Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 5 i I J 1916. ööste Jaargang. Verscnijnt Donderdags en Zondags. No. 96. i Een beroep op „de Internationale”. Donderdag 30 Novemrer. VOOR 3 maanden. afzonderlijke BINNENLAND. van van auto aan, die beladen aan van de loopgraven niet met wij die afschuwelijke daad, van een geheel volk, van om voor zijn beulen ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. stadig toeneemt, derentrfcinen plaatsen dan kon verdienen socialisten. pen, om eens Inzake den mosseluitvoer kan worden vermeld, dat binnenkort door de Z.E.G. maxi- mum-prijzen zullen worden vastgesteld. De prijs der versche mosselen is gerezen tot f 2.20 per baal. De prijs der bereide mosselen waggon alhier bedraagt f 0.60, f 0,75 per K.G. De aanvoeren minderen eenigszins daar sommige mossel ban ken uitgeput raken. Voor ’t overige brengt de mosselbeweging er komen steeds meer kokerijen heel wat ongerief te weeg daar tal van oudere en jongere personen hun vaste positie opgeven om in de mosselen te gaan, alwaar ze zij ’t dan ook tijdelijk veel meer verdienen. Sn.tneusjes, die men in 't gewone leven een cent zou geven, koopen thans in de sigarenwinkels sigaretten van een kwartje de 10. Als er duurdere waren geweest, hadden ze die gekocht. Hier tegenover staat echter, dat bij menig werkmansgezin het verdiende geld goed ter plaatse komt en een deel bewaard wordt voor de schrale dagen, die in aantocht zijn. N. Harl. Ct,. Oorlog heeft nader aan iedegedeeld, dat met de de landstormplichtigen 7 vermoedelijk in het Februari 1917 een aanvang zal 1 1 ouderdomsrente, welke rente naar het oordeel van den afzender ten onrechte zou zijn genoten. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Landstorm 1917. De Minister van de burgemeesters mi indienststelling van der jaarklasse 1917 begin van worden gemaakt. Teruggevonden. De geldkist, inhoudende ongeveer f 9000, welke van het bureau van het groepsstaf- kwartier te Naarden werd ontvreemd, is met haar inhoud teruggevonden in het bastion te Oud-Molen, vlak bij genoemd bureau. Het hangslot was er afgebroken, doch toen de ijzeren overslag verwijderd was, heeft men blijkbaar geen kans gezien de kist verder te openen, omdat daartoe weer een sleutel noodig was. De kist is toen in een der taluds in gegraven. Men vermoedt dat de diefstal door dan een persoon is gepleegd, omdat de zwaar is. Het is een raadsel- meer daar er steeds een (Hdbl.) Zuinig met steenkolenverbruik. Minister Posthuma heeft opnieuw de burge meesters aangeschreven, dat bij het steen kolenverbruik de uiterste zuinigheid moet worden betracht. Uit’erlijk 7 Dec. moeten de noodige zuinigheidsmaatregelen in werking treden. In overweging wordt gegeven over te gaan tot een vervroegde sluiting van winkels en koffiehuizen en verder verhooging van den gasprijs boven verbruik van een bepaald mi nimum. In alle gemeenten is dit vraagpunt nu aan de orde. Aan de circulaire wordt de mededeeling toegevoegd, dat geen rekening kan worden gehouden met de aanvragen om steenkolen van gemeenten, waar deze zuinigheidsmaat regelen niet worden toegepast. In verband met bovenstaande aansporing tot zuiniger gasverbruik wordt er in het Hbl. door een Amsterdammer terecht op ge wezen, dat de straatlantaarns 's avonds ge woonlijk veel te vroeg branden, terwijl het nog dag is, en ook 's morgens te lang in volle glorie schijnen, wanneer de dag reeds is aangebroken. Ditzelfde verschijnsel, dat niet wijst op gebrek aan steenkolen, doet zich niet alleen te Amsterdam voor. In een ander ingezonden stuk wordt de opmerking gemaakt, dat, terwijl de dienst der goederentreinen niet beperkt kan worden in verband met de regelmatige voorziening van de bevolking van ons lapd met levensmiddelen, daarentegen het