Bijvoegsel behoorende bij de I 1 1 No. 96. OER DITTEN EN DATTEN. van DONDERDAG 30 NOVEMBER 1916. I BINNENLAND. «I I Bolswardsche Courant tweede los adres I van Hjir en der en in hie der verscheept om de noodige De schippers yn Novimber, sounens fen ’e :h folie minder namme As alle utsjuch yen bidaerd waer, dêr meije in hopen dizze tiid fen ’t jier min oer. Dat nou net mear to hawwen, wirdt binaud om yen hinne, 1 Posterijen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest de ver gunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts eene enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December wordt ingetrokken en derhalve bij elk gedurende dit tijdvak ter verzending aangeboden pakket eene adreskaart zal behooren te worden gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van eene goede overkomst van de pakketten, aan bevolen lo. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking van de voorwerpen in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen zijn gevrijwaard; 2o. zooveel mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar opplakken of aanhechten van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig te bevestigen dat voor ’t verloren gaan daarvan, gedurende het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3o. ‘in de pakketten een te sluiten 4o. de pakketten bestemd voor militairen te voorzien van een adres, waarop de onder- deelen van het leger, waartoe de geadresseerde behoort, duidelijk en volledig zijn aangegeven en deze pakketten ter bevordering van eene geregelde verzending vóór ,3 December ter post te bezorgen. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op de gelegenheid tot aangifte van waarde van pakketten, hetgeen voor die, welke kostbaar heden bevatten, is aan te bevelen en tengevolge waarvan, bij eventueel verloren geraken tijdens het vervoer, het volle bedrag der aangegeven waarde van de pakketten kan worden vergoed. Vluchtelingen. Zaterdagavond, zoo meldt men aan het Hbld. kwam te Zevenaar uit Duitschland een heel eigenaardig gezelschap vluchtelingen aan. Aan niet minder dan dertig personen was het gelukt om in één troep de grens te overschrijden. Het waren Polen 27 mannen, twee vrouwen en een kind. Zij hadden onge veer een jaar in Duitschland doorgebracht. De mannen, onder wie vele jongelieden 21 a 22 jaar, moesten in de kolenmijnen werken. Zij werden beschouwd als civiel- gevangenen, stonden onder zeer scherp toezicht en mochten de hun als domicilie aangewezen plaats niet verlaten. Het loon was echter goed. Enkelen verdienden zelfs van 70 tot 100 Mark ’s maands. Doch de ontoereikende voeding bij zoo zwaren arbeid noopte hen ten slotte eene poging tot vluchten te wagen. Zij reisden per trein tot Emmerik en vanr daar gingen zij naar de grens, die zij Zater dag zonder stoornis nabij Bergh overschreden. De Polen zagen er slecht uit. Zij verklaar den dat er schier geen aardappelen op tafel kwa men; hoofdzakelijk gestoofde beetwortelen, zonder voldoende vet. Versterkende middelen waren niet te koop. De belasting die zij hadden op te brengen, bedroeg, zooals uit de getoonde aanslagbiljetten bleek, 14 tot 17 Mark, 's maands. In de mijnen werken naar zij vertelden, veel afgekeurde militairen en ongeschikte gewonden benevens vele krijgs gevangenen van alle vijandelijke staten, be halve Engelscben. De omgang met en de behandeling door de Duitschers was over het geheel wel te dragen, al stonden zij wel eens aan plagerij bloot. Zij verklaarden dan ook eenparig, dat alleen het voedselgebrek de oorzaak was, dat zij waren vertrokken. De fusie der Spoorwegmaatschappijen. Naar wij vernemen zal de nauwere samen werking van de beide groote spoorwegmaat schappijen ten gevolge hebben een wijziging in het reizigers-tarief op sommige lijnen. Tot nog toe was het gebruikelijk, dat beide maatschappijen tusschen gelijke stations den laagsten kilometerafstand berekenden, in dezen zin, dat wanneer een maatschappij een langere verbinding had tusschen twee stations dan de andere, toch de kortere verbinding van die andere maatschappij berekend werd. Dit concurrentie-systeem zal nn vervallen, zoodat men, wanneer men verkiest den langen weg te nemen, ook meer zal moeten betalen dan over den korteren