I Bijvoegsel behoorende bij de No. 95. van ZONDAG 26 NOVEMBER 1916. GEMENGD NIEUWS. I EEN GOEDE MAATREGEL. 9 N. v. d. D. Bolswardsche Courant bet Hbld. om naar beperking riekt, is op zichzelf moet daarop geen beroep doen een andere weg openstaat om Be steenkolennood. In de nieuwe instructie, den stationsdienst der Staatsspoor betreffende de bespoediging het steen kolen vervoer opgenomen, zegt 12 tot 13 jaar op halen, achtte men niet die jongens dit bedrag, huiszoekingen. Heden is weder Belg, tijdelijk te Aardenburg wonende, de politie te Vlissingen overgegeven, dat nog meer arrestaties te Alg. fi. door de commiezen waren afgenomen. Een hunner was met zijn behendigheid niet geluk kig, want toen hij de grenzen wilde over steken, werd hij nogmaals door de commiezen aangehouden en zal dus voor dezelfde hoe veelheid smokkelwaren tweemaal een proces verbaal krijgen. Arnh. Ct. Klein landgebruik. Ter bevordering van het zoogenaamd klein landgebruik hebben de kerkvoogden der Her vormde gemeente te Sexbierum besloten, een deel der kerkelanden in perceelen van ongeveer 1I2 pondemaat onderhands te verhuren aan lidmaten dier gemeente. N. v. d. D. Een vreeselijke dood. Te Woerden is gisteren een 28-jarige werk man op de kalkzandsteenfabriek van den heer P. J. Hofman bij zijn werkzaamheden aan den transformateur van den elevator door den riem gegrepen. De bedrijfsleider, die het ongeluk bemerkte, liet onmiddellijk de machine stopzetten, maar de ongelukkige was reeds rondgeslingerd, zoodat hij vreeselijk verminkt den dood vond. N. v. d. D. den arbeider K. te Meppe) aan een spijker, aan bloedvergiftiging van de Tel. ^Wegens den dreigenden steenkolennood is het dringend noodig, dat al het mogelijke wordt gedaan om een spoedig gebruik der open wagens te bevorderen. Aangekomen beladen wagens steenkolen moeten dus ten spoedigste aan de losplaatsen worden gezet en ten spoedigste worden gelost. Ledige wagens moeten met den meesten spoed naar de mijnen teruggezonden worden, terwijl de geladen wagens op dezelfde wijze zijn te behandelen voor het bereiken hunner bestemming. Al het personeel moet met de meeste zorg in dezen medewerken”. Bloedvergiftiging. Het zoontje van bezeerde zich voor eenige dagen Gisteren is het kind overleden. Onder een zandtrein. Een in Veheroord wonende werkman wilde gistermorgen te IJmuiden voor een in be weging zijnden zandtrein omloopen, doch struikelde en geraakte onder den trein, waar door hij gedood werd. Hij laat een weduwe met vier kinderen achter. Alg. H. De „sympathieke strooper”. Het dorp Huizen heeft een merkwaardigen ingezetene. Hij lijdt aan toevallen en kan, mede door zijn zwak gestel, niet werken. Maar als strooper vindt hij niet gemakkelijk zijn gelijke. Met een geweer waagt hij zich niet in het veld. Enkel met bet uitzetten van strikken verschalkt hij menig konijntje en haasje. Donderdag kwam bij zelfs met... een hert op den rug in het dorp, ’k Heb een goeden morgen gehad zeide hij lachend. Bij ieder, zelfs bij ben die de jacht in deze omgeving pachten en bij de jachtopzieners staat hij in de gunst. De sympathieke strooper wordt hij genoemd. Het buitenkansje van Woensdag wordt hem gaarne gegund. Enkel met stroopen in den winter verdient hij vrijwel nog den kost voor zich en zijn oude moeder. Alg. Hdbl. De spionnagezaak te l'lissingen. Eén der Belgen, gearresteerd in verband met de reeds gemelde spionnagezaak te Vlis- singen, is gisteren ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. Blijkbaar is deze spionnagedienst een wijd vertakte, al thans de politie gaat nog