aantal ledige schepen ge- Wanneer men aan de goe- alleen liet het vervoer naar waar geen schepen kunnen komen, een groot aantal schippers brood en zou misschien het spoorweg- bestuur niet genoodzaakt zijn den maatregel te nemen bij strenge koude de lange reizigers treinen slechts gedeeltelijk te verwarmen. Kamerleden in voedsel-commissies. ’t Ware beter, dat ze er niet in zaten, zegt de N. Rl. Ct. Niet om hen zelf, maar om die regeering. ’t Is niet verstandig geweest, dat de regeering haar taak over zooveel com missies heeft verspreid en gedeeltelijk uit handen gegeven. Het is toch twijfelacbtig, of daardoor de voorziening in de behoeften der bevolking niet te zeer is verbrokkeld, de verantwoordelijkheid versnipperd, de kracht van handelen verloren gegaan. Waar bij komt, dat ieder commissielid dreigt vast te geraken in de opvattingen van zijn commissie en de werkwijze, die deze zich heeft eigen gemaakt. In stee van zijn voordeel te doen met eikaars ondervinding, bestrijdt men elkaar. Dit lijdt niet tot verhooging van bestuurskracht. Maar laat de Kamer, als deze zaak in debat wordt gebracht, zich toch niet te veel verliezen in critiek. Met elkaar in de haren te vliegen wordt het land geen aardappel rijkeren komt de oorzaken en het een werken in het algemeen belang te laten uit voeren, omdat het overgroote deel der arbei ders (en dit zal hun eeuwig tot eer strekken) liever alles, ellende, honger, gevangenis ver duren dan het doodskleed voor hun vaderland te weven. Het is in hun naam, dat ik u schrijf, in den naam van deze makkers, die gij kent, die gij hebt leören liefhebben, wan neer zij u broederlijk in hun volkshuizen ontvingen, die gij zoo dikwijls in minder zware beproevingen hebt voortgeholpen. Thans komt het er op aan, het Belgische proletariaat van de meest verschrikkelijke sla vernij, die het ooit te verduren had te redden en daarom doe ik recht een er geen korrel graan. Maar nog eens, voor het gezag en de kracht der regeering, om aan de rëgeering de volle vrijheid van handelen terug te geven, om haar in hare volle ver antwoordelijkheid te herstellen, ware het gewenscbt, zoo het lidmaatschap van Kamer leden in de commissies een einde kon nemen. Klompen. van Landbouw deelt in de meer kist bijzonder achtig geval, te meer daar schildwacht op post staat. Smokkelen. Zaterdagavond hielden ambtenaren Roermond, die vrijen dienst in de buurt Swalmen deden, een bleek met plm. 300 K.G. rubber. Voor de smokkelaars, die heelemaal uit Holland kwamen gepuft met hun goed verstopte lading, was de teleurstelling wel groot dat ze, zoo dicht bij de grens reeds, niet alleen hun smokkelwaar geannexeerd zagen, maar boven dien een heel zoete winst diervende rubber- prijs toch bedraagt hier te lande ongeveer f 5 per K.G., terwijl, naar men zegt, daarvoor in Duitschland plm. f 175 per K.G. wordt betaald, zoodat, als de onderneming gelukt was, daaraan ongeveer een halve ton verdiend zijn geweest. Alg. H. Rubber in de vlampijpen. Aan het Eindh. Dagbl. wordt uit Boxtel gemeldt Uit de vlampijpen eener spoorweglocomotief, die gereed stond voor Venlo, haalde de controleur van ons distributiebureau gisteren een groote hoeveelheid levensmiddelen en voor ruim f 1000 gele rubber. Smokkelwaar. Een der zeer gevraagde smokkelwaren is volgens Het Volk onze kaas. Hiervan kwam in het bezit der winkeliers in de grensplaatsen een veel grooter quantum dan de controle in Den Haag aangaf. Men is in verband daarmede een zeer wijdvertakte bende hand langers, grossiers en winkeliers, op het spoor die vervolgd zullen worden. Een begin is gemaakt, doordat de controleurs van de Kaasvereeniging 700 a 800 kazen in beslag genomen hebben van den heer A. S. te Bodegraven. Deze handelaar kocht regeerings- kaas op bij de winkeliers