lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I i s Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27‘/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 1916. öösta Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 97. I I t 1 VOOR Zondag 3 December. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Uit de Raadszaal. In vele winkels vèrkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. BINNENLAND. Bolswardsche Courant 3 maanden. afzonderlijke i Vergadering op Vrijdag 1 December 1916. zou hij het recht ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. deze voorstellen De heer geen 75 pCt. van den laagst gestelden was naar van gisteren B. en W. be- een breede be- d. Wal wil toch zijn voorstel er zijn groote gezinnen die dan 70 M3. gas gebruiken. Hij wil bet regelen 40 M3. per maand voor 8 cent voor de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Buitengewone tijden maken buitengewone maatregelen noodig, en daar er een buiten gewoon gebrek aan steenkolen dreigt te komen, worden dringende eischen gesteld ter bezuini ging van het verbruik. De missive van den Minister, die aan alle gemeentebesturen den eisch heeft gesteld ten spoedigste maatregelen te nemen en bij verordening beperkende con ditiën in 't leven te roepen die een bezuiniging van gas- en electriciteitsgebruik gebiedend voorschrijven, maakte het noodig, d^t hier beden een raadsvergadering werd gehouden. Ofschoon ’t weer Vrijdagavond was, leek ons de agenda nog al van onschuldigen aard en hadden wij verwacht er. met een koopje af te komen. Meegevallen is ’t echter niet, maar we zijn tevreden want te 9 uur was ’t afgeloopen.’ De heer Vis was afwezig wegens ongesteld heid, en daar de Burgemeester door uitstedig- heid ook verhinderd was, de vergadering bij te wonen, was de heer Kramer voorzitter. De notülen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Missive van den heer M. Oberman, dat hij bedankt als Weesvoogd. b. Missive van den heer J. Bouma, dat hij de benoeming tot Armvoogd niet aanneemt. van Ged. Staten, houdende de schoolgeldkohieren. van Ged. Staten, houdende de verhuring van grond aan c. Resolutie goedkeuring van d. Resolutie goedkeuring van B. Hengst. e. Idem, goedkeurende het suppletoir ko hier van hoofdel. omslag. f. Missive van het Bestuur der Openbare leeszaal te Sneek dank betuigende voor de verleende subsidie. g. Missive van den Commissaris der Koningin dat tot onbezoldigd rijksveldwachter is aangesteld L. de Vries, brugwachter. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. h. Adres der Timmerliedenvereeniging „Volharden bij het ideaal” verzoekende het loon van den te benoemen stadstimmerman f 2 per week te verhoogen en te stellen op f 16 tot f 18, aangezien het uurloon hier 23 cent bedraagt en dus voor een gewoon timmerman al iets hooger komt, terwijl voor dezen ambtenaar er de pensioenpremie nog afgaat. Tevens wordt verzocht zoo mogelijk een ingezetene voor deze betrekking te benoemen. De Foorzitter stelt voor, op het eerste gedeelte afwijzend te beschikken, wijl die zaak in de vorige vergadering reeds geregeld is, terwijl met het laatste deel van 't adres rekening kan worden gehojiden. Met algemeene stemmen alzoo besloten. i. Missive van bet bestuur der Stads spaarkas houdende aanbeveling in de periodieke vacature bestaande uit de heeren P. de Jong aftredend lid en C. H. de Haas. Voorstel van de heeren D. B. Eerdmans, S. J. Praamsma en P. van der Wal om de gemeentebegrooting te wijzigen door de gelden voor staangelden der kermis te royeeren, ten bedrage van f 741.15 en het fonds voor onvoorziene uitgaven daarmee te verminderen. k. Adres van de Vereeniging voor Evangeli- De heer Praamsma deelt dat gevoelen. De heer Terhenne stemt er ook mee in, en wie er