en Advertentieblad Nieuws- Bols ward en Wonseradeel. 1916. 55ste Jaargang. Verscmjnt Donderdags en Zondags. No. 92. Donderdag 16 November. RAADSOVERZICHT. bii VOOR BINNENLAND. I I 1 t t t r Én Bolswardsche Courant D 4 8 maanden. afzonderlijke de r er j 3 er i 3 l n rt x w n en het behoud 2. 3. L •1 s e a 3 h Q r t ti i- ^e te 8- i 1 i I op haar voor het In beslag genomen. Zaterdag werd op de eierenmarkt te Alkmaar, ingevolge de circulaire van den Minister van Landbouw, een partijtje eieren in beslag ge nomen, aangezien ze voor 14 en 141/2 cent per stuk verkocht werden, terwijl ze niet meer dan 10 cent per stuk mogen doen. De inbeslagneming geschiedde om een rech terlijke beslissing uit te lokken. De meeste aanvoerders vertrokken daarop met hun eieren inplaats van ze te verkoopen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. v. Fr. Zuidvruchten. Engeland houdt op ’t oogenblik alle naar Nederland bestemde zuidvruchten vast. Zij zullen eerst worden losgelaten zoodra Neder land de uitvoer van fruit naar Duitschland verbiedt. Door de samenstelling van het bestuur is nauwe samenwerking met de groote verkeers- lichamen, de spoorwegen en de groote stoom vaartlijnen verzekerd. O. F. De behandeling der dienstweigeraars. Het Volk schrijft: De militaire overheid Heeft gemeend de brieven der dienstweigeraars, die in voorloopig arrest zitten, te moeten censueeren. De wijze waarop zij zich van haar taak kwijt, is echter ergerlijk en voor de betrokken personen in de hoogste mate onaangenaam. Wanneer er brieven komen, waar maar een enkel woord van opwekking of iets tegen het militairisme in staat, krijgen zij niet alleen die brieven niet in handen, maar wordt hun zelfs niet meegedeeld, dat er een brief van den afzender in quaestie is gekomen. Hieruit vloeien voor hen de grootste onaan genaamheden voort. De familie, vrouw, vader, broer, weet niet wat zij er aan hebben zoo zij op een brief, waarin zij aan den dienstweigeraar iets vroegen, totaal geen antwoord krijgen, terwijl de dienst weigeraar alle dagen zit te wachten of er nog niet iets van huis komt en zich niet kan voorstellen, dat zijn naaste familie zoo laksch is. Zoo is het o.a. gebeurd, dat een pakje met onderkleeren, waar een dienstweigeraar zeer om verlegen was, terug werd gestuurd, omdat er eenige appels, een brief en een paar socia listische couranten in waren. Ieder mensch zou zeggen, dan had men toch de appels, den brief en de couranten wel kunnen in houden en de kleeren tenminste overgeven. Deze zouden toch geen schadelijken invloed op den geest van den dienstweigeraar uit oefenen. Neen hoor, het heele pakje terug. de dienstweigeraar zat alle dagen met smart te wachten op de schoone kleeren en begreep niet, hoe zijn vrouw hem zoo kon vergeten en was in ongerustheid of er thuis iets bijzonders gebeurd was. We zouden nog meer dergelijke staaltjes kannen aanhalen, maar zullen het, zegt het blad, bij dit eene laten. het volgende: watermerk staat te veel naar 't Bestuur dier inrichting heeft besloten een appart gebouw té stichten voor L. O. waardoor voortaan in ’t thans bestaande alleen M.U.L.O. wordt gegeven. Dat wordt dan de 4e Chr. school die hier zal verrijzen. En vrijzeker komt er een vijfde voor Herv. bij, als onze Orthod. herv. predikant maar een beetje meegaande wordt en als art. 192, eerstdaags volgens de oorspronkelijke wijziging wordt aangenomen. Ons nieuwe Armenhuis. Sneek, 14 Nov. Onze ouden van dagen zijn niet weinig trotsch, dat ze deze week Valsche zilverbons. De minister van Financiën brengt ter kennis, dat valsche zilverbons van f 2.50, waarop de handteekening Ant. van Gijn voorkomt, in omloop zijn. De bons dragen als serie L U en als nummer 09978. Het verschil met de echte bons is te onder kennen aan 1. Het rechts en is iets kleiner. Rand en letters zijn grof. De gele ondergrond ontbreekt. De blauwe ondergrond wijkt af in teekening. 5. De valsche bons kunnen gemakkelijk onderscheiden worden door de gladheid van het papier. 