lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 98. VerscJiijnt Donderdags en Zondags. 1916. ööste Jaargang. i I I Donderdag 7 December. R A ADSO VERZICHT. 4 'I Voor het Kantongerecht. VOOR Sombere vooruitzichten. Wat ons na den oorlog wacht. Bolswardsche Courant Afzonderlijke reeds overtuigd vrijbandelaar is, ons land genoodzaakt zal hem het in beslag genomen te vernemen of dat het hij gejaagd bad, stak naar uit, zeggend: ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 6ts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van hen, die voor aansprakelijk zijn, anderzijds zij het de arbeidersklasse een aansporing, om met de volle energie, waarover zij beschikt, te strijden tegen ondervoeding en de gevolgen, die daaraan verbonden zijn. N. Harl. Ct. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. verscheen, had zich te verantwoorden wegens jagen zonder akte Beklaagde bekent. zeker nog geruimen tijd tegen toenemende schaarschte moeten wor stelen en is het van het grootste belang, dat alle zorg besteed wordt aan onze binnen- landsche productie. Wat er verbouwd zal worden, mag niet uitsluitend afhangen van de vraag naar winst; de minister heeft bij de distributiewet macht gekregen, om het verbouwen van bepaalde hoeveelheden van noodzakelijke levensmiddelen voor te schrijven. Natuurlijk mag men van den boer niet eischen, dat hij alleen het algemeen belang dient, hem moet voldoende winst van zijn oogst gewaarborgd worden. Veel hangt ook af van den aanvoer van kunstmeststoffen en van het goede weer. Dit jaar liet en het een en het ander te weuschen over en daardoor dreigt nu gebrek aan aardappelen in het voorjaar en zijn de peulvruchten schaarsch. Zeker wachten ons bij de behanding der staatsbegrooting, die op handen is, belangrijke beschouwingen over den ook ons volk dreigen den nood door onvoldoende levensmiddelen voorziening. Volgens een enquête van twee Amster- damsche artsen, de heeren Sajet en Polak, is er nu reeds een ernstige ondervoeding. Zijx hopen, dat hun onderzoek het schaam rood zal brengen op het gelaat dergelijk leed het eerst en het meest iprakelijk zijn, anderzijds aansporing, schijnlijk niet voldoende zijn tot den nieuwen oogst. De graanoogst is in de nieuwe wereld niet best uitgevallen, Amerika zal zeker niet aan de buitengewoon hooge vraag naar graan van Europa kunnen voorzien; ook ons volk zal op broodrantsoen gezet worden en zeker nog wel eens een bruinbroodperiode moeten doormaken. Bijzonder pessimistisch wordt over de toe komst gedacht in een hoofdartikel in de N. R. Ct. over levensmiddelenschaarschte en productie. Het vermoeden wordt daarin uit gesproken, dat in de komende maanden het voorzieningsprobleem een steeds ernstiger, misschien wel //ijzingwekkend” karakter zal verkrijgen. Het is onvermijdelijk, dat de schaarschte toeneemt met den langeren duur van den oorlog. Wanneer minister Treub bij het uitbreken van den grooten oorlog geweten had, dat deze oorlog jaren zou duren, zou hij het trotsche woord, dat er in Nederland geen honger geleden zal worden, wel onuitgesproken hebben gelaten. Thans begint hongersnood alle landen van Europa te bedreigen. De flesch loopt leeg, als er een scheur in het glas is. Zoo zijn ook schaarschte en duurte de onvermijdelijke gevolgen van den oorlog. Rusland, een der grootste voortbrengingslanden, levert niets op de Europeesche markt. Door onvoldoende kunstbemesting heeft de bodem in West-Europa minder dan gewoonlijk op gebracht en daarbij komt nog een schrale oogst in Amerika. Tientallen millioenen mannen in Europa moeten krachtig gevoed worden en zij brengen niets voort dan wonden en dood 1 In het genoemde hóofdartikel wordt zelfs deze noodkreet gehoord ,/Er dreigt een tijd te komen, dat niet langer voor veel geld weinig, doch dat er voor goud en goede woorden niets meer te krijgen zal zijn We moeten helaas zeggen dat de oorlog op zijn mooist in den loop van het volgende jaar geëindigd zal zijn. Op den Balkan is alles nog in gisting; daar woedt de bewegings oorlog met al zijn verrassingen. Duitschland zal voor de toekomst vooral een weg naar Azië willen hebben en wendt niet zonder succes zijn uiterste kracht aan, om zijn posi tie op den Balkan te behouden en te ver sterken. Roemenië