weg. Ook in enkele andere onderdeelen zullen de tarieven wellicht eenigs- zins gewijzigd worden. Alg. H. Inbraak in een station. Zooals gemeld is, werd door inbraak f 1200 gestolen uit de brandkast in het kaarten- bureau der N. O 8. aan het station Amers foort. De daad is gepleegd tusschen 2 en 5 uur Maandagmorgen, daar 1.40 de laatste personentrein is binnengekomen. Het slot van de buitendeur, evenals dat van het kaarten- bureau, is geforceerd. De brandkast is met boren geopend. Alles wijst er op, dat beroeps lui aan 'het werk zijn geweest. Het tweetal honden der Amersfoortscbe politie heeft niets kunnen bijbrengen tot het vinden van eenig spoor. Alg. H. Gevaarlijke klanten. In het gasthuis te Eindhoven is opgenomen een machinist der firma Boessewinkel uit Zutphen, die tijdelijk te Eindhoven vertoefde voor het leiden van stoomwalswerken. De Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Gevecht tusschen kraai en sperwer. De heer J. J. v. B. schrijft aan de N. C. Hoog in het luchtruim hadden ze elkander te pakken en ze plukhaarden malkaar, dat het een lieve lust was, en de veeren in de rondte stoven. De schelle kreten van den sperwer vermengd met het zwaarder gekras van de zwarte kraai trokken weldra de aan dacht van enkele personen in de omgeving tot zich, welke nu ook nieuwsgierig naderbij kwamen. Wat toch kon de reden van dezen verwoeden niet alledaagschen strijd zijn Had de kraai den sperwer listiglijk willen berooven, of had juist omgekeerd dezen onzen zwartrok de misschien moeizaam verkregen prooi trachten te ontfutselen, of wel en dit is volstrekt niet zoo onwaarschijnlijk had bijgeval de sperwer, door honger gedreven en steunend op zijn evenwicht in de lucht, zich ten einde raad maar brutaalweg aan de kraai vergrepen Al behoort de sperwer eer tot de kleinere roofvogels, hij is daarom toch zeker niet een van de minst gevreesde. Zijn uitstekend vlieg- vermogen, de krachtige van vlijmscherpe nagels voorziene klauwen, waarmede hij zijn slachtoffer in het hart poogt te treffen en, niet het minst, zijn scherp gerande aan de punt sterk gebogen snavel, stempelen hem tot een gedachten strijder. Maar ook de zwarte kraai is een niet te geringschatten tegenstander. Van huis uit sluw en boosaardig, daarbij niet onbelangrijk grooter, met een evenredig daaraan gepaarde lichaamskracht en een bijzonder forsche en stevige sneb welke echter niet zoo bij uitstek geschikt is tot verscheuren dient er zeer zeker rekening met haar gehouden te worden. Evenwel, bij een strijd in de lucht kunnen dezé eigenschappen niet geheelopwegen tegen haar mindere bedrevenheid in de vlieg kunst en de vrijwel totale ongeschiktheid der slechts van stompe nagels voorziene klauwen om den tegenstander vast te grijpen of te verwonden. Men kan dus wel voor zeker aannemen, dat de uiterst slimme kraai geen sperwer in het vrije luchtruim zal aanvallen. Spoedig bleek dan ook, dat de kraai haar behoud op den vasten grond zou zoeken en weldra tuimelden de steeds door hevig wor stelende vogels naar beneden. Doch hier kwamen de voordeelen meteen niet on belangrijk aan den kant van onzen zwartrok, welke met zijn krachtige looppooten natuurlijk onmiddellijk op de been was. Na korten strijd blies de sperver dan ook den aftocht en bleef de kraai meester van het terrein. Zonder kleerscheuren was zij er echter blijkbaar niet afgekomen, ze zag er tenminste sterk gehavend uil. Met zichtbare moeite onttrok zij zich dan ook aan de te groote belangstelling der nieuwsgierig naderbij gekomenen en fladderde naar een buiten hun bereik gelegen boomtak, waar zij diep in elkaar gedoken en met hangende vleugels vooreerst bleef zitten tot allen heengegaan waren. Later op den dag was zij verdwenen of ze er nog geheel van bovenop gekomen is, bleef mij verder on bekend. man was ’s nachts onverhoeds door een paar militairen en burgers overvallen, die hem als het ware met messteken doorzeefd hebben. Onder de militairén in Eindhoven’s omgeving zijn tal van vechtlustigen. Alg. Hdbl. Een duur paardje. Eenige landbouwers te Heen (N.