KLEIN HEERENHUIS of BOVENHUIS. Westerbaan Pekema JONGEN gevraagd. J. VAN DER MEER, Banketbakkerij, bericht dat zijn St. Nicolaas-etalage gereed is. Luxe doozen Borstplaat en Bonbons enz. Maximumprijzen ijzer en staal. Te huur gevraagd op 12 Mei of eerder, op mooien stand te BOLSWARD Burgerlijke Stand. VATGROENTEN. Officiëele Advertentiën. Advertentiën. S Ruim voorzien van: Beleefd aanbevelend, PREDIKBEURTEN. STADSNIEUWS. het 100 100 Eene benoeming. Aan de DRUKKERIJ van WORDT EEN Zondag 26 November. HERVORMDE KERK. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat.) BR0EREKERK. Getrouwd HENDRIK WIJMA, Gem.-Opzichter, Zeist NEELTJE REITSMA, die hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij hun Huwelijk ondervonden. STADSTIMMERMAN, Herinnering belastingbetalenden. Een ernstig ongeval. Noodlottig ongeval. Vertrokken personen over Oct. 1916. O O R L O G-S I G A R E N. 100 prima KNAKJES, BORNEO’S, SUMATRA’S, Sigarenverzendhuis „JAVA”, Nijmegen. zullen op Woensdag 6 December a.s., voormiddags 11 uur aanbesteden: het opmaken, drukken en uit geven van het raadsverslag dezer gemeente over de jaren 1917, 1918 en 1919. Alg. H. Leeuwarden, En wat deed u, Ploeg Witmarsum, bij de Wed. van Wijm- ad beroep J» handel en bij betaling op 4 maanden netto franco vervoermiddel voor het leverend magazijn. Voor den tusseben- en kleinhandel, verminderd met de gebruikelijae reducties, die door den groothandel worden gegeven. ’s-Gravbnhage, 24 November 1916. De Minister voornoemd, POSTHUM A Bolsward, 24 November 1916. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. WETHOUDERS sollicitanten naar Franco brieven Mej. A. SCHOONHOFF, Marktplein. Amsterdam. van Hennaarderadeel. Woudboer Catharina Onze stadgenoot, de heer E. B. Hempenius, ontving twee benoemingen als onderwijzer aan de Geref. scholen te Balkbrug en Maasdijk. Eerstgenoemde benoeming is door hem aan genomen. der schuurstijlen vast. Toen om de politie, die den inbreker zee een te IJmuiden gehuwd en vader boord geraakt en De steenkolennood. vernetnen, zal in i de Regeering aan f 27,— f 39,50 f 43,— f 50,— f 53,- f 31.— f 25,— f 44 f 34,— t 18,- paar malen het Een boer bij Rotterdam hoorde in den nacht gerucht in de schuur. Hij sloop er heen en betrapte een paardendief. De boer greep hem dadelijk aan, overmande hem en bond hem aan een telefoneerde hij overnam. naar Veghel, bij Chr. het zien mee naar koude en Maar kindje, zegt dominé’s zuster, wat heb je loch aan Een jurk, juffrouw En dan Dan kom ik, juffrouw. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. KOSSEN. ’s Voormiddags 9J/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds uur: DEZELFDE. ’s Voormiddags 9x/2 uur: Ds. HOEKSTRA van Burum. (H. Avondmaal). ’s Avonds ö1/2 uur DEZELFDE. - Van den stoomkorder //Dahlia” is op een te IJmuiden woonachtige matroos, van zeven kinderen, over verdronken. Naar wij vernemen, zal in een nieuwe circulaire van de Regeering aan de burge meesters krachtig op zuinigheid bij het steen- kolenverbruik worden aangedrongen. In over weging wordt gegeven over te gaan tot een vervroegde sluiting van winkels en koffiehuizen en verder prijsverhooging van den gasprijs boven verbruik van een bepaald minimum. Aan de circulaire wordt de mededeeling toegevoegd, dat geen rekening kan worden gehouden met de aanvragen om steenkolen van gemeenten waar deze zuinigheidsmaatre gelen niet worden toegepast. De BURGEMEESTER van BOLSWARD maakt bekend, dat bij de groentehandelaars in de gemeente verkrijgbaar zijn de volgende vatgroenten pronksnijboonen, enkele en dub bele spercieboonen, en dat de maximumklein- bandelprijzen bedragen voor PRONKSNIJBOONEN18 ct. p. K.G. ENKELE SPERCIEBOONEN 22 DUBBELE f, f/ f/ h Klachten