zal het tot eiken prijs willen hebben. Op het Westfront heerscht de eentonigheid van den positieoorlog; het Duitsche front brokkelt onder de mokerslagen van de Fransche en Engelsche legers wel iets af, maar het is afbrokkelen, geen scheuren en breken. Het kan maanden duren, voordat de Duitschers uit Noord-Frankrijk verdreven zullen zijn en dan moeten ze zelfs zwaardere tegenslagen ondervinden dan thans. De oorlog zal den winter doorslepen; ondertusschen zullen de oorlogvoerende staten werken zoo hard ze kunnen, om groote voorraden ammu nitie en kanonnen te maken en dan laait de hel weer op in bet voorjaar. Wellicht zal dan in den zomer of nazomer van 1917 het einde daar zijn. Zoo zullen we Vrijdag schijnt thans de geijkte dag voor onze Raadsvergaderingen te worden, ook de laatste vergadering werd op dien dag gehouden. Het reeds aangekondigde voorstel tot afschaf fing der kermis is nu ingekomen. Het voorstel gaat uit van de drie a.-r. raadsleden. Ongetwijfeld zal het voorstel wel gesteund worden door de bekende principieele tegen standers der kermis, maar wij verwachten niet, dat er een meerderheid voor in onzen Raad is te »iuden. De tegenstanders die uit prin cipe ook buiten Bolsward geen vermakelijk heden als café-chantants, operettes, revues en tooneelvoorstellingen bezoeken, kunnen hun standpunt nog al gemakkelijk verdedigen, voor anderen die minder gemoedsbezwaren hebben en in de groote plaatsen wel eens een kijkje nemen bij die voorstellingen, wordt het lastiger. Zij beloopen toch de kans op hun vingers te worden getikt, wanneer zij als zedemeesters voor anderen willen optreden. De Vereeniging voor Evangelisatie verzoekt, mocht de kermis blijven bestaan, geen tenten enz. meer te plaatsen op het Hengstepad. In de eerste plaats zal het wel onmogelijk zijn om aan dit verzoek te voldoen, daar we in Bolsward geen andere geschikte pleinen daarvoor bezitten, maar bovendien gelooven wij niet, dat de bezwaren zoo overwegend zijn, om het verzoek toe te staan. Met een klein beetje inschikkelijkheid kan men dien enkelen kermis-Zondag den tweeden dienst gemakkelijk vervroegen en b.v. houden om 2 uur. Dan waren alle bezwaren opgelost. Een dergelijke regeling werd dit jaar ook getroffen in de Joure, waar bet Kerkbestuur den dienst voor dien enkelen middag vervroegde en waardoor zoowel de voor- als de tegenstanders der kermis werden gebaat. Het woord is thans aan den Raad. Het pro en contra zal wel weer breed worden uitge meten. De hoofdschotel der vergadering betrof het voorstel tot tijdelijke verhooging van den gasprijs. De ingekomen missive van den Minister liet aan duidelijkheid niets te wenschen over en het is voor eene noodzakelijke kolen besparing noodig om maatregelen tot beperking van het gasverbruik te nemen. Waar in Sneek de verhoogde prijs op 25 cent per stère is gesteld, komen wij er hier nog al gemakkelijk af met een maximumprijs van 16 cent. Ongetwijfeld zal er door de aangenomen vroegere sluiting van winkels en voor het publiek toegankelijke magazijnen, van koffie huizen enz. nog al wat gas bespaard kunnen worden. Bovendien is door dezen maatregel ongemerkt de 8 uur winkelsluiting ver kregen, er zullen toch niet velen zijn, die na 8 uur met petroleumlicht hun winkel open houden. Maar industrieelen zijn in hunne werkplaatsen niet in de gelegenheid om mftider gas te verbruiken, terwijl oo.k voor menig huismoeder het niet gemakkelijk zal gaan om op kookgas te besparen. Voor laatstgenoemden wordt het eene gedwongen belastingverhooging, waaraan niet valt te ontkomen. Enfin, als wij maar buiten den oorlog blijven, dan zijn deze tijdelijke maatregelen nog al te dragen. Zitting van Vrijdag 1 December 1916. den oorlog niet dadelijk gemakkelijk gaan, omdat de invoer van allerlei artikelen uit den vreemde ook maar niet dadelijk weer vlot zal gaan. We brengen ieder .jaar voor eigen behoefte tarwe voort voor slechts drie en rogge voor zeven maanden en moeten dus veel graan van elders aan voeren. Ook hebben we groote hoeveelheden kunstmest stoffen uit het buitenland noodig, opdat onze oogst zoo overvloedig mogelijk worde. De vraag naar broodkoren in Amerika zal na den oorlog sterk toenemen, omdat dan ook Duitschland en Oostenrijk met hun bestellingen komen. Wel