ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, K. No. 99. 1916. Verscmjnt Donderdags en Zondags., 55ste Jaargang. I Zondag 10 December. VOOR BINNENLAND. R HARLINGEN. 1910 INGEZONDEN. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. 1915 3,36 f 1914 1915 1916 - 500 - 18,93 - - 2500 - 105,25 - 108,14 -136,40 - 109,29 -3000 - 129,48 - 133,04 -- De verhoogde Gemeentelijke uitgaven en de toeneming van de financieele draag kracht der belastingbeta lende burgers. Voor onze jongens. Bolswardsche Courant Ki Afzonderlijke een bet is Huis ter het eerst de Rijks- algemeene 3 785 f Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27 72 ct. Gebro ken Thee ook per ons. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco 'per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. bepaalde som een belangrijk Achtuur-winkelsluiting. Heerenveen, 7 Dec. In de gisteravond door de Vereen, v. Handelaren uitgeschreven vergadering in café „Paul Kruger” werd door de aanwezige winkeliers de vraag besproken, wat hun te doen staat, nu hun door den Raad van Scboterland beperking in de gas verlichting is voorgeschreven. Na uitvoerige discussie werd besloten ’s avonds om 8 Uur de winkels te sluiten, dus ook geen petroleum licht aan te wenden. Van het Dag. Bestuur van Schoterland was bericht ingekomen, dat bij dit college geen bezwaar bestaat, om voor den Zaterdag de gasverlichting te verlengen tot 9 uur ’s avonds. Voorts zal den werkgevers hier ter plaatse in overweging worden gegeven, hun personeel voortaan des Zaterdagochtends het weekloon uit te betalen in plaats van ’s avonds, om daardoor de huismoeders in de gelegenheid te stellen, reeds des Zaterdagmiddags hunne boodschappen te doen. De winkeliers enz., die niet ter vergadering aanwezig waren, zullen worden aangezocht, zich met het genomen besluit winkelsluiting om 8 uur homogeen te verklaren. Tevens zal voor een en ander de medewerking van het publiek worden ingeroepen. voor het in ontvangst nemen ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De belastingcijfers voor de hoogere in komens kon ik ter bevoegder plaatse niet vernemen. 3,89 f 3,36 f 2 69 19,45 - 20,80 - 16,665 40,455- 46j24 37i05 61,85 - 74,88 - 60,— 84,80 -103,84 - 83,20 niet wilt ontfermen over één of hen. weer noodkreten opgegaan de laatste een heel ernstig geroep drong er door tot het Zeister Damescomité, dat het deed opschrikken uit den zomer-sluimer en deed beseffen, dat er weer, ja nog altijd zooveel en zoo mooi werk is te verrichten voor de zonen van eigen huis. Zeker, het is goed verdrevenen te helpen of krijgsgevangenen of gewonden, die allen zooveel erger er aan toe zijn dan wij. Maar nu er weer wordt geleden door onze eigen jongens, moeten we die voor een wijle» laten voorgaan en hen sturen wat ze behoeven en dat is voor zoo velen zooveel!! Vrouwen en Meisjes! Met dien uitroep aangesproken, weet gij allen wel hoe ernst het is landscbe soldaat Vrouwen waarvoor maar bouffanten en bivakmutsen (met een zooals de Nederlandscbe soldaat gekend! gij Moeders en Zusters en zend bij tien-, bij honderdtallen in, opdat er van Zeist uit weer een stroom van duizend tallen kan losbreken naar de wachtposten alom in den lande en onze jongens, gevoed en gekleed door den Staat der Nederlanden, iets extra-verwarmende medekrijgen van hun vrouwelijke landgenooten, voor wier veiligheid en heil zij allen waken! Wie spoedig helpt, helpt dubbel. De adressen zijn Mevrouw Clotterbooke Patijn v. Kloetinge Huydecoper. Mejonkvr. E. Huydecoper, Huize de Brink, Zeist. Mevr. J. BlookerGreidanus, Heide. Mevr. C. LuikingHonig, Stationslaan, Zeist. B. en W. verlagen een brug de Raad vraagt naar de kosten, maar over het feit, dat er een passage door de Stad wijziging heeft ondergaan, hoorde men vanuit den Raad bijna