6. De letters en cijfers, in het bijzonder de serieletters en de letters van bet onder schrift, houdende de strafbepaling, zijn ietwat gevlekt. 7. Het geheel maakt een minder scherpen indruk en vertoont een blauwere kleur dan de echte bons. Aangezien valsche bons niet door het rijk zullen vergoed worden, zal het publiek, ter voorkoming van geldelijke schade, goed doen nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en dezen, indien zij kenmerken van vervalsching vertoonen, te weigeren of wel zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst bij den agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam (Korte Spinhuis steeg no. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bieden. In een vroegere raadszitting was besloten om waalklinker te nemen als eene aansluiting van ’t Marktplein en de Dijlakker waar ook waalklinker ligt. Toen waren er ten slotte nog 5 tegenstemmers en thans, nu het nog zooveel meer zal kosten, ging het voorstel er zoo maar door. Het kan al gauw verkeeren. De tijd zal leeren of de Zwaantjespost, waarvan het dek nauwelijks in gebruik zijnde, niet bestand bleek tegen de zware melkwagens, door verharding van de zandlaag van hare kwaal zal zijn genezen. Ook moet het water maar eens op winterpeil zijn, om te beoor- deelen of de scheepvaart door de verlaging der brug belemmerd wordt. De subsidie voor de leeszaal had voeten in de aarde. De tegenstanders weerden zich dapper, zelfs achtte een der leden een leeszaal minder gewenscht, omdat er boeken zijn die hij een //gif” noemde. Wie weet boe nauwgezet het Bestuur der leeszaal te Sneek zijn taak opvat, kan bij voorbaat verzekerd zijn, daar daar voldoende gewaakt zal worden tegen prikkellectuur. De voorgestelde subsidie van f 50 werd dan ook toegestaan. De kermis is ook een onderwerp, waarover in verschillende gemeenteraden discussies ge houden worden. Zoo stelde dan ook nu weer een lid voor, om de' kermis af te schaffen. Of dit voorstel ondersteund is, lazen we niet, wel is de behandeling ér van uitgesteld. Enkele jaren geleden is in onzen Raad deze kwestie au fond behandeld. Voor- en tegen standers kwamen met hunne argumenten de meerderheid stemde toen voor v®n dit aloude volksvermaak. Het moeielijkste vraagstuk voor de tegen standers is om er iets anders voor in de plaats te geven, dat evengoed in den smaak valt en tevens een gepaste ontspanning geeft, zonder dat de schaduwzijden der kermis er aan kleven. Tot nog toe is dat niet gelukt. De bewering dat de kermis bij een groot deel onzer bevolking niet gewenscht is> onder schrijven wij niet, juist het omgekeerde is dunkt ons het geval, een kleine minderheid is tegen het houden van kermis. Bij die minderheid zijn ook nog enkelen met aardsche goederen gezegend, die er geen been in zien om vermakelijkheden die de kermis geeft, als café-chantants, opereften en revues in groote plaatsen te bezoeken, terwijl zij hier zich als tegenstanders van die vermaken ontpoppen, tenminste er niet aan zullen denken om kermisvermakelijkheden te bezoeken. Bovendien zijn er een massa burgers voor wie eene uitspanning eenmaal per jaar wel noodig is, terwijl juist het mooiste van alles is, dat niemand gedwongen wordt om in te gaan. Waar onze gemeentekas de opbrengsten van staanplaatsen in de kermis ook best kan gebruiken, gelooven wij niet, dat de afschaffing aanstaande is. Over de inkomsten der 46 gemeentewoningen werd ook nog gesproken en werd de geschatte huur te hoog bevonden. Het is toch niet aan te nemen, dat alle woningen ook van Januari tot Mei zullen verhuurd zijn. De schade hieraan verbonden komt voor de ge meente. Toen het voorstel tot gemeentelijken woningbouw dit voorjaar werd aangenomen, bleek uit de daarbij overgelegde exploitatie rekening, dat het tekort was berekend op f 179 per jaar. Op de nu aangenomen begroe ting prijkt naar ons wordt medegedeeld voor dit tekort eene som van f 1048, welke blijk baar nog aan den zuinigen kant geraamd is. De woningbouw komt dus het eerste het beste jaar al veel meer te kosten dan men ooit had gedroomd. Hadden de voorstemmers dit vooraf geweten, dan gelooven wij niet, dat er een meerderheid voor dit bouwplan in dezen abnormalen tijd te vinden ware geweest. Enfin, al doende leert men. Sneek, 14 Nov. Ons thans zelfstandig Seiskip for Fryske Tael en Skriften-Kennise heeft een Toanielkriich uitgeschreven, waaraan zullen deelnemen 1. It Frysk Selskip Joost Halbertsma” te Dimter met »op wylde Weagen” van Schuitmaker. 