in Holland en verkocht ze aan winkeliers aan de grens, die ze weer in handen speelden van smokkelaars. Tegen den heer S. en de winkeliers, die hem leverden, is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Distributiewet. De minister St. Ct. mede: Ten einde het mogelijk te maken, dat in de behoefte aan klompen hier te lande tegen niet te hoogen prijs kan worden voorzien, is door de regeering bij koninklijk besluit van 5 October j.l. een verbod tot uitvoer van deze artikelen uitgevaardigd. Hierdoor zou de ge- heele productie aan klompen voor het binnen land beschikbaar blijven en derhalve mocht verwacht worden, dat klompen tegen billijken prijs zouden worden aangeboden. Echter is deze verwachting niet bewaarheid, zoodat blijkbaar door enkele personen voorraden klompen worden vastgehouden in de hoop dat te eeniger tijd eene vergunning tot uit voer van dit artikel zou worden verleend en dan tegen hooge prijzen in het buitenland een afzetgebied zou kunnen worden gevonden. In verband hiermede wordt thans nog eens ter algemeene kennis gebracht dat opheffing van het uitvoerverbod van klompen is uit gesloten. Houders van voorraden klompen wordt dan ook in hun eigen belang aan geraden deze niet met speculatieve bedoelingen op te houden. Mocht blijken, dat de prijs van klompen niet weldra lager wordt, dan zal de regeering verplicht zijn krachtens de bepalingen der Distributiewet in te grijpen ten aanzien van hen, die zich aan vasthouden van voorraden schuldig maken. De donkere toekomst. Donker ziet de schrijver van het financieel weekoverzicht in het Hdbl. de toekomst in. Met angstwekkende snelheid, zegt bij, schijnt thans het tijdstip te naderen, waarop de oorlogsrazernij nieuwe groote offers van de civiele bevolking, zoowel in de krijgvoe rende als in de neutrale landen, zal gaan eischen. Tot nu toe leek het, als of het economisch leven op den langen duur door den oorlogstoestand werd gebaat, dank zij de tot koortshoogte gestegen bedrijvigheid van alle voor het leger werkende branches. Maar nu de Duitsche regeering burgerlijken dienstplicht gaat invoeren en ook in de Entente-landen plannen daartoe worden over wogen, dreigen op industrieel terrein ernstige moeilijkheden. Een geheele reeks van bedrijven, die niet direct met den oorlog verband houden, zal worden ontwricht doordat de thans nog beschikbare werkkrachten eraan zullen worden onttrokken. Voorts wijst ook deze schrijver op de groote moeilijkheden, welke de graan voorziening van Europa met zich zal brengen. Voor Duitschland is bet gevaar van hongersnood vrijwel afgewend, vooral ook wanneer het zich thans nog meester maakt van het vrucht bare Roemenië, al zal het ook nog veel moeten ontberen. Maar ook in de entente- landen dreigt een schaarschte, die wel niet erger zal worden dan in de centrale landen, doch naar verhouding scherper zal worden gevoeld, daar men er op een dergelijken gang van zaken in het minst niet is voorbereid. Tengevolge van de mindere opbrengst van den graanoogst in Amerika zijn de graan prijzen daar reeds hooger gestegen, dan in Duitschland. In Chicago bedraagt de tarweprijs thans c.a. 180 cts. per bushel, hetgeen overeenkomt met c.a. Mk. 300 per ton, tegen een maximumprijs van Mk. 260 in Duitschland. Voor West-Europa (dus ook voor ons land) komt daar nog de hooge vracht bij. Zelfs in het graanland Rusland, waar echter dit jaar ook de oogst ongunstig is uitgevallen, is de tarweprijs vrij wat hooger dan in Duitschland en Oostenrijk. Wie zou een dergelijken toe stand tevoren hebben durven voorspellen, toen Engeland zijn vijanden ging uithongeren. GewetensgeldOuderdomsrente. In de Staatscourant deelt het bestuur van de Rijksverzekeringsbank mede, dat op 24 November j.l. onder omslag, gestempeld Rotterdam, 