-Br.) heb ben in samenwerking met de hengstenasso- ciatie Nieuw-Vosmeer f 30.000 a f 40.000 bijeengebracht tot aankoop van een hengst. Inbrekers te IJmuiden. Er schijnt zich te IJmuiden een inbrekers- bende gehuisvest te hebben. Thans hebben ze zich toegang weten te verschaffen tot een kantoor in de Kanaalstraat en getracht de brandkast te forceeren, wat hun echter niet gelukt is. Nadat zij alle voorwerpen, welke op het bureau aanwezig waren, door elkander gesmeten hadden, zijn zij wederom er van door gegaan.v Uit een vischpakbuis in de Visschering- straat hebben ongenoode gasten zich eenige manden visch toegeëigend. Alg. H. St. Nico laas te Bergen op Zoom. Bij vrij goed weer heeft 8t. Nicolaas, op zijn schimmel gezeten, voorafgegaan door drie herauten te paard en gevolgd door zijn zwarten knecht, Zondagmiddag een rondgang gedaan. Na op het stadhuis officieel ontvangen te zijn, reed hij, omstuwd door een groote menigte en terwijl een paar muziekkorpsen vroolijke wijsjes bliezen, door de voornaamste buurten der stad. Voortdurend waren aan beide kanten van den stoet verschillende jongelui bezig met aan de bov$n- en beneden verdiepingen der huizen te collecteeren; ook de groote platte wagen, die achteraan reed, raakte langzamerhand met allerlei speelgoed gevuld. Daar op een lijst, die onder de in gezetenen rondging, reeds vooraf voor een groot bedrag geteekend was, laat het zich aanzien, dat hier 5 December heel wat kin deren van on- en minvermogende ouders zullen worden blijgemaakt. Alg. H. Steenkolennood. Naar gemeld wordt, zal alleen op conditie dat de gasfabrieken naar de grootst mogelijke zuinigheid zullen streven in het kolenverbruik, Duitschland nog kolenuitvoer naar Nederland in beperkte hoeveelheid toestaan. Het aantal mosselkokerijen, neemt te Harlingen gestadig toe; het dozijn is reeds overschreden. Tot ver uit den om trek komen hier per sonen om werk in dit bedrijf te zoeken, iets wat niet altijd gelukt. De laatst bewerkt wordende mosselbanken raken echter uitgeput, zoodat naar andere gezocht moet worden. Vrij talrijke vreemdelingen, alle annex met de mosselen, trekken de aandacht in de straten. Allen willen mossels koopen, zoodat de aan vraag grooter is dan de aan voer. Intusschen wordt er een lief duitje aan de werkzaamheden verdiend; weken van f 5- A f 6000 werkloon zijn niet zeldzaam. N. H. Ct. Ofschoon er dezen herfst zeer weinig aardappelen voor de fabrieken worden, geeft het groote moeite, schepen er voor te bekomen, kunnen met turfvaren meer verdienen, nude brandstof zoo duur is. Wel zijn er maximum prijzen, doch dat hindert den schipper niet, daar hij per 100 of 1000 verkoopt. En koopen corporaties in ’t belang van ’t algemeen een groote partij, dan hebben ze de turf wel v.eel goedkooper, maar moeten zulke hooge vracht prijzen betalen, dat de turf nog niet meer dan 50 cents per 1000 goedkooper wordt. Stoffen uit turf. Hier te lande vertoeft professor Werner Magnu, hoogleeraar in de plantkunde, met een speciale opdracht van de Duitsche regeering om een onderzoek inte stellen naar de stoffen, die uit turf bereid kunnen worden. Hij zal verschillende fabrieken in de textiel industrie bezoeken. Beperking van het reizigersverkeer. In Duitschland zal binnenkort een afdoende maatregel worden ingevoerd om het reizigers- vervoer te beperken in verband met het gebrek aan personeel en de kolenbesparing. Aan niemand zal dan nl. meer een plaatsbiljet verstrekt mogen worden, die niet een bewijs van de overheid (burgemeester, hoofd der politie enz.) kan toonen, dat voor de voor genomen reis een afdoende reden bestaat. Twee Zeppelins vernield. Londen, 28 Nov. Vijandelijke luchtschepen hebben in den afgeloopen nacht boven de Noord-Oostkust gekruist. Op verschillende plaatsen in de Noordelijke graafschappen werden bommen geworpen. Twee Zeppelins zijn vernield en kwamen in vlammen gehuld naar beneden op de kust van Burharn en van Norfolk. Workum. In verband met een door den Burgemeester ontvangen circulaire van den Minister van L. N. en H. betreffende den te verwachten steenkolennood, heeft de gas commissie Maandagavond besloten den Raad voor te stellen de gaspnjzen andermaal te verhoogen en te brengen op 12 cent per M3. met dien verstande, dat, zoo het aantal ver bruikte M3. gas over eenige maand stijgt boven 70 pCt. van een door de gas-commissie te bepalen cijfer van normaal verbruik over die maand, de te veel gebruikte