zal dan ook Rusland weer graan uit voeren, maar het zal niet zoo makkelijk en vlug gaan, om het Russische koren bier te krijgen. De vraag naar scbeepsruimte zal het aanbod verre overtreffen en de vrachtprijzen zullen enorm stijgen. In verband met datzelfde verschil tusschen vraag en aanbod van vele artikelen zullen ook de maximumprijzen voor- loopig niet afgescbaft kunnen worden, anders zou er een wilde speculatie ontstaan. Maat regelen, die blijven moeten, zijn de werkeloos- heidsverzekering met staatshulp en de arbeids bemiddeling over bet gebeele rijk. De oorlogstijd heeft ons geleerd, om het bedrijfsleven meer te organiseeren en te sociali- seeren (te richten op maatschappelijk welzijn). Groote moeilijkheden zal de financieele afwikke ling van den oorlog brengen. Zonder schade voor de economische kracht der volkeren kunnen.de belastingen niet sterk verhoogd worden. Sommigen meenen, dat de Staten de oorlogsschulden wel zullen balveeren of tier- ceeren, dus van huu macht gebruik maken, om tot de schuldeischers te zeggen: Gij hebt slechts recht op terugbetaling van de helft of een derde, meer krijgt ge niet, een manier van rekenen, die alleen de Staat zich mag veroor loven. Maar ook daartegen zijn onoverkome lijke bezwaren. Het levensverzekeringsbedrtjf heeft een groot deel van zijn fondsen in oorlogsleeningen belegd en als men dit finan- tieel verzwakte, zou de heele maatschappij er schade van lijden. Vooral in de oorlogvoerende landen zal na den oorlog de strijd tusschen arbeid en kapitaal met kracht gevoerd worden. De arbeiders zullen denzelfden levensstand aard willen houden en daarom boogere loonen eischen wegens de duurte der levensbenoodigd- heden. Deze strijd is er ook na 1870 geweest, maar hij zal thans van meer beteekenis zijn, daar de organisaties ook meer beteekenen dan toen. Ook in ons eigen land zal er bij de fabrikanten de neiging zijn om de loonen te drukken, om te kunnen exporteeren erf verzet van de arbeiders daartegen zal niet uitblijven. Onze internationale positie zal ook moeilijk zijn. Omdat wij geen partij gekozen hebben, zijn allen tegenover ons min of meer koel en wantrouwend gestemd. Met den economischen oorlog zal het zoo’n vaart niet loopen, omdat de geallieerden het staal en de chemische producten van Duitschland niet kunnen missen. Toch is een tarievenoorlog tusschen de vijanden na den vrede wel waarschijnlijk en wij loopen gevaar, daarbij doodgedrukt te worden. We hebben echter een goede kans, om als makelaar tusschen de geallieerden en centralen op te kunnen treden en hier een bloeienden tusscben- handel te krijgen, indien wij ons de goede gelegenheid niet laten ontglippen. Na een jaar of vijf, tien, zal de haat tusschen de tegenwoordige oorlogvoerende landen wel wat afgesleten zijn. Prof. Treub eindigde met een aansporing aan de studenten, om flink te studeeren en eens door economische kennis ons volk door de vele moeilijkheden, die ons wachten, te leiden. N. Harl. Ct. Het gaat met de verdeeling der levens middelen door Rijk en gemeenten buiten gewoon langzaam. De distributiewet is reeds met October in werking gekomen en nu bijna twee maanden later, begint er een en ander los te komen. Beschikt de regeering wellicht niet over voldoende voorraden en houdt ze wellicht zoolang mogelijk vast, wat ze heeft, opdat dit zoolang mogelijk zal duren Zeker is het, dat schaarschte van menig belangrijk artikel dreigt. De treinenloop zal verminderd worden, de productie der Limburgsche mijnen vermeerderd, want er dreigt steenkolennood. De regeering zal lezingen laten houden, om ons volk te leeren niet van aardappelen alleen te leven. Hoewel de regeering hierin tijdig flinke maatregelen genomen heeft, zal toch de aardappelen voorraad in ons land waar- en zonder vergunning. Hij oefende zich wat in het schieten, want hij had plan later jager te worden. Toen men geweer toonde, om wapen was, waarmee hij er de hand al verheugd Mag ik het weer meenemen? Dat zat natuurlijk niet glad. De eisch was 2 maal f 5 boete of voor elke boete 3 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van het geweer. Daarna kwam weer als beklaagde voor J. v. D. van Koudum, die ook in de eerst genoemde strafzaak, beklaagde was. Nu was hem ten laste gelegd dat