al belang bij heeft, kan dan met petroleum verlichten. Het voorschrift is niet dat de winkels bepaald gesloten moeten zijn na dat uur. De Voorzitter merkt op dat bij Burg, en Weth. deze zaak ook breed besproken is, maar ’t is voorgesteld om tot bezuiniging te komen. De heer Oosterbaan meent dat voor de apotheken toch ’n uitzondering dient te worden gemaakt. Hierin gaat men algemeen mee en het voorstel B. en W. betreffende artikel 1, winkels, wordt aangenomen plet 11 tegen 1 stem, de heer Boersma. Art. 2. Vereenigingslokalen, koffiehuizen enz. Hierbij merkt de heer Terhenne op, dat de Doelezaal dikwerf vergaderingen en bijeen komsten heeft, soms lang te voren bepaald. Hiervoor zou hij een milde toepassing gaarne .zien van het recht van vrijstelling, wat aan den Burgemeester is toegekend. De Voorzitter denkt wel dat daarmee rekening zal worden gehouden. Dit artikel en al het verdere (samen 8 artikels) wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. Ook het voorstel om deze verordeningen inzake gasverbruik reeds morgenvroeg te doen afkondigen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 3. Benoeming Armvoogd. De aanbeveling van voogden bestaat uit: 1. Joh. Bruinsma. 2. J. Elzinga. Er wordt vooraf bepaald dat deze benoeming geldt voor het tijdvak dat nog van 1916 over is. Zoodat met 1 Januari de periodieke aftreding plaats heeft. De heer J. Bruinsma wordt benoemd met 7 stemmen, de heer J. Elzinga verkreeg 2 stemmen en 3 briefjes waren blanco. Sluiting der vergadering. Sneek, 1 Dec. Onze raad heeft gisteren avond druk, zeer druk gesproken, zoodat de agenda met haar 18 punten niet eens voor de helft kon worden afgewerkt. Daarom werd voor de nog te behandelen 10 punten de voortzetting der zitting bepaald op a.s. Maandagavond. Alsdan komt ook aan de orde: Voorstel van B. en W. tot vaststelling van verordeningen op den H. O. De quintessens van de zitting was punt 8a: voorstel van treffende den gasprijs. Na spreking er over werd besloten: a. De prijs van het gas blijft eerste 40 M3. op 7 ct. per M3. b. Boven 2/3 van ’t gewone gebruik, ge rekend naar de overeenkomstige maand van het vorige jaar, wordt 25 ct. per M3. berekend, met dien verstande, dat dit maximum niet boven de 500 M3. mag gaan. c. In de winkels moeten de lichten ’s avonds na ,8 uur, Zaterdagsavonds 10 uur, gedoofd worden. Zulks met ingang van 6 Dec. a.s. Een voorstel om de cafe’s ’s avonds om 10 uur te sluiten, viel met 7 6 stemmen. Bij niet naleving der gemaakte verordening wordt de gastoevoer afgesneden. Sneek, 1 Dec. De Jan van Nassau school alhier ondergaat een belangrijke uitbreiding. ’t M.u.l.o. onderwijs en ’t Lager komt voortaan niet meer onder één hoofd, maar wordt gescheiden; waardoor ’t getal hoofden met één aan die inrichting wordt vermeerderd. Verder wordt op een vrij terrein een nieuwe school voor L.O. gesticht met iemand aan ’t hoofd die rechtzinnig lidmaat der Herv. Kerk is. Daardoor wordt de orthodoxe partij in de Herv. Kerk alhier de gelegenheid benomen, zelf binnen afzienbaren tijd een school te stichten en zal aan een paar open bare scholen in onze gemeente zeer waar schijnlijk een gevoelige slag worden toegebracht. Waar de Jan van Nassau stichting thans reeds 570 leerlingen telt, laat ’t zich aanzien dat een volgend jaar dit getal wel eens met eenige honderden zou kunnen stijgen. Niet- vredelievende kaartspelers. Na afloop van een schutjaspartij te Beets (Fr.) is de politie door eenige personen aan gevallen en ernstig mishandeld. De politie maakte van de sabel gebruik. Vijf dezer bel hamels zijn door den burgemeester in hechtenis genomen. Alg. H, Het eerste artikel der verordening wordt goedgekeurd. Art. 2 het industrieele gasver bruik 7 cent en boven 70 pCt. 10 cent lokte geen discussie, maar