M3. voor den dubbelen prijs in rekening worden gebracht, alles met ingang van 1 Dec. De Banier. Pflins. De landbouwwerkzaamheden op het veld zijn vrijwel afgeloopen. Menig boer heeft zijn arbeiders in de schuur aan 't dorschen gezet of ook wel aan ’t vlasbraken, hoewel het meeste, vlas tengevolge den hoogen prijs reeds is verhandeld. Enkele veldarbeiders ziet men nog bezig de aardappelhoopen onder het winterpak te zetten, een bewijs dat de land bouwer den winter met rasse schreden ziet naderen en een vrijen handel in kleiaardappelen niet spoedig verwacht. Fran. Ct. Molkwerum, 27 Nov. Iemand alhier was aan ’t sloothekkelen, toen hij op een hard voorwerp stiet. Met veel moeite kreeg hij het op den bermkant. Het bleek een vat bier te zijn, dat daar blijkbaar al een langen tijd gelegen had. Sêft en ljue om heart men er sein, it makket it sa en men kin yen net Antjaen sa as men wol, en nei lang praten komt men er ta om fêst to stellen, dat moai sêft waer net bifoarderlik is for de minsken. Mar op noc leit it mistige waer. Antnommen is trochdet der in tsjok mistkleed oer de ierde hinget, as beammen mar stadichoan troch drippe, de diken hast Anbigeanber meitsje, as mar net ris trochbrekke wol, en de swarte keale en de sinne mar net ris trochbrekke wol, en de greatste helt fen ’e dei nacht is, dan scil nimmen him botte forromme fiéle, hwent de ynfloed fen ’t waer lit him al folie oan it minskdom jilde, en sa komt it dat de measte minsken, by triest en droefgeastich waer, ek faken net yn ’e fleurichste stimming binne, en as der dan hwet forkaldsjen mei Ander rekket, dan is men al gau klear, om it waer fen alles de skild to jaen, en men bigjint to krimmenearjen, ef to fAterjen, al nei ’t de holle mar op jowt, en men sjucht ut nei frisk waer mei in fikse koelte. Nou, dat kaem den forline Snjeon ek, oer myldens hie nimmen mear to kleijen, mar it wier sa fen it iene uterste yn ’t oare, dat nimmen bot yn ’t skik wier mei ’t friske waer. En botte luensk en stil wie ’t ek net. lei ien mei de fyts Ander ’e foetten, inkelen ien lei ek Ander.’e fyts, en syn man oan om wer sahwet goedskiks op foetten to kommen. Pannen en skoarstien- boeden moasten, it Antjilde, en mannige beam gyng de hirde eastewyn ek sa oer de lea, dat er it net op ’e proppen balde koe, en him deljoech, om noait wer op to stean. It wie in waer, sa as men dat yn mids Novimber net forwachte hie, en it kaem dan in hopen ek sadanich oer ’t mot, dat se er alhiel troch yn ’t Angeriif rekken. Sa in pear man üt Eestrum, dy ’t mei in pream fol flaeks de wrald yn stieken. Op ’e Birgum- mermar krigen hja it to kwea mey wyn en weagen, hja koenen gjin baes oer de pream bliuwe, en lieten him, do't alle wrotten en wramen neat mear joech, mar driuwe hwer’t er hinne woe, mar it dArre net malle lang, ef do wie ’t houde pream siet fêst, en de beide skippers koene bliuwe der ’t se wieme. Der hawwe se do in dei en in nacht yn ’e kjeld trochbrocht, en do’t er noch gjin help opsetten kaem, do binne se mar ‘to wetter gien en hawwe wadsjende de wal krige. As dy mannen der net hwet fen oerhalde, den binne se fen izer en stiel. It forgyng in hopen molkfarders ek net folie better. Hjir en der siet in skou op ’e wide romte, yn ’e skossen fêst, mar hja waer- den holpen, sadat it folk tominsten de nacht net op ’t wetter hoefde troch to bringen. De Sneins brocht noch net folie forrom- ming, de wyn boldere noch mar fAleinich ut it Easten, en in kalde fine snie makke it noch biswierliker om yen bAtendoarren to weagjeo, en it gefolch wie, dat in hopen domenijs foar lege stoelen en banken stiene to preekjen. Hwa ’t ek ófjaeD mei op sêft waer om dizze tiid fen ’t jier, de measten scille sizze, it wie nou mar yn ienen fiersto kald, en bo tsjok en mistieb en droefgeastich it den ek wêze mei, it is noch fier for kar to nimmen by sa’n sniestoarm. Mar it waer hat him lokkich- wer deljown, wy hawwe efkes kennis makke mei de winter, dy üs witten die: ik bin der noch wol. Dejonges haivwe hjar efkes weage op ’e sleatten, in inkelen ien hat in wiet pak ophelle, en nou is de winter wer foart, en wy wolle hoopje, dat er mei de healdagen mar ris wer komt, mar den hwet bidaerder. Frisia.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 3