2. It Frysk Toaniel, fen Amsterdam. 3. ,J fen Wergea. 4. ’t Laatst »’t Krite Toaniel” fen Bolsert. Sneek, 14 Nov. De Jan van Nassauschool, school voor Chr. onderwijs op ’t O. Kerkhof wordt eerlang gesplitst. hun verouderd huis gaan verlaten, om aan de Kruizebroederstraat ’t onberispelijk van binnen herbouwd voorm. O.B. Weeshuis te betrekken. Hoewel de oudjes gedurende jaren op de O. Koemarkt hebben ontbeerd, hoeveel lijden ’t daar vaak was met hen, wier lichaam op den ouden dag wordt voortgesleept, het laat zich niet beschrijven. Na lijden kwam echter gelukkig verblijden, thans komen de stumperde in een paleis, mogen we haast wel zeggen 'r zbö keurig ingericht, zbö eenig, dat we’t nieuwe gesticht bijna volmaakt durven te noemen. Wat zullen ze zich, de oudjes, gelukkig rekenen, als ze in de eerste plaats ieder een kastje vinden, dat afgesloten kan worden. Verder treffen w’er aan een badkamer met geyser, beneden een zaal voor de zwakken, zoowel eene voor mannen als een voor vrouwen; een rustzaal voor l.g., een college kamer voor spaarbank, brandweer, school commissie enz. In de groote corridör wacht- banken en kantoor van den Secr. Boekh., een kamer voor h.h. Armvoogden, een dokters kamer, zitkamer voor Vader en Moeder, brood kamer, groote keuken, stookplaats voor de centrale verwarming, enz. enz. Boven een ziekenzaal voor mannen, drie groote slaapzalen voor mannen, een zuster- kamer, een slaapkamer voor Vader en Moeder, een werkkamer voor de naaister, een magazijn, 6 slaapkamertjes voor gehuwden, een vrouwen slaapzaal en een ziekenzaal voor vrouwen, terwijl zich bij ieder ziekenzaaltje een bij zaakje bevindt voor lastige zieken. De slaap zalen zijn alle voorzien van prachtige wasch- gelegen heden. In de onmiddellijke nabijheid van iedere zaal bevinden zich modern ingerichte closets en W. C.’s. Eindelijk de huis-telefoon op de 4 hoeken van ’t huis, waardoor veel geloop door ’t complex van vertrekken wordt voor komen. Niet ’t minst voor de a.s. bewoners het gebouw prijkt met twee prachtige tuinen een achter ’t huis en een op zij, aan de KI. Kerkstraat, waar tevens de mannen-ingang is. Lemmer, 13 Nov. De publieke verhuring van losse landen, zeedijken en vischwaters, gehouden door het Dijksbestuur van het waterschap ,/De Zeven Grietenijen en Stad Sloten,”, heeft voor de volgende 8 jaren f 47.261 per jaar opgebracht, zijnde ruim f 17000 meer dan 3 jaar geleden. De vier boerderijen zijn thans verhuurd voor f 23655, of f 4711 hooger dan de tegenwoordige huur. Friesche Wouden. 13 Nov. 't Ziet er voor de kleine veehouders niet rooskleurig uit. De beurs is reeds niet te rondop kaarten ’t meel bestellen verplicht hun het geregeld te nemen tegen contante betaling en terecht vreezen velen, niet aan deze voorwaarden te kunnen voldoen. Ze hebben dus/keuze: het vee afzetten, ’t vee in slechte conditie brengen of... over den kop te gaan. Hepk. Nieuwsbl. Groot Hotel. De kansen op een groot hotel op den Dam te Amsterdam worden er niet beter op, nu aan de Stadhouderskade een ander groot hotel, Atlanta-hotel geheeten, gebouwd zal worden. Het zal worden een hotel van den eersten rang in den geest van de Ritz-hotels te Lon den en Parijs en van de hotels Adlon en Esplanade te Berlijn. Het zal worden ge bouwd naar de plannen van den heer A. Jacot en een oppervlakte beslaan van meer H dan 3000 vierk. Meter met een gevelbreedte a e sma ?an jq Meter aan de Stadhouderskade en van 75 Meter aan de Vondelstraat. Het wordt berekend voor meer dan 300 gastén en zal, behalve groote ontvangst-, eet- en vergaderzalen, o.a. ook een geheel afzon derlijk 1ste klasse restaurant bevatten. Toen ons Blad van