2311 1916, 1112 v., ont vangen werd een ongeteekend schrijven, waarbij werd overlegd een bedrag van f 125 aan bankpapier, als terugstorting van genoten een beroep en heb ik het beroep te doen op alle leden van de Internationale, neutrale zoowel als oorlog voerende, en op hen, die met ons strijden, maar óók op hen, die tegenover ons staan. Ondanks alles, zijn het ten slotte toch Zouden zij den kans willen loo- te hoorenEen broeder, die bloedend met wonden bedekt neerlag, heeft uw hulp ingeroepen, maar gij hebt hem niet gered, gij hebt hem gedood. BIJ dit nummer behoort een Bijvoegsel. Uit Parijs werd gemeld, dat de Voorzitter van het Internationaal Socialistisch Bureau, de Belgische Minister van Staat van der Velde, aan het uitvoerend comité van de Inter nationale een protest heeft doen toekomen tegen de wegvoering in massa van Belgische arbeiders. De Parijsche corresp. van de Tel. seint aan zijn blad de voornaamste gedeelten uit het protest, die op bet volgende neerkomen vin haar wanhoop, om het onderpand, waarvan zij zich meester maakte, te behouden, schijnt de Duitsche Regeering, in weerwil van haar gegeven woord, de Belgen te behandelen, zooals men de overwonnenen in de tijden van Assyrië en Babylon behandelde. In ’t grootste gedeelte van het land lichten de Duitschers mannen van allerlei leeftijd en uit alle standen op, doch voornamelijk jonge mannen en werk lieden. Men rekent ze in, drijft ze bij elkaar en telt ze, alsof het beesten waren en voert hen gevankelijk naar andere provincies, naar Noord-Frankrijk, naar Duitschland, zonder dat men hun verwanten doet weten, waarheen zij gebracht zijn. Men dwingt hen onder bedreiging met gevangenisstraf verdedigings werken te maken, strategische spoorlijnen aan te leggen en de Duitschers aan de noodige materialen voor de inrichting van hun loop graven te helpen. Deze met het volkenrecht strijdige daden schenden de plechtigste beloften en zijn de schandelijkste en meest onrecht matige misdaden tegen de menschelijke vrijheid en waardigheid. Tegenover deze misdaad heeft geen enkele neutrale mogendheid het stilzwijgen kunnen bewaren. De Paus heeft geprotesteerd; Neder- v land en Spanje teekenden protest aan. Indien de Internationale niet op haar beurt protes teerde, zou men reden hebben, om te zeggen, dat'zij dood is, want dergelijke overtredingen van de oorlogswetten zijn zoo mogelijk nog erger dan de oorlog zelf. Men kan, boe duidelijk de feiten voor ons ook zijn, van meening verschillen over doe) van den strijd, die de wereld in bloedbad verandert, maar loochenen wat de ziel van onze leer is en voor altijd afstand doen van wat de grootheid en de kracht van ons voortdurend verzet tegen onrecht vormt, is on mogelijk, al stemmen de socialisten den anderen kant ons in, wanneer n.l. het dwingen een geheel proletariaat, te werken, brandmerken. Ik weet, dat, om een schijn van rechtvaar digheid aan hun optreden te geven, of er een soort excuus voor te vinden, de opstellers van de decreten over den gedwongen arbeid beweren in het belang hunner slachtoffers te handelen, ten einde hen voor werkloosheid te bewaren en aldus de algemeene en parti culiere liefdadigheid te verlichten. Leugen en huichelarijAlle weggevoerden zijn geen werkloozen en zelfs wanneer er 600.000 werk- loozen in België zijn, wanneer de helft van de bevolking ondersteund moet worden, is het alleen, omdat de Duitschers, na ons land overweldigd te hebben, het verwoestten en plunderden en het door confiscatie en opvor dering hebben uitgezogen, omdat zij de machi nes en grondstoffen hebben weggevoerd en nog steeds wegvoeren naar hun land, omdat zij de gemeentebesturen verbieden de inwoners Bolswardsche Courant ZOU - I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1