omtrent overschrijding dezer prijzen enz., moeten worden ingediend bij ondetge- teekende. Bolsward, 23 November 1916. De Burgemeester van Bolsward, M. OBERMAN. van Wonse- EN Witmarsum, 22 November 1916. velen kaartje om bandijzer 1” A 2” Gepolijste staalplaten nos. 1416 17-20 21-26 Gepolijste staalplaten (houtskool) Veerenstaal, Duitsch 1ste kwaliteit 2de Engel-ch 1ste 2de Balk- en U-ijzer boven 80 m.M. hoogte De hierboven voor de verschillende materialen gestelde prijzen zijn grondprijzen, geldende voor de normale afmetingen, kwaliteit en hoeveel heden. Prijsverhoogingen voor afwijkende maat, lengte, kwaliteit én geringe hoeveelheid, mogen niet hooger worden berekend danis vastges eld: a. voor staaf- er profiel ij zerdoor het Stahlwerks Verband A.G. Dusseldorf Abt. Stab- eisen-Ausfuhr Holland. (Ueber-Preialiste für Stab- und- Universaleisen, Auegabe 10Jan. 1916); b. voor strippen, als voren (zelfde Ueber- preisliste) c. vcor zwart bandijzer: door het Stahlwerks- Verband Abt. Stabeisen-Ausfuhr, Dusseldorf (Bandeisenskala van 9 Juni 1916) d. voor gegalvaniseerd bandijzer: door de firma Thijssen Co., Muhliieim Ruhr (Ueber preisliste van Augustus 1916) e. voor Duitsch plaatijzer onder 3 m.M. en staalplaten van 3 tot onder 5 m.M.door de Schwarsblech-Vereinigung te Keulen (Ueber- preisliste für Feinbleche, Ausgabe Oct. 1913); f. voor staalplaten 5 m.M. en dikkerdoor het Schifisbau-Stahlkonter te Essen (Grobblech- Ausfuhr-Verein’gung. Ueberpreisliste laatste uitgaat 1916) g. voor gegalvaniseerde platendoor de Ans- fuhrvereiniging te Keulen (Ueberpreisliste van 3 Augustus 1916);" h. voor gepolijste platen door het General- Gouvernement für Belgian te Brussel (lijst van Mei 1916); i. voor Zweedsch ijzer: als in den handel gebruikelijk voor dit soort materiaal j. voor veeren staal: gelijk i. Vorengenoemde prijzen gelden voorden klein- BURGEMEESTER en van Bolsward roepen op de betrekking van tegen een weekloon van f 14.tot f 16.; Pensioenbijdragen 8 pCt. Sollicitatie-stukken aan den Burgemeester vóór 3 December a.s. De Instructie ligt ter Secretarie ter inzage. Bolsward, den 23 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN, Burgemeester. D. BEIJER, Secretaris. toen u Mijn jongen van 11 jaar wordt door een logé ondervraagd omtrent zijn schoolkennis. De vragen worden hoe langer hoe moeilijker, zoodat hij ten slotte een antwoord schuldig blijft. Maar jongen, zegt de logé, dat heb je toch zeker wel geleerdje moet beter ont houden. Ja maar, klinkt het ietwat schuchtere ant woord, ik ben toch geen geheel-onthouder. In het belang onzer lezers deelen wij mede, dat de Grondbelasting en de Personeele belasting over het belastingjaar 1916 vóór bet einde van deze maand geheel moeten ?ijn aangezuiverd. De moord te Arnhem. Naar de A. Ct. verneemt, is H. L., die Zondag door de politie is aangehouden, ter zake dat hij in de echtelijke woning zijn vrouw van het leven zou hebben beroofd door wurging, na eenige dagen in het gemeente ziekenhuis in observatie geweest te zijn, thans naar het Huis van Bewaring overgebracht. De //Onder de Streep”-schrijver van het Alg. H. schrijft Nieuwsgierige vragen en zonderlinge antwoorden. Een woonwagenmeisje belt aan, aan een pastorie. De zuster van den predikant, die de deur opent, is met innig medelijden vervuld bij van het stumpertje. Ze neemt haar de keuken. Het meisje rilt van nattigheid. De BURGEMEESTER van Bolsward vestigt hierbij de aandacht Op de volgende bekendmaking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden ingevolge artikel 8 der Distributiewet 1916 vast te stellen de navolgende maximumprijzen voor handelsmaterialen in ijzer en staal: p. 100 K.G. Vloeiijzer, plat, rond en vierkant f 20, hoek- en