St. NICOLA AS! Nieuwe decors in Arnhemsche en Goudsche fayence. Luxe- en Huishoudelijke Artikelen in PORSELEIN-, KRISTAL- en AARDEWERK, KOPER- en NIKKELWERK P. B. VAN HAM, V TH. BEEKSMA - Appelmarkt, beveelt zich beleefd aan voor Firma Marcus Dwinger, Leeuwarden, Tele,oon W* Prachtige collectie EIKEN MEUBELTJES en BEELDEN. ST. NICOLAAS BESTELLINGEN. Burgerlijke Stand. Ad verten tien. De GROOTSTE en MEEST GESORTEERDE collectie vindt men bij Tandarts, Sn eek, is eiken DONDERDAG van 10 tot lx/2 uur te consulteeren bij den Heer DE JONG, voorh. de Heer Hommes, banketbakker, Dijkstraat, Bolsward. Speculaas - Boterletters - Taai, Honig- en Kruidkoeken met opschriften. Taarten en Gebakken in alle soorten en prijzen. PREDIKBEURTEN. STADSNIEUWS. Den Haag, 1 Dec. Is ruim voorzien van Zondag 3 December. HERVORMDE KERK. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat.) BROEREKERK. Noordersingel 66, Amelandstraat 18, betaalt steeds contant de hoogste prijzen voor: diverse soorten papier, gummi, fiets- en autobanden, glas, touw, lompen, gonje, wollen persdoek, beenderen, ijzer, oude machinerieën, blik, koper, tin, compositie, alluminium, lood, zink, enz. enz. ------ FILIALEN: Bolsward, G. MOLLINGA Drachten, J. VISSERDokkum, S. STEENSMA. Kunstavond Albert Vogel Ellen Vareno. Collecte. I er I der De kat denkt: Als ’t stil is en ii het front. n J. B. VAN DEN OEVER ZONEN, Groote Dijlakker. lp ’s Voormiddags 93/4 uur: Dk. C. J. N1EMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. KOSSEN. ’s Voormiddags 9^ uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds uur: DEZELFDE. uur van Harlingen. ’s Voormiddags 9x/2 Ds. DE HOOG 's Avonds 5t/2 uur DEZELFDE. eene spoedeischende Raad werd aange- den gasprijs te ver- Bij overschrijding van Plaats der handeling: een spoorweg coupé. Drie soldaten, die met verlof van uur. van tijde- Ongeveer zeventig belangstellenden waren Vrijdagavond naar de bovenzaal van Hotel nWiebes” gekomen, om er eenige uurtjes te genieten van de door genoemde kunstenaars te geven voordrachten. De heer Vogel opende den avond met «Jean- Marie”, waarna we kennis maakten met mevr. Ellen Vareno. Deze dame bad onder luid applaus een bouquet in ontvangst te nemen. Na de pauze boorden we nog eenige gedichten, en sloot de heer Vogel met z/Toespraak in het Forum” uit Julius Caesar, dezen kunstavond. Dat er gisteravond genoten is, bewees wel het aanhoudende applaus. Jammer was het evenwel, dat de pauzes tusschen de verschil lende nummers te lang werden gerekt. Hier door ging veel van het mooie verloren. Op verzoek verwijzen wij naar achterstaande advertentie waarin de jaarlijksche winter- collecte voor hulpbehoevende blinden wordt aangekondigd. Ofschoon er vaak een beroep op liefdadigheid wordt gedaan, geldt het thans hulp te verleenen aan blinden, dus aan diegenen, welke het edelste zintuig moeten missen. Dat die hulp dringend noodig is, blijkt uit den inhoud der advertentie. Wij bevelen deze collecte dan ook met warmte aan. van na afloop u ervan, meneer? vraagt een man, die rustig had Er is in de laatste maanden door B. en W., zoowel als door den Secretaris en de ambte naren gewerkt, zooals maar eenigszins mogelijk is. Ais dan telkens naar allerlei zaken ge vraagd wordt, waarvan men weet dat er niet vlugger aan gewerkt kan worden, geeft men teu slotte geen antwoord meer op die vragen. Voor den buitenstaander is ’t alzoo te snappen dat in den eersten tijd de bewuste reorganisatie nog niet aan de beurt is. Niet opgehangen. Het bericht van de Dordt. Ct. omtrent het z/ophangen” van den veldwachter uit Nieuw- Lekkerland, blijkt geheel en al uit de lucht te zijn gegrepen. De eerste-veldwacbter, de heer Leendert den Boer, beeft gisteren in persoon aan de courant medegedeeld, dat van het gebeurde hem niets bekend is. Zorgen voor den dag van morgen. Het Kamerlid Snoeck Henkemans heeft Minister Posthuma gevraagd, of deze reeds maatregelen heeft genomen of ze denkt te nemen, opdat in het komende jaar de opbrengst van voedingsmiddelen van eigen bodem