch B. konden dit niet goedvinden. Over het maaien der perken werd door velen gesproken. Er waren die het gras wilden ver pachten, tqaar B. en W. wezen op eigenaardige moeielijkheden, daar de bloemen en heesters moeten worden ontzien, en ’t gras ook steeds kort gehouden moet worden. De proef een vorig jaar genomen is niet bevallen en B. en W. kregen hun zin. Het voorstel der commissie om f 300 te schrappen is verworpen met 9 tegen 3 stemmen. (Vóór de heeren Oosterbaan, v. d. Wal en Eerdmans. De Verstrating Bargefenne zal nog een jaar worden uitgesteld, maar op de Appelmarkt werd na heel wat bespreking nu toegestaan dat er bezande gele steen komt. Alle keien gaan er daar uit en van troittoir tot aan de bestaande walbevloering zal gele steen komen (geen waalsteen), de kosten die eerst op f 700 waren geraamd bedragen nu f 925 omdat nu ook tusschen de boomen nieuwe steen wordt gelegd. Over de brug „Zwaantjespost" werd ge sproken dat daar door de melkwagens sporen in kwamen, maar dit is ontstaan doordat de zandlaag nog te week was door de vele regen. Later als dat goed verhard is, is de toestand goed. Ook over de verlaging der brug die sommigen wat te erg was aangekomen, werd gesproken, maar er werd daarbij gewezen op de verbetering der straat voor de Wijnberg en tevens moet men ook weten dat de steun balken, die er nu nog onder zitten, spoedig kunnen worden weggenomen, dan komt er meer hoogte tusschen brug en water. De leeszaal te Sneek lokte ook heel wat discussie. De commissie ging met B. en W. mee om er f50 subsidie aan te geven. De heer Eerdmans vond in openbare lees zalen .wel goede boeken, doch ook die hij niet geschikt acht en waaraan nadeel is verbonden, hij is tegen subsidie. De heer Kramer wijst er op dat het Bestuur Wat in 't vat is verzuurt niet. Wij hadden de behandeling der gemeentebegrooting nog in ’t vat en die kreeg heden haar beurt. Er waren twee punten vooraf, het eerste er van onschuldig van aard, het 2e twijfel achtig wat tijd daarmee zou heengaan, doch dat ging ook heel glad, ingekomen stukken beteekende ook weinig dus de avond was geheel beschikbaar voor de begrooting. Nu, daar waren nog al haken en oogen aan, zoo- dat er van halfacht tot middernacht mee is heengegaan. 't Is ondoenlijk direct na afloop nog een volledig verslag te geven, niemand zal dat van ons vergen en in telegram stijl zullen we de besproken punten nagaan. Twaalf leden waren tegenwoordig, de heer Eisma was afwezig met kennisgeving. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Alleen een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit om bij demobilisatie de dranklokalen te kunnen sluiten. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Adres B. Hengst onderhands te mogen huren perceeltje grond bij den stadstimmer winkel met advies B. en fV. B. en W. adviseeren om het adres in te willigen en opnieuw voor 3 jaar het erf bij den Stadstimmerwinkel te verhuren voor f 30 per jaar. Na een opmerking van de heeren Praamsma en Wierema werd het voorstel aangenomen met algemeene stemmen. 2. Voorstel Burg, en Weth. tot op nieuw vaststellen van de verordening op den H. O. Hierbij kwam ook in behandeling het voorstel der heeren Eisma en Terhenne, in de vorige vergadering ingediend om degenen, die zich bezwaard achten door hun aanslag op 't kohier Hoofdelijken omslag de gelegenheid te geven, hun bezwaar mondeling toe te lichten voor een commissie uit den raad. Het voorstel B. en W. behelst, om naar aanleiding der bezwaren van Ged. Staten om bet maximum hoofdel. omslag op f 60.000 voor deze gemeente goed te keuren, dit cijfer wat lager te stellen, daar de begrooting niet zoo hoog komt als eerst gedacht werd. Het zal voldoende zijn als het op f 56.000 wordt gesteld.* Ook nog enkele andere bedenkingen tegen de gewijzigde verordening worden in gewilligd en met algemeene stemmen wordt het nader voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen het voorstel der beide raadsleden bestond bij de meerderheid van het Dageüjksch Bestuur geen bezwaar en dit werd aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, de heeren Lunter en Keikes. 