steeds door met arrestaties en een aan Wij vernemen, wachten zijn. Ongeluk te Velp. Te Velp kwam de kruideniersjongen G., gezeten op de fiets met een welvoorziene mand met kruidenierswaren, bij het tramstation in aanraking met een vrachtwagen die bij het tramstation indraaide, waardoor bij het stuur kwijt raakte en hierdoor vlak achter het paard kwam te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat het rechtervoorwiel ongeveer over het midden van zijn linker dijbeen reed. Gelukkig stond de wagen weldra stil, zoodat het achter wiel hem niet bereikte. Naar het ziekenhuis gebracht, bleek het dat zijn been was gebroken. Arnh. Ct. Behendige smokkelaars. Te Dinxperlo werden gisteren twee Duit- schers door de commiezen met een partij spek, meel enz., welke ze wilden smokkelen, aan gehouden. Den Duitschers ging het verlies hunner goederen zeer ter harte en ze bedachten nu de volgende list om in 't bezit hunner goede ren weer te geraken: De in beslag genomen goederen worden gewoonlijk ten gemeentehuize gedeponeerd. Ze togen nu naar het gemeente huis om een bewijs in deze gemeente zich te mogen ophouden en maakten zich toen tegelijk meester van de goederen, welke hen eerder de politie te halen. Deze arresteeren. De gewonde reeds zelf naar het Binnen- waar hij werd opgenomen. Twee bankbiljetten van f 1000 te veel ontvangen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat te zijnen huize door een onbekende is bezorgd eene enveloppe inhoudende zeven bankbiljetten van duizend gulden, alsmede een papier waarop geschreven Bijdrage voor ’s Rijks schatkist f 5000 (vijf duizend”). Ingeval bij vergissing twee biljetten te veel in de enveloppe mochten zijn gedaan, kan de eigenaar, mits zich voldoende kunnende legitimeeren, zich wenden tot den secretaris generaal van het Dep. van Financiën. St.-Ct. Bij herhaling hebben wij er op gewezen, dat de regeling van onzen handel in zuivel producten op Duitschland, zooals die tegen woordig is, allesbehalve in het belang van de Nederlandsche zuivelindustrie is. Handel en industrie zijn zaken, die alleen in vrijheid kunnen bloeien; al wat regeling en slecht; men zoolang nog hetzelfde doel te bereiken. Een der groote gebreken, welke de handel op Duitschland tijdens den oorlog aankleven, is, dat alle waar haar geld opbrengt. Het kwam er weinig op aan, wat men leverde: of de kwaliteit prima, goed of matig was, daarop werd weinig gelet, althans niet door den Duitschen afnemer. Hij had behoefte aan boter en kaas, groote behoefte en was dus niet zeer kieskeurig. Een prachtgelegen- heid alzoo voor fabrieken van inférieure artikelen en voor die handelaren, wier eenig principe is: geld verdienen. Dat van de gelegenheid gebruik is gemaakt, mag als zeker worden aangenomen. Slechts op een enkele plaats in Duitsch land was het streven merkbaar, eenige zeker heid te erlangen, dat de waar, die tegen goed geld werd gekocht, ook inderdaad goed was. Die enkele plaats was Hamburg, waar de kaas werd nagewogen en nagekeken door... officieren. In Duitschland is de tucht streng, en vooral de militaire tucht is er niet om mee te spotten. Het is derhalve begrijpelijk, dat de dienstdoende officieren der intendance te Hamburg, zij het ook, dat zij geen vol leerde kaaskenners waren, niet gaarne iets doorlieten, waarvan zij konden vermoeden, dat het misschien aanleiding tot aanmerkingen kon geven. De Hamburger reclames, die naar wij ver moeden, vaak genoeg gerechtvaardigd zullen zijn geweest, al is 't ook, dat zij wel eens tot gemopper bij sommige leveranciers aan leiding gaven, buiten rekening