Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 I Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27 72 ct. Gebro ken Thee ook per ons. 1916. 55ste Jaargang. No. 93. Verscnijnt Donderdags en Zondags. f I i J VOOR 1 Zondag 19 November. t BINNENLAND. Aan het VERSLAG van de Vereeniging voor Ambachts- teekenonderwijste Bolsward, over het jaar 1 Mei 1915-1916, ootleenen wij het volgende. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Bolswardsche Courant \fzonderlijke en vast salaris van PETRUS van NUS DOUWE PLANTINGA school en te Sneek, de Hoogstraat. was weder werkzaam aan deAmbachts- u ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 1 H H JELLE van der HOUW u n voor meubelmaken, smeden, meubelmaken, timmeren, u smeden, timmeren. Na afloop van den cursus werden de teeke- ningen, door de leerlingen gemaakt, ter bezich tiging gesteld van de leden en van ouders en verzorgers der leerlingen. Vele belangstel lenden waren daarbij tegenwoordig, ’t Was een lust al het werk te zien, waaronder zeer fraaie stukken werden aangetroffen, die bijzon der getuigden van de goede lessen en de toe wijding van de onderwijzers en de vatbaarheid der leerlingen, die het onderwijs hebben genoten, zoodat het groote nut van de ambachts- teekenschool ten volle werd bewezen. De Voorzitter sprak de tevredenheid van het Bestuur uit over het gedrag en de vor deringen der leerlingen, terwijl hij wees op het belang van het onderwijs, dat zij nu weder hebhen genoten en dat hun van nut zal zijn bij de beoefening van hun ambacht en moedigde hen aan, zich verder te bekwamen in eigen belang 'en anderen tot voorbeeld. Ook prees en dankte hij de onderwijzers voor hunne goede leiding en de gegeven lessen. Ten slotte reikte de Voorzitter een net gedrukt en verder door den heer S. Bakker, hoofd der school, fraai gecalligrafeerd getuig schrift uit aan voornoemde 7 leerlingen. De klacht, in het vorige verslag geuit, over te weinig ruimte en onvoldoenden geldelijken steun, kunnen we hier herhalen, doch nu in Wij hebben het genoegen, U het 25ste jaarverslag van onze Vereeniging aan te bieden. De cursus ving aan 7 October 1915 en eindigde 25 Eebruari 1916. 33 Leerlingen hadden zich aangemeld, doch wegens de beperkte ruimte werden 24 tot de lessen toegelaten. Het onderwijs werd gegeven in twee lokalen van het schoolgebouw aan Als hoofd der school de heer 8. Bakker, leeraar de Middelbaar Technische School en naast hem werd les gegeven door de heeren J. Dijkstra in bouwkundig teekenen, J. Keikes in handteekenen en G. Leverland in rekenen. De heer Bakker liet zich soms vervangen door den heer Hofstee, eveneens leeraar aan de Ambachtsschool te Sneek. De leerlingen werden ingedeeld in 4 klassen.* De verdeeling over de verschillende ambachten is als volgt: 8 Timmerlieden, 3 meubelmakers, 7 smeden, 1 koperslager, 1 metaaldraaier, 2 metselaars, 1 steenhouwer en 1 tuinman. ABONNEMENTSPRIJS; 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. het vooruitzicht van beterschap. Het aantal leden steeg weer tot 39, terwijl het Weeshuis, het Armbestuur en de Vereeniging tot Bevor dering van Handel en Nijverheid jaarlijksche bijdragen toezegden, zooals onze vereeniging die al jaren van de Gemeente en het Sint- Anthony-gasthuis geniet. Een woord van dank voor dezen steun is hier op zijn plaats. Er zijn bij het Bestuur plannen in over weging tot uitbreiding van de school door bijbouw van een nieuw lokaal, waarvoor het krachtige medewerking van de Gemeente ver wacht, terwijl het tevens een poging zal doen tot het verkrijgen van Rijkssubsidie, waardoor de vereeniging belangrijk sterker zou worden. Het Rijk stelt echter aan de gesubsidieerde scholen eischen, waaraan de onze niet