3. Behandeling begrooting 1917 met bij lagen, rapport commissie en antwoord Burge- dat er op toeziet wel vertrouwen vèrdient. De heer Terhenne verbaast zich dat over deze zaak die in ’s lands vergaderzaal door alle partijen wordt voorgestaan, hier wordt gesproken dat er een gevaar in aanwezig is. De heer IVierema verbaast zich over den heer Terhenne, die niet zou weten dat er verschillende individueele meeningen over deze kwestie bestaan. Er is lectuur bij, die Spr. beslist ongeschikt en schadelijk vindt. Subsidie er aan te geven keurt hij af, het Correspondentschap dient dan de contributie wat hooger te stellen, doch niet de gemeente er in te betrekken. Er zijn hier ter stede ook wel bibliotheken van particulieren en van vereenigingen, als die kwamen om subsi die, moesten ze toch niet achterstaan bij Sneek. De heer Praamsma zal voorstemmen, omdat de verschillende partijen onder deskundige leiding elkander de hand hebben gereikt over een bibliotheek niet slechts om te lezen, maar om kennis op te doen en dat vindt hij prijzenswaardig. De heer Lunter is tegen den post omdat het schadelijk is, er zijn boeken die hij een gif wil noemen. Voor 't lichaam wordt zorg gedragen, maar de geest heeft hooger waarde, en daar zijn sommige boeken door en door schadelijk voor. De heer Terhenne vindt dat een zware beschuldiging die ter kennis van ’t Bestuur dient te worden gebracht. In de Kamer is er breedvoerig over gesproken; bet is bekend dat er personen van allerlei partij aan mee gedaan hebben, dat hel rijk subsidie verleent onder waarborg. Die waarborg is ook voor Sneek geldig. Den heer Eerdmans blijkt het dat de heer Terhenne al iets van zijn verbazing is 'bekomen, 't Is zeer goed dat de heer Terhenne een boek niet schadelijk acht wat spr. het wel acht, daar hij alleen die boeken goed acht die een Christelijke levensopvatting voorstaan. Vooral voor jongelieden zijn er boeken, die voor hen schadelijk zijn. De heer Oosterbaan ziet in de openbare leeszalen een verschijnsel waarin een drang voorzit naar ontwikkeling, naar kennis. Geen prikkellectuur, die wordt verslonden, acht hij goed, maar daar zal ook wel door het bestuur op worden toegezien. De Voorzitter weet wel dat het een moeie- lijke kwestie is, maar B. en W. hebben zich op een standpunt gezet dat door het corres pondentschap de ingezetenen van Bolsward zeer billijk die boeken ter lezing kunnen krijgen. Zoo’n bibliotheek is niet gelijk te stellen met andere leesbibliotheken met romannetjes, die te Sneek is van -practischen en technischen aard. Het is niet voor een zekere richting of partij maar om het volk in al zijn lagen in te werken in hun vak. Dat er ook een groot nadeel aan verbonden is, ja, maar daarvoor staan mannen aan het hoofd die rekening houden met de aanvraag. Er staat nog wel bepaald dat aan jongelui geen boeken worden gegeven, die strijdig zijn met hun levensopvatting, en de ouders zullen dat nog het best kunnen controleeren. De gevraagde subsidie wordt toegestaan met 8 tegen 4 stemmen, de heeren Lunter, Wierema, v. d. Klei en Eerdmans. Bij ontvangsten wordt, er op gewezen door de commissie, of er geen land ia dat geschikt is voor tuinbouw, B. en W. antwoorden dat zij dat vroeger reeds hebben besproken, maar nog niet slaagden. De Voorzitter deelt mee dat toen de woningbouw werd ondernomen al getracht is de gebeele Robijnsche fenne in eigendom te bekomen om dan de bewoners een stuk tuingrond er bij te verhuren. Ook over ’t Langeland is gesproken, doch die grond werd minder geschikt geacht. Er zal evenwel nader door B. en W. op gelet worden. De heer Boersma wees op een deel der Kerkstraat, dat het vorig jaar reeds in aan gewezen voor vernieuwing, doch nog gelijk bleef, waarop de heer Oosterbaan antwoordde, dat de commissie hierop ook geattendeerd heeft, doch de architect verzekerde dat het nog dit jaar zal worden uitgevoerd. De heer Keikes wijst er op dat het vorig jaar bij het indienen der voorstellen over woningbouw verzekerd is, dat het de gemeente niet meer dan ruim f 400 zou kosten, en als hij nu de ontvangsten en uitgaven er van nagaat, komt het op f 1048.26. De Voorzitter licht toe, dat later de annuïteitarente iets hooger is geworden, dat waren