gelaten, zal er weinig, veel te weinig gereclameerd zijn. Wij achten het niet onmogelijk, dat wel eens als prima kwaliteit is betaald, wat nog niet ten volle als goed kon worden aangemerkt. Wij hebben eenige hoop, dat ten opzichte van boter in dezen toestand thans eenige verbetering zal komen. De Algemeene Import Export heeft een viertal botercontroleurs aangesteld en zij tracht het daarheen te leiden, dat de boter, welke door haar is gekocht, op de plaats van verzending zal worden gekeurd. Voldoet zij niet aan de eischen, welke aan een prima product gesteld mogen worden, dan wordt zij niet aangenomen en moet door andere worden vervangen. Een andere maatregel, welke zij aan hare controleurs heeft opgedragen, is deze, dat het gewicht wordt gecontroleerd. Er zal wel geen directeur van een zuivel fabriek zijn, die niet het voordeel van bet goed vullen der vaten kent. Het geldt hier meer dan het geven van het juiste gewicht; nauwkeurig stoppen heeft ook een gunstigen invloed op de duurzaamheid der boter. Misschien wordt er door sommigen op gerekend, dat de boter bij onze Oostelijke naburen al heel spoedig na ontvangst wordt geconsumeerd. Het is waarschijnlijk, dat zij gelijk hebben, maar ongelijk hebben zij, wan neer zij in dit feit een reden vinden slecht gestopte vaten af te leveren. Dat nu eindelijk eens met meer zorg op de handelingen derzulken zal worden toege zien, achten wij verblijdend. Duitschland heeft gemeend den handel te moeten regelen; nu dit zoo is, hopen wij dat het in staat zal blijken de gebreken, welke zijn regeling tot dusver aankleefden, binnenkort te kunnen wegnemen. De Zuivelcourant. zoo lang mogelijk met de bestaande kolen hoeveelheid toe te kunnen, om aan de in gezetenen een zeker maximum gasverbruik toe te staan tegen den bestaanden prijs, doch voor elke hoeveelheid daarenboven den prijs te verdubbelen. Of deze maximum-hoeveelheid voor ieder even groot zal zijn, wordt nog overwogen. Een factor van beteekenis is ook of er onderscheid gemaakt dient te worden tusschen winkel- en particulier verbruik. Of misschien niet een vervroegd sluitingsuur voor de win kels moet worden voorgeschreven. De winkels zijn toch de grootste verbruikers. Maatregelen als voor het gas zouden ook op het electriciteitsverbruik worden toegepast. Binnen zeer korten tijd is hierover een besluit van het gemeentebestuur te verwachten. Op de straatverlichting valt niet veel te bezuinigen, daar de lantaarns nu reeds om en om branden, behalve in de straten, waar de trams doorrijden. Hoe lang de steenkolennood zal duren is natuurlijk niet te zeggen. Gisteren zijn twee scheepsladingen kolen hier aangekomen, waar van ook de gasfabrieken een deel krijgen. Maar men begrijpt, dat zeer groote hoeveel heden noodzakelijk zijn. Ook hangt er veel af van den olie-aanvoer, die noodig is voor het fabriceeren van cokes-gas. Komt er geen voldoende toevoer, uit Engeland of Duitschland, dan zullen de gasfabrieken gauw door haar reserves heen zijn. N. v. d. D. Met betrekking tot vrij vervoer heeft de Minister van Oorlog o.a. het volgende bepaald Een militair, die zijn vervoerbewijs of strook (en) geheel of gedeeltelijk aan een ander verkoopt of ten gebruike afstaat, verliest, ongeacht de deswege op te leggen straf, voor den verderen duur van zijn verblijf onder de wapenen het recht op vervoer voor Rijks- rekening. Hetzelfde geldt ten aanzien van den militair die van een niet voor hem bestemd vervoerbewijs gebruik maakt. Een militair, die zonder geldig plaatsbewijs of met een ongeldig plaatsbewijs in den trein wordt