kan voldoen, zoodat ook een reorganisatie van het onderwijs moet worden voorbereid. Het Bestuur zal trachten, zijn plannen uit te voeren en vertrouwt hierbij op de belangstel ling en den steun van Bolsward’s ingezetenen. Hoe meer deze toonen, het ambachtsteeken- onderwijs te waardeeren, hoe meer kans van slagen de plannen hebben. Omdat een broeder van bem reeds gesneu veld was, besloot de opgeroepene, na rijp beraad niet te gaan, doch dit kostte hem zijn betrekking. De in Duitschland gevestigde firma, voor welke hij te IJmuiden werkzaam was, ontsloeg hem wegens deze onvaderlandslievende daad onmiddellijk uit haar dienst. Bijbaantjes. Naar aanleiding van het vermeldde omtrent bijbaantjes door predikanten, meldt men ons, dat een predikant in Noord-Holland met bijzonderen ijver een dagblad (of wellicht meer) als correspondent vertegenwoordigt. Z.Eerw. woont in die qualileit vergaderingen, ook die van den gemeenteraad, bij. En een predikant bij de Herv. Gemeente in een dorp onder Schoterland, is benoemd tot bezoldigd kassier bij de Boerenleenbank aldaar. Hij zal deze betrekking iyiast zijn predikambt waarnemen. N. v. d. D. Gebrek aan aardappelen. Naar wij vernemen zullen in de eerstvol gende maanden door het geheele land lezingen gehouden worden over volksvoeding. Het doel van deze lezingen is om meer en meer in verschillende kringen de gedachte te doen doordringen, dat er behalve aardappelen nog ander en zelfs beter volksvoedsel bestaat. De minister van landbouw, handelen nijver heid, de heer Posthuma, moet daarvoor het initiatief genomen hebben. Enkele conferenties met besturen van vereenigingen, die zich op dit gebied bewegen, zijn aan zijn departement gehouden. Het gevolg is geweest, dat zich een com missie heeft gevormd, die het denkbeeld zal uitwerken. N. v. d. D. Vrouwenkiesrecht. Het volgende protest wordt verspreid Namens duizenden en duizenden in den lande protesteeren wij tegen de beslissing, door de Tweede Kamer genomen bij aanneming van art. 80, zooals dat thans ten opzichte van het Vrouwenkiesrecht luidt. Innig verontwaardigd gevoelen wij ons, dat hierbij de belangen van alle vrouwen zijn opgeofferd aan die van een klein procent der mannen. De stroom van mooie woorden, waarmee het belang van Vrouwenkiesrecht voor den Staat door den Minister en vele Kamerleden werd aangetoond, zijn ijdele klanken gebleken. Onbegrijpelijk is het, waar men erkend heeft, dat Vrouwenkiesrecht in den geest van onzen tijd ligt, dat het ook in ons land komen moet en spoedig komen zal, men den moed heeft gemist om bij deze Grondwetsherziening, nu de juiste tijd voor ons land daar was, het kiesrecht den vrouwen te verleenen. Door deze inconsequentie der Tweede Kamer worden de vrouwen nu genoodzaakt, den strijd in het land te hervatten, den strijd die zwaar der en bitterder zal zijn dan te voren. De vrouwen zullen thans het Binnenhof verlaten, omdat daar voorloopig voor haar niets meer te wachten is. Doch laten de mannen niet meenen, dat zij met aanneming van artikel 80 de vrouwen tot zwijgen heb ben gebracht. De agitatie voor Vrouwen kiesrecht zal niet eindigen alvorens het Alge meen Vrouwenkiesrecht in de Grondwet is vastgelegd. (w.u.) Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Gebrek aan kolen. De burgemeester van Enschedé heeft bekend gemaakt dat geen vergunning meer zal worden verleend tot het open houden van tapperijen enz. des avonds na lö1^ uur, met het oog op de noodzakelijkheid van inkrimping der gasproductie. Tabaksgebruik door kinderen. De Raad van Renkum stelde een verorde ning vast tot beteugeling van bet gebruik van tabak door kinderen, waarbij het ver- koopen, ten geschenke aanbieden of verstrekken van tabak, sigaren of sigaretten aan kinderen beneden 14 jaar, door verkoopers van tabaks artikelen strafbaar worden gesteld met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Bovendien worden strafbaar gesteld de kinderen beneden 14 jaar, die op den openbaren weg of in openbare gebouwen worden aangetroffen in het. bezit van tabak, sigaren of sigaretten (geldboete van ten hoogste f 10). Sneek, 17 Nov. Bij den C. v. P. alhier melddezich hedenmorgen een 19-jarige Duitscher uit Nottulen aan, die bij Losser over de grens was gekomen.’ Victor Fels moest na zijn drieweeksch verlof te Ochtrop naar ’t front terugkeeren, waarvoor hij weer zich te Coesfeld moest melden. In plaats daarvan ging ’t jong soldaatje Holland in, kwam, zoo we boven schreven, vanmorgen hier en zal thans, omdat hij van beroep boerenarbeider is, hier werk zien te krijgen. Vrijzeker zal hem dat wel gelukken. Witmarsum, 15 Nov. Door het schrikken voor de tram geraakten alhier twee paarden, gespannen voor een boerenwagen, van den voerman H. T. op hol. Met den bestuurder zaten er een tweetal kinderen op den wagen, die er in tijds afkropen. De wagen botste tegen de dorpsbrug en vloog in stukken. De bestuurder K. S. bekwam echter geen letsel. Kimswerd, 16 Nov. Een landbouwer al hier maakte uit één pondemaat voerbieten meer dan f 709. •Arum, 16 Nov. Het veefonds ,/Arum e. o.” heeft van 12 Mei tot 12 Nov. voor 4 ge storven runderen uitgekeerd f 536.50. In geschreven waren 717 runderen. Het ver zekerde kapitaal bedroeg f 231.620. De omslag is bepaald op 20 cent per f 100 verzekerd kapitaal. Het tekort zal uit het Reservefonds worden genomen. Witmarsum, 16 Nov. Dat bij verhuringen groote buursommen worden bedongen, daaraan raakt men zoo zoetjes aan gewend, maar dat men voor een stukje bouwland een bedrag durft te bieden, berekend naar f 350 per pondemaat, meenen we als een bijzonder heid te mogen vermelden. Gaasterland, 15 Nov. Het lijstervangen kan thans als geëindigd worden beschouwd. Er is niet het resultaat verkregen, waarop men had gehoopt. Wel zijn er een paar dagen buitengewoon veel gevangen, doch de meeste vogels zijn dezen herfst voorbijgetrokken. Ook liepen de prijzen, in verhouding van het vorige jaar, iets naar beneden. Snippen waren er dfc laatste dagen nog veel. Gistermorgen waren er oog verschillende netten, die vijf stuks bemachtigden. De prijs daarvan is omstreeks f 1.20 per stuk. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Jours. Zaterdagavond tegen tienen, ont dekten een paar voorbijgangers in de meubel- schilderwerkplaats van den heer J. Blaauw in de Torenstr^at vrij hoog opgaande vlammen. Gelukkig dat ze spoedig met enkele emmers water gedoofd konden worden. Oorzaak was broei in een zwartselton daaruit stegen dan ook de vlammen op. Deskundigen zeggen dat zwartsel, die eenigszins damp wordt, begint te broeien en warm wordt, tot eindelijk de vlammen uitslaan. De organisaties van de S. D. A. P. Meubelmakers en Behangers, Fabrieksarbeiders en Timmerlieden, hebben het plan opgevat, te komen tot de oprichting van een arbeiders- coöperatie. Zij meenen dat de tegenwoordige tijden voldoende hebben aangetoond, de nood zakelijkheid voor de arbeidersklasse, om door samenwerking in het bezit te raken van eigen bakkerij, kruidenierswinkel, etc. Een voorloopig comité van bestuursleden van de Afdeelingen der genoemde organisaties zal deze zaak verder voorbereiden. J ouster Crt. Nu de mollevelletjes weer duur zijn, ziet men dagelijks weerpersonen uit de Wouden komen, welke in wijden omtrek hun geluk beproeven. Gewapend met een spade en vergezeld van een hond, trekken ze de landen door om de diertjes te bemachtigen. Bij de familie de Haas te Franeker is de dienstbode J. v. d. V. zoo