geen woord I De Burgemeester stelt voor een wijziging in het politiecorps dat -j- f 2000 vereiscbt. Per saldo wordt dit aangenomen zoodanig dat het een jaarlijksche uitgaaf van f 1000. minder vraagt, terwijl het aantal agenten van 13 op 9 wordt gebracht. Een zoodanige behandeling wekt niet indruk dat deze regeling afdoende is. Het is zeer te waardeeren dat bij autoriteiten een streven voorzit om verbeteringen aan te brengen en het is uiterst moeilijk om dit in een stadium te doen dat het ieder burger naar den zin is. Ik ken echter menscben die graag alles in orde willen hebben en dan ook alles in orde hebben op één ding na, n.l. de stand van de portemonnaie (de reserve voor den kwaden dag). Het zou mij zeer spijten indien de burgers van Bolsward eens voor een hooge heffing in dén H. O. kwamen te staan zooals thans in andere Gemeenten bet geval is, dan kan het gebeuren dat het wenschelijke voor de Gemeentelijke huishouding wel gebeurt maar dat het nuttige in particuliere huishoudingen tengevolge van die hooge belastingen achter wege moet blij.ven, ook bij de burgers met de z.g. grootere inkomens. Met dank voor de plaatsing, J. M. KINGMA. Bolsward, 13 Nov. 1916. Naschrift. Ik had hoop dat wel een ander op het m. i. bestaande gevaar van onjuiste gevolgtrekking in de vergelijking van den heer T. zou wijzen, en heb ik daarom het bovenstaande even achtergebouden, ook al omdat ik mij zeer ongaarne met de handelingen van anderen bemoei, gedachtig aan het feit dat het gemak kelijker is bemerkingen te maken, dan de dingen te regelen. Ik geef mijn opinie ook gaarne voor beter, maar meende deze mijne gedachten niet achterwege te mogen laten. J. M. K. De voorzitter wees er den winkeliers nog op, dat het van groot belang is om in de uren, dat wel gas gebruikt mag worden, toch zoo spaarzaam mogelijk te zijn. Het eigen belang brengt mee de fabriek in staat te stellen de gaslevering zoo lang mogelijk vol te houden. In de barbiersalons is des Woensdagsavonds tot 9 uur, des Zaterdagsavonds tot 10 uur gasverlichting toegestaan. Zuidwesthoek, 7 Dec. De wilstervangst met slagnetten is weer in vollen gang. Overal in de weilanden ziet men de vogelaars weer staan achter hun schuilplaatsen, wachtende op hun buit. Over de vangst wordt niet geroemd. Er zijn ook vogelaars naar Noord- Holland getrokken, o.a. uit Molkwerum. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Een ontzettend ongeluk. Woensdagmorgen tusschen elven en twaalven was in de garage van den beer R. Schootstra te Joure diens monteur-chauffeur J. Schoon- derbeek bezig een groot ijzeren olievat van de Firma E. A. de Boer Zonen inwendig door en door te reinigen, omdat er een lading benzine in betrokken zou worden, 't Jongste knechtje, de ruim 16 jarige Andries Hoekstra van Scharren, en het 13-jarig zoontje Hero van den heer Schootstra waren er bij en hielpen mee. In ’t vat was een flinke scheut petroleum en idem zooveel benzine gegoten om de oliekorst op te lossen. Het spongat werd door de ijzeren schroefdop afgesloten en ’t vat goed gerold en gekanteld, opdat de oplossende vloeistof wel goed overal zou aan raken. Vooraf was door middel van een brandend stukje kaars, op ijzerdraad in de ton neergelaten, geconstateerd hoe vuil het »at zoowat was. Dat brokje nog brandende kaars werd weggezet, zeker op ’n afstand van ’n meter of drie. Toen nu het spoelen lang genoeg geduurd had, werd het spongat ge- at I opend om den rommel er uit te laten loopen. u noodig heeft!8 e e er I Dat was gauw gebeurd en daar Schoonderbeek en Meisjes! Geen sokken meer, oord|eelde> dat„ ™g een petroleumbad de legerintendance zelfl zorgen kan, I nood,f? zou werd Hero naar voren ge’ en polsmoffen duim). Gaat die weer breien, ijverig, u altijd heeft en Verloofden inkomen van bleek te zijn