j.l. Donderdag Woensdag avond verzonden werd, ontvingen wij de punten voor de raadsvergadering op Vrijdag avond, en kwamen deze dus te laat om van de vergadering nog melding te maken. Doordat de vergadering alweer op Vrijdag avond werd gehouden, kostte het onzen verslag gever weer zijn nachtrust en was hij ook niet in staat om het verslag in details te maken, in vogelvlucht werd het verhandelde nu weergegeven. Ofschoon wij ons niet vleien, dat van ons verzoek veel nota genomen zal worden, herhalen wij onzen wensch om voortaan Donderdagsavonds te vergaderen, wat ook den raadsleden beter uitkómt. De behandeling der begrooting is eene der belangrijkste raadszittingen, omdat dan de beslissing valt over de inkomsten en uitgaven, het bedrag van den hoofdelijken omslag wordt dan meteen vastgesteld. Vooraf waren we reeds voldoende voorbereid, dat 1917 een duur jaar voor onze gemeente zou worden, het cijfer van f 52.000 voor den hoofdelijken omslag was reeds bekend, zoodat de eerste schrik van de belangrijke verhooging onzer gemeentebelasting reeds achter den rug was. Bij nalezing van het rapport der begrootings- commissie was te veronderstellen, dat er geen belangrijke wijzigingen meer te wachten waren en het vastgestelde cijfer voor den hoofdelijken omslag van f. 53.000 is ons nog niet tegen gevallen. Wel is de sprong van f 39.000 tot f 53.000 zeer belangrijk, maar we wisten wat ons boven het hoofd hing. Verschillende besluiten, welke veel geld kosten, zijn genomen, die stijging was dus te verwachten. Het voorstel van twee raadsleden om recla manten tegen hun aanslag in de gelegenheid te stellen hunne bezwaren mondeling toe te lichten ging er glad door. Uit een billijkheids- oogpunt is er ook veel voor te zeggen. Verder vernamen wij met genoegen, dat de wethouders verschillende takken van dienst onder zich krijgen. De commissie wenschte een der heeren speciaal te belasten met de afdeeling finanties, zeker een der belang rijkste. Uit het verslag is ons niet gebleken of aan dezen wensch gevolg is gegeven. Ons verslag was echter maar kort, misschien dat het officieele verslag ons nog die verrassing brengt. Een goede financier is geld waard. Dat er voor dien meerderen |rbeid der wet houders meer geld noodig is, spreekt als een boek. Destadstimmerwinkel kwam reeds meermalen in den Raad ter sprake. Deskundigen op dit gebied beweerden meermalen dat het onderhoud onder eigen beheer veel duurder uitkomt, dan wanneer het timmerwerk door particulieren geschiedt, terwijl de architecten steeds advi seerden tot behoud van een eigen timmer- winkel. Wie heeft nu gelijk? Het voorstel van een der leden om het één jaar zonder timmerwinkel te probeeren en dan te beoor- deelen of het voor- of nadeelig voor de gemeente is, was, dunkt ons, de proef op de som geweest. Maar slechts drie leden waren voor deze proef te vinden, zoodat de oude toestand bestendigd blijft en een timmerbaas opnieuw zal* worden aangesteld. De commissie had geen succes voorstel om f 300 te schrappen onderhoud van ons park. Wij nemen ook gaarne aan, dat de geraamde kosten reeds zoo klein mogelijk zijn genomen, zoodat in het belang van een goed onderhoud eerder eene verhooging dan eene verlaging noodig zou zijn. Ieder voor zich weet wel wat het jaarlijksch onderhoud van een tuin kost, laat staan van ons stadspark met zijne groote afmetingen. Toen indertijd het park de gemeente werd aangeboden, is een cijfer voor onderhoud geraamd, dat blijkbaar te laag genomen is en nu komt het hinkende paard achteraan. Misschien zijn de stichtingen, welke indertijd zoo royaal waren om Bolsward een stadspark aan te bieden, wel bereid een deel van het onderhoud op zich te nemen. Naar verluidt brengen de landerijen tegenwoordig zulke hooge huren op, dat er wel een bedrag daarvoor zou kunnen overschieten. De kosten voor de vernieuwing van de bestrating der Appelmarkt, eerst geraamd op f 700, zijn nu verhoogd tot f 925. Gele steen zal daar de tegenwoordige bestrating vervangen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1