worde uitgebreid. B.v. door gronden, die nu ge bruikt worden voor de teelt van niet eetbare gewassen, te bestemmen voor den bouw van voedingsmiddelen, en door een zoodanigen prijs, waarvoor de regeering die producten zal opkoopen, in bet vooruitzicht te stellen, dat de grondgebruiker geen bezwaar behoeft te maken zijn grond voor de nieuwe teelt te bestemmen. Kolennood. In een te Rotterdam gehouden vergadering van de hoofdbesturen van de vier landelijke gezellenorganisaties in het bakkersbedrijf werd gezegd dat verbod van nachtarbeid de ver mindering van licht en krachtverbruik veel zou ten goede komen. Van de ruim 30000 bakkerijen in Nederland komt in meer dan 5900 volledig en in de overige voor een ge deelte, nachtarbeid voor. Besloten werd over deze aangelegenheid een audiëntio bij den Minister »an Landbouw aan te vragen. De eindexamens H. B. S: In verband met ’n bericht over de plannen tot inkrimping van ’t eindexamen der H. B. S. met 5 jarigen cursus, verneemt het Hbld. dat bet reglement voor die eindexamens bij Koninklijk besluit is vastgesteld en ook alleen bij Koninklijk besluit gewijzigd wordt. De voorstellen zijn in onderzoek; ze zijn evenwel nog niet bij Koninklijk besluit vastge steld. De wijziging zal o.m. hierin bestaan, dat het schriftelijk examen in aardrijkskunde, geschiedenis, boekhouden en projectieteekenen zal vervallen. Bchaarschte aan meel. De voorraad meel bij de bakkers is over ’t algemeen zeer gering, schrijft een mede werker uit vakkringen in ’t Hbl, Wanneer vorst intreedt en de binnenscheepvaart ge stremd wordt, zal op tal van plaatsen bet bakkersbedrijf door gebrek aan grondstof moeten worden stopgezet. Want overal is het met de voorraden van ongebuild meel treurig gesteld. Aan spoorverzending behoeft men dan niet te denken, daar nu reeds de door de gemeente besturen bestelde partijen regeeringsaardap- pelen en groenten zeer langzaam arriveeren, wegens gebrek aan laadruimte bij de spoor wegmaatschappijen. En nu is het nog open water! De schrijver raadt de plattelandsge meenten, die niet in de onmiddellijke nabij heid van een meelfabriek gelegen zijn, aan, om zooveel mogelijk regeeringsmeel in voor raad op te slaan, opdat zij niet, als de vorst invalt, terstond er zonder zullen zijn. Theorie en praktijk. Aan het slot van een verslag eener socia listische vergadering, schrijft de firma Boonstra, uitgeefster der Barneveldsehe Courant, in haar blad «Vermelden waarom geen En 'n bromvlieg voor wij in het kort de reden, advertentie voor de afdeeling Barneveld der S. D. A. P. kon geplaatst worden. Op dringend verzoek werden steeds de advertenties tegen het halve geld geplaatst. Nu kan men tienmaal bij de afdeeling om betaling komen, doch betalen doen de heeren niet. Wij wilden de advertentie plaatsen, mits eerst betaald werden de in 1914 (zegge veertien) geplaatste advertenties en de in dat jaar gedrukte circulaires. Betaald werd echter niets. BOLSWARD, van 30 November tot en met 2 December 1916. Geboren: Hendrik, z. v. Rein van Schaaf en Sjoerdtje Heinsma. Douwe z. v. Ruurd van den Berg en Fokje Houtema. «Gij, afdeeling Barneveld, hebt steeds arbeid voor 't halve geld geëischt, terwijl reeds door bijna iedereen het uitbuiten van den arbeider streng wordt afgekeurd. U, die den arbeid laat verrichten, doch er niets voor wilt betalen, moet nog geleerd worden, voor zoover u voor leeren vatbaar zijt, dat de arbeider zijn loon waard is”. Onder de nieuwe regeling. Gisteravond werd in //Novum” te Bussum een vergadering gehouden, waarop het S. D. A. P.