Tee f 21,— Hoefijzer en wielbeslag f21, Welijzer, Duitsch f 21, Hoel W. U. Nachrodt en P. L. H. Kroon f 22.50 Zweedsch P. P. S. f 32, S. P. f 40,— f 22,- f 24,— f 25,- Een luchtgevecht. In de Yorkshire Post geeft de oorlogs correspondent Percival Phillips eene treffende beschrijving van een gevecht tusschen Engelsche en Duitsche luchteskaders. Hij zegt daarin o.a. ttDertig Engelsche vliegmachines hebben een veel grooter aantal vijandelijke verslagen bij gelegenheid van een expeditie tusschen Bapauma en Arras, De Engelsche vliegtuigen, die een bommen- aanval ondernamen, vlogen op een te voren vastgestelde hoogte bij westelijken wind, om ringd door hun escorte, toen zij de Duitsche slagmachines zagen, die in den. mist boven hen trachtten te komen. De Engelsche lucht vloot daalde om den strijd te aanvaarden, die ongeveer een 1600 meter boven de Duitsche linies ontbrandde. Toen volgde er een ademloos gevecht tus schen de met razende snelheid in en onder de wolken zwenkende en manoeuvreerende machines, die er op uit waren om elkander te vernielen. Kogels uit machinegeweren door boorden hunne draagvlakken en sloegen tegen de metalen bedekkingen der rompen. Zoowel de Engelschen als de Duitschers bestuurden hunne machines met groote vaar digheid, want de wetenschap der luchtgevechten is zoo ingewikkeld en moeilijk geworden als bet manoeuvreeren met een eskader Draed- noughts. De vliegmachines stormen niet meer in het blinde op elkander los, terwijl zij als oude linieschepen van vlakbij op elkander schieten. De ervaren vliegers zwenken en ontduiken op een wijze waarvan men zelfs een paar maanden geleden nog geen begrip had, terwijl zij met groote vaardigheid hunne geweren bedienen en misschien één schot afvuren onder omstan digheden waaronder de minder ervarenen vroeger een dozijn zouden verspild hebben. De slag werd gewonnen zoowel door het goede //luchtmanschap” als door het werk van ieder der schutters. De Engelsche vliegers manoeuvreerden beter dan de Duitschers. Toen dezen eindelijk genoeg hadden van gevecht drie waren er reeds als rookende wrakken neergestort weken zij om hunne schade vast te stellen en de overwinnende Engelsche luchtvloot vervolgde haar weg in bet gezicht van het groote leger van toe schouwers, die van de velden, wegen en loop graven daar beneden naar ben keken. Behalve de drie vernielde Duitsche vlieg tuigen waren er nog anderen in min of meer beschadigden toestand tot dalen gedwongen, Nieuwsgierig ondervrager door die granaat getroffen werd Soldaat, wien dat gevraag begint te ver- Ik stuurde m’n moeder eea brief- m’n bed te luchten maar het juiste cijfer der Duitsche verliezen kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Een beschadigde vliegmachine valt niet recht naar beneden als een steen. Het duurt twee of drie minuten vóór zij op den grond komt en het is den vliegers tijdens het gevecht niet mogelijk iedere beschadigde machine in haar hulpelooze nederdaling te volgen of vast te stellen of zij verpletterd is neergekomen. De Engelsche verliezen van dien dag beston den uit twee bommenwerpende en twee escor- teerende machines, terwijl een .waarnemer gedood en twee bestuurders gewond werden. Eén van. deze laatsten slaagde er nog in, achter de Engelsche linies te landen.” Alg. H. De reeds hoog bejaarde besteller der stoom- booten G. Clifford, zou Donderdagmorgen met behulp van anderen een zwaar geladen kar over de brug de Zandsterpoort trekken. Hij raakte daarbij te vallen en kreeg een wiel tegen zijn eene been, dat brak. Zijn toestand was zoo ernstig, dat hij ter verpleging naar het Ziekenhuis te Sneek moest worden vervoerd, wat nog denzelfden middag is geschied. Zijn toestand moet heden bevredigend zijn. Donderdagmorgen