gemaakt, werden alle met algemeene stemmen goedgekeurd. (Bij die van ’t Armen huis bleef de heer Praamsma buiten stemming). Bij de begrooting der Gemeentereiniging was door de commissie voorgesteld f 500’voor de aanschaffing van een ijzeren praam te schrappen, er werd door B. en W. op ge wezen, dat dit op een vergissing berust, daar die som op de vorige begrooting stond. De heer Eerdmans vroeg inlichting over den post kielen en broeken f 50, cokes, hand doeken enz. f75, die op de vorige niet voor kwamen, alsmede bijslag op het loon f 940,36, terwijl ook de berekening over aankoop tnrf- strooisel niet klopt. De beer Kramer licht toe, dat de bijslag is volgens een aangenomen raadsbesluit, het tnrfstrooisel kost niet f 10 doch f 16 (een drukfout dus) en de posten eerstgenoemd worden nu volgens een wenk van Ged. Staten afzonderlijk uitgetrokken en niet meer onder hulpmiddelen en gereedschappen. Na eenige discussie over die posten en over de torfstrooiselmest, (over dit laatste zal spoedig een speciale berekening worden voorgelegd naar aanleiding van een vroeger ingekomen voorstel van den heer v. d. Wal) wordt de begrooting met algemeene stemmen on veranderd goedgekeurd. Gemeentebegrooting Bij algemeene beschouwingen was de aan dacht der commissie gevestigd op een verdeeling van werkzaamheden tusschen de leden van het Dag. bestuur. B. en W. achtten dit voor een gemeente als deze niet noodig, maar in de tegenwoordige buitengewone tijden wordt van den Burgemeester zeer veel gevergd inzake levensmiddelen voorziening en zal de heer Kramer meer in ’t bijzonder zich met publieke werken bemoeien, en de heer Lunter met park, drank wet, hinderwet, woningwet en gezondheidswet. De commissie stelt dan voor de jaarwedde der Wethouders die thans voor beiden te samen f 450 bedraagt te stellen op f 600. De heer Keikes vindt een vermeerdering voor ieder van f 75 te weinig daar zij dan meer tijd aan hun betrekking zullen moeten geven en wil samen f 700.toekennen. De heer Eerdmans vindt dat ook nog te weinig en stelt voor f 800. De Voorzitter merkt op, dat de inrichting niet zal zijn als in groote gemeenten waar de verschillende Wethouders voor hun afdeeling een afzonderlijke kamer hebben, bepaalde spreek uren hebben enz. Het geldt hier meer dat elk meer speciaal op een tak van dienst zal letten maar ’t beheer toch van B. en W. zal .blijven uitgaan. Na bespreking wordt bet voorstel der commissie aangenomen met algemeene (10) stemmen (de heeren Kramer en Lunter buiten stemming). Volgens wensch der commissie zal de architect een vast lokaal in 't gemeentehuis hebben, zoo mogelijk met bepaalde spreekuren. Als lokaal wordt aangewezen de oude secretarie boven de vestibule, daar kan met geringe kosten een lokaal ingericht worden. De Stadstimmerwinkel joeg heel wat stof op. De commissie heeft zich vereenigd met het advies van den architect, dat het voort duren van uitvoering in eigen beheer van kleine karweitjes in ’t belang der gemeente is, zij is voor de benoeming van een stads timmerman, loon f 14 tot f 16 pei' week. De heer Praamsma zet in den breede uiteen dat voortduring van den toestand hem zeer ongewensebt voorkomt. Er is reeds jaren door den Raad op aangestuurd om er mee uit te scheiden, voor de vaste krachten werden geen nieuwe benoemd, alleen losse werden aan ’t werk gesteld, en nu de eenige timmerman die er nog was, ontslag nam, nu men er dus mee kan ophouden wordt weer voorgesteld, een nieuwen baas aan te stellen, dit bevreemdt hem, en hij stelt voor den winkel op te heffen. De heer Vis weet ook dat er vaak in den Raad over gesproken is om een andere regeling te treffen, bij kan ’t voorstel Praamsma wel steunen. De Voorzitter herinnert zich niet dat de Raad zich heeft uitgesproken om er mee op te houden, wel weet bij dat de heer Praamsma er wel zijn ergernis over heeft uitgesproken, doch B. en W. meenen, op advies van den architect, dat het in 't belang is den toestand te bestendigen. De heer Boersma acht een nadere motiveering van den heer Praamsma wel noodig. De heer Praamsma wil dan er op wijzen dat niet slechts hij, maar verschillende be-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1