-raadslid, de heer Van de Kieft, het onderwerp besprak «Een jaar in den Raad”. Dit was de eerste vergadering na het aannemen der zuinigheidsmaatregelen ten opzichte van gas en electriciteit, volgens de nieuwe verordening moest men om 11 uur de zaal verlaten. De heer Wijnkoop kwam in debat en juist toen de gewone hartstochtelijke interrupties een aanvang namen, sloeg het elf uur. De zaal werd daarop onder gelach snel ontruimd. Alg. H. De «Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hndbl. schrijft: Als alles voorbij is. en ’t scheiden begint, zij rechts, krijgen z’ ieder [een kind. De meid krijgt getuigen om verder te gaan, De bond kan niet kiezen, blijft weifelend [staan. men de buren plezier, komen, bespreken openhartig en op scherpen toot; een lofrede, die een geestelijke kort te voren op den oorlog, zijne goddelijkheid, zijn moreele en spiritueele waarde enz. gehouden had. En wat denkt een der soldaten, zitten luisteren. Wel, ik behoor tot eene secte, die tegen den oorlog is. Een tweede soldaat, die groot belang stelt in de opening van een nieuw hoofdstuk over vergelijkende godsdienst-studie, zegt: En welke secte is dat, meneer? O, ik ben een Kwaker. Toen nam de derde soldaat zijn pijp uit den mond en zeide: Dan zou ’t verduiveld goed zijn, als we allemaal van die kwakers waren. Hesrenveen, 28 Nov. Heden sprak alhier voor een aantal landstormplichtigen van ver schillende lichtingen de heer H. v. d. Ploeg van Bolsward, die de aanwezigen aantoonde het groote belang voor hen van het voort bestaan der vereeniging van landstormplichti gen. Besloten werd de vereeniging uit te breiden met de lichtingen 1908-’7-’6. De aanwezigen, voor zoover daartoe behoorende, traden direct allen als lid toe. Arum, 30 Nov. Men heeft het hier reeds geprobeerd met het verbouwen van bloem bollen. Nu zullen enkelen zich eens toeleg gen op de tabaksteelt. Het is te hopen, dat de resultaten hiervan gunstiger zullen zijn dan die der bloembollen. Workum, 30 Nov. In vergadering van onzen nomen een voorstel om hoogen tot 12 cent. 70 procent van het normaal gasverbruik zullen die kub. Meters betaald worden met den dubbelen prijs. Kookgas, lichtgas en industrie- gas maakt geen onderscheid. Aangenomen werd een voorstel tot verplichte winkelsluiting om 9 uur 's avonds met uitzondering van de avonden van 29 Nov. tot 6 Dec. en alle Zaterdagavonden. Verder aangenomen een voorstel van den heer IJntema om de café's en bierhuizen te sluiten ’s avonds 10 De besluiten worden niet geacht lijken aard te zijn. Minister Van Gijn. De linksche leden de Tweede Kamer hebben gister der vergadering besloten al het mogelijke te doen om minister Van Gijn te bewegen aan de regeering te blijven. Den Haag, 1 Dec. Minister Van Gij heeft aan de Koningin ontslag gevraagd. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 1 Dec. Nu onze ouden van dagen reeds rustig en wel in bun prachtvol verblijf, ’t gerestaureerde voormalig O. B. W., zitten, zien ouders dér leerlingen van school no. 1 en ook niet ’t minst onze raadsleden naar de voorstellen van B. en W. nit, inzake den verbouw van genoemde school. 't Plan bestaat of bestond ’t verlaten Arm huis aan onze inrichting voor U. L. O. te verbinden en er zoodoende een M. U. L. O school van te verbouwen, die geheel aan de eischen der wet voldoet. Bij de behandeling der jongste gemeente- begrooting kwam van de le sectie de be vreemding over ’t steeds uitblijven der reor ganisatieplannen van school no. 1. Maar ’t antwoord luidde, dat de sectie heelemaal niet schijnt te rekenen met de enorme werkzaamheden, die de buitengewone tijdsomstandigheden meebrengen. Met de vogeltjes deed De baan met zijn kippen gaan naar den [poelier. «boe rustig, nu is alles uit [huis, leeg, vang ik eerder een [muis”. Dan blijven nog over, de mot in de kast, ’t raam, die zijn voor- [pooten wascht. Als alles voorbij is, komt ’t bordje te huur, Vuil en stof in de gang en de vocht op den [muur. En kijkers met praatjes:' «van dit en van [dat”, Zien ’n halfdoode bromvlieg en ’n magere kat. Maar is ’t weer lente, wordt ’t huisje geboend, Komt ’n pas getrouwd paartje, dat giegelt [en zoent. Dat aldoor vertelt, hoe gelukkig ze zijn. De nachtegaal zingt onderwijl z’n refrein. Hij zingt er van trouw bij de zilveren maan, Dat heeft hij voor ’t vorige paar óók gedaan. Hij roept: «nog vijf jaartjes en dan is mis, Dan ga je weer scheiden, daar’t mode nu is”. Manna de WijsMoüton. Als alles voorbij is Gaat hij links en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2