verspreidde zich te dezer stede het bericht over het treurig drama, dat den vorigen avond te Arum zich bij de tram beeft voorgedaan. (Men zie daarover het bericht op de voorpagina van dit Blad.) De heer H. W. Brouwer van Harlingen was leeraar aan de Rijkszuivelschool alhier, had Woensdag middag hier les gegeven en was op de terug reis naar huis. De in zijn woonplaats zeer geziene man, die ook hier bij zijne leerlingen en allen die hem kenden, in hooge achting stond, mocht, belaas, zijn thuis niet levend bereiken. De deelneming in dit droevig geval is ook hier bij allen, die den begaafden en tactvollen leeraar kenden, algemeen. Boer de Hendrik naar Drachten, bij P. A. de Haan. Blauw Imke naar ’s Gravenhage, Cronjéstr. 48. Sieperda Corneliske naar Burgwerd (Wons.), bij Tj. H. de Haan. Greijdanus Hiltje naar Hichtum (Wons.), bij M. Osinga. Hofman Folkert (en gezin) naar Heerenveen (Schot.), Nieuwburen. Hiemstra Fokke naar Sneek, Marktstraat. Tak Margaretba J. M. naar Leeuwarden, Gijsbert Japixstraat 106. Feenstra Jan (en gezin) naar Leeuwarden, Joubertstraat 7. Zande van der Jan naar Oostburg, Brouwerijstr. Keestra Grietje naar Utrecht, Maliesingel 49bis. Houben Agatha naar Apeldoorn, Waterloosche weg 189. Faber Tjerk (en gezin) naar Groninger straatweg 84. Houw van der Nienke naar Amsterdam, bij C. Bosstadt, Marnixplein 1. Damave Willem P. naar Leiden, Doezastr. 37a. Bootsma Rintje naar Leeuwarden, Gr. Kerk straat 35. Lunter Bernardus H. Vissers. Bijlsma Doekele.naar Boscoop(Z.-H.), Nieuw- straat 25. Frankena Meije naar Loosduinen, krankz. Bloemendaal. Noordbruis Hendrik naar ’t Bildt (L.Vr. Par.), bij Wed. J. Dijkstra. Kallenkoot Neeltje naar A’dam, Rokin 99huis. Keizdr Gerhardus A. N. M. naar Leeuwarden, Bagijnestraat hoek N. steeg. Faber Grietje naar Beemster, bij de Wed. Kwerner. van der Ids naar Leeuwarden, Groote Hoogstraat 19. Wit de Jitsche naar Haarlem, Saredamstr. 33. Negerman Jan naar Leeuwarderad. Schrans, Schoolstraat. Flapper Okke naar T. Reitsma. Door tijdsomstandigheden gedwongen, ver zenden wij als proef: f 6,50 franco rembours. WEDERVERKOOPERS RABAT. Ingekomen personen over Oct. 1916. Wiersma Douwe (en gezin) van boerenbedrijf van Workum. Vellinga Willem (en gezin) kantoorbediende van Harlingen. Matthijs WTillem (en gezin) rijksveldbrigadier van Leeuwarden. Meulen van der Hielke timmerman(o.) Harlingen. Teerenstra Pieter boerenknecht radeel. Terpstra Jan van Bosma Sjoukje dienstb. Woudboer Gerbrig en zonder beroep bij Franciscus Buikstra van Duitschland. Faber Joost (en gezin) werkm. v. Duitschland. Wal v. d. Bartele werkman van Wonseradeel. Jager Wieger kellner van Heerenveen. Wieren van Jeltje dienstb. van Wonseradeel. Bruinsma Jeltje zonder beroep van Wonse radeel. Bouwhuis Elisabeth huishoudster van britseradeel. Vries de Johannes (en gezin) werkman van Apeldoorn. Kremer Klaas (en gezin) zonder van Menaldumadeel. Gaast van der Dork slager(ovan Sloten. Vrijer Maria Anna Margeretha huishoudster van Avenhorn. Hofstra Elisabeth dienstbode van Ferwerde- radeel. Bandijzer en halfrond Duitsche platen onder 3 m.M. dikte Staalplaten 3 tot onder 5 m.M. vlak en geruit 5 m.M. en dikker f 22 50 Strippen 150m.M. en breeder, 8 m.M. en dikk. f 20, 150 onder 8 m.M. 21, Gegalvaniseerde Staalplaten no. 10 en dikk. f 36, gegolfd no. 20 f 44, 22 f 48,— 24 f 50,— nos. 10 12 en 14 BOLSWARD, van 23 tot en met 25 Nov. Gehuwd: Jan van der Meer en Aukje Hettinga. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward; De nieuwe conditiën liggen ter Secretarie ter inzage. Bolsward, 23 Nov. 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN, Burgemeester. D. BEIJER, Secretaris.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2