dan de Gemeente, bij het bepalen hiervan voor den H. O. in vorige jaren, had aangenomen. Vandaar dat het percentage van aanslag voor 1916 verlaagd kon worden, ver geleken bij 1915, niettegenstaande het totale bedrag van den aanslag hooger was. (Zie opgave hieronder). Niettemin geloof ik met den heer Terhenne dat de financieele draagkracht van de inwoners zich in de laatste jaren zooals alom in den lande in stijgende richting heeft bewogen. Ook het percentage voor de belas ting van het volgende jaar kan misschien wel eens wat meevallen, omdat zeer vele nering doenden over 1915 buitengewone winst hebben behaald, wat eerst de Gemeente bij het bepalen van het kohier voor 1917 bekend wordt uit de aangiften voor ‘de inkomsten en ooriogswinstbeiasting in 1916. Voor de toeneming van Bolsward’s uitgaven voor de eerste paar jaren, behoeft men mis schien dus niet zoo bezorgd te zijn, bovendien dat de belastingen nu veel hooger komen vanwege de distributieregeling of audere om standigheden als gevolg van den oorlogstoe stand, behoeft geen ongerustheid te wekken, want men mag aannemen, dat of met het eindigen van den oorlog of eenigen tijd daarna die uitgaven weer zullen verdwijnen. Bezorgdheid mag men hebben en heeft men hier ter stede ook voor de gemakkelijkheid waarmee de Raad besluiten neemt die tot jaarlijks terugkeerende uitgaven leiden, vooral onder die burgers die niet kunnen gelooven aan een blijvende toeneming van Bolsward’s financieele draagkracht en rekening WODSChen te houden met een terugkeer van de toe standen van voor ongeveer 1896. Bolsward mag zich niet vergeleken met hare zusters Sneek en Leeuwarden, die meer en meer het centrum worden van een groot deel der Provincie; die steden mogen zich veroorloven toekomstige uitgaven voor hunne rekening te nemen, vooral wanneer die uit- B. 7-12-’16. De H. O. bedroeg in de jaren hieronder vermeld Belastb. ink. van f 100 f - 1000 - 39,375 - - 1500 - 60,195 - -2000 - 82,535 - opend I oordeelde, dat nóg wel noodig zou zijn, werd Hero stuurd om wat te balen. Pas had deze de aangrenzende ruimte be- I reikt en de deur achter zich gesloten of een I geweldige slag en rammelend glas deed alles in den omtrek opschrikken. Er had een I vreeselijke ontploffing plaats gehad. I De eene bodem van ’t vat was geheel uit- I geslagen en had Andries getroffen, die tevens zoodanig tegen de treeplank van de aan die zijde staande auto werd geslingerd, dat de I arme jongen deerlijk verminkt en direct dood was, terwijl Schoonderbeek een meter of drie achteruitgeslagen tegen een achterdeur zat met een gelukkig niet ernstige beenwond, doch wat te begrijpen is aanvankelijk geheel van zijn stuk. Voorts waren alle ramen van onder tot boven totaal uitgeslagen. De ontploffing was in de plaats niet zóó ver gehoord, doch over ’t vlakke veld naar buiten uit wel, zelfs tot bij Huisterheide. En nu de oorzaak? Zeer zeker deze: Toen de „spoeling” door ’t open spongat uitgelaten werd, verspreidde zich naar buiten uit een zware benzinedamp, die ’t op pl. m. drie meter afstand brandende eindje kaars bereikte en... onmiddellijk sloeg daarop de vlam langs deze middenstof in het zware explosiemengsel, waarmee 't vat was gevuld. Want wel waren petroleum en benzine uit gelaten/ doch natuurlijk niet het mengsel van benzinedamp en1 lucht, een zelfde soort mengsel dat in benzinemotoren tot ontploffing gebracht wordt, waardoor auto’s en stoomfietsen en vliegmachines zoo razend snel langs den weg en door de lucht kunnen vliegen. Het vat móest dus door de ontzettende kracht die ’t ontploffend mengsel ontwikkelde, uitelkaar slaan, daar de betrekkelijk dunne wand tegen zoo’n reuzendruk onmogelijk bestand kon zijn. Groot is de deelneming met de arme moeder en overige kinderen, die in den voorzomer man en vader door