ongelukkig van de trap gevallen, dat zij op de plaats dood bleef. De Ned. Bond van Aardappelen-, Groenten en Fruithandelaren, heeft per telegram aan den Minister van Landbouw verzocht den uitvoer van spruiten zoodanig te regelen, dat er voldoende voorraad van deze soort groenten voor bet binnenland beschikbaar blijft, tegen matiger prijs dan thans het geval is. Niet naar de loopgraven. Een te IJmuiden gevestigde vischhandelaar, werd dezer dagen, als Duitsch onderdaan, door de regeering van zijn land voor den militairen Sneek, 17 Nov. Onze Raad begon gisteren morgen 10 uur eindelijk met de behandeling van de Begr. voor ’t volgend1 jaar. Onder meer werd tot 't volgende besloten Op de vraag of de jaarwedde van den Burg, niet van f 2500 op f 3200 moest worden gebracht, antwoordde de w. v. Dr. Bouma, dat de Kon. goedkeuring op de nieuwe regeling nog niet is afgekomenwaarom 't bedrag van f 2500 is uitgetrokken. Bij de onvoorziene uitgaven echter is op de verhooging tot f 8200 gerekend. De Weth. zagen hun salaris b. n. g. ver hoogd van f 400 tot f 500. ’t Voorstel, om de presentiegelden der Raadsleden te verhoogen met f 250, werd verworpen met 8 tegen 4 stemmen. De jaarwedden van ’t Secretarie-pers. werden aangenomen, conform ’t voorstel van B. en W'.Hoofdcommies f 1600f 1900, Commies f 1300f 1600, Adjunct-Commies f 1000—f 1300, Ambt. Ie klas f 600 f 800 2e klas f 300—f 500. Dé Gemeente-ontvanger kreeg f 275 meer, de Gemeente-architect niets meer. De post, vernieuwing van straten en wallen, werd verlaagd van f 5500 tot f 1000 n. b. Voor de demping der Wip werd een memorie-post aangebracht. De directeur der Gasfabriek, voor wien B. en W. f 500 meer hadden geraamd (van f 3200 op f 3700), zag ’t bewust voorstel stranden met 7 tegen 5 stemmen. De directeur der Gemeente-reiniging zag de emolumenten bij zijn functie vervallen en ziet daarvoor in de plaats een f 1700 met vrije woning. Voor de agenten van politie stelden B. eu W. voor, den toeslag voor woninghuur te doen vervallen en de jaarwedden te bepalen voor een agent 2e klas f 675 tot f 850, le klas tot f 900. Aangenomen werd, geen onderscheid meer te maken tusschen agenten le en 2e klas. Voorts de jaarwedden te bepalen op aanvang f 700 met 3 maal f 50 na 2 jaren en een 4e verhooging van f 50 na 12 dienstjaren. Meegedeeld werd daarna dat de plannen voor ’t bouwen van 26 woningen gereed zijn en thans zich reeds bij de Gezondheids commissie bevinden om advies. De onderwijzers(essen) hadden verzocht ’t aanvangssalaris van f 650 op f 700 te stellen, plus vijf tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. ’t D. B. had alleen voor ’t eerste punt gead viseerd. ’t Geheele verzoek van de onder wijzers werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen (de beide Weth.) Door dit besluit krijgen onderwijzers zonder hoofdacte met 1 Jan. na de volle dienstjaren f 1200 f 150 h.b., maakt f 1350. Op ’t verzoek van 't Bestuur der O. Lees zaal, om de subsidie van f 850 op te voeren tot f 1200, werd afwijzend beschikt. De gemeente-geneesheeren kwamen van f 350 op f 450; 7 drankbestrijdersvereeni- gingen kregen elk f 35. De post tekort op de uitvoering van de Distributiewet werd geraamd op f 12500. De voortzetting der ^ontvangsten” vindt Maandagavond plaats. dienst opgeroepen. Over het algemeen was het gedrag der jongens zeer goed en werd er vlijtig gewerkt. ,Een leerling heeft in de maand Januari wegens het veranderen van vak de school verlaten. Het Bestuur kende overeenkomstig het voorstel van directeur en leeraren het getuig schrift toe aan alle leerlingen van de 4de klasse, met name: DOUWE BANGMA IMKE BLAUW JENZE BOOTSMA ALE COUPERUS

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1