aangetroffen, of die verder is gereisd dan het op zijn plaatsbewijs aangegeven station van bestemming, of die eigenmachtig plaats heeft genomen in een hoogere. klasse dan waarvoor zijn plaatsbewijs geldig is, wordt de gunst van vrij vervoer onthouden zoolang de door hem ingevolge het Algemeen Regle ment van het vervoer over de spoorwegen verschuldigde vrachtprijs en verbooging niet zijn betaald of zoolang hij er niet in heeft toegestemd, dat die vrachtprijs en verhooging in dragelijke gedeelten van zijn soldij worden afgehouden. Een moordaanslag. Gisteravond is een dubbele moordaanslag gepleegd op de tweede verdieping van het perceel Beursstraat 25 te Amsterdam waar de de concierge van het huis woont. Hij zelf was reeds naar bed, zijne vrouw zat in de huiskamer met een commensaal. Een vroegere kostganger, de zeeman v. d. V., die door den tegenwoordigen commensaal was opgevolgd, drong dezen avond de woning binnen en schoot herhaalde malen een revolver af met het kennelijk doel de vrouw en den commensaal te dooden. Zwaar bloedend aan bet hoofd liep de vrouw naar het naburige bureau in de Warmoesstraat om kon den dader commensaal was i Gasthuis gegaan, Een gouden tijd. Het mensc'hdom houdt van overdrijven, aldus het Vaderland, en daarom waren wij eenigszins sceptisch gestemd, toen wij ver namen, dat dezer dagen te Scheveningen een logger was binnengekomen met een vangst van plm. f 116.000, terwijl normaal in gewone tijden de besomming tusschen de 12 en 16 duizend gulden beloopt en dat er jongmaatjes op die loggers waren, die met een 800 gulden thuiskwamen. Bij een autoriteit op het gebied der visscherij gingen wij ons licht opsteken en kwamen tot de verbluffende ontdekking, dat in het gerucht de waarheid maar betrekkelijk weinig was aan gezet. Inderdaad is er in Scheveningen één logger met haring wij hebben dus ’n uitzonderings geval met een besomming van f 105.000 binnengevallen. De bemanning, bestaande uit 13 koppen, heeft ongeveer 29 percent onder elkaar te verdeelen. De schipper krijgt aller eerst 4 percent, vervolgens tantièmes van de besomming over de f 20.000 en van de andere vischsoorten, die mee in de andere netten kwamen, als makreel enz. Voor de andere leden der bemanning varieeren de percenten tusschen 2 tot i/g. Dat een jongmaatje van een vangst f 800 zou erg waarschijnlijk, maar dat er van zijn met een jaarinkomen van werd goed mogelijk geacht. Toch zal door de bekende handelingen van Engeland en de dientengevolge getroffen overeenkomsten bet haringjaar 1916 niet zoo schitterend zijn als in 1915, zoodat de be doelde logger dus wel een uitzondering maakt op een door oorlogstijd gouden regel. Het doet onaangenaam aan bij zulke cijfers te moeten hooren, dat het scheepsvolk, daar toch de exploitie-kosten schrikbarend stegen, om nog hooger loon dringt en dat het moord en brand schreeuwt over de belastingbiljetten. Geen oogenblik schijnt het besef door te dringen, dat het een zekere voldoening moest geven, ook eens wat aan de gemeenschap af te staan, die vroeger altijd het betalen had. Men ziet dus, dat de fiscus, materieel en moreel niet bang behoeft te zijn, om de haring- goud-oogsters eens flink aan den tand te voelen. Een compromis inzake art. 192 Naar de ZW.