het gasverbruik over den muntmeter maakte de tongen weer los. De heer v. d. Wal merkte op dat de Minister rekening wil houden met de draag kracht der ingezetenen, en dan meent hij, dat hierbij de gebruikers van muntmeters te zwaar belast worden, daar ’n arbeidersgezin dan wel 50 cent per week meer moet betalen voor gas. De heer Terhenne merkt op, dat het er om te doen is het gasverbruik te verminderen en de minister zet door ingrijpende maatregelen de stok bij de deur. Er moet bezuinigd worden, en nu is er wel rekening gehouden met de draagkracht. In dit voorstel wordt het gas voor industrie voor 7 cent, maximum 10 cent geleverd, gas over den muntmeter is ook niet veel verhoogd, bij matig gebruik. Hij wil daarom wel eens weten wat gemiddeld door de muntgasgebruikers wordt gebruikt. De heer Lunter licht toe, dat 30 M3. slechts 1 cent verhoogd wordt en verder geleidelijke opklimming. Niet verhoogen zou onbillijk zijn tegenover gebruikers van een gewonen meter. Velen zullen zelfs onder 30 M3. blijven, want gemiddeld wordt over* de muntmeters 28 M3. per maand geleverd. De heer v. d. Wal merkt op, dat in Sneek en Léeuwarden het gunstiger is bepaald, vooral de groote gezinnen worden hier te hoog belast meenf hij, die moeten grooter pot koken. De heer Oosterbaan meent dat de lamp en kachel gelijke diensten doen in een groot of klein gezin. De verbooging voor gasgebruikers over den muntmeter bedraagt (op 60 M3. be rekend) 271/2 pCt. en met den gewonen meter bedraagt de verbooging 48 pCt. Er is wel reke ning gehouden met den toestand. Velen uit den kleinen middenstand hebben ’t trouwens vaak zwaarder dan menig arbeider. Uit het adres der timmerlieden-vereeniging bleek zoo pas nog dat het uurloon voor hen be draagt 23 cent, waardoor die bewering alreeds wordt bewezen. De heer Eerdmans meent ook, dat de heer v. d. Wal gefaald heeft bij den opzet van zijn berekening. Hij moet niet de grootste gas gebruikers nemen, de kleineren daar bij moet hij beginnen en die worden al reeds billijk behandeld. De heer v. handhaven, want meer zoo en het hoogere voor 12 cent. De heeren v. d. Klei en Boersma steunen dit voorstel. Nadat het door de heeren Lunter, Terhenne en Praamsma is bestreden en door de heeren v. d. Klei en v. d. Wal werd verdedigd, viel het voorstel v. d. Wal met 9 tegen 3 stemmen vóór, de heeren v. d. Klei, v. d. Wal en Boersma. De geheele verordening werd aangenomen met 11 stemmen tegen 1, de heer v. d. Wal. 2b. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van eene verordening tot beperking van het gasverbruik in winkels en cafes. Dit voorstel, berustende op dezelfde aan schrijving van den Minister, behelst, dat de houders van winkels, magazijnen, uitstalkasten enz., tusschen 8 uur ’s avonds en 7 uur 's morgens, geen gaslicht mogen branden in die lokalen. 2o. Voor de lokalen van vereeniging, koffie huizen enz., tusscben ’s avonds 10 uur en ’s morgens 7 uur is het gebruik van gaslicht verboden. Voor de winkels is Zaterdags en ook 4 en 5 Dec. de verlichting met gas toegelaten tot 10 uur. Voor bijzondere gelegenheden en omstan digheden kan de Burgemeester verlenging toestaan. Op de overtreding is een straf’ gesteld van hoogstens f 25 boete of 5 dagen hechtenis. De heer v. d. Klei zou met het oog op het belang van den winkelstand het op 4 en 5 December liever tot 11 uur willen toestaan. Ook de heer Boersma is van dit idéé. De heer Oosterbaan merkt op dat het te doen is om minder kolen verbruik, en het is voor allen gelijk, het publiek kan evengoed de inkoopen vroeger doen. Hij meent dat het in 't belang van de winkeliers is vroeger te sluiten. satie, adhesie betuigende aan het adres om de kermis af te schaffen, daar door sport en wedstrijden, volksfeesten en optochten reeds een stap in de goede richting wordt gedaan. Kan men met het verzoek tot afschaffing niet meegaan, dan wordt toch verzocht het plein voor de Broerekerk niet voor kermisterrein te gebruiken, daar het de bezoekers dier kerk onaangenaam aandoet, wijl op den Zondag de godsdienstoefeningen versteld moeten worden evenzoo ook de catechisatie, terwijl door de baldadigheid steeds in ‘die week de ramen der kerk beschadigd worden. Dit adres wordt ter visie gelegd, en op verzoek van den heer Terhenne ook preadvies door B. en W. zal worden uitgebracht. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot in gebruik gewag van een lokaal der Fransehe school aan de Staatscommissie voor Eerste hulp bij Bedrijfsongevallen, tot het houden van een cursus in eerste hulp bij bedrijfsongevallen. Van het lid der Staatscommissie^ voor het houden van cursussen voor „Eerste hulp bij ongevallen” wordt bericht dat hier een cursus zal worden gegeven door den heer A. Banning, gedurende 12 weken des Woensdagsavonds. Van de Gemeente wordt daarvoor een lokaal der oude Fransehe school verzocht. B. en W. adviseeren het verzoek in te willigen, doch voor ’t gebruik van vuur en licht f 20 te vorderen, en overigens op de gewone voorwaarden bij dergelijke verzoeken. Met algemeene stemmen aangenomen. 2a. Foorstel van Burgemeester en Wet houders tot tijdelijke verbooging van den gas prijs. Ingevolge de missive van den Minister om over te gaan tot de noodzakelijke besparing van kolenverbruik als brandstof en vóór 7 December een verordening daartoe in werking te stellendoor verbooging van den gas- prija het verbruik boven een bepaalde hoeveel heid zeer verhoogd te belasten, en bij winkels en café’s een vervroegde sluiting, althans beper king van gasverlichting te gelasten. B. en W. stellen daarom, in overleg met de Gascommissie voor, te bepalen dat de prijs van het gas over den gewonen meter zal bedragen 8 cent per Stère voor 70 pCt. van normaal gebruik en bet overige tegen 16 ct. per M3. mits 30 M3. per maand en minder blijft geheel 8 cent. Voor industrieele doel einden wordt het gas geleverd voor 7 cent tot 70 pCt. voor normaal gebruik en het meerdere tegen 10 cent. Gas over muntmeters wordt tot 30 M3. per maand 9 cent, 31 tot 50 M3. 11 cent, 51 70 meter 14 cent en bet hoogere ge bruik dan 70 M3. tegen 16 cent. Het meer-, dere boven 8 cent moet bij het opuemen van den meter bijgepast worden of binnen 3 dagen aan de gasfabriek betaald worden, wijl anders de gastoevoer wordt afgesneden. Aan alle .gasverbruikers zal een tarief wor den uitgereikt. Bij de behandeling van werd nog al heel wat gesproken. Boersma vroeg waarom normaal gebruik voor prijs werd beschikbaar gesteld, dat hij meent toch eerst de bedoeling. De Voorzitter antwoordt dat dit eerst wel bedoeld is, voor de berekening is gebleken dat 70 pCt. beter uitkomt. Den heer Eisma is de<prijs ontzettend mee gevallen, want wat hier wordt voorgesteld is verre beneden sommige andere steden. Hij ziet echter nog al moeielijkheid hoe men in bijzondere gevallen het normaal .gebruik zal bepalen, want de overeenkomende maand van het vorig jaar kan niet altoos als maatstaf dienen. De heer Eerdmans heeft ook dit bezwaar ingezien, want er kunnen zijn die in dit jaar hun zaken hebben uitgebreid, en dus nu meer gas moeten hebben. De heer Lunter wil beide sprekers gerust stellen. Met wijziging en verandering wordt rekening gehouden. Na een uitgebreide discussie tusschen de heeren Eerdmans, Oosterbaan, Terhenne, de Voorzitter en Keikes, wordt de redactie iets gewijzigd, zoodat in gevallen, waar bet over eenkomend verbruik der maand het jaar te voren niet als maatstaf kan gelden, de Directie der Gasfabriek het normaal gebruik zal schatten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1