hij in de buurt te Koudum tegen een stek beeft geleund, iets wat bij verordening verboden is. Bekl. antwoordt toestemmend op de vraag, of hij dat heeft bedreven, maar bij voerde er niets uit, hij stond er alleen maar een poosje. De politie getuigt dat daar in de buurt dikwijls een groepje lui zich posteeren voor den ingang van een winkel. Doordat er over geklaagd is, werd het bij verordening ver boden. Deze bekl. is meermalen gewaarschuwd, dat hij daar niet mocht blijven staan, maar bij wil het niet laten. Bekl, wil het doen voorkomen, dat de politie het juist op hem gemunt heeft, doch hem wordt beduid dat bij dit dan zeker aan zijn eigen handelingen te danken heeft. De politie heeft hem reeds meermalen gewaarschuwd, dus heeft hem al reeds clement behandeld. Eisch f 2 of 2 dagen. De laatste beklaagde, T. 8t. te Witmarsum, kreeg 10 Nov. een bekeuring, doordat hij in de bebouwde kom van het dorp op een rijwiel reed, waarop een jongen achterop stond. Dit is bij verordening verboden. Beklaagde bekent, het jongetje wilde graag mee naar het dorp rijden. ,zToen wij bij de buizen waren, zei ik, dat hij er af moest gaan, maar een klein eindje reed hij nog mee, en de politie zag dat juist.11 Eisch f 1 of 1 dag. Behalve 11 kinderzaken die niet publiek behandeld worden, waren er heden nog 30 zaken op de rol, waarvan slechts de 4 boven genoemde beklaagden verschenen. Tegen al de overige werd verstek verleend, ze werden behandeld na de schorsing der zitting. Uitspraak der vonnissen op 15 Dec. a.s. Toen wij j.l. Vrijdag het gebouw van het Kantongerecht naderden, werd onze aandacht al direct getrokken door een groot aantal rijwielen dat rondom den ingang was neer gezet. Wij moesten dus wel denken, dat er een behoorlijk quantum beklaagden zou zijn, maar toch dit was niet het geval. Toen wij arriveerden was in behandeling een zaak de vorige maal uitgesteld om nader de getuigen te booren. Het betrof een soort straatschen derij, van jongelui die te Koudum zich schuldig hadden gemaakt aan burengerucht, door ’s avonds óp de ruiten te slaan. Hoe ’t geval zich juist heeft toegedragen kunnen wij niet vermelden, wijl het getuigenverhoor hierom trent nagenoeg was afgeloopen. Wel waren de verklaringen, naar wij meenden te ver nemen, niet heel eensluidend geweest, want de heer Ambtenaar is niet overtuigd door de gegeven getuigenissen van de schuld van beklaagde, en vraagt vrijspraak. H. H. te Cubaard, die daarna als beklaagde Het is een waarheid, waarover wij niet te’ twisten boeven, dat niemand de toekomst kent. Toch maakt het verschil, wanneer de eerste de beste praatjesmaker of een geleerde als prof. Treub vermoedens uitspreekt over de dingen, die komen zullen. Tegen den eerste zeggen we: Daar weet niemand wat van! We denken erbij: Jij zeker niet! Maar naar een man als Treub - luisteren we gaarne. Juist omdat hij het heden beter doorziet en begrijpt dan vele anderen, heeft hij meer recht om over de toekomst te spreken. Hij geeft maar niet een los praatje ten beste, noch werkt bij met kaart en koffiedik, maar bij past de waarheid toe van de Genestets woord In het heden ligt *t verleden, in het nu wat worden zal. Verleden en heden geven hem grond voor onderstellingen en verwachtingen voor de toekomst. Voor de Leidsche studenten heeft hij ge sproken over den vermoedelijken invloed van de tijdens den oorlog genomen economische noodmaatregelen op de toekomst. Niemand verwacht meer, dat de vrede ons maar dadelijk zal verlossen van den geweldigen oorlogsdruk, waaronder wij leven, en Prof. Treub zéker niet. Hij ziet de toekomst donker in, ook al vreest bij haar niet. Hij is als de kapitein die in noodweer zijn hoofd schudt en bromt: We zijn er nog nietmaar tegelijkertijd alle maatregelen neemt, om de gevaren te boven te komen en wakker op zijn post blijft. De maatregelen, die genomen zijn tijdens den oorlog, zullen niet alle dadelijk na den oorlog weer ingetrokken kunnen worden. Hoewel Prof. Treub een verzekert hij, dat zijn, na den vrede voorloopig de uitvoerver boden te handhaven. De vraag naar producten uit ons land zal na den oorlog toch waar schijnlijk toenemen en we moeten allereerst in eigen behoeften voorzien. Dit zal ook na

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1