-correspondent te ’s-Graven- hage verneemt, wordt in parlementaire kringen met stelligheid beweerd, dat er alsnog een compromis-voorstel inzake art. 192 op komst is, een wijziging der redactie waarvan verwacht wordt, dat ze alle partijen zal bevredigen. Twee deserteurs gearresteerd. Op aanwijzing van een walschipper bij een loggermaatschappij te IJmuiden werd door de politie een man gearresteerd, die voor eenigen tijd zijn korps verlaten had en onder een valschen naam op een haringlogger als matroos was aangemonsterd. Aanvankelijk ontkende hij de gezochte te zijn, doch mili taire onderkleeding met nummer maakte ont kennen onmogelijk. Bovendien werd door de recherche aange houden een man, die tweemaal van zijn in IJmuiden liggend bataljon was gedeserteerd en de laatste maal1 uit de provoost wist te ontsnappen. Hij wilde met den trein weggaan. Eerst op de mededeeling van den rechercheur dat deze zou schieten als hij zijn plan om weg te loopen uitvoerde, gaf hij zich over. Alg. U. Beperking van gasverbruik. Burgemeester en wethouders van Behagen, hebben ter bezuiniging van kolenverbruik aan de winkeliers verboden, na 9 uur des avonds hun winkels door gaslicht te verlichten. Bij overtreding van dit verbod zal de gastoevoer worden afgesneden. De steenkolennood en het gas- en electriciteits verbruik. Aangaande de maatregelen, welke bij het gemeentebestuur van Amsterdam in overweging zijn, nu de geringe aanvoer van steenkolen, zoowel uit Engeland als uit Duitschland, een zeer zuinig gas- en electriciteitsgebruik nood zakelijk maakt, vernemen wij het volgende: Een verhooging van den gasprijs, zooals in sommige gemeenten zal plaats hebben, zou weinig effect hebben, want het publiek zou een dergelijke verhooging zich vermoedelijk wel getroosten, daar alles tegenwoordig zoo veel duurder wordt. Men raakt aan het op slaan van prijzen min of meer gewoon. Nu zou dit wel de kas van de gasfabrieken ten goede komen, maar dat is niet noodzakelijk. Hoofdzaak is, dat het publiek gedwongen wordt thans zoo zuinig mogelijk te zijn. Waarschuwingen helpen niet veel. Dit heeft de praktijk aangetoond. Een ieder verwacht’ dat z’n buurman wel zuinig zal zijn. Vooral nu een reeks feestdagen in het zicht is, kan juist een extra gasverbruik verwacht worden. Daarom is thans in overweging, ten einde Smokkelen. Men schrijft uit Venlo aan Bij een buisvisitatie is heden door belas tingambtenaren een hoeveelheid van 200 Kg. sajet in beslag genomen. Als men rekent, dat gemiddeld tien strengen in een kilogram gaan, dan waren hier aanwezig 2000 strengen. Stelt men den middenprijs van een streng sajet op 75 cent, dan beteekent deze inbeslag neming voor den betrokken persoon een verlies van f 1500. Het smokkelen van sajet en wollen garens schijnt een grooten om vang aangenomen te hebben. Voor de ambtenaren is het echter een zeer moeilijke taak deze fraude op te sporen daar de strengen meest op het bloote lijf worden verborgen en er hij de visitatie aan den lijve immer de vereischte kieschheid, vooral tegenover vrouwen, in acht genomen moet worden. Een feit is het intusschen, dat van dezen eisch van kieschheid voor de ambtenaren door de tegenpartij schromelijk misbruik wordt gemaakt. Door de aanstelling van steeds meer visiteuses tracht de belasting administratie zoo goed mógelijk de wettelijke voorschriften te doen naleven. De Sphinx. Het bericht, dat wde Sphinx”, de groote aardewerkfabriek te Maastricht, stil lag, waar door 2500 arbeiders werkloos zouden zijn ge komen, is bezijden de waarheid. Wegens het niet op tijd aankomen van grondstoffen hebben een paar honderd arbeiders van de aardewerk- afdeeling niet kunnen werken. De directie doet al het mogelijke, om de werklieden aan den gang te houden; wel zal het echter nu en dan eens voorkomen, dat een of andere afdeeling een week niet zal kunnen werken. Vadert.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 3