den dood verloren en nu een zoon en broeder op zoo hoogst noodlot tige wijze. J ouster Crt. De St. Nicolaas-avond is te Harlingen vrij kalm voorbijgegaan, vele zaken hebben het vrij druk gehad, vooral de winkels in gebak en chocolade enz., sommige ervan waren in den laten avond vrijwel uitverkocht. Het publiek bestond voor ’t grootste deel uit jongens en meisjes. Andere zaken hebben echter duchtig de gevolgen van de heerechende malaise gevoeld. N. H. Ct, De overzichtschrijver van de Bolswardsche Courant uit telkens zijn bezorgdheid over de stijgende uitgaven der Gemeente en de gemakke lijkheid waarmee de Raad verschillende beslui ten neemt, die hiertoe leiden. Het lid van den Raad, de beer D. Terhenne, antwoordt daarop en toont aan dat de belasting betalende burgers beneden een belastbaar inkomen van f 2500.per jaar in 1916, individueel geen hooger bedrag aan H. O. betalen dan in 1910. (Tusschen twee haakjes Burgers met een hooger inkomen tellen ook mee, die men- schen kan Bolsward al heel noode missen.) De enkele mededeeling dezer cijfers kan m.i. allicht aanleiding geven tot verkeerde gevolgtrekkingen, hetgeen natuurlijk niet in de bedoeling van den schrijver ligt. Ik ben n.l. van meeuing dat een vergelijking- tusschen die beide jaren geen zuiver beeld van de werkelijkheid geeft. Immers in het voorjaar van 1916 heeft de Gemeente voor inzage gehad van de kohieren van inkomstenbelasting en het is van bekendheid dat daaruit gebleken is, dat het vele burgers belangrijk hooger In deze dagen vóór 8t. Nicolaas en Kerst feest leven we in een tijd van zalig weldoen en ontvangen. Hoe heerlijk wie te geven heeft en al is het niet uit een rijke beurs, toch met een opgeruimd en dankbaar hart meedeelt van zijn te-over aan naastenliefde! Wij komen ook weer bedelen! Gij hebt al begrepen aan het opschrift, dat er iets wezen moet voor iemand, zelfs voor veel „iemanden.” ’t Kost weer geld, al is dat niet zóó veel, maar ’t zal van U dit keer ook weder toe wijding kosten, tijd en arbeid, want wat we vragen is het oude hoe vreeselijk, dat we al die ellendige mobilisatiedingen al oud gaan noemen. Het oude. Dat zijn polsmoffen (vooral met een duim), bouffanten en bivakmutsen voor onze grens- en kust-, rivier- en sluis, hei- en weiden wachters, voor al onze jongens onder de wapenen, die arm zijn en behoeftig of met weinig of geen familieleden, voor diegenen onder onze soldaten, die op wacht of bivak koude lijden, bittere koude, als gij, lieve lezeres, u. meer van Er zijn weken, gaven indirect kunnen strekken tot verhooging van bedrijfsinkomsten der ingezetenen. De stad Bolsward bezit geen industrie van veel beteekenis, het moet voor een belangrijk deel Ifeven van „handel”. Vroeger was het een centrum van een deel der Provincie; sedert het verkeer zooveel gemakkelijker is gemaakt, is dit veel minder geworden. Het is niet meer de Stad van den omtrek Gemeenten als Bolsward zijn er minder aan toe dan de groote steden waar alles zich centraliseert maar eigenlijk ook minder dan de plattelands-Gemeenten, die vele Stads uitgaven missen. Daarom moet Bolsward uiterst voorzichtig zijn, met het opdrijven der jaarlijks terug keerende uitgaven. En de vraag mag gesteld worden of deze voorzichtigheid hier ter stede aanwezig is. Er moesten woningen komen en er kwam een begrooting en daarna aanbesteding. De woningen moesten een kosten, maar, werden voor bedrag minder gebouwd. Een gewone burger begrijpt niet dat de woningen dan even soliede kunnen zijn. Een duurzame bestrating wordt zoo maar eventjes weggedaan, en er komt een mooiere, op den duur veel kostbaarder in onderhoud, voor in de plaats. Ik kan mij niet begrijpen hoe dit goed doordacht gebeurd kon zijn. en W. verlagen naar een

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1